te zitten. De koning ontkwam als door een wonder aan den dood en Prins Albert stierf enkele dagen daarna. De artsen noemden typhus als de oorzaak, maar ingewyden wisten dat de Prins vergiftigd was. Frankrijk. In het begin van dit jaar werd te Pont-a-Mousson groote ontsteltenis gewekt door een reeks moorden, zeB in den tyd van drie maanden, klaarblijkelijk door eenzelfden misdadiger gepleegd. De vermoedelijke bedrijver van die gruwelen, een drukkersgezel, Dauga/genaamd, staat nu te Nancy terecht. Hy moet vroeger in Gers twee moorden van denzelfden aard gepleegd hebben, alsmede in 1887 te Goltey twee menschen en in 1888 te Saint Nabor een echtpaar hebben vermoord. Sedert Tropmann heeft geen misdadiger zich te ver antwoorden gehad wegens een zoo lange reeks van misdadeu. Dauga is een gewezen militair en oud gendarme. Hjj telt 40 jaren en zijne jeugd was onberispelijk. Alleen in de laatste jaren viel er op hem aan te merken. Er is sprake van een hotel op de eerste ver dieping van den Eiffel toren. Nederland. Amsterdam, 29 Nov. De bakkersgezellen alhier vragen aan hunne patroons een maximum werktijd van 78 uren per week, in vele gevallen thans 100 ureD. Voorts vragen ze een miuimum-loon van 15,60 voor meesterknecht, voorman of ovenist, thans maximum f 14. Voor gewone knechts J 13,60, thans maximum 11. Voor halfwassen is de vraag 11, thans maximum 8. Voor overwerk f 0,20 per uur met evenredige stijging naar verhoudiog van het loon, thans maximum 0,12 k 0,15 per uur. In de broodfabrieken zijn de loonen hooger dan de minima, thans door de particuliere bakkers betaald. Behalve de loonen wordt de zoogenaamde broodkost (brood en koffie) kosteloos verstrekt. Er zjjn te Amsterdam 6 broodfabrieken en ongeveer 500 particuliere bakkers, te zamen werkende met bijna 2500 arbeiders. Gravenhago, 28 Nov. In tegenwoordigheid van eivolle tribunes kwam heden de Minister van Koloniën over de Indische begrooting aan het woord. Allereerst verdedigde hij zjjn financieel beleid door te betoogen, dat de belangen der inlandsche bevolking groote uitgaven vorderen; tekorten geen ongewone verschijnselen zjjn; een juiste raming der koffieprijzen onmogelijk is, maar dat met het oog op de veilingen een koffieprijs van 48 ets. niet te hoog is. Het sluiten eener spoorwegleening is nog niet beslist. Op de dienst takken zal hij zooveel mogelijk bezuinigen. Hjj hoopt in een volgende begrooting reeds gevolg te geven aan de ter raadpleging naar Indië opgezonden voorstellen der koffiecommissie tot verhooging van den inkoopsprijs met 5. Uitbreiding van het Christendom is z. i. het eenige wapen tegen uitbreiding van den Islam, wier rechten evenwel eerbiediging eischen. De verkeerdelijk aan de Synode bezorgde brief be oogde geen opwekking van gevoeligheid, maar alleen behartiging van de belangen der Protestantsche kerken in Indië. Hij is voor handhaving van het opium pachtstelsel, maar zal een proef nemen met de regie. Smokkelen is niet te weren, al keurde hjj niet alles, wat vroeger gebeurd is goed; zoo kwam hij op tegen Nieuwenhuizen'8 bewering, dat onze schatkist met gestolen Indisch geld verrykt is. Aan den gouverneur van Atjeh wordt zooveel mogelijk vrjjheid van han delen gelaten. Hij kan in- en uitvallen doen. De Mi nister legde telegrammen over, waaruit bleek, dat de onderhandelingen over onderwerping der hoofden op den goeden weg zjjn. De heer van Nunen, zjjne financieele beschouwingen volhoudende, betoogde, dat in Atjeh alleen heil te wachten is van een blokkade van alle havens zonder onderecheid en schorsing van alle onderhandelingen tot pacificatie. De heer Yan Houten huldigde den toenaderings- zucht van den Minister en van de woordvoerders der overzyde tot de hervormingspolitiek, die is: den in lander zijn grond en vruchten zijns arbeids te verzekeren. In zake de koffiecultuur wilde hjj geen renvooi enquête-rapport naar Indië, maar behandeling der zaak in Februari. In de Atjeh-quaestie is de blokkade niet mogeljjk, omdat wij contracten hebben met staatjes om onze suzereiniteit te vestigen. Bergen-op-Zooin, 27 Nov. Bjj de verkiezing voor den gemeenteraad (vacature van Opdorp) zjjn uitgebracht 406 stemmen, blanco 16; volstrekte meer derheid 196. Daarvan verkregen de heeren Van Opdorp 104, Jacobs 197 en Yeenhujjzen 70 stemmen. Gekozen alzoo de heer Jacobs. Middelburg, 28 Nov. Heden avond te 8 ure hield de Liberale Kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" eene vergadering, waarin het wetsontwerp op het lager onderwys in behandeling kwam. Na hevige discussiën tussohen de voor- en tegenstanders, werd ten slotte besloten zich tot de Liberale Unie te wenden en verwerping dezer wet te verzoeken. Ierseke, 27 Nov. Het muziekgezelschap Mozart" zal op Vrjjdag 6 December, met medewerking der red ery kersvereen iging, eene openbare uitvoering geven op de bovenzaal van J. Harthoorn. Tevens zal er dien avond weder gelegenheid bestaan om donateur van eerstgenoemde vereeniging te worden. De handboogschuttery «St. Bastiaan" alhier, heeft in hare vergadering van Maandagavond benoemd tot hoofdman de heer Joos Sandee Pz. en tot deken de heer J. Kramer. Verleden Maandag had een jongen van 12 jaar het ongeluk van een steiger op de steeoen te vallen, zoodat hjj bewusteloos bleef liggen. Aan het hoofd was hy ernstig verwond. Met eene draagbaar is hy naar huis vervoerd. Goes, 27 Nov. Een groot varkeD en 5 kleine die het trichineuse varken op den mesthoop van de weduwe L. Rijk gezelschap hielden, zjjn voor rekening van het Rjjk onteigend. Bjj onderzoek zjjn deze dieren vrjj van trichinen gebleken en hun vleesch wordt nu ten voordeele van den Staat verkocht. Als de mest hoop, waaraan naar men zegt ruim 70 voer mest is, op eenigerlei wijze moet gedesinfecteerd worden, kan dat ook nog belangrjjke kosten na zich sleepen. De heer E. van den Bosch is, in plaats van den heer J. H. Hannink, benoemd tot tweeden generalen brandmeester. In de bijeenkomst der afdeeling Heinkenszand van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw werd medegedeeld, dat tot Gedep. Staten van deze provincie het verzoek was gericht, om wijziging te brengen in het provinciaal reglement op de keuring van paarden. Het denkbeeld was geopperd om een band te vlechten tusschen de landbouwmaatschappjjen in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, met het doel om een zuivel- consulent aan te stellen. De heer J. M. Kakebeeke, die bedankt had voor de betrekking van vice-voorzitter van het hoofdbestuur, is als zoodanig vervangen door den heer L. A. Bybau van Golynaptaat. Er werden voorloopige plannen gemaakt voor de landbouw- en vee-tentoonstelliDg, bjj gelegenheid van het Congres, dat het volgende jaar hier zal gehouden worden. Aan de tentoonstelling zullen verbonden worden een ploegwedstrijd en een van werktuigen tot zuivering van graan. Ter beatryding van de nood zakelijke kosten hoopt men op bijdragen van de pro vincie, van de gemeente en van particulieren. Het Congres zal vier dagen duren. Gisteren, op den laatsten toondag, waren 127 stuks hoornvee en 17 schapen aangevoerd. Mager vee werd tegen goede prijzen vlug van de hand gezel. Goes, 28 Nov. Het bouwen van eene nieuwe pastorie voor de Chr. Geref. Gem. is aangenomen door den heer J. Snoep voor 5871. De beide andere in schrijvers waren de heeren W. F. van Riet 5890 en J. de Jonge 5900. Gedachtig aan het bekende by bel woord «Doet allen wel, maar inzonderheid de huisgenooten des geloofs", waren geen andere aannemerB uitgenoodigd. Het is eene goede gewoonte, die navolging verdient, en die hier langzamerhand burgerrecht heeft verkregen, dat eene vereeniging, welke eene opvoering voor hare leden zal geven, van te voren, in den vorm van eene groote repetitie, tegen geen of zeer laag gesteld entrée, bet volk in de gelegenheid stelt om die vertooning bij te wonen. De vereeniging voor volksvermaken is daarmede begonnen en anderen hebben dat nagevolgd. De entrée prjjs is 15 cent of een dubbeltje, waarvoor nog een glas bier verstrekt wordt. Vroeger, en nog wel, concurreerden de winkels in de kleur der gevels, en sprak men van den roodeo, den groenen, den blauwen winkel. Zelfs ging de spraakmakende menigte zoover, om de winkeliers aan te duiden als den rooden, den groenen, enz. In onzen tjjd van scherpe concurrentie, duiden de winkeliers hunne winkels aan als «de goedkoope", »de tweede goedkoope". Spoedig zal er verrjjzen de «aller goedkoopste", die dan op zjjne beurt in de schaduw zal gesteld worden door den: >hier-geeft-men-alles-om niet". De concurrentie is soms buitengewoon scherp! Ooi-ter®»©- Door de afdeeling «Noord-Beveland" van de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland i& Maandag gekozen tot voor zitter dhr. G. J. van de Linde, thans vice-voorzitter, in de plaats van dhr. J. H. Bybau, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen, en tot vice-voorzitter dhr. L. Bierens te Kamperland, terwjjl herbenoemd werden dbrn J. H. Bybau, J. W. Vader en P. de Keyzer. Tlioleii. Woensdag is alhier een wagen met steenkolen geladen en bespannen met twee paarden, behoorende aan den landbouwer C. Bergers, io de haven gevallen. Onmiddellijk voeren er eenige schippers naar toe, sneden het tuig los en brachten de paarden naar de andere zyde van de haven, alwaar ze tegen den dijk opgetrokken en op het droge gebracht werden. Een der paarden is een weinig gekwetst, terwjjl van den wagen den disselboom gebroken is. Schorpenisso. Door de muziekvereeniging «Vooruitgang is ons streven", zal in den loop van den winter eene uitvoering worden gegeven en zullen weldra pogingen worden aangewend, tot het oprichten van eene zangvereeniging voor gemengd koor. Moge deze niet op gebrek aan deelneming afstuiten. Staveuisso. By Koninklijk besluit is de heer C. Dorst Lz. herbenoemd als Burgemeester dezer gemeente, met ingang van 30 November. Brouwershaven, 29 Nov. Gisterenavond trad alhier op de heer A. Kattermole van Amsterdam en gaf aan een hoewel niet byzonder talrjjk, doch uitgelezen publiek, eenige voordrachten ten gehoore. Hjj mocht, vooral voor zjjoe komische voordrachten, nog al eenige toejuiching inoogsten. Ouwerlrerk, 28 Nov. Heden werd alhier het ljjk (jevonden van J. M. uit deze gemeente. De onge lukkige had door verdrinking een eind aan zjjn leven gemaakt. Men vermoedt, dat financiëele omstandigheden hem tot dezen stap hebben gebracht. Ziex-ilczee, 28 Nov. Den 14 dezer werd alhier eene vergadering gehouden, bjjgewoond door 22 paar denfokkers, om eene nieuwe vereeniging te constitueeren, wier doel is: aanschaffing van een dekhengst. Daar men in de laatste 25 jaren van Duitsche hengsten beeft gefokt, kreeg men paarden met prachtige taille, doch wier bewegingen te veel te wenschen overlaten, om lot zeer hooge prjjzen verkocht te kunnen worden. Er werd dan ook ten sterkste op aangedrongen, dat men een paard zou aankoopen, dat draven kan, dat ten volle beantwoordt aan de door den paardenhandel gestelde eischeD van draf. Het oog is daartoe gevallen op den Norfolk-hengst, die goede eigenschappen bezit als landbouwpaard, zoowel als handelspaard. Tot onderzoek en aankoop werd eene commissie be noemd, bestaande uit de heeren A. H. Geluk, rjjks- veearts te Ellemeet, C. Berrevoet te Ellemeet en J. Klompe te Serooskerke, welke trachten zal nog dezen winter een hengst aan te koopen. Bij kon. besluit is pensioen verleend ad 1208 aan den kapt.-magazjjnm. der artillerie D. v. d. Linden te Terneuzen; en verplaatst naar Terneuzen de le luit.-magazynm. F. Hots, thans te "Wierikkerschans. Naar meD meldt is de benoeming van den heer C. A. van Vessem tot kantoorhouder voor den tele- phoondienst te Zaamslag door den minister van water staat niet goedgekeurd. Thans is benoemd de heer C. P. Geelhoedt, op eene jaarwedde van 75. De Minister van Oorlog is voornemens de mili ciens, die nog niet in de behandeling van het nieuwe geweer geoefend zjjn, in het voorjaar daartoe onder de wapenen te roepen. Bij besluit van den minister van financiën van 1877 werd bepaald, dat van het bedrag, dat de staat ontvangt voor het lossen van nachtbooten buiten de diensturen der ambtenaren, door de kommiezen 10 cent per uur zou worden genoten boven hun salaris. De verificateurs bleven, ofschoon zjj mede daarbjj dienst doen, van dit voordeel uitgesloten. Deze ambtenaren hebben zich thaDs tot de inspectie gewend met het verzoek in dat voordeel te mogen deelen. Naar wjj vernemen, heeft de minister van financiëo, van dit verzoek in kennis gesteld, gunstig daarop beschikt. De militaire gevangenen te Leiden, ongeveer 150 in getal, zullen in het begin der volgende maand (de juiste datum wordt natuurljjk geheim gehouden) naar Leeuwarden worden vervoerd. Het transporteeren zal geschieden per nachttrein en ODder een sterk mi litair geleide. Het vertrek van Leiden is bepaald op ongeveer 11,30 nam. en de aankomst te Leeuwarden ongeveer 4,30 v. m. De Perzische industrie heeft met de onlangs aan onderscheidene gelukkigen toegezonden oraeteekenen niet juist een overwinning behaald. De plaat of ster is van vernikkeld blik, waarop, in plaats van email, groen papieren strookjes zyn geplakt. Het geheel is, volgens het Nieuws, vervat in een pillendoos en bevat geen ordelint. De heer Domela Nieuwenhuis heeft Zondag in het Herv. kerkgebouw te St. Anna-Parocbie gesproken over de Fransche revolutie en trad verder in een vergelijking tusschen toen en nu. Er waren ongeveer 1500 toehoorders. Geertruida Blommers, de dienstbode, die zich zoo dapper hield bjj den joDgsten brand in de Huidenstraat te Amsterdam, is herstellende. Toch zal zjj vermoede lijk nooit geheel genezen van de bekomen kwetsuren en van de gemoedsaandoeningen door het verschrikkelijk geval veroorzaakt. Het comité dat voor haar gelden inzamelt, is dus doende, om haar een bestaan te ver zekeren. De giften vloeien vrjj ruim, maar er is veel noodig, om het beoogde doel te bereiken. Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht J. M., oud 49 jaar, geboren te Brouwershaven, die op heeterdaad was betrapt op diefstal van eenige boenders en 24 rollen sajet. Bjj hare arrestatie bleek al spoedig, dat zij ook gesignaleerd was in het Algemeen Politieblad door den commissaris van politie te Delft, die hare aanhouding verzocht wegens aldaar door haargepleeg- den diefstal. Onder de oudheden van de stad Bolsward behoort een zandlooper, die wellicht meer dan drie eeuwen oud is en nog steeds dienst doet. Een zeer eigenaardig ge bruik toch is daaraan verbonden. Zoodra de stadhuiaklok het uur aangeeft, waarop de vergadering van den gemeenteraad is uitgeschreven gewoonljjk zeven uur 's avonds treedt de stadsbode de vergaderzaal binnen en plaatst den zandlooper voor den voorzitter. Zoodra deze ledig geloopen is, wat ongeveer een kwartier ver- eischt, valt de presidentiale hamer, en wordt de vergadering geopend. De leden, die daarna binnentreden, verbeuren de helft van hun presentiegeld. Zeker eene oude, maar daarom geene slechte gewoonte, wier na volging voor menige vergadering aanbevelenswaardig wezen zou. Men schrjjft aan de Prov. Gron. Ct.: De gevolgen van het opvoeren der loonen door werkstaking bljjven niet uit. Reeds is te Rotterdam en Amsterdam eene toestrooming merkbaar uit andere deelen van het land, waar in menig flink arbeidersgezin een schok is gevoeld bij het vernemen welke werkloonen in de groote steden worden verdiend. Eene vergelijking van een 7 st 8 tot hoogstens 10 gulden weekgeld, dat in menig bedrjjf door den besten werkman niet kan worden overschreden, geeft dan ook wel aanleiding om te watertanden bjj het lezen van cijfers als 16 tot 20 gulden en hooger weekloon, voor arbeid waartoe alleen een paar krachtige armen noodig zijn. Het laat zich aanzien, dat met den winter voor de deur, waardoor menig bedrijf in het binnenland vrjj wel stilstaat, de bovenbedoelde neiging tot verhuizing naar de havenplaatsen nog zal toenemen. Hetzelfde geldt eene beweging van matrozen, stokers en tremmers, waarvan thans sprake schijnt. Indien vele schippersknechts en stokers van de binnenvaart hunne loonen vergeljjken met de bestaande en in den laatsten tijd opnieuw verbeterde gages der schepelingen in de havenplaatsen, dan kan het geen verbazing wekken, dat elke ferme Hollandsche joDgen van de binnenvaart overloopt naar de groote vaart, waar bij weldra beter op zjjne plaats zal zjjn dan menig verloopen sujet, dat daar thans een loon ontvangt ver boven de waarde van den arbeid door hem geleverd. Een werkje om duizelig te worden alleen van 't idee. Een Duitsch werkman heelt dezer dagen aan de buitenzyde van een hoogen fabrieksschoorsteen te Winterswijk een bliksem afleider bevestigd, zonder stelling, hyschmachine of ladder zelfs. Nadat hjj zich overtuigd had van den solieden bouw van den schoorsteen, sloeg hjj een jjzeren kram in een der voegen van het metselwerk. Boven deze bevestigde hjj een^tweede kram. Toen ging hjj op de eerste kram staan en hamerde boven de tweede een derde in. Zoo ging hjj voort tot hjj den top van den hoogen schoor steen bereikt had. Hier werd nu het boveneind van den bliksem-afleider aangebracht, en de kloeke werkman daalde weer langs zjjne krammen af, en bevestigde gaandeweg de metalen reep aan den schoorsteen. Bin nen enkele uren was alles afgeloopen. Om zjjne handen bjj den arbeid vrjj te hebben, en tevens tot zyn veiligheid, had hjj een ring om het ljjf gelegd, die telkens met touw en haak aan een opvolgende kram werd verbonden. Zierilczce, 29 Nov. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbauk stond Vrjjdag j.l. W. v. H., landbouwer te Sirjansland, beklaagd le van mishande ling, 2e van beleediging van een bedienend beambte. De ambtenaar van het Openb. Min., Mr. Horch, vroeg vryspraak voor het le feit en vorderde voor het 2e feit 25 boete. Voor beklaagde trad als verdediger op Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeye. De rechtbank sprak heden beklaagde vrjj van het eerste feit en veroordeelde hem voor het tweede tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Verder werden nog veroordeeld lo. J. v. P., kleermaker en winkelier te Bruinisse, wegens mishandeling, tot 15 boete of 14 dagen hechtenis, met vryspraak van het meerder te laste gelegde. 2o. J. B., huisvrouw van W. v. d. M. te Ooslerland, arbeidster, wegens mishandeling, tot 1 boete of 2 dagen hechtenis. 3o. C. de V., boekbindersleerling te Zierikzee, wegens mishandeling tot 3 boete of 6 dagen hechtenis. TELKGRAM. 'is Gravenhage, 29 November. Tweede Kamer. Bjj het debat over de uitgaven op de Indische begrooting is met 41 tegen 38 stemmen verworpen het amendement om de aanstelling van rechtskundige voorzitters en griffiers bjj de landraden te schorsen. Aangenomen met 51 tegen 28 stemmen werd het amendement om geen adsistent-resident in Groot-Mandeleng aan te stellen. Maandag voortzetting. K K it K IN I E U W S. Beroepen te Renswoude ds. G. W. A. de Veer, te Middelburg. Het bericht omtrent de beroeping van den cand. K. Loggers naar Makkum berustte, naar men ons thans meldt, op eene vergissing. Gemengde Berichteu. De waarde van onze rijksdaalders aan zilver is slechts f 1,75. Een voorbeeld voor andere landen De openbare schuld der Vereeoigde Staten van Noord- Amerika is in de maand October verminderd met 9 millioen dollars. In de vorige week is te New-York een bjjzonder zwaarwichtige" persoonlijkheid ten grave gebracht, te weten de reuzin Annie Price. Deze vrouw, een geboren Iersche, wa9 ruim 6 voet lang en woog 525 pond. Zjj liet zich in de laatste jaren als natuurwonder bekjjken en werd voor de zwaarste vrouw in de Vereenigde Staten gehouden. Dan is het te Zierikzee anders! Het gouvernement van Unsterwold in Zwitserland heeft aangekondigd dat er geld genoeg in kas was, en er dus dit jaar geene belastingen behoeven betaald te worden. Een driejarige hengst >Axtell" in Indiaoia (N.-A.) is verkocht voor den ongeëvenaarden prijs van 262,500. Een eenvoudig middel is ontdekt om muizen te verdelgen. Men heeft ze onthaald op brood in jenever gedrenkt en dit middel heeft ook hen ten verderve gebracht. Zij hadden er zich 's nachts aan te goed gedaan, tot het laatste stukje, de laatste druppel verdwenen was en 's morgens kon men bjj verscheidene den dood constateeren, tengevolge van misbruik van sterken drank. Tegenwoordig komen er te Paiys treinen met violen-ruikertjes aan, elke waggon bevat 5000 kilo van deze bloemetjes. «Wat is het verschil tusschen den Duitschen Keizer en Stanley?" De Duitsche Keizer i9 de reiziger onder de Keizers en Stanley is de Keizer onder de reizigers. «Een soldaat moet zyn leven duur verkoopen", zei een luitenant, en hij trouwde een rjjke bankiersdochter. Twee meisjes te St. M. moesten geen praats hebben van fatsoenlijke joogens of meisjes, waarvan niets te zeggen valt, want zelf kunnen zjj niets krjjgeu dan verloopen huzaren of een uitgeschudde kleermakers knecht. Laten zjj maar eerst op hun eigen gedrag j zien. Een meisje te Arnemuiden moest zoo niet j naar Salomon gluren, wanneer hjj over de markt gaat en dan maakt zij hem een grap over een brief, J die zjj niet had verwacht. Maar Betje moest niet met heeren langs de straat loopen, want zjj is nog maar 19 juar en als zjj eenmaal in het schuitje zit, dan zal men haar laten varen. Een timmermanszoon te W. wordt aangeraden zulke lastertaal niet meer te spreken tegen zeker iemand in Goes, want dat zou wel eens bewezen kunnen moeten worden. Dus, Louwtje! weet goed wat je zegt, Anders kom je voor 't gerecht, Weet van iets het rechte goed, Eer ge daarvan praatjes doet, Die joDgen heeft te veel fatsoen, Om het door u gezegde te doen. En eer je eens anders fouten ziet, Vergeet dan eerst uw broeder niet, Houdt dus voortaan uw mondje dicht, Anders brandt ge uw gezicht. Ingezonden Stukken. De beste Loterij. Sedert de laatste jaren worden steeds meer lot» aangeboden. Men zou haast zeggen dat de regeering, zoovele uitzonderingen op de Wet van 21 Mei 1836 t laten, den lust voor het spel en gevaarlijke speculi toch reeds zoo verbreid in alle klassen der maatscht wil aanmoedigen. Deze richting moet inet kracht worden bestreden. Wij willen daarom het publiek opmerkzaam make eene loterij, die altijd open, volgens wetten geregeld, waarlijk zedelijke strekking, de meeste winstkansen aanb Naar onze meening is dit de beste loterij. En hoe heet zoo hooren wij vragen. Assurantie!" Kom aan I Assur£ eene loterij. Is 't mogelijk Zeker 1 de zaak is duideljjk genoeg. Eene gewone lo is de inleg van sommen door een aantal personen gesl Van dit bedrag wordt een aanzienlijk deel voor onko; en voor een bizonder doel, betrekking hebbende op ki of liefdadigheid, afgehoudenhet overblijvende meestal meer dan '/iot Vs °f soms van het geheel, wordt gekeerd aan hen die het toeval aanwijst, door de uitlo van nummers, waarvan vooruit de waarde is bepaald. Verzekering, hetzij die brand, hagel, ongeval of dood doel heeft, handelt niet anders. Zij vraagt eene gelijke of ten minste evenredige stort van de verzekerden die aan dezelfde kansen blootstaan, het bedrag dezer storting keert zij, op vastgestelde vc waarden, prijzen of schadevergoedingen uit aan dezulken, het toeval aanwijst door hem niet een onheil te treffen, als er een overschot is, wordt dit door de Maatschaj gehouden, ter bestrijding der kosten en als bate van aandeelhouders. Men ziet hieruit de overeenkomst der beide stelsi Zoowel voor de gewone loterij als voor de verzekering het punt van uitgang: de inleg van vastgestelde sommi terwijl het tweede punt van overeenstemming is, dat 1 toeval de begunstigde loten aanwijst. Bij de loterij is het een wentelend rad en eene kinds hand anders gezegd het toeval die de uitkomen nummers aanwijst. Bij de verzekering is het evenzeer 1 toeval, dat de met een prijs begunstigden aanwijst. I toeval neemt verschillende vormen aanhet openbaa zijne macht, door een huis te doen verbranden, door ei schip te doen vergaan door een persoon, op straat in huis, lichamelijk leed te berokkenen door et menschenleven vroegtijdig of onverwacht af te breke Maar in alle gevallen is het het toeval, dat de winners di prijzen, die loten vertegenwoordigende, aanwijst. Maar bij alle overeenkomst tusschen loterij en verzekerin, hoeveel verschil in doel, in beginsel, in uitkomsten, i beteekenis der loten 1 Bij de gewone loterij heeft men geen ander doel da eene soort winst, die noch door arbeid, noch door spaai zaamheid verkregen wordt. Het is het spel in de voll beteekenis des woords. Zij, die er zich aan overgeven, hope in één slag rijk te worden, en deze begeerte heeft iet ziekelijks. By de verzekering-loterij daarentegen is de begeerte de belanghebbenden eene geheel andere: door het stortci hunner bijdragen en door die onderlinge vereeniging, willei zij zich beschermen tegen het noodlot en de hardheii zijner slagen verzachten. Uitgaande van een ander standpun trachten zij niet door het spel zich te verrijken, maar pogei te behouden wat zij bezitten, of hun tegen onheilen t beschermen. Hier: jacht naar winst zonder arbeid, ginds behoud der vruchten van arbeid en spaarzaamheid. Ziedaai de beide doeleinden van de gewone loterij en van de ver zekering-loterij. Zou men aarzelen wie der beide als de zedelijkste aan te wijzen? Zeker nietl Immers de verzekering bewyst waarachtige diensten, zij doet de prijzen toevallen aan hen die ze noodig hebben en wel juist te dien tijde dat die behoefte zich vertoont. Uw huis is verbrand; zonder de verzekering-loterij, zijt gij een geruïneerd man, maar nu gered, indien ge één der nümmerloten hebt genomende prijs, vertegenwoordigende de waarde van het vernielde huis, wordt u tegelijk met het onheil door het noodlot gezonden. Gij wordt op straat overreden en breekt dienten gevolge uw been en dit onheil maakt u misschien tijdelijk of voortdurend ongeschikt voor de waarneming uwer be trekking. Hebt gij echter een lot in de loterij eener verzekering tegen ongevallen, dan hoeft gij niet te vreezen gij trekt onmiddellijk een prijs,* die de geldelijke nadeelen van het onheil vereffent. Eene ziekte sleept u in den bloei der gezondheid, binnen weinige dagen, ten grave en ontrooft aan uw gezin den steun en den arbeid van zijn verzorger? Zonder zorg kunt gij uw hoofd neèileggen, want daags na uw dood ontvangen uwe erven den prijs van het lot dat gij uit wijze voorzorg gekocht hebt en waarvoor zij gevrijwaard zijn voor armoede met al zijn lijden en ver zoekingen. Iedere schrede op dezen onderzoekingsweg doet ons dus de voortreffelijkheid van de verzekering-loterij boven de andere loterij-vormen uitkomen. Onthoudt vooral het laatste punt, waarop wij de aandacht vestigden: de prijzen die de verzekering den winners uitkeert, komen hun op het rechte oogenblik, dat van het gevaar of het onheil zelf, ten goede. Bij de gewone loterijen is de prijs een winst, die als 't ware uit de lucht valt, evenzeer in voor- als in tegenspoed, bij gelegenheid van eene enkele trekking; bij de verzekering komt zij altijd als hulp, als geneesmiddel, als redder. En niet waar? het geld dat op het juiste tijdstip komt, wordt als vertiendubbeld in waarde. Het lot in de verzekering-loterij is dus altijd meer waard, dan een in de gewone loterij, zelfs bij gelijke omstandig heden. Is dat alles? Munt de lotqrij, die Assurantie heet, alleen uit door haar zedelijke, behoudende en hulpbrengende kracht? Neen, zij heeft nog eene eigenschap, die haar vooral voor hen, welke zich in hunne keuze alleen laten leiden door geldelijke en persoonlijke overwegingen, verre boven de gewone loterijen verheft. De Assurantie is de loterij, die de meeste prijzen uitloot. Deze waarheid is gemakkelijk aan te toonen. De loterijen keeren gewoonlijk niet meer dan >/io hun kapitaal uit. Hoe edelmoedig ook, zelden gaan ze boven en eene der loterijen, in den laatsten tijd geautoriseerd, heeft een middel tot reclame gevonden in het feit, dat het bedrag der prijzen het van 't bedrag der uitgegeven biljetten bereikte. Zelfs in die aanvallen van edelmoedigheid staan die loterijen nog verre ten achter bij de verzekering. Van alle zijden beschouwd, kan men dus met recht zeggen, dat de Assurantie de beste loterij is. Zij, die er van houden in de loterij te spelen, kunnen niet weifelen tusschen de loten der verzekering en die der gewone loterij. Het lot van de gewone loterij is eene som afgenomen van onze inkomsten, alleen voor het genoegen om te spelen. Het lot van de verzekering vertegenwoordigt eene som geheven van ons inkomen,, om ons te vrijwaren tegen de slagen van het noodlot, tegen het verlies van kapitaal hoe ook genaamd't zij huis, meubelen, oogst, persoonlijke werkzaamheid. Het gewone loterij-biljet verwekt bij den kooper maanden lang de koorts eener ongezonde hoop, de begeerte naar winst, die niet het gevolg is van arbeid. De verzekerings polis vervult het gemoed met de voldoening van een vol brachte plicht, veroorzaakt een gerust geweten en kalme nachten. Het loterij-biljet geeft maar zeer geringe kansen op winst en maakt maar zeer weinigen gelukkig, tengevolge van het kleine aantal prijzen, die in hun geheel maar een klein gedeelte van het bedrag der uitgegeven biljetten vertegen woordigen. De verzekerings-polis verschaft een wissen prijs aan hem, die door het noodlot wordt getroffen en brengt verzachting voor de slagen op het oogenblik zelfs dat die vallen. Het bedrag der verzekeringsprijzen is belangrijk en wisselt af ran de helft tot het totaal der geplaatste biljetten. Men kan zich de loterij voorstellen als eene zorge- looze fee, die, zonder aanzien des persoons, met karige hand hare gaven uitstrooit; de verzekering daarentegen als eene weldoende engel, die bij voorkeur de ongelukkige opspoort en hen ter hulpe snelt om met milde hand het leed, door het noodlot hun toegebracht, te lenigen. Deze opmerkingen leiden tot een zeer eenvoudig besluit. Ieder onzer kan, als hij er van houdt te spelen, wel eens eenige loterij-biljetten koopen, maar het zij ons altijd een heilige plicht, verzekeringsloten te koopen, dat is: verzeke- rings-contracten te sluiten. Het is bij ons gewoonte geworden ons meubilair of ons huis te verzekeren, doch maar weinigen denken er aan hun lichaam te verzekeren, 't zij tegen vroegtijdigen dood of tegen tijdelijke ongevallen. Haasten wij ons dit verzuim te hei-stellen, door het sluiten dier contracten. Deze schenken ons zeiven en ons gezin zoo heerlijke gerustheid. Laat de dood ons onverwachts overvallen of een ongeval ons de werkkracht ontrooven, de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 2