ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 31 December 1889. II AAK DEK ARBEID! Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. AANGIFTE-BILJETTEN voor den H00FDELIJKEN OMSLAG, dienstjaar 1890. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEE en ROTTERDAM Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5790. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BERICHT. In het No. van 1 Januari a.s. zal weder gelegenheid zijn tot het plaatsen van IVieuwjaars-Félicitatiën, contant a 30 Cents. Dit No. zal worden gedrukt op Oude jaarsavond, zoodat het op Nieuwjaars morgen overal is verspreid. De inzending van Advertentiën, voor dat No. bestemd, kan plaats hebben uiterlijk tot Dinsdag 31 December a.s. te 12 uur. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zib- rikzee herinneren nogmaals belanghebbenden aan de bepalingen van art. 10 der Wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad No. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van ouerrnatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, welk art. o. a. voorschrijft, dat het hoofd of de bestuurder van een binnen de ge meente uitgeoefend wordend bedrijf of van een aldaar gevestigde onderneming, indien daarin of daarvoor, op of na 1 Januarg 1890, arbeid wordt verrigt in eene fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren, verpligt is te voren voor eiken zoodanigen persoon eene leaavt aan te vragen by den Burgemeester dier gemeente of by een door dezen aan te wijzen persoon, onder opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien jeugdigen arbeider, en van den naam en de ■woonplaats van het hoofd des gezins, waarby - of van het gesticht waarin deze inwoont. Bedoelde kaarten behooren, voor zooveel deze ge meente betreft, te worden aangevraagd by den heer Commissaris van Politie aan zijn Bureau op het Raad huis, 's voormiddaga van 10—12 uur. Zeerikzee, den 28 December 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. KENNISGE VING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis het door Z. Ex. den Minister van Justitie genomen besluit met aangehecht model, tot vaststelling van den vorm der Kennisgeving, bedoeld in het eerste lid van art. 15 der Wet van 5 Mei 1889 Staatsblad No. 48), welk besluit luidt als volgt: DE MINISTER VAN JUSTITIE, Gelet op art. 15 der wet van 5 Mei 1889 Staatsblad n°. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlyken arbeid van jeugdige per sonen en van vrouwen BESLUIT: den vorm der kennisgeving, bedoeld in het eerste lid van het aangehaald wetsartikel, vast te stellen overeenkomstig het aan dit besluit gehecht model. 's Gravenhage, den 18den December 1889. De Minister voornoemd, RUYS VAN BEERENBROEK. KENNISGEVING van een ter zake van den arbeid aan een persoon overkomen ongeluk. Artikel 15 der wet van 5 Mei 1889, Staatsblad n°. 48.) Aan den Burgemeester van 1. Naam en voornaam van den persoon: 2. diens ouderdom: 3. gehuwd of ongehuwd: 4. diens woonplaats: 5. diens beroep: 6. bedryf of onderneming: 7. plaats van het ongeluk: 8. arbeid ter zake waarvan overkomen: 9. aard van het ongeluk: 10. waardoor overkomen: 11. dag en uur waarop: 12. woonplaats van het hoofd of den bestuurder: 13. dagteekening dezer kennisgeving: 14. handteekening Zierikzee, den 29 December 1889. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, Gezien art. 1 der Verordening op de invordering van eenen Hoofdelyken Omslag in deze gemeente van den 17den October 1865, MAKEN BEKEND: dat de aangifte-biljetten voor die belasting, voor het dienstjaar 1890, vóór den 15 January e.k. zullen worden uitgereikt aan de huizen der ingezetenen, die vermoed worden in de termen dier belasting te vallen en dat die biljetten, bionen veertien dagen ni de dag teekening der" uitreiking, tegen re9U zullen worden teruggehaald. Zy herinneren voorts de belastingschuldigen, die by de uitreiking mogten zijn overgeslagen, aan hunne verpligting, om binnen drie weken n& deze kennis geving een biljet van het Stadhuis af te halen. Zierikzee, den 29 December 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. In een vorig artikel werd duidelijk uiteengezet, wat in den eerstvolgenden tijd het standpunt moet zijn van de liberale partij tegenover den toestand, welke geboren zal worden uit de inwer kingtreding der nieuwe onderwijswet. Thans wenschen wij er op te wijzen, dat, nu aan den verderfelijken schoolstrijd een einde is gemaakt, er voor alle partijen een tijdperk is aangebroken, om de handen ineen te slaan tot geineenschappelijken arbeid in het Vaderlands. hebben de partijen, op een punt blind zich turend, met het zwaard uit de schede, tegenover elkander gestaan. Lang genoeg heeft, te pas en te onpas, de onderwijs-quaestie zich naar den voorgrond gedrongen, zoodra er maar getracht werd een ander, niet minder gewichtig landsbelang le bepleiten. Moest, om één voorbeeld te noemen, invoering van leerplicht niet wachten op beëindiging van den schoolstrijd, zooals de Minister van Justitie bij de behandeling der Arbeidswet verklaarde? En zou toch niet juist leerplicht een der krachtigste hulpmiddelen zijn geweest bij de invoering dier wet, welke het kind van den arbeider tot op behoorlijken leeftijd bedoelt te ontrukken aan den verderfelijken invloed van fabriek en werkplaats? Welnu, thans is een soort van schikking ge troffen. Verschillende aanspraken ter eener zijde zijn als billijk erkend, aan enkele bezwaren ter andere zijde is eenigszins tegemoet gekomen. Mag men nu niet vragen, dat andere drin gende belangen, de welvaart van land en volk nauw betreffende, met kracht worden ter hand genomen en ten uitvoer gebracht? Inderdaad, een ruim arbeidsveld ligt open, en eischt aller handen werk. Nu geen kansberekeningen, noch partijgeknut- sel meer, maar een ernstig en degelijk onderzoek naar alles wat dringend verbetering eischt of door den drang der tijden noodwendig wordt voorgeschreven Zie, dit is een eisch niet van liberalen, of van ultramontanen, of van anti-revolutionairen alleen, maar dit vordert het belang van alle landgenooten. Is er iemand die tevreden is met de regeling van het kiesrecht, zooals dit bij de thans gel dende overgangsbepalingen is toegekend? Voorzeker niemand. Eu daarom is een betere regeling op dit stuk dringend noodig. Vooral bij een dergelijke wets wijziging moeten alle nevenbedoelingen en alle partij berekeningen verre blijven. Wars van elke politieke kleur is zeker de in verschiet liggende uitvoering van groote werken. Zal men eenmaal kunnen overgaan tot de droog making der Zuiderzee, een reuzenarbeid, waarbij de gansche landbouwende bevolking belang beeft, meer en grooter belang dan bij kunstmatig op gevoerde graanprijzen? Zal de regeering bereid bevonden worden om de plannen der residentie ter verkrijging van een zeehaven te Scheveningen krachtdadig te steunen Plannen en ontwerpen voor de uitvoering dezer groote werken zijn er te over. Na ernstig onder zoek van de wijze van uitvoering en de mogelijke gevolgen, worden beide vraagstukken slechts teruggebracht tot een geldquaestie. Hoe zal men dan het geld bijeen krijgen? Bij de overwegingen en onderzoekingen komt van zelf op den voorgrond de hoog noodige ver betering in ons belastingwezen. De tegenwoordige toestand spot met elk begrip van verdeeling van lasten naar draagkracht. Het aandeel dat de welgestelde, de door de fortuin begunstigde bijdraagt in de lasten, staat in geen de minste verhouding tot het bedrag, waartoe de nijvere, de handeldrijvende burger verplicht is. Die schreeuwende onbillijkheid wordt, ja, door velen beaamd, maar blyft helaas, bestaan omdat men er nog niet in geslaagd is een middel uit te denken om allen te bevredigen. Bij alle gerechtigheid, laat men toch niet het onbereikbare verlangen. Wat toch is billijker, rechtvaardiger dan dat bij belastingen op den voorgrond staat het be ginsel van verdeeling naar draagkracht? Het is of juist de eenvoudigste begrippen, de helderste beginselen het moeilijkst tot uitvoering komen. Dit ziet men op het stuk van belastingen en precies hetzelfde heeft plaats bij defensie. Dat het een eisch is van rechtvaardigheid, een eisch in het belang van onze weerbaarheid, dat men persoonlijk zijn dienstplicht bij leger en vloot zal volbrengen, het klinkt velen in de ooren als sanskriet. Moet dit en mag dit zoolang blijven? Maar niet alleen hier te lande moet veel ge daan wordenook de toestanden in onze kostbare Indische koloniën eischen dringend verbetering. De afschuwelijke opiumpacht met hare verfoeilijke gevolgen blijft steeds bestaan tot schade van den Javaan en tot schande van on3 bestuur. De gouvernements-koffiecultuur drukt nog altijd op de schouders van den berooiden inlander, die product moet leveren voor een prijs, welke in geen verhouding staat tot de waarde, die de Nederlandsche Staat voor dat product op de wereld markt weet te bedingen. En hij de inlander moet dat product maar weten te ontwoekeren aan een grond, die steeds schraler dreigt te worden wegens gebrek aan de noodzakelijke bevloeiing en afwatering, in de behoefte waaraan het gouvernement nog steeds uiterst gebrekkig voorziet. Wij deden slechts een kleine verkenning op het rijke, uitgestrekte veld dat ter ontginning is. Goede wil en eendrachtige samenwerking vermo gen veel. Geen partygeknoei en kansberekening, maar de heilige aandrang om te handelen in het belang van allen, moet onze Kamerleden be zielen bij den arbeid dien zij thans hebben te verrichten. Noch partij, noch persoon mogen wegen, bij de beoordeeling der talrijke gewichtige vraagstukken die oplossing wachten. Een schoone maar moeilijke taak is weggelegd voor hen, die geroepen zijn te waken voor de belangen van ons gansche volk. Oost-Indië. Batavia, 30 Nov. Uit Atjeh meldt raen: Goed nieuws van Atjeh behoort thans tot de zeld zaamheden. Het geschiet op de posten neemt steeds toe, overal waar wij onzen neus buiten de linie steken, krygen wy klop. Zoo was het ook op deu len dezer. Bewesten Ketapandoka moest het terrein worden opengekapt. Een zestigtal dwangarbeiders gingen onder dekking van een compagnie van het derde battaillon derwaarts. Onder een hevig vuur werd er gewerkt en kregen wy spoedig gewonden. Tegen den middag werden er nog 2 compagnieën van het 2e bataillon daarheen gezonden ter versterking en dek king der werkers. By deze gelegenhfid sneuvelde de amboneesche fuselier Rombayong no. 28217 en werden er 7 minderen gewond. Aanhoudend worden de tele foondraden doorgesneden en medegevoerd. De brutaliteit van den vijand neemt toe; zelfs by dag zwerven gewa pende benden binnen de linie, om de wegwerkers en rails- controleurs aan te vallen. De veiligheid binnen de linie laat zeer veel te wenschen over. Met de gra- naatfabriek van Toekoe WarnBtein gaat het zeer goed vooruit. In een week zyn er tusschen Lamdjamoe en Blang weder drie granaten in de baan gegraven, doch ge lukkig door de dwangarbeiders, belast met de nachtelyke observatie, ontdekt en tydig daaruit verwijderd. De uitslag van Toekoe Neq's zendiDg is strikt geheim. Hy is vermoedelijk niet geslaagd, daarom die ge heimhouding. Ook de r^ia tai^de Condor" met den assistent-resident van de Westkust om Toekoe Oemar in te rekenen, schynt te vergeefs te zyn. Onlangs bood een zekere heer Sineck, landhuurder in Samarang, de regeering aan haar een middel tot genezing der berri-berri bekend te maken voor 60,000. De regeering heeft daarop te kennen gegeven, dat zij bereid is in het voorstel te treden, wanneer het middel deugdelijk blykt. Aan den heer Sineck zal nu de gelegenheid worden gegeven zyn middel in het groot militair hospitaal te Batavia toe te passen. Portugal. Oporto, 28 Dec. De ex-Keizerin van Brazilië is heden namiddag overleden. Donna Theresia Christina Maria, dochter van Frans I, Koning der beide Siciliën, werd op 14 Maart 1822 geboren en huwde in 1843 met Dom Pedro. België. Zondag middag is te Antwerpen aangehouden de vermoedelijke moordenaar van de Weduwe Bal en haren zoon, wier ljjken aan den Schelde-oever en aan boord van de door hen bevaren Constance Marie" gevonden werden. Hy heet Lowieke (Lodewyk) Janssens, is deser teur van het 6e linie-regiment, en had sedert den 15n dezer maand zich als knecht verhuurd op het Ryoschip Bertha", aan boord waarvan hij zich blykbaar ver borgen gehouden beeft. Door de politie is onmiddellijk beslag gelegd op al hetgeen er van hem zich daar aan boord bevond, en onder de kleederen zyn er door Alfons Bal herkend als aan zyoen vermoorden broeder te hebben toebehoord, evenals een zilveren horloge, waarvan JansBens in het bezit gevonden werd. Uit de Rupel is een pak bebloede kleederen opgevischt, waar van het ondergoed gemerkt is F 59727, bet stamboek nummer van Janssens bij zyn regiment. Nederland. Amsterdam, 28 Deo. Hoewel de toestand van Ds. J. J. L. ten Kate, Maandag, op zyn 70en verjaardag, niet zonder zorg was, hadden zy, die hem toen zagen en spraken, ook niet zyne naaste verwanten het vermoeden, dat de feestelijke stemming van toen zoo spoedig voor die van droefheid en rouw zou moeten plaats maken. Hij was Maandag nog zoo welgemoed en helder en hoezeer de voorzichtigheid gebood slechts enkelen by hem toe te laten, toonde hy eene merkwaardige belang stelling, niet slechts in de feestgeschenken en begroe tingen, waarmede men hem tegemoet kwam, maar ook in de bijzondere omstandigheden van hen, die hem omringden. Zoo voegde by o. a. een hunner, die hem de hand kwam drukken, toe: »Ik heb vannacht een aangenamen droom gebad; al myne lieve catechisanten, ook uttQ dochters, kwamen my in den geest voorby". Met aandacht bekeek hy voorts het album, overzag de honderden daarin voorkomende namen en gaf zelfs door allerlei opmerkingen bewys, dat hy klaar bewust heid had van hetgeen om en met hem gebeurde. Woensdag kwam echter in dien opgewekten toestand eene ongunstige verandering, die bijzondere hulp, ook voor den naderenden nacht, noodzakelijk maakte, en gisteren namen de krachten van lieverlede af. De geest bleef evenwel helder tot het einde, en Ten Kate stierf te omstreeks een uur in den namiddag, in het volle bewustzijn en geloof, dat hy tot beter leven overging. Zoo ruBt dan thans de grijze zanger, die meer dan een halve eeuw gaDsch Nederland deed luisteren naar de zoete akkoorden van zyn dicbterlier. Zyne zangen zullen aan het nageslacht den roem verkondigen van den man, die steeds leefde in en voor de poëzie gelyk nog onlangs bleek uit het vier-regelig versje in Eigen Haard, bij zyne beeltenis door hem geschreven maar die bovendien in zyn herderlijk ambt jaren laDg der Nederduitsch Hervormde Kerk ten zegen en sieraad was. Maandagmorgen te elf uren (van het sterfhuis) wordt het stoffelyk overschot naar de Oosterbegraafplaats vervoerd, om daar te rusten naast dat zyner onlangs overleden vrouw. 's Gravenhage, 28 Dec. De Eerste Kamer is □a aanoemiDg der Indische Begrooting (zonder beraad slaging) uiteengegaan tot 15 jan. a. s. "Vlïssiujyen, 28 Dec. Heden namiddag 2 ure werd met goed gevolg van de werf der Kon. Maat schappij de Schelde te water gelaten, het ijzeren schroef- 8tooni8chip »Both", het eerste der vier te bonwen stoomschepen voor de Pakketvaart-Maatschappij te Amsterdam. Na het te water loopen van het stoomschip »Both", werd heden de kiel gelegd van een zusterschip, genaamd »J. P. Coen", mede voor de Koninklijke Pakketvaart- Maatschappij te Amsterdam. Op de Oostenrijksche stoomboot „B. Keméoy," geladen met graan, te Ylissingen na de vermelde aan varing binnengekomen, is beslag gelegd door de reedery der gezonken „Germania", tot een bedrag van 200,000 fl., voor welk bedrag eerst cautie moet worden gesteld, eer de boot kan vertrekken. Middelburg;, 28 Dec. Door de Commissie voor de gemeentelijke gasfabriek is beden publiek aanbe steed: de levering van 31,500 HL. Engelsche gaskolen. Minste inschrijvers waren W. Hoven en Zoon te Rot terdam, voor 98 cent per HL. Te Middelburg is aanbesteed lo. het onderhoud van het kanaal door Walcheren gedurende de jaren 1890, '91 en '92 (raming per jaar 34,150). Er waren 6 biljetten. Laagste inschryving van den Heer Ph. Ver- bruggen te Waddingsveen, voor 32,200. 2o. Het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland (raming 21,800). Negen biljetten. LaagBte inschryving van den Heer J. B. Koch te Hansweert, voor f 19,870 By Kon. besluit ie de bezoldiging van den Com missaris van Politie te Middelburg geregeld in dier voege, dat zy, te rekenen van 1 Januari 1890, zal be dragen 2000 '8 jaars. Goes, 29 Dec. Gedurende een tijdvak van meer dan twintig jaren heeft de heer J. Kooman hier de genees-, heel- en verloskundige armenpraktijk uitge oefend. Io een voorgaande zitting van den gemeente raad was de benoeming van den armen-geneesheer aan de orde. Burgem. en Weth. stelden voor, den heer J. Kooman op nieuw voor drie jaren die betrekking op te dragendoch de benoeming geschiedde niet met algemeene stemmen. Hierin nu heeft de heer K. aan leiding meenen te vinden om die benoeming niet aan te nemen en tevens eervol ontslag te vragen als lid van het Burgerl. Armbestuur, enz. Gisteren nu kwam deze kwestie in den raad aan de orde. Het raadslid, de heer Quïst, wenschte dat de raad trachten zou den heer Kooman van besluit te doen veranderen. Doch toen van meer dan ééne zyde betoogd werd, dat deze poging vruchteloos zou zyn, besloot men er zich bij neer te leggen en den heer Kooman het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Er zullen dus sollicitanten naar de betrek king van gemeente-geneesheer worden opgeroepen. Dit ontslag maakte ook noodzakelijk eene wyziging in de samenstelling der gezondheidscommissie. In de verordening is d.1. bepaald dat 3 geneeskundigen enz. zitting in die Commissie moeten hebben. Tengevolge het uitgedrukt veriaogen der overgebleven leden is nu voorloopig bepaald dat in de openbare gezondheids commissie zullen vertegenwoordigd zyn: de genees-, patuur-, schei-, bouw-, veeartsenijkunde en de rechts geleerdheid. Tot leden dier Commissie werden benoemd de beeren dr. H. van Bommel van Vloteo en dr. Z. Th. Diehl. In de Vrydag middag gehouden raadsvergadering is ingekomen een verzoek van het beBtuur van het 43e landhuishoudkundig coDgres, in 1890 alhier te houden, om eene subsidie van 500, tevens met mede- deeling dat de dagen van 1620 Juli zyn bestemd voor de zittingen van het congres. De aanvrage is gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Wegens voortdurende ziekte heeft J. van Koge- lenberg, postbode van Goes op Wolfertsdyk, tegen 1 April a. s. ontslag uit zyn betrekking aangevraagd. Wollaartstly Ir27 Dec. Gisteren namiddag werd in bet schoollokaal alhier weder de jaarlyksche rekening gedaan van het kolenfonds »Eendracht", voor een aanzienlijk getal daartoe opgekomen leden. Het bestuur kan er met genoegen op wijzen, dat, by een zorgvuldig beheer, niettegenstaande de kolen belangrijk in prya gestegen zyn, de leden evenwel ruimschoots stof tot danken hadden, naardien zy, betrekkelyk goedkoop, opnieuw van deugdelijke brandstoffen waren voorzien geworden en wel tegen 63 cent per Hectoliter vrij aan huis. Aan allen, die hunne stortingen, hetzy wekelyks óf by grootere termynen, berekend tegen 65 cent, behoorlijk volbracht hadden, kon dan ook nu nog, naar gelang van de grootere hoeveelheid kolen, eenig geldelijk bedrag worden teruggegeven, wat voor vele minvermogenden in dezen wintertyd gansch niet onwelkom was, terwyl ook nog ruim een honderdtal zich by uitloting aangenaam verrast zagen met een half kilo spek, worst of reuzel, aangekocht uit een onverdeeld gebleven bedrag van 44,65s. Uit dit verslag bleek weder, dat 10,969 Hectoliter kachelkolen zyn ingeslagen en afgeleverd, mitsgaders 2000 Kilo 8ch»alkolen en evenveel galjetten, welke respectievelijk op 1,56 en 1,43 de 100 kilo zjjn te staan gekomen. De groote zorg, welke door het bestuur te dier zake in bet belang der gemeente wordt aan gewend, is voorzeker overwaardig om op byzonderen prys gesteld te worden. Te Wolfertsdyk is een huisgezin, behoorende tot de schipbreukelingen van het verongelukte stoomschip „Leerdam", bestemd naar Argentinië, in zyne woon plaats teruggekeerd. Onnoodig hierbjj te melden, dat man en vrouw een aantal nieuwsgierigen hadden te vreden te stellen. Een groot deel der leden is zoo afgeschrikt, dat besloten is de reis naar de Zuid-Afrik. Republiek niet opnieuw te beproeven. Selierpenisse. Jongstleden Vrydag 27 Dec. werden ongeveer 130 bljjde kindergezichten gezien, in het schoollokaal vergaderd. Allen leerlingen van de Bedert 1886 alhier door den WelEerw. heer Verhoef en diens echtgenoote opgerichte Zondagsschool »Eliëzer", werden zij feestelyk onthaald op chocolade, gebak en lieve boekjes. De WelEerw. heer Lagerwey opende en sloot met gebed en dankzegging het feestuur, terwyl de drie onderwyzers der Zondagsschool beurtelings het woord tot de kinderen richtten. Vele belangstellenden woonden de feestelijkheid by en wy spreken den wensch uit, dat het volgende kerstfeest worde gevierd met een groenen, lichtenden, met geschenken beladen kerstboom, in het midden het beeld van den Persoon aan wien dit feest is gewjjd. Staveulsse, 27 Dec. Voor de vereeniging »Nut en Genoegen", trad heden avond als spreker op de heer Sauër van Wemeldinge. Deze naam had de ver wachting hoog gespannen, maar verre werd die over troffen. Èo door zijne bezielende lezing èn door zyne keurige voordrachten, beeft de heer Sauër one een ongekend genot bereid. Daardoor en ook door de bydrage van enkele anderen, mag deze avond als een der best geslaagde genoemd worden. Zierlltzeo, 30 Dec. Volgens achterstaande ad vertentie zullen in de Concertzaal alhier op Vrydag a.s. voordrachten gehouden worden door den heer Willem van Zuylen. Een woord van aanbeveling is thans geheel overbodig, daar de begaafde declamator te veel en te goed in het binnen- en buitenland bekend is. Bjj Z. M. besluit is, onder dankbetuiging voor de door hen in die betrekking bewezen diensten, eer vol ontslag verleend aan: Mr. J. H. L. van Buren als Voorzitter, C. J. de Vulder van Noorden en Dr. J. van der Burght, als leden van het College van regenten over het huis van bewaring te Tholen. Benoemd by het wapen der infanterie tot luit.- kolooel, den majoor J. A. Vink. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is bij besluit van 13 Dec. 1.1., aan den heer C. van der Klooster te Sluis vergunning verleend een aanlegsteiger te maken voor de stoombooten »Stad Sluis" en >Stad Brugge". Volgens de Standaard zal er van protestantsch- cbristelyke zyde een ernstige poging worden aangewend, om de christelijke vrije school tot hooger ontwikkeling te brengen. De hoofdbesturen der Vereeniging van Christ. Nat. Schoolonderwijs, van gereformeerd schoolonderwijs, van de Unie en van de Vereeniging voor Christ, onder wijzers zouden worden aangezocht om deze zaak ter hand te nemen. Onder geleide van den heer Arjj Prins, President van de Hamburg-Altonaer IJsclub, is Fritz Ahrendt uit Hamburg, die, ofschoon eerBt 17 jaar oud, een der beste schaatsenrijders van Duitscbland is, in ons l&Dd aangekomen om deel te nemen aan de wedstryden, die in het begin van Januari te Amsterdam om het kam pioenschap der wereld zullen worden gehouden. Na tuurlijk moet er bijgevoegd worden »ys en weder dienende." Donderdag was het vijftig jaar geleden dat het eerste besluit geteekend werd tot invoering der post zegels. Het was koniDgin Victoria van Engelanddie deze nieuwigheid invoerde. Eerst 12 jaar later, 1 Januari 1852, werden in Nederland de eerste postzegels uitgegeven en nog 12 jaar later volgde Mecklenburg Strelitz, waar zy eerst 1 October 1869 werden inge voerd. Tbans is er geen ryk of rykje op de wereld, dat niet zyn eigen postzegels heeft. Te Hilversum is eene vereeniging opgericht tegen het zenden van naamkaartjes op nieuwjaarsdag. Reeds hebben zich velen daarbjj aangesloten. Te Kekerdom-Ubbergen werd dezer dagen door den heer Brendel, deurwaarder te Nijmegen, gerech telijk beslag gelegd op den inventaris eener boerdery, in eigendom toebehoorende aan den heer M. E. Lups te Dusseldorf. De pachter, die ruim 40 jaren zyn heer in alle opzichten voldaan had, was nauwelijks dood, toen de dienaar van het gerecht kwam om alles op te schrijven, voor een luttel bedrag pachtschuld, dat naar het beweren van den pachter bovendien nog twijfelachtig is. Op eene hoeveelheid tarwe na was echter de inventaris onder de kinderen des pachters verdeeld of verkochtzoodat de deurwaarder achter het net vischte. Daar by echter goed de namen der verschillende koopers kende, zyn een menigte inbeslag nemingen, o. a. te Os, en het aanstellen van even zoo vele bewaarders gevolgd. Men is zeer benieuwd naar den afloop dezer procedure; dit is reeds de tweede gerechtelijke inbeslagneming van een boerderjj-inven- taris te Kekerdom binnen eenige maanden. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Ter Aar, ds. A. van Bueren te Bruiniese. Beroepen te Biezelinge Ds. H. Vermaas te Ierseke. Aangenomen het beroep naar Maassluis door ds. G. P. Kruyff te Domburg. Ingezonden Stukken. Eere het Volk, dat zijne groote mannen in waarde houdt. Het jaar 4889 is bijna ten einde en de gemeente Zierikzee ziet hare geschiedenis vermeerderd met de vermelding van. het feit, dat zij in dat jaar een barer edelste, beste burgers door den dood heeft verloren. Dat verlies betrof toch niet minder of meer dan een man, die 62 jaar onafgebroken trouw op zijn post was, waar het gold den bijstand aan de lijdende menschheid; niet minder of meer dan het afsterven van den WelEdelZeerGeleerden Heer H. Goemans Sr., vde oude dokter" en waar ooit, dan verdient hier ten volle de instemming met het sin memoriam" van 26 November jl. in dit blad, want die brave beoefende de wetenschap evenzeer uit liefde tot zijn naasten onverschillig van wat staat of stand, als ter wille der daaruit voortvloeiende baten. ^Burgerdeugd en menschenmin" waren dan ook de woorden die aan het slot der feestrede van den weisprekenden redenaar voorkwamentoen hij bij het 50jarig jubilé de verdiensten als doctor van den ontslapene in herinnering bracht eu sedert dat tijdstip is de waardige man niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, met onvermoeiden ijver voortgegaan hulp tè verleenen, waar hij geroepen werd en dikwijls nog waar men zijne belangstelling niet meer verwachtte. Volkomen juist was dan ook de opmerking, dat men na zijn niet verschijnen, zijne bekende figuur op straat miste, waar hij de plaats zijner inwoning rondging, soms liep, goeddoende. En nu, hij is ter laatste rustplaats gebracht, een voudig, tot aan de uiterste grens, volgens zijn verlangen. Maar Mijnheer de Uitgever! is nu met de inwilliging van die begeerte des eenvoudigen ook de taak, de laatste plicht volbracht van de burgerij zijner woon plaats, van zoovelen daarbuiten die hem moeten hoogachten Moet nu, als men op den doodenakker komt en de plek verlangt te zien, waar de stof rust van een zoo edel man, de hulp ingeroepen worden van den dood graver, onbewust als men soms die plaats reeds is voorbijgegaan Zie, Mijnheer de Uitgever! bij de gedachte daaraan kwamen mij onwillekeurig de volgende vragen voor den geest, welke ik bescheiden onder de aandacht van Zierikzee's ingezetenen en verdere omgeving wensch te brengen: 4 Zou het zoo strijdig zijn met den geest van liefde en humaniteit des overledenen, wanneer thans de dankbaarheid van tal zyner vroegere patiënten en mede-ingezetenen zich uitsprak, niet alleen in woorden, maar ook in daden en wel b.v. door het stichten van een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf, daar testellen uit bijdragen met een minimum van f 0,25, opdat ook de minder bedeelden daaraan kunnen deelnemen, om later met een gevoel van zelfvoldoening dat monument te beschouwen, als daartoe uit de volheid van hel hart ook te hebben bijgedragen? 2°. Zou eene poging daartoe door de familie van den waardigen overledene worden afgekeurd, maar dat is bijna niet denkbaar. 3°. Zou die uiting van dankbaarheid door zijne vereerdei-s niet haar groot nut hebben, hierin be staande, dat men in deze streken niet alleen den mond vol heeft en had van lof voor den weldoener (ja met een traan in het oog) zoo lang men daarvan genoot, maar dat die ook voortleeft, nu die zoo bescheiden schatter zijner verdiensten heen gegaan is? 4°. Zou die geheele handeling geen opwekking zijn tot plichtsbetrachting voor het tegenwoordige en toe komstige geslacht en zou het gehalte der publieke opinie ook niet in waarde stygen, ai is het dan ook, dat die niet het richtsnoer der handelingen moet wezen Mijnheer de Uitgever! ik zou hiermede nog kunnen voortgaan, doch acht dit onnoodig. Gaarne verklaar ik mij evenwel bereid tot medewerking aan deze zaak, haar verder beloop echter overlatende aan het gevoel van plichtmatigheid der zoo groote menigte, die de oude doctor aan zich had verknocht. O., 28 December 4889. Een voormalig Patiënt. DIENST EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Dec.Jan. 188990. Van ZierikzeeVan Rotterdam Dinsdag 31 's morg. Vrijdag 3 Zondag 5 Dinsdag 7 t> 7,20 u. 7,45 8,45 7,— Woens. 4 's morg. u. Dond. 2 9,45 Zaterd. 4 9,45 Maand. 6 9,45 De Directeur, A. van GASTEL^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1