ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 Januari 1890. 4 Directeur-Uitgever J. WAALE. KIEZERSLIJSTEN. bekendmakkng7~ Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Yersohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5800. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 40 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Zie- BIKZEE, Gezien art. 7 der Wet van den 4 July 1850 (Staats blad No. 37), zooalB dat artikel ia gewijzigd bij art. VII van de additioneele artikelen der Grondwet; Noodigt de mannelijke ingezetenen der Gemeente uit, om, zoo zy in eene andere gemeente over het dienst jaar 1888/89 in de personeele belasting ter zake van hunne woning zijn aangeslagen naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 lett. a en van de Wet van den 24 April 1843 (Staatsblad No. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, alsmede die in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, over bet dienstjaar 1889 tot een bedrag van ten minste tien gulden zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, vóór den 15den February a.s. ter Gemeente-Secretarie te doen blyken. Tevens worden de mannelijke inwoners der gemeente uitgenoodigd om a. Zoo zij hoofden van gezinnen of alléén wonende personen zynde, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereiachte bedrag (eii alzoo ten minste oj> ©6) gedurende negen maandeD voorafgaande aan den 15den Februari} as. een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlyksche huurwaarde, on gestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis, of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, een bedrag bereikt, dat geen aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der personeele belasting naar de drie eerste grondslagen; b. Zoo hun aandeel in den aanslag in de grond belasting, hoewel hunne namen niet bij den aanslag in het kohier zyn vermeld, wegens onverdeelde on roerende goederen ten minste tien gulden bedraagt. Voor zoover zij op de hiervoren genoemde gronden aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kiezerslijsten, daarvan vóór den 15den February e.k. onder overlegging van de noodige bewijs stukken, ter Gemeente-Secretarie aangifte te doen. Die aangiften behooren te geschieden volgens de bij het Koninklijk besluit van den 28 November 1887 (Staatsblad No. 211) vastgestelde modellen, welke ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. Zierikzeb, den 20 January 1890. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd, J. P. N. ERMERINS. DRANK WET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- btkzee maken bekend, dat by hen zyn ingekomen twee verzoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, te weten: 1°. van BODEWIJK ISIDORUS VERWER, Socie- teithouder, wonende te Sneek, voor de benedenzaal van het huis in de Poststraat, Wijk C No. 108, met daaraangrenzenden tuin, en 2°. van JOHANNES KRIJGER Cz., voor de beneden voorkamer van het huis, staande in het Witte-IJstraatje, Wijk C No. 99. Zieeikzee, den 22 January 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Opmerkelijk is het, dat, wanneer iemand, die veel in de melk heeft te brokken, een daad van willekeur heeft gepleegd tegenover iemanddie minder hoog in aanzien staat, de verdrukte en zijns gelijken hun leed gewoonlijk slil dragen, maar dat juist zij, die in dezelfde positie zijn ge plaatst als de verdrukker, de gepleegde willekeur rondbazuinen en luide hun afkeuring daarover te kennen geven. De oorzaak daarvan is daarin ge legen, dat zij vreezen dat de machtigste onder de machtigen ook eens hen dwingen zal, om zonder te letten op recht en billijkheid, datgene te doen wat hij verlangt. Zooals in ons vorig overzicht reeds is medegedeeld, heeft Portugal, gedwongen door het machtige Engeland, toegegeven aan het gestelde ultimatum, zonder daarom nog zijn rechten prijs te geven. Macht ging hier boven recht. Deze handelwijze van Engeland vindt, en dit is een gelukkig verschijnsel, allerwege afkeuring. De kleine mogendheden houden zich stil; doch de officieuse pers der groote hoven laat luide hare afkeuring hooren en vraagt terecht of Engeland het al gemeen belang niet heeft opgeofferd aan zyn bijzonder. De vraag daargelaten of Engeland in elk geschil, met welke Mogendheid ook, zoo zal kunnen handelen, als het tegenover Portugal deed, wat het, wil het consequent heeten, voortaan doen moet, had het dit wel mogen overwegen, dat de gevolgen van zijn handelwijze zich misschien zeer lang zullen doen gevoelen. Reeds melden wij, dat het Portu- geesche volk volstrekt niet geneigd scheen om zich kalm bij de door zijne regeering genomen beslissing neder te leggen, maar dat het openlijk zijne on tevredenheid lucht gaf door het aftreden van het Ministerie te eischen en wanordelijkheden te plegen voor de woning van den Britschen gezant. Zooals bekend is, wortelt de monarchie niet vast in Portugal en heeft het volk steeds eene groote mate van inge nomenheid met de Republiek getoond, zoo zelfs, dat onlangs bij het uitbarsten der revolutie in Brazilië, men voor het overslaan naar Portugal vreesde. Thans bezit de republikeinsche partij een machtig wapen in de gekrenkte volkstrots tegen het koningrijk en mocht het haar gelukken de troon omver te stooten, gewis breidde de republikeinsche beweging zich tot in Spanje uit en Europa had groote burgeroorlogen te wachten. Gelukkig blijft de regeering tot heden de baas en wellicht gelukt het, het nieuw opgetreden Ministerie voor de volkstrots te bevredigen. On middellijk heeft dit Ministerie zich geplaatst op het standpunt, dat bet geschil tusschen Engeland en Portugal volstrekt niet is uit den weg geruimd, door het antwoord, dat haar voorgangster gaf, maar dat juist het handhaven van alle rechten van Portugal, dat zij deed, het uitgangspunt zijn moet van de te voeren onderhandelingen. Zij heeft zich nu tot de groote Mogendheden gewend met de vraag om overeenkomstig het Berlijnsch tractaat het geschil te onderwerpen aan eene scheidsrechtelijke uitspraak, 't Is te hopen, dat het daarheen geleid kan worden en zoodoende het gerucht worden gelogenstraft, dat Duitschland en Engeland in deze zaak onder één hoedje speelden en zij de Oostkust van Afrika onder hen willen verdoelen, zoodat geene andere Mogendheid aldaar vasten voet kan krijgen. Dat Duitschland veel doet om zich daar te vestigen zal niemand kunnen ontkennen. In de vergadering van den Rijksdag in de vorige week is het voorstel om subsidie te verleenen aan eene stoom vaartdienst op Zuid-Afrika naar eene commissie verzonden, die met algemeene stemmen voor het ontwerp i9. De regeering heeft met klem het voorstel verdedigd en gewezen op het groote belang, dat elke regeering stelt om haar invloed op de Oost- Afrikaansche kust uit te breiden. De vraag, welke buitenlandsche haven deze stoomvaartlijn zal aandoen, Antwerpen of Rotterdam, bleef onbeslist. De Noord- duitsche en Zuidduitsche belangen staan in dit opzicht lijnrecht tegen elkaar en wie de overwinning behalen zal is verre van zeker. De Pruisische Landdag is met eene troonrede geopend, waarin de Keizer zich tevreden verklaart over den loop der zaken. Wat de werksta kingen aangaat, zegt hij o. a.: Het verblijdende schouwspel, dat de verlevendiging van handel en nijverheid in den loop van het laatste jaar op leverde, is verduisterd door de werkstakingen, die vooral in de steenkolendistricten in groolen omvang hebben plaats gevonden, zonder dat de werklieden zich hielden aan den wettelyken termijn van op zegging en niet zonder ge weldadigheden. Het heeft den Keizer-Koning met voldoening vervuld, dat de werkgevers, vooral onder achterstelling van eigene belangen, er naar getracht hebben gegronde klachten der mijnwerkers uit den weg te ruimen en aan zelfs ver strekkende eischen van hen tegemoet te komen. Z. M. meent daarom recht te hebben te verwachten, dat verdere pogingen tot verstoring van de eendracht tusschen de mijneigenaren en de mijnwerkers zullen afstuiten op den gezonden zin der bevolking, en dat de stakingen van economischen arbeid, die niet minder voor de gezamenlijke werk lieden dan voor het bestaan der industrie gevaarlijk zijn, voortaan achterwege zullen blijven. De regeering, die een nauwkeurig onderzoek heeft laten instellen naar de door de mijnwerkers ingediende klachten en eischen, blijft hare aandacht onophoudelijk aan dat vraagstuk schenken. Aan den anderen kant heeft zij maatregelen genomen om elke verstoring der openbare rust en orde dadelijk met goed gevolg te kunnen tegengaan. In FrankrijK zyn de zittingen van Kamer en Senaat zonder de gebruikelijke toespraken der tijdelijke voorzitters geopend. Tot definitieve voor zitters zyn van beide lichamen de afgetreden titu larissen benoemd. Naar het heet zal de interpellatie omtrent het samentreffen van President Carnot met Keizer Wilhelm te Brussel niet doorgaan. De gezondheidstoestand van den jongen Koning van Spanje is veel verbeterd en nu de onrust, waarin het land verkeerde, gaat bedaren en de Koningin bare plichten als vorstin weer vervullen kan, komt de vorming van een nieuw Ministerie weder op den voorgrond. Met deze vorming is nu belast de Voorzitter der Kamer, die trachten zal een Ministerie samen te stellen. Van Creta komen weder ongunstige berichten. De Turksche regeering vreest weder het uitbreken van een opstand, daar de amnestie niets geholpen heeft en de Turksche soldaten, die onbetaald bleven, aan het morren zyn geslagen. Wat zal het einde van dezen toestand nog zijn? Brazilië. Eio Janeiro, 20 Jan. Een besluit bepaalt dat voortaan drie banken gerechtigd zullen zijn tot het uitgeven van biljetten tot een totaal van 50 millioen pond sterl. Tien percent der geheele ontvangsten zal voor amortisatie worden aangewend. Spanje. Een meisje van zeven jaren, te Malaga, was ten gevolge van stuipen gestorven en de geneesheeren hadden den dood van het kind geconstateerd, maar de jammerende en klagende moeder weigerde bspaald toe te staan, dat haar kind begraven werd. Zy be weerde, dat haar kind enkel schyndood was en bepaald weder tot het leven zou terugkeeren. Alles, wat bloed verwanten en geneesheeren betoogden, overtuigde de moeder niet en daarom maakte men van een oogenblik gebruik, dat de uitgeputte vrouw wat rust nam, om het kind naar het kerkhof te brengen. Terwjjl men bezig was het kistje in de aarde neer te laten, kwam de moeder als een razende toesnellen en kreet onop houdelijk: «Geef mij myn kind, geef mij myne Dolores terug!" De vrouw was zoo in vertwijfeling, dat men niets anders kon doen, dan de kist weder naar haar woning terug brengen. Daar werd die geopend en de moeder boog zich weenend over haar gestorven kind heen. Wonderbaarljjkerwjjze begon het kind, na eenige uren, werkelijk weder zwakke teekenen van leven de geven en kwam weldra geheel weder tot bewustzyn. Het moederhart had zich niet bedrogen, het kind was werkelijk schyndood geweest. Jubelknd sloot de geluk kige vrouw haar dochtertje in de armen, dat zy tot tweemalen toe het leven had geschonken. Oostenrijk. Weenen, 19 Jan. Een arme kleermaker hier ter stede, die te Parys fortuin hoopte te maken, maar geen geld voor de reis had, sloot zich zelf in eene kist op, ten einde zich op die wjjze als vrachtgoed naar de Seinestad te laten expedieren. Te dien einde had hjj in de door hem vervaardigde kist stroo ge legd, zich van proviand voorzien en luchtgaten ge boord, terwyl hjj op het deksel met groote letters had geschreven «breekbare waar" en »voorzichtig te behandelen". De list gelukte volkomen, en men kan zich de verbazing der Fransche kommiezen aan het Ooster-Bpoor te Parys voorstellen, toen zy bij het openen der kist het slimme snydertje wel en gezond uit zyn vrijwillige gevangenis zagen stappen, waarin bij 60 uren vertoefd had. Voor den commissaris van politie gebracht, werd de zonderlinge reiziger echter in hechtenis gehouden, omdat hjj de vracht voor de kist niet betalen kon. Niet in het bezit van zulk eene som, was het een geluk voor hem dat de redactie van het Petit Journal de door den zonderling verschul digde 50 frs. wilde betalen, waarop de kleermaker op vrjje voeten gesteld werd. De ontsnapping van Hugo de Groot van Loeve9tein was in vergelijking met deze reis van het Weener snydertje nog maar eene kleinigheid! Duitschland. Berlyn, 20 Jan. Ooder de mynwerkers in de Westfaalsche steenkooldistricten wordt het roeriger. Gisteren is te Bochum eene kiesvergadering van mijn werkers gehoudendie door den penningmeester der algemeene mynwerkersvereeniging was bijeen geroepen. Er werd besloten, af te zien van het stellen van candidaten uit de mynwerkers bij de verkiezingen voor den Rijksdag, maar daarentegen de candidatuur van deD socialist Lehmann te ondersteunen. In het geheele district Bochum heerscht eene krachtige socia listische beweging. Voorts is gisteren te Inksendorf, nabij Gelaenkirchen, eene vergadering van duizend mynwerkers gehouden, die inzonderheid ijverden voolr handhaving der bekende nieuwe eischen tot verdere verhooging van loon, ver mindering van werktyd, enz. Met het oog hierop zyn er dus tegen het laatst dezer maand of het begin van Februari nieuwe bewegingen te verwachten. Bex-iy n, 21 Jan. De Ryksdag heeft heden by derde lezing het stoomvaartontwerp aangenomen. Essen, 18 Jan. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van de belangen der Mynwerkers in Rijn land en Westfalen heeft aan de Vereeniging tot behartiging der belangen van 't Mynwezen, onderdagtee- kening van 13 dezer, eenige eischen gesteld, welke vóór of op 1 Febr. e.k. moeten zyn aangenomen. Daaronder komen voor: loonsverhooging met 50 pCt. en werktyd van acht uren per dag, met inbegrip van den tyd, voor het binnengaan en het verlaten der myn vereischt. De betaling van het loon zou om de veertien dagen moeten geschieden. Het antwoord wordt tot 25 dezer verwacht. Omtrent het ongeval, dat Emin-pacha te Baga- moye is overkomen, verneemt men thans nadere bijzonderheden in een achrjjven van een katholiek zendeling aan de Köln. Volkszeitung. By het feestmaal, dat ter eere van Stanley en zyn metgezellen gegeven werd, en waarbjj Emin zich met groote waardeering over de katholieke missiën uitsprak, werden vele heildronken uitgebracht, zoodat nog al veel gedronken werd. Na afloop van het feest zeide Emin tot pater Girault: «Ik ben van avond geheel uit myn gewoonte geraakt; in 15 jaren heb ik geen wjjn gedronken; ik ben er geheel aan ontwend en voel my volstrekt niet prettig". Daarop liep by in een kamer die naast de feestzaal gelegen is en een tot den grond openslaand raam heeft, dat hy voor een deur hield. Zoo viel hy van een hoogte van 5 meter, en wondde zich deerlijk. Zooals men weet, is hij daarvan byna hersteld. België. De toestand rondom Charleroi was Maandag onver anderd. Het aantal werkstakers bedroeg, de spy ker smeden inbegrepen, volgens den één byna 12,000, volgens den ander ruim 15,000maar eerst heden zal kunnen blyken, of de werkstaking voortduren of een einde nemen zal. Deze termyn is namelyk door de werbstakenden geBteld, en in de Maandag en Zondag gehouden meetings hebben de aanwezigen, velen echter, naar een correspondent verzekert, zeer schuch ter, zich met het voorstel vereenigd, Woensdag de algemeene werkstaking te beginnen, indien niet alle mjjnbesturen en patroons de overeenkomst van Maan dag 13 dezer loyaal uitvoeren zouden. Nederland. Amsterdam, 20 Jan. In de week van 29 December tot 4 Januari overleden alhier: 219; van 5 tot 11 Jan. 362; van 12 tot 19 Jan. 466 personen. Onbekende ziekten der ademhalingsorganen en long ontsteking eiechten de meeste offers. Terwyl in gewone tyden het sterfte-cijfer 29.9 op de 1000 is, bedroeg dit cijfer van 5 tot 11 Januari 50.3, en van 12 tot 19 Januari 64.1 op de 1000. Amsterdam. Alhier heeft men zich niet ont zien, om met de influenza den spot te drijven. Er werd namelyk een comediestuk opgevoerd: «Hetgenees middel tegen de influenza," en dat nog wel in den vorm van een blyspel. Ook het Grootboek heeft influenza; zy, die rente moesten ontvangen, hebben in de plaats daarvan be richt gekregen, dat de betaling uitgesteld is wegens ongesteldheid van byna alle beambten. De bevolking van Amsterdam is in de laatste 50 jaren verdubbeld: in 1839 bedroeg zy ruim 200.000, thans ruim 400,000. Met de uitreiking van koffie en brood aan be hoef tigen te Amsterdam werd op gelijke wijze als in den vorigen winter doorgegaan. Hoewel het aantal rations van den beginne af niet zoo groot was als den vorigen winter, bedraagt het toch gaandeweg weder 1600 per dag; het maximum per dag in het vorige jaar was 1900. Grave, 20 Jan. J. V., die in dronkenschap zjjne vrouw met nieuwjaar zeer ernstig verwondde, en;daarna uit vrees voor de gevolgen van hier vluchtte, is in de vorige week te Lobith, waar hy als schippersknecht verblyf hield, gevangen genomen. Hy had, waarschjjnljjk in een oogenblik van berouw, aan de nog steeds in het gasthuis verpleegde vrouw eenen brief geschreven, waarin hy zich zelf beschul digde en verzocht, hem toch niet by mogelijke straf rechtelijke vervolging te bezwaren. Die brief viel de politie in handen, en onmiddellijk gaf de officier van justitie laBt, den voortvluchtige gevangen te nemen, waarna hy naar 's-BoBch werd overgebracht. A.ardent>«rgr, 21 Jan. De voordracht voor gemeente-ontvanger bestaat uit de heeren S. W. Weis feit alhier en W. F. Stoop te Nieuw-Lekkorland. Goes, 21 Jan. Op het algemeen aangenomen be ginsel dat ieder verondersteld wordt de wet te kennen, komen nog al eens afwijkingen voor tot schade voor de betrokken personen. Zoo moeten door den kanton rechter herhaaldelijk straffen uitgesproken worden over verkoopers van melk, omdat zy hunne waar in ongejjkte maten verkoopen. Men wist niet dat ook de melkmaten geijkt moesten wordenMen zou zeggen dat die onbekendheid met de wet nog al onnoozelheid verraadt. Want waarom zou juist melk een uitzon dering maken. De kantonrechter heeft het minimum van straf toegepast, maar by herhaling van het feit, zal de straf wel zwaarder zyn. Onbekendheid met bestaande voorschriften be rokkende meer anderen straf, omdat zy in stryd met het provinciaal reglement zonder eenig toezicht vee aan publieke wegen lieten grazen. Die onbekendheid is al zeer onnoozel; want een klein kind kan begrijpen, dat een troep grazende koeien gevaar kan opleveren voor passeerende rijtuigen en voetgangers. Voor gemeente-genees- en verloskundige, ter vervanging van den heer J. Kooman Az., die zooals men weet, eervol ontslag heeft gevraagd, wordt door B. en W. voorgedragen de heer J. F. Bax, arts te Spannum. De aanbevolene is een zoon van ds. H. Bax, vroeger te Poortvliet. Gisteren avond had in »de Prins van Oranje" de aangekondigde meeting plaats van den Nederland- schen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzyn. Doel der meeting was, de opwekking tot deelneming aan het petitionnement aan de Tweede Kamer in zake de prostitutie. Freule van Hoogendorp uit 's Gravenhage, aan het talryk opgekomen publiek voorgesteld door jhr. Pompe van Meerdervoort, zette op duidelijke wjjze de zaak uiteen, zy wees op de ontzettende toestanden in de groote Bteden, op het toenemen der prostitutie, op de veeltijds verschrikkelijke gevolgen daarvan; zy stelde in het licht hoe men van een maatschappelijk, hygiënisch en menschlievend standpunt aan de bestrij ding der prostitutie diende te helpen. Den handel in blanke slavinnen met al zjjne ellende stelde de spreek ster met de schrilste kleuren ten toon. En al hebben wjj in kleinere plaatsen niet zulke vreeseljjke toestanden alB in grootere gemeenten, men moet niet vergeten, dat de jongelingen en jonge dochters uit plaatsjes als Goes als milicien of dienst bode kennis maken met den Haag, Rotterdam of Amsterdam. Het belang der bewoners van kleine plaatsjes is dus ook betrokken by de bestrjjding der prostitutie. Da. P. Huet gaf zjjne bewondering te kennen over bet feit, dat zulke zaken door eene dame ten aanhoore van een gemengd publiek konden besproken worden. Als eene vrouw dat aandurft, zullen dan de mannen voor het minst niet een bewjja van adhesie geven Dat kan geschieden door ieder: kerkeljjke politieke verschillen houden hier bjj op. Jhr. Pompe van Meerdervoort stelde in het licht hoe het devies van G. K. van Hogendorp (grootvader van de Bpreekater) was geweest: Eendracht maakt macht". Deze Gysbert Karei van Hogendorp, de man aan wien Nederland ten deele zijne onafhankelijkheid heeft te danken, had veel succes op zyn edel pogen. Moge de kleindochter niet minder succes hebben Het adres aan de Tweede Kamer draagt reeds zeer vele handteekeningen. Sclierpenisso. Als eerste stap op den goeden weg tot verbetering en verfijning van het volksvermaak verdient melding, dat vanwege de vereeniging «V.I.O.S." een tweehonderdtal circulaires aan de inwonerB zyn verzonden, ten doel hebbende, allen, die het wel meenen met het volksbelang, aan'te sporen tot steun in zake de oprichting van een volkszanggezelschap, dat aanvankelyk alleen op Zondag avond zijne repe tition wenscbt te houden. Voor onvermogenden wordt daarin vrijstelling van contributie toegezegd, die overigens laag gesteld is. De zang zou naar de methode van Calin Paris-che vé worden onderwezen, die om hare eenvoudigheid verre de voorkeur verdient. Dat nu elk weldenkende toone, dat het belang der volks opvoeding hem ter harte gaat en dat hy in dezen toone niet alleen belyder, maar ook dader van het goede te willen zyn. Zierilizee, 21 Jan. Gedurende het jaar 1889 zyn in de haven alhier binnengekomen 7 zeeschepen en 2369 binnenvaartuigen en uitgevaren 7 zeeschepen en 2362 binnenvaartuigen. Men schrjjft ons uit Zierikzee: Is de nu op vele plaatsen ingevoerde Zondagsdienst der posteryen vooral tot stand gekomen met het oog op het belang der by dien tak van dienst betrokken ambtenaren, of daarbjj wel overal ook in aanmerking genomen is het belang van het publiek, valt te be twijfelen. Hier toch, waar wjj, door de ligging van ons eiland, alreeds in zoovele opzichten stiefmoederlijk be deeld zjjn, vergeleken met andere ook afgelegen gedeelten van ons land, is die Zondagsdienst ingericht öp eene wjjze, die zeker in alle opzichten in stryd is met het belang van het publiek. Tweemaal per etmaal ontvangen we hier de Hol- landsche post. De brieven enz. worden per wagen van Bergen op Zoom via Tholen vervoerd naar Stavenisse. Daar wordt alles overgeladen in eene roei- of zeilschuit en aldus getransporteerd naar Viane, om van daar weder per as naar hier te komen. Bjj gebreke van eene haven of iets dat daarop geljjkt, te Viane, moeten by laag water, en dat komt steeds in ieder etmaal een paar keer voor, de pakketten over slikken, ter breedte van pl.m. een half uur, worden opgedragen of gesleept, met het gevolg, dat van de tien verzonden postpak ketten er in den regel negen in gehavenden toestand aankomen. Klagen daaromtrent helpt niet; de directie is, naar het schijnt, voor dergelijke behandeling niet aansprakelijk. Terwyl de eerste post aankomt 's nachts, komt de tweede post des namiddags te l ure. Nu wordt Zondags de nachtpost 's morgens besteld, doch de middagpost niet. Deze wordt op het kantoor bewaard tot de ochtendbestelling van Maandag. Dit zou nu op zich zelf zoo erg niet wezen, doch die bestelling heeft eerst plaats wanneer in den regel onze eerste en eenige middel van vervoer naar Holland vertrokken is. Geven de brieven met de Zondagmiddagpost hier aangekomen dus aanleiding om zelf op reis te gaan, dan kunnen de betrokken personen eerst Dinsdag vertrekken om eerst in den namiddag van dien dag in Holland aan te komen. Toen de maatregel van de opheffing van de Zondag namiddag-bestelling pas was ingevoerd, werd aan hen, die zich daartoe aan het postkantoor, dat van 12 open is, aanmelden, hunne brieven en couranten af gegeven. Dat ging eenige weken goed, doch eensklaps werd die afgifte gestaakt, op grond dat, naar de ambte naren aan het postkantoor mededeelden, door den Minister die afgifte verboden werd. Waar vanwege het rjjk zoo weinig of niets wordt gedaan om eenigszins tegemoet te komen aan de vele bezwaren aan onze eigenaardige ligging verbonden, daar ware het wel te wenschen, dat bjj het belang voor de Zondagsrust der postambtenaren ook het belang van het publiek wat meer in het oog werd gehouden en op eenigerlei wjjze aan de hier geldende bezwaren werd tegemoet gekomen. N. Rolt. Ct. Op de vee-bascule te Dreischor werd heden een varken gewogen van P. Goemans Jz. van 640 en een driejarige stier van N. Yerjaal van 1730 halve kilo'B zwaar. Door de firma Blankenberg Co. te Leiden is aan den voorzitter der Hollandsche Glub te Antwerpen verzonden de netto-opbrengst van een boekje, getiteld «Antwerpen voor en na de ramp", ten bedrage van 635.50, waarbjj aan giften 117.39'/3i ten voordeele van de betrekkingen der bjj de jongste ramp omge komen slachtoffers. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 9 Juli te Oosterwjjk, taan den Hondsberg. Te Middelburg is overleden de heer B. A. A. Happel, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Te Hoofdplaat bljjft de strijd tusschen burge meester en gemeenteraad nog steeds bestaan. Thans heeft de Commissaris des Konings in Zeeland den heer Jagerink, arts te Yzendyke, belast met de doodschouw, de koepok-inenting, enz. Dientengevolge kunnen over ledenen, die niet onder dokters behandeling zyn ge weest, toch ter laatste rustplaats bezorgd worden. Er bljjft overigens nog veel, dat anders zijn moest. Te Slikplaat staat het hoofd der school, tengevolge der ziekte en het overlyden van den hulponderwijzer, reeds maanden alleen voor een aanzienljjk kindertal. De inning der zak- en havengelden, de aanstelling van een vroedvrouw, de hoofdelyke omslag '89 bljjft nog steeds op regeling wachten, en vermoedelyk zal de opmaking van de begrooting voor 1890 nog wel in een ver verschiet liggen. Zieriltzee. Bjj de 5de Internationale tentoon stelling van pluimgedierte, die op 24, 25 en 26 Januari te 's Hertogenboscb zal gehouden worden, zal de inzending van den heer Job v. d. Have te Nieuwer- kerk zeker eene eerste plaats innemen, daar deze bestaat uit 32 stel hoenders en watervogels. Het programma is verschenen voor de tentoon stelling van zaaigranen, enz., te houden Donderdag 20 Februari alhier, door de centrale tentoonsteliings- vereeniging «Landbouwbelang." Het Rykstelegraafkantoor met telefoondienst te Heinkenszand is wegens ziekte van het personeel tijdelijk gesloten. Men meldt uit den Haag, dat de Voorzitter der Tweede Kamer hersteld is, en dat de Kamer denkeljjk tegen 18 Februari bijeengeroepen zal worden. Voor deze byeenkomst verwacht men het antwoord op het verslag over de belastingvoorstellen-Borgesius c. s. Weldra zal het afdeelingsveralag over het voorstel- Bahlman (graanrechten) inkomen. Dr. Dompeling deelt aan het U. D. medeDe sterfte (te Utrecht) is in de afgeloopen week belang rijk meer geweest dan in de vorige. Dat was te ver wachten; de meeste zieken aan griep, die bezwyken, sterven niet aan de ziekte zelve, maar aan hare gevolgen. Men zy dus zeer voorzichtig en stelle zich niet te vroeg bloot. Het gemiddelde cyfer van deze week bedroeg weder 49 en bet werkeljjke 68 (waaronder 4 levenl. aangegeven). _Maar wat wel opmerkelyk was, dat is het hooge cyfer van geboorte. Terwyl het gemiddelde hiervan was 64, werden er 84 geboren, waaronder 4 levenloos aangegeven. Dat is zelden gebeurd, alleen in de 4e, 5e en 7e week van 1888 was dit nagenoeg hetzelfde geval. De balans was dus nog niet nadeelig. 80 nieuwe wereldburgers! Een belangrjjk renfort! Hebben de geneeskundigen het in deze week druk ge had, de verloskundigen hebben ook handen vol werk. Aan de centrale werkplaatsen der staatsspoorwegen te Zwolle en te Tilbarg heerscht de influenza onder de beambten in hevige mate. De aangetasten zijn ech ter allen timmerlieden, draaiers, bankwerkers, zadel makers enz., doch geen smidsgezellen en stokers. Men acht dit laatste een opmerkelyk verschijnsel. Men deelt ons mede: In zake de volkstelling zjjn zonderlinge feiten voor gekomen. Het zonderlingste echter klinkt gewis het feit dat er in «Gelderland een burgemeester te vinden is geweest, die, niettegenstaande herhaalden aandrang van tellers, niet is overreed kunnen worden de hem in de plaats zjjner woning aangeboden telkaarten in te vallen. De tellers hebben nu van hun kant gedaan wat de voorschriften gebieden en tegen den burgemeester proces-verbaal opgemaakt. Het stoffelyk overschot eener dame, die te Scheveningen een villa bewoonde, is naar Gotha over gebracht. Dit is de eerste Nederlandsche vrouw, wier ljjk verbrand is. Eenè huishoudster te Nymegen, die een valsch getuigschrift omtrent haar gedrag had overgelegd, om eene dienstbetrekking te verkrjjgen, is deswege door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. Een huisbewaarder van eene villa aan den strandweg te Scheveningen had dezer dagen de bru taliteit, een gedeelte van de in het gebouw aanwezige meubelen te verkoopen voor 600 aan een koopman te 's Gravenhage. Daarna maakte hy zich met het geld uit de voeten. Toen de koopman bezig was het gekochte op een wagen te laden, waarschuwde het bestuur van het Oranjehotel, die het vervoer van de meubelen had opgemerkt, de politie van het posthuis en de goederen werden weder afgeladen. Het verschuiven der ladderB, hetwelk dikwjjls oorzaak van ongelukken is, wbrdt volgens de BergwerFs BI. verhinderd door onder de pooten kleine platen van caoutchouc vast te hechten. Dit eenvoudige middel is voortreffelijk bij de meeBt verschillende grondlagen: steen, asphalt, cement, glas of jjzer. Bij hout wordt daardoor ook het lastige insteken van jjzeren punten aan de ladders geheel vermeden. Zierikzee, 22 Jan. In de heden namiddag gehouden Gemeenteraadezitting waren afwezig de heeren Goemans, Moolenburgh en Zuurdeeg, met kennisgeving, en de heer de Crane. Voor kennisgeving werden aangenomen een brief van den heer Jhr. Mr. M. J. S. Boejje, berichtende de aanneming zjjner benoeming tot lid der Commissie van Toezicht voor het Midd. Onderw., alsmede twee brieven van de Gedep. Staten, waarin zy verklaren bereid te zyn hun gevoelen uit te spreken, omtrent de aansprakelijkheid der gemeente tot bijdrage van Va in de kosten, van herstelling van het Westhaven hoofd, en met nitnoodiging tot inzending van de vereischte stukken en mondelinge toelichting der zaak in hunne vergadering van Vrjjdag 24 dezer. De Voorzitter deelt daarbjj mede, dat hij tot het geven dier toelichtingen en het overleggen van de noodige stukken op den bepaalden tjjd in de ver gadering van Gedep. Staten hoopt te verschjjnen. Aan de orde komt, het voorstel van Burgem. en Weth., ca overleg met de Commissie van Fabricage gedaan, om het Sas te behouden en het te doen her stellen. De kosten van het herstel zjjn geraamd op pl. m. 7000. De Voorzitter herhaalt hetgeen hjj in de vorige vergaderingen heeft gezegd, dat eene aanneming van het tweede voorstel van den heer de Looze, om het Sas gedurende een jaar gesloten te houden, om den invloed na te gaan die het heeft op de diepte der haven, aan Burgem. en Weth. en de Commissie van Fabricage ongewenscht voorkomt. De heer de Looze bljjft bij zjjn vroeger medegedeeld gevoelen omtrent de wenBchelykheid om het Sas op to ruimen, en handhaaft het daartoe door hem ge daan voorstel. Dit gevoelen wordt door de heeren Six, den Voorzitter en W. A. Ochtman bestreden, waarna het voorstel van den heer de Looze om het Sas op te ruimen met 8 stemmen tegen 1 wordt verworpen. Het voorstel van Burgem. en Weth. om het Sas te behouden en te herstellen wordt daarna aangenomen met 8 stemmen tegen 1. Wordende Burgem. en Weth. gemachtigd reeds nu over te gaan om een gedeelte der herstelling onder eigen beheer te doen plaats hebben, terwyl omtrent de financieele regeling door Burgem. en Weth. nadere voorstellen zullen worden gedaan. Het tweede voorstel van den heer de Looze, omtrent het gedurende 1 jaar gesloten houden van het Sas, verviel daardoor. Nadat nog besloten was tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1889, werd de vergadering gesloten. K E BKNIEUW9. Beroepen te Kats, de heer R. W. F. Kyftenhelt, cand. te Hoevelaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1