ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 31 October 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. ALGEMEENE SCHOUWING OP DE VLOEDPM1EN. OPNEMING VAN DE VOETPADEN. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5765. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. V De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZIE rikzee, Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maat regelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente; MAKEN BEKEND: dat de bp dat artikel bedoelde algemeene schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Maandag den 4 November e.k., aan te vangen te 12 uur des middags. Zy herinneren de belanghebbenden aan het voor schrift der Verordeoing, dat de vloedplanken of kistingen alsdan moeten zijn buitengebragt en geplaatst. Zierikzee, den 28 October 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de VOETPADEN. Zierikzee, den 29 October 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat krachtens Raadsbesluit van heden, de prjja van het Gas, uit de Gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1890 is vastgesteld op zeven eii eon halve cent per Kub. Meter. Zierikzee, den 29 October 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. In een onzer vorige Algemeene Overzichten wezen wij er op, hoe meer dan dit in den laatsten tijd het geval was, er eene algemeene kalmte in Europa heerschte, en hoe alles wees op een vredestoestand, waarvan men de verstoring in de naaste toekomst althans niet bad te vreezen. Alleen de toestand van het Balkanschiereiland boezemde geen ver trouwen in, en zoolang de 9tand van zaken daar niet beter werd, kon men de toekomst niet met volle vertrouwen tegemoet zien. Jaren aan jaren toch is het Balkanschiereiland de twistappel ge weest tusschen Oostenrijk en Rusland, die elk op zijne wijze, daar invloed trachten te verwerven, waardoor noodzakelijk deze beide groote mogend- beden met elkaar in botsing kwamen, waarvan men het ergste vreezen moest. Jaren aan jaren heeft men getracht beiden tevreden te stellen, beider belangen aldaar zoo goed mogelijk te verzeke ren, doch steeds deden zich moeilijkheden voor, die onoplosbaar schenen, totdat nu het bericht de rondte doet dat werkelijk de oplossing nabij schijnt te zjjn. Dank zij de komst van den Czaar naar Berlijn, waar de Bulgaarsche kwestie besproken wordt en de aangekondigde samenkomst van den Oostenrijkschen Minister Kalnoky met Bismarck waar zij ook op het tapijt komen zal, wordt de begeerte levendig om het altoos dreigend geschil voor goed uit de wereld te helpen. Dat Bismarck hierbij geen gemakkelijke taak zal te vervullen hebben is duidelijk. Men verneemt dat bij eene nieuwe poging bij Oostenrijk doen zal, om bet te be wegen Rusland geen hindernissen in den weg te leggen, waar het trachten zal zijn invloed in Bul garije te herwinnen. Prins Ferdinand is thans op zijne terugreis naar zijn land. Hij heeft Weenen en Parijs bezocht, sommigen beweren ook van Berlijn, doch overal in bet strengste incognito. De Bulgaarsche leening, die bij de Oostenrijksche Lan- derbank gesloten is, wordt nog niet ter beurze verhandeld; naar men wil, geschiedt dit uit staat kundige overwegingen. In Servië is de Tweede Kamer geopend en heeft de jonge Koning een goeden indruk ge maakt bij de opening. Koning Milan heeft een telegram gezonden, waarin hij verklaart, ofschoon zich teruggetrokken te hebben uit het politieke leven, levendig deel te nemen in de zaken van zijn land en zijne beste wenscben aan de nationale verga dering te zenden. Op Creta schijnt de toestand ook te verbeteren. De gouverneur zou plan hebben de bezetting tot 1 Januari te handhaven, doch haar dan op te heffen en zelf terug te keeren naar Constantinopel, hij vermoed dat de rust alsdan geheel zal zijn hersteld. Al de Oostersche zaken trekken thans echter weinig de aandacht. Aller oog wordt geboeid door het schouwspel, dat thans Athene vertoont, waar twee personen van vorstelijken bloede, ver- eenigd zullen worden en die, wat bij dergelijke gebeurtenissen niet altijd het geval is, waarlijk liefde voor elkaar gevoelen. Alle hooge bloedver wanten van bruid en bruidegom hebben zich naar Griekenland begeven om bij de plechtigheid tegen woordig te zijn. De Dnitsche Keizer en Keizerin zijn aldaar ook aangekomen, benevens de Keizerin- moeder met hare dochter, de bruid. Plechtig is de ontvangst geweest, en de jonge Kroonprinses moet een zeer goeden indruk hebben gemaakt. Zooals reeds is gemeld, werd de reis over Italië genomen; te Monza ontmoette de Keizer en de Keizerin, het Koninklijk echtpaar van Italië, ver gezeld door Crispi. De Koning en Crispi deden hunne Duitsche Majesteiten uitgeleide tot Genua, waar de Koning den Keizer het bruidsgeschenk voor Prinses Sofia, een diadeem van brillanten, ter waarde van 300,000 frs., ter hand stelde. Van Athene gaat de reis van den Duitschen Keizer naar Constantinopel. Een merkwaardig bezoek voorwaar. Voor de eerste maal zal een Duitschen Keizer het strand door de wateren van den Bosporus besproeid betreden en zal by de eerste souverein eener groote mogendheid zijn, die den Sultan een bezoek brengt. Geen wonder, dat men te Constan tinopel al het mogelijke doet, om den Keizer luister rijk te ontvangen. En ondertusschen, dat de Duitsche Keizer reist, zijn in Duitschlnnd de politieke werkzaamheden hervat. De Rijksdag is geopend met eene troon rede, waarin hare medewerking wordt gevraagd voor de bevestiging van den buiten- en binnen- landschen vrede. Ook nu wordt die medewerking ingeroepen om de slagvaardigheid en de degelijk heid van het leger verder te ontwikkelen, teneinde daardoor nadruk te kunnen bijzetten aan het streven van Duitschland naai- behoud van vrede. Voorts wordt eéne nieuwe wet aangekondigd, betreffende nadere indeelingen by de land- en zeemacht, waar door verhooging van uitgaven ontstaat en een niet onaanzienlijke vermeerdering van den omslag over de bondstaten voor hunne bijdragen aan 's lands kas. Verder worden aangekondigd ontwerpen be treffende het bankwezen, maatregelen tegen socia listische woelingen, een nader crediet voor Oost- Afrika en oprichting van een koloniale afdeeling by het departement van buitenlandsche zaken. Verder wordt medegedeeld, dat de hoop, die bij de opening der vorige zitting van den Rijksdag werd uitge sproken omtrent het behoud van den vrede niet alleen is verwezenlijkt, maar versterkt vooral door persoonlijke aanraking des Keizers met verbonden en bevriende mogendheden. Zooals men ziet bevatte het program niet veel nieuws. In den Bondsraad is dan ook Donderdag reeds de nieuwe wet op de socialisten goedgekeurd, die slechts onbeduidende verzachtingen van de bestaande wet bevat. De nieuwe wet zal niet langer aan een bepaalden tijd gebonden zijn. Zij is reeds bij den Rijksdag inge diend. Wederom is eene levensbeschrijving van Keizer Frederik verschenen. Zij is opgesteld door Gustavo Freylag en gegrond op den persoonlijken omgang tusschen den Keizer en den schrijver. Bij- zonderbeden van staatkundig belang bevat bet boek niet. Freytag teekent slechts het bijzonder beminlyk karakter van den Keizer. In Frnnkrljfc zijn de Kamers bijeengeroepen tegen 12 November. Met het oog daarop houden de verschillende partijen vergaderingen om hun programma gereed te maken. De minderheid slaagt thans niet erg om de verschillende bestand- deelen waaruit zij is samengesteld te vereenigen tot eene aaneengesloten partij, die dan der meer derheid en der Regeering veel moeite zou kunnen veroorzaken. Zij blijft echter verdeeld en ver trouwen heerscht er wederzijdsch niet. In Engeland hebben in den laatsten tijd veel tns8cbentydsche verkiezingen plaats gehad, die bijna zonder onderscheid ten voordeele van de partij van Gladstone zijn uitgevallen. De uitslag der laatste verkiezing te Brighton echter heeft Gladstone's verwachting te leur gesteld. De can- didaat der conservatieven behaalde daar de over winning met eene aanzienlijke meerderheid. Toch is hunne partij achteruitgaande en ook daar wijst de uitslag eene kentering der volksmeening aan. De oude Gladstone heeft Woensdag nog eene groote redevoering gehouden, waarin ook bij zijne mee ning uitsprak, dat de Europeescbe vrede op het oogenblik niet bedreigd wordt. >Maar" voegde hij er bij, »wij moeten het niet ontveinzen, dat hij het misschien wel worden zal. Ik wensch hulde te brengen aan diegenen, onder de groote mogend heden, die een zoo loffelijke zorg hebben aan den dag gelegd om zooveel het van hen afhangt den vrede te bewaren en eene uitbarsting der Euro- peesche crisis te verhoeden. Van den anderen kant constateer ik dat Turkije een der groote factoren blijft, welke in staat zyn elk oogenblik den vrede te verstoren". Laat ons daarom hopen, dat dit struikelblok uit den weg mag worden geruimd, opdat de vrede niet meer van dien kant bedreigd worde. Amerika. Twee der opvarenden van de «Earmoor" zyn te Baltimore aangekomen. Zy leden vreeseljjk in de booten. Het ljjk van een hunner gestorven makkers was door den kok opengesneden en het bloed opgedronkeneen gedeelte van het vleesch werd in de zon gedroogd, waarna men de overbljjfselen van het lyk over boord wierp. Een tweede lyk ging deDzelfden weg. Griekenland. Het huwelijk van den Hertog van Sparta en Prinses Sofia van Pruisen is Zondag voltrokken. De bruid maakte een uitstekenden indruk op de bevolking van Athene en de 80,000 vreemde bezoekers, en stal de harten door een speech van den burgemeester in bet Grieksch te beantwoorden. Reeds Maandag begonnen de gasten Athene te verlaten. De Prins van Wales ging naar Egypte. Portugal. De begrafenis van den Portugeeschen KoniDg heeft Zaterdag plaats gehad. De ljjkbaar was bedekt met kransen; deze waren echter in zoo grooten getale ontvangen, dat een tweede voertuig noodig was om ze te bergen. De buitengewone gezanten der Vorsten gingen met den stoet, het Hof begaf zich echter op eigen gelegenheid naar de kerk, waar de Patriarch het lyk zegende. Nederland. Heerenveen, 28 Oct. De aanleiding tot de voorloopige inhechtenisneming van den notaris De Vries van Munnikenburen, is de volgeode: Reeds geruimen tyd geleden had deze ambtenaar voor een te Munster woonachtigen Duitschen koopman eene party kljjn verkocht eD de kooppenningen tot een bedrag van 1500 geïnd. Te vergeefs echter wachtte de koopman op ontvangst dier gelden. Nadat alle pogiDgen om zich in het bezit daarvan te stellen, vruchteloos waren geweest en de notaris eiodelyk beweerde niets ont vangen te hebben, diende de verkooper by de Heeren- veensche rechtbank eene aanklacht in tegen notaris De Vries, wegens verduistering van gelden. Op grond daarvan volgde diens inhechtenisneming. Een bakker bij Heerenveen heeft eene proef ge nomen, waarvan wellicht onze huismoeders party kunnen trekken. Algemeene klachten verneemt men steeds, dat kool, als men ze niet inlegt, zoo gauw gaat rotten. De bakker schaafde witte en roode kool en legde ze op den oven te drogen. De groote hoop kromp in tot eene kleine, lichte massa, maar toen zij eenigen tyd daarna des middags gestoofd op tafel kwam, had zy dezelfde kleur als versche kool en denzelfden smaak ook. Rotterdam, 28 Oct. De brand van Zaterdag avond beeft niet in het Hotel Weimar zelf plaats ge had, maar in een buiB daarnaast, hetwelk met het hotel in verbinding staat. Vier kamers benevens eene vliering zyn uitgebrand. De exploitatie van het Hotel, dat ongedeerd is gebleven, kan ongestoord voortgaan. Rotterdam, 29 Oct. Gisteren avond omstreeks 9'/s uur kwam eene groote volksmenigte van het Verkooplokaal, waar de vergadering van bakkersgezellen gehouden was, naar de Molensteeg, waar door eenigen uit die menigte by den broodbakker den heer G. J. Ros8mölder drie spiegelruiten werden verbrjjzeld. De politie, juist even te voren van de komst van die menigte onderricht, verscheen ongeveer tegelykertyd in bedoelde steeg, en ivcg de menigte spoedig uiteen. Een persoon, die met'een stok op een der glasruiten sloeg, werd door een politie-agent gegrepen, maar rukte zich los en wiet te ontkomen. Spoedig bleek echter wie hij was, zoodat proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Een streng onderzoek zal naar de overige schuldigen worden ingesteld. De heer Rossmölder had, even als andere brood bakkers, genoegen genomen met de gestelde eischen van de bakkersgezellen en zelfs reeds vooruit aan zyn knecht verklaard, dat by bereid was de eischen in te willigen, wanneer ook andere patroons dat deden doch die goede gezindheid scheen nog niet algemeen bekend te zynvandaar wellicht de daad van geweld pleging, welke trouwens onder alle omstandigheden streng te veroordeelen zou zyn. Wjj vernemen, dat door de Nederlandsch—Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij, behoudens de ge bruikelijke inspectiè'o, is aangekocht bet Engelsche stoomschip «British King", zusterschip der stoomschepen •Rotterdam", «Amsterdam" en «Opdam". Het stoomschip zal «Werkendam" heeten en ver moedelijk in December in de vaart op New-York worden gebracht. Coiynsplaat. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier (vacature-Huvers) is Zater dag 11. de heer Mar. de Jonge gekozen. lex-selce. De schuldenlast dezer gemeente zal in 1890 tot f 44,000 teruggebracht zyn. In de eerste 4 jaren zal daarvan jaarlyks 4250 of 3900 worden afgelost, in de 5 volgende telkens f 2850, f 2750 of f 2650, in de 3 daaropvolgende telkens 2050 en ver volgens jaarlyks 1850, 1750 of f 1500, zoodat in 1906 alle schuld zal zyn gedelgd. Onder deze cjjfers is de leening van 1500, waartoe de Raad in zyne laatste vergadering besloten heeft, niet begrepen. Uit deze opgaven blykt, dat de schulddelging in 1894 en 1899 met aanzienlyke bedragen vermindert. Met de rentelast zal dit eveneens het geval zijn. Deze be draagt in 1890 j 1674, in 1894 1082 en in 1899 540, waarna hjj telken jaren met 82 tot 60 gld. afneemt. In 1894, 1899 en 1906 staat de gemeente dus eene aanzienlyke vermindering van uitgaven en bijgevolg van hooide! y ken omslag te wachten. Het geheel geeft, dunkt ons, den indruk, dat de ge- meente-financiën volstrekt geen zorg behoeven te baren. Het totaal der geldleeningen van de laatste jaren (na den aanvang der kunstmatige oesterteelt) bedraagt 60,500. Briiinisst), 29 Oct. Gisteren is in onze ge meente met de meeste opgewektheid het 25-jarig bur gemeesterschap van den Edelachtb. heer C.M. Voorbejjtel herdacht. Door het uitsteken der vlaggen toonden tal van ingezetenen hunne belangstelling. De geheele Oudestraat was in eene allee herschapen. Aan weers zijden toch waren een 50tal boomen in den grond gezet door guirlandes van groen en bloemen verbonden. Voor het raadhuis verhief zich eene keurig versierde poort, terwyl in de raadzaal boven den zetel van het hoofd der gemeeote eene schoone kroon prijkte. Behalve deze versieringen waren nog eerepoorten opgericht nabjj de woning van den jubilaris en in de Nieuwstraat. Om halt twaalf werd de Burgemeester door den secretaris en den wethouder per rytuig van zyne woning fehaald en ten raadhuize geleid, waar de leden van en raad in plechtige zitting vereenigd waren. De Burgemeester werd hier in de hartelijkste be- woordiogen geluk gewenscht en hem als bljjk van sympathie der leden, een prachtig geschenk aange boden. Om half een begaf zich eene commissie uit de burgerjj naar het raadhuis. De voorzitter dier com missie complimenteerde den jubilaris met eenige wel gekozen woorden en bood hem uit naam der burgers een fraai cadeau aan. De burgemeester bedankte voor een en ander op harteljjkeo toon en betuigde zjjne ingenomenheid met de wyze, waarop hy door de burgery was ontvangen. Toen om twaalf uur de jubilaris op het raadhuis verscheen, werden, na aanbieding van het cadeau van den gemeenteraad door het fanfaren korps eenige nummers ten gehoore gebracht. Des avonds bezocht de burgemeester de conferentiekamer, waar de zang- vereeniging eenige schoone liederen deed weerklinken. Om 7 uur deed het ianfarencorps met fakkellicht omstuwd door eene talryke menigte een tocht door het dorp. De Oudestraat was toen fraai verlicht door lampions, evenals enkele andere deelen der gemeente. Overal heerschte de vroolykste stemming en de feestdag ein digde, zonder dat ergens eenige wanklank vernomen werd. Zieirikscee. Donderdag 11. werd in de zaal der sociëteit «Landbouw en Handel" eene vergadering ge houden van de afdeeling «Zierikzee" der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke goedgekeurd werden, deelde de voorzitter, de heer B. G. van der Have, mede, dat de afdeeling Zeeland van de Vereeniging »het Nederlandsch Rund veestamboek" na afloop dezer byeenkomst in dezelfde zaal zal vergaderen, daar door een samenloop van omstandigheden beide op hetzelfde uur op verschil lende plaatsen waren uitgeschreven. Van de afdeeling Noord-Beveland is eene missieve ingekomen, waarin medegedeeld wordt, dat het wen- schelyk is meerdere vrijheid te verleenen aan land bouwers voor het gebruik van 3e klasse paarden, en dat door hen aan bet hoofdbestuur een schrjjven is gericht om te trachten bjj het ministerie van water staat, handel en ny verheid hierin verbetering te brengen. De voorzitter, overtuigd dat meerdere vryheid voor den landbouwer by het gebruik van paarden van hoog belang is, stelt voor aan het hoofdbestuur instemming te betuigen met het adres van de afdeeling Noord- Beveland. By acclamatie wordt hiertoe besloten. Aangezien de heer Mazure bedankt heeft, om reden van gevorderden leeftyd, als lid van de provinciale keuringscommissie, is het noodig eene voordracht te maken voor een lid dier commissie, een veearts. Met het oog op de vele werkzaamheden wordt, op voorstel des voorzitters, bij acclamatie besloten de stemmingen niet by volstrekte meerderheid, doch by meerderheid van stemmen, te doen plaats hebben. Met 23 van de 44 stemmen wordt de heer Blindenbach candidaat ge steld de heer Geluk verkreeg 17 stemmen, de overige waren op verschillende personen verdeeld. Alsnu is aan de orde verkiezing vaD bestuursleden de hÜ. B. G. van der Have, voorzitter, M. C. de Crane, penningmeester, Joh. van den Bont Fz., C. J. Hocke Hoogenboom en A. der Weduwen zjjn paan de beurt van aftredenmet overgroote meerderheid worden allen herkozen. De voorzitter, het woord nemende, zegt ongeveer het volgende. Een week of wat geleden zag ik onder de landbouwers een minder opgewekt gezicht; dat was niet te zoeken in eene geriDge opbrengst van een of ander product, doch in Poolsche peenhet zal wel niet noodig zyn hiervan omschrijving te geven. Wan neer deze peên gezaaid zyn door landbouwers opland, dat bij contract verbonden was om suikerpeên te ver bouwen, dan is dat zeer afkeurenswaardig, Iets anders is dit voor die landbouwers, welke voor eigen rekening beetwortelen verbouwenhebben deze Poolsche peên gezaaid, dan voorzeker hebben zy wel wat veel ge waagd, doch is het hun niet euvel te duiden. Om een goede en gezonde verhouding tusschen producent en fabrikant te verkrygen is het noodig, dat de peên voortaan op gehalte verkocht wordendit zou zeker vele bezwaren uit den weg ruimenhet onderzoek aan de proefstations is echter nog al kostbaar, vandaar ik voorstel, dat de afdeeliog een adres richte aan het ministerie van waterstaat enz., om verlaging van de kosten van onderzoek te verkrygen. Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen en de vergadering na omvraag gesloten. De heer E. van den Bosch, secretaris-penningmeester van de afdeeling Zeeland der vereeniging »Het Neder landsch Rundveestamboek", deelde alsnu mede, dat de te houden vergadering openbaar is, en het hem een groot genoegen zal zyn als velen zich opgewekt ge voelen, buiten de leden, de discussien te volgen. Verder deelt hy mede, dat de voorzitter en vice voor zitter verhinderd waren naar Zierikzee te komen en de heer A. van der Have, die de leiding dezer byeen komst op zich genomen had, helaas door ziekte ver hinderd wordt; ook het medebestuurslid de heer Tak is niet opgekomen, zoodat hy zich genoodzaakt ziet als voorzitter en secretaris bij deze vergadering te fungeeren. Daarna opent hy de bijeenkomst en doet voorlezing der notulen, welke onveranderd goedgekeurd worden. Mededeelipg wordt nu gedaan, dat dien landbouwers welke nog in dit jaar als lid van de afdeeling willen toetreden, vermindering van contributie zal worden toegestaan, terwyl zy toch het recht hebben voor de a.8. November-keuring vee tot inschrijving aan te geven. Het aantal leden bedroeg in 1888 51, thans 50; terwyl in 1889 36 stuks rundvee werden ingeschreven. Gebruik makende van de verleende concessie meld den zich eenige personen als lid aan. In de plaats van den beer A. van der Have, die aan de beurt van aftreden is doch zich niet verkiesbaar stelt, wordt als lid van het bestuur de heer B. Giljam, gekozen. De voorzitter brengt ter kennis, dat aan het stam boek uitbreiding is gegeven door het aanleggen aan een boek, uitsluitend tot het inschrjjven van vaarzen die Daar het buitenland verkocht worden. Eene be paling dat eene geregelde verklaring door den eigenaar aan den hoofd-inspecteur moet worden ingezonden, verdient zeker waardeering, daar bet niet wenschelyk is dat te jonge dieren worden opgenomen. De aanvragen om inschryving worden, nu direct, door den secretaris aan den inspecteur die met.de keuring belast is, opgezonden, tegeljjk wordt aan den algemeenen secretaris opgaaf gedaan van het aantal aangegevene dieren. Het goedgekeurde vee kan nu door den inspecteur onmiddellijk worden gebrand, een en ander geeft veel tyd- en kostenbesparing, en zal het misschien mogelyk worden de kosten van in schrijving te verlagen. Door het hoofdbestuur zjjn pryzen uitgeloofd voor de beste melklysten, bestaande in medailles en getuig schriften. Hoogst wenschelyk zou het zyn, dat de namen van die leden welke goede melkstaten houden en overleggen, met eene vette letter in de stamboeken werden gedrukt. De heer Voorbeytel van Nieuw- en St. Joosland vraagt, of er in SchouwenDuiveland melkstaten worden gehouden, waarop de heer J. M. Klompe van Dreischor mededeelt, dat in zyne gemeente vier landbouwers op zich genomen hebben van hunne melkkoeien Ijjsten aan te leggen en by te houden. Aanvankelijk gaat alles naar wensch, en kan men reeds eenige voordeelen aantoonen. Zjjns inziens zou het zeer wenschelyk zijn, wanneer door het hoofdbe stuur gratis melklysten aan de leden werden toege zonden. De heer Voorbeytel toont het nut aan van goede melklysten en zou het ook in het belang achten wanneer door het hoofdbestuur melklysten werden verstrekt. Volgens zjjne overtuiging zou het dan noodig zjjn, dat ieder de gebreken welke deze Ijjsten aan kleven aan den secretaris mededeelde, opdat bjj eene volgende uitgaaf verbeteringen konden worden aan gebracht. De vergadering, van oordeel dat het houden van melklysten bevorderljjk is voor het fokken van uitmuntend melkvee, besluit het voorstel van het be stuur om de namen der fokkers welke goede melklysten bouden in de rundveestamboeken in het vervolg met eene vette letter te doen drukken, aan te nemen, om het aan de volgende algemeene vergadering in over weging te geven. Bjj het bespreken van het beschikbaar stellen van premiën bij gelegenheid der in in 1890 te Goes te houden congres-tentoonstelling wordt, na warme dis- cussiën, in beginsel besloten een prjjs uit te loven voor 6tieren, mits deze minstens gedurende één jaar in de provincie Zeeland ter dekking beschikbaar worden gesteld. Eene bespreking van de middelen, die aangewend kunnen worden om by de fokkery niet alléén op melkrykheid, maar ook op het vetgehalte der melk te werken, wordt ingeleid door den heer E. van den Bosch, welke hierna de vergadering met een woord van dank sluit. - De Zierikzeesche ysvereeniging heeft in hare Vrijdag gehouden vergadering tot bestuurslid gekozen de heer J. H. Ochtman in plaats van den heer J. A. Legemaat, die aan de beurt van aftreding was en ver zocht had niet meer in aanmerking te komen. Herkozen werden als bestuursleden de beeren F. C. van der Vliet en F. W. J. van der Halen. Door den voorzitter, den heer F. C. van der Vliet, werd verslag uitgebracht en door den penningmeester, den heer J. van Schelven, rekening gedaan. De heer mr. J. L. van Eeten stelde voor, om zoo mogelyk dezen winter een fête de nuit te geven; wat in overweging zal worden genomen. Voordracht ter benoeming van een onderwjjzer aan de o. 1. scbool A te Goes: 1. J. Hoogstrate te Kapelle; 2. H. de Priester te Borsele; 3. Chr. Schultz te Brouwershaven; 4. I. van Melle te Goes. Zondag ontstond aan den oever van den Thomaes- polder eene afachuiving ten Oosten van het in Augus tus 11. aangevangen oeverwerk. De laagwaterly'n naderde tot den dyksteen, zoodat uitbreiding der werken niet noodzakelijk zal zjjn; gevaar voor invloeien bestaat nog niet en zal geheel wijkeD, wanneer de in aanleg zijnde inlaagkade spoe dig gereed is. Omtrent het ongeluk, Zaterdag den knecht van schipper Van Ooyen overkomen, deelt de G. Crt. de volgende bijzonderheden mede: Twee schepen ontmoetten elkaar in de brug te Schore. Het eene »de Junior", kapi tein Van Ooyen, kwam daardoor in gevaar tegen den peiler te stooten, waarom de knecht, Leo Louwerijzens gebeeten, de kurkenzak er tusschen wilde brengen. Op 't zelfde oogenblik echter stootte het schip, het touw van het kluishout brak en dit laatste kwam met zulk een kracht op het hoofd van voornoemden knecht, dat hjj bewusteloos nederviel en eenige uren later den geest gaf. Volgens opgaaf was bjj geboortig te Ant werpen, 22 jaren oud, ongehuwd en ouderloos. Tegen den schipper is proces-verbaal opgemaakt, omdat hjj, ondanks het sein, de brug doorgezeild is. Mej. Kole, geb. van Westen, heeft tegen 1 No vember a.8. haar ontslag als gemeente-vroedvrouw te Hoofdplaat aangevraagd. Als algemeene regel is thans bepaald, dat post kantoren en hulpkantoren der posterjjen, niet met den telegraafdienst vereenigd, op Zon- en algemeen erkende Christeljjke feestdagen niet later dan tot 3 ure voor het publiek geopend zullen zjjn. Zierikzee, 30 Oct. In de gisteren namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, werden als ingekomen medegedeeld en voor notificatie aan genomen, brieven van de heeren Jhr. A. C. Röell, B. W. Mondt en A. H. W. van der Vegt, dat zij hunne benoemingen aannemen, respectievelijk tot lid der Plaatseljjke Schoolcommissie, ieeraar in het recht lijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool en Ieeraar in hetzelfde vak aan de Burger-Avondschool, alsmede van de ontbonden Postduivenvereeniging hier ter stede, aan de gemeente tengeschenke aanbiedende, een stem pel voor het slaan van medailles, bestaande uit het stadswapen met randschrift, en een in brons geslagen model, welke voorwerpen door Bnrgem. en Weth. reeds aanvaard zyn. In handen van commissiën werden ten fine van onder zoek gesteld, gewijzigde begrootingen van het Burgerl. Armbestuur, met aanvraag om verhooging van subsidie en van het Burger-Weeshuis, beiden voor 1889. Aan de heer J. C. F. van Schaik te Woensel, werd ingevolge verzoek, tot 1 Januari 1890 uitstel verleend aan de vervulling zjjner toezegging, om voor 29 Octo ber e.k. begrooting en teekening in te zenden, voor den aanleg en de exploitatie van een gedeelte lokaal- spoor en tramweg, van Zierikzee met overbrugging van het Zjjpe, tot Rosendaal. Aangehouden werden een verzoek van den heer F. F. LeupenIeeraar aan de Hoogere Burger school, om verhooging van jaarwedde, alsmede een adres van schipper J. Paret, om vergoeding voor op 23 Sept. 1.1. geleden schade aan zyn sloep, wegens ver sperring van het jaagpad op den Westhavendjjk. Wegens vertrek uit de gemeente werd afschrijving van hoofdeljjken omslag verleend van de aanslagen van J. Meerman voor 0,92', G. de Meulmeester voor 2,75, G. H. J. Souman voor 8,02 en J. W. B. van Nieuwland voor 8,02. De heer H. M. den Bouwmeester, verzoekende om een terrein op den Yisschersdyk, naast zyne houtloods, van de gemeente te mogen huren, werd voor zyne aanvrage verwezen naar den Gemeentebouwmeester, om het terrein in gebruik te bekomen, overeenkomstig de bestaande verordening op het tjjdeljjk gebruik van gemeentegrond. De post voor aankoop van boomen van de loopende begrooting der gemeeente, werd met f 34 verhoogd uit het artikel voor aankoop van inschrjj vingen op het grootboek der Nederl. Werkel. Schuld. Over het aanhangige voorstel van Bnrgem. en Weth., tot wjjziging van het tarief der havengelden, werd advies uitgebracht door de Commissie van onderzoek. De behandeling werd aangehouden. Aan de orde kwam vervolgens de gemeentebegroo- ting voor 1890, waarover door den heer S. J. Ochtman namens de Commissie van onderzoek rapport werd uitgebracht. De Commissie, hoewel erkennende, dat zooveel moge- ljjk de uitgaven tot het strikt noodige werden bepaald, meende de wenscheljjkheid te moeten uitspreken, dat zooveel mogeljjk worde gestreefd naar versterking der middeleD, zoowel met het oog op de verminderende opbrengst der zelkasch, als op de uitgaven, die de gemeente staan te wachten voor de herstellingen van kaaimuren en van het Sas. Behoudens eenige door haar voorgestelde wijzigingen en opmerkingen van minder groot belang, had zij evenwel geen bedenkingen tegen do goedkeuring der begrooting. Haar voorstel, om aan den Concierge van het Raad huis eene personeele toelage van 50 's jaars boven zjjne jaarwedde te verleenen, vond geen bjj val en werd met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Six, om in de Raad zaal tot betere verlichting eene Wenham-lamp aan te brengen, verwierf instemming. Inlichtingen werden der Commissie verstrekt omtrent het ophalen der buitenbrug en de soliditeit der win dels, alsmede omtrent de bestratingen in de gemeente. Aan Burgem. en Weth. werd opgedragen om te overwegen of voor buskrnidmagazjjn geen veiliger plaats dan de Nobelpoort is aan te wyzen of dat voor de bewaring van buskruid geen andere maat regelen belmoren te worden genomen. Een door den heer de Looze gedaan voorstel, om het Sas geheel digt te maken of het althans bij wijze van proef, gedurende een jaar in den tegenwoordigen toestand te laten, werd gerenvoyeerd naar Burgem. en Weth. om praeadvies, in overleg met de Commissie van Fabricage. De prijs van het gas voor 1890 werd op 7x/s cent per Mri bepaald. Aan den Directeur der Gasfabriek werd boven zjjne jaarwedde van 500 eene personeele toelage van ƒ300 's jaars toegekend. Goedgekeurd werden de begrootingen der Schutterij en van het Burgerl. Armbestuur voor 1890. Aan de laatste instelling werd 10440 subsidie toegekend. De post voor onderhoud van schoolgebouwen werd op voorstel van Burgem. en Weth. verhoogd met ƒ200 voor het aanbrengen van een afscheiding in een der lokalen van de school B. In de behoefte van afschei ding van de andere lokalen zal later worden voorzien. Een voorstel van den heer Fokker, om den post voor subsidie aan de Ambachts- en Industrieschool van den heer E. W. Mus met 50 te verhoogen, werd verworpen Naar aanleiding eener vraag van de Commissie, werd door den Voorzitter mededeeling gedaan van het voor nemen van Burgem. en Weth., om een voorstel in te dienen tot wjjzigiog van de heffing van marktgelden. Daarna werd de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 116967,68. Eindelijk werd voor de leden ter visie gelegd, een nader voorstel van Burgem. en Weth., met nota van toelichting, tot het verleenen van concessie aan de heeren Houwer en Hummelinck tot den aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding. Tusschen de adres santen en het dageljjksch bestuur bestaat over die voorwaarden overeenstemming, behalve over de door de gemeente te verleenen subsidie en het door concessi onarissen te storten waarborg-kapitaal. Hiermede was deze zitting, waarvan in een volgend blad een uitvoeriger verslag zal worden gegeven, afgeloopen. Aan het kantoor der directe belastingen op de Prinsengracht bij de Leidschestraat te Amsterdam, is door een argeloos belastingschuldige een bankbiljet van 25 in betaling gegeven, dat valsch bleek te zijn. Het nummer, ter weerszijden in de bovenhoeken, is niet in het papier gedrukt, maat gestempeld, en in het fijne schrift aan den voet van het biljet, waarin de straf bepaling op het namaken is afgedrukt, komen een drietal taalfouten voor. Er staat »ech" voor »echt", «ver valscbte bankbil jetten", in plaats van: «van valsche" en »ten hoogte zeven jaren" voor «ten hoog e t e". Ook ontbreekt het watermerk. Voorzichtigheid zjj dus bjj de ontvangst van bankjes van 25 aanbevolen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1