Ierselie, 31 Oct. Met 1 November zal het herhalingaonderwija albier aanvangen met 9 leerlingen. Aan het post- en telegraafkantoor alhier is benoemd tot brieven- en telegrambesteller de heer W. Wage, postbode te Driewegen. Donderdagavond 7 Nov. zal hier van wege het locaal-comité der Unie in het kerkgebouw dor Chr. Ger. Gem. als spreker optreden Dr. Gerth van Wijk van 'sHage. Middelburg, 30 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is de Gemeente begrooting voor 1890 in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 346,123,93, met een post van onvoorziene uitgaven van 22,478,13. Mi<l<Iell>uï7ï, 31 Oct. In de maand April a.s. zal alhier vanwege de Vereeniging »Uit het Volk- voor het Volk", de vierde driejaarlykscbe tentoon stelling van schilderijen worden gehouden. De tentoon stelling zal gehouden worden in het daarvoor bestemde tentoonstellingsgebouw in het Schuttershof. In eene gehouden bestuursvergadering van de Vereeniging >Uit het Volk- voor het Volk alhier, is in beginsel besloten, mocht het beslotene ten minste de sympathie van Middelburg's ingezetenen wegdragen, zich met de hulp van anderen, evenals in 1883, te belasten met de uitvoering van eeu St. Nicolaasfeest voor de kinderen van on- en minvermogendenin dat jaar hebben toen ongeveer 1400 kinderen van dat feest genoten. Scherpenisse, 31 Oct. Het tweede geval van diphtheritis is sinds acht dagen geconstateerd, waarvan het eerste met doodelyken afloop, een kind van onge veer drie jaar oud, dat aan boord van een tjalkschip te Bergen op Zoom overleed en op bet kerkhof alhier begraven werd. De groote drukte aan de haven is weder door het levéren van suikerbieten en het lossen van pulp in vollen gang; zoodat men bjj gebrek aan de noodige vaartuigen, nu reeds genoopt is, vele suikerbieten tot huizenhooge hoopen op te stapelen. Om ze tegen de vorst, welke onverwachts zou kunnen invallen, te be schermen, beeft men ze gedekt met riet, hetwelk uit Lage Zwaluwe is aangevoerd voor rekening van de fabrikanten. Stavenissc. De levering van suikerbieten is alhier nog in vollen gang. Men rekent, dat dit, be houdens onvoorziene omstandigheden, nog wel een paar weken zal duren. Evenals op meerdere plaatsen, buiten het eiland gelegen, hoort men ook alhier van bieten, die door de betrokken fabrikanten afgekeurd zjjn, als zjjnde volgens bun zeggen niet afkoms tig van het door den fabrikant geleverde zaad. De suikerbietenoogst valt dit jaar bjj zonder mede, een mooie som geld9 komt hiervan in handen der verbou wers. De bieten schijnen dit jaar over het algemeen een goed suikergehalte te bevatten; ten minste enkele soorten, die onderzocht zijn, leverden een mooi percent- cjjfer. Wanneer zal men er eens toe overgaan om de bieten op gehalte dus op wezenlijkeinnerlijke waarde te koopen 1 Voorzeker zou deze wjjze van koopen in den begione moeilijkheden met zich brengen, maar men moet al een zeer groot pessimist zjjn, om te wil len volhouden en gelooven, dat iets, wat in Frankrjjk en België bjjna algemeen geschiedt, ook hier niet met succes zoude kunnen plaats hebben. Dan toch zoude de landbouwer, die de beste vrucht teelde, ook het meeste geld ontvangen iets, wat niet meer dan 'oilljjk en rechtvaardig isDaarom, landbouwers 1 de handen ineengeslagen, gedachtig aan het oude spreekwoord «Eendracht maakt macbt", om van de fabrikanten gedaan te krjjgen, dat zjj zoo spoedig mogeljjk uw bieten op suikergehalte aanvaarden Bruinissse, 31 Oct. Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden de Tolgende merkwaardig heid, verbonden aan eerepoorten, dezer dagen voor den Burgemeester opgericht. Voor deze poort werd name- ljjk hetzelfde latwerk, versiering enz. gebruikt, dat reeds dienst deed iu 1806, toen koning Lodewjjk onze gemeente bezocht en feesteljjk ontvangen werd. Zierikzee, 1 Nov. Te Willemstad is het tjalk- Bchip «Theodora", na de haven van Ouddorp, waar het tegen de steenen glooiing was aangevaren, verlaten te hebben, en na nog te Oude Tonge te hebben ge ankerd, op het Hollandsch Diep, tengevolge van een lek, gezonkeD. De schipper met zjjn knechten jongen, konden zich met moeite redden. Ongeveer een half uur later werd het vaartuig van G. Geertsen te Willemstad op de hoogte van Dintel- Sas aangevaren door een van Zierikzee komende tjalk, waardoor het onmiddellijk zonk. Naar wjj vernemen heeft de Gemeenteraad van Enschedé het besluit genomen tot oprichtiog eener gemeente-waterleiding; de geheele uitvoering is opge dragen aan den heer N. Biezeveld, architect te 's Gra- venhage. Genoemde heer is ook concessionaris voor de waterleiding te Zierikzee. Bjj de rjjksveldwacht zjjn met 7 Nov. a.B. ver plaatst: A. van Vliet van Serooskerke (Schouwen) naar Oud-Beierland en S. de Regt van Zevenbergschen- hoek naar Serooskerke (Schouwen). Benoemd tot zesden onderwjjzer aan de openbare school te St. Annaland de heej P. S. van 't Hof aldaar, vroeger leerling der rijks-kweekschool te Middelburg. Aan genoemde school is nog de betrekking van onder wjjzer met hoofdacte vacant. Donderdag voormiddag omstreeks half twaalf bespeurde men aan boord van de stoomboot Zierikzee— Rotterdam dat de stoomboot «Telegraaf", varende tus- schen Rotterdam en AntwerpeD, op het Hollandsch Diep bijgedraaid lag en dat een kleiner vaartuig daarbij als het ware zoekende was. Van boord der «Telegraaf werd toegeroepen dat een passagier was over boord gevallen, die waarscbjjnljjk zal zjjn verdronken, omdat er geen spoor van bem werd ontdekt. Te '8 Heerenhoek is een varken gemest door den landbouwer P. Rijk aldaar, dat de kolossale wicht heeft van ongeveer 350 kilo en waarvoor een paar weken geleden de som van 240 is geboden. Behalve de reeds vermelde 148 adressen, zijn bjj de Eerste Kamer nog 62 ingekomen ter bestrijding van de schoolwet. Vier daarvan moesten als ongezegeld worden ter zjjde gelegd. Van die 62 verzoekschriften gingen 23 uit van besturen en de overige van een of meer personen, to zamen met 2400 handteekeniDgen. Er is een uit Rotterdam bij met 740 onderteekenaars. Met de reeds vermelde is bet getal handteekeningen nu tot ongeveer 9000 gestegen. Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw beeft besloten voor de inzending van vee naar Argentinië een subsidie te verleecen van 1500. Ook is besloten om 100 te bestemmen voor het uitschrijven van een prjjsvraag in zake de paarden fokkerij. Sedert eenigon tjjd zjjn door den heer J. E. Scholten, de grootste paardenfokker van Groningen, proeven genomen met Broekmans Phospborzure kalk aan jonge paarden te geven. Dageljjks ontvingen de veulens 20 gram, de enters 30 gram, waardoor de dieren een bijzonder flink, recht en sterk beenderen- gestel verkregen. De baal van 75 K.G. kost 13,36. Wjj vernemen dat het voornemen bestaat om de traktementen van de commiezen der posterjjen, met 100, f 150, 200 en f 300 te vermeerderen en dus te brengen op 1000 voor de 4e kl., 1250 voor de 3e kl., 1600 voor de 2e kl. en f 2100 voor de le kl. Deze traktementsverhoogingen zjjn echter slechts schijnbaar, daar zjj in de plaats treden van de nu genoten emolumenten, welke geheel in 's Rjjks schatkist zullen terugvloeien. De directeuren zouden geen traktementsverhooging ontvangen, doch een jaarlijksche toelage, berekend naar hetgeen zjj nu jaarljjks aan emolumenten genieten. In het deze week verschenen buitengewoon Politie blad wordt medegedeeld: dat in den nacht van 26 op 27 October jl. door middel van binnenbraak ten Dadeele van het wisselkantoor P. J. Berger, te Veuloo, is ontvreemd: 3500 aan Pruisische t halerstuk ken, waaronder zich bevinden 2 thalers van Lichtenstein, 1 Schiller-thaler, 1 Moedergods-thaler, 1 Jubilé tbaler uit Saksen, 1 Schiitzen-tbaler van 1862; 330 aan vjjffrank-stukken; 560 aan Nederlandsche Rijksdaal ders en guldens. Omtrent den diefstal bjj de flripa Berger te Venloo meldt men nader, dat door de politie zjjn ge vonden, in den tuin van den beroofde, de verschillende gereedschappen, welke noodig waren om kisten en kasten open te breken. Een houten kist, daarbij achter gelaten, kon juist die voorwerpen bevatten. Deze bestaan uit een 20 stuks nieuwe en zeer inte ressante instrumenten, waarvoor bet zwaarste stuk jjzer moet bezwjjken. Alle voorwerpen waren zoo goed als nieuw. Zij waren o.a.: eene dievenlantaarn, center boor, koevoeten, hefboomen, welke aan elkander ge schroefd, meer dan l1/» M. lengte hebben, alsmede 3 paar Bokken, die waarschijnlijk den dieven dienden om ze over hunne schoenen aaD te trekken, zoodat er geen voetsporen konden achterblijven. Een stuk jjzer van de aangebroken kast bewjjst, dat bet zwaarste metaal voor hunne materialen als carton bezwjjken moest. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Te Zwolle kreeg onlangs een spoorweg-arbeider, weduwnaar met vier kleine kindereD, met de justitie iets te doen, hetgeen hem aanleiding gat om in alle stilte een gedeelte van zijn boeltje te verkoopen en met de noorderzon te vertrekken, nadat hjj aau zjjne zuster die zjjne huishouding bestuurde, geen ander adres had achtergelaten, dan dat hjj naar Londen ging. De zuster, die al heel spoedig geen raad met de vier kleinen wist, maakte alles te gelde wat de vader nog had achtergelaten en trok met hen op goed geluk over Amsterdam naar Londen. Daar wist men natuurljjk niets van den man, en wjjl de reizigers zich niet verstaanbaar konden maken en zjj geen cent meer bezaten, had de kapitein der boot de vriendelijkheid hen maar weör mede naar Amsterdam te nemen, vanwaar zjj met de nachtboot naar Zwolle terugkeerden. Vervolgens trokken zij naar Twello om hjj hunne familie hulp en troost te zoekeD, doch deze was zelf ook rjjk aan kinderen, maar minder goed voorzien van aardsche goederen, zoodat zjj andermaal naar Zwolle moesten terugkeeren. Eindeljjk 'beeft het Ned. Herv. Armbestuur aldaar zich over de arme zwervers ontfermd en een einde gemaakt aan hun zwerftocht. Thans meldt de Londensche berichtgever van het N. v. d. D. de lotgevallen van den vergeefs gezochten vader en broeder. De man was in de groote stad natuurlijk aanstonds verdwaald. Volgens zijn zeggen zou bjj zijne zuster en zjjn kinderen ontmoeten aan «het station" te Londen (N. B. er zjjn te Londen ongeveer 180 stations). De man arriveerde te Londen met 5 stuivers in zijn zak, zoobt natuurlijk te vergeefs naar zijne zuster en kin deren, weigerde eerst beslist naar Nederland terug te keeren, eer bij zjjne kindereu g< vonden had, maar werd ten slotte gedwongen gebruik te maken van de welwillendheid van personen, door wie hem een vrije overtocht tot Rotterdam Verd verschaft. Hjj had echter eerst veel ellende geleden en zal waarscbjjnlyk niet zoo licht weer naar de groote wereldstad terugkeeren, waar de zenuwachtige drukte en het geraas op straat hem reeds eenigszins bedwelmden. De onnoozele man stelde zelfs voor «te laten omroepen", dat er vier kinderen van hem verloren waren! KEKKNIEUWS. Bedankt voor Hoogland door ds. B. Bollee te Ooster- land, die toezegging van beroep naar Rumpt (classis Zaltbommel) heeft ontvangen. Bedankt voor de toezegging van beroep bjj de Ned. Herv. gemeente naar Bemmel door ds. G. A. de Veer, te Middelburg. Amsterdamsche Schetsen. VI. Scptemberveriimkelijkheden. Amsterdam biedt zijnen inwoners Iallooze ver makelijkheden in den meest verscheiden vorm aan. Is het zomer, er zijn concerten in de open lucht en onder het dak eener muziektent; er zijn roei en zeilwedstrijden; er zijn tooneelvoorstellingen, waarbij de actrices en acteurs, niettegenstaande de soms drukkende warmte, spelen met een vuur, zooals alleen de noodzakelijkheid ontsteken kan. Is het winter, de schouwburgen zjjn steeds open; de concerten gaan geregeld voort; hardrijderijen op de ijsvlakten zijn aan de orde van den dag. lederen avond schier zagen honderden muzikanten op hunne violen en dansen Iallooze danslustigen op de maat der muziek rond. Maar laat ons niet vergeten, dat al de opgesomde vermaken voor het grootste gedeelte alleen genietbaar zijn voor ben, die tot de bemiddelde klasse behooren. Het gewone volk profiteert ook wel van al die genoegens, doch op eene bescheidener wijze. Zijne concerten zjjn de muziek der orgels. Als de gewone concerten gegeven worden, is de gewone man aan den arbeid en bereddert zijne vrouw bet huishouden. Bij de hardrijderijen des winters soms bij fakkellicht, 't welk een zeer fraai effect maakt op de met ijs en sneeuw bedekte omgeving bij die hardrijderijen mag het volk op een afstand toezien en geniet dan zooveel als er met redelijkheid te genieten valt, wanneer men een paar uren in de kou staat te wachten en zoo nu en dan op zijde of achteruit gejaagd wordt door de politie, die dat «opdringen van het volk" niet dulden mag. Gewoonlijk wreekt de menigte zich door allerlei schimpscheuten op de agenten af te vuren en gaat naar huis, tevreden met de gedachte, dat er veel te zien is geweest, schoon niet voor haar. Bij optochten of iets dergelyks mag het volk natuurlijk meö- loopen, wanneer het ten minste fatsoenlijke op tochten geldt, b.v. van opgewonden studenten. Iets anders is het natuurlijk, wanneer de «socialen" of andere oproerkraaiers de stad in massa willen doorkruisen. Dan moet het volk te huis of op een goeden afstand blijvenwant waar ter wereld zou het voor dienen, dat de arme lieden zoo openlijk laten zien, dat ze verbetering van hunnen toestand wenschen? Helaas 1 De kermis is afgeschaft. De voorjaars- markt bestaat nog wel; maar wat heeft die te beteekenen Heerlijke Septembermaand van vroegere jaren, waarin kermis werd gevierd met lust, met liefde, met geestdrift; waarin men poffertjes ging eten op de Botermarkt en den schouwburg bezocht op de Westermarkt. Heerlijke avonden doorgebracht langs de helverlichte straten, bij* en in de draai molens, poffertjeskramen en paardenspellen. Zij zijn voorbij die dagen. De sabels der dragonders en de wapenstokken der agenten hebben er een eind aan gemaakt. «Sars" op «sars" deden die belden op het weêrlooze volk, dat zijn kermis liefhad en verdedigde, 't Is waar, men heeft nu volksfeesten doch zonder volk. Eene goede ruil voor de kermis van voorheen 1 Toch heeft September zijn ouden naam van kermismaand gehandhaafd. De bezorgers van dag en weekbladen, de boodschappers en de kruide niers-loopjongens, allen brengen in die maand bun kaartje met een hartelijken Najaarsgroet in drukletters. De dienstboden zoowel als de- am bachtslieden krijgen hunnen vrijen dag en schier de geheele mindere stand brengt in die dagen een bezoek aan de diergaarde: «Natura Artis Magistra". Laat ons eens in het kort de wederwaardig heden van een huisgezin uit dien stand op bunnen «Artisdag" beschrijven. Reeds dagen te voren is het vastgesteld, dat op Donderdag het gezin naar de diergaarde zal trekken. Des avonds te voren zijn de noodige inkoopen gedaan, bestaande in eene flescli met geestrijk vocht, fijue broodjes met worst, eene belangrijke hoeveelheid appelen, peren en noten. De geheele voorraad wordt door de familie mede- getorscht, waarbij olks aandeel naar de respectieve draagkrachten is afgemeten. De kinderen kunnen dien nacht bijna niet slapen, want zjj hebben, o zooveel prettigs in het vooruitzicht. Als ein delijk de langverbeide morgen daagt, ijlen de jeugdige leden der familie in het volkomenst négligé naar buiten, om naar bet weör uit te zien. Bij de ontdekking, dat de weêrsgesteldheid niets te wenschen overlaat, keert de schare luid jubelend in de woonkamer terug, waar mama bezig is toilet te maken en papa zijn best vet- lederen laarzen voor den plechtigen dag goed met olie insmeert. Het ontbijt wordt haastig genuttigd en weldra is het geheele gezin kant en klaar. Pa's hoofd dekt een hooge, zijden hoed met rossige kleur en slappen rand. Om zijn leden moest een lange, zwartlakensche jas sluiten, doch daar dat kleedingstuk tegelijk tot bergplaats der jeneverflescb die vaderlief aan niemand anders dan hemzelven toevertrouwt en eene menigte noten dient, kan hel niet gesloten worden,' maar hangt gansch nonchalant open. Een wijde broek van een schreeuwend patroon, mitsgaders bovenbedoelde vetlederen laarzen voltooien 's mans kleeding. Zijne vrouw, gedoscht in eene bruine japon, waarover een groote, gekleurde omslagdoek, heeft haar lieftallig hoofd in een grooten hoed met veelkleurige bloemen en de fijne broodje» met worst in baar zak gestoken. De kinderen dansen en springen en het gezelschap trekt do stad in. Bij den Dam gekomen, is het een punt van .groot gewicht, met welke gelegenheid de tocht zal worden voortgezet, per tram oftewel per tram-omnibus. De eene helft van de familie is stellig voor de tram, omdat die deftiger, de andere wil niet buiten den tram-omnibus, omdat die een nieuwtje is. Als het geharrewar eindelijk bet eerbiedwaardige hoofd des gezins gaat vervelen, hakt hij den knoop door, door met reuzenschreden naar de tram te stappen, waarheen zijne getrouwen hem als één man volgen. De dames nemen binnen in plaatsde heer des huizes plaatst zich op het voorbalcon, waar hij met den koetsier een praatje begint over het mooie weör. Als: de tram in beweging is, is het vermakelijk te zien, hoe stevig de goede man zich aan het- koperen hekje vasthoudt en welk eene moeite; hij doet, om het te doen voorkomen, alsof hij; er geheel op zijn gemak stond. Zijne belang wekkende familie in den wagen wordt ondertusscbem ophouden, nauwelijks worden opgemerkt. Voor eiken Hollander, dien men hier aantreft, kan men vieren dertig Duitschers ontmoeten of met andere woorden er wonen vierendertig maal meer Duitschers in de Vereenigde Staten dan Hollanders. Toch zijn er enkele kringen, waar zich betrekkelijk veel Hollanders ophouden en waar de andere elementen ook met hen moeten rekenen. Zoo be rekent men, dat er omstreeks 5000 Hollanders te Paterson in den Staat New-Jersey wonen. Ook te Passaic, eene kleine stad in denzelfden Staat, is het uitheemsche bestanddeel der bevolking overwegend Hollandsch. Dan nog zijn er in den Staat New-York een paar dorpen Clymer en Marion en omstreken, waar de grootendeels uit landbouwers bestaande bevolking bijna uitsluitend Hollandsch is. Van hier doen we een grooten sprong naar Grand-Rapids in den Staat Michigan, waar omtrent twintig duizend Hollanders wonen, terwijl de Hollandsche koloniën, die ten Westen der stad liggen, reeds door hunnen naam aanwijzen, dat zij van Hollandschen oorsprong zijn. Hier vindt men het stedeke Holland met ruim drieduizend inwoners, terwijl de dorpen Zeeland, Groningen, Vriesland, Drenthe, Overisel en ook Graafschap die hieromtrent verspreid liggen, ge noegzaam aanwijzen, aan wie zij hunne slichting te danken hebben. Niet ver van deze koloniën liggen de steden Kalamazoo, Grand-Haven en Muskegon, waar eveneens enkele duizenden Hollanders met hunne afstammelingen gevestigd zijn. Ook enkele kleine dorpen in liet Oosten van den Staat Wisconsin zijn grootendeels door Hollanders bewoond, terwijl Roseland, nabij de groote stad Chicago, eveneens eene zeer sterke Hollandsche bevolking heeft. Van daar naar den Staat Iowa overspringend beeft men er de kleine steden Pella, Alton. Oranje-City, Sioux- Centre en andere kleinere plaatsen, waar uitsluitend of nog al veel Hollanders wonen, terwijl verder, West ook verscheidene kleine Hollandsche nederzettingen gevonden worden. Ook in Chicago, in den Staat Illinois, wonen omstreeks tienduizend Hollanders, maar zij vallen weg in 't niet, in vergelijking met de vele tienduizenden van andere natiën, die er ge vonden worden. Ook in Milwaukee in den Staat Wisconsin, in Detroit in den Staat Michigan, in Cleveland in den Staat Ohio, in Rochester en Albany in den Staat New-York, wonen vrij wat Hollanders, hoewel zij verzinken in het groote getal van andere vreemdelingen, vooral Duitschers, die in deze steden wonen. Misschien is er geen enkele groote stad, waar men niet een of meer Hollandsche familiën zou aantreffen, als men er naar zoeken wilde of konde, want zelfs tot op de verre kusten der stille Zuidzee en in bet Mormoonsche Utah vindt men lieden «wien Neörlandsch bloed door d' ad'ren vloeit". Dat de Hollanders in de Vereenigde Staten hunne taal nog niet geheel en al opgegeven hebben, blijkt niet alleen uit het betrekkelijk groote getal Hollandsche boekhandelaars, die er wonen, maar zelfs worden er nu en dan werken in de Nederlandsche taal uitgegeven, terwijl het aantal Hollandsche bladen mede vrij aanzienlijk is, zooals onderstaand lijstje kan doen zien: Naam van het blad: Waar uitgegeven: De TelegraafPaterson, in New-Jersey. De Vrijheids-Banier De Standaard I 1Tl Yankee-Dutch (lialf Eng., Grand-Hapids, half Holl.)f Stemmen uit de Vrije Hol- Michigan. landsche Gemeente De HollanderTT De GrondwetHol!and- De Hope De WachterMichigan. De NederlanderChicago, in Illinois. Depere Stand. (Roomsch). Depere, in Wisconsin. De VolksvriendOranje-City, in Iowa. Pella's Weekblad 0 u t De Christelijke Heraut. j Pella' m Iolva' De Harrison Bode. Harrison, in Dakota. Behalve deze bladen, waarvan sommige eenmaal en andere tweemaal per week verschijnen, zijn er misschien nog enkele andere, maar de bovenge noemde behooren tot de meest invloedrijke en meest verspreide Hollandsche kranten en vertegenwoordi gen niet alleen staatkundige richtingen, maar ook meer dan eene godsdienstige kleur of kerkgenoot schap onder de bevolking van Nederlandsche afkomst in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Men beeft in de Vereenigde Staten twee groote staatkundige partijen, wier voornaamste punt van verschil bestaat in bet al of niet volgen eener be schermende politiek ophandels-^en nijverbeidsgebied. De democratische partij wil eene geleidelijke afschaf fing der hooge invoerrechten op vreemde goederen, omdat, tengevolge dier rechten, zeer vele Amerikaan- sche voortbrengselen op de wereldmarkten niet kunnen concurreeren tegen die van andere landen, en er daardoor overproductie en werkeloosheid ontstaat. De republikeinsche party wil óf handhaving óf zelfs nog verhooging der invoerrechten, omdat, volgens baar, bet land zijn grooten bloei en de Amerikaan- scbe werkman zijn hoog loon le danken heeft aan het beschermende stelsel. Deze partij vergeet echter, dat de groote rijkdom van het land, de goedkoopte dei- grondstoffen en vele andere oorzaken, medewerken tot den bloei der Vereenigde Staten, terwijl de schaarschte van arbeiders oorzaak is der hooge loonen. Gelukkig begint bet volk meer en meer de dwaasheid in te zien van een beschermend stelsel, «dat niet beschermt", zoodat zelfs in de fabrieks districten het aantal voorstanders van «een tarief voor inkomsten alleen", toeneemt en de tijd mis schien niet zoo heel ver meer af is, dat de Vereenigde Staten door de afschaffing van het zoogenoemde beschermde stelsel in staat worden gesteld hunnen aartsvijand, Engeland, van de wereldmarkten te ver- dryven en de Amerikaansche werkman zijnen arbeid zelfs duurder zal kunnen verkoopen, dan thans het geval is, terwjjl de prijzen der producten dalen zullen. Behalve deze hoofdpartijen, beeft men er nog: «De nationale afschaffingspartij", die het maken en verkoopen van sterke dranken verbieden wil. «De nationale Vereenigde Arbeidsparty". Haar voornaamste eiscben zijneene progressieve grond belasting, zoodat de geheele huurwaarde van het land betaald wordt aan den staat en de eigenaar alleen de vruchten van zijn arbeid trekt. Als b.v. een stuk grond iu eene stad eene huurwaarde heeft van duizend gulden, eischt deze partij, dat die ge heele som aan belasting zal worden betaald. Als een even groot stuk land, buiten eene stad gelegen, eene huurwaarde heeft van slechts vijf gulden, moeten ook die vijf gulden aan den staat vervallen. Indien deze partij hare beginselen kon doorvoeren, zou natuurlijk de klasse der «landheeren" ophouden te bestaan, omdat de gansche opbrengst of huur hunner grondeigendommen aan do schatkist moest worden betaald. Ook deze partij wil het vrijhandel stelsel ingevoerd zien. «De Vereenigde nationale Arbeidsparty" wil, dat een ieder een stuk gronds kan bekomen om er een huis op te bouwen en dal dit stuk gronds vrij vara belasting zij en ook niet voor schuld kan worden aangesproken. Spoorwegen, stoombooten en tele grafen, moeten eigendom zijn van bet gansche volk. Inkomsten-belasting moet in de plaats komen van alle andere. «De Amerikaansche Partij" wil onder meer, dat elk landverhuizer naar de Vereenigde Staten voorzien zal zijn van eene consulaire verklaring,, dat de bewuste persoon de vereischte hoedanig heden bezit, om een goed burger te kunnen, worden. Voor deze consulaire verklaring zou de= would be landverhuizer moeten betalen de kleinig heid van honderd dollars of tweehonderdvijftig, guldens! Verder wensebt die partij, dat de; naturalisatie-wetten worden herroepen en dat ook: alle kerkelijke eigendommen worden belast. «De Nationale Partij van Gelijke Rechten"' wenscht, dat mannen en vrouwen dezelfde staat kundige en burgerlijke rechten zullen hebben- Voorts, ook, wil deze partij afschaffing vara het gebruik van sterke dranken, het beslechten van:, internationale geschillen door middel van scheids rechters, beperking der immigratie, enz. Het zal echter de vraag zijn, of de Vereenigde Staten wel immer zullen overgaan tot uiterste maatregelen tegen de landverhuizing. Er wonen in dit land bijna zeven millioen negers, die zich sterker vermenigvuldigen dan het blanke ras en wier tegenwoordigheid en toenemende getalsterkte bij velen^ bezorgdheid wekt. De landverhuizing van blanken naar de Vereenigde Staten moet aan het Caucasiscbe ras de opper heerschappij blijven verzekeren en alle gevaar- van een rassen-oorlog onder de bonte bevolking voorkomen, terwijl velen beweren, dat de toe voeging van nieuwe bestanddeelen de bevolking sterker maakt. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 2