ZIEitlKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 21 Januari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. VRIJE ENTREE. NIEUWSTIJDINGEN. Rusland. r Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5799. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Een bepaald afkeurenswaardige zaak zóó voor te stellen en in zulk een eigenaardig licht te plaatsen dat de goö-geraeente op een dwaalspoor wordt ge bracht en goedkeurt en toejuicht wat vlak het tegenovergestelde verdiende zie, dat is een kunst waarin sommige menschen tegenwoordig het een heel eind gebracht hebben. Den tijd dat er pillen voor den dood en drankjes voor 't gehoor," verkocht worden, beleven wij nog in zijn volle kracht en de toepassing van zulke genees(!)middelen vindt plaats op zoo verschillend gebied en in zoo'n verscheidenheid van vormen, alsof er bij de mensch- heicf. van beschaving noch vooruitgang, zelfs niet van eeuwenlange ondervinding sprake was. -En-het-i^-toclrcmtegenzeggelijk die ondervinding, waaruit wij de meeste en beste leering kunnen trekken, en waaraan wij al onze plannen en voor nemens kunnen en moeten toetsen, om zekerheid te hebben omtrent den uitslag. Er is niets wat door de ondervinding zoo vol komen gewraakt wordt als het kunstmatige; al wat strijdt tegen het gezonde, het natuurlijke, is onvoorwaardelijk veroordeeld. 'tls op alle tijden en in alle manieren en voor alle doeleinden beproefd en de uitslag bleef on veranderd dezelfde. Men heeft op allerlei wijze getracht, de menschen kunstmatig rijk of kunst matig gelukkig of kunstmatig zedelijk te maken, maar wie durft beweren, dat het ooit gelukt is of ooit gelukken zal? In onze naaste omgeving, in ons eigen land, is in den laatsten tijd een nieuwe Aesculaap opgestaan, die uit het goed gevulde laboratorium van oude maar slecht werkende geneesmiddelen een welbekend fleschje nam, er een nieuw etiqnetje aan hechtte en thans luide den lof verkondigt van de geneeskracht van het mixtum. Men staat eenvoudig verbaasd over de goedge lovigheid van zoovelen, die in dit drankje ver trouwen stellen, en ziende blind zijn voor de gevolgen, die dit middel in zijne uitwerking onwederlegbaar hebben moet. Het lid der Tweede Kamer Bahlman, de medicijn meester, die wij hierboven bedoelden, meent een middel uitgedacht te hebben, dat een groot deel van den landbouwenden stand en corps in beter doen zou kunnen brengen. 't Is een denkbeeld om bij te watertanden. Want waar-lijk, de graanboeren hebben het in de laatste jaren hard te verantwoorden, en verbetering van hun lot wenscht van harte een ieder. Wat aanleiding gaf tot dien min gunstigen toestand, is bekend en ten overvloede herhalen wij het hier in 't kort. Het groote en algemeene voedingselement voor den mensch, het graan, heeft die handelswaarde niet meer die het vroeger had. Al het graan, dat in ons land verbouwd wordt., is bij lange na niet voldoende voor onze behoefte; wij komen eenige millioenen mudden te kort. Gelukkig waren er andere landen, waar meer graan werd verbouwd dan voor eigen gebruik noodig was, en dit overtollige graan vond uit den aard der zaak hier een willige markt. In de laatste tijden is die invoer uit het buitenland zoo ontzettend toegenomen, dat de prijzen aanzienlijk daalden. Er zijn landen, Amerika, Rusland en Hongarije, waar de tarwe op verbazend groote schaal wordt verbouwd, dus de onkosten veel geringer zijn, waar de grond zich uitstekend voor deze productie leent, waar de gemeenschapsmiddelen te water en te land met andere rijken zoo uitnemend verbeterd zijn, dat bedoeld artikel in ontzaglijk groote hoeveelheden naar andere markten wordt gebracht. Dit buiten- landsch gewas bepaalt den marktprijs, en aan dit feit hebben wij den zegen te danken dat het brood, dat boofdvoedingsmiddel voor duizenden, goedkooper is geworden. Goed en goedkoop brood een zegenwie zal het betwisten? Toch is er een deel, en wel de graanbouwende boeren, die met leede oogen den prijs van hun handelsartikel zien dalen en dientengevolge een deel van hunne inkomsten zien verminderen. Ziedaar in het kort oorzaak en gevolgen. De heer Bahlman meent nu een middeltje te hebben uitgevonden, om eenigermate aan de wenschen van dat deel van den landbouwenden stand tegemoet te komen. Hij gaat uit van deze redeneering. Wanneer van de ingevoerde granen een zeker inkomend recht geheven wordt, dan zal de invoer dalen en het gebruik van binnenlandsch graan toenemen. De boer zal dus iets meer van zijn artikel kunnen maken en de schatkist krijgt bovendien een aardige bate. Owat klinkt dat alles eenvoudig en aannemelijk! Maar wat wordt dit anders als men even nadenkt. Er is in de gansche redeneering van den voor steller iets waar bij zelt met kunst- en vliegwerk is overgesprongennamelijk dit, dat de prijzen van het brood ook zullen stijgen als de prijzen van het graan duurder worden. Zou er zonder iets aan het achtbare bakkers- gilde te kort te willen doen in de geheele wereld één bakker gevonden worden, die, wanneer zijn graan of meel, dat hij voor zijn bedrijf noodig heeft, duurder wordt, dit zonder pruttelen uit eigen zak er bij zal leggen en zijn brood zal blijven leveren tegen denzelfden prijs? Die het gelooft, mag het zeggen. Zelfs den heer Bahlman was zulk een beweren wel wat ai te kras. Toch waagt hij den sprong en zegt stout weg ('t is woordelijk uit de memorie van toelichting, die bij het ontwerp gevoegd is, genomen): »Men zal de opmerking luide doen klinken, dat bij de toepassing van de voorgestelde maatregelen de broodprijzen eveneens zullen stijgen. De onder- geteekende is van een ander gevoelen." Nu, die gevoelens zijn vaak zoo verbazend verschillend en uiteenloopend, dat men bij vele dier uitingen eenvoudig het stilzwijgen bewaart. Maar hier speelde het gevoelen" den heer Bahlman al zonderlinge parten. Hij waagt den sprong over de niet stijgende broodprijzen; maar bij het aanloopje gevoelt hij al den grond minder vast worden en roept nog gauw: «Dat de ondergeteekende de tarwe hooger wil belasten dan de overige graansoorten, zal wel niet veel toelichting behoeven. «Het wittebrood in het algemeen is het voedsel van de vermogende klasse en het roggebrood, of schoon even voedzaam, meer geschikt voor minder verwende magen en meer onder het bereik van den minderen man." Is dit nu niet om zijn eigen oogen te wan trouwen De voorsteller wenscht wat hooger inkomend recht te heffen van tarwe dan^ van rogge, omdat de gegoede lui tarwebrood eten en de minder^ man roggebrood. Maar, hoe drommel, even te voren zegt de voorsteller dat naar zijn «gevoelen" de broodprijzen niet zullen stijgen Als dit waar was, dan konden immers van tarwe en rogge gelijk inkomende rechten geheven worden. Maar bet is niet waar. En de voorsteller weet het en gevoelt" het even goed als ieder ander. Voor het goede doel: een deel van den land bouwenden stand te hulp te komen, wordt een slecht middel gekozen. Hetgeen de landbouwer zal profiteeren van in komende rechten op granen, zal betaald worden door de broodetende menschenkinderen. En op wie drukt de verhoogde broodprijs het zwaarst? Op hen die het meest van dit voedings middel gebruik maken, dus op den weinig bemid delden stand, op den werkman. Mag nu ooit die last op die schouders gelegd worden om dien van anderen te kunnen afnemen 1 Neen, nooit! En daarom deugt het voorstel- Bahlman niet, en het zou een onvergeeflijke daad zijn, indien ooit zulk een voorstel tot wet werd verheven. Of dan de landbouwer niet geholpen kan worden Zeer zeker. Naar onze meening kan hij al vast beginnen zich zeiven te helpen. «Als het tij verloopt, verzet men de bakens", is een spreekwoord dat niet alleen voor zeelui gemaakt is, maar in overdrach telg ken zin ook bijzonder dienstig voor iedereen, dus ook voor landbouwers. Toen indertijd de vraag naar garancine, de bekende uit meekrap getrokken kleurstof, ophield, wat deden toen de landbouwers die meekrap teelden Zij deden wat ieder denkend wezen in die om standigheden zou doen, en teelden niet langer meekrap, maar zochten hun voordeel in andere landbouw-artikelen. Zoo ook hierzijn er geen voldoende prijzen te maken votr tarwe, gerst, rogge enz., welnu, dan zijn er nog honderd en één artikelen: erwten, boon en, karwei, vlas enz.of men legt zich toe op vetweiderij, of op varkensteelt, of op paardenfokkerij of op een der andere takken van het uitgebreide landbouwbedrijf. Maar de landbouwer zou bovendien ook op andere wijze te helpen zijn. Verruiming van crediethet aan schaffen van deugdelijke grondstoffen (zaden); het gebruik van doelmatige werktuigen; maar bovenal het bezit van meer wetenschappelijke kennis zou het landbouwbedrijf ten goede 'komen. 't Is bijna ongeloofelijk met hoe weinig zaak kennis menig landbouwer zijn bedrijf uitoefent. Van wetenschappelijke vorming, van ernstige voorbe reidende studie in den regel geen spoor; vandaar dat ook landbouwonderwijs zoö'n uitstekend, maar tot dusver tot schade en schande nog zoo weinig toegepast middel is om te voorzien in den kwijnenden toestand van sommige takken van den nationalen landbouw Zie, zulke middelen zijn natuurlijk, zij liggen voor de hand en wijzen zichzelven aan. Kunstmatig opgevoerde prijzen zijn verderfelijk in hunne gevolgen. Wij hebben het hierboven bevestigd gezien door de eigen woorden en redeneeringen van den voorsteller zeiven. Daarom is de toepassing van het voorstel-bahlman onverantwoordelijk. Blijft de vrije invoer van goed en goedkoop graan ge waarborgd, dan blijft ook een groot voorrecht verzekerd aan allen, die werken voor hun dagelijksch brood. Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat de aldaar^aange- komen Transatlantische stoomschepen weder_ bericht geven van verschrikkelijk weder, waarmede zij op den overtocht te kampen hadden. De «CalaDd", die twintig dagen onderweg was, heeft o. a. acht tien stormen doorworsteld en reusachtige ijsbergen gezien. Italië. De pauselijke encycliek van 6 dezer is thans gepu bliceerd. Zij draagt tot titelDe praecipuis Civium Christianorum Officiis, en vangt aan met de woorden: Sapientia Christiana. De Paus roept de volken op terug te keeren tot de beginselen der Christelijke wijsheid, en betreurt het, dat te zeer de genoegens des levens worden gezocht en de hoogere genietingen des geestes worden verwaarloosd. De vaderlandsliefde prijzende stelt de Paus echter de liefde voor de kerk nog hooger, de geloovigen aanmanende om, bij botsingen tusschen de eischen van den Staat en de wetten van de kerk, Gode meer te gehoorzamen dan de menschen. In vele moderne Staten worden de Katholieken aan gevallen; zij moeten daartegenover vereenigd blijven, zich onderwerpende aan den Paus, tiet alleen in dog matische zaken, maar ook in zaken van tucht. De kerk, herhaalt de Paus thans ook weder, is geen politieke partyzjj keurt elk regeeringsstelsel goed, dat den godsdienst en de Christelijke moraal eerbie digt. Wie de kerk in partijtwisten zouden willen mengen, maken misbruik van den godsdienst. Het is de roeping der Katholieken in de publieke zaak hun steun te geven aan rechtschapen mannen, die in staat zijn diensten te bewijzen aan de Katholieke zaak. Zij moeten zich voor alle dingen onderwerpen aan den Paus en de bisschoppen en met voorzichtigheid han delen, want de Paus zelf heeft voorzichtigheid te be trachten in burger lyke zaken. Baldacchini, secretaris van het weldadigheids bureel te Rome, is op den loop met 200,000 frs. Het hoofd der geheime politie te Moskou, kapitein Donotowitch, is door een meisje van 19 jaren dood geschoten. Daarna doodde zjj zichzelf met een tweede schot uit haar revolver. Men beweert dat het meisje, dat werkzaam was by het telegraafkantoor, tot de nihilisten behoorde en den moord pleegde in overleg met de leiders der beweging. Duitschland. Ondanks de voorzorgen der politie zijn toch bij de ter aarde bestelling van Keizerin Augusta te Char- lottenburg weer vele ongelukken gebeurd. In den Thiergarten klommen de menschen weer inde boomen. Een jonge man viel uit een 'jpom, brak een been en ver brij zëlde het sleutelbeen van eene dame door zyn val. Een ander viel zoo ongelukkig, dat hij een oog verloor. Eene dame werd in het gedrang een rib ge broken en een andere werd ernstig, gewond door den slag van een paard. Zeer groot was ook het aantal vrouwen, welke door het gedrang in onmacht vielen. Evenwel werden allen, dank zij de zoogenaamde vlie gende" ambulances, die overal geposteerd en van allerlei opwekkende middelen voorzien waren, spoedig weer bijgebracht. Berlijn, 18 Jan. De commissie uit den Rijksdag nam met 18 tegen 2 stemmen aan het wetsontwerp tot oprichting eener stoombootlijn op Oost-Afrika. De booten zullen zooalB men weet een haven in Nederland of in België aandoen. België. Te Brussel heeft een dierentemster, mevr. Castanet, getracht een leeuw en een hyena van de menagerie- Pezon, die aan het vechten waren, te scheiden. Zy begaf zich slechts met een zweep gewapend, in de kooi; de leeuw wierp zich terstond op haar en bracht haar, ofschoon hy door oppassers met hooivorken ge noodzaakt werd zyn prooi los te laten, zulke zware wonden toe, dat men voor haar leven vreest. Nederland. Amsterdam, 18 Jan. Op de Lauriergracht in perceel 67 is sedert eenigen tyd gevestigd een zoogenaamd kosthuis of logement, genaamd »Het Laurierblad," toe- behoorende aan J. van Kalsbeek. Hoewel uit den aard der zaak wel eens voorkomt, dat woordenwisseling onder de kostgangers ontstaat, is de inrichting echter vrij goed aangeschreven. Donderdagmiddag had een dier kostgangers, zekere Klaas Boomstra, 54 jaren oud, gewezen tamboer van het O. I. leger, zyn pensioen gehaald en voor een ge deelte er van eenige nieuwe kleederen gekocht. Zekere Leendert Kints, wonende Laurierstaat 172, een vroegere kostbaas van Boomstra, wilde dezen vra gen om f3, die hij hem nog schuldig was. De nieuwe kleederen naast het bed van Boomstra vindende, nam hij ze, na eenige woordenwisseling, mede. De eigenares van het logement wist echter te bewerken, dat de bewuste kleêren weer in het bezit van B. werden gesteld. Kints, die zich verwyderd had, kwam omstreeks vyf uur terug en toen de eigenares van de inrichting, voor ruzie beducht, hem niet by B. toeliet, wist K. zich onder een voorwendsel toegang te verschaffen. Opnieuw ontstond twist tusschen B. en K., terwyl K. tot hand tastelijkheden overging. Twee personen, die er by tegenwoordig waren, Bertus Yermeulen en Jacob van Goudoever, maakten K. op het onredelyke van zijn handelwijze opmerkzaam. Tevergeefs vroeg Boomstra»Leendert, wacht tot ik myn volgend pensioen krijg." Spoedig gaf B. geen geluid meer en eenige tyd daarna ontdekte men, dat hij dood was. Geen der beide getuigen heeft een mes of eenig ander wapen by Kints gezien, zoodat de uit spraak van de geneesheeren, die de schouwing zullen verrichten, in deze van groot gewicht zal zyn. Kints, die zich dadelijk verwijderd had, is later voorloopig in hechtenis genomen. Steenbergen, 18 Jan. Krachtens opdracht van den raad dezer gemeente hebben Burg. en Weth. zich nader tot Ged. Staten gewend, ten einde de in 1885 gedane aanvrage om eene bydrage uit de provin ciale kas in de kosten van verbetering door kei bestrating van den Molenweg in den Heenschen polder, andermaal by de Prov. Staten ter tafel te brengen. De buitengewone slechte toestand van den weg en de minder gunstige staat der gemeente-financiën doen Burg. en Weth. vertrouwen, dat eene ruime bydrage zal worden verleend. "Vlissing'eia, 17 Jan. De gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden zitting besloten de aan de gemeente toebehoorende gedenkpenningen, welke aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg zouden worden geschonken, aan de alhier opgerichte oudheidskamer te schenken. Mede werd besloten aan bet R.-K. arm- en weesbestuur alhier te verkoopen 1000 M3. gemeentegrond, gelegen in de Glacisstraat, ten einde daarop een liefdadigheidsgesticht te bouwen. Tot voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is benoemd de heer J. Yerkuyl Quakkelaar, tot vice-voorzitter de heer P. J. Siegers. Yolgens te Ylissingen ontvangen rapport is te Zoutelande een Belgische vischsloep gestrand. Mï<l<lelfcmrg:, 19 Jan. Tot voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is benoemd de heer mr. G. N. de Stoppelaar, tot vice-voorzitter de heer J. A. Tuk en tot secretaris de heer mr. E. Fokker. By gelegenheid van 's Konings jaardag, zal op 19 Februari door de vereenigde sociteiten der schuttery en infanterie alhier eene soiiée met bal worden gegeven. Mi<ldelburg-, 20 Jan. Heden nacht ten half een ure werden de inwoners opgeschrikt door het ge roep van brand. Spoedig bleek dat de brand uitge broken was op een klein buitentje op den Ylissingschen weg (oude). Het huiB is geheel uitgebrand. Giro©!*», 19 Jan. Evenals alle andere plaatsen heeft Goes ruimschoots zijn deel gehad van den verlammenden invloed van de influenza. Personen, die gewoon waren '8 morgens hun barbier te ontvangen, kregen daaren tegen de boodschap, dat deze onmisbare persoon te ziek was om het mes vast te houden; kantoren waar anders personeel in overvloed is, werden waargenomen door ééu klerk, die bovendien ook voor zevenachtste gtïufluenceerd was. In 't kort: geen middel van be staan, geen huishoudelyke kring waar de ziekte »m Jlesschen(zooals iemand zei) geen storenden invloed uitgeoefend heeft of nog uitoefent. Ja toch, een cathegorie van de burgerij bleef vol komen van do influenza bevryd zij n.l. die reke ningen uit te schrijven hebben. In weerwil van het woeden der ziekte, werden de beren van stal gelaten. Waarop de influenza ook een storenden invloed heeft uitgeoefend, niet op het traditioneele «De Heer debet aanOf de stemming der geïofluenceerden door het ontvangen van vele onverwachte beren beter is geworden, mag betwijfeld worden! Yoor de ambachtslieden zijn de verwachtingen omtrent het jaar 1890 gunstiger dan omtrent zyn voorganger. Heeft men in het afgeloopen jaar, zooals de timmerlui en metselaars zeggen, nergenB een ladder tegen een huis zien staan of op een dak zien liggen, voor 1890 is de zekerheid dat men op meerder plaatsen in de stad een steiger zal kunnen zien. Minstens een viertal meer of minder groote verbouwingen zyn aan besteed. Voor onze werklui des te beter. Opmerkelyk is het ook, dat alle aanzienlijke huizen, waarvan in het afgeloopen jaar nog al enkele onbewoond waren, weer betrokken zyn. Nieuwe bewoners krijgt ons stadje dus wel, maar nog steeds blyft zuster Anna reikhalzend uitzien naar nieuweenergie! Bruinisse, 18 Jan. Tot opzichter by de ver- grooting der haven is benoemd dhr. L. van Popering. Bij de aanbesteding van het afbreken der pastorie der Ned. Hervormde gemeente bleek het minst inge schreven te zijn door den heer Abr. Zoeter voor ƒ217. Door de heeren P. Brouwer en J. Visser Jz. was res pectievelijk voor 255 en 245 ingeschreven. Met het toezicht op de slooping is belast de heer J. J. Capelle. De geldleening voor den bouw eener nieuwe pastorie ad 4U00 is ruim tweemaal volteekend. De openbare school alhier werd 1 Jan. 11. bezocht door 167 jongens en 165 meisjes. De herhalingsschool telde 31 leerlingen, terwyl van het onderwys in de Fransche en Engelsche talen door 16 leerlingen gebruik gemaakt werd. Zierikzee, 20 Jan. Wie Zaterdag avond het voorrecht had een blik in de Concertzaal te slaan, werd getroffen door 't vroolyke tooneel, dat daar te aan schouwen viel. Behalve de leerlingen der handwerks school voor meisjes (stichting van den heer Heyse) waren van elk der drie openbare scholen A, B en C ongeveer een 40tal der oudste leerlingen tegenwoordig, beo evens enkele andere genoodigden: kinderen, dames en heeren. Met van vreugde stralend gelaat genoten de jeugdige feestgenooten van hetgeen de heer Chambly wist te vertoonen, en van de versnaperingen, waarvoor de gulle gastheer en gastvrouw rykelyk gezorgd hadden. Wie die gastheer en gastvrouw waren? Geen inwoner van Zierikzee zal ook maar even weifelen in 't geven van een antwoord op die vraag. We houden ons ver zekerd, dat deze vraag door de meesten zou beantwoord worden met eennatuurlijk zjjn het de heer en mevrouw HeyBe." Natuurlijk! Ja, en bij 't vele, dat reeds in het belang der jeugd door deze kindervrienden werd ge daan, neemt 't feest van Zaterdag avond een groote plaats in. 't Feest was eerst bestemd voor genoemde school voor meisjes-handwerkenmet dankbaarheid namen de hoofden der scholen A, B en C de aange boden gelegenheid waar om de leerlingen hunner scholen, die 't minst in 't jaar '89 de school verzuimd hadden, daarvoor dit bewyB van belangstelling in 't getrouw bezoeken der school te helpen aanbieden. Jammer dat de beerschende ziekte de oorzaak was, dat eenige der tot 't feest uitgenoodigden daaraan geen deel konden nemen. In alle opzichten nu is deze feestviering geslaagd en in de volmaakste orde liep 't feest ten einde, dank zij ook de flinke wijze, waarop de heer Chambly voor kinderen weet op te treden; door zijn eenvoud en kalmte heeft hy zyn jeugdig publiek geheel in de macht. Met groote zelfvoldoening mogen de heer en mevrouw Heyse op 't feest terugzien, en wel zal 'fc woord van den heer Oosterman, die aan 't einde der feestviering uit naam van de kinderen en hun ouders een woord van dank sprak, vervuld worden: zegt aan iedereen, dat er in onze gemeente goede menschen gevonden worden, die uit wezenljjke belangstelling in 't lot der jeugd vooral de jeugd uit de mindere volksklasse met daden willen toonen, dat zij 't getrouw gebruik maken van de gelegenheid tot ontwikkeling, op hoogen prijs stellen. Niettegenstaande een groot deel van den ge meenteraad te Oosterland tot de anti-revolutionaire party behoort, werd dezer dagen door dien raad met algemeene stemmen besloten aan den koning dispensatie te vragen voor het geven van kosteloos onderwijs aan de openbare gemeentescholen. Gedurende het vorige jaar zijn uit 's Heer-Arends- kerke op een bevolking van ruim 3000 inwoners niet minder dan 228 personen vertrokken, waarvan verre weg het grootste gedeelte naar Argentina (Zuid- Amerika). In 1889 kwamen te Middelharnis binnen 1629 vaartuigen en vertrokken er 1667. Door den gemeenteraad van Borsele is aan de politiebeambten M. Karelse en L. J. Troupee aldaar eene gratificatie van 30 verleend voor bijzondere diensten bewezen in 1889. Te Haosweerd vroeg een volksteller aan een huismoeder: wanneer is dit kind geboren In den terf- oest, luidde het antwoord. En dat? In de sukerpeetied. En dat kleinste? Op dien aevend toen at zoo vroeg doenker was, zeide het slimme vrouwtje. Te Bergen op-Zoom is een hond afgemaakt, welke vermoedelijk aan hondsdolheid lydende was en ver scheidene honden gebeten heeft. Dientengevolge is het bevelschrift afgekondigd, waarbij aan eigenaars van honden bevolen wordt hunne honden te voorzien van muilkorven gedurende 4 maanden. In de laatste dagen sterven in de omstreken van Breda vele kippen aan eene ziekte, welke by alle dezelfde verschijnselen vertoont. Yerscheidene kippen- houderB hebben al hunne dieren reeds aan die ziekte verloren. Men vraagt zich af, of ook hier aan influenza te denken valt. In den Haag is op 70jarigen leef tyd overleden de heer C. Goekoop, Dz. oud-burgemeester van Goe dereede en Stellendam. In Noord-Holland zyn door eene daarvoor aan gewezen commissie voor de aanstaande tentoonstelling te Buenos-Ayres -17 stuks rundvee aangekocht, waar onder 4 stieren, en in Friesland 19 stuks. Vooral onder de stieren bevinden zich prachtige dieren, zooals de „Arabi Pacha", van de Beemster-veefokkersvereeni- ging, en >Jacob VII" van den heer J. Wit Az. te Midwoud, welke op de tentoonstelling, in 1889 te Haarlem gehouden, bekroond is met den eereprijs. Ook treft men by de kalfdragende koeien zeldzaam schoone dieren aan. Voor de tentoonstelling in Argentinië worden door de provinciale vereeniging ter bevordering der «Paardenfokkerij" in Groningen paarden (hengsten of merriën) van voldoende hoogte en met veel knie beweging, opgekocht tegen pl. m. f 900 per exemplaar. Uit het jongste nommer van de Oorlogskreet, het orgaan van het «Leger des Heils" waarin een gedrukte toon heerscht, blijkt dat het leger hier te lande achteruit gaat, wat aldus wordt uitgedrukt: »we dalen, daalen, daalenn Een leelijke vergissing. De vrouw van zekeren v. Z., herbergier in de Harp- atraat te Utrecht, nam Vrijdagmorgen een der kruiken die op de toonbank stonden en meende zich daaruit een glaasje licht bier in te schenken. Nadat zij een teug genomen had, zakte zij plotseling ineen en verloor het bewustzijn. Haar man liep dadelijk naar een ge neesheer, die toevallig iu de buurt woonde en thuis was. Zijne vrouw had by vergissing de kruik met loog genomen. Zij is tengevolge daarvan ernBtig ongesteld. Dat niet te veel gewaarschuwd kan worden tegen een volksgewoonte, die reeds menigmaal treurige gevolgen had, bleek ook te Hasselt weder. De vrouw van A. De M. had zich aan een spykertje gestooteD, tengevolge waarvan ze een weinig aan den arm bloedde. Ten einde dat te stelpen, nam zij een stukje van een tabakzak en legde er dat op; het gevolg was dan ook, dat het bloeden ophield. Een paar dagen daarna was de arm echter zoo gezwollen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en nu bleek, dat er bloedvergiftiging had plaats gevonden en deze reeds zulk een voortgang had gemaakt, dat zelfs amputatie van den geheelen arm niet meer zou baten. De vrouw is dan ook reeds overleden. Zekere D., die ten vorigen jare naar Amerika vertrok, kwam in den nacht van 11 op 12 dezer in zjjne vroegere woonplaats (Stadskanaal) terug. Lang genoot hij niet van zijn familiebezoek, want de justitie, die nog wat met hem af te rekenen had, nam hem den volgenden morgen reeds in arreBt en bracht hem naar de gevangenis over. Omtrent de arrestatie van Jansen, die vermoed wordt, te zyn de .moordenaar van de schippert vrouw, weduwe Bal, en haar zoon, beide varende op het schp »Constance Marie", verneemt de Schiffahrt Zeitung het volgende. Jansen was vroeger schippersknecht en nu onlangs milicien-infanterist te Bergen-op-Zoom, vanwaar hy in November gedeserteerd en over de Belgische grenzen gevlucht was. Te Rupelmonde is bij 's nachts op het hem wellicht bekende schip der weduwe Bal geslopen om van kleeding te verwisselen. Daarna heeft hy de vrouw en haar zoon vermoord, en zich meeBter gemaakt van de in kas zijnde gelden en de voorbanden kleeding. Hy wierp zyn uniform in een bundel bijeen in de Rupel, waaruit het later, met bloed bevlekt, is opge haald. Eenige weken daarna nam hy dienst op het Rynscbip »Bertha," dat naar de Ruhr moest vertrek ken. Hy werd echter te Antwerpen door de politie opgespoord en achter slot en grendel gebracht. Een neef van de vermoorde weduwe, die' het eerst als verdacht gearresteerd was, is weder losgelaten. Te Tzum vervoegde zich iemand by den notaris, die voorgaf een landbouwer te zyn met Dame Jouwstra. Hij wenschte het boerenbedryf op te geven en stil te gaan leven. Eenige overgespaarde penningen en het bedrag van den verkoop zijner have zou hem daartoe in staat stellen. Hij had reeds een huis gekocht en moest nu de onkosten ad 260 betalen, doch schoot te kort, daarom wendde hy zich tot genoemden notaris en beloofde dezen het boelgoed te zullen houden. En waarom niet by den notaris te Wommels dat boelgoed aangegeven? Die man had hem eens te veel rente af genomen voor eene koopsom voor twee koeien in een boelgoed, die hij eenige dagen te laat aan het kantoor betaalde. De oplichter meende den notaris te Tzum van eene betere zijde te kennen. Hy had het getal koeien, hokkelingen enz. in zyn zakboekje en verze kerde, dat onder de 26 koeien stellig 5 of 6 waren, die meer dan ƒ300 per stuk zouden opbrengen. Hy vroeg ten slotte 260 voorschot, om de onkosten van net pas gekochte burgerhuis te kunnen betalen. Den notaris, die de dupe zou worden vaD deze oplichterij, kwam een en ander wel wat verdacht voor, en terwyl de schuldbekentenis geschreven en geteekend werd, ging de klerk informeeren of men ook bekend was met boer Jouwstra van Wommels, een groot uur van Tzum gelegen. Doch van een boer Jouwstra wist nie mand. Het kwam den notaris du goed voor, dat de klerk dadelyk maar met Jouwstra Daar Wommels ging, om den inventaris van het boelgoed op te nemen. Nu begon Jouwstra lont te ruiken. Dat kon heel goed, maar hij had nog eene bood schap in de buurt, die zou hy eerst maar doen en met een kwartier terug komen. Onze pseudo-Jouwstra werd nagezien, en de klerk van den notaris zag, dat hy den weg naar Franeker insloeg, en met verhaaste schreden. Deze zette hem na, om 2yn spoor te houden, terwyl de notaris intusschen liet inspannen. Aan de schuchtere houding van den oplichter, die gedurig over den schouder zag, kon men zien dat de man met een kwaad geweten liep. Dicht by net dorp Hitzum ontmoette de klerk den onbezoldigden rijksveldwachter B., deelde hem het geval mede en deze legde beslag op den vluchteling, die terstond zyn misslag bekende. Naar Franeker opgebracht, bleek by het verhoor, dat onze pseudo Jouwstra een oud bekende van de justitie was en reeds vyf jaren gevangenisstraf op zijn mars had wegens bet stelen van schapen. Denzelfden avond is hy naar Leeuwarden getransporteerd, waar hy nu voor zyne poging tob oplichting en wegens het zetten eener valsche handteekening zal moeten terechtstaan. De ongelukkige man hoort thuis in bet dorpje T. by Sneek, heet volgens nadere opgave Flapper en is ar beider van beroep. Vry vast wordt hy nu voor eenige jaren onschadelyk gemaakt. Hoewel de betrokken notaris eerst van plan was alles «blauw-blauw" te laten blyven, is het toch maar goed ruchtbaarheid en gevolg aan een en ander te geven, ten einde anderen voor dergelijke oplichteryen te waarschuwen. INFLUENZA. Uit Tessel: Vooral onder jonge kinderen en ouden van dagen heerscht de griep; opmerkelyk is het, dat de bewoners van Hoorn en Oudeschild bijna in 'tgeheel niet door de ziekte worden aangetast. Van de scholen op die twee dorpen mist men geen enkelen leerling wegens griep; te Oosterend is het halve aantal der leerlingen der openbare school lydend aan de ziekte. Een aantal leeraren, alsmede de beide directeuren van de twee hoogere burgerscholen voor jorgens te Haarlem, kunnen wegens ziekte geen onderwys geven. Aan alle leerlingen van die inrichtingen wordt daarom tot a.s. Donderdag 23 Januari vacantie gegeveu. De influenza onder het garnizoen te 'sHage is niet alleen sterk aan het verminderen, doch ook nieuwe gevallen komen in de laatste twee dagen niet meer voor. Een der beide dokters te Elara is ook door «in fluenza" aangetast. Ook het hoofd der school met uitgebreid leerplan aldaar heeft zyne lessen om die ziekte moeten staken. De katholieke school voor meisjes te Vlaardingen is gesloten tengevolge van het heerschen der griep. Te Warmond, waar het aantal zieken 160 bedraagt, lyden ook de onderwijzers aan de it fluenza en is dientengevolge de openbare school gesloten. Te Bergen-op-zoom zyn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. De influenza is sterk afnemend. Ingozondeu Stukken. Geachte Redactie. In antwoord op de vraag van den heer F. Allen, betreffende het woord veenmolwenschte ik, nu juist niet als philoloog, maar als liefhebber van onze rijke moedertaal, het volgende op te merken. Het woord veenmol wordt inderdaad niet in de ge wone woordenboeken gevonden, die bij voorkeur alleen de woorden vermelden, die als algemeen gangbaar en door het geheele land verstaanbaar zijn aan te merken. Men vindt het niet in de «Woordenlijst" van de Vries en te Winkel, doch daarin worden nog veel meer woorden gemist; maar men vindt het ook niet in het uitgebreide Woordenboek van Weiland en evenmin in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1