ZIERIKZEKSCHK NIEUWSBODE. Donderdag 9 Januari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5794. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot d( Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags w 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 't Zou wel bevreemding baren, wanneer ook wij ditmaal niet bet onderwerp aanroerden, dat men in alle dagbladen zoo zeer besproken ziet, en dat ganscb Europa in den tegenwoordigen tijd bezig houdt, n.l. het heerschen van de ziekte, die griep of influenza genoemd wordt. Van uit Rusland over gekomen, heeft zij hare slachtoffers in alle landen van Europa gevonden, zoowel onder grooten als ge ringen, èn vorsten èu onderdanen heeft zij aangetast. Door haar is er stremming teweeggebracht in het groote raderwerk der maatschappij, en overal wordt haar invloed ondervonden. Gelukkig is het daarom, dat naast de ongunstige gezondheidstoestand, die thans in Europa beerscht, de politieke toestand zoo veel te bevredigender is. De gebruikelijke nieuw jaarsreceptiën zijn door vórsten en groote staatslieden gehouden, en zooals dat telken jare geschiedt, heb ben zij elk op hunne wijze hunne meeningen over den staatkundigen toestand van Europa blootgelegd. De Koning van Italië verklaarde dat het nieuwjaar onder nog gunstiger voorteekenen begonnen was dan het afgeloopene, en dat bij alle regeeringen het vaste voornemen bestaat om den vrede te hand haven. De President der Eransche Republiek uitte dezelfde meening, terwijl ook Duitschland's Keizer in zijn nieuwjaarsbrief aan den Rijkskanselier den vrede verzekerd achtte. Opmerkelijk is verder in deze nieuwjaarsreden nog datgene wat Hongarije's premier Tizza zeidehij verklaarde dat het drievou dig verbond, dat den vrede wil, sterker is dan ooit, en de noodzakelijkheid van den vrede zoowel door de vorsten als door de volken diep wordt ge voeld. Omtrent de groote hangende vraagstukken, is het nieuws bijster schaars, en men mag daaruit de gevolgtrekking maken, dat de oplossing langs diplomatieken weg zal verkregen worden. Nu er dus over die groote vraagstukken weinig te zeggen valt, houdt de politiek zich bezig met ettelijke feiten, gering van beteekenis, elk op zich zelf, doch die de aandacht toch ten volle waard zijn; en dan komt in de eerste plaats dat er eindelijk in Spanje een ministerieele crisis is uitgebroken. Bekend is het, hoe de Spaansche premier Sagasta, met allerlei tegenwerking te kempen had, en hoe de oppositie de behandeling der begrooting, de invoe ring van bet algemeen stemrecht enz. stelselmatig tegenwerkte. Thans beeft Sagasta het ontslag van alle Ministers aan de Koningin aangeboden, die dit heeft aangenomen, doch Sagasta heeft uitgenoodigd met baar over dezen crisis te beraadslagen. Men vermoedt dat hem wederom de .vorming van een nieuw Ministerie zal worden opgedragen, omdat de Koningin het volste vertrouwen blijft stellen in de liberale party In Portugal heeft Koning Carlos de Cortes geopend. In de troonrede wees hij op bet geschil dat tusscben Engeland en Portugal aanbangig is volgens hem bepaalt Portugal er zich slechts toe het grondgebied op te eischen, dat het ontdekt heeft. Hij hoopte dat de kwestie in der minne zal worden geschikt, en alzoo de eensgezindheid zal worden hersteld tusschen de beide regeeringen, die door banden van vriendschap in eeuwenoude traditiën aan elkander zijn verbonden. En inderdaad schijnt hierop kans te bestaan, daar beide partijen genegen schijnen eene gemengde commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen op het betwiste gebied zelf, en de grenzen van het Portugeesche en Engelsche gebied zal afbakenen. In Denemarken is het ook eindelijk tot een uitbarsting tusschen de Regeering en de Tweede Kamer gekomen. Jaren lang maakte deze laatste de afdoening van zaken onmogelijk, daar zij een anti- regeer ingsgezinde meerderheid heeft. De Regeering, gesteund door een meerderheid in de Eerste Kamer, heeft nu de Tweede Kamer ontbonden, daar de be handeling der begrooting, niet voor den wettelijken termijn, 28 dezer, zal kunnen zijn afgeloopen. De nieuwe verkiezingen zijn nu bepaald op 21 dezer. Vreemd is de tijding, die over Creta wordt ver nomen. Wederom wordt daar gevochten, en de toestand wordt weder ernstiger. Thans echter heet het dat de Czaar, na lang weifelen, tusschen het groote gewicht, dat Rusland bij het behoud van den vrede heeft, en de sympathie, die bij voor de Cre- tenzers gevoeld, besloten heeft, om, indien de Griek- sche Regeering de bewoners van Creta werkelijk hulp verleenen wil, Griekenland te steunen. Vreemd is dit bericht echter, vooral na de verzekering dat ook Rusland het behoud van den vrede wil, want door zich te mengen in de oneenigheid tusschen Creta en Turkije, wordt het behoud van den Europeeschen vrede werkelijk in de waagschaal gesteld. Bulgarije heeft reden om over den gang der zaken tevreden te zijn. Engeland heeft een handels traktaat met dit land gesloten, en daardoor het bewijs geleverd, dat het de Regeering van dit land erkent. Dat Rusland dit met leede oogen aanziet, is verklaarbaar, en dat de Russische bladen vuur en vlam spuwen, evenzeer. Zij beweren dat het traktaat ongeldig is, zoo lang het niet is bekrachtigd door den Sultan, als leenheer van den Vorst van Bulgarije. Een moeielijk geval voor den zieken man te Con- stantinopel, die zich daardoor weder tusschen Rusland en Engeland ziet geplaatst. De werkstaking in de steenkolenbekkens in België breidt zich uit, en het gebrek aan steen kolen doet zich ernstig gevoelen. Alle pogingen om tot eene schikking te komen, zijn mislukt. Ook in Londen duurt de strijd tusschen de gas- werkers en de maatschappij nog steeds voort; de onderhandelingen stuiten af op den eisch der werk stakers, dat de maatschappij de vreemde, door haar in dienst genomen werklieden, zal ontslaan. Azië. Volgens de Record deed de geleerde Bryennios, Aartsbisschop vanNicodemië, een belangrykeontdekking in de bibliotheek te Damascus. Hij zou daar Damelijk den oorspronkelijken tekst van het Nieuwe Testament gevonden hebben, vermoedelijk afkomstig uit de 4de eeuw, derhalve even oud als de vermaarde Codex Si- naiticus, waarop het ontdekte handschrift gelijkt, ofschoon het nog onzeker is, of de beide teksten geheel gelijkluidend zijn, dan wel of de te Damascus gevonden tekst volkomen zelfstandig is. Amerika. Een correspondent van Daily Neios verhaalt dat Woensdag avond te St. Louis een draad der electrische geleiding bij den hoek eener straat naar beneden viel. Eenige minuten later passeerde daar een zekere heer Smith met zijne vrouw en een hondje. Het laatste raakte aan den draad en werd dadelijk gedood. De dame liep naar het hondje, trapte op den draad en werd eenigen afstand bewusteloos weggeslingerd. De heer Smith kwam zijne vrouw te hulp en kreeg even eens een Bchok. Er kwam een oploop en een ander man raakte aan den draad en werd eveneens bewus teloos. Een brandwacht, die te hulp kwam, kreeg een hevigen schok. De dame was in zulk een ernstigen toestand, dat zij naar het hospitaal moest gebracht worden. Een paard, dat op een draad trapte, werd gedood en vele kleinere ongelukken hadden plaats. Te New-York is een der stations van Edison's electrische verlicbting-maatschappjj afgebrand, waar door eene schade van 240,000 wordt geleden. De oorzaak van dezen brand wordt eveneens aan gebrek kige inrichting der geleidingen toegeschreven. Voor een slachterswinkel in St. Paul, in Noord- Amerika, hing onlangs aan een yzeren haak een half varken, dat er awheel smakelijk uitzag. Op zeker oogenblik kwacjjmond door de straat, kreeg het lekkere brokje aï" net oog en snelde er op toe om bet vol begeerte te besnuffelen. Nauwelijks was zijn neus in aanraking met het varken, of bjj uitte een kreet van smart en holde jankend weg. Een tweede bond, die een oogenblik later kwam, onderging het zelfde lot. Ook hij werd als door de hand van een geest teruggesliogerd, klemde de staart tusschen de pooten en rende als een razende heen. Toen ook een derde en vierde hond het lot van hun voorgangers deelden, kwamen zeer veel menschen voor den winkel staan en beschouwden vol wantrouwen en schuwen eerbied het na zijn dood zoo gevaarlijke zwyn. Een der eigenaars van den winkel, die achter het fijne van de zaak wilde komen, ging ten slotte op het varken toe, taakte het aan en stoof evenzeer, als door een monster gestoken, achteruit; bjj had een ge weldigen, electrischen slag gekregen. Een onderzoek toonde namelijk, dat een draad van een electrische lamp met den ijseren haak, waaraan het varken hing, in aanraking was gekomen, waardoor het dier geheel met electriciteit geladen was geworden. Engeland. Engeland is i»og steeds een der landen van groote erfenissen. Dit bleek weer in 1889. Er stierven 9 per sonen, die ieder meer dan 6,000,000 nalieten, 27, die meer dan 3,000,000 »waard" waren, en verder een groot aantal edelen, landeigenaars, kooplieden en fa brikanten, wier erfenis meer dan 100,000 p. st. bedroeg. De bankier Charles K. Norman (van Baring Brs.) liet 10,896,000, sir Daniel Gooch, voorzitter van den Great "Westernspoorweg ruim 7,840,000 na. De rijkste der overledene pairs was de graaf van Leven and Melville voor een bedrag van f 6,310,692. Op hem volgen de graaf van Radnor met f 3,452,576; graaf Portman met 2,929,204, enz. Bovenaan de lijst van andere landeigenaars stond Lady OssiDgton, die 4,928,000 naliet; kolonel Tomline, met ƒ4,243,116 en nog een 6-tal anderen, wier erfgenamen allen meer dan 200,000 p, st. ie verdeelen hadden. Yan de fabrikanten lieten Wm. J. Cookson ruim 7,000,000, Julius Behrens te Manchester f 5,043,804, mevr. Platt 4,944,000 en anderen ruim f 3,00U,000 na. James Jamison, een brouwer te Dublin, verblijdde zijne erfgenamen met bijna 6 millioen gld. De voor- beeldigsten van alle erflaters waren iotusschen John Rylands en sir William Pearce, millionDairs, d. w. z. in ponden sterling. Zjj vermaakten onderscheidenlijk aan de erven 30,398,064 en f 12,828,000. Tot de groote erfenissen behoorde ook die van ko lonel Mao Murdo, den bekenden ondernemer van den Delagoa spoorweg: 4,779,360. Zes erflatingen van buitenlanders in Engeland waren van belang. De voornaamste daarvan waren graaf Greffulhe met bijna 8,000,000 en Theodora Darthez met bijna 4 millioen. Een deputatie der Zuid-Londensche gaswerkstakers hield overleg met de directeuren der gas-maatschappij, hetgeen echter vruchteloos bleef. Het hoofdbezwaar schijnt altijd hierin te bestaan, dat de directeuren weigeren de nieuw aangeworven werklieden te ont slaan, hetgeen de werkstakers blijven eischen. De bemanningen van twee steenkolenschepen voor de Zuid-Londensche gas-maatschappij, liggende op de Theems naby Greenwich, weigerden Zondag dienst. De maatschappij heeft maatregelen genomen om de onwilligen te vervangen. De vereenigiDg van spoorwegbeambten is voornemens aan alle spoorwegbesturen in het Vereenigd Koninkrijk de volgende eischen te stellenlo. weekloon, in plaats dagloon, voor alle vaste werklieden; 2o. een werkdag van 10 uren en van 8 uren hoogstens voor wissel- wacbters en anderen, van wien bjjzonder ingespannen arbeid gevorderd wordt; 3o. 25 pet. extra loon voor overwerk en 50 pet. voor Zondagsarbeid. Turkije. De slavenhandel in Turkije afgeschaft! Of het Turksche Rijk ook beschaafd wordt! Een wet van deze strekking in 10 artikelen is 15 Dec. uitgevaardigd. Er wordt uitdrukkelijk in gesproken van zwarte slaven: is dat om de blanke Circassische dameB uit te zonderen? De wet zelf maakt een uitzondering voor huisbedienden, die met hun meesters reizen, en voor zeelieden op koopvaardijschepen. Voor hen moeten hun meesters een kaart hebben als in Nederland de arbeids kaarten, en de matrozen moeten als zoodanig op de monsterrol vermeld staan, hy gebreke waarvan zij als vrij worden beschouwd en een vrijheidscertificaat erlangen. Slavenhandel zal gestraft worden, de eerste maal met een jaar, de tweede maal met twee jaar gevangenisstraf, met strafverzwaring wanneer handel gedreven wordt in kinderen of jongelieden, of als de slaven verminkt" zijn. Hongarije. Een proces, dat 470 jaren geduurd heeft, werd deze week te Neutra ten einde gebracht. Het liep over de nalatenschap van een in 1419 overleden bisschop van Neutra. Zijne bezittingen bleven lang in handen van de Turken, maar toen dezen uit het land verdreven werden, gingen de erfgenamen van den bisschop elkander de nalatenschap opnieuw betwisten. Deze bedroeg aanvankeljjk ettelijke millioenen, maar door verschillende omstandigheden in den loop der eeuwen, vooral door de proceskosten, viel er thans nog maar 22,000 gulden te verdeelen, die aan 2000 erfgenamen werden toegewezen. Rusland. In zake de Riaschsk Wasma en Morschansk Sysran spoorwegen meldt een telegram uit St. Peters burg dat het minister-comité besloten beeft tot de voorloopige uitbetaling aan de aandeelhouders in deze in het bent van den staat overgegane ljjnen, en tot de verwisseling der aandeelen tegen staatsobligatien. Op de aandeelen wordt de rente per 2 Juli 1889 in de verhouding van 8 Rb. lö'/a bop. Met. voor 2 aand. 125 Rb. betaald. De betalingen vinden plaats van 2 Januari 1890 af. Duitschland. Berlijn, 7 Jan. De krachten van Keizerin Augusta zijn aan het afnemen en baren groote bezorgd heid. De Keizer, de Keizerin, de Groothertog en de Groothertogin van Baden vertoeven onafgebroken aan het ziekbed. Berlijn, 7 Jan. De Keizerin-weduwe Augusta is heden middag te 4- uur 30 minuten overleden. (Maria Louisa Augusta Catharina, geboren den 30n September 1811, dochter van Karei Frederik, groot hertog van Saksen-Weimar, den lln Sept. 1829 gehuwd met den lateren Keizer Wilhelm I.) België. Brussel, 7 Jan. In den afgeloopen nacht is het »Théi\tre de la Bourse" door brand geheel vernield. Tusschen 21/» en 3 uur is d^ br^nd uitgebroken in de machinekamer. De geheele örusselsche brandweer en bovendien van sommige voorsteden was ter plaatse. Yan den schouwburg is niets dan de muren overge bleven. Het aangrenzende Hotel Central" is nog niet door het vuur aangetast. De redding der logeergasten en der bewoners van de huizen, die den schouwburg aan de zyden insluiten, heeft zonder eenig ongeval kunnen plaats hebben. Uit het »Hötel Central" hebben de mannen der brandweer echter vrouwen en kinderen zoo uit het bed moeten wegdragen. Het vuur blijft steeds voortwoeden en men vreest, dat heb het geheele blok huizen achter den schouwburg aantasten en ver nielen zal. Persoonlijke ongelukken zijnniet voorgekomen. Alle overheidspersonen zijn op de plaats van het onheil aanwezig. Een later bericht meldt, dat de brandweer het vuur meester is; voor verdere uitbreiding bestaat er geen gevaar meer. Nederland. 's Gravenhatje, 6 Jan. De influenza-epidemie begint hier ter stede ook grooter proporties aan te nemen. Behalve dat by den post- en telegraafdienst het per soneel incompleet ia (nog gisteren meldden zich opnieuw 5 telegrambestellers ziek), ontbreekt ook op een aantal kantoren of magazynen het personeel ten deele of ge heel, zoodat Zaterdag enkele winkels in de hoofdstraten verplicht waren te sluiten. Aan het tramway-personeel ontbrak jl. Zaterdag een dertigtal. Op byna alle scholen is het aantal absentiën aan merkelijk vermeerderd; op enkele openbare scholen bedraagt het aantal zieke kinderen 60 en meer. De heeren geneeskundigen (van wie er eenigen zelf door de ziekte zijn aangetast) hebben 't dan ook zeer druk; dezer dagen moest een hunner, met de armen- practyk belast, de hulp der politie inroepen om de orde te handhaven, in en buiten zyn woning, onder hen, die in 't morgenuur zjjn hulp kwamen inroepen. Gelukkig dat het verloop der ongesteldheid hier zeer gunstig is; in twee of drie dagen zyn de lyders in den regel weder in staat hun werkzaamheden te hervatten. Hoever kwaadwilligheid kan gaan en tot wat zy in Btaat is, ondervond Yrjjdagavond de 'a Graven- haagsche IJsclub. Te 9 uren ontving de waarnemende president, de heer Yan Sandick, het bericht, dat de dam bij de Tasmanstraat gelegen, welke diende om het water op het noodige peil te houden, door kwaad willige handen, omstreeks te 7 uren was doorgestoken. Deze dam, met groote moeite gelegd, zal Blechts met groote kosten in den vorigen toestand te herstellen en 't water weer op hoog peil te brengen zyn. Dit beteekent heel wat, daar pl. m. 20,000 M3. water verplaatst zullen moeten worden. Het bestuur heeft gemeend, in den geest der leden te handelen, door van het voorval onmiddellijk kennis te geven aan de politie en tegerlykertyd een premie uit te loven van 100 aan hem, die de noodige aan wijzingen kan doen, die tot de ontdekking leiden kunnen van den dader of de daders. Het voorgenomen avondfeest en de hardrijdery konden inmiddels niet doorgaan. Vlissingen, 7 Jan. Gisteren avond te 10 uur heeft hier op de reede andermaal eene aanvaring plaats gehad, en wel tusschen de petroleum tank-stoomboot Russian Prince", te New-Castle te buis behoorende en ongeladen hier op de reede ten anker liggende, en een Eogelsch barkschip van de »White Star Line", dat van Antwerpen komende gesleept werd. De tank-stoomboot heeft alleen schade bekomen aan vier boegplaten, die vernieuwd zullen moeten worden. Ierseke. Alhier werd een artillerist, die uit het depot van discipline te Vlissingen gedeserteerd was, door de politie aangehouden en naar zijn garnizoen teruggebracht. Hy bood niet den minsten tegenstand en was blijkbaar bljj, dat hy uit de moeilijkheid, waarin hij zichzelf begeven had, was verlost, want hy had geen cent op zak en grooten honger. Donderdag avond had hy met twee makkers van een uur vrijaf gebruik gemaakt om te_ontvluchten. De beide anderen hadden zich reeds vrijwillig bij de politie te Hansweerd aangemeld. Goes, 7 Jan. Een voornaam middel van bestaan op Zuid-Beveland en ook in Goes is: »leuren", d.w.z. den boer opgaan met negotie. Dinsdags komen de leurders van de dorpen naar Goes om hunne inkoopen te doen; op dien dag bly ven de GoeBcbe leurders te huis, omdat dan toch iedereen in de stad is. Maar op de vyf overige dagen der week is het getal leurders legio; geen weg, geen voetpad kan men begaan, of men ontmoet ze met twee korven aan een juk, met een kruiwagen of steekkar, met een hondekar, ezel- of hittewagen trekt men stad of dorp uit op hoop van zegen. Mannen en vrouwen, kinderen zelfs die nog op de schoolbanken moesten zitten, oefenen het beroep uit. Komt men voorbij een of andere herberg aan een grooten weg, tien tegen een of ge ziet voor de deur het »gery" van den leurder, die zich binnen aan een bartsterkingetje te goed doet, terwyl zijn trekdier 's zomers in de hitte en 's winters in de kou wat uitblazen kan. Want het schynt velen mannelyken leurders moeilijk lang achter een op den weg te zijn: »vergunning" staat er toch niet voor de varkens! 'sMorgens op een goede ont vangst, 's avonds om de blydschap over den goeden of om de wanhoop over den slechten dag! Aanleiding genoeg om den weg wat te bekorten. En vraagt men nu, waarmee men zooal leurt, dan is het niet gemakkeljjk daarop in een paar woorden antwoord te geven. Lichter zou het vallen te zeggen waarmee men Diet leurt. Brood en petroleum, appels en >best-valsch" (verguld koperen boerinnen sieraden), kruidenierswaren en kant voor de mutsen, in 't kort, alle denkbare zaken tracht men op deze wyzeaanden man te brengen. En 'tzijn lang niet allen onbemiddelde personen die een patent nemen om te »leuren"men ziet zelfs zonen van boeren, die aan lager wal geraakt zjjn, met een korf of kar rondloopen. Tot eer van onze leurders dient gezegd, dat ze niet brutaal zyn, integendeel, bij weigering om te koopen trekken ze gewoonlijk onmiddelljjk af. Velen hunner zjjn zelfs op afgelegen hofsteden welkome gasten, al was het slechts om de nieuwtjes die zjj overbrengen. Onder de vreemde leurders met postpapier en der gelijke artikelen, zjjn dikwjjls ruwe en onbeschofte klanten, die men het best doet onmiddelljjk aan de deur af te schepen. Eenigen tjjd geleden vervoegde zich zulk een sinjeur op een hofstede, waar het gezin, bestaande uit man, vrouw, zeven kinderen, twee knechts en twee meiden, juist aan tafel zat. Op ruwen toon werd hem geboden heen te gaan. Om zich te wreken schopte de kerel de dertien paren klompen die aan de deur stonden door elkander. Men kan zich het gemopper en gevloek voor stellen bij het zoeken naar ieders klompen. De leurder had zich werkeljjk gewroken. Oolijusplaat. De heer L. Nieuwdorp van hier, thans klerk bij den provincialen waterstaat te Ter-Neuzen, is tot opzichter van den waterstaat in Oost-Indië benoemd. St. Maartensdijk, 7 Jan. Gedurende het jaar 1889 hadden bjj de rijks postspaarbank alhier 257 in lagen plaats tot een bedrag van 33577,65, terwyl bet aantal terugbetalingen 72 bedroeg, tot een bedrag van f 20375,47. Het aantal nieuwe boekjes, dat in het afgeloopen jaar werd uitgegeven, beliep 45. Bruinitsse. Bij het ophalen der telkaarten voor de 7e tienjaarlijksche volkstelling deed zich alhier het zonderlinge geval voor, dat een afzonderljjk wonend ingezeten mededeelde, dat hij, na behoorlijke lezing van zyn ontvangen biljet, het had verbrand, en dat hy daarvan niets wilde weten. De teller, een even bezadigd als net jongmensch, presenteerde hem een nieuwe kaart ter teekening en tevens om daarna, als hij slechts zyn geboorte enz. wilde opgeven, voor hem haar in te vullen, doch de man bleef er bjj dat bij er niets mede te maken wilde hebben. Toen genoemde teller hem vervolgens de strafbepalingen onder de aandacht bracht, werd hij zoo woedend dat hy met dreigementen en gebalde vuist den teller de deur wees, onder mededeeling tevens dat hjj er nooit meer in mag komen. Van een en ander is aangifte gedaan bjj den burgemeester. De wet zal dezen zonderlingen persoon wel tot zijn plicht roepen. Herbenoemd als lid van bet Burgerl. Armbestuur, de heer A. Koene. Gedurende het jaar 1889 zjjn op het telegraaf kantoor alhier 7637 telegrammen behandeld. Op de telefoonkantoren te Oosterland en Sir-Jansland werden respectieveljjk 576 en 647 berichten ontvangen en verzonden. Zierilxzee, 7 Jan. Gedurende het jaar 1889 zyn in de geboorteregisters alhier ingeschreven 121 kinde ren van het manneljjk en 104- van het vrouweljjk geslacht, totaal 225 (waaronder 10 onecht). Het aantal geborenen is 22 meer dan in 1888. Er zyn overleden 53 mann., 63 vrouw.; totaal 116 of 8 meer dan in 1888. Gehuwd zjjn 59 paar, zjjnde 7 meer dan in 1888. Er werd in 1889 een acte van echtscheiding ingeschreven, in 1888 geen. Er werden in 1889 10 kinderen als levenloos aan gegeven, waaronder 4 onecht, of 6 minder dan in 1888. De bevolking is sedert 31 December 1888 met 46 verminderd, zoodat het bevolkingscijfer op 31 December 1889 bedroeg 7067 zielen. Door den rijksveldwachter L. J. Troupee te Bor- sele wordt eervol ontslag aangevraagd uit zijne tegen woordige betrekking, met verzoek op pensioen gesteld te worden. Jantje Contant schrjfft in Patrimonium het volgende, waarmee onze winkeliers zeker instemmen: Het credietstelsel van onzen winkelstand werkt scha delijk èn voor hem die het geniet èn voor hem die het verleent of spreek ik hier juister, die het ver leenen moet lo. Alles dadelijk betalen wat men koopt, is toch een zeer practiscbe raad voor onzen burgerstand. Men springt dan niet verder dan de beurs gaapt. In het andere geval koopt men er allicht maar op los, duur, goedkoop, koopjes, noodig, minder noodig, onnoodig, totdat het bedrag der rekening doet verschrikken. 2o. Onze winkelstand ljjdt door dat crediet verleenen in dubbelen zin. Hij derft daardoor de rente van het kapitaal, dat bjj heeft »uitstaan" bjj zyn klanten. Hjj moet zjjn leverancier betalen op tjjd, zit vol zorgen, terwjjl hjj geld genoeg bezit »in zjjn boek". Feitelijk moet hjj bjj de bepaling van den verkoopprjja zijner waren rekening houden, èn met zjjn renteverlies, èn met zjjn boekhouding-onkosten, slechte posten, enz. Let er op, dat de groote magazynen in Parjjs, dat Eigen Hulp, die schrik voor onze winkeliers, dat zij wel degelijk verkoopen alleen a Contant. Ook in onze Oost geldt als vaste regel, dat iedereen elke maand zyn salaris ontvangt, maar dan ook.maan- deljjks zjjn rekeningen betaalt. 't Kan dus wel. Indien men zich daartoe ook eens vereenigde in deze dagen van coöperatie? In de vorige klasse van de Nederlandsche Staats- loterjj viel een ambtenaar aan het station te Haarlem het geluk ten deel een gedeelte van de 20,000 te trekken. In de daarop volgende klasse waren het eenige beambten, die op hun gecombineerd nummer een ge deelte van de 25,000 trokken. Het geluk schjjnt den weg naar dat station genomen te hebben. Blijkens te Dordrecht ontvangen bericht van Ternate, dd. 6 November, is Zr. Ms. stoomschip »Java", met 1000 man hulptroepen van den sultan van Tidor, van daar vertrokken naar Nieuw-Guinea, ten einde de Papoea's te bestrijden, die deD oorlog verklaard hebben aan ons gouvernement. Een behoeftig kleermaker te Maassluie is plotse ling overleden, nadat hjj den vorigen dag een erfenisje van 800 in ontvangst had genomen. Aan de H. B. S. te Zutfen, waar Maandag ochtend de lessen weder een aanvang zouden nemen, werd de vacantie, met het oog op het groot aantal afwezige leeraren, die wegens de influenza thuis moesten blijven, met eene week Aan de >Haarl. Ct." wordt uit Londen, naar aan leiding van de quarantaine-maatregelen met opzicht tot den invoer van ons vee, het volgende geschreven »Een Hollandsche firma van makelaars in vee heeft zich zelfs tot het Ministerie gewend om schadevergoe ding te vragen. De schade die haar correspondenten leden door de aanhouding in quarantaine te Thames Haven werd door haar geschat op 500 pd. st. De schade van allen te zameo zal ongeveer driemaal zooveel geweest zyn. De schadevergoeding werd niet gevraagd op grond van het invoeren der quarantaine, maar wegens het ontbreken eener voorafgaande ken nisgeving. De firma voerde aan, dat de beesten, hoe wel reeds op weg, nooit te Thames Haven zouden zjjn geland als men vooruit had geweten dat zjj daar zoo lang zouden worden aargehouden. Men had de gezag voerders der schepen in tjjds orders kunnen geven. Ook meende de firma, dat de quarantaine niet behoorde te zyn toegepast op vee, dat tjjdens het nemen van dien maatregel reeds uit Nederland vertrokken was. Maar dergeljjke argumenten konden niet helpen. De Minister betreurde het zeer, dat er een verlies geleden was tengevolge van de toepassing of de werking der bestaande wetten op de veeziekten, maar achtte zich niet geroepen om het verzoek ook maar in overweging te nemen. Den belanghebbenden in Nederland bljjft dus slechts over die schade als een verliespost geheel af te schryven." Als historisch wordt het volgende gemeld: Door een landbouwer ergens in Gelderland werd zjjn telkaart achter de vraag >geslacht" vermeld: >dr< keune en een bulleken", hetgeen wil zeggen in gewoo Hollandsch drie varkens en een jongen stier. Op Nieuwjaarsdag heeft J. Y. te Grave in b? schonken toestand zjjne vrouw zoodanig met een fflft aan den linkerbovenarm gewond, dat er onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Daarbjj bleek dat de wonde over eene leDgte van 9 en eene diepte van 3'/2 centimeter was toegebracht. De vroow werd ter verpleging opgenomen in het gasthuis; haar toestand bljjft zorgwekkend. Tegen V. is proces verbaal opgemaakt. De woestaard heeft intosschec de wijk genomen naar Pruisen. Zekere J. S., uit Assen, die zjjne beide beé~' bjj een spoorwegongeluk in Amerika verloren heef den laatsten tjjd te Groningen op twee kunstbeen liep, werd, op weg zijnde van bovengenoemde pl*5 naar Winsum, nabij den Paddespoel verrooeidt-i^ aldaar op een stuk land zitten en ontdeed zich zjjne kunetbeenen. Door een hevige koude bevan? was de man niet in staat die weder vast te gesp Twee dagen en twee nachten' heeft bjj daar geleg ten prooi van het ruwe weder, tot hjj eindeljjk Zate dag middag werd opgemerkt door een postbode. B is toen door esn landbouwer per as naar Gronitge vervoerd, waar hjj geheel verstjjfd in bet Academisc. Ziekenhuis is opgenomen. VERSCHEIDENHEID. DE SULTAN VAK TURKIJE. Nu de persoon des Sultans, na het bezoek van d Duitschen Keizer, weer meer de aandaqjjit trekt, zuil wellicht eenige bijzonderheden omtrent de levenswi van den Beheerscher der Geloovigen niet onbelan^r. geacht worden. Abdul Hamid staat als een stre<^ geloovig Muzelman bekend. De gewelddadige doe van Abdul Aziz, de daarop gevolgde oorlogen en c verliezen die het rijk dientengevolge geleden heef! hebben zijn voor godsdienstige indrukken zoo aar trekkelijk gemoed nog verder in die richting gedrever Hij komt alle voorschriften van den Koran nauwkeuri na, houdt dagelijks godsdienstige overdenkingen, bi< veel en verricht de voorgeschreven wasschingen. Zij omgeving verzekert, dat hij de vroomste Moslem van het geheele Turksche rijk. Hij kent den Kon op zijn duimpje en is gewoon gedurende den Ramas> (de Turksche vastenmaand) dagelijks met ulema's (ge< telijken) theologische discussies te houden. Natuur! hebben dezen, door de rechtzinnigheid huns meestei grooten invloed op hem. De gebaarde kaftan-drage die zich thans in Yildiz kiosk vrij bewegen, mog veel verstand van den Koran hebben, van de behoeft» i van het hedendaagsche leven begrijpen zij echter nieti Voor de giaours (ongeloovigen) koesteren zij nog de zelfde diepe verachting, als toen hunne voorvaderer het land veroverden. Zoolang zy bij den Sultan nol zoo in tel zijn, is er aan het invoeren van hervor mingen en verbeteringen niet te denken. Hoé moei- lijk het is die kringen voor westersche denkbeelden te winnen, bewijst de verklaring van den Turkschen ge- zant op het te Brussel vergaderde congres, ter wering l der slavernij, waarin deze voor den Sultan uitdrukke- j lijk het recht voorbehield zich van blanke Circassische slavinnen te blijven voorzien. Trouwens van eene levensbeschouwing in Europee schen geest is er bij Abdul Hamid geen sprake, en zijne ziekelijke vrees voor samenzweringen en de daaruit voortspruitende achterdocht verbitteren zijn leven. Dit maakt het hem onmogelijk zijn vertrouwen aan iemand, wien ook, te schenken, en dit is ook eene der oorzaken van de langzame behandeling der staats zaken. De Duitsche generaals en de hooge ambtenaren, die orde in het leger en in 's lands financiën trachten - te brengen, kunnen daarvan een liedje medezingen, vooral als het den Sultan behaagt zich zelf met de aangelegenheden van zijn land te bemoeien, wat van tijd tot tijd wel eens voorkomt. Het is bekend dat zijn voorganger Abdul Aziz, niet tegenstaande zijne dolzinnige verkwistingen, nog mil lioenen heeft nagelatenen nu moet het zijn opvolger als eene verdienste toegerekend worden, dat hij die sommen gebezigd heeft tot het intrekken van het papieren geld en tot het invoeren van groote bespa ringen in zijne thans toch nog zeer kostbare huishou ding. Tijdens het leven van Abdul Aziz brandden er eiken avond '16,000 waskaarsen in het paleis van Dolma Bagdsche, en wat de dames van den harem slechts ver langden werd haar gewillig toegestaan. De vrouwen en prinsen van het keizerlijk huis krijgen thans maar een matig zakgeld, en de Sultan heeft ook zijne eigene civiele lijst ingekrompen. Trouwens, hij mist de kost bare liefhebberijen van zijn voorganger, die door blinde bouwwoede letterlijk beheerscht was en eene dure liefhebberij had voor zeldzame vogels, en ook aar allerhande goochelaars, athletencomedianten ei dwergen den kost gaf. De tegenwoordige Sultan heef weinig voor zijn persoon noodig, maar het is hem no, niet gelukt, het groot aantal personen, die van keizerlijke keuken leven, in te krimpen. Er worden nog dagelijks 200 schapen en wel 1000 kippen ge- slacht, en het aantal ondergeschikte ambtenaren, die den geheelen dag in het paleis lanterfanten, bedraagt wel 2000. Ook de traktementen der hooge ambtenaren zijn zeer verminderd, en dezen zouden dikwijls in verlegenheid geraken, als de Sultan, die zeer vrijgevig is, niet van tijd tot tijd aanzienlijke gratificatiën schonk. Aan die mildheid verbindt hij meestal eeri staatkundig doel, namelijk om de personen nauwer aan zich te verbinden. Hier is ook de angst voor samenzweringen dikwijls de drijfveer der gunstbetuigingen. Over het algemeen zijn de ministers slechts de uitvoerders van den keizerlijken wil en hebben zij niets in te brengen. Daarom achten zij eene oproeping, om in den ministerraad te Yildiz Kiosk te verschijnen, eene der onaangenaamste werk zaamheden vau hun ambt, want hoewel de Sultan bij de beraadslagingen niet tegenwoordig is, beslist hij toch in het laatste ressort, zonder zich aan de adviezen zijner ministers te storen. Burgerlyke Stand ■van Zierikzee. geboren: 15 Dec. Eene dochter van J. de Graaf en M. van den Hoek. 16 dito. Een zoon van C. Laven eu W. van der Stel. 17 dito. Een zoon van J. van Vessem en J. C. van den Hoek. 20 dito. Twee dochters van Th. R. de Haan en K. Kasteleyn. 22 dito. Een zoon van C. Tromper en J. Tromper. 23 dito. Een zoon van J. Anker en A. C v 24 dito. Een zoon van D. R. Feyen - <„l v M Ij'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1