ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 December 1889. Lijst vaü Inkwartiering. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5787. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. mr bericht. Wie zich vóór 31 December abonneert, ontvangt <le vóór dien tijd verschijnende Jfos. gratis. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Woensdagavond NIET worden uitgegeven. Do "Verlofganger LEENDERT ADRIAAN VIS, bekoorende tot de gemeente Vinkeveen __i Waverveen, lichting 1885, wordt, indien hij zich te Zierikzee bevindt, herinnerd aan zjjne verplichting, om zich met zyn zakboekje ter Secretarie aldaar vóór S3 dezer maand aan te melden. Benoeming van leden der vaste Raadscommissiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS Ten Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zyne op den 17den dezer gehouden vergadering, zija benoemd tot leden der vaste Commissiën, bedoeld bp Art. 54 der Gemeentewet, te weten: Voor de Strafverordeningen: De heeren Mrs. Moolenburgh en van Manen. Voor de Fabricage: De heeren de Looze, Jhr. Six en Mulock Houwer. Voor de Gasfabriek en de Straatverlichting De heeren Dr. Goemans, de Looze en Jhr. Six. Voor de uitgraving en aflevering der Zelkasch: De heeren Zuurdeeg en S. J. Ochtman; en tot Commissarissen der Vischmarkt: De heeren S. J. Ochtman en Mulock Houwer. Zullende de Commissie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door den Burgemeester, ingevolge de Wet; de Commissie van Fabricage door den Burge meester, en bjj diens verhindering door den Wethouder Ochtman; de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting en de Commissie voor de uitgraving en aflevering van Zelkasch, door den Wethouder Ochtman, en bp diens verhindering door den Burgemeester. Zibrikzee, den 18 December 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. KENNISGE VINGT N ationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee; Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalin gen betrekkelijk de Nationale Militie Maken beliend s dat het register tot inschrijving van alle mannel jjke ingezetenenwelke op den laten January aanstaande hun 19de jaar zullen zjjn ingetreden, dat zpn diegenen welke in 1871 zijn geboren, zal gereed leggen op de Gemeente-Secretarie van den lsten tot en met den 3l8ten Januarp 1890, van des voormiddags 10-tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1°. hp, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moederof zpn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 July 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. bp, die, geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den laten Januarp van het jaar waarin hp zich moet laten inschrijven, in Nederland ver blijf hield; 3®. hp, van wieDS ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezetenmits hp binnen het verbljjt houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krjjgsdieust is onderworpen, of waar ten asnzien der dienstpligtigheid bet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad no. 72); dat hp, die eerst na het intreden van zpn 19de jaar, doch vóór het volbrengen vau zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich zóodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bp Burgemeester en Wet houders der gemeentewaar de inschrij ving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wit); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rpk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2®. de in een vreemd Rijk verblpf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al is zpn voogd inge zeten (art. 17 der wet); dat de inschrijving gescbiedt: 1®. van een ODgehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zpn beiden overleden, de voogd woont 2*. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hjj woont 3®. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hp woont; 4®. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zpn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden in geschreven, verpligt is zich daartoe bp Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tpd aan te geven, en dat bp diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zpn vader, of, is deze overleden, zjjne moeder, of zjjn beiden over leden zpn voogd tot het doen van die aangifte ver plicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht ge bracht dat bp bovengemelde wet onder meer is bepaald: dat met boete van 25 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bp elke veroordee ling tot boete tevenB door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maan den na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze tbr voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) voor de tweede maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, dun 19 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS, Burgemeester. J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, HEBBEN GOEDGEVONDEN: lo. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verligtiDg van den nood der armen, op Dingsdag den G isten December e.k., des middags eene COLLECTE zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2o. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 1 Januarp e.k., aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar- weuschen, te bedelen. Zp noodigen de Ingezetenen uit, om op den aan staanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reikeu aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mogten komen bedelen, en verzoeken hen op den 24aten dezer milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bp het verbod van bedelarp voorstelt. Zierikzee, den 20 December 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Ijjst der inwoners dezer gemeente, die voor het ver- leeuen vu.ii Inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, naar aanleiding van Art. 17 der Wet van den 14 September 1866 Staatsbl No. 138), door hen is herzien en vastgesteld onder dagteekening van den 17den dezer maand; dat die lyst is aangeplakt in den benedengang van het Raadhuis en van heden af, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 20 December 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. Het is een opvallend verschijnsel dezer tijden, dat het gevoel van gemeenschap, vooral onder de lagere lagen der maatschappij, zoozeer aan den dag komt. Het Dieder voor zich zelf en God voor allen", schijnt te hebben uitgediend en met de leuze gemeenschappe lijk bezit is het besef gekomen van gemeenschappelijk lijden. Hoe prijzenswaardig dit op zichzelf zij, en hoe zeer men dit begrip van gemeenschap uit een sociaal oogpunt moge toejuichen, onbegrijpelijk waar is het, dat daaruit groote nadeelen voortspruiten, nadeelen, die zich verre doen gevoelen, ook buiten den kring van hen, die zich verongelijkt achten. Ware het juist, dat alle grieven, die gevoeld worden, werkelijk grieven zijn die moeten worden uit den weg geruimd, dat alle eischen, die worden gedaan, den toets der billijk heid konden verduren, niemand die er bezwaar tegen maken zoude, dat wanneer er ééne afdeeling van het volk zich verongelijkt of verdrukt acht, het gansche volk de zijde der verdrukten koos en hunne zaak tot eene algeweene maakte. Maar nu, nu dit toch ge schiedt, ook dan wanneer den druk en de achterstelling slechts denkbeeldig zijn, nu wordt het ernstig, omdat nu de meeningen niet meer moeten worden bestreden van enkelen, maar van eene geheele klasse der maat schappij. Een bewijs van het gevaarlijke dat in die gemeen schap ligt, heeft deze week de beweging onder de mijnwerkers in JDuitsclilnnd geleverd. Wezen wij er in ons vorig overzicht op, hoe er eene nieuwe werkstaking in Westfalon dreigde, doordat enkele mijnbesturen weigerden, mijnwerkers, die een werk zaam aandeel hadden gehad in de vorige werkstaking, in dienst te nemen, gelukkig kon thans worden gemeld, dat het gevaar dat daardoor ontstond uit den weg geruimd of althans verschoven is. Onder het toezicht der regeeringsbeambten hebben de besturen der mijnen de uitsluiting van enkele arbeiders moeten opheffen en daarmede is althans rechtstreeks de aanleiding tot eene werkstaking weggenomen. De vrijheid van den werkman, die door de zoogenaamde Sperre denkbeeldig geworden was, is nu hersteldhij kan gaan werwaarts hij wil, zonder bevreesd te zijn, dat geheime aan- teekeningen in zyn werkboekje hem zullen beletten eene betrekking te zullen erlangen. De arbeiders, die tot dusver uitgesloten werden, worden nu, wanneer zij zich aanmelden, aangenomen bij de mijn waarin zij vroeger arbeidden of bij eene andere. Is dus in Westfalen de toestand verbeterd, in het Saargebied en in Silezië dreigden nieuwe werkstakingen. Door de werkstakingen in Westfalen aangemoedigd, stelden de arbeiders ook daar eischen, die vooral merkwaardig zijn, omdat de mijnen in het Saargebied staatseigen dommen zyn. Een der nationaal-liberaal afgevaardigden voor den Rijksdag heeft openlijk verklaard, dat, ofschoon alle inrichtingen betreffende de welvaart der werklieden bij de mynen in het Saargebied voortreffelijk zijn, de loonen, de regeling van den arbeidstijd en de verhouding tusschen werklieden en mijnbeambten er niet beter zijn dan in Westfalen. Werkelijk komen dan ook de bezwaren der mijnarbeiders neer op klachten over de slechte behandeling door de beambten en over het ontslaan van werklieden, die bij vroegere werk stakingen aanvoerders waren, terwijl ook klachten worden vernomen over slechte betaling. De laatste berichten doen echter ook hier eene vreedzame op lossing verwachten. De commissaris van den minister van openbare werken heeft bekend gemaakt, dat mijnwerkers, die wegens hun weerspannig gedrag tijdens de arbeidersbeweging in dit jaar zijn ontslagen, weder zullen worden aangenomen onder verwachting, dat zy zich in het vervolg onberispelijk zullen gedragen en verder is den mijnwerkers een arbeidsdag van negen uur en een verhoogd loon gewaarborgd. Onder deze omstandigheden is verdere werkstaking niet te verwachten en zal de rust spoedig zijn hersteld. De werkstaking onder de gasstokers in Iionden blijfi^echter nog aanhouden. De vorige week is zij begonnen en de directeuren der gasfabriek hebben, ten oinde Londen voor duisternis te behoedenvreemde werklieden aangenomen. Dat de werkstakers dit niet lijdelijk aanzagen is natuurlijk, doch de groote macht, die de politie ontwikkelde, hield hen terug van het plegen van geweldadigheden, zoodat de nieuwe arbeiders hunne functiën hebben aanvaard en Londen voor duis ternis is behoed. In het Oostenrljltsche huis van afgevaardigden is nu een begin gemaakt met de behandeling der begrooting. Daarbij werd ter sprake gebracht de geschiedenis in den Boheemschen landdag, die in den laatsten tijd zoovele pennen in beweging bracht. De minister-president ontkende ten sterkste, dat de regee ring onwettige» invloed uitoefent op de beraadslagingen van den landdag en verklaarde dat de regeering zich ten taak stelde aan de verschillende nationaliteiten, waaruit Oostenrijk bestaat, gelijk recht te verzekeren. Hij bestreed.de bewering, dat de staatkunde, die gevolgd wordt, smart veroorzaakt aan de ware vrienden van het land en vreugde aan zijne vijanden. De regeering wenscht de bevrediging der wenschen van de natie en zal zich van dien plicht door niets laten afbrengen. Hebben wij in den laatsten tijd onophoudelijk gezien dat de groote mogendheden zich, onder het geroep van vrede, tot de tanden wapenen, de kleinere staten volgen natuurlijk dat voorbeeld na en zijn daartoe verplicht. Thans is Zwitserland bezig zich gereed te maken voor den strijd, dien ieder verwacht en dien ieder vreest. Zonder debat beeft de Volksraad met eenparigheid van stemmen het voorstel eener commissie aangenomen, waarbij zes millioen wordt toegestaan voor de voltooiing der versterking van den St. Gothard, terwijl de bondsraad zal doen nagaan welk aantal vestingen nog gesticht zullen moeten worden. Ook Servië begint zich gereed te maken. De regeering aldaar heeft een verslag uitgebracht over de hervormingen van het leger, dat weldra bij de Skoepts- sina zal worden behandeld. Volgens dit plan zal ieder Serviër van zijn vijf en twintigste tot zijn vijftigste jaar onder de wapenen geroepen kunnen worden. Een jaar dienst is verplichtend, terwijl ieder burger, die niet gediend heeft, noch onderwijzer, noch priester, noch ambtenaar worden kan. MEUVV STI.I l)l\GE\i~ Brazilië. Het voorloopig bestuur heeft aan den Braziliaanschen minister te Lissabon opgedragen, den ex-keizer 14,000,000 francs aan te bieden. De Keizer heeft geweigerd ze aan te nemen. Amerika. Te San Francisco houdt zich tjjdeljjk zekere James Mago, uit Guatemala op. Deze heer is meermalen millionair en een der rijkste lieden in de kleine republiek. Merkwaardig is, zoo senryft de New-Yorker Staatsztg., de wyze, waarop den grond voor zyn ver mogen gelegd werd. Vyftien jaar geleden nog was Mago een arm insecten-verzamelaar en tevens Engelsh vice-consul te San José, Guatemala. Op zekeren dag liet de commandant Gouzales hem voor zich roepen. Daar hy niet dadelyk verscheen, werd de commandant woedend en liet hem op staan den voet vyf en zeventig stokslagen op den naakten rug toedienen, waaraan, by wyze van toegift, nog een vyf en twintigtal werden toegevoegd. Mago werd tengevolge der mishandelingen zwaar ziek, doch genas onder zorgvuldige verpleging eindelyk en beklaagde zich daarop by de Britsche regeering. Deze verlangde als schadevergoeding voor den haren vice-consul aangedanen smaad, in de eerste plaats strenge bestraffing vaa deD commandant Gonzales; bovendien zouden aan Mago 500 dollars voor eiken hem toegebraebten stokslag worden uitbetaald. Tegen den laatsten eiach verzette Guatemala zich lang, maar ten slotte moest het toegeven en 't getd uitkeeren. Mago begon toen een winstgevenden koffiehandel en bezit op het oogenblik minstens vyf millioen. Aan gekken ontbreekt het nergens; maar Amerika heeft er toch een dubbele portie. Er is nu weer een jongmen8ch voor den dag gekomen, die de Niagara wil paBseeren in een grooten elastieken bal, van onderen met lood bezwaard, om niet aan 't rollen te raken, en met eeu hangmat er in, waarop mynheer rustig kan liggen. Hij zal zich buitendien in watten laten pakken. Dit heldenfeit moet plaats hebben op 1 Mei 1890. Engeland. Londen, 18 Dec. De griep-epidemie breidt zich alhier zeer uit; vooral onder het personeel van couran- ten-bureaux en drukkeryen. De ziekte wordt in vele gevallen gevolgd door pleurea. Spanje. Den 21 Dec. zal de 21 jarige dochter van mevrouw Ratazzi in het huwelijk treden met een der rijkste mannen uit Spanje, den ingenieur en afgevaardigde Louis Villianove. De bruidegom heeft zyn toekomstige vrouw als «speldegeld" verzekerd de op'orengst van twee plantages in Havanna; deze plantages- leveren de sigaren aan een aantal Europeesche souver einen. Naar een oppervlakkige berekening brengt dit geschenkje jaarlijks 15 tot 20 millioen francs op. JDuitschland. Berlijn, 18 Dec. Terwyl het in de kolenstreken van de S.iar en de Ruhr nog niet volkomen rustig is, begint zich onder de mynwerkers in Opiper- en Neder- Silezië eene ernstige beweging te vertoom sn. Eergisteren heeft to Walden burg eene vergadering vau afgevaar digden van 4,000 Neder-Silezische my ^workers plaats gehad, ten einde te beraadslagen over eene mogelyke werkstaking in het begin van het volgende jaar. Gisteren werd te Bsuthen eene bijeenkomst van 3000 leden der Opper-Silezische mynwerkersvereeniging ge houden, waarop besloten werd verzoekschriften te richten aan den keizer, den minister van arbeid en den ryksdag. S»»rt>riiclceii, 16 Dec. Te Kohlwald, Lam pennest, Heinitz, Decken, Friedrichsthal, Ensdorf zijn heden alle werklieden opgekomen. By de maatschappij Vonderheydt staakten 283 mijnwerkers den arbeid, in Durlachstollen 174, in de groeve Mayban is slechts de helft opgekomen, in de Kreuzgraben heeft van de werklieden in de groeve meer dan de helft het werk gestaakt, in Sulzbach 3/6, in Altenwald s/g- De hoofdman van hetmynwezen, Brauerfc, liet aan de myowerkersvereenigingen bekend maken, dat acht uren arbeid in eene myngroeve moet worden opgenomen in de regeling van den arbeid. De loonen, welke tegen woordig betaald worden, zijn, volgens eigen bekentenis der mynwerkers, over het algemeen voldoende. Voor zoover in zekere gevallen heb loon, waarvoor het werk aangenomen is, niet genoegzame verdienste toelaat, zal eene dienovereenkomstige verbetering volgen. Alle loonen geheel gelijk te maken, is onuitvoerbaar. Te Reine (by Aerzen) is dezer dagen de bewoner en eigenaar van eene hofstede in hechtenis genomen, die daar gehuwd en algemeen geacht leefde onder een, naar het nu blijkt, valschen naam. De Duitsche justitie heeft in hem een Zwitserschen oplichter ontdekt, die vier jaren geleden uit Zurich verdween met 35,000 francs van eene Verzekering-Maatschappij, welker ageDt hy was. Ook bestaat er vermoeden, dat hij vele jaren geleden als kellner te Rome een reiziger ver moord beeft, diens geld geroofd en naar zyne familie in Zwitserland gezonden heeft. Hjj zal nu aan de Zwit8ersche justitie worden uitgeleverd. Nederland. 's Gravenliuge, 19 Dec. In de voortgezette zitting der Tweede Kamer is de begrooting van Fi nanciën aangenomen met 61 tegen 23 stemmen. 's Gravenliage19 Dec. In de heden ge houden zitting van het Gerechtshof alhier, werd C.V., vroeger commissionair in effecten te Tholen, met ver nietiging van het vonnis der Zierikzeesche Rechtbank, wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenis straf van 2 jaren en 6 maanden, onder aftrek van den tjjd door hem in preventieve hechtenis doorgebracht. Rotterdam, 18 Dec. Van de Ned. Amerik Stoomv. Maatschappy is het volgende bericht ont vangen: Het stoomschip »Leerdam", der N. A. S. M., van Amsterdam naar Montevideo en Buenos-Ayres, via Boulogne, is in de Noordzee gezonken door aan varing met het Engelsche stoomschip «Gaw Quan Sia". De passagiers, ruim 440 personen, en de bemanning zijn allen gered en te Cuxhaven aangekomen. Het yzeren stoomschip «Leerdam" (ex-»Nederland") der N. A. S. M., groot 2724 ton, werd in 1881 ge bouwd aan het etablissement der Ned. Stoomb.-Maat- schappy te Feyenoord. Betreffende bet door aanvaring verongelukte stoomschip «Leerdam", kapt. Bruinsma, vermelden wy nog het volgende: Door de N. A. S. M. was reeds onmiddellyk na ontvangst der eerste berichten een der geëmployeerden naar Ostende gezonden, om de booten, die daar aan gebracht waren te onderzoeken. Na ontvangst van het telegram uit Cuxhaven vertrokken onmiddellyk twee beambten der Maatschappy naar Hamburg, om voor de opname der passagiers zorg te dragen, dewijl deze niet te Cuxhaven waren gebleven, maar naar Hamburg werden vervoerd. Van particuliere zyde werd een bericht ontvangen, dat de gezagvoerder op voorbeeldige wijze de orde tjjdens de ontscheping der schipbreukelingen heeft gehandhaafd, dewyl anders zulks in volle zee, met ongeveer 450 passagiers aan boord, wel niet zonder ongelukken zou zyn afgeloopen. De vereenigihg van assuradeuren ontving uit Londen van den 18n eene dépêche, dat, volgens bericht van den kapitein van een smak, de «Leerdam" op 15 mijlen van Weat-Kapelle is gezonken. Het casco van het stoomschip «Leerdam" was ter Rotterdamsche Beurs verzekerd voor 300,000 waarvan 50,000 eigen risico door de N. A. S. M. wordt geloopen. Aan vrachtpenningen is overigens ƒ60,000 verzekerd. D.e lading is voor het grootste gedeelte aan de Beurs te Amsterdam gedekt. Volgens de by de N. A. S. M. ingekomen be richten vond de aanvaring der stoombooten „Leerdam" en „Gaw Quan Sia" plaats by mist in den nacht van Zondag 15 op Maandag 16 December t'e 2 uren, op dertig mijlen afstand henoorden de Noord-Hinder. De kapitein was zelf op de brug. Alle voorzorgs maatregelen waren stipt genomen. Na de aanvaring konden de schepen niet van elkander worden geschei den. Te 8 uren des morgens werden de passagiers en bemanning in de sloepen verdeeld. Men bleef naby de „Leerdam", tot deze des middags te 2 ure zonk. De opvarenden werden daarop overgenomen door 't Fran- sohe stoomschip „Emma", van Havre bestemd naar Hamburg, en Woensdag namiddag te Cuxhaven aan gebracht, van waar zij heden ochtend onder geleide van kapitein en officieren per spoor naar Hamburg zyn vertrokken, waar reeds maatregelen voor hunne ontvangst waren genomen. Allen zyn wel. Rozendaal, 18 Dec. Met het oog op de nieuwe arbeidswet, hebben de voonaamste fabrikanten alhier besloten, met 1 Januari a.s. al de by hem in dienst zijnde personen beneden 16 jaren te ODtslaan en geene beneden dien leeftyd meer aan te nemen. Vooral aan de styfselfabriek van den heer Heumann, waar een groot aantal jongens en meisjes werken, zal de nieuwe wet eene groote verandering teweeg brengen. Berffen op Zoom, 16 Dec. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten zijn uitgebracht 971 stemmen. Gekozen is de heer J. P. Asselbergs Arnz. met 833 stemmen. De toestand van de ongelukkige Lucia van Loon, het slachtoffer van den moordaanslag op 28 November j.l. te Bergen op Zoom, is in de laatste dagen zóó verergerd, dat thans alle hoop op herstel vervlogen schynt en de dood alleen verlossing brengen kan. Vlissiug;en, 17 Dec. Naar wij vernemen is men by de petroleumloodsen aan de kanaalbrug druk bezig om de fundamenten te leggen, waarop een kolos sale ketel zal worden geconstrueerd, die niet minder dan een gansche scheepslading petroleum van omstreeks 13,000 vaten zal kunnen bevatten. Men wil door dezen maatregel verkrjjgen dat de petroleum voortaan niet meer in vaten zal behoeven aangevoerd te worden, maar los in opzettelijk daartoe vervaardigde schepen, die in vakken verdeeld zyn. Zooals nu het geval is, bezwjjken somtijds de vaten onder den enormen druk, en wordt de inhoud met water en allerlei onreinheid vermengd. Is de ketel gereed dan zal de petroleum uit het schip met pompen daarheen worden gevoerd en van daar uit, naar gelang der behoefte, in vaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1