ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 November 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. OPNEMING m DIS VOETPADEN. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. SCHETSEN Noord-Amerika, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5766. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeeue Opneming; zal worden gehouden van de VOETPADEN. Zierikzee, den 29 October 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Amerika. Een paar legaten ten bedrage van 9000 dollars, door Benjamin Franklin en John Snott nagelaten om besteed te worden voor werken van openbaar nut, zjjn thans, na ongeveer een eeuw op interest gestaan te hebben, vermeerderd tot een som van 110,000 dollars. Daarvan zal men 100,000 dollars besteden voor een groote openbare badinrichting te Philadelphia. De overige 10,000 dollars zullen weder een eeuw op interest bljjven staan. Engeland. Londen, 30 Oct. Volgens de Londensche editie van den New-York Herald is er in Guatemala eene omwenteling uitgebroken. Zeventien hoofden der muiters zjjn gegrepen en doodgeschoten. In hetzelfde blad wordt het bericht bevestigd, dat de groote wapenfabriek van Krupp te Essen overge bracht wordt naar Pittsburgh (in Pennsylvania). Krupp schijnt te vreezen dat een groote Europeesche oorlog tot sluiting van zjjne fabriek zou kunnen leiden, ter wijl hp gelooft dat Noord-Amerika op groote schaal koopster van de Krupp-artikelen zal worden. De nieuwe fabriek van Krupp zal aan den oever van de Monen- gahela-rivier verrijzenvijf mijlen gronds zouden daar voor reeds aangekocht zjjn. De Herald meldt voorts, dat de oogst in Dakota volkomen mislukt. Twintigduizend personen worden met verhongering bedreigd. Er is geen voedsel ver krijgbaar. De Kamer van Koophandel te St. Paul brengt een fonds bjjeen tot leniging van den nood. Zooals men zich herinneren zal, ontving eenigen tjjd geleden de voorzitter van het Whitechapel-veilig- beida-comité een brief van Jack the Ripper, waarin deze meldde dat bij den 18 October weder een misdrijf zou begaan, wat evenwel niet gebeurd is. Die zelfde voorzitter heeft nu evenwel het volgende schrijven ontvangen Waarde Boss! Gij zjjt my tegenwoordig in den weg. Wbitecbapel is al te veel bewaakt. Ik kon den 18en geen karreweitje waarnemen. Met dat al, ik zal het nu maar binnenshuis opknappen. De uwe in haast. Jack the Ripper." Ook dr. Forbes Winslow ontving een brief van den zelfden raadselachtigen persoon, waarby deze zegt: »Sirl Ik tart u, uit te vinden wie de moorden in Wbitecbapel dezen zomer bedreven heeft niet de laatste. Gjj hadt beter gedaan naar u zelf te kyken, anders kon Jack the R. u wel iets doen in uw huis, vóór het einde van December. Bedenk nu wel, den 9 November zal er een andere moord geschieden, dus kyk maar goed uit. Vertel maar aan heel Londen, dat den 8en of 9en e.k. weer een nieuwe ontwijding zal plaats hebben, niet in Wbitecbapel, maar toch in Londen mogelyk in Chapham of het West-end. Schryf poste restante, Charing-Cross aan P. S. R. Lunigi." Eene vrouw heeft voor een der Londensche politie-magistratenverklaringen afgelegd, volgens welke zy ter Dauwernood aan de gruweldaden van den waren of een anderen Jack the Ripper ontsnapt is. Zjj was in den laten avond van de vorige week Vrijdag in Oxfordstreet, toen zy door een man aan gesproken en naar ren der zijstraten gevoerd werd. Daar begon bij baar te mishandelen en haalde hjj een mes voor den dag, waarmede by haar dreigde te ver moorden. De vrouw schreeuwde. Zy werd op den grond geworpen, maar twee personen kwamen naderbjj. Zoodra de man deze hoorde, wilde by vluchten, doch hjj werd achtervolgd en gegrepeu. Hjj slaagde er in zich wederom los te maken en verdween door een deur. De vervolgers klopten, doch werden niet bin nengelaten. Het huis is bekend door twee of drie snorders en de twee personen, die den moordenaar vervolgden. Deze was zeer netjes gekleed. De politie, waartoe de vrouw zich wendde, gaf haar den raad zich bij den magistraat te vervoegen, doch verzuimde iemand te zendon, die nadere inlichtingen kon verstrekken, zoodat het geval tot nader moest worden aangehouden. Men zal dus spoedig kunnen weten of men inderdaad aan een nieuw stuk van Jack the Ripper heeft te denkeD. Turkije. Te Konstantinopel worden groote toebereidselen ge maakt voor de ontvangst van den Duitschen keizer, die 2 November zal aankomen. Er zal een groote militaire revue voor het paleis van den sultan worden gehouden, waar een groote tent voor den souverein wordt opgericht. Men hoopt, dat de keizer tot 6 Nov. te Konstantinopel zal bljjven. De bevolking laat om strijd haar huizen schoon maken en ook de regeering laat in alleryl aan de kazernen en hospitalen de noodige herstellingen verrichten. Een speciale commissie is benoemd om toezicht te houden by de preperatieven, welke voor de ontvangst des keizers gemaakt worden. Frankrijk. De gewezen koningin Isabella van Spanje, bad bij hare herbaalde bezoeken aan hare dochter te Miinchen, prinses Ferdinand, dikwijls Beiersch bier gedronken en was daarvan een groote liefhebster geworden. Daar echter de koningin eene buitengewone neiging tot zwaarlijvigheid bezit, moesten de geneesheeren haar het gebruik van bier verbieden. De koningin gaf hierover hare ontevredenheid te kennen en hare klachten spoorden een joDg Fransch chemicus aan om eene biersoort voor zwaarlijvigen samen te stellen. De man heeft zjjn uitvinding verkocht aan een brouwer te Parjjs; het nieuwe bier zal Isabel la-bier heeten. De ex-koningin heeft den chemicus uit dankbaarheid een kostbare doekspeld geschonken, waarvan de met hrillanten versierde knop den vorm van .een bier vaatje heeft Sedert Zondag wordt te Neuilly bij Parys de reeds vroeger vermelde schoonheidswedstryd gehouden, waarover de beslissing door den ondernemer is over gelaten aan het publiek. Wanneer men de zaal van het koffiehuis, waar de vertooning plaats vindt, binnen treedt, stopt een lakei mot zekere scherpzinnigheid den bezoeker een boekje in de hand met gekleurde blaadjes, overeenkomende met de kleur der linten, welke elk der mededingsters op de borst draagt. Men heeft een kwartier om zijne keuze te bepalen, waarop men het bij zyne uitverkorenen behoorend blaadje uitscheurt en in een gereedstaande bus steekt. De dames, omtrent 25 in getal, zijn op een booge estrade gezeten, sommigen in den dracht van haar land, want er zyn Senegaleesche, Corsicaansche dames, een Bel gische, een Russische, twee Franache, enz. Het is streng verboden met haar te spreken, zoodat de booze wereld, welke beweert dat het grootendeels vrouwen of meisjes uit de Parjjsche achterbuurten zjjo, vrjj spel heeft. Door den heer Eiffel begeleid, heeft grootvorst Wladimir van Rusland den toren op het Champ de Mars" beklommen. In het vertrek van den heer Eiffel werd den grootvorst een spiegel getoond, op de Ijjst waarvan de Russi&che kunstenaar Piassetsky als een verrassing voor den heer Eiffel een prachtigen bloemen krans bad geschilderd met rondacbriftDe bloemen van Rusland en China groeten den grooten bouw meester van den Eiffeltoren". Vervolgens klom men tot den vlaggestok, waar Eiffel en zijn gast een glas champagne ledigden, vóór zy naar den beganen grond terugkeerden. - Voor het Crimineel Gerechtshof van Gers stond dezer dagen een boer, Castain, terecht, die ter liefde van zyne schoonmoeder, met wie hij in ongeoorloofde betrekking leefde, tot tweemalen getracht bad, zyne vrouw te vergiftigen, welke pogingen beide mislukten. Castain en zjjne schoonmoeder, die hem tot de mis daad aanzette, bekenden, na langdurige ontkenningen, eindelyk schuld. Zij werden ieder tot tien jaren tucht huisstraf veroordeeld. Duitschland. Het zestienjarig dochtertje van een rijtuigverhuurder te Berlijn, poogde een paar dagen geleden, zich door zelfmoord van het leven te berooven. Het juffertje nam deel aan danslessen, maar al de moeite die zy deed om dansen te leeren, was vruchteloos en haar onbe holpenheid gaf voortdurend aanleiding, dat haar kame raadjes haar voor den gek hielden en uitlachten. Woendag hadden weer een paar meisjes haar bij het huwwaartskeeren uitgelachen en dit trok zij zich zoo aan, dat zij te huis ge Komen, in haar bed, de pols aderen van de linkerhand opende. Het kreunen van het zwaar bloedende kind deed de moeder ontwaken, die in een aangrenzend vertrek sliep. Zij snelde naar het bed van haar kind, dat zy reeds bewusteloos vond. Een in het huis wonend geneesheer legde een nood- verhand en liet de jonge zelfmoordenaros naar een hospitaal brengen. Belg'ië. Donderdag is te Verviers voor de correctioneele rechtbank behandeld een proces van de administratie der invoerrechten en accynzen tegen zekeren heer Meyers, wegens frauduleuzen invoer van alcohol uit Duitschland. De eisch strekt tot betaling van: a. fr. 439,920 wegens niet betaald invoerrecht; b. fr. 4,399,200 wegens boete ten bedrage van het tien voudige van het niet betaalde recht; c. fr. 93,600, zijnde de waarde der gesmokkelde waren, en d. fr. 355,160, zjjnde de waarde der middelen van ver voer, voor het smokkelen gebezigd, of te zamen fr. 5,287,880. Eene doeltreffende straf! en een waardig tegenhanger van het vonnis, dat een misdadiger ter dood veroor deelde, vervolgens tot levenslange gevangenisstraf en daarna tot het plaatsen onder politie-toezicht gedurende 10 jaren. De beklaagde was ter terechtzitting aan wezig, maar de behandeling der zaak kon wegens de noodzakelijkheid eener nadere instructie geen voort gang hebbeu. De fraude is gepleegd door middel van blikken bussen, welke olie heetten te bevatten; uit de getaxeerde waarde der gesmokkelde waar blykt, dat de ambtenaren te Verviers ook al niet zeer scherp toezien. Nederland. Amsterdam, 31 Oct. In een mantel- en manu- factuurmagazyn aan den Nieuwendjjk kon gisteren een burger-juffrouw niets van hare gading vinden in het artikel tricot-tailles en wilde wel wat overhaast den winkel verlaten, toen zij by ongeluk een der heide tricots, welke zij onder baar mantel met de armen vasthield, liet vallon. Daar in den laatsten tjjd dergelyke raadselachtige diefstallen in dien winkel menigvuldig waren, heeft de eigenaar de juffrouw naarjhet bureau aan de Oude- Brugsteeg doen geleiden. 's G*r&venl»afcf©, 31 Oct. De overwinning by de stembus behaald is gister avond alhier door de liberalen gevierd met een vriendschappelijke bijeen komst, belegd door de besturen der liberale vereeni- gingen »De Grondwet" en »'s Gravenhage". De groote feestzaal bleek schier te klein om de op gekomen honderden te bevatten. Aanwezig waren onder scheidene liberale Kamerleden, zoomede beBtuur en leden van de »Nationale Unie". Het nieuw gekozen Kamerlid, de heer Guyot, was het voorwerp eener warme ovatie. De heer Zaayer, die presideerde, en de heer Gleich- man wezen op de beteekenis der behaalde zege en brachtten hulde aan allen, die daartoe hadden bijge dragen, aan de pers, het wykcomité enz. De heer Goeman Borgesius deed dit eveneens in een luimige rede, waarin bij den generaals en verdere officieren der liberale party in Den Haag dank zeide. De heer Levyssohn Norman bracht een vriendschappe- ljjken groet uit de verte van het vrijzinnig Rotterdam en dronk op de triple alliantie der drie liberale hoofd steden. De hoofdredacteur van Het Vaderland dronk op de pers met huldebetuiging aan de vereeniging „'sGra venhage". Verschillende andere sprekers wekten even eens allen op tot voortdurend samenwerken en uitten wenschen voor een te behalen overwinning in 1891. De nieuw gekozen afgevaardigde, de heer Guyot, die twee malen het woord voerde, dankte voor het in hom gesteld vertrouwen, dat hy hoopte zich waardig te maken en dronk ten slotte op Vaderland en Koning, waarna met geestdrift het volkslied werd aangeheven. Na een slotwoord van den heer Zaayer ging de ver gadering uiteen. Jt4ottex*<laiii, 31 Oct. Laatstleden Zondag ont ving een op de Hoogstraat alhier wonend heer een brief, waarin hem werd bericht, dat hij zich aan verregaande onzedelijke handelingen had schuldig ge maakt en openbaarheid aan die zaak zou gegeven worden, indien hij niet in bemiddeling trad met den schryver van den brief. De heer, dadelijk begrijpende dat het te doen was oui hem geld af te persen, zeide tot den brenger van den brief, die hem ook mededeelde, dat de zaak met geld wel af te maken zou zyn, dat de schryver den volgenden dag maar eens bjj hem moest komen. Daar het den heer te doen was om den dader aan de politie over te geven, bereidde hy zyne ontvangst voor, door twee zjjner knechts met een eind touw en ieder met een stok gewapend, in zijn keuken te plaatsen naast de kamer, waar hij den man wilde ontvangen. Tegen 12 ure 's middags kwam werkelyk de brenger van den brief weer bij hem aan huis met een als heer gekleede man, die zeide de patroon te zyn, terwjjl de andere zich voor knecht uitgaf. Hij liet den >patroon" bij hem binnenkomen en de knecht buiten wachten. Na den man in bedoelde kamer een stoel te hebben aangeboden, zoodanig dat bjj met zijn rug zat naar de deur, waar nabij de beide knechts zich bevonden en naar een andere deur, waar de echtgenoote van den heer in een nevenvertrek was, begon er een ge sprek, waarin de man den heer weer mededeelde en ditmaal zeer gedetailleerd, dat hjj zich aan zeer laak bare handelingen had schuldig gemaakt, terwyl hjj zeide couranten- en feuillëtonschrjjver te zjjn en hem dreigde het geval publiek te maken, indien hjj niet een zekere som betaalde. Na lang praten bood de heer hem 25 aan, mits hjj een bewijs van ontvangst schreef, waarmede de man eindelyk genoegen nam. Na het bewjjs geschreven te hebben, nam de heer het van tafel en dreigde de man aan de politie te zullen overgeven, waarop deze onmiddellijk opsprong en op den heer aanvloog, waarna de beide knechts naar binnen snelden, den man vast grepen, aan handen, voeten en hals, met het door hen medegebrachte touw vastbonden en hem in een hoek der kamer neerlegden. ^Hierna werd politie-assistentie gehaald, en de man, na losgemaakt te zyn, gearres teerd. Hij bleek een oud bekende der politie te zyn en is naar de strafgevangenis overgebracht. Dinsdag heelt de politie te Rotterdam onder scheiden personen in verhoor genomen, die verdacht worden, Zondag avond ongeregeldheden te hebben gepleegd bij twee bakkers. Sedert Zondag zjjn een aantal bakkers zonder werk, daar zij door hun patroons ontslagen zyn. Curieus, zegt de Maasb., was de ver klaring van een knecht, dat hjj zich in geenen deele had te beklagen over zijn patroon, maar opkwam voor de andere bakkersknechts. De man vergat, dat hjj een vrouw en zes kinderen heeft. Dinsdag avond was er te Rotterdam weer een anti-socialistische beweging. Voor hun vergaderlokaal aan de Binnenrotte zong eene menigte het bekende deuntje: Weg met de socialisten. Een der socialisten kwam naar buiten en mishandelde eene vrouw. Kort daarop werd een ruit ingeworpen, doch de politie wist, door de menigte uiteen te drjjven, nog bjjtijds verdere ongeregeldheden te voorkomen. Ook in de Raamstraat werden Woensdag avond eenige socialisten moeielyk gevallen. Onder de arbeiders aan het Hollandsche Spoor te Rotterdam schjjnt ook ontevredenheid te heerschen betreflende het werkloon en den Zondagsarbeid. UIT DOOR Een Oiid-Schouwenaar. XL In een land, dat zich zoo sterk ontwikkelt, is onder gewone omstandigheden altijd gebrek aan arbeids krachten. Wanneer er woeste gronden ontgonnen zjjn, volgen er reeds spoedig ambachtslieden van allerlei soort, terwijl ook een of meer winkeliers geen overtollige weelde uitmaken. Ditzelfde is het geval met mijndistricten, visschersplaatsen enz. Degenen dus, die een vak verstaan, of in 't algemeen de handen uit de mouwen kunnen steken, behoeven niet bang te zjjn, dat zjj op den duur werkeloos zullen blijven. Bij den een moge het wat langer duren dan bij den ander, maar in 't eind, meesten- tjjds reeds zeer spoedig, vindt een ieder eene opening" of een job. Echter moet men niet te kieskeurig zijn, in hetgeen men aanpakt. Al moet ook de kleermaker in het eerst kachelpoetser of de timmerman boerenknecht worden, dat is geen schande en wordt zelfs als iets zeer verdienstelijks beschouwd. Dan komt er nog bjj, dat de Ameri- kaansche manier van werken en van 't kanteeren der gereedschappen zeer verschilt van de Euro peesche. Een bekwaam Europeesch ambachtsman moet gedurende de eerste weken nog leerjongen zijn in het vak, waarin hij tehuis uitmuntte. Maar dan ook, is hij in de meeste gévallen zijne Amerikaansche confraters vooruit. Ook bet verschil der taal is een bezwaar, dat slechts langzaam kan worden te boven gekomen, hoewel men in 't drukst van den tjjd er toch niet om buiten werk zal blijven. Voor degenen, die noch een ambacht verstaan, noch handenarbeid hebben geleerd, zooals onder- wjjzers, kantoorklerkenwinkelbedienden, studenten en dergelijken, gaat er een zware wijs op, om in de Vereenigde Staten en in 't algemeen in alle nieuwe maatschappijen, aan den gang te komen. Het Ame rikaansche volk is in geen enkel opzicht bij de Europeesche natiën ten achter. Wat men in Europa vindt, vindt men ook hier en dikwijls zelfs uit de eerste hand. Al brengen de hierboven genoemden ook goede aanbevelingsbrieven en gunstige getuig schriften mede, dit helpt hen al zeer weinig. Ook grondige kennis van vreemde talen is meestentijds geen aanbeveling. Er zijn zoovele Amerikaansche jongelui, die bekwaam en bekend zjjn in den kring hunner inwoning, dat het een witte raaf is, wanneer een groene" landverhuizer voor eene «betrekking" in aanmerking komt. Ook hnn voorland is handen arbeid en meestal van de geringste soort. Meer dan een professioneel landverhuizer, wiens krachten te kort schieten voor den zwaren arbeid, dien hij ver plicht is te doen, begint te wanhopen en slaat de hand aan zijn eigen leven of daalt af tot de rangen der tramps of vagebonden. Degenen dus, wien handen arbeid vreemd is, al zijn zij overigens nog zoo bekwaam, mogen zich wel een paar malen bedenken, voor dat zjj den stap wagen en in het vreemde land verbetering van hun toestand gaan zoeken. Evenzoo is het gesteld met hen, die in hun vaderland goed hun brood hebben en wien de nood niet dringt tot verandering. Het is best mogeljjk, dat zij het op den duur evengoed of zelfs beter krijgen dan in hunne oude woonplaats, want in eene jonge zich ontwikkelende maatschappij bestaat natuurljjk veel meer kans om vooruit te komen, dan in eene oude, die op zijn best genomen niet achteruit gaat. Maai de overgang kost toch strijd en is aan velerlei be zwaren onderhevig, waaronder die van verschil in taal, gebruiken, toestanden en omgeving niet de geringste zjjn. Dat men in Amerika er niet omgeven moet wat men doet, blijkt hieruit, dat er in New-York ver scheidene gepromoveerden zijn van Britscbe en Iersche hoogescholen, die het vak van conducteur of drijver op de trams uitoefenen, terwijl anderen als voerlui van omnibussen en huurkoetsen, nog andere als particuliere nachtwakers enz. enz. dienst doen. Een Hollandsch baron is ergens tuinknecht op eene buitenplaats, voormalige Engelsche lords oefenen het boerenbedrijf uit, onlangs stierf er een bakkersknecht, waarvan later bleek, dat bij de wettige zoon was, van eenen rijken Duitschen graaf. In eene meubelfabriek werkten niet lang geleden kantoorklerk, een muziekonderwijzer, een veearts, een schoolmeester, een kunstschilder en een korporaal heel broederlijk te zamen op ééne zaal, terwyl in verscheidene andere gedeelten der fabriek de samenstelling der arbeiders niet minder bont was. "Waar, en in welke fabrieken of werk plaatsen men ook komt, steeds zal men er velen aantreffen, die in hun vaderland iets meer zijn geweest dan arbeider of handwerksman, maar hier aanvatten moesten, wat zij krijgen konden om in hun onderhoud te voorzien. Ook in de Vereenigde Staten, evenals in andere landen, heeft men een soort van komkommertjjd, waarin er nog wel, op fabrieken en werkplaatsen gearbeid wordt, maar wanneer er toch niet veel nieuwe arbeiders worden aangenomen. Van af Maart b.v. tot op het laatst van Juni is het er gewoonlijk druk. Dan weer is er een slappe tijd tot September en daarna begint de drukte, die duurt tot Kerstmis. Degenen, die in die drukke tijden aankomen, hebben gewoonlijk kans af en toe het geheele jaar werk te houden, maar zij, die gedurende den komkommertijd aanlanden, moeten wel eens lang wachten, voordat zjj in fabrieken aan den gang gaan kunnen. Ambachts lieden, zooals metselaars, timmerlui, stukadoors enz. kunnen gewoonlijk er op rekenen, dat zij 8 of 9 van de 12 maanden werken kunnen, hetgeen ook het geval is met die arbeiders welke buitenwerk ver richten. 's Winters wordt er niet veel buitenwerk verricht, hoewel verscheidenen dan weer een broodje verdienen met houtzagen, kolen dragen, sneeuw schoppen en andere dergelijke werkzaamheden. Ook boerenknechten kunnen gedurende de zomermaanden dikwijls dertig dollars per maand met kost en in woning verdienen, hoewel 's winters de boeren meermalen knechten genoeg krijgen kunnen, die voor kost on inwoning en eene zeer geringe tegemoet koming in geld wel bij hen willen werken. De beste tijd van aankomst voor de landver huizers is in 't algemeen het voorjaar, ongeveer het laatst van April of het begin van Mei. Dan komen de werkzaamheden met geweid uit en heeft men de beste kans om jin korten tijd aan den slag te raken, ten minste, als de toevloed van nieuwe aankome- lingen niet zoo sterk is, dat de markt tijdelijk over voerd en de kans van spoedig werk te bekomen daardoor schaarsch wordt. Natuurlijk trekken de menschen het liefst naar die plaatsen, waar familie betrekkingen, vrienden of laudgenooten wonen. Daar gevoelen zjj zich beter op hun gemak, terwijl zjj ook bjjna zeker zijn, hulp te ontvangen en door voorspraak hunner bekenden aan werk geholpen le zullen worden. Maar de schaduwzijde van dit trekken naar plaatsen, waar vele landgenooten wonen, is, dat er dikwijls zoovelen aankomen, dat er "bjj al den overvloed van werk, toch arbeiders te veel zijn en de loonen er onder lijden moeten. In dat geval gaan velen, die voor geen lager loon werken willen, naar nieuwere streken of plaatsen waar de toevloed van arbeiders niet zoo groot is en op deze wijze wordt het evenwicht tusschen vraag en aanbod hersteld. Anderen, die nog al wat geld oververdiend hebben beginnen een zaakje, terwijl ook velen, wien het werk op de fabrieken verveelt en die eenig kapitaal overgespaard hebben, in zulk een tijd naar nieuw ontgonnen streken trekken en zich daar als boer vestigen. Dit laatste was vooral het geval in 1873, toen als door een tooverslag handel en nijver heid stil stonden en duizenden eensklaps zonder werk geraakten. Velen, die toen eenig geld hadden, begonnen met het landbouwbedrijf en togen even gemoedigd op den akker aan bet werk als vroeger op de fabriek. Het bezit van de uitgestrekte, on ontgonnen gronden is voor de Vereenigde Staten als eene veiligheidsklep, die van meer kracht blijkt te zijn, dan de groote, staande legers der Europeesche mogendheden. Elke crisis op njjverheids- of handels gebied drijft duizenden naar bosch of prairie, waar door niet alleen het gevaar van bloedige oproeren afgewend en algemeene armoede voorkomen, maar bovendien de welvaart door de uitbreiding van den landbouw vermeerderd wordt. Zooals vroeger werd aangetoond, beteekent de Hollandsche landverhuizing naar de Vereenigde Staten, in vergelijking van die der meeste andere Europeesche natiën, niet veel. Waar vooral de Duit8chevs zoo sterk vertegenwoordigd zyn, dat zij reeds meermalen in verschillende plaatsen pogingen hebben aangewend om hunne taal naast de Engelsche op de openbare lagere school te doen onderwijzen, daar zijn er slechts enkele streken, waar zich tamelijk veel Hollanders ophouden. De Duitschers, ook omdat Duitschland een groot en machtig rijk is, hebben van alle vreemden den meesten invloed in de Vereenigde Stalen, terwijl de Nederlanders, èn van wege de kleinheid van Nederland èn ook ter oorzake van het geringe aantal Hollanders, die zich hier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1