ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 October 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. Keuring der Rijtuigen. BEKENDMAKING. DUBBELTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Toolsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5758. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag; den 19 Oetolbei* e.k. des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene KETJ- RING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rü- en "Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigeu op de daarvoor bestemde plaats bjjeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-VerordeniDg bedreigde boete. - Zierikzee, den 8 October 1889. De Burgemeester en Wethouders W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee, in aanmerking nemende, dat de Trichinen- zielite te Goes niet als uitgeroeid kan worden beschouwd, daar een onlangs te dier plaatse geslacht varken door die ziekte aangetast is bevonden; gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings, van den 7 dezer (Prov. blad No. 107); waarschuwt de ingezetenen tegen het ge bruik van rauw of halfgaar var kens vleesch, en wjjst de houders van varkens er op, dat van hunnentwege tot bestrijding der ziekte kan worden medegewerkt, door aan de dieren geen dierlijken afval te verstrekken, de varkenshokken en mestvaalten zindelijk te houden, en alle ongedierte, als ratten, muizen, bunzingen, enz., zooveel mogelijk op te vangen en te vernietigen. Zierikzee, den 10 October 1889. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. IB. Ik herinner mij nog altijd een onbetaalbaar on deugende zet van een marktventer, zoo'n reizend koopman in flescbjes, gevuld met water of olie, daar wil ik vau af zijn, en waarvan de inhoud een universeel middel was tegeD, ik weet niet meer welke kwalen. Maar 'twas op een markt dag dit weet ik wel dat rondom een tafeltje, waarop tal van meerschuimen sigarenpijpjes uitgestald waren, een menigte kijk- en kooplustigen geschaard stonden en aan den fabrikant of ver- kooper daarvan handen vol werk gaven om al zijne afnemers naar behooren te bedienen. Vlak tegenover dezen markt-collega stond aan een soortgelijke openlucbt-bazar mijn koopman medicijnmeester en zag met leede oogen den grooten toeloop bij zijn buurman en het geheele gemis van klandizie in eigen affaire, eene voor hem on aangename omstandigheid, waarin zelfs de uitlok- kendste toespraak, hier en daar met pikante mededeelingen gekruid, geen gewenschte verande ring kon brengen. Daar schijnt plotseling een gelukkige gedachte bij hem op te rijzen! Op deu hoek van zijn etalagetafel legt hij voor zichtig een viertal rijksdaalders; een nieuwe rede neering wordt begonnen en halverwege de toespraak volgt een klein duwtje in de goede richting en al de geldstukken rollen met klinkend geluid op de straatsteenen Weg was de aandacht van het publiek voor de sigarenpijpjes en de menigte stroomde naar de uitstalling van den medicijnmeester om de helpende, de zoekende band bij het ongeval te bieden. De list was dus volkomen gelukt. >Dat doet nu de klank van de dubbeltjes, men heer," was de menschkundige opmerking van iemand die naast mij stond. »Ik dacht dat het rijksdaalders waren," was mijn onwillekeurig bescheid. »Nu ja, maar dat is hetzelfde" moest ik hooren. »Ik bedoel de klank van het geld, weet u?" Ik voor mij kon mij best met die toelichting vereenigen't was mij trouwens niet te doen om te vitten, maar ik had leering uit het geval ge trokken. Wilt ge de aandacht van de menigte trekken, welnu, ge hebt maar met wat klinkende specie te rammelen en ge hebt beter succes dan met de mooiste redeneering. Het bovenbedoeld tafereeltje kwam mij onwille keurig voor den geest, toen onlangs in 's lands vergaderzaal de algemeene penningmeester wel niet met millioenen rijksdaalders rammelde, maar millioenen gelden afpaste en bestemde voor ver schillende doeleinden" en in tegenstelling met mijn genoemden oliekoop zoo bijzonder weinig belang stelling lokte. Het is waar, de leden der Kamer de vlugge lezer zal natuurlijk begrepen hebben dat wij de door den Minister van Financiën aangeboden staats- begrooting over 1890 op het oog hebben krijgen dit stuk met verschillende bijlagen thuis gezonden, zij hebben dus rustiger gelegenheid om de ver schillende posten na te zien en te overwegen. Het ligt volstrekt niet in mijne bedoeling, om als buitenlid" van het Binnenhof een soortgelijken arbeid te verrichten, maar het is meer naar aan leiding dezer cijfermassa, dat ik een paar opmer kingen wenschte te maken. Indertijd het is zeker onnoodig te zeggen in welken tijd werd er door zekere partij in den lande op de heftigste wijze te velde getrokken tegen de wijze waarop de »liberalisten" met 's lands gelden omsprongen. Dat was eenvoudig ongehoord; bij zoo'n ver kwisting, zoo'n wanbeheer moest de boel in het honderd loopen 1 Op allerlei wijze en met bijzondere voorliefde werden deze beschuldigingen rondgeslingerd en er was geen aanval van welken aard ook, of er was altijd nog een plaatsje over om toch vooral te wijzen op, en te waarschuwen tegen dat libera listisch" wanbeheer en die schromelijke verkwis ting. Dit onweör was bij zulke gelegenheden niet van de lucht af. En wat heeft nu het gansche land kunnen ver nemen, niet uit een berichtje in het een of ander blad, in de wereld gezonden door de onbescheiden heid van een of ander Ministerieel ambtenaar, neen! uit den mond van onzen tegenwoordigen Minister-president? Bij diens openings-rede in de vereenigde zitting van de Staten-Generaal, getuigde hij van onze financiën woordelijk het volgende: »De toestand van 's rijks geldmiddelen blijft bij voortduring bevredigend." Nu vraag ik in ge- moede, wat mag men nu gaan denken over de beschuldigingen van wanbeheer en verkwisting der »liberalisten", als de anti-liberalisten" die den boedel aanvaardden, in een officieel stuk verklaren den toestand bij voortduring bevredigend te vinden. Ja, om de verbazing volkomen te maken, vraagt de man van de dubbeltjes voor dit jaar 842,000 méér dan de vorige maal 1" Het is slechts weinigen uitverkoren geesten gegeven, om onder allerlei omstandigheden goed gehumeurd te blijven, en er zijn ook niet minder gelukkigen, die de goede taktiek volgen, en ergens maar spoedig om lachen om er niet boos om te worden, maar er blijft ook nog een groote schare, die prikkelbaarder van nature is. Wekt het reeds bij ieder eerlijk man een gevoel van wrevel en ergernis, wanneer men ziet dat ge tracht wordt een doel te bereiken langs oneerlijke wegen, door onoprechte middelen, hoe zal dan wel de gemoedstoestand zijn, wanneer men, helaas te laat bemerkt dat men zelf dupe van dergelijke praktijken geworden is. En die misleiden zijn er, moeten er zijn bij honderden. Het is een feit, dat de wijze, waarop de ver schillende belastingen geregeld zijn, dringend ver betering eischt, en het is een even treurig feit dat tot dusver alle pogingen om de gewenschte veranderingen hierin te brengen, niet mochten slagen. Maar dit neemt niet weg, dat het de roeping van iederen Minister van Financiën is, ons belasting wezen te herzien; de accijnzen op de eerste levensbehoeften moeten verdwijnen, het patentrecht gewijzigd en de druk der belastingen meer even redig verdeeld. En wat doet de huidige landspenningmeester? Niets. Neen, nog erger. Er zijn gemeenten, wier financieele toestand alles behalve rooskleurig is en nu zal de Minister maatregelen voorstellen om die noodlijdende ge meenten te hulp te komen. Niet door het weg nemen van belemmeringen in het stelsel van gemeentebelasting-heffing, maar het schijnt de be doeling te zijn, die gemeenten geldelijk te steunen. In dit geval kan natuurlijk over niets anders beschikt worden dan over een deel van 's lands penningen. Een deel van de opbrengst van alle belasting schuldigen wordt dus afgezonderd voor een soort bedeeling aan de een of andere noodlijdende Zulk een inzicht op belastinggebied, zulk een kracht als belastinghervormer getuigt van heel iets anders dan wanbeheer" en van verkwis ting 1" Intusschen de toestand is helaas! zoo. Maar mag die ook zoo blijven? Er schijnt onder een deel van het menschdom, en voornamelijk onder de eenvoudigen in den lande, een moeilijk te genezen kwaal te bestaan: soort bijziendheid die familie is van Oost- Indisch doof zijn. Ik geloof niet, dat zelfs de medicijnen van den loozen koopman, in den aanvang genoemd, voor die kwaal baat zullen geven. Het eenige middel is naar mijne meening, dat op de toestanden en de gevolgen steeds en voort durend wordt gewezen, opdat de goegemeente, die uit gemakzucht of onkunde te veel vertrouwt op het oordeel barer politieke leiders, schijn en werke lijkheid duidelijk van elkander kunne onderscheiden. Kan en mag het ooit de roeping zijn van een Minister van Financiën om kalm en rustig met zyne medeleden van het Kabinet »zijn tijd uit te of moet er gewerkt en verbeterd worden in 's lands belang, naar het beste weten en met alle gaven die hem geschonken zijn? Is nu de werkelijkheid, in deze in overeenstem ming met het verlangen ook van hen, die een optreden als van het tegenwoordige Kabinet moge lijk maakten? Dat zij zei ven oordeelen. Engeland. Er is sprake, dat bij het Engelsche Parlement een wet zal worden ingediend, met het doel huwelyken tegen te gaan, wanneer de man geen voldoende ver diensten of inkomsten heeft. Dat de invoer in Groot-Brittanië van levend (voor voedsel alleen) in September reeds vrjj be- langryk was, blykt uit de pas verschenen officieele opgaven over die maand, volgens welke uit Nederland werden aangebracht: 3593 kalveren, 30,451 schapen en 131 lammeren. Het aantal ossen, stieren en koeien is niet afzonderlyk opgegeven en begrepen onder de cijfers voor «andere landen". Italië. Te Lanciano (Napels) is de villa van hertog Zuchetti in de lucht gesprongen door het bnskruit, dat de hertog voor de jacht in voorraad had. De hertog en zyn vier zoons kwamen om het levende hertogin en de gouvernante kwamen er met gebroken beenen af. Frankrijk. Van 15 Mei tot 8 Oct. werd in de bureels van den Eiffeltoren 5.553.170 lts. ontvangen. Servië. Belgrado, 12 Oct. Tengevolge van de tusscben- komst van het regentschap en het ministerie bij den ex-koning Milan, heeft deze heden by depêche toege staan dat koningin Nathalie een onderhoud zou hebben met haren zoon. Onmiddellijk nadat het telegram ont vangen was, heeft de jeugdige Koning, vergezeld door zynen gouverneur, zich naar zijne moeder begeven. Euitscliland. BerTyp, 11 Oot. De Czaar ie ten 10 ure aan het feestelijk versierde Lehter-station aangekomen, alwaar hij werd begroet door Keizer Wilhelm, de hier aanwezige prinsen, den rijkskanselier, de generaals, den staatssecretaris Bismarck en de hoogste hofbe ambten. De Czaar droeg de uniform van het regiment Alexander. Hy begroette de Keizer onder herhaalde omhelzingen en drukte deD prinsen en Bismarck de hand. Na lmgs de eerewacbt te zijn gegaan, wier muziekkorps het Russische'; volkslied speelde, reden de beide Keizers in een open rjjtuig met vierspan, onder escorte van kurassiera en uhlanen, in draf langs de opgestelde troepen naar het gebouw der Russische ambassade. De talrjjke menigte begroette hartelijk de beide keizers. Bjj het passeeren der Brandenburger- poort werden er 101 kanonschoten gelost. Langs den weg Onder de LindeD, en in de hoofdstraten waren op de meeste openbare en vele particuliere huizen vlaggen uitgestoken. Ten 10l/3 ure kwamen de Keizers bjj de Russische ambassade aan, alwaar de troepen defileerden. Keizer Wilhelm droeg de uniform van het Wiborgache regiment infanterie, met hot lint der Andreas-orde. De prinsen en de rijkskanselier droegen insgelijks Russische ordelinten. Bex*lyn, 11 Oct. Aan de gala-maaltyd, heden ter eere van den Czaar gehouden, heeft keizer Wilhelm den volgenden dronk uit^evracht: «Ik drink op het welzjjn van mjjn geëerden vriend en gast, Z. M. den keizer van Rusland, en op de duurzaamheid der tus- scheu onze Btamhuizen sedert meer dan honderd jaren bestaande vriendschap, welk6 ik besloten ben als een van mjjne voorvaderen op mij overgegaan erfdeel te bevorderen". Keizer Alexander dankte in het Fransch voor de vriendschappelijke gevoelens van Keizer Wilhelm en drODk op het welzjjn van den keizer en de keizerin. Hierop dronk de Czaar op den rijkskanselier, die opstond, staande zyn glas ledigde en diep boog. Ver volgens dronk keizer Wilhelm op den ambassadeur Schouvaloff, die eveneenB opstond en, na het ledigi van zjjn glas, diep boog. Van het bezoek van den Russischen Czaar aan Berljjn maakt thans de ambtelijke Reichsanzeiger in de volgende bewoordingen melding: De Keizer van Rusland is heden morgen vroeg al hier aangekomen, om het bezoek te beantwoorden, dat Keizer Wilhelm hem in 't vorige jaar heeft gebracht. De hooge gast deB Keizers is in de hoofdstad des Rjjks met dien eerbied begroet, welke toekomt aan den be- heerscher van een groot en sedert langen tjjd met Pruisen en Daitschland in vriendschappelijke verhouding levend machtig land, en geljjk overeenkomt met de vriendschappelijke betrekkingen, die, als van de vaderen overgeërfd, tusschen de beide monarchen bestaan. Met de Keizerlijke Majesteiten vereenigt zich het Duitsche volk in den wenscb, dat het hooge bezoek aan beide volkeren tot heil en zegen zal strekken. Nadat de Czaar aangekomen was en, na afloop van het défilé der troepen, zich in het gebouw der Rus sische ambassade had geïnstalleerd, heeft men daar, met Keizer Wilhelm als gast, het ontbjjt gebruikt, bjj welke gelegenheid de ambassadeur, Graaf Schouvaloff, den Czaar welkom heette. Daarop dronk deze op Keizer Wilhelm, hem verzekerende, dat bij zich zeer verheugde over de ontvangst. Daarna hadden de gewone bezoeken plaats ook de Keizerinnen Augusta, Victoria en Frederik werden door den Czaar niet vergeten en vervolgens reed Z. M. naar de ambassade terug, waar bjj zich eenige oogenblikken in zyne vertrekken terugtrok. Tegen half vijf toen kwam het voornaamste! reed de Duitsche Rijkskanselier voor. Op tien minuten Da was hjj anderhalf uur lang met den Czaar in gesprek, en toen hy heenging, deed Graaf Schouvaloff hem tot aan zijn rjjtuig uitgeleide. Wat er gesproken is, weet natuurlyk üiemand, maar reeds het feit, dat een man aIb Von Bismarck bjjna ander half uur den Czaar sit venia verbo onder handen heeft gehad, is allerbelangrijkst. Wie herinnert zich niet hoe een dergeljjb onderhoud tusBchen de beide mannen, nu bijna twee jaar geleden 't was in de Novembermaand van '87 voldoende was een reeks van misverstanden weg te ruimen en de onderlinge verhoudingen aanstonds te verbeteren. Von Bismarck's onweerstaanbare, joviale oprechtheid oefende toen en oefende zeker ook nu weêr op den wantrouwenden Czaar, die zoo zelden een mensch ziet, die hem flink onder de oogen kjjkt, eenen uiterst weldadigen indruk. Nederland. Graveuhage, 12 Oct. Gisteren omstreeks middernacht knalde op het Spui nabjj het Zieken een sohot, onmiddellijk gevolgd door vier andere schoten. Vele bewoners snelden hunne huizen uit en vonden toen op straat liggen zekere Anna de H., met eene hevig bloedende wonde in het aangezicht. De schoten waren op haar met eene revolver gelost door Arie Bootsma, een man met wien zjj vroeger in zeer nauwe betrekking leefde, en die uit wraak, dat zjj met anderen liefdesbetrekkingen had aangeknoopt, tot dezen aan slag gedreven werd. De verwonde werd per ambulance-wagen door de politie naar het Ziekenhuis overgebracht. Bjj het geneeskundig onderzoek is gebleken, dat het aanvankeljjk zeggen, als zoude hier met los kruit geschoten zjjn, ongegrond was. Er zjjn werkeljjk kogelwonden op haar lichaam en in haar aangezicht bevonden, gelyk ook door de met bloed bevlekte kleederen nader is bevestigd. Men vermoedt, dat de kogels zich nog in het lichaam bevinden. Desniettemin is de getroffene nog in leven, en beden middag was haar toestand zelfs voor het oogenblik niet levens gevaarlijk. De vermoedelijke dader is in handen der politie. Hij werd aangehouden op het oogenblik, dat hjj dood bedaard zjjne woning wilde binnentreden. De man ontkende aanvankeljjk iets te weten van hetgeen was voorgevallen, en beweerde dat de aanslag het werk van een ander was. Volgens het Vad. bestaal het plan het re9es der Tweede Kamer ongeveer vier weken te doen duren en haar tegen den 12en Nov. e.k. weêr bijeen te roepen, ter hervatting harer werkzaamheden. Ierseke, 13 Oct. In de vergadering van den Gemeenteraad van Vrjjdag avond waren twee leden afwezig. Ingekomen van Gedep. Staten de goedkeuring der verordening op onbewoonbaar verklaarde huizen, benevens eene kennisgeving van het krankzinnigen gesticht te Veldwyk, dat het tarief van verpleging niet verlaagd kon worden, maar toch zal het gesticht de verpleging van de huisvrouw van A. Mieras voor f 270 op zich nemen. Iogekomen de rekening over 1888 van het Algemeen Armbestuur en de be grooting voor 1890. De heeren Sauer, Schipper en Sinke werden benoemd om beide te onderzoeken. De voorzitter wenschte, naar aanleiding vau het ontslag van den heer Lemsom, een ambtenaar van den Burger lijken stand te benoemen, alsmede nog een plaats vervanger. Gekozen werden de heeren Sauer en Yan der Burght. Burgem. en Weth. stelden voor, om artikel 3 van de Verordening op het Lager Onderwjjs te wijzigen en wel zoodanig, dat voortaan alleen kinderen van hun ö'/je tot en met hun 13e levensjaar de scholen kannen bezoeken. Tot heden was dit tot en met hun 16e jaar. Nadat de heer Sinke op zyne vraag of dan de kinderen van het herhalingsonder- wjjs konden profiteeren, een toestemmend antwoord had bekomen, werd deze wyziging met algemeene stemmen aangenomen. Nu werd ter sprake gebracht het aan plakken van putlicatiën door partioulieren op de aanplakborden. Daarvan wordt een te druk gebruik gemaakt, zoodat er dikwjjls geen plaats is voor publi caties, de gemeente en de provincie betreffende. Burgem. en Weth. stelden voor, om de publicaties van parti culieren aan een recht te onderwerpen, b.v. 50 cent voor biljetten niet grooter dan 5 d.M.'- en 1 voor grootere. Dit voorstel werd met 3 tegen 1 stem aan genomen, mits men publicatiën van het vischbestuur, het Rjjk en de provincie uitzonderde. Nu was aan de orde, het herzien van het tarief van de haven- en baan rechten. Burgem. en Weth. stelden voor, het bestaande tarief weder voor 5 jaar onveranderd te handhaven. Het gemiddelde cjjfer voor ontvangsten in de vjjf laatste jaren bedroeg/2629,67 en de uitgaven/2363,93. In het volgend jaar staat de gemeente weêr eene groote uitgavete wachten, omdat eene beschoeiing noodzakelijk moet vernieuwd worden. De heer Sinke kon zich met het voorstel van Burgem. en Weth. niet vereenigen. Voor pannen was het kaairecht werkeljjk te hoog; andere kaaireohten waren aanzienlyk verminderd en het havengeld was onveranderd gebleven. Vooral het laatste was voor de hier te huis behoorende, meeat arme schippers te hoog. Daarenboven weten sommige schippers het havengeld te ontduiken, door aan te leggen tusschen de oesterputten. Hjj vroeg of dit niet belet kon worden, of kan men ze dan toch geen haven geld laten betalen? De voorzitter meende, dat men dan met recht kon eischen de haven te vergrooten. De heer Sinke zegt, dat de haven groot genoeg is. Indien men nu het havengeld niet vermindert, zullen zeker nog meer schippers trachten dit te ontduiken. De voorzitter meende, dat bij verlaging de inkomsten de uitgaven niet langer zullen dekken. De heer Sinke geloofde ook, dat eene wijziging moeie- lijk was, doch eene opbrengst van 12 tot 20 bjj abonnement is te hoog. Voor vreemde schippers is het havengeld billijk. De voorzitter zou gaarne een voorstel hooren van den heer Sinke. De heer Sinke verklaarde geen voorstel te hebben, omdat hjj geen tijd tot overweging had gehad, maar hjj geloofde toch dat men het havengeld geruBt op 5 cent per ton kon stellen en dat recht bjj abonnement niet 20 maar slechts 15 maal moest nemen. Zoodoende zou de druk toch iets verminderen. De voorzitter wilde liever nog een paar jaar wachten. Zeker zal er in de eerste jaren eene uitgave van 1600 noodig zyn, terwijl de ontvangsten in 1888 maar 1543 bedroegen. De heer Sandee vroeg, of men dan de kaairechten niet kon verhoogen en het havengeld verlagen. De voorzitter antwoordde, dat men dan eerst dit moeBt berekenen. Daarmede was de heer Sandee het eens en wilde daarom de behandeling uitstellen. Aldus werd besloten. De voorzitter geloofde, dat nu ook de behandeling der begrooting moest uitgesteld worden; dit kon ook, omdat men tjjd tot 1 November bad. De voorzitter deelde mede, dat de kermis 177,55' had opgebracht, waarvan 5 gegeven is voor de politie van elders. Hjj stelt nu voor, om de gemeente-politie, bestaande uit 3 personen, ook ieder 2,50 te geven. Dit voorstel werd verworpen. Daarna stelde de heer Sinke voor, om ieder f 5 te geven en den rijksveldwachters een gelijk bedrag uit te keeren. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. De openbare vergade ring werd daarna gesloten. Goes, 13 Oct. Bekend is de enorme vruchtbaar heid van Zuid-Beveland. Men kan haast geen courant in de handen nemen of men vindt er berichten in van pompoeoen van 300 kilo, van komkommers van een halve meter lengte, van pereboomen die driemaal per jaar bloemen eu vrachten opleveren, van aardbeziën die voor deze peren niet onderdoen, enz., enz. Juist omdat dergelijke zaken hier niet ongewoon zyn, vindt menigeen ze niet waard vermeld te worden. Alleen als pereboomen b.v. driemaal per jaar pompoenen van een paar hooderd kilo opbrengen, of dergelijke extra ordinaire bewjjzen van ODgemeene vruchtbaarheid, dan zal het meer de moeite waard worden ze mede te deelen. Scherpenisse, 11 Oct. Tengevolge van de drukte in de gemeente met het vervoer van suiker bieten, geraakte Vrjjdag 1.1. een schoolkind onder een geladen kar, met bet gevolg, dat een wiel over den voet ging; het knaapje kwam boven verwachting zonder belangrijke verwonding vry; gelukkig dat het hard rijden in de straten verboden is, anders zou het aantal ongelukken zeker grooter zjjn. Wegens de periodieke aftreding van 3 leden voor het Kiescollege van de Nederl. Herv. Kerk is gekozen de heer P. Kievit, terwjjl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Rjjstenbil en M. van Zujjen, en D. Dujjnhouwer en A. Kot. Scherpeuïsse, 13 Oct. In den loop der vorige week is J. Kievit, geboortig te Scherpenisse en tot nu toe als leerling-weger bjj de Staatsspoorwegen te Rozendaal gevestigd, geslaagd voor het examen van weger. Voorloopig bljjft hjj in dezelfde plaats ge- stationneerd. Bruiuisse, 12 Oct. By de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Raad werden uit gebracht 166 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Joh. Elenbaas 69 st., H.'J. P. Beaufort 46 st., L. Muller st., J. van Vessem 20 st. en M. Zoeter 8 st. Eene herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren Joh. Elenbaas en H. J. P. Beaufort. Zierilcseee, 13 October. Mejnflronw A. H. C. Ittmann, benoemd onderwijzeres te Tholeo, is belast met het onderwys in de handwerken voor meisjes aan de Ryks-normaallessen aldaar. Te Heinkeoszand zal het rjjkstelegraafkantoor met telephoondienst den 14 dezer geopend worden voor het publiek. Het kantoor zal geopend zjju van 9.30 tot 12.30 's morgens en van 4 tot 6 uren 's avonds op werkdagen en van 8 tot 9 uren 's morgens des Zondags. Uit Leiden meldt men Eene van elders komende ongehuwde vrouw werd vóór eenige dagen in bet academisch ziekenhuis opge nomen om daar hare bevalling af te wachten. Een lOtal dagen na hare bevalling nam zjj op een avond, in strjjd met de bepalingen van het gesticht, haar kind uit de wieg, om het volgens haar zeggen de borst te geven, waarna zjj het weder in de wieg legde. Toen een half uur later de oppasseres de verschillende wiegjes nazag, ontdekte zy dat het kind van bedoelde vrouw er vreemd uitzag, waarom zjj het aan den ge neesheer vertoonde, die de dood constateerde, bljjkende het by de gehouden sectie, dat het kind aan verstik king was overleden. De moeder, ter beschikking der politie gesteld, ontkende haar kind te hebben willen dooden, en verklaarde dat zjj het neusje van het kind een paar minuten had dichtgeknepen, om het op die wjjze te noodzaken de borst los te laten. Zij was reeds driemalen bevallen, zjjnde slechts één kind in leven. Op haar 14e jaar onderging zjj reeds een vonnis van twee maanden, wegens diefstal in dienst baarheid. Na opgemaakt proces-verbaal is zjj ter be- schikking der Haagscbe justitie gesteld. Eene goede belooning. Een wachteres der Staatsspoorwegen, M. F. Hemels, die voorkwam dat tnsschen de stations Roermond en Maastricht een kind door deu trein werd overreden, ontving van de Maat schappij een eervolle vermelding. Zierilczee, 14 Oct. Brandstichting. In den vroegen morgen van Zondag den 11 Aug. 11. werden de inwoners van Bruinisse uit hun slaap ge wekt door het geroep van „brand". Deze brand bleek ontstaan te zijn in een voorkamer van een huis, waarvan eigenaar ia W. de K., schipper aldaar en welke voorkamer werd bewoond door C. J. K., terwijl het achterste gedeelte werd bawoond door W. de K. en zyn gezin. Men was den brand gelukkig spoedig meester. De bewoner van het voorkamertje was echter nergens te vinden. Later bleek het, dat men hem des morgens vroeg reeds zyn woning had zien verlaten, zich begevende in de richting van Zierikzee. Door politie en brandmeesters werd onmiddellijk een onder zoek naar de oorzaak ingesteld, welk voorloopig onder zoek den Burgemeester aanleiding gaf, den officier van justitie van een en ander kennis te geven. Dit had tengevolge, dat den volgenden morgen door de justiti9 een onderzoek in loco werd ingesteld. Nadat verschil lende getuigen daar ter plaatse door den rechter-com missaris waren gehoorden men inmiddels te weten was gekomen dat de verdachte zich naar Ellemeet had begeven (alwaar zjjn meisje woonachtig is) werd hjj aldaar opgespoord en van daar door den majoor v. d. Plaat overgebracht naar Zierikzeeen 's nachts krachtens bevel van voorloopige aanhouding, uitge vaardigd door genoemden recbter-commissarisover gebracht naar het huis van bewaring alhier. Na dit gchondén onderzoek en nadat tal van ge tuigen in de instructie waren gehoord, werd C. J. K., schoenmaker, geboren te Vlissingen, laatst wonende te Bruinisse, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhierterechtgesteldbeklaagd van brandstichting. Aan den beklaagde was ambtshalve toegevoegd als verdediger Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. Door het O. M. waren gedagvaard niet minder dan 35 getuigen, waaronder zelfs een, die daartoe^verplicht was een reisje uit Gelderland te maken. Het bleek ook deze keer weer maar al te zeer, dat de zittingzaal voor het behandelen van dergeljjke zaken véél te klein is. Men was verplicht de getuigen als haringen op elkander te pakken. Nadat de zaak door het O. M,bij monde van den heer mr. Horch, was voorgedragen en door den griffier het bevel tot verwyzing naar de terechtzitting waa voorgelezenwerd beklaagde door den Voorzitter, mr. van Manen, ondervraagd. Uit dat verhoor bleek o. a. dat beklaagde reeds op jeugdigen leeftijd zjjne ondera had verloreD, dat hy daarop is opgevoed in een gesticht te Vlieairgen en Da daaruit te zyn ontslagen, op vereohillende plaatsen als schoenmaker is werkzaam geweest, o. a. te Ellemeet en bet laatst te Bruinissedat hy zich aldaar als baas had gevestigddoch dat de zaken niet vooruitgingen; dat bjj eenige schulden had; dat bij zjjn inboedel en gereedschappen had geassureerd in de Tielsche brand- waarborgmaatachappjj voor ruim 700. Beklaagde zegt verder, dat hjj zich op Zondag den II Augustus 11. 's morgens vroeg heeft begeven naar de gemeente Ellemeet, om een bezoek te gaan brengen aan zjjn meisjedat hjj toen zjjn voorkamer heeft ge sloten en van brand niets heeft bespeurden dat bjj niet weet hoe den brand is ontstaan. Beklaagde blyft dan ook op de vragen van den Voorzitter halsstarrig ontkennen den brand te hebben gesticht. Daarop werd overgegaan tot het hooren der getuigen. Verschillende getuigen uit Bruinisse leggen verkla ringen af omtrent hetgeen zjj van den brand hebben gezien en hoe de toestand der kamer was. Wanneer de brand niet spoedig was gebluscht zou zulks groote gevolgen Da zich hebben gesleept. Andere getuigen leggen verklaringen af omtrent de gesloten assurantie en omtrent beklaagde's geldeljjke zaken. Er bestaat telkens etrjjd tusschen de verklaringen der getuigen en beklaagde, die alles blyft ontkennen. Het getuigenverhoor wordt daarop ten ö'/a uur ge schorst tot morgen ochtend 9 uur. Zierikzee, 14 Oct. Naar wjj vernemen, zal op Vrjjdag a. s. voor de rechtbank alhier terecht staan C. K., zonder beroep, thans in hechtenis, beklaagd van landlooperjj. Naar wjj vernemen is de heer van Meteren voornemensbjj genoegzame deelneming, in den loop der volgende maand, een Symphonie Concert te geven door de staf van bet 4e reg. inf.kapitein den heer J. G. H. Man. De ljjst zal binnen enkele dagen aan de ingezetenen worden aangeboden. Wjj vertrouwen dat de ingezetenen door ruime intee- kening het bewjjs zullen leveren, dat zy de pogingen van den heer van Meter en op prijs stellen om in Zie rikzee deze algemeen beroemde Kapel te kunnen hooren. K E R K N I B U W S. Da. Helpers-Sesbrngge heeft het op hem uitgebrachte beroep als predikant der Evangelisch Luthersche Ge meente te Zierikzee aangenomen. Waarschijnlijk zal Zjjn Eerwaarde reeds in de eerste helft van November a.s. zyne betrekking aanvaarden. De Hervormde Gemeente te Bruinisse zal eerlang op een bestaan van drie eeuwen mogen terugzien, gedurende welk tjjdvak zjj tot hiertoe achtervolgens door 22 predikanten is bediend geworden. Op den 16 Mei 1790 werd daar gedachtenis gevierd van het 200jarig beBtaan der gemeente, onder voorgang van ds. Gerardus Sevenhuisen, die Jeremia 7 17 tot grondslag zyner feestrede legde, en bjj die gelegenheid aantoonde, dat van zjjne 14 voorgangers aldaar 7 overleden en 7 naar elders vertrokken waren; terwjjl hij, met zyne beide hem voorafgegane ambtsbroeders, ds. Hieronimus Verdieren en Jacob Stevels, sinds 1692, en alzoo toon gedurende bjjna eene eeuw, achter eenvolgens den dienst te Bruinisse vervuld hadden. Ons eiland is thans vervuld van het droevig on geluk aan het Toolsche Veer, waarbij een oppassend man op jammerlijke wijze bet leven inschoot. Waaraan is dit noodlottig ongeval toe te schrijven? Ziedaar de vraag, die men hier elkander voorlegt. Van de vele vermoedens, gissingen en veronderstellingen, die omtrent deze zaak gemaakt zijn, komt mij het meest aannemelijk voor: dat het paard op hol ge slagen is. In hollende vaart op den veerdam gekomen, ging het den sterk hellenden oever af, (het was laag water) en stortte onmiddellijk de diepte in. Er staat n.l. bij ebbe nog ongeveer 20 Meter water vlak aan den Noordbrabantschen wal. Op een vaartuig, dat onder genoemden wal lag, is dan ook omstreeks den tjjd, dat het ongeluk ver moedelijk is gebeurd, het geratel van een rijtuig gehoord, dat harder kwam aanrollen dan bij gewonen draf. Dat do veerknechts niets van den val in het water of van eenigen noodkreet gehoord hebben, geeft ons de zekerheid, dat zij ter ruste waren. De bediening op het Toolsche veer laat des nachts wel wat te wenschen over, als men van de overzijde moet overgezet worden. Er staat wel een bel, die men luiden kan, doch eer men do lui wakker heeft. Er zijn voorbeelden van, dat de menschen het in de stad hoorden, doch de veerknechts niet. Waarom wordt er geen electrische schel aangebracht? Dan kon er geen sprake zijn van niet hooren, tenzij men aan Oostindische doofheid lydt. Doze soort doofheid bestaat wel niet in de wetenschappelijke wereld, maar niettemin wordt ze onder de menschen gevonden. Laat de instructie van den veci man het too, dat de passagiers een geruimen tjjd in den nacht bij alle mogelijke weérsgesteldheid aan den overkant staan te wachten, dan is aanvulling of wijziging zeer gowenscht. Ik geloof wel, dat do bediening van het veer zoowel overdag als 's nachts prompt en civiel mag zijn. Naar aanleiding van deze treurige aangelegenheid, wordt de overbrugging van ilc Eendracht weêr ter sprake gebracht als eon hoogst noodige verbetering. Ik stem volkomen in mot den »To!enaar", schrjjvor van het ingezonden stuk in uw blad van Donderdag 1.1., dat zoo'n pontveor een middenoeuwscho inrichting is. En or zal wel niemand in en buiten hot eiland to vinden zijn, dio niet liever brugge geld dan veergeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1