ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 19 October 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. D WANG. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. SCHETSEN Noord-Amerika, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5760. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Geen bijzonder aantrekkelijk onderwerp, wel? Neen dat geef ik grif toe. Of het aan het woord ligt of aan het begrip, weet ik niet, maar men wordt kregel als men de klank hoort. Dat denkbeeld van vrijheid, van te doen en te laten naar eigen goeddunken, zit ons zóó in hart en nieren, dat wij niet gedwongen willen zijn, door niets, door niemand. Door niemand? Och, vraag dat onze kleinste lieveling eens, als zij in een van hare aanvallige kuurtjes het er nu een%, op gezet heeft, om iets te doen wat volstrekt niet strookt met het voornemen van papa of mama. Zelfs zoo'n kleine snuiter bindt ons de handen en laat ons niet vrij; hoe zal het dan niet zijn buiten het huisgezin, in de maatschappij, in de wereld? Het begrip vrijheid sluit vrij wel in zich het denkbeeld van ongebondenheid, en toch is hierin oogenschijnlijk de grootste tegenspraak, als men yergeljjkt de volken, die er zich op beroemen de meeste vrijheid te genieten, met de in die landen geldende wetten en verordeningen. In die vrijzinnige rijken vindt men van de hoog ste wet de grondwet af, tot de nietigste plaatselijke politie-verordening toe, allerlei regels en verbodsbepalingen opgenomen, die onwillekeurig doen denken aan een spotten met het begrip van »ongebonden zijn," «vrij zijn." En toch is niets minder waar dan dat. Het zit 'm in de wijze, waarop die wettelijke regelingen en bepalingen in het leven zijn geroepen. Gesteld dat het hoofd van den staat, onverschil lig onder welke benaming men zich dien waardig- heidsbekleeder denkt, enkel en alleen krachtens zijn ambt, en mogelijk ook met de beste bedoelingen, allerlei voorschriften en regelen vaststelt, waarnaar zijne onderdanen zich hebben te gedragen, dan gaat het toch bezwaarlijk in deze te spreken van een vrij volk. Maar stelt daar tegenover een volk, dat uit zich zelf en uit heiligen aandrang om te handelen in het belang en ten nutte van allen, wetten en reglementen samenstelt, waarnaar allen zich hebben te richten, dan gevoelt men onmiddellijk dat in het laatste geval van geen dwangmaatregelen sprake is, maar van bij de wet gestelde overeenkomsten, die geen ander doel hebben dan juist de vrijheid in een beschaafden staat te waarborgen. Het volk maakt die voorschriften in gemeen over leg en naar eigen goeddunken, zeiden wij. Maar het spreekt van zelf dat hiermede de bevolking hoof delijk niet bedoeld wordt, doch zij die door dat volk hiertoe zijn aangewezen, de Volksvertegenwoor digers dus. Wanneer nu bij voorbeeld zulk eene Volksver tegenwoordiging naar beste meenen en weten van oordeel is dat de deugdelijkheid van het leger in groote mate verhoogd wordt, wanneer ieder die daartoe in de termen valt, persoonlijk de wapenen draagt voor het vaderland, dan wordt schijnbaar door zulk eene maatregel wel de vrijheid van enkele tot dusver bevoorrechte personen verkort, maar de vrijheid van allen krijgt dan des te grooter waar borgen. Wanneer op grond van jarenlange ondervinding en nauwkeurige waarneming op onwederlegb'are wijze gebleken is, dat eene de menschheid teisterende vreeselijke ziekte zooal niet geheel voorkomen, dan toch in omvang en uitwerking binnen veel enger grenzen kan teruggebracht worden, dan is de toe passing van het middel tot bezwering dier ramp een eisch in het belang van allen. In een waarlijk vrijheidlievenden Staat worden dan ook op dit stuk regelen en bepalingen gebiedend voorgeschreven. Evenmin is er een spoor van machtsmisbruik te vinden, wanneer een vrij volk overeenkomt dat ieder kind onderwijs moet ontvangen. Het is in het belang van den Staat, dus van allen, dat de bevolking ontwikkeld worde; maar het is niet minder in het belang van het individu, van den staatsburger, dat bij met de noodzakelijkste kundigheden gewapend den strijd des levens aan vaarde. Werken en denken en leeren is leven. Geef alle kinderen het noodigste onderwijs. Klinkt het niet als een parodie, dat in onzen op beschaving pochende lijd een dergelijke wensch, neen een dergelijk bevel noodzakelijk is? En toch, duizenden kinderen loopen nog rond, verstoken van alle onderwijshet betreurenswaardige feit valt niet te loochenen. Hoe zijn die wezens later te beklagen, die bij al hunne armoede ook nog de minste geestesont wikkeling moeten derven. De beklagenswaardigste aller armoede toch is armoede van geest. Hoe schril is niet in tegenstelling met den be- staanden toestand de diep doordachte uitspraak van den dichter: En om te leeren is 't leven gegeven Geef alle kinderen het noodigste onderwijs! Er is geen sprake van verkorting van vrijheid wanneer wij overeenkomen, dit voorschrift te volgen en waarborgen eischen, dat niemand er zich aan onttrekke. 't Is droevig, dat in onzen tijd nog wettelijke regelingen op dit stuk noodzakelijk zijn, maar 't is een maatregel in het belang van allen, van de samenleving, van het gansche volk. Volksonderwijs is de grootste, de machtigste factor voor volksgeluk en volkswelvaart. Het is meer. Het is de groote prikkel ten goede, bet leven wekkende beginsel voor deugdzaamheid en waren godsdienstzin; want eeuwig waar blijft de zinrijke spreuk van den grooten wijsgeer uit de oudheid: geen deugd zonder kennis. Bescheiden is daarom slechts de bede: geef alle kinderen het noodigste onderwijs! Amerika. Een jeugdige vagebonde. Uit Parkersburg, W. Va. wordt aan de N.-Y. Staatszlg. gemeld: Voor de recht bank alhier wordt tegenwoordig een proces behandeld, dat door de eigenaardige, romantische bekoorlijkheid, die van de beschuldigde uitgaat, de geheele bevolking van Putnam County in een opgewonden toestand doet verkeeren en een algemeene spanning iu het leven geroepen heeft. De beschuldigde is de 17jarige, beeld- schoone Etta Robinson, die gedurende de laatste maanden vrijwillig, uit eigen verkiezing en alleen uit drang naar het avontuurlijke, een Zigeunerleven vol emoties en ontberingen geleid heeft. Het naar den geest zeer zeker hoogbegaafde en van gezondheid bloeiende meisje staat terecht wegens diefstal van paarden. Drie- of viermaal heeft zjj zich paarden toe geëigend, is daarmede ontvlucht, rivieren overgezwom men, over bergkloven gesprongen en heeft zich weken lang in holen verborgen gehouden en zich gedurende dien tjjd met bessen en wortels gevoed. Tweemaal werd zjj gevat en naar de eigenaars der gestolen paarden teruggebracht, maar haar jeugd en haar vurig temperament oefenden zulk eene betooverendeuitwerking op dezen uit, dat zjj er niet toe konden komen het jonge meisje aan den rechter over te leveren. De derde maal liep het slechter met haar afzjj werd toen gevangen genomen en in do gevangenis van Putnam County opgesloten. Daar werd het hart van den cipier door hare jeugd en blijkbare onschuld geroerdbjj stond haar een grootere vrijheid van beweging toe dan verstandig wasop een goeden morgen was Etta verdwenen en met baar een paard, dat den cipier toe behoorde. Etta had zich raannenkleêren weten te ver schaffen en was zonder eenigen hinderpaal te ontmoeten het gevangenisplein over- en de poort uitgereden. Nadat men haar tien dagen lang te vergeefs had trachten op te sporen, vond men baar eindelijk, niet verre van de woonplaats harer bloedverwanten, nadat zjj het gevaarlijke, door tallooze kloven doorsneden County in alle richtingen doorkruist had. In de ge rechtszaal maakt Etta den meest sympathieken indruk. Hare oogen stralen, hare wangen gloeien, wanneer zjj van hare zwerftochten vertelthare manieren zjjn aangenaam, hare gebaren bevallig en hare geheele verschijning is prettig eu ipnemend. Naar men zegt zuP,«n velen van de voornaamste burgers van het Coüdiy hun best doen de iuvrjjheidsstelliug van de «temperamentvolle" Etta te bewerken. Joseph T. Kelly, de zoon van een welbekenden bankier te New-York, werd onder het woeden van een orkaan op de vlakten bij Newark door den wind van het platform eener waggon geworpen en oogen- blikkelyk gedood, doordien hij met zijn hoofd op een hoop dwarsleggers terecht kwam. De overledene was omtrent 25 jaar oud en ongehuwd; de bedroefde vader, die zich ook op den trein bevond, bracht het lijk naar South Oranje, waar zjjn woonplaats is. Het stoomschip «England" van de Nation line, voer niet lang geleden uit de haven van New-York met eene lading hoornvee, wel het grootste in getal, dat nog ooit uit eenige haven van Amerika werd uit gevoerd. Het vaartuig is bestemd voor Liverpool, met 1250 levende ossen aan boord, welke gemiddeld 1450 pond per stuk wegen en door Nelson Morris, een groote slachter en veehandelaar te Chicago, verscheept werd. Bovendien verzonden Eastman Co. met dezelfde ge legenheid nog 1700 kwartieren geslacht vleesch, dus een gezamenlijk bedrag van levend en dood, datgeljjk staat met 1500 stuks. Het floreeren van dezen tak van handel, dat sinds een jaar zulk een hoogen vlucht nam, duurt immer voort. Men berekent dat er wekeljjks ongeveer 16000 stuks vee uit Amerikaansche zeehavens naar Europa verzonden worden. De onkosteD voor vracht komen op 20 tot 25 dollars voor ieder beest, terwjjl ze in Londen omtrent 90 100 dollars per stuk opbrengen. Dus de geldswaarde van het levend vee alleen ver tegenwoordigt bjj deze verzending niet minder dan 10.000 dollars. Van daar dat bet bestuur dezer lijn onlangs besloot om geen passagiers meer te vervoeren, maar zich geheel toe te leggen op de vee-transportatie. Ook de schapen handel wordt beter en de export grooter, want de hooge prjjzen van rundvleesch in Engeland, werken op die van het schapenvleesch en waar vroeger den uitvoer dier beesten onbeduidend was, worden er thans duizenden iedere week verscheept naar Engeland, hoofdzakeljjk uit Montreal, hoewel ze meestal van de Vereenigde Staten afkomstig zjjn. Vierduizend balen hooi met even zooveel zakken maïs, worden vereischt ora een volle lading vee voor een gewone reis van voeder te voorzien. Zweden. Uit Stokholin wordt gewag gemaakt van een uit vinding van een zeer bekwaam arbeider bjj de maat schappij «Separator", C. A. Johansonzjj zou, zegt men, een geheel nieuwe baan openen op bet gebied der boterbereiding. Uit Reval wordt officieel daarom trent o. a. medegedeeld, dat de machine «extractor" heet, en dat de boter lang3 mechanischen weg direct uit de melk wordt afgescheiden, zonder dat deze eerst room behoeft af te zetten. De exploiteerende vennoot schap wil met een kapitaal van 400,000 kronen beginnen. Engeland. In een ziekenhuis te Londen is een baldadige grap gepleegd. Een plaaggeest bad nameljjk een nest ratten in het bed der oppasseres verborgen. Deze bemerkte eerst na eenigen tjjd in welk gezelschap zjj verkeerde, vloog toen natuurlijk in de grootste ontzetting het bed uit en bracht den nacht verder in een leunstoel door. Naar aanleiding van dit voorval besloten de be stuurders van het gasthuis een brief te richten aan alle lagere beambten, waarbjj dezen met ontslag be dreigd worden, indien zjj niet binnen een bepaalden tjjd aanwjjzingen gaven omtrent hem of heD, die de ratten in het bed hadden gebracht. 't Hielp niet voortdurend. Een geesteljjke in Corn- wales had er zich reeds vaak over geërgerd, dat de personen die zich ouder zjjn gehoor bevonden, telkens omkeken als weder een nieuwe kerkganger het bede huis binnenkwam. Op zekeren dag zeide hij dan ook van den kansel«Lieve broeders en zusters, ik bemerk met droefheid dat ge u in uwe godsdienstige plichten laat afleiden door de zeer begrijpeljjke begeerte om te willen weten wie na u de kerk binnenkomt. Ik zal daarom, om dit te vermjjden, u voortaan de namen noemen van hen die binnenkomen. Daarop begon bij zijne predikatie, maar moest weldra afbreken, toen hjj juist gezegd had«En de profeet sprak tot de pachter Stabbius, met zijne vrouw en zjjn dochter Stabbius ging met zjjne dames heel verbaasd zitten en de preek werd vervolgd. Na een poosje luidde bet «Op die wijze kwam het land waar melk en honiog vloeide, in handen van Samuel Curtis en Willem De gemeente die heel beschaamd was, luisterde met aandacht hoe de predikatie voortgingen hoe de geeste ljjke zich zeiven herhaaldelijk in de reden moest vallen om binnengekomen personen te noemen. Op zeker oogenblik beging de wakkere man echter een flater, want toen hij zeide: «Juffrouw Symons, uit de «Roode Leeuw" met een nieuwen hoed op," toen keerden, als op commando, al de vrouweljjke kerk- gangsters het hoofd om. ILourtcii, 16 Oct. Io den vroegen ochtend, te 4 uur, heeft er in de Monfield mijnen bjj Longton, in Staffordshire, een inijngasontplofBog plaats gehad, terwjjl 60 a 70 werklieden zich in den mijnput be vonden. Onmiddelljjk is er hulp verleend, en te 8 uur had men 10 personen nog levend gevonden, maar tevens 3 vreeseljjk verbrande ljjken. Voor het behoud der overigen wordt zeer gevreesd. Rusland. In het verbeterhuis in Rusland bracht een lid van de «vereeniging tot zedelijke verbetering der gevan genen" een bezoek, en vroeg aan een der gevan genen«Waarom zjjt gij veroordeeld?" «Omdat ik vervalschte waren verkocht en rajj aldus onder bedriegelijke voorwendselen voordeel verschaft heb,'! was het oprechte antwoord. «Ik hoop dat gij in deze inrichting, wier geheele organisatie en leiding tot het verbeteren der gevangenen bestemd is, weêr een nuttig lid der maatschappij zult worden. Welk werk heeft men.u gegeven?" «Ik maak voor den Staat echte lederen zolen van bordpapier." Servië. Van de ontmoeting der gewezen koningin van Servië met haren zoon geeft de correspondent der Standard te Belgrado het volgende verhaal. Koning Alexander werd door zjjn leermeester en een aide-de-camp naar de woning zijner moeder be geleid en in een kleine spreekkamer door Nathalie en een hofdame ontvangen. Bjj bet binnenkomen groette de jonge koning zjjne moeder op militaire wjjze en richtte toen tot haar de volgende woorden, die zijn leermeester voor hem had opgesteld «Als kouing ben ik gehouden mjjzelve en onze wetten te eerbiedigen en dezen dwongen mjj tot mjju leedwezen tot nog toe, mjjne moeder te zien. Ik stond onder bevel van mijn vader, die mjj vrjjwillig zijn kroon gaf en wiens bevelen ik steeds zooveel mogelijk zal volgeu. Nu, intusschen, ben ik in staat gesteld mjjne moeder als koniDgin van Servië op Servischen bodem te begroeten en ik vertrouw dat zij geen moei- ljjkheden zal veroorzaken, hetzij aan de regentschap, hetzij aan de regeering. Zij kan van mjj als haar zoon verzekerd zjjn, dat zjj altjjd hare plaats in mjjn hart zal behouden." In antwoord daarop zeide koningin Nathalie«Mjjn beste jongen, gjj zjjt veel te jong om op deze manier te spreken. Gjj moest liever spelen met jongens van uw leeftjjd. Lees geen dagbladen meer, voor ge ouder zjjt; leer flink en gehoorzaam uw meesters. Eer uw UIT DOOR Een Oud-ScHonwenaar. ix «De Amerikanen waren echter grootendeels een landbouwend volk. In Virginië was tabak, in de beide Carolina's en Georgia was rijst het voor naamste artikel. Katoen, indigo, tarwe, maïs, aardappelen, hennep en vlas werden (en worden ook nu nog) geteeld. Teer en terpentijn werden uit de boomen verkregen. De middel-koloniën teelden tarwe, maïs en andere graangewassen, ter wijl New-York een voordeeligen pelsbandel dreef. Nieuw-Engeland, welks bodem eveneens verschil lende graangewassen voortbracht, bezat ook rijke visch waters en zond eveneens walvischvaarders uit. «Het postwezen was slecht ontwikkeld. In 1776 waren er niet meer dan vijf-en-zeventig postkan toren in het land. Het geld was eveneens schaarseh en. de handel bestond grootendeels uit ruilhandel." Nadat de koloniën het gebate Engelsche jak hadden afgeschud, begonnen zij zich met alle macht toe te leggen op de ontwikkeling van 's lands hulpbronnen. Fabrieken werden opgericht, de land bouw werd verbeterd, de handel, vooral met het buitenland, uitgebreid en reeds in het begin dezer eeuw zagen enkele scherpzinnige staatslieden in, dat de jeugdige Westersche Republiek eenmaal bestemd zou zijn, een zeer gewichtigen invloed uit te oefenen op den gang der wereldgeschiedenis. Hierbij kwam nog, dat de Staten steeds voortgingen de emigratie uit Europa aan te moedigen, door land op zeer aannemelijke voorwaarden verkrjjgbaar te stellen en de landverhuizers in velerlei opzichten te be gunstigen. Maar het was vooral na de invoering van spoor wegen en stoombooten, de uitvinding der telegrafie, de ontdekking der rijke Californische goudmijnen in 1848 en de afschaffing der slavernij in 1865, dat de ontwikkeling van bet land als met reuzen schreden vooruit ging. Sedert dien tijd scheen het alsof aan den ondernemingsgeest der Amerikanen geen perk meer kon worden gesteld. Den tweeden Septe&ber 1807 deed de uitvinder der stoomboot, Robert Fulton, zjjn eersten tocht per stoomboot van New-York naar Albany, terwijl in 1830 de eerste Amerikaansche spoorbaan werd gelegd. In 1844 werd de telegafische verbinding tusschen Baltimore en Washington tot stand ge bracht, terwijl slechts 14 jaar later, in 1858, Europa telegrafisch met Amerika verbonden werd, hoewel een gebrek aan den kabel hem spoedig nutteloos maakte en het tot 1866 duurde, voordat de ondernemingsgeest van een anderen Amerikaan de gemeenschap tusschen beide werelddeelen door bet leggen van een nieuwen onderzeeschen kabel herstelde. Nadat de goudkoorts van 1848 zoovele tien duizendtallen naar de busten der Stille Zuidzee had gedreven en de groote vruchtbaarheid van het land nog meerderen derwaarts gelokt en doen blijven had, werd het volstrekt noodzakelijk eene spoorwegverbinding tusschen het Westen en Oosten des lands tot stand te brengen. Van verschillende punten begon men met het leggen der rails en na een arbeid van verscheidene jaren, werd op den 10 Mei 1869 te Oyden in bet gebied Utah, de laatste spjjker gedreven van de ünion Pacific Railroad (Vereenigde Zuidzee-Spoorweg), die de kusten van den Atlantiscben- met die van den Stillen Oceaan verbond, zoodat thans de afstand van 2000 uren tusschen die beide zeeën in slechts weinige dagen kan worden afgelegd en bet bijna met recht kan worden gezegd, dat in de Vereenigde Staten de afstanden als vernietigd zijn. Om eenig denkbeeld te kunnen vormen van de groote uit gestrektheid van bet spoorwegnet, dat de Vereenigde Staten in alle richtingen bedekt, kunnen de vol gende vergelijkingen dienen: Rusland, dat meer dan tweemaal zoo groot is als de Vereenigde Staten, bad in 1887 een spoor wegnet groot 18,130 Engelsche mjjlen. Canada, dat eveneens grooter is dan de Vereenigde Staten, had in 1886, 11,523 mjjlen spoorbanen. O Men berekent, dat er drie Engelsche mijlen in een uur gaan, zoodat één Engelsche mijl twintig minuten gaans is. Brazilië, dat nog enkele duizenden Engelsche mjjlen uitgestrekter is dan de Vereenigde Staten (zonder Alaska), had in 1887 niet meer dan 4,955 Eng. mjjlen spoor. De Vereenigde Staten bezaten in 1888 een spoor wegnet groot 147.999 Engelsche mijlen, die te zamen negen duizend millioen dollars of twee-en- twintig duizend vijfhonderd millioen gulden heb ben gekost. De gezamenlijke spoorweg-maatschappijen in de Vereenigde Staten hebben ongeveer een millioen menschen in dienst. Hunne bruto-ontvangsten over 1887 bedroegen de enorme som van bijna negen hon derd twee en dertig millioen dollars, terwijl hunne netto-ontvangsten over datzelfde jaar bijna drie honderd vijf en dertig millioen dollars beliepen! Dat ook het reizen per spoor in de Vereenigde Staten niet geheel en al zonder gevaar is, bljjkt uit de opgaven van het aantal spoorwegrampen over 1887. In dat jaar tocb, hadden er 1484 ODgelukken plaats, waarvan 700 door botsingen en de overige door andere oorzaken. Ten gevolge dier rampen werden er in dat jaar 656 personen gedood en 1946 gewond. Hoewel het getal zeker nog al aanzienlijk is, bedraagt het toch slechts een zeer gering percent van het aantal reizigers, wanneer men in aanmerking neemt dat b.v. «de Lucht-Spoorweg" van New-York alleen bijna hon derd twee en negentig millioen (zegge 192,000,000) passagiers per jaar vervoert. Ook de telegrafie beeft zich enorm uitgebreid en eene vergelijking tusschen hel telegraafnet dei- voornaamste landen der wereld, zal weör aan- toonen dat de Vereenigde Staten de andere ver vooruit zijn. Volgens de nieuwste opgaven zijn er niet min der dan 744,840 Eng. mijlen telegraafdraden, aan 241,536 Engelsche mijlen telegraafpalen gehangen (dus dat is gemiddeld drie telegraafdraden aan één paal). Het aantal telegraafkantoren bedraagt 23,450, terwijl het getal der telegraafbeambten 30,787 sterk is. Van deze kantoren behooren er niet meer dan 55 met 90 ambtenaren aan de algemeene regeering. Alle andere kantoren zijn in banden van verschillende maatschappijen. Rus land bad in 1885 niet meer dan 154,443 Eng. mjjlen telegraafdraden, uitgestrekt over 68,238 Eng. mijlen telegraafpalen (dus een weinig meer dan twee draden aan één paal)terwjjl Nederland in 1887 ongeveer 2,096 Eng. mijlen telegraafpalen bezat, waaraan 17,019 Eng. mjjlen telegraafdraden hingen (dus gemiddeld 8 telegraafdraden aan één paal). Waar nauwelijks eene eeuw geleden, er niet meer dan 75 postkantoren bestonden in de Ver eenigde Staten, waren die in 1888 aangegroeid tot 57,281. De opbrengsten der posterjjen bedroegen dat jaar nagenoeg drie en vijftig millioen dollars, terwijl de uitgaven bijna zes en vijftig millioen dollars beliepen. Dus een verlies van ruim drie millioen dollars of zeven en een half millioen gulden. Rusland had in 1885 slechts 4830 postkantoren, Canada in 1886 niet meer dan 7295,Brazilië 1999, Oostenrijk 8426, Duitscbland 18,688, Italië 4004 en Groot-Brittanje en Ierland in 1887, 17,191. Hieruit ziet men dus, dat de Vereenigde Staten zoowel in het aantal post- als telegraaf kantoren alle andere landen der wereld vooruit zijn, hetgeen zoowel veroorzaakt wordt door de zeer verspreide bevolking, als door den onder nemingsgeest van bizondere maatschappjjen en den wensch der regeering om zoo spoedig mogelijk in de behoeften der burgerij te voorzien. Ook in het aantal nieuwsbladen winnen het de Vereenigde Staten van alle andere landen tér wereld. Men schat het getal bladen over de ge heele wereld op ongeveer 43,000, die verdeeld zijn als volgt: Vereenigde Staten 17,000, Duitschland 5500, Groot-Brittannië 6000, Frankrijk 4092, Japan 2000, Italië 1400, Oostenrijk-Hongarije 1200, Azië (Japan uitgezonderd) 1000, Spanje 850, Rus land 800, Australië 700, Griekenland 600, Zwit serland 450, Nederland 300 (België 300, alle andere landen 1000. Uit de bovenstaande statistieke opgaven is het duidelijk, dat het aantal lezers van nieuwsbladen in de Vereenigde Staten zeer groot is. Men heeft daar niet de gewoonte, om,*zooals in Europa, met vier of meer gezinnen één blad te nemen, maar bijna iedereen schaft zichzelf een krant aan. Ge durende de langevervelende spoorwegreizen houden de passagiers zich meest onledig met het Deze opgave, die aan Amerikaansche bronnen is ont« leend, komt den schrjjver wel wat te klein voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1