ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 17 October 1889. Keuring der Rijtuigen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5759. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den ÏO October e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene KEU RING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bp de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 8 October 1889. De Burgemeester en Wethouders W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. Beleefdheden spelen in de wereld eene groote rol. Er worden er heel wat bewezen, di,e niets zijn dan uiterlijke plichtsplegingen, vormen, die met het hart niets hebben te maken, maar die dan ook de vriendschapsband tusschen de personen, die hen elkander bewijzen, volstrekt niet versterkt, integendeel, die eerder verslapt, door de gedwon genheid, die dergelijke beleefdheidsbewijzen nood wendig veroorzaakt. Dit is volkomen van toepassing op het bezoek, dat thans de Czaar aller Russen aan den Keizer van Buitschlnnd brengt. Langen tijd heeft men hoopvol uitgezien naar dit bezoek, dat gebracht worden moest als tegenbezoek voor dat, wat Keizer Wilhelm slechts twee maanden na zijne troonsbeklimming aan het Russische hof bracht. Toch heeft de Czaar vijftien maanden laten verloopen, eer hij het bracht en verwondering baren kan bet dan ook niet, dat dat lange uit stel aanleiding gaf tot allerlei geruchten, die spraken van misverstand tusschen beide hoven. En nu de Czaar eindelijk gekomen is, is zijne komst niet in staat die geruchten te smoren en toont het volk onmiskenbaar zijn mindere ingenomenbeid met het tban9 gebrachte bezoek. Wel worden van regeeringswege alle ceremoniën in acht genomen en beeft de ontvangst met dezelfde plechtigheid plaats gehad, als bij de komst van Koning Um- berto en van Keizer Franz Joseph, maar welk een verschil in de houding des volks. Bij de komst van den eersten een luidruchtig gejubel, een blijde ontvangst van den vriend des pas overleden Kei zers, als wilde het volk in hem hulde brengen aan de nagedachtenis van Keizer Frederik, en de vriendschap van Umberto afsmeken voor Keizer Wilhelm II; bij de komst des laatsten een mede gevoel van bet volk voor bet pas geleden verlies, dat Oostenrijks Monarch in het verlies van zijn zoon trof, getoond door bet nalaten van alle open bare feestelijkheden en betoond in sympathische toejuichingen. En thans bij de komst van den Czaar, ook geen openbare feesten, maar ook geen juichtonen van het volk, omdat het in het bezoek niet9 anders ziet dan een beleefdheidsvorm, iets dat het volk niet raakt, dus waarin het ook niet deelt. En dit gevoelen wordt door allen, hoog- en laaggeplaatsten, gedeeld. Men verwacht van dit bezoek volkstrekt geen nadere aansluiting met Rusland en bet eenige resultaat, dat het bezoek heeft, is dit, dat men er op nieuw een bevestiging in vindt van de verzekering dat de verstoring van den vrede volstrekt niet aanstaande is. Deze gerust stellende verzekering wordt thans allerwege her haald. Vorst Bismarck sprak haar uit tegen een groot industrieelGraaf Waldersee, het hoofd dei- oorlogspartij in Duitsehland, bevestigde haar in zijne rede bij de sluiting der tentoonstelling van middelen tot voorkoming van ongelukken en Rus- lands Minister van Financiën verklaart uitdrukke lijk, dat de nieuwe leeningen, waarover onderhandeld wordt, volstrekt niet dienen moeten om de krijgs toerustingen te voltooien, doch dat de Regeering slechts van de willige geldmarkt gebruik wenscht te maken tot conversie barer schulden. Bij al die geruststellende verklaringen komt nog de gunstige uitslag, die de verkiezingen in Frankrijk: voor de Republiek hebben gehad. De nieuwe Kamer zal ruim een honderdtal Republi- keinsche afgevaardigden meer hebben dan anti- republikeinsche, en wanneer de republikeinen nu na de verkiezingen even aaneengesloten blijven als tijdens de verkiezingen, dan zal de nieuwe Regeering een voldoende steun hebben om de Republiek tot meerderen bloei te voeren. Van bare tegenstanders heeft zij dan weinig te vreezen, want de Boulangistische partij, ofschoon niet dood, is tóch voor langen tijd onschadelijk gemaakt. Haar opperhoofd schijnt dan ook den moed in de 'schoenen te hebben laten zakken en zich niet alleen naar Yersey, maar uit het politieke leven te willen terugtrekken; althans hem wordt het voornemen toegeschreven een werk te schrijven over militaire toestanden in Europa en de be- teekenis van het Fransche leger. Rust dus ook in Frankrijk en nu er uit Italië zelfs .bericht komt, dat de Regeering aldaar pogin gen doet om de handelsbetrekkingen met Frankrijk, waarvan de afbreking Italië zoo zeer heeft beroerd, weder aan te knoopen en daartoe een eerste stap doen wil door afschaffing der differentieels rechten, nu beersckt er alom een geroep van vrede, dat bet beste doet verwachten. Toch ondanks dat vredegeroepgaan de regeeringen steeds voort met hunne oorlogstoebereidselen te vermeerderen. Het leenings-ontwerp, dat bij het aanstaande dienstjaar behoort, is den Duitschen Bondsraad toe gezonden en zal naar men verneemt het leenings- bedrag op 249 millioen Mark bepalen, waarvan bet grootste deel voor legerdoeleinden is bestemd. Naar men wil, bedraagt bet buitengewoon crediet, dat van den Rijksdag wordt verlangd voor militaire zaken 106 millioen Mark, waarvan 80 millioen voor militaire spoorwegen. De verschillende Landdagen in de ©osteurïjJc- Hclie Monarchie worden geopend. Zoo ook de Boheemscbe, waar het ook verre schijnt te zijn van vrede. Immers de Duitsche afgevaardigden ontbraken geheel en al en te hopen is het, dat de rede van den nieuwen stadhouder, Graaf Than, de gemoederen zal bedaren. Hij sprak namenlijk, na eene toespeling op de vrucbtelooze pogingen tot schikkingde hoop uitdat door het gezond verstand des volks de vijandige gezindheid onder de partijhoofden zou worden verzacht. En in het Oosten blijft de toestand ook even dni6ter. Alleen uit Servië komen eenigszins ge ruststellende berichten. ^Eindelijk schijnt het gelukt te zijn, Koningin Nathalie te bewegen enkele voor waarden aan te nemen, o. a. dat haar verblijf slechts tot zes weken zal worden geduld. Thans zal zij haar zoon mogen ontmoeten. De berichten van Creta en Armenië blijven bij het oude. Op Creta zijn roof en moord door de TurJcsche soldaten schering en inslag. Deze toch krijgen, daar de Turksche geldmiddelen niet toe reikende zijn, geen soldij, en verhalen dit nu op de Cretenzers. In Armenië zijn talrijke Russisehe bewoners uit Russisch-Armenië binnengetrokken om hunne Turksche stamgenooten te ondersteunen. De Sultan weet geen raad en kan met de Mi nisters niet tot overeenstemming geraken over de aan te wenden middelen. Prins Ferdinand van Bulgarije is plotseling uit zijn land vertrokken; de een beweert wegens ongenoegen met zijne Ministers; een ander om zijne in berooiden toestand verkeerende geldmid delen door leeningen te trachten te versterken, en een derde spreekt eindelijk van een huwelijk met eene Prinses van Orleans. Wat het ware is, schijnt niemand te weten. Eindelijk valt er nog een nieuw conflict te ver melden tusschen Spanje en Marokko, ontstaan door beleediging en aanranding van een Spaanschen graaf in dienst bij bet gezantschap door des Sultans kok. Te hopen is het, dat ook dit geschil op vreedzame wijze worde opgelost en dat de toe stand in het Oosten eindelijk- ook eens helder worde, opdat er geen wanklanken in het vrede geroep meer worden vernomen. NIEUWSTIJDINGEN. Engeland. De Britsche stoomboot sEarnmoor", op reis van Baltimore naar Rio Janeiro, is in een hevigen Btorm vergaan. Yan de aan boord zjjnden werden 7 gered; de 28 overigen verdronken. Reeds eenige maanden geleden bedroeg het aantal meisjes uit den kleinen burgerstand, die op de Board Schools te Londen onderricht in het koken ontvangen, 14,000. Dit aantal moet sedert nog aanzienlek gestegen zijn, en des te grooter wordt dus de weldaad van dit, misschien boven al het andere nuttige onder richt. Turkije. Voor het bezosk van den Duitschen keizer te Kori- stantinopel worden groote toebereidselen gemaakt. In een van de kiosken van den sultan bp het Yildiz paleis zal keizer Wilhelm ontvangen worden en dit wordt te zijner eere geheel nieuw gemeubeld. Ook het keizerlijk jacht »Oamaniek" wordt op weelderige wijze ingericht. Het zal met twee pantserschepen den Westerscben vorst tot in de Dardanellen te gemoet gaan. De sultan heeft, naar gezegd wordt, tevens zijn wensch uitgedrukt dat de koning van Griekenland zjjn gast moge vergezellen. Italië. Rochemolle, een dorp in Italië, is bjjna geheel in de asch gelegd. Vijftig huizen werden een prooi der vlammen. De bewoners zijn van alles beroofd. Portugal. LïSüsaTtxm, 15 Oct. Het officieele dagblad deelt mede, dat de toestand van den Koning heden zeer ernstig is. In de Btad loopt het gerucht, dat Z. M. hopeloos ligt. 15 Oct. De Koning ligt op sterven. Hp heeft het laatste sacrament ontvangen. Oostenrijk. Elf vipers en geen man. Te Jazeft (Bukowina) heeft zich een om haar schoonheid wijd en zpd in den omtrek bekende boerendochter van het leven be roofd, omdat zij geen man kon krpgen. Aan liefhebbers ontbrak het de schoone anders niet, want herhaalde lijk was naar haar hand gedongen. Elf flinke boeren knapen hoorden haar zelfs het jawoord geven, doch en dit dreef haar tot haar wanhopige daad elke verloving nam een onnatuurlijk einde. Een vrper stierf eenige dagen voor het huwelijk, vier anderen vielen in de loting, twee vonden den dood door verdrinking, een achtste bleek reeds gehuwd te zpo en twee konden het met den vader niet eens worden over den bruid- Bchat. Na deze tien kwam er nog een opdagen, en misschien omdat hij telaat hoorde dak hij de elfde was en derhalve vreesde, dat hem ook een ongeluk zou treffen, evenals zijn voorgangers, plotseling ver dween hp, de schoone LeDa ongehuwd achterlatende, en zoo wanhopig, dat zp den dood zocht. Duitsehland. Berlijn, 14 Oct. De Czaar heeft Berlpn reeds weder verlaten. Gister middag te ruim kwartier over vieren vertrok Z. M. met zijn zoon George en gevolg naar Ludwigslust om nog een kort bezoek te brengen aan zpne Mecklenburgsche verwanten. Hp ia er gister avond om half negen behouden en wel aangekomen en recht feestelijk ontvangen. Het uitgeleide en het afscheid te Berlijn waren even schitterend en gingen met hetzelfde vertoon van harte lijkheid gepaard als de ontvangst. Aan handdrukken en omarmingen geen gebrek. De onvermijdelijke leger-toost van Keizer Wilhelm is weer niet uitgebleven, maar zelfs daarbp schijnt de ijskorst niet te zjjn ontdooid, die vrij wel over het geheele samenzijn heeft gelegen, 't Was bp het, niet eergisteren, maar gisteren gehouden déjeuner in de kazerne van het Alexander-regiment, dat Keizer Wilhelm het welzjjn dronk van het leger van zijnen gast. Hp herinnerde er daarbij aan hoe zijn grootvader indertijd zijn St. George-kruis en zijn Russisch regiment op het slagveld (bp Bar-sur-Aube) bad verworven en gedacht de dagen, waarin Russische en Pruisische troepen schouder aan schouder streden en hun bloed stortten. Hulde bracht hp voorts aan de troepen, die Sebastopol zoo dapper verdedigden, die Plewna be stormden, enz. enz. Op deze geestdriftvolle toespraak heeft de on-ont- dooibare Czaar geantwoord met een eenvoudigen, dit maal in de Duitsche taal uitgebrachten dronk op »het dappere regiment grenadiers", dat zijnen naam draagt. Berlpn, 14 Oct. De Czaar heeft aan den rijkskanselier en graaf Bismarck zijn miniatuurportret, in den vorm van eene smaakvol bewerkte doos, door den minister van het Keizerlijk huis, graaf Woronzoff, doen overhandigen. Keizer Wilhelm heeft graaf Wo ronzoff de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Nederland. Amsterdam, 15 Oct. Het Centraalstation alhier is heden zonder eenig feestbetoon in gebruik genomen. Enkele ochtendtreinen vertrokken of kwamen veel te laat aan. Vele bewoners van het Damrak vlagden ter eere van de opening van het Centraal-station. 5s Graveuhage, 15 Oct. Bij den Hoogen Raad werd heden door het O. M. geconcludeerd tot verwer ping der voorzieningen van D. v. D. te Tholen tegen een arrest van het gerechtshof alhier, waarop hp, met bevestiging van een vonnis der Zierikzeesche rechtbank, tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld werd wegens beleediging en bedreiging van een openbaar ambtenaar. Twee van de vier kogels, die j.l. Vrijdag te 's Hage op vrouw de H. door haren vroegeren minnaar werden afgevuurd, zjjn thans in het ziekenhuis uit haar lichaam verwpderd. Heden is iu het water van het Spui met een mag netisch werktuig gevischt naar het vermoedelpk door den dader in de vaart geworpen vuurwapeo. Cwoes, 14 Oct. Zooals wen weet is de orthodoxie uitsluitend meesteres van het terrein der Nederl. Hervormde Kerk alhier. Eene poging door de vrij zinnigen aangewend om ter vervanging van ds. Piccardt een liberaal predikant te bekomen, heeft schipbreuk geleden. Om nu tenminste eenigszins te voorzien in de behoefte aan godsdienst-onderwps in moderne richting, werd voor eenige jaren eene afdeeling van den Protestantenbond in het leven geroepen. Ieder kan nagaan, dat eene dergelijke afdeeling in een klein plaatsje een sleepend bestaan moest leiden en gebrek aan fondsen was oorzaak dat zelfs niet in het hoogst noodige kon worden voorzien. De subsidie door de sociëteit der Doopsgezinden verleend moest worden ingetrokken of de afdeeling Goes van den Protestantenbond moest worden opgelost in het genoot schap der Doopsgezinden. Dit vraagstuk nu de al of niet toetreding tot de Doopsgezinden is dezer dagen onderworpen aan de meening der vrijzinnige lidmaten der Nederl. Herv. Gemeente. Van zekere zijde is deze kwestie met bitteren spot voorgesteld als een buwelpk som de centen" met eene oude afgeleefde matrone. Een dergelpk oordeel is beneden alle kritiek. Voor menigeen mag het moeilpk vallen zich los te maken van eene eeuwenoude instelling als het ge nootschap der Hervormde kerkwanneer de toon gevende meerderheid voor andersdenkenden zelfs geen bescheiden plaatsje overlaat, wat bljjft er dan anders over dan zich at te scheiden. Doleeren alzoo, maar naar links, in plaats van naar rechts. En wanneer nu zp, die naar rechts doleeren, daartoe volkomen vrpheid hebben, waarom dan hen met spot vervolgd, die evenmin vrede hebben met de thans heerschende onverdraagzame meerderheid in de Herv. Kerk? Wanneer men nu met alle geweld van een mariage de raison wil spreken, 'tzp zoo, mits men dan goed de bruid opneme. Het is n.l. niet eene oude dame, maar eene schoone krachtvolle jonkvrouw, in wier diadeem met schitterende letteren vrijheid van geweten te lezen staat. Wp hopen, dat dit huwelpk spoedig moge worden voltrokken in tegenwoordigheid van tal van getuigen, die den moed hunner overtuiging toonen te bezitten. Heden had op het plein der afspanning de Prins van Oranje" do keuring plan's van paarden, ingezonden ter inschrjjring in het Nederl. paardenstamboek. De keuringscommissie was samengesteld uit de heeren L. Swart, districts-veearts te Dordrecht; Joh. Straver te BabyloDiëobroek en H. Vlamings Sr. te Dinteloord. Deze commissie werd bpgestaan door de heeren Job van der Have te Nieuwerkerk en I. G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp, als uitvoerende leden van de afdeeling Zeeland. Ingeschreven werden acht paarden, n.l. Jennie, 5jarige merrie van den heer Van "VVeel te Wolfertsdpk; Bles, 4jarige merrie van Jan de Dreu te Driewegen; Zus, 6jarige merrie van den heer van Gorsel te Rilland; Bette, lOjarige merrie, Flora, 3jarige merrie, Mirza, 14jarige merrie en Zus, 4jarige merrie, alle vier van den heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. De heer Hartman, gemeente-secretaris van Goes, ontving als aandenken van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Noord- en Zuid Beveland, een zilveren inktstel met zilveren penhouder. Het caligrafisch gedeelte der aanbieding was uitgevoerd door deu heer Van Hoek Riemens. Heinkenszaiul, 15 Oct. Alhier is bijna een huÏBgezin door verstikking om het leven gekomen. Men had nl. briquetten ter verwarming in de kamer geplaatst en alles gesloten gehouden. Gelukkig had de man nog genoeg bewustzpn om deur en raam open te gooien, waardoor ook de overige huisgenooten, die reeds bedwelmd waren, spoedig weder bijkwamen. "WolfaartsdpIr, 15 Oct. Alhier geraakte gis teren morgen een tweejarig kind in een put op het schoolplein en verdronk. Scherpenisse, 15 Oct. Als een merkwaardig heid kan worden medegedeeld, dat in deze gemeente door den heer J. Groothuis, rustend timmerman alhier, voor ongeveer 40 jaar molenmaker, een miniatuur molen is vervaardigd, die zoowel koren- als houtzaag molen is. Hjj wordt door wind gedreven en heeft een hoogte van 1,85 M. Er bevinden zich 4 koppel ateenen en 3 span zagen in ieder van 2 sneden en hij is voorzien van alle toebehoorende raderwerken, wier werking men kan zien als de molen op gang is, door de wanden, die kunnen worden weggenomen. Heel de constructie getuigt van de bekwaamheid %n de nog levendige verbeeldingskracht van den 75jarigen grjjsaard. Bruinisse, 15 Oct. Gisterenmorgen was men op de kade alhier getuige van een vreemd schouwspel. Een paard, gespannen voor een der talrijke wagens, die thans ons dorp geladen met suikerbieten door trekken, sprong eensklaps op en viel toen dood neder. De eigenaar, een landbouwer onder Oosterland, had dus een slechten dag. Zierikzee, 15 Oct. Heden had alhier de keuring Slaats van paarden, aangemeld ter inschrijving in het rederland8ch paardenstamboek. De keuringscommissie bestond uit de h.h. L. Swart te Dordrecht, H. Vlamings Sr. te Dinteloord en Joh. Straver te Babjloniënbroek, begeleid door het uit voerend deel der afdeeling Zeeland de h.h. Job v. d. Have te Nieuwerkerk en I. G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. Aangenomen werden 22 merrie's en 4 heDgsten. Een gemeenschappelijke maaltijd van ongeveer 40 leden van de Vereeniging besloot den dag. Te Leiden is voor het le natuurkundig examen geslaagd de heer J. J. Vermet van 's Heer Arendskerke, die dit jaar de hoogere burgerschool van Goes verliet. Donderdag j.l. en Zondag avond werd te Bath eene godsdienstoefening geleid door een vrouwelijke heilsoldaat. De toeloop was groot. Men meldt uit Groesbeek: Donderdag avond werd alhier in de bosschen van jhr. v. Nipsen het lijk gevonden van een armoedig gekleed man, dat naderkaud bleek te zijn dat van mr. W. C. J. van der Moore, vroeger advocaat-procureur b\j het hooggerechtshof van Ned.-Indië. Niet alleen de aanstellingen, die hij bij zich had, bewezen dit, maar ook werd hij door iemand die hem vroeger gekend had, herkend. Zaterdag ochtend is het lijk onder toezicht van de justitie ter aarde besteld. Men schrjjft uit Doesburg Verleden jaar werd hier uit het kantoor der firma v. H. L. de brandkast gestolen, zonder dat het tot nu toe aan de politie mocht gelukken de daders of de kast op te sporen. Thans schjjnt er in deze zaak wat meer licht te zullen komen. Zaterdag en Zondag toch werden er verschalende personen in verhoor genomen, met het gevolg dat twee van hen, zekere S. en R., door de politie gevarkelijk naar de gevangenis te Arnhem zjjn overgebracht. Te Groningen heeft een jongen van 10 jaar een van 11 jaar bij het uitgaan der school met een mes eene belangrjjke wonde toégebraebt in den rug, omdat de broeder van laatstbedoelden jongen, die onderwjjzer aan die school is, den ander strafwerk had opgegeven. Procesverbaal werd opgemaakt, terwjjl burgemeester en wethouders art. 34 der verordening op de openbare scholen hebben toegepast, zoodat de dader van de school verwjjderd is. Zierilczee, 15 Oct. Het getuigenverhoor in zake C. J. K. werd heden morgen ten 9 ure voortgezet. Na afloop daarvan was.het woord aan den substitnut- officier van justitie, mr. Horch. Z.Ed.A. achtte, niet tegenstaande beklaagde's hardnekkige ontkentenis, het feit van brandstichting, zooals hem' dat bij bevel van verwjjzing was ten laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen. Spreker vorderde dat de rechtbank beklaagde zou veroordeelen tot eene gevangenisstraf van zeven jaar. De ambtshalve toegevoegde verdediger, jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boejje, was van meening dat het ten laste gelegde feit volstrekt niet was bewezen. Na daartoe de verschillende getuigenverklaringen te hebben besproken, concludeerde daarop pleiter met volle vertrouwen tot vrjjspraak. Beklaagde bleef volhouden onschuldig te zjjn. De uitspraak werd daarop bepaald op Dinsdag a.s. Zierikzee, 16 Oct. In de heden gehouden terecht zitting van bet kantongerecht alhier, werd door den ambtenaar wan bet O. M., o. a. tegen eene juffrouw, wegens het zich te dikwijls bevinden in »kennelijken staat" op de Openbare straat, geëischt eene hechtenis van 8 dagen. KERKNIEUWS. Beroepen bjj de Chr. Ger. Gem. te Middelburg, J. van Haeringen te Werkendam. Beroepen te St. Filipsland W. Hulsbergen, cand. te Hattum. Amsterdamsche Schetsen. V. ©p de jVoorderinarkt. Het is Maandagmiddag. Het tamelijk groote plein van de zoogenoemde Noorderkerk is in eene markt veranderd. Dat is zoo de gewoonte. Wat een drukte vertoont zij nu in tegenstelling der overige dagen van de week. Dan is zij wel niet eenzaam en ver laten, verre van daar. Van 's Maandags morgens tot 's Zaterdags avonds laat prijken er eenige kra men onder het hooge geboomte en wel oliebollenkra- men, mitsgaders een enkel j>zuurkraampie." In de eerste verkoopen tamelijk smerigevieze vrouwen oliebollen en frambozenlimonade, een drank be staande uit water en een aftreksel van roodgekleurd suikergoed. Het edele vocht staat altijd daar inge schonken in glazen van verschillende grootte, die naar hunnen inhoud één of drie cents kosten, vaste prijs en ruime maat. De oliebollen, die een min behaaglijk voorkomen hebben, liggen op platte scho tels opgestapeld en één hunner prijkt met een papier, met een stokje in den bol vastgestoken, welk papier den prijs dier bakproducten meldt. Achter den toonbank en voor twee groote spiegels, aan den achterwand der kraam opgehangen, be weegt zich het gezin van den oeliekoekenman, bestaande uit bedoelden heer zeiven, zijne gemalin, öf koffiedrinkende óf bakkende, en eenige kinderen. Die kolonie vertoeft den geheelen dag in de nauwe ruimte der kraam, tenzij de man die verlaat, om even een klein vechtpartijtje te houden met een concurrent, welke kleine gebeurtenis eenige afwis seling brengt in het wel wat eentonige leven der nijvere kraamhewoners. Het is onbegrijpelijk, hoe zoo'n huisgezin bestaan kan van dezen handel. Dat is een raadselwellicht even onoplosbaar als zoovele andere raadsels. De eigenaar van het naast- staande zuurkraam pie" is een mandie met zijn tijd meegaat. Hij begrijpt, dat, waar de be hoeften der menschen zoovelen zijn, hij niet kan volstaan met slechts ingelegde augurkjes der Jor- daners aan te bieden. Zijne uitstalling prijkt dan ook met zuur, eieren, honing, lever, biet, kaas en andere artikelen. Daar de Jordaners, van wie hij het hebben moet, nog al op zuur of iets hartigs gesteld zijn, maakt hij goede zaken en zijne maatjesharing van een cent, benevens zijne schijven lever met zout verdwijnen dan ook met bliksem snelheid, evenals de ingelegde komkommers en augurkjes, die in onnoemlijke hoeveelheden den fijnen smaak der Jordaners streelen. Zie nu ook maar de beide mannen aan. Gij bespeurt reeds, dat het den eenen beter gaat dan den anderen. Hoe voordeelig steekt die witte muts en die helder witte schort met zakjes van den szuurman" af bij het vuile, vol olievlekken zittende gewaad van zpn buurman. Er ligt trouwens over de geheele kraam iets melancholisch verspreid en als de »zuur- man" met helderen stem zijne klanten lokt en met een aardigheidje bedient, steekt de andere met een ontevreden gezicht en knorrig den koopers de olie hollen toe en geeft een nijdig antwoord aan den straatjongen, die nederig vraagt, of hij de bollen reis af mag likken, om ze wat van het stof te zuiveren. Maar nu is het Maandag. Hemelwat een drukte, wat een geroep, een geschreeuw, een gejoel Wanneer gij nog op aanzienlijken afstand van de markt verwijdert zijt, en nog niets er van ziet, wordt uw oor reeds getroffen door een verward gedruisch, dat toeneemt en sterker wordt, tot gij eindelijk op het terrein zelf aangekomen zijt. Kijk nu eens goed uit, maar pas tevens op, dat geen handkarren u over de voeten rijden of uw kleede ren met wagensmeer bevlekt worden. Als eene verrassing, den bezoekers der markt, weggelegd, ziet en hoort ge als de eerste der kooplieden, eene oude magere Joodsche vrouw met eene stem, zoo heesch als eene menschelijke stem bij mogelijkheid maar wezen kan, hare waren aanprijzen. Die waren zpn gebakken en gedroogde botjes van eene on beschrijfelijke kleur. Daarnevens, tegen een lantaarn paal geleund, troont de oudste koopman der markt, die de oudste menschen, zoolang zij heugen kunnen, op dezelfde plaats gekend hebben. Als het oudje er niet meer zal zijn, verliest de Noordermarkt een merkwaardig persoon. Hij is een klein, nietig Joodje, met een gezichtje, dat geheel en al plooi en rimpel is, maar waarin nog steeds een paar heldere oogjes flikkeren, die toonen, dat het mannetje nog lang niet versleten is. Met onweerstaanbare kalmte en deftigheid rookt hij voortdurend uit een kort steenen pijpje, een naamgenoot en doet slechts dan den mond open, als hij het smokertje er uit moet nemen, om zijne klanten te woord te staan. Want in tegenstelling met de overige koop lieden, die een oorverdoovend lawaai maken bij het aanprijzen hunner waren, bewaart hij een deftig stilzwijgen. Een papiermet groote vette letters beschreven en goed zichtbaar opgehangen, meldt den volke, dat bij hem te bekomen zijn alle >zoorten van brille, met allerlei glaase en verschillende garnituure tot siviele prijse". Verders, behalve het merkwaardige geschrift, de opgave van 's mans woon plaats en naam. Wanneer een kooplustige eenige der brillen wil probe aren, reikt de koopman hem een zeer oud met verschillende soorten van letters bedrukt papier over en bemoeit zich verder even weinig met de zaak, als ging zij hem volstrekt niet aan. Heeft de kooper een »fok" naar zijn zin ge vonden, dan glipt de prijs haast onhoorbaar uit den mond van den koopman en ieder, die de Noordermarkt en bare kooplui kent, weet dat er van afdingen geen sprake is. »M'n spulletjes binne goed", zegt hij »en ik overvraag derlui niet. Wil je deuze prijs niet besteje, leg maar neer dan!" Hij rookt wéér door en de kooper eindigt met het gevraagde te betalen. Nn komt ge tusschen twee rijen kramen en uit stallingen van den uiteenloopendsten inhoud. Eerstens wordt uw oog getroffen door eene kraam van het Nederlandscb Bijbelgenootschap. Enkele vrome spreu ken, op bordpapieren schilden opgehangen, trekken uwe aandacht. Eene menigte bijbels, psalm- en ge zangboeken liggen en staan netjes naast en op el kander. Het is een eenigszins vreemd verschijnsel, die bijbelkraam te midden der drukke, schreeuwende kinderen Israëls. Want vlak er naast staat een Joodsche »ouskleerkoop." De man heeft met Ooster- sche bevalligheid en smaak allerlei kleederen, zoowel van heeren als dames, op de straat uitgespreid en aan een paar latten opgehangen. Voor al dat moois staat een rij netjes gepoetste laarzen en schoenen, van de hooge vetlederen laarzen van een polderman, (welke laarzen evenwel maar met olie zijn ingesmeerd) tot de allerliefste halschoentjes toe. Alle schoeisels vertoonen echter onmiskenbare tee kenen van diep, sommigen zelfs van zeer diep ver val. Achter den geheelen toestel zitten de koopman en zijne egade op een omgekeerden kruiwagen en wachten op de dingen, die komen zullen. Daar nadert een man, naar het uiterljjk te oordeelen een buitenman. Hp bekijkt nauwkeurig een der uitgestalde jassen en onze koopman, die dadelijk ziet, welk vleesch hjj in de kuip heeft, is hem reeds ter zijde. Spoedig is de jas van den haak genomen en trekt de boer aem aan het lijf. >Hy lijkt mij wel wat wijd toe," zegt de kooper, als hij ziet dat er ruimte genoeg in het kleedingstuk is, om er nog een persoon in te bergen. »Je hebt hem nog niet goed an," repliceert de verkooper, en in schijn van de behulpzame hand te bieden, om den jas goed te laten zitten, pakt hij den boer in den rug en trekt zoo dat het stuk op de borst inderdaad goed sluit. Om den man nog meer te overtuigen, dat de jas perfect sluit, roept de koopman er zijne vrouw bij, die verklaart, »dat ie hum aan 't lijf geschilderd zit." De gedienstige Jood helpt wéér den jas uittrekken, zorgende zijne greep niet los te laten en als eindelijk de koop na lang dingen en bieden gesloten is, knipt de verkooper een oogje tegen zijne vrouw en de kooper vertrekt met zijn jas, waarna hij thuis gekomen ontdekt, dat hij toch wel wat beet genomen is. Lekkere pheere! sappige maagies 1" fijgepheere, lekkere fijgepheereroept met schelle stem een meisje, nauwelijks boven de groote kar uitkomende, die zij met veel moeite en groote onverschilligheid voor de teenen der bezoekers door het gedrang werkt. sParapluen en parasols, parapluen en parasols voor 'n schelling maar, een schelling, een schel ling, een schellingtje maar. Nieuw, sterk en stevig, echte zij, koop maar!" brult een man, die eene menigte uitgespannen paraplu's voor hem op de straat heeft staan. Een oud vrouwtje, die misschien nooit een paraplu bezeten heeft, kijkt er even naar en voor zij het zelf weet, heeft de man haar reeds een kollossale paraplu, met verschillende lappen versierd, in de hand gestopt en haar met een vloed van woorden overtuigd, dat het veuls te weinig is, een schellingje maar voor zoo'n paraplu. Het vrouwtje betaalt en vertrekt met het regen scherm, zonder nog juist te weten, wat gij gedaan heeft. Daar verdringt zich eene groote menigte voor een stellaadje, hoog opgestapeld met koeken, te midden waarvan de verkooper eenige reuzenlange aanspraken houdt, welker edele strekking is, de onovertrefbare goede eigenschappen zijner waar mede te deelen. De achtersten der toeschouwers, die 's mans grappen en koek bewonderen, raken verzeild in de uitstalling van een koopman in glas- en aardewerk, die zijne artikelen zoo maar op de steenen heeft uitgestald. Het gekletter van brekende koppen en schoteltjes mengt zich met jiet razen en tieren van den benadeelden koopman, die daar een groot verlies lijdt, want niemand die er aan denkt, het hem te vergoeden. De me nigte trekt zich echter terug en verdeelt zich. Alwéér een oploop! Twee blinkende helmen schit teren u te midden van dezen volkshoop tegen. De agenten hebben een jongen te pakken, die door moeder Natuur met te lange vingers is be giftigd en die grijpvingeren in den mantelzak van een juffrouw heeft gestoken om er uit te nemen wat van zijne gading is. De schelm heeft de por- temonnaie, die bij zoojuist »gegapt" heeft, behendig laten vallen en staat er met zijn voet op, terwijl hij luide zijn onschuld betuigt, met de smerige mouw van zijn jas langs zijne oogen veegt en als getuigen zijner onschuld drie erg verdacht uitziende jongelui van zijn kennis oproept, die onmiddellijk verzekeren, dat hun makker zoo zuiver is as goud en dat zij voor hem instaaD. Daar evenwel toch de portemonnaie ontdekt wordt, helpen al die be weringen niets en wordt het jonge, veelbelovende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1