ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 1 Januari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. 1 1 Januari 1890. NIEUW STIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAt en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, francoper f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. ven eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5791. Advertentiënvan 1- meerdere regels 10 Cts. ku 10 ure bezorgc Groote letter wordt naar De ondergeteekende is op 1 January 1890 te sprekenop het Raadhuis, des namiddags van 1 ot 3 uur. J. P. N. ERMERINS Burgemeestr. Weer ruischt als altijd allerwegen Door stad en dorpgehucht en veld Een stortvloed milde Nieuwjaarszegen Die niets dan blij geluk voorspelt. Men wenscht elkander blijde dagen, Op straat en bij den warmen haard En dat geen gure c Verwoesten onzen 1 Misschien wordt bij de Atchineezen Aan die attentie niet gedacht Doch 't zou een onbeleefdheid wezen Als ik ook U mijn groet niet bracht. Ontvangt dus vrienden, medemenschen Zoo in de stad als op het land, Voor Uw geluk mijn beste wenschen, Die ik U aanbied door de krant. Doch 'k wil ook weder niet verzuimen Met U een blik terug te slaan En hoe het lot door spil en luimen Een rol speelde in ons volksbestaan. En heeft 0119 Vaderland geen reden Te klagen over tegenspoed Toch stortte aan velen 't jongst verleden Een droppel alsem in 't gemoed. Hoe velen die het huislijk leven Met ons begonnen 't vorig jaar Zagen we aan onze zijde sneven, Al viel soms 't scheiden bitter zwaar. Doch waar een traan viel weg te vegen, Ontweid door bittre smart en rouw, Ontbrak het niemand aan dien zegen Vervat in ed'le vriendschapstrouw. Niettegenstaande 's Konings lijden, Mochten we ons ook te Zierikzee In Hoogstdeszelfs herstel verblijden Op 't veertigjarig jubilé. De driekleur woei van ieders woning, Zoodra de blijmaar was bekend Dat bet gevaar van Neêrlands Koning Zoo onverwacht was afgewend. De landman had ook niet te klagen Want nauwlijks smolt de ijsschots weg Of door de schoonste zomerdagen Ontsproot het groen aan struik en heg. De Meimaand gaf reeds hoop op zegen En kweekte zooveel voedzaam gras Dat er een hooioogst werd verkregen Die elk deed roemen op 't gewas. De graanoogst was niet zoo voorspoedig, Voldeed aan de verwachting niet; Maar dit vergoedde overvloedig De opbrengst van de Suikerbiet. Wel moest men wat taktiek gebruiken, Waar was gezondigd met het zaad Om zijne Polen in te sluiken En was men soms ten einde raad. De Suikerlords uit deze streken Maakten het somtijds al te kras, E/i hebben veel te scherp gekeken Naar 'tgeen van Poolsche afkomst was. Men liet nauwlettend controleeren En was er een groen kraagje aan, Dan werden door die booze beeren De havens dra op slot gedaaD. "Vaak werd belet zijn vracht ce lossen, Die reeds gereed voor scheepsboord stond, En juiphten moog'lijk tal van ossen Bij "deze hand'ling van den Bond. Wat dus door Heeren fabrikanten In suiker niet werd omgezet, Geeft eerlang uitzicht op contanten Door prima soort van vleesch en vet. Het Fransche volk deed van zich spreken Door de expositie te Parijs Waar schier uit alle hemelstreken Gedongen werd naar de eereprijs. En tot verbazing aller volken Verrees daar Eiffel's kunstgewrocht, Waarop men zelfs tot in de wolken Den puiksten franschen wijn verkocht. Een zeer groot Heer en Shah geheeten Heeft elk Europeesch Hof bezocht En wilde, naar men zegt, wel weten Dat hij de deerns hier lijden mocht. Geloof maar dat het iets beteekent Als zulk een man van reislust blaakt, Maar heeft ook, naar er wordt berekend, Een massa, duiten stuk gemaakt. Te Rome heeft men('t is te prijzen Als 't waar is wat de krant vermeldt), Met overgróote eerbewijzen Een Bruno in zijn eer hersteld. Een blijk dat vrijheid van geweten Steeds baan breekt in de Maatschappij En 't zware juk wordt afgesmeten Van religieuss dwinglandij. Wie met den tijdstroom medeleefde Vernam ook elders tegenspoed; Dat nu eu dan de aardbol beefde, Of dreigde met een watervloed. Hoe treinen op elkander liepen Door een verkeerden wisselstand En waar de burgers rustig sliepen Verschrikten op de kreet van brand. Heeft men dus ook in andre oorden Van grievend leed zijn deel gehad, De grootste ramp, waarvan wij hoorden, Trof wel de Belgsche Schelde-stad. De offers die da&r zijn gevallen, Door Corvilain's bewezen schuld, Heeft zeker honderd duizendtallen Met afkeer voor dien man vervuld. Wie stout op macht en rijkdom bouwen, Of men ook al een Rijksstaf draagt, Hebben vaak een te blind vertrouwen Zich menigmaal te laat beklaagd. Een Keizersstaf zelfs kan ook breken, Als het »Hozanna"' „kruist hem" wordt; Dit is Dom Pedro laatst gebleken Toen hij is van zijn troon gestort. Voor veel patroons van groote zaken Was 't wel een jaar van moeite en strijd, Daar dat vervloekte werkslaken Een schrikbeeld wordt van onzen tijd. Men kan het aan de prijzen merken Dat het volk uit menig m ij n-district Ook langer niet verkiest te werken, Tenzij men naar hun eisch zich schikt. Had Burns het middel dra gevonden Waardoor het Dokwerk werd hervat, Het bleek dat het weerspannig Londen Nog meerder malcontenten had. Het personeel der Gasfabrieken Verzaakte ook zijn werk en plicht, Zoodat tot aan- het morgenkrieken Die wereldstad in 't duister ligt. Ook werd door onze Kamerleden (Of 't goldt een wedstrijd op het ijs) Een interessanten strijd gestreden. Betreffende het Onderwijs. En toen de kamp was afgeloopen Riep menigeen s wat dro?f geval Doch laten we al vast maar hopen, Het zulk een vaart niet loopen zal. Engeland. Doch 'k ga thans met 't verleden sluiten, Waarin ik sprak van wel en wee En U mijn beste wenschen uiten Voor 't duurzaam heil van Zierikzee. Van Zierikzee! maar wacht eens even 'k Heb daarbij ook het oog gevest Op aller werkzaamheid en streven, In ons Provinciaal gewest. Ik wensch aan ieder bet're tijden, Een rijke beurs en volle schuur En die aan influenza lijden, Geen tol betalen aan natuur. 1 Dat elks beroep naar wensch moog slagen En een gewenscht bestaan verschaft, Maar die met mist een zeereis wagen Door hun patroons worden gestraft. Ik wensch in Kerk- en Staatsbelangen Toenemende humaniteit, En niemand aan een vorm blijft hangen Tot voedsel voor een woordenstrijd. Dat bij de groote industriëelen Zoo hier als in het buitenland Dat werkstakende krakeelen Eens werd bestreden met verstand. Dat na een aantal Calamiteiten Verwant aan eene breuk van 't Sas, De Raad zich van een taak zal kwijten Die sedert lang aanhangig was. Beslissen zal of ter bestrijding Van een tekort aan drinkbaar nat De kosten voor een Waterleiding Ook raadzaam zijn voor onze stad. Ik wensch ook aan het landbouwleven Voortdurend bloei en frisschen moed, En 't bietenzaad dat wordt gegeven Op ied're soort van grond voldoet. Dat door productie en door prijzen Van wat verbouwd wordt op het land, Verbetering is aan te wijzen, In 't leven van den werkmansstand. Wel aan dus, moedig voortgetreden, Nu 't nieuwe jaar weör voor ons ligt En mogelijke tegenheden Gedragen zonder zuur gezicht. Dat niemand door boosaardig muiten Den toon bederft van zijn gemoed, En als wij dezen jaarkring sluiten In koor getuigen't ging* oris goed I Amerika. Alweder heeft de electriciteit een slachtoffer gemaakt; thans te Toledo, in den Amerikaanschen staat Ohio. Een glazenmaker, die op een zinken dak de maat nam voor een raam, kwam met zijn door den regen vochtige mouw in aanraking met een draad der geleiding van electrisch licht aldaar en viel dood. Een paar uren later eerst werd zijn halfverbrand lichaam gevonden, dat gedeeltelijk op de draden lag. Omtrent den reclame-koning, die thans in de Engeïsche hoofdstad voorstellingen geeft, deelen de bladen nog de volgende interessante bijzonderheden mede. Eene prachtige reclame en die hem niets kostte, maakten voor Barnums beroemd museum de Indiaansche opperhoofden en koning Kalakaua van de Sandwich eilanden. In 1864 verschenen twaalf Indianen te Washington, om den president, den »grooten vader", te spreken. Barnum noodigde hen beleefd tot een bezoek aan zijn museum uit en liet hen beduiden, dat bet talrijke publiek, gekomen om hen te zien, ook door hem tot huune meerdere eer was uitgenoodigd. De Indianen waren zeer tevreden en de toeschouwers nog meer. Want Barnum vertoonde zelf zijne sujetten" en gaf eene »explicatie" op de volgende manier: iDeze kerel J?ier is de Gele Beer, het opperhoofd der Kiswas. Hij T-i.-eft dozijnen blanken geskalpeerd en is de gemeenste 'schurk van de wereld. Als die kleine canaille Engelsch verstond, zou hij mjj dooden; nu beschouwt hij wat ik van hem zeg als eene uitgezochte vleierij". Het publiek gierde, maar Barnum lachte het best. KoniDg Kalakaua was wel zoo goed het circus rond te rijden, toen Barnum hem verzekerd had, dat het publiek hem zijnen eerbied wenschte te bewijzen! Een groot succes was de vertooning van den dwerg, Tom Thumb. Hij werd door Barnum aldus gedoopt, iu een uniform gestoken en voor zijne rol gedresseerd. Voor hem liet hij zjjn museum eenigen tijd in den steek om hem aan Europa te vertoonen, het eerst in Egyptian Hall te Londen. Welk eene reclame, toen bij daar kon laten aanslaan»De vertooning kan heden niet doorgaan, daar H. M. de Koningin Tom Thumb wenschte te zien". De kleine deed zjjncn leermeester alle eer aan. Voor het bezoek bij den hertog van Wellington droeg hij een uniform als Napoleon I, wandelde als in gedachten verzonken heen en weer en antwoordde op de vraag van den hertog, waaraan hjj dacht: »Aan de nederlaag te Waterloo". Zeer trotsch is Barnum die ook als eene uit stekende reclame een boek geschreven heeft: zijne levensbeschrijving op zjjne rondreis met Jenny Lind. Hij bood de Zweedscke zangeres voor elk concert duizend dollars, wagen en paarden, twee bedienden, een secretaris eene prinses kon niet weelderiger reizen. Jermy Lind zelve stond verbaasd. *Hoe kunt gij zooveel wagen, daar gij mij nooit hebt hooren zingen?" vroeg zij. Maar Barnum wist wat hij deed. Toen de reis was afgeloopen had Jenny Lind 176000 dollars verdiend en Barnum 584000. Hjj durft alles wagen. Hij bood den Mormoon Brigham Young 200000 dollars, als hjj zich wilde laten ver toonen een aanbod, dat met apostolische veront waardiging werd afgewezen, maar toch eene reclame was! Men weet hoe hjj den vermaarden olifant Jumbo aan Engeland ontvoerde. Het geval werd eene »quaestie". Het Eogelsch patriottisme kwam in beweging. De bladen vonden Barnum en alle Yankees meer dan onbeschaamd. Duitschland. Ia' het hospitaal te Gorl'itz bevond zich een'werkman, die tengevolge van bjjzondere omstandigheden, de huid aan 't bovendeel van den voet van den enkel tot de beenen verloren had. Het vormen van een nieuwe huid ging zoo langzaam, dat, om zijn pjjnen te ver korten, besloten werd, de door professor Tiersch te Leipzig uitgevonden huidverplanting toe te passen. Men sneed dus den patient een stuk huid van de dij en legde dit op de wonde. Daar echter de huid van den zieke ongeschikt voor overplanting bleek en hij over zjjne pijnen op hartroerende wjjze aan zjjn mede-zieken klaagde, bood de slotenmaker Firalla, die ook in het hospitaal was opgenomen, vrijwillig aan, zich met een scheermes een stuk huid van de dij te laten wegnemen. Zonder maar een oogenblik te klagen, onderwierp hij zich, uit pure mensch- lievendheid, aan de pjjoljjke operatie. Men berekent, dat ongeveer 375000 Kerstboomen te Berljjn zjjn aangevoerd. In de hoofdstad wonen niet minder dau 1000 leveranciers van zoodanige Kerstboomen. Alleen aan het Dresdener station zijn, naar aangifte van een groothandelaar, 100 waggons, elk met 200 denneboomen, uit het Harzgebergte aangekomen. Nederland. Amsterdam, 80 Dec. Bjj de begrafenis van Da. J. J. L. ten Kate op heden waren duizenden belangstellenden tegenwoordig. Ds. Wiersma, voorzitter van den kerkeraad, huldigde den overledene als een evangeliedienaar, met zeldzame talenten begiftigd. De heer Laurillard pree9 den overledene als zanger en profeet, als goedhartig vriend, trouwhartig broeder en liefhebbend vader. De heer Jan ten Kate, zoon Van den overledene, wjjdde eenige dichtregelen aan zjjn ontslapen vader. De oudste zoon dankte voor de eer, zijn diepbetreurden vader bewezen. De »Thorbecke VII" is in zoover leeggepompt, dat zij drijvende is. Er zjjn drie lichters gelost. Het schip wordt nog heden naar hier opgesleept. Terneuzen, 30 Dec. Evenals geheel Zeeuwsch- Vlaauderen, is ouze woonplaats bij het overgroote deel der eilandbewoners van Zeeland totaal onbekend. De be woners der eilanden, ja dat zijn Zeeuwen, de Zeeuwen s. v. p. en die van onze streek nu ja, die komen er genadig af als zij gerekend worden tot deBelgenEén arrogante Zeeuw spreekt nog wel vanmuiters En toch, ook hier i9 van toepassing het afgezaagde »OnbekeDd maakt onbemind". Werkeljjk wanneer men slechts wilde, zou Terneuzen (dank zjj den uitmuntenden dienst over de Wester-Schelde) niet langer eene terra incognita behoeven te blijven. En men zou zjjne moeite ruimschoots beloond vinden. Wie handelsbeweging met $al wat daarmede in verband staat, eene gelukkige beweging vindt; wie het gezicht op honderden bjj honderden werklieden, die, zjj het dan ook met zwaren arbeid, zeer ruim hun brood vinden, een prettig gezicht vindt; wie niet afschrikt bjj het geluid van stoomfluiten, stoomkranen, stoom- lieren e. d. g. die zal Terneuzen een dorado vinden. Ten aanzien van tonnenmaat der in- en uitgeklaarde schepen is Terneuzen de derde plaats van ons land. Zoo doodsch en verlaten de havenwerken van Vlis- singen zjjn, zoo druk en vol leven zijn ze te Terneuzen. Nacht en dag worden daar kolossale stoomschepen in- en uitgeschut, en het electrische licht komt den werkman ter hulp bij zijn nachteljjk werk aan stoom- booten en de hanguars. Wie had dit in ons kleine plaatsje verwacht? De regelmatige aanleg van ons stadje laat wel wat te wenschen overvoor eene' goede bouw politie zou hier nog wel wat te doen zjjn. En wat vooral dé aandacht trekt is de voorwereld- Ijjke straatverlichting. Wie zou in eene njjvere, vooruit strevende stad als Terneuzen nog petroleum-verlichting zoeken Men mag toch van de raadsleden in de eerste innen uiterlijk tot des worden, berekend plaats verwachten, dat zjj soifó&krMhg hebben voor de belangen hunner woonplt its. Met gerusthejfljiiiiani wjj dan ook den langen anur dezer gebrekkige ver- lichting daaraan toeschrijven dat de leden onzer vroed schap zoo lang weifelen in de keuze tusschen gas en electriciteit! Wie zal in deze voor Terneuzen zoo belangrijke: vraag den knoop doorhakken 30 Dec. Heden avond hield het voorloopig comité der vereeniging Kindervoeding" alhier hare eerste algemeene vergadering, waarin de statuten werden vastgesteld. Als bestuur werd gekozen het voorloopig comité, betgeen bijgestaan wordt door een lltal andere bestuursleden. Het getal leden en beguustigers der vereeniging bedraagt thans reeds 128. Het voedsel zal verstrekt worden in de Werkmans- Vereeniging alhier. De heer Borin, pachter der sociëteit »St. Joris", moet het middageten leveren. Het getal grieplijders te Middelburg bedraagt reeds ongeveer 500. 31 Dcc. In de gisterenavond gehouden zittnig vim den Gemeenteraad was afwezig dq liéer de Crane. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de beide voorgaande vergaderingen, werd besloten tot het doen van eene. af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1889. Mededeeling werd gedaan van de op 30 dezer'gedane opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek, dat zij in orde waren en er zicli in kas bevond f 925,755, hetwelk voor kennisgeving werd aan- gano.nen. Door de Commissie benoemd tot onderzoek der brieven van het Waterschap Schouwen, betreffende de voorziening in de oeverafschuiving aan het Westhavenhoofd en waarin het Waterschap meent dat de gemeente J/3 in de kosten moet dragen, wordt verslag uitgebracht. Overeenkomstig het advies dier Commissie wordt besloten, aan het Bestuur van Schouwen te berichten, dat de gemeente vooralsnog bezwaar moet maken '/3 gedeelte bij te dragen in de kosten der werken, welke door het Bestuur noodig worden geoordeeld tot instandhouding en onderhoud van liet Westhavenhoofd, en zich mitsdien onthoudt van eene beoordeeling der ingediende plannen, doch dat zij niet te min bereid is. de eventueel door het Bestuur van Schouwen aan te wenden pogingen om ten aanzien van deze zaak, in haar geheel, het gevoelen in te winnen van de Gedep. Staten dezer provincie, te ondersteunen door daartoe mede te werken en te zijner tijd de gerezen bezwaren voor dat college nader te doen ontvouweu en toelichten. Voor zoover later, wanneer Gedep. Staten bereid worden gevonden hun advies uit te brengen, mondelinge toelichting door hen mocht worden verlangd, wordt daartoe dooi' den Raad gecommitteerd de Burgemeester. Op voorstel van den heer Moolenburgli wordt besloten, dat de voornaamste op deze zaak betrekking hebbende stukken voor de leden van den Raad zullen worden gedrukt. Na omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. Een stier en drie koeien, te Abbekerke aange kocht en van daar naar de Transvaal verzonden zijn goed en wel te Pretoria aangekomen. Zij hadden hier te lande per stuk 300 gekost, dus 1200 en kwamen te Pretoria met de onkosten op bjjna 2900 te staan. De heer C. Croll heeft de betrekking van redac teur van Recht voor Allen nedergelegd. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van klerk aan het krankzinnigengesticht te Medemblik beloopt ongeveer 300. Het salaris bedraagt 250 per jaar boven kost en inwoning. Onder de sollicitanten bevinden zich hoofdonderwijzers, gemeente-secretarissen eu personen met het radicaal voor post- en telegraaf kantoor. Uit Gorinchem wordt als historisch gemeld: In een der naburige dorpen, aan de rivier dè Maas, was een meisje medicjjnen gaau halen voor haar broeder, die ziek was. Daar in dat dorp nog meer zieken waren, gaf de dokter al de medicijnen voor dat dorp met de namen duideljjk geschreven op de fleschjes, voor wie Je drankjes bestemd waren. Het meisje kon niet lezen of schrjjven en bjj haar thuiskomst was zij vergeten, wat voor haar broer was; in plaats van nu naar iemand te loopen, die lezen kon, gaf men den zieke uit elk fleschje (er waren vijf) één lepel; op die manier dacht men krijgt hjj toch altijd het goede ook in! KERKNIEUWS. Ds. B. Bollée, beroepen naar Rumpt, nam Zondag j.l. afscheid van de Herv. Gem. te Oosterland, met eene rede naar aanleiding van 2 Cor. 13 13. Door de talrjjke aanwezigen werd den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 134 3. 's Graven hage, 30 Dec. 1889. Dank zij laefc electrisch licht, dat de vergader zaal der Tweede Kamer heter verlicht zonder de warmte tot den onhoudbaren graad van vroeger op te voeren, kon ons Lagerhuis even voor Kerstmis huiswaarts keeren in het bewustzijn hard gewerkt te hebben om de Staatsbegrooting af te doen. "Vraagt men of 09 beraadslagingen zeer belangrijk geweest zijn, dar ou men gerust een vraagteeken kunnen plaatsen. Zooals ik reeds in mijn vorige schreef, hebben wij met bewindslieden te maken, die zeer geneigd zjjn alles uit te stellen. Vooral is dat het geval met den Minister van Financiën, die er het handje van heeft spijkers" te slaan om alle zaken er aan op te hangen. Zoo deed hij ook met de landbouwbelangen, hem door verschillende sprekers 0. a. den Zierikzeeschen Afgevaardigde, den heer Van Kerkwjjk, aanbevolen. Met den heer Goekoop stond deze voor vrijgeviger bepalingen in de wet op het personeel ten aanzien van het gemengd gebruik van paarden door de landbouwers en voorts vrijstelling van de belasting op de gebouwde eigen dommen van landbouwschuren, stallen en werk plaatsen. Een en ander zal wel gebeuren, als men maar tijd van .leven heeft, want de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, waarnaar de Minister verwees, komt van daag of morgen nog niet. Terecht wordt in de Nieuice Rotterd. Courant de aandacht op deze zaak ge vestigd en aangedrongen dat landbouwvereeni- gingen bij Kamer en Regeering petitionneeren om bij den gedrukten toestand van den landbouw, althans deze voordeelen te verwerven. Dat de Zierikzeescbe afgevaardigde altoos op zijn post is, waar bet de landbouwbelangen betreft, toonde hij ook bij de begrooting van Justitie, toen hij mede met den heer Goekoop, krachtig der Regeering aanbeval de landbouwers op de Zuid- 'A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1