Oostenrijk. Weenen is Zondagnacht en Maandag door een bui tengewoon zwaren sneeuwstorm zeer dicht in het witte winterkleed gebuid. Met drieduizend mannen cn 24 Btoom-sneeuwploegen was men den geheelen dag aan het wegruimen van de sneeuw in de druk bezochte straten en 's avonds zonk men op een zoo druk punt als de Schottenring nog tot de knieën in de sneeuw. Spoorweg-, tram-, rytuig- en ander verkeer werd door den toestand van de wegen zeer belemmerd of geheel gestremd. Maar een groot aantal mannen zonder werk o.a. de werkstakende paarlemoer-arbeiders kunnen wat verdienen door deze werkverschaffing uit hooger sfeer. Nederland. 's Gravenliage 5 Dec. Een commis9ionnair in effecten, vroeger lid van den gemeenteraad teTho- lenstond heden voor het gerechtshof alhier terecht wegens verduistering. Een en twintig jaar geledeo was hy hulponderwijzer geweest, had zich aan het effec tenvak gewijd, was agent van eene levensverzekering- en brandaasurantie-maatschappy geworden en genoot het algemeen vertrouwen. Tien misdreven van verduistering werden hem ten laste gelegd. Van het eerste echter was hy door de rechtbank te Zierikzee vrygesproken, en voor de overige veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Het O. M. en beklaagde beiden, waren van dit vonnis in appèl gekomen. De adv.-gen. mr. Telders eischte by uitvoerig toe gelicht requisitoir vernietiging van het vonnis a quo en veroordeeling van den bekl. wegens tien misdryven van verduistering, tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Mr. Pabst, als verdediger optredende, beweerde in overeenstemming met de rechtbank te Zierikzeedat het eerste feit niet als bewezen kan worden beschouwd; en voor het geheel vroeg hy ontslag van rechtsver volging, omdat er vooreerst, naar zyne meening, geen opzet bewezen was, en dan verduistering van vervang bare zaken, zooals in casu, niet mogelijk was. Uitspraak 19 December. 'ts Griivenliago, 5 Dec. In de Eerste Kamer werd heden het debat over de schoolwetherziening voortgezet. De heer Vlielander Hein bestreed het be ginsel om recht op subsidie uitsluitend te geven aan besturen van vereenigingen, die rechtspersoonlijkheid hebben, doch op wier samenstelling de regeering geen invloed kan uitoefenen. Hy betoogde dat daardoor velen, die het behoeven, zullen uitgesloten worden, terwyl iedere drie personen door een papieren forma liteit rechtspersoonlykheid kunnen verkrygen en dus recht op subsidie. De degelijkheids waarborg is niet te verkrygen; men had regelen moeten stellenwaarnaar de besturen zouden moeten zyn samengesteld. Het ontwerp is een wissel, die de nationale eenheid verbreekt en minstens twee provinciën over de bergen brengt. De heer Van Nagell van Ampsen heeft groote be zwaren tegen het ontwerp, maar zal er voor stemmen als de regeering ten duidelijkste verklaarttot hiertoe en niet verder. De heer Kappeyne behandelde uitvoerig de grond wettelijke kwestie. Uitvoerig betoogde hy ongrond wettigheid der subsidie aan het confessioneel ouderwys en ontkende dat Thorbecke een onbepaald voorstander was van subsidie. De spreker verwachtte geen einde van den school strijd, zoolang niet de school onder het kerkeljjk gezag gebracht is, in verband met den stryd van beginselen tusschen de katholieken en de protestanten en by den agitatiegeest der anti-revolutionairen. Bovendien verklaarde hy zich voor nieuwe finale hervormingen. Het einde van den schoolstrijd is niet noodig. Men kent veel te weinig de sociale toestanden voor dergelijke hervormingen. De heer Kappeyne meende ten slotte, dat de regee ring in haar stelsel verplicht was een grondwetsher ziening voor te stellen, ook om de kiezers uitspraak te laten doen over de subsidieering van de contessio- neele school. By de jongste verkiezingen is dit niet heslist. Dit ontwerp zal het Zuiden onbewoonbaar maken voor anderen dan voorstanders der confessioneele school en het graf graven voor de anti-revolutionaire party, die steeds voorstond een nationale school met den by bel. Door deze wet neemt de anti-revolutionaire party, de fiere zonen der geuzen, den bedelmantel aan. Tweede Kamer. Hoofdstuk Koloniën der Staatsbe- grooting is tianjfonoiiieix zonder hoofdeljjke stemming; het debat over Hoofdst. Buitenlandsche Zaken is aangevangen. In zyn antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor Waterstaat, stelt de Minister o.a. in uitzicht: herziening der ont eigeningswet; regeling van overzetveeren; verandering van het model der postbladen; verhooging van het maximum gewicht der met een halve cent port belaste couranten en verbetering der positie van de telegrafisten. Rotterdam, 4 Dec. Gisteren avond is er al hier weer een vergadering van werkstakende metaal werkers gehouden. Er werd besloten in de werkstaking te volharden. Verschillende giften waren ingekomen, o. a. 50 franken van de Antwerpensche sigarenmakers, uit Amsterdam 25 en f 13,50 van de Labourers Union voor zaalhuur. 's Hertogenbosch, 3 Dec. Het gerechtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. F. de Booy, fabrikant eD lid van den gemeenteraad, wonende te Breda, tegen den heer mr. W. Alberda, vroeger officier van justitie, wonende te Ginneken. De heer De Booy vorderde van den heer Alberda eene som van 10.000 (zegge tienduizend gulden), omdat deze een voor eeistgenoemde beleedigend artikel had geschreven in een te Breda verschynend dagblad. Het gerechtshof bevestigde bet vonnis der rechtbank te Breda, waarby de heer mr. W. Alberda werd veroordeeld tot betaling aan den heer J. F. de Booy eener som van 10 (zegge tien gulden), en ver oordeelde den heer De Booy om al de proceskosten te betalen, door den heer mr. Alberda voor het hof te 's Bosch gemaakt, ten bedrage van één honderd twaalf gulden 41l/s cent. Bergen op Zoom, 4 Dec. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering van de kat h. kies- vereeniging in de districten Breda, Bergen op Zoom en Oosterhout" is tot candidaat geproclameerd voor de Prov. Staten de heer J. Asselbergs. Terueuzen, 4 December. In de gisteren ge houden raadsvergadering kwam in de le plaats aan de orde: de benoeming van eene onderwijzeres aan school B. De voordracht, die ditmaal slechts aan in gewijden bekend was, bestond uit de dames Bronswyk te Nieuwland, Henry te Aardenburg en Monjé te Duivendyke. Was de vorige maal de voordracht door den arrondisBements-schoolopziener uitgebreid, thans kon hy zich met de voordracht volkomen vereenigen en de raad benoemde nu daaruit mej. Henry te Aarden burg met 7 stemmen, tegen 2 op mej. Bronswyk; terwyl twee leden afwezig waren; tot leden van het burgerlyk armbestuur werden herbenoemd de heeren J. Wieland en J. v. d. Bee; tot leden der plaatselijke schoolcommissie, de periodiek aftredende leden Joz. de Feyter en Arie H. Donze; terwyl tot lid der com missie voor de paarden-veemarkt Krjjn Dees, thans plaatsvervangend lid, werd benoemd, terwyl in de volgende vergadering een plaatsvervanger zal worden gekozen. Al deze benoemingen, uitgezonderd die van onderwijzeres, geschiedde by acclamatie. Ingevolge art. 10 van het reglement voor de plaatselijke school commissie bood deze commissie haar huishoudelyk reglement aan, dat ter lezing der leden zal worden gelegd en ingevolge art. 12 van hetzelfde reglement de begrooting voor de plaatselyke commissie vau toe zicht op het onderwijs, die tot een bedrag van 47,50 werd vastgesteld. Thans volgden een aantal adressen van verschillende personen over riolen, over den toe stand der slachtplaats enz. enz., waarvan die, welke met de straatreiniging in verband staan, werden aan gehouden tot de voorgenomen aanbesteding daarvan zal hebben plaats gehad en er een gemeente-bouw meester zal zyn benoemd, voor welke betrekking zich een vyftigtal sollicitanten hebben aangemeld. De leve ring van drukwerk, kantoor- en schoolbehoeften zal voortaan in het openbaar worden aanbesteed. Voorts besloot de raad tot het aangaan van eene geldleening groot 5000, in obligatiën van f 500, waarvan de aflossing zal plaats vinden by uitloling, met 500 of meer 'sjaarlyks. Benoemd tot gemeente geneesheer te Aksel, waarvoor zich twee sollicitanten hadden aangemeld, de heer Dr. Van Nooten, arts te Middelburg. MicUlellmrg:, 5 Dec. De heer Herman Snyders, leeraar aan de B. H. Burgerschool alhier, is te 's Gra ven hage geslaagd voor het examen middelb. onderwijs in staatsinrichting. Iersoke, 3 Dec. Het aantal ontvangen telegram men in de maand November bedraagt 1372, verzonden 240, dus verhandeld 1612. In de Spaarbank is over hetzelfde tydvak inge legd 630,70, uitgehaald f 206,88. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat verleden week alhier een varken geslacht is van ruim 300 K.G. Als een bewijs van de groote hoeveelheid oesters, die dezen winter verzonden worden, kan wel dienen dat alleen van het station Kruiningen gedurende de afgeloopene maand verzonden werden 4663 vaten, tegen 3006 vaten, gedurende diezelfde maand van het vorige jaar. Tliolen, 5 Dec. De kinderen der Bewaarschool hadden heden wederom een ware feestdag. De pogingen door de dames van Stapele en Augustyn aangewend ter verzameling van eenige gelden, was goed geslaagd. Alzoo was men in de gelegenheid hedeu aan de kleinen eenige versnaperingen uit te reiken, bestaande uit broodjes met vleesch, krentenbroodjes en St.Nicolaas- gebak, waarby elk nog een prentenboekje of een prent daarbjj kreeg, terwyl aan de 30 behoeftigste kinderen nog een pakje kleedingstukken werd verschaft. De van vreugde stralende gezichtjes en het gejubel der kinderen was de schoonste voldoening voor degenen, die aan dit feest hebben medegewerkt, die ook den dank der ouders wordt toegebracht. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter, is alhier in November 11. gevallen 61 m.M. regen, wat voor den polder Stavenisse maakt 4,507,900 H.L. water, verkregen in 12 aftappingen. De grootste hoeveelheid viel den 28sten dier maand, zijnde 12 m.M. De hoogste barometerstand in genoemd tijdperk was 78,2, de laagste 74,7 c.M. Bruiuisse, 4 Dec. Tot wethouder is door den gemeenteraad gekozen de beer Z. Hoogerbeide, ter vervanging van den heer J. Elenbaas, overleden. Ziex-ilczee, 3 Dec. Dank zy bet meer kalme weder der laatste dagen, is het nu mogelyk geweest den omvang van den aan het Westbavenboofd plaats gehad hebbenden val te bepalen. Uit de gedane pei lingen is gebleken, dat waar in October j.l. 5 dM. diepte werd gepeild, nu in raai II pl.m. 22 M., in raai V pl.m. 27 M. en in raai VI pl.m. 21 M. staat, terwyl op de lyn van 10 M. diepte in October thans respec tievelijk 23—29 en 21 M. staat. Tevens is uit die peilingen gebleken, dat het gebouw, staande op het einde van het Westhaveuhoofd, vry ge vaarlijk staat, zoodat het vermoedeljjk raadzaam zal worden geacht, bet door de bewoners te laten ont ruimen. De werken, welke zullen moeten worden ver richt om verdere rampen te voorkomen, zullen van grooten omvang zyn en zeer aanzienlijke kosten na zich slepen. In die kosten draagt onze gemeente voor 1j3 en het waterschap Schouwen voor a/,. Tot dykbaas van het Waterschap Schouwen in het district Koudekerke, is benoemd P. Iaraè'l, adsistent waterbouwkundig ambtenaar aan den Vlietepolder te Wissekerke, Noord-Beveland. Tot vergrooting van de strafgevangenis te Alk maar is een plan ontworpen. Zierikzee zal 6poedig een nieuw huis van bewaring krygen. Tegen 16 December a.s. is benoemd tot postbode te Driewegen A. Bingelberg te Goes. Van het zoo practische boekje >Gids voor inleg gers by de Bjjkspostspaarbank en voor hen, die het wenschen te worden", bewerkt door den heer Du Bois, hoofdcommies ter directie dier bank, is reeds een 3de druk verschenen. Nu er met St. Nicolaas en met Nieuw jaar zooveel grootere en kleinere sommetjes ten ge schenke worden gegeven, doet iedere gever een goede daad door er den uitmuntenden Gids by te voegen; hy zal menigeen het goede pad wyzen, dat men dan lich- telyk zal volgen. Voor slechts 10 centen is het boekje aan elk postkantoor te verkrygen en ook by den boekhandelaar Meuwissen te Amsterdam. Mogen wy spoedig een vierden druk te vermelden hebben. Zierikzee, 6 Dec. Door de arrondissements rechtbank zyn heden veroordeeld: lo. M. C. G. en J. C., schaapherders te Scherpenisse, no. 1 wegens diefstal van een geweer, tot zes maanden, no. 2 wegens heling, tot vjjf maanden gevangenisstraf. In deze zaak was door het O. M. gevorderd voor ieder 6 maanden gevangenisstraf, terwyl voor no. 1 door diens verdediger tot vryspraak was geconcludeerd. 2o. C. J. K., visscher te Tholen, wegens mishande ling, tot 15 boete of 1 maand hechtenis, terwyl de vordering van de civiele party tot betaling van 21,80 werd afgewezen. 3o. J. van V. te Eikerzee, wegens mishandeling, tot 1 15 boete of 1 maand hechtenis. In deze beide zaken was door den officier van justitie gevorderd 2 maanden gevangenisstraf, terwyl door den verdediger voor onder no. 2 was geconcludeerd tot oplegging eener geldboete en ontzegging van den eisch van de civiele, party, en voor onder no. 3 tot vrjjspraak. 4o. C. D. te Bergen op Zoom, wegens diefstal van vrouwenrokken, by verstek, tot 1 maand gevangenis straf. 5o. L. G. van der S., voerman te Zonnemaire, wegens wederspannigheid, tot 1 maand gevangenisstraf. (Het vonnis, waartegen door beklaagde verzet werd aange- teekend, werd bevestigd.) 6o. D. de V., vroeger slagersknecht te Zierikzee, wegens vernieling, tot 4 maanden gevangenisstraf. (Ook dit vonnis, wuartegen door beklaagde verzet was aangeteekend, werd bevestigd.) Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school alhier de heer W. van Houte te 's Gravenhage. Uit Dinteloord schrijft men: By Mej. Wed. L. L. Breure alhier zyn Zaterdag 11. van haar moerbezieboom nog rype vruchten geplukt en er staan op dit oogenblik nog andere in bloei. - Met het overbrengen van de verpleegden uit het Byks-gesticht te Ommerschans naar de Bykswerk- inrichting Veenhuizen no. 1, zal deze week een begin worden gemaakt. Ongeveer 1100 verpleegden zyn thans nog te Ommerschans. De vrouwelijke verpleegden te Veenhuizen zullen van daar vertrekken naar OegstgeeBt, by Leiden, zoodra de militaire gevangenen van daar zjjn overgebracht naar Leeuwarden, hetgeen op een der laatste dagen dezer maand zal plaats hebben. Aan don ambtenaar der Staatsspoorwegen A. Haverkamp, te Groningen, die by bet spoorwegongeval te Buinerwolde werd verwond, en tengevolge daarvan thans geene werkzaamheden meer kan verrichten, wordt met 1 Januari 1890 een pensioen van 750 per jaar toegekend. Te Boermond zyn gcvankeljjk binnengebracht de twee te Lissabon aangehouden personen, verdacht van den diefstal met braak by den bankier B. te Venloo. Een 45jarig man, geboortig van Makkum, do kostwinner, naar men meedeelt, zyner 78jarige moeder, werd dezer dagen uit het huis van bewaring grafwaarts gedragen, zonder dat een enkele vriend of bloedver want dat lyk volgde. Om aardappellezen was de man gestraft met 14 dagen eenzame opsluiting; nog nooit was hy eerder met de justitie in aanraking geweest. Vóór zijn vonnis viel, moet de ongelukkige,tegen zyne moeder hebben gezegd: »mem, als me dat overkomt, sjog je my net libbend wer." En het ouwe mensch heeft haar kind niet weer levend gezien. Nadat de gevangenisdeuren voor hem ontsloten waren geweest, werd by ziek en in den vroegen ochtend van 23 November vond men hem dood. Men meldt uit Doesburg, dat H. M. Schunck, die reeds bekende met H. Bömer schuldig te zjjn aan den diefstal van een brandkast uit het kantoor der firma Van Hengel en Lensvelt, tbuns de juiste plaats heeft aangewezen waar die kast in den IJsel is ver borgen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. A. Guldenarm te Alkmaar. Bedankt voor Wilhelminadorp door den heer E. Syperda, candidaat te Sneek. Bedankt voor het beroep naar Kerkwerve door den cand. K. Loggers Jr. te Goes. Beroepen te Kattendyke de heer J. P. Miedema, cand. te Bolsward. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft het adres van 637 personen uit Sliedrecht, in zake bespoediging van de overeenkomst van dr. J. W. Lieftinck, ter zjjde gelegd. Tot notabelen der Herv. Gem. te Sirjansland zjjn gekozen D. Fluit en M. van der Maas. Gemengde Berichten. Antwoord op de advertentie uit de gemeente B.: Een gezelschap kan, evenals een mud erwten, uitgelezen zijn. Een dankbaar drinkebroer. De omnibuskoetsier George Chapman, te Londen, kreeg dezer dagen van een notaris de mededeeling, dat een oude heer overleden was en hem tachtigduizend gulden had vermaakt. Chapman had dien ouden heer in geen drie jaar meer gezien. Vroeger kwam hij geregeld in een tapperij in een der voorsteden en nam dan steeds op zich om den ouden heer, als deze zich een roes had gedronken, behouden en wel thuis te brengen. Aan een kerk in de wijk waar hij woonde, ver maakte de borreltjes-liefhebber honderdduizend gulden. Niet te benijden. Een Fransch geleerde heeft onlangs het lot der gekroonde hoofden van alle tijden, tot het voor werp zijner studie gemaakt. Hij vond, dat er tot heden 2540 keizers en koningen over 64 natiën hebben geregeerd. Van deze werden 300 van den troon gedreven, 64 deden afstand van den troon, 34 doodden zich zeiven, 12 werden krank zinnig, 100 vielen in den strijd, 123 werden opgesloten, 25 stierven als martelaars, 150 werden vermoord en 108 werden bij rechterlijk vonnis ter dood gebracht. Dat rundvleesch dikwijls met paardenvleesch wordt vervalscht, is een feit, dat wel valt te betreuren, niet te ontkennen. Door een toeval is aan het licht gekomen, dat van Gol- chester al sedert langen tijd honderden kisten paarden vleesch naar Antwerpen worden verzonden, om aldaar tot hooggeroemd rundvleesch-extract te worden verwerkt. In de model De begrooting voor 1889/90 van Italië sluit met een kwaad slot van 234 millioen. De ministers van oorlog en marine zullen wel weten waar het grootste deel van dat geld blijft. Mientje met haar neuzevel kent haar klompje wel, maar als zij 's avonds zoo in het donker blijft loopen, kan zij het wel eens duur moeten bekoopen. Pharao te B. moest zooveel niet op Deli loopen, ook dat kan verkeerd uitkomen. Maria te Tholen doet alle mogelijke moeite om een cadeautje kwijt te raken, maar het wil maar niet gelukken. Wel, wel, zegt Antiek te Baarveld, daar heb ik den ouden eens aan de blaaspijp laten ruiken, verheel je, daar kwam hij Zondag doornat te huis. Hoe zal het nu bij de verkiezing voor hem afloopen 7 zegt moeder. Iiigezomlen Stukken. Mijnheer de Redacteur Waarschijnlijk zal het lot der Schoolwet reeds in onze Eerste Kamer beslist zyn, als deze regelen (welker plaatsing ik bij deze verzoek) in uw blad zullen verschijnen. In ieder geval zou een bescheiden artikeltje als het mijne toch wel geen invloed oefenen op de stemmen in dat hooge Staatslichaam. Toch wenschte ik nog een paar bedenkingen in het midden te breugen tegen het hoofdartikel »De Eerste Kamer en de Novemberbeweging" in drie opvolgende gedeelten geplaatst in Nos. 5777-79 van de »Zierikzeesche Nieuwsbode". Ze kunnen, hoe de beslissing ook moge vallen, nog eenige overweging verdienen. Die bedenkingen betreffen niet de in het 1ste gedeelte voorkomende vergelijking van de thans plaats gehad hebbende Novemberbeweging met de gelijksoortige bewegingen in 1853 en 1876, als zou, namelijk, de eerstgemelde geheel spontaan en vrijwillig ontstaan zijn, de beide andere door opdrijving en dwang; daar, hoezeer ik mij geens zins met die voorstelling kan vereenigen, het toch bezwaarlijk zou gaan omtrent het meer of min spontane en vrijwillige dier drie bewegingen stellige bewijzen te leveren. Zy betreffen ook niet de bewering dat de aan neming der nieuwe Schoolwet een ramp zou zijn voor bet land en de liberale partij, daar, hoezeer ik wel kan aannemen, dat zij een ramp voor de liberale partij zou zijn, het een omvangrijk be toog zou behoeven om te doen uitkomen, dat het belang der liberale partij en dat van het land niet één zijn; daargelaten, dat iedere partij met gelijk recht, hetzelfde zou kunnen beweren ten opzichte van de niet-aanneming en iedereen genoegzaam weet, dat dergelijke partij-beweringen, als zynde uitspraken in eigene zaak, niet veel gewicht bezitten. Zij betreffen ook niet de bewering, dat het openbaar schoolonderwijs verre verkieslijk is boven het bijzondere, omdat, ofschoon ik die bewering volstrekt niet kan toegeven, zonder daarom het eerste in het minst gering te schatten, er toch, zooals zich uit het verschil in de plaatselijke omstandigheden gemakkelijk laat verklaren, geene voldoende statistieke gegevens zijn om met grond de onjuistheid of het tegendeel der bewering te kunnen staven; terwijl van de toekomst voorals nog niets te zeggen valt dan bloote gissingen. Zij betreffen ook niet, en wel allerminst, de bewering, dat van de scholen, die onder de lei ding van clericalen staan, niet veel goeds en zelfs heel veel kwaads voor de schooljeugd te wachten is; omdat ik daaromtrent van hetzelfde gevoelen ben; hoewel de ondervinding leert, dat de drijvers ter rechter- en ter linkerzijde, de cleri calen en de radicalen, waar het de opleiding der jeugd geldt, vaak terugdeinzen voor de consequenties hunner eigene leer en er zich dus van onthouden om aan de kinderen hunne verderfelijke leerstelsels in te prenten. Ook bij hen gaat niet zelden, even als bij anderen die verkeerde stelsels aankleven, de natuur boven de leer en de liefde voor het kind boven het belang hunner zaak. Zij betreffen ook niet de overige beweringen, waarin, naar ik erken, veel waars is en die met veel talent ontwikkeld zijn, maar de ééne dier bedenkingen betreft juist betgeen verzwegen en onaangeroerd gelaten is. Tegenover de liberalen met hun ijver voor de openbare neutrale immers geen secte? school stelt de schrijver uitsluitend de kerkelijken, ter loops ook de socialisten, met hun streven om op bijzondere scholen hunne eigenaardige leerstellingen aan de schooljeugd in te prenten. Hij zwijgt evenwel geheel, zooals trouwens alle partijen dat doen, van eene niet onbelangrijke fractie, die noch tot de clericale noch tot de liberale partijen en evenmin tot de socialisten behoort: ik bedoel die fractie of, wil men, partij, welke niets anders ver langt dan de gelegenheid, om aan de schoolkinderen, bij deugdelijk schoolonderwijs, eene christelijk-gods- dienstige opleiding te geven uitsluitend overeen komstig de leer des Bijbels en dus niet volgens de leerstellingen van Roomschen, Modernen, Doleeren- den of welke andere ook. Nu weet ik wel, dat het voorbijzien dier fractie niet uit minachting en met opzet geschiedt, maar alleen omdat men haar niet kent en geen begrip noch zelfs vermoeden heeft van haar bestaandoch dit neemt niet weg, dat zij feitelijk bestaat, dat zij een groot getal aanhangers en allerwege haar vertakkingen heeft; dat zij zelfs in het eerste ge deelte dezer eeuw, onder de schoolwet van 1806, de openbare school beheerschte totdat zij daarvan doov het drijven der Protestanscbe en Roomsche clericalen, en later van de daartegen gekante modernen en neutralisten is gebannen, en dat zij nog in de laatste 30 jaren ongeveer haar uitdruk king vindt in de, ook tbans weer helaas door de clericalen erg geteisterde, Vereeniging voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs. Deze fractie, of partij, kan, uit den aard der zaak, slechts bevrediging en voldoening vinden in scholen, die overeenkomstig het door haar beoogde doel zijn ingericht. Zij kan die dus niet vinden in bijzondere scholen, die onder de leiding van clericalen staan, omdat zij niets erger schuwt dan clerica- lismezij kan die niet vinden op bijzondere scholen van radicalen of socialisten, hoewel deze wel altijd klein in getal zullen zijn; zij kan die ook niet vinden en misschien wel allerminst, op de open bare school, omdat deze, door de omstandigheden en de grondwet gedwongen een neutraal karakter te bewaren, geene bestemde beginselen kan aan- kweeken en eene jarenlange ondervinding heeft geleerd, dat juist hare beginselen, die voor haar eene levens-quaestie zijn, het hevigst door de onder scheidene partijen zijn bestreden geworden, om er hunne eigene voor in de plaats te stellen. Die strijd tegen haar en tusschen de andere partijen onder ling liep zelfs zoo hoog en was zoo hevig, dat de wetgever zich verplicht heeft gezien, met verkrach ting van het meest onschendbare beginsel, »de be voegdheid n.l. om zijne gedachten en overtuigingen vrijelijk uit te spreken", strenge onthouding, vooral ten opzichte der godsdienstige overtuigingen, voor te schrijven. Het eenige alzoo wat haar overschiet is het stichten van bijzondere scholen, waarin de kinderen door geschikte en opzettelijk daartoe gevormde onderwijzers overeenkomstig haar overtuigingen en bedoelingen worden onderwezen en opgeleid. Hoe overwegend groot de invloed van het school onderwijs en de schoolopvoeding op het kind is, weet de schrijver der hoofdartikelen-en zijne partij even goed als al de andere partijen het weten. Van waar anders die onderlinge, onvermoeide wedijver om zich, zooals men het kan noemen, »van het kind meester te maken." »Geef mij het kind", zeide meer dan een menschen kenner, en ik lever u de toekomst van het land." Wie dan ook onpartijdig wil oordeelen, zal moeten erkennen, dat het althans van deze fractie (welker waarde of onwaarde, zoo op zichzelve als voor het land, ik ter waardeering aan ieders geweten overlaat) geen ongepast drijven is en geen onedele of vijandige beweegredenen zijn, als zij, bij de hooge eischen van het schoolonderwijs gesteld, voor hare inrichtingen eenige tegemoetkoming van Staatswege verlangt en zelf meent daarop eenig recht te hebben. Van die fractie zal men althans geen vijandigen zin tegen de openbare school en evenmin tegen de bijzondere scholen van andersdenkenden, noch eene onbetamelijke, opgezweepte concurrentie te wachten hebbenomdat zy gaarne aan anderen de vrijheid gunt, die voor haar zelve de eerste en voornaamste levensvoorwaarde is, en zij die vrijheid aan allen durft schenken, in het besef van de onwankelbaarheid en onvernietigbaarheid harer beginselen en over tuigingen. Wel is waar zal, bij de volkomene gelijkheid van alle burgers voor de wet, de ondersteuning, die aan haar verleend mocht worden, ook in gelijke mate ten goede komen aan de clericale partijen en zelfs aan de socialisten; maar hieraan is niet te veranderen. Meent men de laatstgemelden te mogen vergelijken bij onkruid, dan bedenke men, dat wat bevorderlijk is aan den wasdom der tarwe dit tevens is aan den groei van het eerste. Of zou men het beter achten de tarwe te laten verdorren, opdat tevens het onkruid kwijne. Buitendien is door den schrijver in het 2e gedeelte terecht opgemerkt, dat de clericalen by doorgaans mindere eischen wat het onderwijs betreft, steeds genoeg geld voor hunne schoolinrichtingen kunnen vindenzoodat het doel om deze te doen verkwijnen toch zou falen. Het moet toch maar erkend worden, dat zij, die voor eene eigene zaak ijveren, in den regel meer bijval en opoffering vinden, dan zij, wien het om hoogere belangen en het individueele of maat schappelijke welzijn te doen is. Ter wille alzoo van de bedoelde fractie, die wel is waar veel lauwe en onverschillige, maar toch ook veel warme, zelfverloochenende en verdienstelijke aanhangers telt, acht ik het wenschelijk dat de nieuwe schoolwet in het Staatsblad moge verschijnen en daardoor eene schoolopleiding bestendigd en bevorderd worde, welke in de eerste helft dezer eeuw vele goede vruchten heeft gedragen. Mocht de wet worden aangenomen, dan zal die fractie er zich dankbaar in verheugenzonder even wel met de clericale en antirevolutionaire heet hoofden op ongepaste wijze victorie te kraaien. Mocht zy daarentegen worden verworpen, dan zal' zij er zich, hoewel teleurgesteld en gekrenkt, toch als goeden burgers betaamt aan onderwerpen zonder zucht naar wraak of rancune en in de hoop op betere tyden. Dit leidt my als van zelf tot mijne tweede be denking, die gericht is tegen het slot van bet le gedeelte, luidende: Of denkt men, dat de liberale partij zich zal neörleggen bij eene wet als deze, welke door haar als eene aanranding van de Grond-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 2