op na. Luidens de berichten, moeten er onder de ge contracteerde bieten nog al enkele exemplaren van een vreemde soort, z. g. «Rijkmakers" voorkomeD. Vol doende controle bestaande, is men benieuwd, hoe het met deze zal afloopen. Naar aardappelen en uien is wel veel vraag, doch er schjjnt nog weinig lust tot verkoop te bestaan. Zierilcsece, 11 Oct. Door de arrondissements rechtbank werden heden veroordeeld: lo. W. van der H,, arbeider te Renesse, wegens diefstal, tot 1 maand gevangenisstraf; 2o. M. E. P. weduwe J. v. D. en A. de R., huis vrouw van J. W., wegens strooperij door twee ver- eenigde personen, ieder tot 1 boete of 2 dagen hechtenis; So. J. G. v. T., arbeider te St. Maartensdijk, in hooger beroep, wegens jachtovertreding, tot 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. In een paar zaken werd de uitspraak uitgesteld. Geslaagd voor het eerste natuurkundig examen te Utrecht de beer W. Bal van Zierikzee. Bij Kon. besluit van 9 Oct. is benoemd tot kantonrechter té Schoonhoven, mr. J. K. van Weel, thans griffier bjj het kantongerecht te Oud-Beierland. -r- Acte-examens in Zeeland. Aan deze examens, die Dinsdag zjjn begonnen, werd deelgenomen door acht vrouwelijke en acht mannelijke candidates Van de vrouwelijke werd er 1 afgewezen en slaagden er 7, n.l. de dames M. C. van den Ende van Wol- faartsdjjk, L. M. van Gorcom van Middelburg, M. M. Njjsse van Goes, S. A. Visser van Koudekerke, A. C. Deurloo van Oud-Vosmeer, C. C. van 't Hof van Tholen en C. J. C. Worrell van Middelburg. Van de mannelijke candidaten werden er 4 afgewezen en slaagden de vier volgende heerenA. Boot van Zierikzee, A. Cevaal van Ritthem, M. Griep van Schore en C. de Jonge van Stavenisse. De examens worden voortgezet. Het volgende Prov. Blad (No. 107), is door den fung. Commissaris des Konings aan de Burgemeesters in Zeeland verzonden Opnieuw is gebleken, dat de trichinenziekte te Goes niet als uitgeroeid kan worden beschouwd, daar een onlangs te dier plaatse geslacht varken door die ziekte aangetast is bevonden. Ik meen U daarom met nadruk te moeten wjjzen op het grooie gevaar voor hare overbrenging naar Uwe gemeente, wanneer door haar aangetaste varkens in Uwe gemeente ingevoerd en in comsumtie gebracht mochten worden. Ook met het oog op den naderenden slachttjjd, vestig ik daarom andermaal Uwe aandacht op de bij mijne circulaire van 16 November 1888 (Provinciaal blad No. 99) aanbevolen maatregelen. Mocht tegen de in voering van eene verplichte keuring voor alle varkens en varkensvleesch overwegend bezwaar bestaan, in elk geval zou toch een onderzoek op trichinen voor geschreven kunnen worden voor varkens en varkens- vleesch, ter comsumtie van buiten de gemeente ingevoerd. Gelieft voorts de ingezetenen bjj publicatie te waar schuwen tegen het gebruik van rauw of halfgaar varkensvleesch en de houders van varkens er op te wjjzen, dat van hunnentwege tot bestrjjding der ziekte kan worden medegewerkt, door aan de dieren geen dierljjken afval te verstrekken, de varkenshokken en mestvaalten zindeljjk te houden en alle ongedierte, als ratten, muizen, bunzingen, enz., zooveel mogeljjk op te vangen en te vernietigen. De 11e jaarcollecte voor de scholen met den Bjjbel bracht op te Groede met Breskens 148,60 en te Bruinisse 132,02. Omtrent het vaartuig van schipper Boogerd te Tholen, dat Maandag van zjjn anker gestormd is en Dinsdag vermoed werd óf te Stavenisse óf gezonken te zjjn, meldt men thans dat het, Dinsdagmorgen vlot gekomen, te Werkingen tegen den zeedjjk gedreven en Woensdag aldaar in de haven gebracht is. Het werd aldus in 't Zuiden gezocht en in 't Noorden ge vonden, doch 't moet in elk geval sterk gebouwd zjjn om zooveel ongemakken te kunnen verduren. Dezen zomer werd te Hulst een stukje tuingrond, ter grootte van 4 A. 20 cA. of in oude Gentsche maat 35 Roeden, bezaaid met beetwortelen, van het zaad van de »Rjjkmaker", geleverd door den heer F. van Waesberghe aldaar, vertegenwoordiger van den heer D. J. van der Have te Kapelle bij Goes. Bij eene uiterst flinke bewerking de grond werd zeer diep omgespit en de bieten achtmaal van onkruid gezuiverd, waardoor de lucht steeds genoegzaam tot ontwikkeling van den wortel, de aarde kon indringen, heeft men bij rooiing 6000 KG. bieten gewonnen. Een monster hiervan werd naar de fabriek ter onder zoek opgezonden, waarna dezelve a 12,— per 1000 KG. werden verkocht. Wie heeft niet dikwjjls met het grootste genoegen gebruik gemaakt van de heerljjke reukwaters, ver vaardigd door den heer J. C. Boldoot te Amsterdam. Dit getal is wederom met één vermeerderd, n. 1. door boschviooltjes."". Het verfrisschende bouquet van dit reukwater heeft aanleiding gegeven dat de firma J. C. Boldoot op de wereldtentoonstelling te Parjjs met de gouden medaille werd bekroond. Er waren niet minder dan 261 inzenders van reukwerken en daaronder zjjn slechts 12 gouden medailles toegekend. Wjj verwjjzen onze lezers naar de in dit numer voor komende advertentie. De bekende socialist Van der Stadt, uit Koog a/d. Zaan, die 27 Sept. 11. uit de gevangenis te Utrecht werd ontslagen, zal zich vestigen te Vlissingen, waar hjj tot machinist is aangesteld. Volgens in dit nummer voorkomende advertentie is aan de firma van Duiken, Weiland Co. te Rotterdam, op de Wereld-Tentoonstelling te Parjjs 1889, bet Eere-Diploma toegekend, als eenige hoogste onderscheiding aan Nederlandsche distillateurs. KERKNIEUWS. Predikbeurt Chr. Ger. Gem. St.-Domusstr. Zondag 13 October 1889 's Morgens 10 uur: De Heer F. C. v. DORP, beroepen Predikant te Laar. 's Avonds 6 uur Idem. De manneljjke lidmaten der christelijk gereformeerde gemeente te Goes hebben besloten in eene Dinsdag avond gehouden vergadering, tot het bouwen eener nieuwe pastorie op de plaats waar tbaos de oude staat. De begrooting daarvaD bedraagt f 6000. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer S. van Hoek, pred. te Kapelle (cl. Goes), op verzoek eervol emeritaat verleend tegen 1°. No vember e. k. Bedankt voor Brielle door F. J. Heineman te Al- blasserdam. VKRKOOPINGEN, enz. Zieriltsce©8 Oct. Ten overstaan van den notaris Mr. J. Moolenburgh alhier, werden op heden in de Concertzaal in 't openbaar verkocht een gedeelte der onroerende goederen van wjjlen den heer J. van der Vliet, en wel: Een huis en erf in de Nieuwstraat te Zierikzee, voor 2300. Een huis en erf in de Meelstraat aldaar, voor ƒ925. Een pakhuis en erf in de Krepelstraat aldaar, voor 928. Een stal, koetshuis en erf in de Hooge Molenstraat voor 2356. (Een schuur, erf en tuin in de Zeven-Goljjstraat, voor 1151. 1/4 in eene meekrnpfabriek aldaar, voor 800. 30 Heet. 27 Ares 20 c.A. bouw- en weiland aldaar,' tegen de pryzen van 445, ƒ476, jf 575, 600, ƒ675, 701, 741, ƒ775, 800 en 876 per 11 A. CS c.A. 3 Heet. 28 Ares weiland in Kerkwerve, voor 515. 10 Heet. 15 Ares 75 c.A. bouw- en weiland in Dui- vendjjke, voor 300 en 530. 4 Heet. 38 Ares 20 c.A. bouw- en weiland te Elle- meet, voor 510, alles per 41,68 Ares. Een woonhuis, schuur, erf en tuin te Burgb, voor 475. 2 Heet. 23 Ares 90 c.A. weiland in Haamstede, voor 370. Eene duinhoeve aldaar met 11 Heet. 50 Ares 55 c.A. erf, bosch, bouw- en duingronden, voor ƒ31 per 41,68 A. Een hoefje aldaar voor ƒ425 den hoop, en eene duinhoeve «met 70 Heet. 02 Ares 10 c.A. erf, tuin, boomgaard, bosch, beplant weiland, bouwland, duin en duingronden, voor f 4500 den hoop mét 150 voor toebedingen. Voorts nog 1 Heet. 88 Ares 90 c.A. bouwland te Zierikzee, voor f 541 en 5 Heet. 95 Ares 80 c.A. bouw en weiland in Duivendjjke, voor ƒ500 per 41,68 Ares. Alles onverminderd 12 procent onkosten. Tliolon, 10 Oct. Bjj de eerste veiling van het huis, erf en pakhuis, behoorende aan M, Bierens, ge houden door den notaris mr. T. A. Wagtho, is hetzelve ingezet voor 2525, door D. van Hiele alhier. Haagsche Brieven. 's Gravenhage, 7 October 1889. Smart en vreugde is bet leven anders dan een mengeling van beidej? Wij, Hagenaars, hebben 't in de laatste dagen ook wéér meer dan eens moe ten erkennen. Nauwelijks waren de tranen gedroogd over het verlies van den geestigen schrijver der «Haagsche Omtrekken," wien ver van zijn vader land een graf werd gedolven, of wij stonden om de groeve van den braven Greeve, die als Kamer lid wel niet bijzonder beeft uitgeblonken, maar als mensch en kantonrechter een echte type was. Op zijn droog-komiscben toon en zonder een spier in 't gelaat te vertrekken, kon bij vaak zijn men- schen op hun plaats zetten. Als een of andere zaakwaarnemer op het kantongerecht, die eens wilde toonen net zoo goed als de beste advocaat zijn zaakjes te kennen, Latijn of Fransch stond te radbraken, kon Greeve, na hem eerst een tijdlang te hebben laten uitspreken, zoo leukjes opmerken »ik wenscb Mjjnheer mede te deelen dat ik ook Hollanscb versta," of wel als een andere hem wat te erg schreeuwde naar zijn zin: »u vergist u als u meent dat ik doof ben," alles natuurlijk tot groote hilariteit van de trouwe bezoekers van de kantongereebtszittingen. Strikt rechtvaardig en streng was hij eebter bereid om de meeste hulp vaardigheid te betoonen, en dat zal zeker ook wel de reden zijn geweest dat buiten de autoriteiten en ambtsvrienden, zoovele eenvoudige lieden, goede burgers, op het kerkhof stonden geschaard. Men kon een speld booren vallen, toen de kist in de kuil neórdaalde. Jammer, dat toen juist de plechtige aandacht werd afgeleid door het trompetgeschal van een troepje cavaleristen. Men moet weten, dat in den Haag de voornaamste kerkhoven gelegen zijn binnen een op vrij dichten afstand door kazernen omgeven terrein. Juist in den voormiddag wordt er geëxerceerd en gemanoeuvreerd in en bij de kazernen en de trompetten staan niet stil, zoodat men op de kerkhoven nooit zeker is dat een vroolijk deuntje niet eensklaps de bedroefde gezichten uit den plooi brengt. Dat zulk een toestand vaak er- genis wekt, behoeft geen betoog. Maar niet alleen de dooden geven reden tot smart. Daar hebt ge bjjv. ons nieuw Casino-gebouw in de Wagenstraat, dat dezer dagen zou worden geopend. De pachter is zonder betaling van den eersten pachttermjjn verdwenen, en daar zitten nu niet alleen de aandeelhouders van het gebouw in zak en asche, maar ook vele leveranciers, die zich gehaast hadden het gebouw van binnen en buiten op te knappen. Ook voor de tooneelgezelschappen en vereenigingen, die contracten hadden gesloten om het tooneel of de zaal te komen bezetten, is het hoogst onaangenaam en een groot verlies. Want, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen is nu niet zoo dadelijk bereid om zijne, zoo even ter wille van het nieuwe gebouw, door die gezelschappen geminachte zalen, terstond weör aan hen af te staan. Buitendien gaat dit zoo gemak kelijk niet, want deze zijn opnieuw verhuurd. Al zal het Casinogebouw waarschijnlijk toch wel ge opend worden, een knak heeft bet toch reeds beet en zal het moeielijk te boven komen. Ik zeide, dat de zalen van het Gebouw wel weör verhuurd zullen zijn. Niet zonder reden. Er wordt op dit oogenblik toch zooveel schoons en welluidends voorbereid, dat men in de maand November voor een hoogst moeielijke keus zal komen te staan. Alle muziekdirecteuren zijn aan den gang. Terwijl Richard Hol de Diligentia-concerten voorbereid en een uitvoering van Philips van Artevelde, voor de zangvereeniging Cecilia, is Samuel De LaDge aan 't instudeeren van zijn nieuw oratorium «Moses", dat op het aanstaande concert van de Haagsche afdeeling van Toonkunst zal worden «gemaakt" en, of dat zware werk niet genoeg inspanning kostte, is onze Nicolaï bezig de koorrepetities te leiden van Benoit's oratorium »De Rijn," waarin Blauwaert en Rogmans o. a. solopartijen zullen vervullen en dat moet dienen om de Antwerpsche ongelukkigen nog wat hulp te verschaffen. Heeft men officieus doen verluiden dat er reeds genoeg ontvangen was, officieel wordt dit ontkend en dus gaan onze zangers en zangeressen er maar flink op los. Den eenen avond zingen zij want al is de stad den Haag groot, het zingend element is er beperkt en meerendeels zijn het dezelfde dames en heeren die meödoen van de «sprinkhanen in Egypteland" en den anderen avond varen zij als studenten of nimfen op den «Rijn"; altoos even maatvast, altoos even smetloos rein, zou ik haast zeggen, als niet zoo vaak een onzuiver nootje werd uitgegalmd, die noodwendig de tusschen- komst van den dirigent vereischt. Laten wij onze koristen, die met zooveel toewijding en ambitie ar beiden, echter niet te hard vallenbij de uitvoeringen is er meestal niet dan lof voor hen te spreken. Voegt men bij al dit muzikaal genot nu nog de Duitscbe, Franscbe en (als bet Casino niet tegenstribbelt) de Hollandsche opera, een legio van gewone concerten, uitvoeringen enzoovoorts, dan mag men gerust zeggen dat de muziekliefhebber reeds bijna eiken avond van den winter gevuld beeft. Winter, want, al weör een reden tot smart, de Kurbausmuzikanten zijn met 1 October als de zwaluwen weggevlogen, ons enkel overlatende het barre strand en bet slijk dat uit de terstond gé- opende sluizen van het ververscbingskanaal de zee in, en volgens stokvaste overtuigingen van som migen ook het strand op wordt geloosd. De oude strijd over het gevaar van spuien in den zomer zal dus weör opleven en dezen winter zullen er harde woorden vallen over de geloofwaardigheid en de juistheid van de rapporten van deskundigen. Maar vóór dien strijd wacht ons nog een andere strijd, die over de Schoolwet in de Eerste Kamer, die 21 October bijeenkomt en óf in 't laatst van deze öf in 't begin van de volgende maand het ontwerp zal behandelen. Of het artikeldat een Tweede Kamerlid zoo pas in de Vragen des Tijds tegen het ontwerp heeft geschreven, invloed zal uitoefenen op de beslissing, durf ik niet beslissen, maar dat hij helder en juist heeft aangetoond waar 't op staat, houd ik voor zeker. Er zijn trouwens liberale voorstanders van 't ontwerp, die verklaren ook wel te gelooven dat het openbaar onderwijs op weg is totaal te worden gedood, maar, zeggen zij: wat schade, het heeft toch uitgediend, zoodra het bijzonder onderwijs goed is ingericht! Ja, zoo dra het bijzonder onderwijs aan alle eischen voldoen mocht, maar wanneer zal dat gebeuren? Denkt men dan werkelijk dat er reden zal zijn om het bijz. onderw. goed in te richten en te honden als de concurrentie van bet openbaar onderwijs ver dwenen is? Leert dat de ervaring elders en ook in ons eigen land En dat bet openb. onderwijs ten doode is gedoemd door dit ontwerp, kan men daaraan nog twijfelen Is het stelsel dan niet dezer weteenerzijds te beknibbelen op de subsidiën voor het openbaar onderwijs en die afhankelijk te stellen van de heffing, zij 't ook van een laag schoolgeld; en anderzijds het bijzonder onderwijs te beschenken met subsidiën, met volkomen vrijheid voor dit om al dan niet schoolgeld te heffen? Is dat gelijk stelling of is dat bevoorrechting van bet bijzonder onderwijs? Het spreekt van zelf dat het Rijks subsidie voor de bijzondere scholen zal worden gebruikt om het schoolgeld te verminderen of af te schaffen en dan staat de bijzondere school vrij en voordeelig tegenover het openbare, waarop de erfdienstbaarheid van scboolgeldheffingrust. Waarlijk er is reden voor hen, die het openbaar onderwijs voorstaan als de ware uitdrukking van volksbe schaving, om te smarten en te treuren. Doch nu de liberale partij in de Tweede Kamer is gesplitst, zal hetzelfde verschijnsel zich ook wel in de Eerste Kamer openbaren. Om van een andere zaak te spreken, opmerking verdient de oprichting van een anti-opinm-bond. Nu de Minister van Koloniën stilzit, heeft de heer Jhr. Mr. W. Elout van Soeterwoude het initiatief genomen om de oogen van zijne landgenooten te doen opengaan voor de ellendige gevolgen van de opiumpacht. Voorshands is de bedoeling om te streven naar opheffing van het bestaande stelsel van pacht, dat het gebruik in de hand werkt en den smokkelhandel doet toenemen. Niet minder dan 32 mannen van aanzien en gewicht hebben met den heer Elout een circulaire gericht om aan te sporen tot het lidmaatschap van dezen hond. Slechts f 1,is de contributie, omdat de Bond minder geldelijken dan zedelijken steun noodig heeft, dien hij zeker zal verwerven. Morgen, Dinsdag avond zal, dezelfde heer Elout in het Indisch Genootschap de kwestie behandelen, en het is te verwachten dat weör op zulk een krachtige wijze een stoot wordt gegeven tot eene beweging van zoo hoog zedelijke natuur, èn de Regeering hier èn de Indische Regeering zich verplicht zullen gevoelen niet langer le overwegen, om te handelen ten einde het voor Indië en zijn bewoners zoo na- deelig opium-misbruik te keeren. Gltick af! mag men deze onderneming toeroepen. Walchersche Brieven. Middelburg, 10 October 1889. Het badseizoen voor Vlissingen is dus wtêr voorby en het is aan duinen en strand weêr stil als tevoren, toen Vlissingen nog geen badplaats was. 't Is treurig, dat nog niemand den moed heeft gehad om op de duinen eenige villa's of ontspanningsgelegenheden te bouwen, 't zou er 's zomers al veel drukker zijndan het nu is geweest. Men mist er nog letterlijk van alles. Niets aantrekkelijks is er dan hetgeen men overal elders misthet schoone strand en het keer- ljjke afwisselende zeegezicht. Wel is het Grand Hotel eene flinke gelegenheid voor logies en amusement en toch.... er komen weinig mcnschen. Het stedelijk badhuis, oneindig schooner gelegen, i3 een bouwvallig gebouw, dat er niets sierljjk uitziet en waarvan tim merman metselaarstukadoor en schilder al veel te lang weggelaten zjjn om te herstellen, wat herstelling behoeft. Bij gelegenheid krjjgen de bezoekers het plafond eens op hun hoofd, 't Is wel jammer. Waarom gaat de gemeente Vlissingen niet voor in het geven van bewijzen, dat zjj vertrouwen heeft in de opkomst en den bloei harer stad als badplaats. Wil de ge meente Vlissingen als badplaats vooruitgaanen zij kan datdan moet de Gemeenteraadzoo hoorde ik iemand zeggen, een kloek besluit nemen, nl. een paar ton leenen, zelf eenige villa's op de duinen bouwen een inrichting stichten als Musus Sacrum te Arnhem. bekend staat als «de Salemsche hekserij." De En- gelsche wetten, waarmede die van Massachusetts overeenkwamen, spraken het doodvonnis uit over heksen. In 1648 was er te Boston eene vrouw onder deze wet ter dood gebracht geworden. Maar geene anderen hadden tot dusverre de doodstraf ondergaan. «Nu begon de dwaasheid in -Salem. In het vooijaar van 1692 werden er verscheidene per sonen aangegrepen door nooit gekende zenuwtoe vallen en krampachtige sidderingen, die toegeschreven worden aan de kwaadwilligheid van de een of andere heks. Eene Indiaansche dienstmaagd werd nu zoo lang gegeeseld, tot dat zij bekende de heks te zijn. «De kolonie was nu in een toestand van alge- meene opgewondenheid. Samuel Parris, predikant te Salem, de Eerw. Cotton Mather, een geleerd theoloog, goeverneur Phipps en andere invloedrjjke lieden, moedigden het geloof in hekserij en den wenscb voor de doodstraf aan. Er werd eene speciale rechtbank ingesteld voor het behandelen van heksenprocessen. «Nu scheen bet volk dol geworden te zijn. Beschuldigingen werden ingebracht tegen de eer zaamste en onschuldigste personen. De verhooren waren eenvoudig voor den vorm, de veroordeeling was dikwijls reeds te voren besloten. Een pre dikant, met name George Burroughs, werd ge hangen. Gilles Corey bespotte het denkbeeld van hekserij en werd gevangen genomen. Toen hij de nutteloosheid van zelfverdediging bespeurde, weigerde hij te pleiten en werd ter dood gebracht. «Van af Juni tot September was het gerechts hof druk bezig. Twintig menschen waren ter dood gebracht geworden, een predikant en dertien vrouwen. Honderd en vijftig gevangenen vulden de kerkers. Velen hadden, gedwoDgen door de pijnbank, de valeche bekentenis afgelegd, dat zij hekserij bedreven hadden. Tal van personen werden beschuldigd. Do razernij was ten hoogsten top gestegen. «Maar de betere geest des volks herleefde ten laatste. Er volgde eene reactie en het dwaze, bloedige werk hield op. De wetgevende verga dering kwam in October bijeen en de speciale rechtbank tot het behandelen van heksenprocessen werd opgeheven. De gevangenen werden in vrij heid gesteld en er hadden geene andere terecht stellingen plaats, ofschoon in het volgende jaar nog eenige personen beschuldigd en veroordeeld werden. «Velen dergenen, die deel hadden genomen aan deze handelingen, erkenden nadien hunne dwaling. Maar Cotton Mather bleef er even sterk in ge looven als vroeger. Hij gaf een verhaal uit van de Salemsche hekserij, onder den titel van Wonders der onzichtbare Wereld", en er waren hoogge plaatste mannendie nog met hem instemden. Maar nadat het volk van zijne verblinding was hekomen, konden zij het niet langer bedriegen. De dwaasheid had uilgewoed, ofschoon zij een leelijken smet achterliet op den roemrijken naam van Massachusetts." Wanneer wij de leefwijze der Amerikaansche kolonisten van honderd jaar geleden vergelijken met de tegenwoordige levensmanier des volks, dan valt ons een zeer groot verschil op. Thans bezitten de Vereenigde Staten alle gemakken en weelde-artikelenwaarop ook Europa boogt, in den ruimsten overvloed, terwijl zij zelfs vele fa brikaten uitvoeren. Om echter een denkbeeld te kunnen vormen van de eenvoudigheid der zeden en de afwezigheid aller weelde ten tijde van het begin van den onafhankelijkheids-oorlog tegen Engeland in 1775, diene het volgende uittreksel uit het meergenoemde historische werk: «Wetten, die de loonen regelden en den prijs van verschillende artikelen en kleedingstukken vaststeldenwerden in alle koloniën uitgevaar digd, in overeenstemming met de denkbeelden dier tijdenmaar de noordelijke koloniën hielden stren ger toezicht op de zeden dan de zuidelijke. Het rooken van tabak in het openbaar en ook door minderjarigen werd in Nieuw-Engeland en in Pennsylvania verboden, terwijl het onverhinderd werd gebruikt in New-York en in bet zuiden. Ver makelijkheden werden in Nieuw-Engeland slechts ingevoerd onder protest van het bejaarde en be stendige gedeelte der bevolking, terwijl in het zuiden allen er deel aan namen. Maar de meeste koloniën vaardigden gestrenge wetten uit ten opzichte der Zondagsviering en het kerkgaan. De scband- en geeselpaal waren gewone middelen van strafoefe ning en zeer vele misdrijven werden met den dood gestraft. «Grooter dan dit alles, was het verschil in sla vernij. Zij bestond in alle koloniën, maar bloeide voornamelijk in het zuiden, waar de buitengewone hitte der zon het voor Europeanen lastig of ge vaarlijk maakte in het veld te arbeiden. De gemak zucht der planters werd daardoor vermeerderd; bet verschil in rang en stand scherper getrokken; de instelling der slavernij kreeg er meer en meer vasten voet. Hoewel bij het begin der omwente ling (1775) alle noordelijke koloniën slaven bevatten, werd daar toch de slavernij langzamerhand tegen gegaan en ten laatste geheel afgeschaft. «De zeden 'des volks verschilden overal. De Engelschen, de Nederlanders en de Franschen; de Puriteinen en de Quakers; de landbouwers in het eene (noordelijke) gedeelte des lands en de planters in het andere (zuidelijke) gedeelte; de inwoners der steden en de pioniers op de grenzen; de zee man, de koopman en de woudbewoner waren na tuurlijk verschillend in zeden en verscheiden in gewoonten. Er was weinig verfijndheid van zeden onder hen. Want zelfs onder de middelklassen in Engeland bestonden er in de achttiende eeuw, ver geleken inet de onze, nog zoo weinig huishoudelijke gemakken, dat wij er ons bijna geen denkbeeld van vormen kunnen. «De vroegere kolonist woonde in een boomstam- menhut, die dikwijls, ter bescherming tegen de India nen, met palissades omringd washij reed te paard met zijne vrouw, op een vrouwenzadel gezeten, achter zich; gebruikte geolied papier in plaats van glas voor zijne vensterramenkleedde zich in eigen- geweven stoffenat grof rogge- en maïsbrood, met weinig of geen koffie of thee. Weelde-artikelen waven zeldzaam. Diligences hingen op riemen in plaats van op veeren en sukkelden langzaam voort op de slechte wegen. Nieuwsbladen waren er weinig, wegens de afwezigheid van groote steden. Het eerste blad in Amerika was de Bostonsche News-letter en werd opgericht in 1704. Op het einde van den Franschen en Indiaanscben oorlog (in 1763) werden er niet meer dan tien nieuws bladen in de koloniën uitgegeven. Andere uitgaven waren al even schaarscb. De kunsten en weten schappen werden weinig beoefend. De geestelijken waren de best opgevoede menschen en zijalsook de wetgeleerden en geneeskundigen, werden meer geacht in het noorden dan in het zuiden. Maar men begon reeds met het oprichten van opvoed kundige instellingen. Vóór de revolutie uitbarstte waren er negen inrichtingen voor hooger onderwijs door de koloniën verspreid. De eerste geneeskun dige school werd in 1764 te Philadelphia opgericht. «De industrie beteekende, ten tijde der Omwen teling, niet veel. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door de verbodsbepalingen, die het naijverige Engeland er tegen uitvaardigde. De weinige nijver heid, die er uitgeoefend werd, was voornamelijk bepaald tot Nieuw-Engeland. De scheepsbouw was een belangrijke tak van nijverheid. Kustvaarders hielden de handelsgemeenschap op tusschen de koloniën en vervoerden passagiers van de eene tot de andere plaats langs de kust. Er werd ook een weinig handel gedreven met vreemde havens. New- York, Philadelphia en Boston waren de middel punten van den handel, maar ten tijde der Omwen teling vertegenwoordigde de uitvoer der koloniën slecht9 eene waarde van omstreeks acht-en-veertig millioen gulden, terwijl de invoerhandel omtrent twee-en-veertig millioen gulden bedroeg. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 2