ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 16 Januari 1890. Directeur-Uitgever J. WA ALE. REN NISGEV ING. Belasting op de Honden. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.00. Noord-AmerikaTransvaal, Inöië enz. verzending eens per week, f 10,-per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5797. Ad verten tiën van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. r" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zre- kikzee maken bekend: dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1889, op heden door hen is opgemaakt en van den 15den tot den 29sten dezer maand ter Secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 13 January 1890. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. G. BETHE, l.° S. Amerika. Het stadje Bridgeport, in den Noord-Amerikaanschen staat Connecticut, werd onlangs in opschudding ge bracht door de dwaze streken van een jonge dame van buitengewone schoonheid, doch wier onrustige», zwervenden blik deed vermoeden, dat zy niet wel bij 'fc hoofd was. Zij was afgestapt in 't Atlantic-Hötel, waar zij zich in 'fc vreemdelingenboek liet inschrijven onder den naam van mejuffrouw Moorezij deelde mede, dat zij van plan was eea dag of drie bier te blijven, omdat zij haar familie niet wenschte te verrassen, die .nog niet met haar terugkomst uit Parijs in kennis was gesteld. De familie Moore is een der meest bekende in Bridgeport. Men wist, dat mejuffrouw Moore naar Parijs was gegaan, doch dat zij krankzinnig was, wist men niet. Den volgenden morgen veroorzaakte zy aan tafel een groot schandaal door onverwachts op te staan, haar armen te Blaan om den hals van een der gasten, den heer Alonzo Hall, en dezen te zoenen, dat het klapte. Zonder zich te bekommeren om cle verbazing der aan wezigen en de verlegenheid van deo beer Hall, die nog wel getrouwd is, scheen zij aan haar zoenwoede geen einde te zullen maken. Mejuffrouw werd eindelijk buiten de deur gezet, zij begaf zich oogenblikkelyk naar de kerk en wilde den dienstdoenden geestelijke een kus geven.De arme dienaar stond bleek van schrik, toen hij van een zoen hoorde spreken en weigerde natuurlijk. «Welnu", antwoordde het zoenlustige dametje, «wanneer ge geen enkele kus van mij wilt, dan kunt ge toch niet ver hinderen, dat ik al mijn kleederen aan de armen geef En de jonge dame wierp haar mantel op het altaar en maakte zich gereed zich geheel te ontkleeden. Een paar vrienden der familie Moore, die in de kerk waren, namen, zoodra zij van hun verbazing waren bekomen, het meisje bij den arm en brachten haar terug naar het hotel. Uit dankbaarheid zoende het meisje hen, dat het een aard had en omhelsde hen ieder oogenblik hartstochtelijk, tot groot vermaak der voorbijgangers. De familie Moore word in der haast gewaarschuwd en toen eerst vernam men, dat de jonge dame in 't afgeloopen voorjaar op de boot, die haar naar de Parijsche tentoonstelling zou voeren, plotseling krank zinnig was geworden. Haar onders waren genoodzaakt geweest haar in een krankzinnigengesticht te Parijs te plaatsen, waaruit zij echter had weten te ontsnappen om naar Bridgeport terug te keeren. De arme krankzinnige is weder in een gesticht op genomen, doch men kon haar niet uit het hotel ver wijderen, vóór zij den heer Hall en eenige andere personen had omhelsd en gekust. Bij de Amerikanen bestaat het plan, binnen korten tijd een schip te bouwen, dat alle bestaande schepen in snelheid verre zal overtreffen. Reeds zijn de teekeningen voor dezen snelvarenden stoomer ont worpen, waarvan verwacht wordt, dat hij in vier en een hal ven dag de reis van New-York naar Liverpool zal afleggen. Bij een lengte van 434 veet, zal hij een inhoud van 2880 ton hebben, en zal de vorm overeenkomen met dien van de Fransche torpedobooten. De uitvinder zegt een snelheid van 85 knoopen te kunnen bereiken. Wind enz. in aanmerking nemende, stelt hij zich voorloopig met 28 knoopen tevreden. Portugal. Lissabon, 14 Jan. Barros Gomez heeft in de Kamer der pairs ophelderingen over de laatste ge beurtenissen gegeven. Hjj las alle nota's voor, die met Engeland waren gewisseld, met welke mogendheid bij had getracht eene minnelijke schikking te treffen, zonder de waardigheid en het belang des lands te schaden. De voorzitter deelde mede, dat de koning het ontslag van het ministerie had aangenomen en hief daarna de zitting op. De troepen volk, die door de straten trokken, hebben geen revolutionaire kreten aangeheven. De stad heeft weder haar gewoon aanzien teruggekregen; de volksoploopen zijn opgehouden. Onder de 50 gearresteerden zyn de bekende volksleiders, zoodat de politie overtuigd is, dat geen gevaar meer te duchten is. Naar schatting namen 3000 personen aan de manifestatie deel. Ook te Belem liep het volk voor het paleis des konings te hoop. Een sterke politiemacht is bij het Engelsche consulaat en de woning van den Britschen gezant. Ook werden de kaden sterk bewaakt, daar ieder oogenblik onge noegen met Engelsche matrozen ontstaat. De opge wondenheid tegen de Eogelschen is dan ook nog niet verminderd; in de schouwburgen en publieke tuinen hebben herhaaldelijk vaderlandslievende manifesta tie n plaats. - Oporto, 14 Jan. Troepen volks loopen door de stad, roepende: Weg met Engeland! Leve de onaf hankelijkheid van Portugal en de onschendbaarheid van het grondgebiedEene hagelbui van steenen wordt naar het huis van den Eogelschen consul geworpen, dat door de politie bewaakt wordt. Het volk wordt uiteengedreven. Spanje. Om de toenemende ellende te Madrid te lenigen, heeft de Impartial eene inschrijving geopend, die den eersten dag reeds ruim 4000 gulden opbracht, be nevens vele kleederen en eetwaren. lederen dag wordt verslag gedaan van het ingezondene niet alleen, maar ook van de wijze, waarop het geld verdeeld werd en van den toestand der beweldadigden. Dat de hulp niet overbodig is, bljjkt uit het volgende: In tal van huizen vonden de redacteurs, die persoonlijk onderzoek doen, onbegraven lijken, omdat er geen geld was voor de begrafenis, en verscheiden zieken zaten op stoelen of lagen op den grond, zonder eenige bedekking. Geen wonder dat het sterftecijfer zoo onrustbarend klimt. Frankrijk. Yoor de lotery der Parijsche wereldtentoonstelling zyn 5000 prijzen, ter waarde van 850,000 francs, aan gekocht. Vermoedelijk zal de trekking den 16en Jan. plaats hebben. Duitschland. Aan een schrijven uit Wiesbaden ontleenen wij de mededeéling, dat het daar bijzonder koud is, en reeds sedert 4 jaren des winters gemiddeld 6 a 7 graden kouder dan in Nederland. Van 20 November tot 5 Januari heeft men er onafgebroken kunnen schaatsenrijden. Er heeracht voorts zeer veel mist en de geleerden van het laboratorium hebben uit de analyse van dien mist afgeleid, dat de lucht bezwan gerd is met een tot nog toe onbekend element, dat zij toeschrijven aan den staart van een komeet, waardoor de aarde zou passeeren, en dat zij voor de influenza aansprakelijk stellen. België. Een tachtigjarige groentevrouw te Brussel stierf van honger en ellende op een bed, waarin duizenden guldens aan klinkende munt en bankbiljetten waren verbolgen. Cl»ai*Ioroï, 13 Jan. De werkgevers, overtuigd dat de mijnwerkers niet zullen toegeven, besloten in hunne eerste bijeenkomst heden in beginsel eene vermindering van werkuren toe te staan. Zy komen ten 5 ure weder bijeen. Men houdt het er voor, dat de werkstaking nu geëindigd zal zijn. De patroons hielden heden andermaal eene ver gadering, waarin de afgevaardigde Sabatier als be middelaar optrad. Na lange beraadslagingen werden de voorstellen der werklieden tot vermindering van den werktijd met een uur daags en trapsgewijze loons- verbooging aangenomen. De werkstaking is dus ge ëindigd, en de arbeid zal morgen hervat worden. Nederland. Amsterdam, 14 Jan. In de Binnen-Bantammer- straat alhier heeft een hevige brand gewoed, die door de werking van drie stoomspuiten en drie brandkranen gebluscht werd. De 21-jarige dochter van den eigenaar, die zich over de daken der naburige perceelen in veiligheid wist te brengen, is door een brandmeester en een burger naar beneden gebracht. Zy had eenige lichte brandwonden bekomen, waarom zy ter verbinding naar het Binnengasthuis is vervoerd. Ook in een woning boven de tappery van den heer Koopmans, op den hoek van de Utrechtsche straat en het Frederiksplein te Amsterdam, woedde een vrij ernstige uitslaande brand. Twee agenten hebben de 80-jarige moeder van den bewoner met levensgevaar uit het brandende perceel gered. In beide gevallen is de oorzaak onbekend. Axel, 14 Jan. Door den gemeenteraad is heden tot hoofd der openbare school alhier benoemd, de heer B. van Ruyven te Lochem. Biervliet, 13 Jan. In de vorige week is door een schoenmaker per aangeteekenden brief honderd gulden verzonden naar Dongen in Noord-Brabant. De geadresseerde ontving den briefen miffe de geldswaarde. Tevens bleek dat de enveloppe geopend was geweest, wat echter te laat gemerkt werd. Middolburs;, 13 Jan. De Kamer van Koop handel heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden om aan te dringen op verwerping van het wetsvoorstel-Bahlmann. Den 24en Januari a.s. zal voor de arrondissements rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen M. Z., oud 21 jaar, arbeider te Nieuwedorp ('s Heer Arendskerke), ter zake dat hij op 22 November jl., des avonds omstreeks half 6 uur, en op 27 No vember j.l., des avonds omstreeks 6 uur, uit de schaapskooi, staande op de hofstede van L. de Jonge te '8 Heerenhoek, telkenmale een schaap, aan genoemden de Jonge toebehoorende, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich die schapen wederrechtelijk toe te eigenen. In deze zaak zyn vanwege het O. M. 8 getuigen gedagvaard. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. Koksraa, advocaat te Sluis. De heer H. C. Pilaar van Middelburg is door de firma Geveke en Co. te Amsterdam, belast met den aanleg eener waterleiding, met watertoren enz., op 'fc landgoed van den heer Boisevain te Baarn, St. vereeniging «Schuttevaer' te wenden om op den wal langs de spoorbrug te Delftshaven aan weerszyden acht meerpalen geplaatst te krijgen, daar dit zeer in het belang der schippery zou zijn. Wenschelijkheid werd uitgesproken tot plaatsing van een lichtboei op de Bieningen, wyl de belboei aan den ingang van het Hellegat niet voldoèt. Noordgouwe, 11 Jan. Heden werd alhier door de Laodbouw-Sociëteit aanbesteed de levering van 45,600 kilo superphosphaat van 14 pet. en 8600 kilo Chili-salpeter van 15 a 16 pet. Van het eerste werd aannemer de heer M. H. Salomonson, te Rot terdam, voor 3.92 de 100 kilo; van het tweede de heer J. F. Adriaansen Polfliet, te Walsoorden, voor ƒ10,2972 de 100 kilo; een en ander vrij op den wagen aan de haven te Zonnemaire. Zierïkzoe, 14 Jan. De influenza breidt zich hier steeds uit, doch blijft van een goedaardig karakter. Het getal aangetasten bedraagt meer dan 500. Op de vergadering, gehouden te Cortgene tot oprichting eener Landbouwclub voor Noord-Beveland, traden 25 personen voorloopig als lid toe. Als Bestuurs leden werden gekozen de heeren J. Heyboer te Cats tAnnaland. In de vergadering der schippers- sniging «Schuttevaer" werd besloten pogingen aan (voorzitter), H. Meulenberg Dz. te Geersdijk (vice-voorz.), J. Kooyman te Cortgene (penningm.) en Witte Hage te Wissenkerke (Secretaris). Op Donderdag 9 Januari a.s. zal weder worden vergaderd tot vaststelling der statuten. Een aantal ingezetenen van Camperland (Wissen kerke, N.-B.) hebben zich per adres tot den gemeenteraad gewend met het verzoek een steenen voetpad te doen aanleggen naast den veerweg te Camperland. Vooralin het najaar levert de minder gunstige, toestand van dien druk bereden weg groot ongerief op. Het schoolverzuim op de school te Wissenkerke bedroeg in de hoogste afdeelingen der school in 1889 gemiddeld 50 pet. Te Veere hebben het afgeloopen jaar de na te melden personen de oudheidskamer bezocht, als: 833 Nederlanders, 82 Belgen, 21 Engelschen, 14 Duitsc'aers, 8 Franschen en 4 Amerikanen, alsook de minister van justitie en de prinses von Wied. Door de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Hollands Noorderkwartier, is een prachtige collectie vee, bestaande uit 21 stuks koeien en stieren, van Hoorn per spoor verzonden naar Rotterdam, om te worden geëxposeerd op de Landbouwtentoonstelling te Buenos-Ayres. Zonder twijfel zal onze veestapel door deze inzending in belangrijkheid winnen. Men bedenke slechts, dat zich onder bovengenoemd getal een stier bevindt, afkomstig uit den Beemster, die door den heer De Beukelaar voor een inderdaad fabelachtige som was aangekocht. De heer K. Tensen uit Schellinkhout zal het kostbare vee vergezellen en hoopt na ongeveer zes maanden terug te keeren. 't Is te wenschen, dat by gezond en met lauweren gekroond te Hoorn terug moge komen. Zieiriltzee, 15 Jan. Wederom moeten wy het verlies van ee waardig burger onzer gemeente ver melden en w Aerom geldt dit een eerwaardig oprecht oude van c' gen: Ds. Johan David Stetterogge, emeritus predikant, is gisterennacht overleden, bijna 85 jaren oud. Wie toch kent hem niet, die sedert bijna 54 jaren een hooggeacht burger van Zierikzee was en die met zijne vóór 7 jaren gestorven gade Anna Maria Ermerins voor den arme zoovele blijken gaf van die werkdadige liefde, welke zich zoo uitnemend aan sloot by zijne, als voorganger der Nederlandsch Hervorm de Gemeente, gesproken woorden Den 29 Maart 1805 te Amsterdam geboren, wijdde hij zich den predikdienst toe en kwam in 1836 van Val kenburg herwaarts als opvolger van D s. F. P 1 e y t e. Gedurende 36 jaren vervulde hij het predikambt met trouw en oprechtheid iu deze Gemeente en toen hy, 'oy het klimmen van zyn leeftijd, met 1 Juli 1872 een eervol emeritaat verkreeg, nam hij zitting in den Kerkeraad, van welk college hij, tot vóór een paar jaren, een waardig lid was. Moge er hier nog velen ouden worden van wie, evenals van dezen ontslapene, na hun aftreden van het woelig wereldtooneel mag getuigd worden, dat zij uit muntten door trouwe burgerdeugd! Daar tengevolge de mist de Heer H. A. van der Meulen van Haastrecht verhinderd was als speker op te treden in de gisterenavond gehouden vergadering van ons Nuts-Departement, trad als zoodanig op de Heer Heijse, die op boeiende wijze een litterarische schets leverde uit de werken van wijlen Dr. J. Vosmaer en daarin op treffende wijze de daarin behandelde per sonen deed uitkomen. Na de pauze gaf de heer Müller een drietal gedichten ten beste, die blijkbaar het publiek veel genoegen verschaften. Voor de rechtbank te Groningen is behandeld de diefstal van een jas, weggenomen uit een der kan toren van den heer W. A. Scholten en toebehoorende aan den heer Van Eek. Ia deze jas was een portefeuille aanwezig, waarin 1900 was geborgen, nl. een bank biljet van 1000, twee van 300, en drie biljetten van 100. Van den diefstal van de jas werd beschuldigd Anna Albert je Z en als medeplichtigen werden verdacht gehouden Aaltje H. en Wiebe de G., die buiten waren blyven staan en de jas mede hadden beleend. De bekl. beweren van de portefeuille niets af te weten, zoodat van de ontvreemding van dit geld nog niets aan het licht is gekomen. Het O. M. eischte voor Anna Albertje Z. 6 maanden en voor de beide medeplichtigen ieder een maand gevangenisstraf. Donderdag a.s. uitspraak. Een meisje te Heerenveen stiet zoo ongelukkig tegen een schooltafel, dat een der oogen door een kunstoog vervangen zal möeten worden. Buiten een der dorpen van Tessel woont een arm gezin, bestaande uit een zeer oud moedertje en haren bejaarden zoon. Ofschoon de stumpers nauwelijks brood meer hadden, waren zij toch te eergierig om hun nood te klagen. Niettemin kwamen een paar knaapjes op de hoogte van den toestand der armen. Wat deden zij nu? Eerst legden zij hun Zondagsgeld by elkaar, kochten daarvoor brood, boter, koffie en zoo meer, en gingen daarna met den spaarpot van een der jongens eene collecte langs de woningen houden. Het plannetje viel zoozeer in den^ smaak der dorps bewoners, dat de meesten gaarne iets offerden. Met hun schat togen de jongens naar etc armen, legden het brood op de tafel en keerden den spaarpot in den schoot van het oudje om, dat alleen door tranéh-b.are dankbaarheid aan den dag kon leggen. Tegen een boofd der school in de Friesche ge meente O. is proces-verbaal opgemaakt wegens kenne- lyken staat. De man was bezig als volksteller de kaarten terug te halen en heeft zich laten verleiden te veel van de nieuwjaarsBlokjes gebruik te maken en raakte daardoor den tel kwijt. Te Vlaardingen is een kind geboren, welks lichaam voor een groot deel behaard is. Het geheele voorhoofd, armen, beenen en wenkbrauwen zyn zoo zwaar behaard als bij een volwassen mensch. De vingers zyn aan el kander gegroeid, terwijl de nagels donker gekleurd zyn. Ziei'il-case©, 15 Jan. Naar wij vernemen zal op aanstaanden Zondag in de Concertzaal alhier eene Séance Mysterieuse gegeven worden door den vermaarden royal-illusionist Chambly. In deze voorstelling zullen de experimenten van Miss Fay worden ontsluierd en verschillende geheimen der Tooverkunst worden open baar gemaakt. Een druk bezoek zal voorzeker deze voorstelling ten deel vallen. Men verzoekt ons meê te deelen, dat de in ons nnmmer van Vrijdag j.l. aangekondigde Vergadering van het Departement Zierikzee der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid is uitgesteld tot Maandag 27 Januari e.k., des avonds ten 8 ure. Benoemd bij de d.d. Schutterij te Zierikzee tot 2n luitenant S. la suite de heer A. H. W. van der Vegt, thans schutter. Als een nieuw staaltje, op welke wijze de kaarten der 7e volkstelling door sommigen zyn ingevuld, kan het onderstaande, dat te Delft door een heilssoldaat daarop werd ter neder geschreven, dienen Vr. 9. Indien by een ambt of bediening bekleedt in dienst van den Btaat, welk ambt bekleedt hij dan Kolporteur, evangelist, krankenbezoeker der midder- nachtzending. Vr. lOd. Hoeveel pers. zyn onder hem werkzaam. Onnoemelijk, e. Bezit hy krachtwerktuigen Vuisten, stemorganen en 't zwaard des f. In welke betrekking werkzaam? Officier. g. In wiens dienst werkzaam Generaal Booth. Vr. 11. Waar is zyne werkelijke woonplaats? In den hemel; hier vreemdeling. De staf-kapitein G. J. Govaars, van het «Leger des Heils", die sedert eenigen tijd in Engeland werk zaam was, is in Nederland teruggekeerd en zal nu optreden als districts-officier in het district Zeeland. Gelyk men weet, waren bij en majoor J. K. Tyler (thans in Afrika) de baanbrekers voor het leger in Nederland. I N F L U E N Z A. De ziekte neemt te Berlijn af, maar daarentegen komen catarrhale aandoeningen en longontsteking on rustbarend voor; in de ziekenhuizen zijn bij 25 pCt. der patiënten de longen aangedaan. Te Parijs sterke vermindering. De Erfprins van Nassau heeft influenza. Te Peters burg heeft de epidemie opgehouden te heer- schen. Ook te Londen is een vermindering merkbaar; in de gasthuizen is 't getal patiënten met 20 tot 50 pCt. verminderd. Alleen onder het postpersoneel neemt de ziekte nog steeds toe. Niet alleen tal van scholen zijn in Duitschland wegens de influenza gesloten, maar hier en daar hebben ook de rechtbanken door de afwezigheid van het per soneel geen zitting kunnen houden. Te Neurenberg wordt het getal tot hiertoe aange taste personen reeds op 60,000 geschat. In enkele Duitsche steden heeft de helft der bevolking de ziekte. Te München neemt de epidemie thans af. Te, Duisburg sterven dagelijks eenige grieplyders. Tot nog toe is het hoogste cyfer dezer sterfgevallen 18 op éénen dag geweest. Te Dessau schijnt het nog erger te zijn; althans van daar wordt gemeld, dat de geestelijken wegens de dagelijks vele begrafenissen niet in staat zijn, aan alle aanvragen om ziekenbezoek en geestelijken bystand te voldoen. Voor het overige komen de berichten uit alle Duitsche landstreken hierop neder, dat de influenza er nog heeracht, op verscheidene plaatsen zelfs zoo dat de scholen voor loopig nog gesloten zijn, terwijl zij op andere plaatsen merkbaar afneemt. Het aantal sterfgevallen, dat Vrijdag jl. te Parijs 253 was, is den volgenden dag 296 geweest. Maar dit neemt niet weg, dat de influenza er aan het af nemen is. Zooals men zich zal herinneren, zijn er dagen geweest, dat de sterfgevallen de 400 te boven zijn gegaan. Tot do slachtoffers der influenza behooren in Engeland de jeugdige lord Cairns en de gryze lord Napier, de veroveraar van Magdala. Te Leeuwarden blijft de influenza in toenemende mate heerschen. Van de 3200 leerlingen-op dc opsnb. scholen ontbraken Zaterdag meer dan 1000; ook vele onderwijzers zijn aangetast. De meisjesschool is voor loopig gesloten. In de strafgevangenis zijn verscheidene bewaarders aangetast, zoodat 5 politie-agenten en 3 Rijksveldwachters tydelyk als bewaarders dienst doen. Ruim 100 militairen worden in het hospitaal verpleegd. Daar het groote Rijkshospitaal te Utrecht met zieken is opgevuld, worden de overige lyders zooveel mogelyk in de kazernen verpleegd. Te Bergen op Zoom zyn, wegens het heerschen van influenza en mazelen, tot nader order alle openbare scholen en die der Liefdezusters, gesloten. Ia de IJ- en Haarlemmermeerpolders heeracht de influenza der mate onder het vee, dat op enkele stallen tien, soms twintig paarden en koeien ziek liggen. Eakele sterfgevallen zyn reeds voorgekomen, terwijl de herstellende paarden de eerste weken weinig of slechts geringe diensten kunnea doen. Men meldt uit Leiden: Als een bewijs hoezeer de griep nog ten plattelande woedt, moge dienen dat aan de academies voortdurend half-artsen worden gevraagd, om plattelandspraktyken te komen waarnemen. Uit Den Haag meldt men: Hoe het er ten gevolge van de heerschende ziekte in sommige huishoudens uitziet, kan blyken uit de bijzonderheid dat een geneesheer hier ter stede in het bezit is van de huissleutels van een tweetal families, om, als hij die komt bezoeken, zichzelf den toegang tot de woningen te verschaffen, daar er geen van de huisgenooten in staat is hem de deur te openen. Het beloofde land voor heratellende influenza- lijders is de residentie. ~De militairen van het garnizoen aldaar zoo lezen wy welke aan influenza hebben geleden, worden na het verlaten van het hospitaal nog gedurende acht dagen vrij van dienst gesteld. K E R K NIEU WS. Bedankt voor het beroep naar de Dol. gem. te 's Gravenhage, Ds. P. J. W. Klaarhamer te Middelburg. Bedankt voor Tholen (Dol. Gemeente) Ds. A. Middelkoop te Nijkerk. Bedankt voor het beroep naar Biezelinge door ds. H. Vermaas te Ierseke. 's Gravehhagït; 2-3 Jan. 1890. Waarlijk, ik ben blij dat ik mijn nieuwjaarsgroet maar vast in mijn vorige aan mijne trouwe leze ressen en lezers heb afgestoken, want ik zou anders vreezen dat weinigen thans nog eenig gehoor voor mijne wenschen zouden hebben gehad. Indien ze niet al zelf onder de influenza leden, zouden ze toch stellig meenen dat ik ze een beetje in 't ootje nam door geluk te wenschen in een jaar dat bijna overal in de wereld zoo ongelukkig begon als 1890. 'tls met de ziekte als met de jeugdige schoonenmen kan ze niet uit het hoofd zetten. Men doet zijn uiterste best om niet over de ziekte van den dag te denken en te spreken, maar jawelwaar men gaat of staat wordt men er over aangesproken en zelfs wordt men eenigszins wantrouwend aangezien als men oprechtelijk verklaart nog niet kennis met signora Influenza gemaakt te hebben. Intusscben, daar de ziekte haar verloop in de residentie beeft, precies zooals elders in Nederland, zie ik geen reden lang uit te weiden over haar verblijf binnen onze grenspalen. Zulk een vreemde logeergaste gun ik zelfs ons boven allen lof verheven Kurhaus niet. Het eenige wat ik er over zou kunnen zeggen is dit: dat men beweert dat er hier wel degelijk personen aan gestorven zijn en dat ik een gratis recept bij deze aan alle tegenwoordige of toekomstige lijders aanbied, dat niet veel kost, stellig niet schaadt en door doctoren hier, die de apothekers niet willen laten doodwerken deze veelgeliefde persoonlijkheden-voor 't oogenblik werken tot diep in den nacht en kunnen nog niet alle klanten bevre digen aan deftige personen is gegeven. Neem gelijke hoeveelheden vlier, camille, kruizemunt en lindebloesem, laat die kruiden gezamenlijk trekken, ga naar bed en drinkt er van naar hartelust. Ge kunt zeker zijn van een behoorlijke transpiratie Gelukkig inderdaad dat ons geen doodelijker epidemie overvallen beeft. Wanneer men nagaat de last en het ongerief, die deze dan toch meerendeels onschadelijke ziekte teweegbrengt, dan doet zich de vraag van zelf opboe hebben in vroeger tijden de menschen moeten doen bij hevige clioleratitën typkus- epidemiën? Nooit heeft men zoo kooren klagen over overspanning van wege de heeren medici en apothekers, als juist thans. Ik herinner mij toch nog goed de laatste cholera-epidemie; ieder nam voor zorgen en de Bleeker-drank was in elk huis te vinden. Het eenige motief om de tegenwoordige overspanning te rechtvaardigen zou men misschien hierin kunnen vinden, dat bij andere epidemiën bet zeldzaam voorkomt dat overal tegelijk de ziekte uit barst en men dus elkaar kan helpen, terwijl nu overal handen en voeten te kort komen. Ziekte en brandZietdaar het eerste inzetje van 1890. In Brussel b.v. beeft men van bet artikel brand in de eerste dagen des jaars gelust 1 Een paleis en een schouwburg verbranden, wonderlijke speling van het toeval, beiden aangekomen op schier dezelfde wijze: uit de stookplaatsen of verwarmings machines. Het is zoo helder als de dag, dat waar op die wijze de branden aankomen, er bitter weinig te blusscben valt. Het vuur slaat omboog, tast het geheele gebouw in weinige oogenblikken aan en wat niet verbrandt, wordt ondermijnd en zakt in. Iu- tusschen wijzen deze Brusselscbe branden mijns inziens toch op een groot gevaar, dat voorkomen kan en moet worden. Het wordt hoe langer hoe meer de gewoonte niet alleen verwarmings-machmes aan te leggen, maar ook stookplaatsen voor ontwikkeling van electrische licht- en drijfkracht te bouwen. Hiertegen kan geen bezwaar bestaan, maar in. i. moest absoluut verboden worden die foyer's van vuur in betzelfde gebouw te vestigen waarvoor zij dienen moeten. En ook schijnt het een onvergeeflijke fout verwarmingsbuizen te leiden door bouten lambrisee ringen of bindtlagen. Het bedekken van de buizen voor bet oog moge de élégance bevorderen, dé veilig heid is meer waard, Indien bet waar is, wat men beweert, dat de Belgische Koning reeds herhaaldelijk de vrees had uitgesproken dat de aanleg der ver warmingsbuizen in het oude paleis te Laeken gevaar lijk was, dau schijnt het onverantwoordelijk, vooral voor een Vorst als Leopold, een dag langer dien toestand te hebben laten voortduren, zoodat er een mensch daarvan het slachtoffer is: geworden. - Gelukkig zijn wij hier ter stede van felle branden zoover gespaard, maar de brandweer hoort men en ziet men nog genoeg, want het spelletje der straat jeugd om te alarmeeren duurt nog steeds voort. De chef der brandweer heeft in de couranten flinke protesten daartegen doen opnemen, en het kan natuurlijk niet genoeg verkondigd worden dat men door onaoodig opschellen, niet alleen de brandweer- r mannen monnikenwerk laat verrichten, maar watv- veel erger is, de kans loopt hen terug te houden van een andere plaats waar zij tot redding van mensehen- levens hard noodig zouden kunnen zijn. Maar met alle waardeering voor die protesten moet ik toch eerlijk bekennen dat de schuld van de straatjongens- pret voor een groot deel ligt bij den chef vau de brandweer zelf of bij het Dagelijksch Bestuur van de gemeente. Immers, slechter plaats voor hetop hangen der brandschellen kon men met geen mo gelijkheid bedenken. Er hangt er geen enkele in 't volle licht, maar alle om den hoek van een zij straat, een slop, een passage, in één woord op plaatsen waar niemand ter wereld deze nuttige meubels zou zoeken. Het gevolg daarvan is, dat als er niet bij elke bel een speciaal politietoezicht is wat de kosten van de brandweer boven alle raming zou doen stijgen de jongens vrij spel hebben. Wat men dan bad moeten doen? Mijns inziens lag het voor de hand. Evenwijdige lijnen trekken, horizontale en verticale over de geheele stad. Vooral in den Haag is dit niet moeielijk. Die lijnen trekken zooveel mogelijk door de meest be volkte en drukste straten. Op de snijpunten, zooveel mogelijk en het zou dan van zelf gebleken zijn tamelijk juist uit te komen op plekken waar steeds een vaste politie-agent staat, de brandschel bevestigen tegen een ipuur, of een boom, of een bek. Ik ken niet één, maar wel 20 punten in den Haag waar voor bet rijtuigverkeer altoos op snij punten van straten een agent staat, die dus niet „aliéeü'zëïf onmiddellijk""~5róu kunnen"3chëïiën altfeeu ander hem waarschuwde, maar die de beste vogel verschrikker voor de kwajongens zou zijn. Daarbij het publiek zelf zou er bij gebaat zyn en zou niet loopen te zoeken. Waarom bijv. niet op het midden van het Plein tegen het hek van het Standbeeld een brandschel gemaakt. Laat daar iemand bellen en wegloopen. Tien tegen een dat hy gesnapt wordt; van alle kanten beeft men juist bet oog op dit punt. En zoo is het overal. De brandweerdirectie heeft met de brandschellen kikeboe willen spelen en ze verborgen opgesteld, in plaats van flink in 't licht, onder 't bereik van aller oogen. Is het onMi^s aict gebeurt dat een politie-agent in hoogst eigen persoon een huis uitloopende waar brand was, aan een particulier moest vragen waar de brandschel hing, en toen deze het ook niet wist, aan een particulier huis verlof vroeg om per telepboon den brand te mogen melden. Toch stond bij geen veertig schreden van een brandschel! Het schijnt inderdaad dat alle groote zaken in den Haag geen geluk mogen hebben. Dat ziet men nu weer met het ververschingskanaal. Onlangs vond ik de brochure van den hoofdingenieur Fijnje bitter weinig afdoende, maar de heer Overbeek de Meyer uit Utrecht slaat nu precies op hetzelfde aambeeld en met een beroep op feiten en gegevens die zelfs den liartgrondigsteil verdedigers van het kanaal een oogenblik tot nadenken moeten brengen. Wat onze Gemeenteraad doen zal is nu de groote vraag. Ik vrees dat er voor Juni heel bitter weinig zal gebeuren, en de afwachtingspolitiek wel weer den doorslag zal geven. Van bet Parlement verneemt men nog weinig. Indien de ziekte van den dag de leden niet uiteen jaagt, zullen wij de volgende week in de Eerste Kamer vergast worden op begrootingsdebatten, en de Tweede Kamer komt zeker niet voor half Fe bruari terug. Veel belangrijks is er nog niet. Alleen ligt de Pensioenwet klaar, als men ten minste klaar wil noemen een voordracht, die door de wijzigingen, van den Minister van Financiën geheel van gedaante is veranderd. Aanvankelijk was voorgesteld de Rijks- pensioenen ten laste van het Rijk te brengen zonder bijdrage der ambtenaren. Dit plannetje heeft de Minister nu weer laten varen, maar het gekste is dat daar het bestaande Pensioenfonds wordt ge annexeerd die bijdrage voor eigen pensioenen niet meer zal worden belegd en beheerd in eea bijzonder fonds, maar eenvoudig iu de Schatkist za^ terugvloeien. De ambtenaar ontvangt zijn loon v an den Staat en geeft onmiddellijk weer een deel ®r van terug aan den Staat voor zijn pensioen. Of nu het stelsel is dat zooveel jaren onderzoek eQ arbeids waard is, waar Minister Bloem niet aan~ durfde eu dat Minister Godin eerst nu voord1 omdat bij ook wat huiverig is dat de fiuan cieele toestand des lands nota bene, de middelen höbpen in 't afgeloopen jaar 3 millioen boven de raming opgebracht zyn aanvankelijk voorstel D'et zou. gedoogen, ik zou het niet gaarne du^en ver zekeren. Maar zooveel is zeker, dat op die wijze tal van ambtenaren, die het brood noodig hebben, worden gedupeerd en vele weduwen en weezen van vroeger overleden ambtenaren, die bet Pensioenfonds hebben gespekt, geen cent zullen genieten van deze wijziging der Pensioenwetten. Ten minste als de wijsheid.0 onzer Vertegenwoordigers daartegen iet waakt en bet recht of de billijkheid doe zegevieren boven bekrompen financieele bezwaren. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1