ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 November 1889. Feuilleton. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5769. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. JMIEU W STIJ DINGEN. Amerika. Te New-York is weer een ongeluk door eleotrische geleidingsdraden veroorzaakt. Een telepboondraad was Maandag in den vroegen morgen gebroken en had in zyn val een geleidingedraad der electriache verlichting meêgesleept, welke nu op de straat hing. Een voor een kar gespannen paard, dat op den draad trapte, viel dood ne6r, en toen de voerman, die van den bok viel, bjj het dier kwam, werd hij tot tweemaal toe met een bevigen schok op straat geworpen, waarbjj hjj zich niet onbelangrijk verwondde. Ook eenige politie-agenten, die op het hulpgeroep kwamen toeschieten, bekwamen schokken en meer of minder ernstige verwondingen, ondanks hun voorzorgen tot vermijden van de gevaarlijke plek, welke in de nogheerschendeduisternis moaieljjk te onderscheiden was. Eindelijk kwam het personeel der maatschappij voor electriscb licht, met laarzen en handschoenen van gutta percha, den draad afsnijden en verwijderen. Het eene einde lag onder het doode paard, dat lang zaam verbrandde. Servië. In „La Petite République Fran^ise" leest men het volgende Particuliere telegrammen uit Belgrado spreken van de groote sensatie, welke in de stad geheerscht heeft tongevolge van een krachtige daad des jongen konings. Zondag-avond de waakzaamheid van zjjn onderwijzer Dokich verschalkende, verliet Alexander heimelijk het paleis en begaf zich naar zjjn moederkoningin Na thalie, die diep ontroerd was over dit bewjjs van liefde van baar aangebeden zoon. Zoodra Dokich de afwezigheid des Konings bemerkte, begaf hjj zich verschrikt lot den regent Ristich die op zjjn beurt naar Koningin Nathalie ging. Daar vond hij Koning Alexander, die hem verklaarde, zjjn moeder niet meer te willen verlaten. Slechts op aandringen van deze laatste liet de jonge Koning zich overhalen en eerst laat in den nacht besloot njj den regent te volgen, die hem door een geheime deur het koninklijk paleis deed binnengaan. Ondanks de voor zorgsmaatregelen, die genomen waren, om 't gebeurde niet te doen bekend worden, verspreidde het zich snel door de stad en was oorzaak, dat de sympathie der bevolking voor den jongen Koning nog grooter werd. Turkije. Itoiistautiuopol, 6 Nov. De Duitsche keizer en keizerin zjjn heden naar Venetië vertrokken. De Politische Correspondenz meldt, dat de Duitsche keizer op zjjne terugreis van Konstantinopel eene bijeenkomst zal hebben met keizer Frans Jozef. Inns bruck zal waarschijnlijk de plaats van bijeenkomst zijn. Hongarije. De vrouw van den Rector van het polytechoicum te Pesth, een beeldschoone 28jarige dame, heeft zich met een scheermes den hals afgesneden. Vóór eenige dagen werd haar echtscheiding uitgesproken en by dat vonnis werden hare beide kinderendie zjj afgo disch liefhad, aan haar man toegewezen. Daardoor geraakte zjj in vertwjjfeliDg en pleegde den vreeselyken zelfmoord. Frankrijk. De Parysche kunstkooper Bernheim zond voor eenigen tjjd onder meer schilderijen, vier belangrijke stukken, vanCorot, Charles Jacque, Henner en Courbet, naar Rotterdam, voor eene tentoonstelling van de Kunstclub". Later, toen hjj de schilderijen noodig had, vroeg hjj ze terug. De »Kunstclub" zond ze den 14n October af in een kist, gemerkt B 7.2; maar die kist kwam niet aan haar adres. De heer Bernheim begon een gerechtelijke vervolging tegen de »Kunst- club"; de Kunstclub" zocht verhaal op den Staats spoorweg; deze weder op den Belgischen spoorweg en deze op den Franschpn Noorderspoorweg. Men vermoedde dat de kist gestolen was. Er werd bericht gezonden naar de voornaamste Amerikaaneche havens, voor het mogelyke geval, dat de dief terstond er meê naar de nieuwe wereld was gegaan Maar eindeljjk kwamen de verloren kunstwerken terecht. De kist was verdwaald geraakt onder een bezending, bestemd voor de tombola ten voordeele van de nood lijdenden te Antwerpen, en zjj had in het Nyverheids- paleis gestaan, totdat voor eenige dagen het bestuur der tombola haar vond en per telegram aan de ïKunstclub", wier stempel op de kist stond, ophel deringen omtrent de bestemming daarvan vroeg. Zjj was met haar kostbaren inhoud een waarde van 60,000 francs bij het weldadigheidsfeest gebruikt als steunsel voor stellages van een draaimolen. De wereldtentoonstelling te Parjjs is Woensdag gesloten. Het was er dien laatsten dag stampvol, zoodat er op vele plaatsen geen doorkomen aan was. Aan Figaro's plan om de tentoonstelling nog één dag langer, voor een franc entrée, voor de Parysche armen open te stellen, is dus geen gevolg gegeven. Verscheidene winkels waren gesloten en op de Bou levards heerschte eon buitengewone drukte. De heer Eiffel heeft, ter gelegenheid van de sluiting, boven op zjjn toren, een feestje gegeven, waartoe ook verscheidene zangers genoodigd waren, die er den phonograaf eenigo nieuwe liederen hebben geleérd. De President der Republiek heeft aan elk der 20 maires te Parjjs 1000 fr. voor de armen doen toe komen. Generaal de Brugère, secretaris-generaal van den heer Carnot, heeft de giften vergezeld doen gaan van een brief, waarin hjj zegt dat de President der Republiek wil, dat de armen te Parjjs by het sluiten der tentoonstelling evenmin vergeten worden, als zjj by de opening der tentoonstelling vergeten zjjn. Voor zes maanden had nameljjk de heer Carnot ins gelijks 20,000 fr. aan de armen der hoofdstad ge schonken. Een huweljjk, dat op het punt stond gesloten te worden, maar dat plotseling is afgesprongen, geeft den Parjjzenaars stof tot vele gesprekken. Het is het huwelyk tueBchen prins Murat en Mile Caldwell, eene Amerikaansche dame. Toen nameljjk, aldus verhaalt de Événement, de notaris het huwelijkscontract zou opmaken, las deze in tegenwoordigheid van bruid en bruidegom het testament voor, dat de vader van Mile Caldwell had nagelaten. Daarin is bepaald dat zjj, ook na haar huwelyk, de volledige beschikking over haar vermogen moest houden, zoodat de man er niet aan raken, het zelfs niet beheeren mocht. Mile Caldwell zou daarentegen alle kosten van het huis houden, ook van het ameublement, van het onderhoud der paarden, der rjjtuigen, enz. op zich nemen, en bovendien aan baren man jaarljjks 50,000 fr. by wjjze van zakgeld uitkeeren. Toen Prins Murat kennis kreeg van deze bepalingen van het testament, zeide hij: Neen, dat niet; 50,000 fr. is te veel voor een ondergeschikte en te weinig voor een echtgenoot. Na dit gezegd te hebben ging hij heen. Mile Caldwell zal nu met haren oom terugkeeren naar New-York, vanwaar zjj gekomen was. Duitsehland. Een millioenen-erfenis uit Zuid-Afrika is onlangs aan eenige arme inwoners van Berijjn ten deel gevallen. In het begin dezer eeuw was een bloedverwant van de 2 broeders Plocke, schoenmakers te Berijjn, een grootvader of oudoomnaar Engeland en van daar naar Kaapland verhuisd en had zich daar een ver mogen van honderdduizend thalers verworven. Deze landverhuizer stierf in 1835 in Kaapland en zjjne kleinkinderen maakten aanspraak op de erfenis. Langen tjjd bestreed het Engelsche ministerie van koloniën deze aanspraken, en toen eindelyk het recht bewezen was, kwam men met het voorwendsel, dat de aan spraken verjaard waren en dat daarom de erfenis aan de Engelsche kroon verviel. Thans is het eindeljjk de familie Plocke gelukt de regeering der Kaapkolonie tot erkenning van hun recht te bewegenzoodat het kapitaalwaarvan de Kaapregeering de rente behoudt, maar dat toch nog omstreeks 1.000.000 mark bedraagt, weldra aan de erven zal worden uitgekeerd. JBerlyn, 7 Nov. De rijkskanselier ontviug giste ren namiddag van den Keizer het volgende telegram uit Konstantinopel: »Op het punt van te vertrekken, bericht ik Uwe Doorluchtigheid, dat mjjn verbljjf alhier mjj volkomen voldoening geschonken heeft. De sultan en de geheele bevolking, van iederen stand en elke godsdienstige beljjdenis, hebben zich op de vrien delijkste wjjze beijverd om mjj hunne volle sympathie te bewyzen". België. Léon Peltzer, de moordenaar van den Antwerpscben advocaat Bernays, is sedert twee maanden in de infir merie van de gevangenis te Leuvenhjj Ijjdt aan annsemie (bloedgebrek). Nederland. Cïravenhuy:e, G Nov. Aan den Minister van Waterstaat is door den heer J. Chr. Benit te Nieuwer-Amstel een adres toegezonden, waarin hjj ver klaart gemachtigd te zijn door een voornaam buiten- laudsch ingenieur, namens een solide uitvoerder, ge steund door een .der grootste bankiershuizen van Europaconcessie aan te vragen tot drooglegging van de Zuiderzee (zuideljjk gedeelte), volgens het plan der regeering dd. 1877, gewjjzigd of niet. De kosten van uitvoering met dichting van het Eierlandsche Gat tusschen Texel en Vlieland inbe grepen worden geschat op 126.500,000. Hieronder zjjn niet begrepen de te betalen renten van de tjjdens de uitvoering uit te geven gelden. Het vreêk zou in 13 jaren gereed zyn. De regeering zou een subsidie moeten verleenen van 3VcpCt. van het ieder jaar verwerkte kapitaal, onder dien verstande, 'dat het totaai der subsidiè'n na afloop van drooglegging niet meer zal bedragen dan 30 mil- lioen gulden. De op te richten maatschappij zou zich verbinden het voltooide werk desgevorderd aan de regeering over te dragen voor 120 pCt. van het bestede kapitaal 126.500,000). Voor een staatsspoorweg zou f 2000 per H. A. gronden worden afgestaan. Wil de Minister van Waterstaat hierover onder handelen, dan zal adressant de namen zjjner lastgevers noemen. Aan de afdeelings-verslagen over de begrooting van Waterstaat ontleenen wjj het volgende De Minister wenscht voor de verbetering van bet Goesche Sas een rijkssubsidie te verleenen van een derde der geraamde kosten tot een maximum van 58,333. Aangezien dergelijke ramingen nogal eens te hoog zyn, werd in de afdeelingen de meening voor gestaan, dat het beter schjjnt het subsidie te bepalen op hoogstens l/3 van de som, waarvoor het maken der sluis zal worden aanbesteed. Evenals ten vorigen jare werd aangedrongen op ver dere maatregelen in het belang van de Zondagsrust der beambten van de posterijen en de telegrafener werd met name op gewezen, dat de brievenbestellers te Am sterdam slechts om de vier weken een vrjjen Zondag hebben, hetgeen te weinig werd geacht. AnderzydB werd intusschen aangevoerddathoe wenscheijjk die maatregelen mogen zyndaarbjj meer met de belangen van het publiek behoort te worden gerekend. De vorm der postbladen werd onpractisch geacht. In het belang van de kleinere couranten werd opnieuw in overweging gegeven het port van x/s cent Per 25 gram te stellen op 1/3 cent per 35 gram. Zal bet daartoe betrekkelijk wetsontwerp de Kamer spoedig bereiken Ook werd gevraagd of het geen aanbeveling ver diende van postzegels voorziene dagbladomslagen ver krijgbaar te stellen. In het afdeelingsverslag over Hoofdst. Justitie der Staatsbegrooting wordt o a. gezegd betrekkelijk het Huis van Bewaring en Strafgevangenis te Zierik- zee: Door een lid ter plaatse bekend, werd verzekerd, due de huisvesting der gevangenen zeer slecht is en alle middelen tot verwarming des winters geheel ont breken. Gaarne zoude men vernemen wat hiervan aan den minister bekend is. Tilltmrgr, 7 Nov. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft thans een adres gezonden aan den minister van justitie, welk adres onderteekend is door 52 eigenaren van stoomfabrieken van wollen stoffen en waarin verzocht wordt om verlenging van den arbeidstijd tot een maximum van 12 uren per dag en dezen maatregel bjj wjjze van overgang, voor- loopig voor den tjjd van één jaar, te beginnen met 1 Januari 1890, in te voeren. Ossenclreclit5 Nov. Gisteren namiddag is door den maréchaussée Koojjman, alhier gestationeerd, onder deze gemeente een vreemde zoutsmokkelaar aan gehouden, die 22 Kilo zout, hetwelk niet door eenig document was gedekt, vervoerde, en die heden is over gebracht naar de gevangenis te Breda. Hulst. Volgens nader bericht omtrent den alhier gepleegden moord is J. W., de baardscheerder, die den moord pleegde, gearresteerd om naar het huis van arrest te Middelburg te worden overgebracht. Hjj moet zjjn daad bekend hebben, maar, volgens zjjne verklaring, werd de twist tusschen hem en van G., in de herberg aangevangen, op straat voortgezet en raakten beiden daarop handgemeen. Toen nu W. bemerkte, dat zjjne handen bloedden, tengevolge van daarin veroorzaakte wonden, ontstak hjj zoodanig in woede, dat hjj met zjjn mes in het wild sloeg en daarbjj v. G. trof, met het bekende noodlottige gevolg. De ljjdschouwiDg werd, behalve door den heer J. J. Berdenis van Berlekom, verricht door den heer J. E. Callenfels alhier. Mirtcteltmg;, 7 Nov. Gisteren avond werd ge opend de najaars-zitting der Prov. Staten van Zeeland. Tegenwoordig waren 36 leden. Van de vergadering van Ingelanden van den Sophia- polder is een verzoek ingekomen om calamiteusver- klaring van dien polder. Op voorstel van Gedeputeerde Staten is besloten dat dit collegie in de zomervergadering nadere voorstellen zal doen. Geljjk besluit wordt genomen omtrent een verzoek van het Beetnnr van het Waterschap Cadzand om een renteloos voorschot voor wegsverbetering met daarom trent ingekomen adressen. Omtrent een verzoek van het gemeentebestuur van Brouwershaven om subsidie voor de restauratie van het stadhuis aldaar, zullen Gedeputeerde Staten in de vol gende vergadering een voorstel doen. Daarna werden de afdeelingen samengesteld. De eerstvolgende vergadering is bepaald op Vrydag a.8., des morgens ten 10 ure. Biezelinge, 6 Nov. Gisteren hebben de inspec teur van het geneeskundig toezicht en de beer Persant Snoep, geneesheer te Kapelle, hier een onderzoek in gesteld betreffende geruchten volgens welke eenige personen alhier ljjdende zouden zjjn aan trichine-ziekte. Dit onderzoek heeft de waarheid dezer geruchten beves tigd. De aan trichineziekte lydonde personen, waarvan niemand ernstig ongesteld is, hebben vleesch gegeten van een uit Kattendyke afkomstig varken. Goes, 6 Nov. Zullen de menschen dan nooit wjjs worden, is men geneigd to vragen als men verneemt, dat op nieuw eenige personen door trichinen zyn aangetast, tengevolge van het gebruik van rauw var- kensvleesch. Mejuffrouw B., eens willende onderzoeken of het door haar van Biezelinge ontvangen varkens gehakt genoeg gezouten was, proefde een stukje, natuurlijk ongekookt. Nog twee andere personen hebben eveneens trichineus varkensvleesch gebruikt, en de geneeskundige van Bommel van Vloten kon bjj de drie patiënten slechts trichinose constateeren. De geneeskundige inspecteur, dr. Carsten, per telegraaf ontboden, bracht een bezoek aan Biezelinge en vond daar eveneens trichinen. Het is voor den burgemeester om tureluursch te worden, dat zijne herhaalde raad gevingen om toch geen ongekookt varkensvleesch te gebruiken, zoo in den wind worden geslagen. In den z.g. Noordhoek had iemand zyn net gespannen om merels te vangen. Een vreemden kost ganger kreeg hjj evenwel in het net, n.l. een valk, die zich niet dan met de grootste moeite liet grypen. Zooals wij verwachtten, is de aanrandingshistorie afgeloopen. Verschillende personen waren in de na- bjjheid aan het werk en geen hunner heeft iemand gezitn., dio aan-de-beschrijving door het meisje beant woordt. Misschien zal het spoedig bljjken dat zy de geheele geschiedenis uit den duim heeft gezogen. Goes, 7 Nov. Bjj den gemeenteraad is ingekomen een door tal van ingezetenen geteekend adres om de verordening op de varkenshokken te wjjzigen. Geljjk bekend is zijn ter vervanging van den heer Jurry als onderwijzer voorgedragen de heeren J. Hoog- strat'e te Kapelle, H. de Priester te Borsele, Chr. Schultz te Brouwershaven en I. van Melle te Goes. Hieruit werd No. 1 benoemd. Het verzoek van mej. L. J. Adriaanse om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken werd ver leend. De voordracht van eene plaatsvervangster bestond uit de dames: A. L. Arentz, A. J. Jansen, S. Blanken en C. E. Eckebus, allen te Goes. Benoemd werd mej. Arentz. Daar dr. Isebree Moens ontslag heeft genomen als lid der commissie van toezicht op het M. O., werden te zjjner vervanging voorgedragen de heeren G. Krol van der Hoek en H. van Bommel van Vloten. Bjj loting is dr. van Bommel van Vloten benoemd. Aan den heer A. M. C. de Jonge Mulock Houwer is vergunning verleend tot het bouwen van een varkens hok voor pl. m. 100 varkens. Door de commiezen J. J. Vjjverberg en H. J. Drost was vrjjatelling verzocht van den dienst bjj de brandweer. Dit verzoek is geweigerd. Naar het Duitsch VAN n OSEI* THAE—B OMJ. I. Op de plaats M. van de beroemde universiteits stad Salamanka hield Lorenzo Porja een tabaks winkel. De zaak bloeide. Lorenzo naar landsgebruik noemde men hem maar bjj zijn voornaam had den besten en goedkoopsten tabak en dat was zoo natuuvljjk mogeljjk, dachten de bewoners van Salamanka, want Lorenzo kocht voor gereed geld alles in, hij was rijk en met behulp van tal van arbeidsters maakte hij zijne sigaren en sigaretten, zijn tabak en snuif zelf. Lorenzo's winkel werd druk bezocht, de stoelen, die er in stonden, waren den geheelen dag bezet door jonge lieden, die daar praten en rookten. Maar hoe sierlijk Lorenzo's winkel er ook uit zag, boe voortreffelijk zijn tabak ook was, toch was er nog iets anders, dat zijn winkel zoo aan trekkelijk maakte. Een minstens even groote aantrekkingskracht als de tabak oefende Donna Sne8illa uit, de dochter van den winkelier, een aardig, vroolijk meisje, dat bovendien nog alge meen bekend stond als zeer rijk. Een bepaalde schoonheid kon Snesilla niet genoemd worden, maar haar 17-jarigen leeftijd, baar verstand, haar goed humeuren wat niet het minst beteekende, haar vermogen, dat alles maakte ze tot een der meest gewenschte partijen in Salamanka en als zij maar gewild had, dan had ze al voor 2 jaren een goed huwelijk gedaan, want aan minnaars had ze geen gebrek. Maar zij wilde niet. Ze praatte en schertste met alle bekenden van haar vader, zjj bediende de klanten met minzaamheid, kleine vleierjjtjes nam zij aan, zoowel als viooltjes en rozen, maar als het wat ernstig gemeend was, als de een of ander beproefde hare hand vast te houden of op een tjjd kwam, dat er toevallig geen klanten in den winkel waren dan verdween Snesilla door de achterdeurLorenzo kwam binnen en opende bedachtzaam de deur van de sigarettenkast. Dat ontstemde de lui dan zoo, dat ze gewoonlijk 14 dagen lang bij Lorenzo's concurrent hun tabak gingen koopen totdat ten laatste de betere hoedanigheid en de mindere prijs ze weder naar den winkel van L. terug voerden. Dan was Snesilla dubbel lief en ze trachtte de geslagen wonden dan zoo goed moge lijk te heelen. Zeventien jaar is in Spanje een heel e ouderdom voor een meisje en Lorenzo dacht sedert eenigen tijd in allen ernst aan een schoonzoonhalf schertsend noemde hij dan tal van namen van aan zienlijke en rijke jonge lieden, meestal van grond eigenaars en fabrikanten, maar Snesilla zei altijd maar, dat ze nog tijd had en dat hare schoon heid van dien aard was, dat de tijd er niemendal aan bederven kón. Ik ben, zei ze dan tot haar vader, leelijk, maar later zal men mij bewonderen, als ik 27 ben zullen ze nog moeten zeggen: je bent sedert je 17de jaar in het geheel niet ver anderd juffrouw. Op zulke voorrechten kunnen maar weinig meisjes zich beroemen, dus vader, ik heb geen reden om zoo veel haast te maken met trouwen. Don Lorenzo schudde dan het hoofd maar daar Snesilla hem in zijn winkel een uitstekende hulp was en bovendien eene goede klantenlokster en hij over 't algemeen niet veel kon inbrengen tegen 't geen ze zei, zoo liet hij zijn dochter maar doen en bemoeide zich weinig meer met zijn trouw plannen. Sedert eenige weken echter ging Sne silla veel wandelen, een oud, arm meisje, dat zij rijkelijk ondersteunde, vergezelde haar op die wan delingen, zonder cavalier, zonder geleidster uit te gaan toch, dat ging niet in Salamanka. Dat viel vader Lorenzo op. Je bent zoo op eens tot 't wan delen overgeslagen, zeide hij, uren lang laatje den winkel aan mjj alleen over, je bent bruin door de zon. Och, ik heb gehoord, dat veel beweging en veel in de lucht zijn een goed middel is tegen bleek zucht en daar ik me in den laatsten tijd zoo dik wijls afgemat gevoel, zoo wil ik alles doen om die kwaal te voorkomen, antwoordde zij, verliet haastig den winkel en ijlde naar hare kamer, daar greep zij haastig naar den spiegel en bekeek haar gezicht. Dat was iets buitengewoons, Snesilla keek niet veel in den spiegel, omdat ze op andere plaatsen heel wat mooiers kon zien, zooals ze zeide en nu was een in scherts gesproken woord van haar vader oorzaak, dat ze als het ware met zekeren angst haar gelaat ging bekijken en ging onderzoeken of het waar was, wat haar vader gezegd had, dat ze wat bruin geworden was door de zon. Dat had wat te beteekenen bij een meisje als Snesilla en werkelijk, daar was iets bizonders gebeurd. Sints 2 maanden wenschte ze mooi te zijn, juist van het tijdst.p af, dat ze zoo'n liefhebberij in 't wandelen had gekregen. Zonderling was het haar eens te moede geworden, toen ze, door het park wandelende, eens een armen student was voorbijgekomen, die alleen op een van de banken zat. Met het zwarte baretje op het hoofd en in zijn langen, zwarten tabbaard las hij in een boek, dat hij in zyn hand hield. Hij zag er bleek en treurig uit, was mager en ingevallen, zijn han den beefden, hij ademde nauwelijks maar schoon was hij, zoo schoon als de dochter van Lorenzo nog nooit iemand gezien had. Dat schoone gelaat met die edele trekken die doorzichtig bleeke kleur, die donkere wenkbrauwen, die fijne volle mond en als hij dan opzag met die donkerbruine oogen, dan kon Snesilla geen tred verder gaan, dan was het haar als waren hare voeten aan den grond vastgenageld, dan wilde ze weg, daar van daan, maar zij kon njet. Haar hart had, zoo scheen het haar toe, op eenmaal opge houden te slaan, dat alles duurde, wel is waar, slechts eenige seconden, maar Snesilla scheen het eene eeuwigheid toe. Zij gevoelde, dat zij purperrood werd, nu had zij bare voeten weder tot hare beschikking. Ze boog zich, als wilde zij zich verontschuldigen voor den jongen man die daar op den bank zat en ging eerst langzaam, toen snel als op de vlucht, naar huis. De student was, nadat ze was heen gegaan, van zijn zitplaats opgestaan en had haar een oogenblik verbaasd en nieuwsgierig nage keken; toen zonk hij met een diepen zucht op den bankterug, nog bleeker dan te voren en legde de handen op zijne maag, hij was flauw van honger. Geheel Spanje door, maar vooral in Salamanka heeft men slechts arme studenten, in den regel zoons van arme ambtenaren of van verarmde edellieden. Zij gaan dikwijls naar de universiteit zonder iets meer te bezitten dan een valies met wat schoon linnengoed. Voor het overige hangen ze geheel en al af van de milddadigheid en goed hartigheid van de bewoners der stad. Met de theologen gaat het nog, daar deze gewoonlijk in gestichten worden opgenomen, maar de pbilo- logen zijn er het slechtst aan toe, wanneer zy geen begunstigers hebben en dat was helaas het geval met Pablo Verras, met wien wij zoo pas kennis gemaakt hebben in het park. Sedert een half jaar studeerde hij, by was vlijtig en bezat goede vermogens, zijn Latijnsche verzen werden bewonderd, hij was de beste Yan 't col lege maar de eischen van de maag waren sterker dan de eischen van de wetenschap en is het ook al waar, dat een volle maag niet graag studeert, het is evenzeer waar, dat iemand die niet ont beten heeft, en niet weet waar hij voor 's mid dags en 's avonds een stuk brood zal halen, dat die ook niet gaarne studeert en dat hij er dag en nacht op peinst hoe hij zijn honger zal stil len. Zoo ging het Pablo. Hij was schoon en vele vrouwen en meisjes kon men het aanzien, dat zij dachten: o, wat zouden we u gaarne helpen, knappe jongen! Had hij er zich dan ook wat meer aan laten gelegen liggen, dan had hij wel begunstigers gevonden maar Pablo verstond de kunst niet er te bekomen, hij zag de blikken van de vrouwen niet en hij was zoo bedeesd, dat hij bloosde en de oogen nedersloeg, zoodra

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1