ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 12 October 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. BRAWDSCHOMWIHG. DE MINISTERS. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. SCHETSEN Noord-Amerika, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5757. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag: <lei» 14 October eerstkomende en volgende dAgen eene Algemeene Brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, over eenkomstig de bepalingen der Verordening tot voor koming en blusBching van brand in deze gemeente. Ziebikzbe, den 10 October 1889. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. n. Het aantal Ministers is thans acht, te wetendie van Buitenlandsche zaken, van Justitie, van Binnenland8che zaken, van Marine, van Finan ciën, van Oorlog, van Waterstaat, Handel en Njjverheid, en van Koloniün. Dat aantal is niet altijd even groot geweest. Vroeger had men o.a. nog de Ministers van den Hervormden en van den Roomsch-katholieken eeredienst, welke departemen ten herhaaldelijk opgeheven en weêr ingevoerd zijn. Thans zijn de zaken, tot deze beide departementen behoorende; en onder het beheer van afzonderlijke administrateurs gesteld, ten deele bij Financiën en ten deele bij Justitie overgebracht, terwijl zij, voor zoover de koloniën er bij betrokken zijn, bij bet departement van Koloniën behandeld worden. De begrootingsposten vormen eene afzonderlijke afdee- ling op de begrooting van Financiën. Het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijver heid is bij het optreden van bet ministerie Kappeyne van de Coppello in 1877 opgericht en gevormd door de splitsing van het vroeger veel te uitgebreid ministerie van Binnenlandsche zaken. De eerste Minister van dat departement was de heer Tak van Poortvliet. Ieder departement beeft een algemeen secretariaat en verder een aantal afdèelingen, die elk een be paald onderdeel der werkzaamheden te behandelen hebben en die op haar beurt weêr in verschillende bureaux verdeeld zijn. Het spreekt van zelf, dat een Minister niet op de hoogte kan zijn van alle onderdeelen, die door en bij zijn departement behandeld moeten worden. Daar voor dienen de ambtenaren, die, gelukkig, bier te lande niet met de Ministers op- en aftreden, zooals in Amerika het geval is, noch om staatkundige redenen aangesteld of afgezet worden, zooals in Frankrijk niet zelden geschiedt. Van daar dat eene verwisseling van Ministers in ons land niet dadelijk alle zaken op losse schroeven stelt, maar zelfs in dagen, dat er geen Ministers zijn, de zaken toch haar geregelden gang gaan. De werkkring der Ministers is tweeledig; zij zijn de vertrouwde raadslieden des Konings en als zoodanig is het hun plicht, het hoofd van den Staat voor te lichten omtrent het regeeringsbeleid, in zake het binnenlandsch en buitenlandsch bestuur, zoowel als ten aanzien van de koloniale en geldelijke belangen van den Staat. Zij ontwerpen de wetsvoorstellen, die bij de volksvertegenwoordiging moeten worden ingediend, en verdedigen die bij de schriftelijke en mondelinge behandeling door de Kamers: zij ont werpen alle maatregelen van inwendig bestuur (Kon. besluiten, die niet door de volksvertegenwoordiging behoeven goedgekeurd te worden), en voorts alle besluiten, die de koning in 's lands belang heeft te nemen. Ter verdediging der wetsontwerpen en bet geven van alle gewenschte inlichtingen, hebben de Minis ters zitting in de Staten-Generaal en hebben zij het recht daar te sprekenmaar zij stemmen niet mede. Dit zouden zij alleen kunnen doen als zij tot lid der vertegenwoordiging gekozen warenwat de grond wet vroeger niet uitsloot, nu bepaald toelaat, maar wat in ons land, zooals wij vroeger aantoonden, geen gebruik is. Zij zijn in de tweede plaats de eigenlijke uitvoerders der grondwet en der wétten, voor zoover die van de kroon afhangt. Zij staan den Koning bij in die uit voering, door het ontwerpen der noodige besluiten, bet doen der voordrachten voor de benoeming, de be vordering, het ontslag of de pensioneering van ambte naren. Eén groot deel der uitvoerende macht oefenen zij zelf uit, door het doen van aanschrijvingen, het geven yan bevelen, enz. Zij doen al wat noodig is om den geregelden gang van zaken bij 's lands bestuur te bevorderen. Een hunner voorname zorgen is toezicht te houden op de besteding van 's lands gelden bij hun departement en te,waken dat de begrooting niet overschreden worde. Te zamen vormen de ministers den Ministerraad, een in de grondwet niet genoemd, maar onmisbaar lichaam, dewijl de ministers, die gezamenlijk ver antwoordelijk zijn voor het gebeele regeeringsbeleid en omtrent de hoofdbeginselen van belangrijke wetsontwerpen moeten overeenstemmen, gelegenheid dienen te hebben, daarover te beraadslagen. Tot de samenstelling van dien raad behoort, dat er een voorzitter en een secretaris zijn. Het secretariaat was vroeger opgedragen aan den directeur van het Kabinet des Konings, maar wordt thans door een der ministers waargenomen. Als voorzitter treedt ook een der ministers op. Beide betrekkingen worden door de verschillende ministers om beurten vervuld. Daaruit volgt reeds, dat de voorzitter alleen de leider is van de vergaderingen, niet bet eigenlijke hoofd van het Ministerie. Als zoodanig is in den regel de staatsman aan te merken, die bet Kabinet gevormd beeft, en die door zijne persoonlijkheid de staatkundige richting van het Ministerie aangeeft en zijn stempel drukt op de leidende gedachten, de hoofdbeginselen der groote maatregelen, die het Ministerie voordraagt. Aan den naam van hoofd van het kabinet ontleent een minister echter geen bijzondere bevoegdhedenzoo hij meer invloed heeft dan zijne ambtgenooten, is dit alleen aan zijn zedelijk overwicht te danken. Er zijn dan ook wel ministeries geweest, waarin de belangrijkste rol niet door het hoofd gespeeld werd. Wij herinneren alleen aan het Ministerievan Lynden van Sandenburg, dat zijn grootste beteekenis zonder twijfel ontleend heeft aan den Minister Modderm_an,_.die_ ons o.a.,het nieuwe Strafwetboek schonk. Voor de vergaderingen van den ministerraad bestaat een reglement van orde, dat herhaaldelijk gewijzigd is. Dat van 13 Mei 1854 is in de bijlagen der Staats-Courant (1860/1861) openbaar gemaakt. Volgens dat reglement worden in den ministerraad besproken alle ontwerpen van wet, de algemeene maatregelen van inwendig bestuur, de verdragen met buitenlandsche mogendheden, de instructiën aan de gezanten over gewichtige aangelegenheden, de voordrachten omtrent de benoemingen en het ontslag anders dan op eigen verzoek, van booge staatsambtenaren, met name in dat reglement aan gegeven, enz. Bovendien worden de aan de orde zijnde vragen betreffende het algemeen regeerings beleid, in dien raad behandeld. Dat reglement is in 1860, en naar wij meenen in 1862, nogmaals gewijzigd. Maar die wijzigingen zijn, voor zoover wij weten, niet bekend gemaakt. Amerika. In de werkplaatsen van Edison te Harrison (New- Jersey) is een werkstaking uitgebroken. Het loon was met 20 pCt. verlaagd en 200 werklieden weigerden deze voorwaarden aan te nemen. In de haven van Montevideo is aan boord van de «Sarmiento" in beslag genomen een kist met ontplof bare zelfstandigheden, bestemd voor het paleis van den President-generaal Tagés, op wien de aanslag ge munt was. Te La Plata hadden verscheidene arrestaties plaats en werden dynamietbommen in beslag genomen. Een aantal samenzweerders nam de vlucht naar Chili. Een Amerikaansch blad berekent, dat alleen door Noord-Amerikanen tijdens de tentoonstelling te Parjjs minstens 350 millioen frs. is verteerd. Een der grootste Btoombooten in de Amerikaansche vaart, »the City of Paris", arriveerde Dinsdag avond te Queenstown. De storm en hooge zeeëo op Maandag 11. hadden ten gevolge, dat een knaapje van vier jaar uit zijn moeders armen over boord werd geslagen. Een Zweedsche vrouw werd eveneens over boord ge- 'Jagen. Eene collecte ten behoeve der ongelukkige moeder bracht aan boord een bedrag van 420 gld. op. Engeland. In Engeland heeft Dinsdag nacht een geweldige storm veel schade aangericht. De driemaster »Lymington" verging bjj Lowestofft. De reddingboot haalde de equipage af, die reeds in het touwwerk gevlucht was. Bij Listowel verging de schoener Irene", bjj Scar borough de stoomtrawler Alpha": van beide schepen werd het volk gered. Te land werd aan gebouwen, veldvruchten en gewassen veel schade aangericht. Noorwegen. De bemanning van het in den vorigeu herfst in het ijs bjj West-Spitsbergen ingesloten schip Fortuna, uit Wadsö, heeft, bljjkens thans ontvangen berichten, reeds in October haar leven verloren. Zjj is op den weg van het lek en wrak geworden schip naar Nordenskjolds winterhuis in Green Harbour, van uitputtingen koude omgekomen. Italië. Er is te Rome sprake van de oprichting van een gedenkteeken, dat op nieuw de ergernis van het Yaticaan en alle Katholieken in hooge mate zal op wekken, wanneer het gerucht bewaarheid wordt. Er wordeo namelijk pogingen gedaan tot oprichting van een gedenkteeken ter herinnering aan «tien 20sten September, den val van de pauselijke macht. Frankrijk. Waarschijnlijk zal de Fransche kamer niet voor den 12 November bijeengeroepen worden. Het groote amphitheater van de geneeskundige school te Parijs is door brand vernield. Maandag avond waren de leden van bet hygiënisch en chirurgisch congres er nog vergaderd, en weinige oogenblikken nadat zjj vertrokken waren, zag de concierge een dikken rook uit eeu der gangen opstijgen. Hjj riep om hulp, en het gebeele personeel der school kwam toeschieten om den brand te blusschen. Ook de brandweer was spoedig ter plaatse. Doch dit alle3 mocht niet beletten, dat al het materieel vernield is. In het Hippodrome te Parjjs, is in dit seizoen het grootste aantrekkingspunt een leeuw, die op den rug van een paard gezeteu, eenige malen den circus rondrjjdt. Een der Parjjsche bladen deelt mede, dat met deze vertooning reeds 2'/2 millioen francs door het Hippodröme zijn verdiend, en dat men op het eind van October een totaal ontvangst van 3 millioen francs hoopt te bereiken. Duitschland. Het Beiersche stadje Klingenberg a/M. is een der weinige gelukkige plaatsen, waar de inwoners geen belastiog behoeven te betalen. Er schiet zelfs nog van de gemeente-ontvangsten iets voor hen over, dat bjj verschillende gelegenheden wordt uitbetaald. Zoo ont ving op den jongsten gedenkdag van Sedan ieder burger 2 mark en ieder schoolkind pl. in. 20 a 50 pf. uit de gemeentekas. Nederland. 'sGï'avenhage, 9 Oct. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn bijeengeroepen tegen Maandag 21 October, des avonds te 8 uren. 's GraveuJiagje, 10 Oct. De heer W. Cevaal is benoemd tot burgemeester van Ritthem. 's Gravenliage. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting zijn aangenomen het ontwerp tot aanvulling der druiüuis-overeenkomst, ter vergemak kelijking van het vervoer van plantenzendiDgen op officieele lijaten erkend; het aangevraagde credietvoor de volkstelling en voor de inrichting van een monu mentaal raadhuis te Woerden tot kantongerecht, be nevens conclusiën op verslagen, o.a. die tot aanneming voor kennisgeving der inlichtingen omtrent de ver- plegingskosten van een arme krankzinnige ten laste van de gemeente Norg. De Kamer is daarna op re9es gescheiden. Rotterdam9 Oct. De kolonel-commandant van het regiment schutterij alhier heeft de navolgende dag-order uitgevaardigd Het heeft Zjjne Majesteit den Koning behaagd, bjj kabinetsschrijven van den 7en dezer maand, Zjjne Ex cellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken te machtigennamens Hoogst Denzelven aan allendie tjjdens de ongeregeldheden te Rotterdam in het laatst der vorige en in het begin dezer maand tot handha ving der orde hebben medegewerkt, Zjjner Majeateits goedkeuring en tevredenheid te betuigen." Deze vereerende beschikking is officieel ter mjjner kennis gebracht; het is mij hoogst aangenaam die mede te deelen aan mjjn onderhebbend regiment, dat getoond heeft aan zjjne roeping en plicht te beant woorden. De Kolonel-Kommandant der Schutterij, KNIGHT. lerselxe, 10 Oct. Toen gisteren avond een wagen met suikerbieten den dijk opreed, had de voerman, een jongen van circa 16 jaar, het ODgeluk van den wagen te gljjden, met het ongelukkig gevolg, dat het voor wiel over zjjn arm ging. Gelukkig was er iemand in de nabjjheid, die de paarden dadelijk tot staan bracht, waardoor nog verhinderd werd, dat het achterwiel eveneens hem overreed. De arra doet wel veel pijn, doch ia gelukkig niet gebroken. St. Maartensdijk. Bjj de heden alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 84 stuks hoorn vee en 20 biggen. De handel was vrjj levendig. Prjjzen werden besteed als volgt: Yoor jaarlingen van f 90 110, 2jarige ossen en vaarzen 140 150. 9 stuks 21/;- tot 3jarige ossen werden verkocht voor 1600. Kalfdragende koeien van f 200 210. Graskalveren van 50 60. Voor biggen werd pl. m. 10 besteed. Als een bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat J. Bazen, die a.s. Maandag 87 jaar hoopt te wordeD, nog steeds als arbeider werkzaam is. Yan zjjn 8ste jaar af is de grjjsaard steeds in 't getouw geweest, zoodat bjj thans 79 dienstjaren telt. In den tuin van P. Coomans Jr. alhier bevindt zich een pereboompje, dat verleden jaar geplant, nu voor de tweede maal van dit jaar in vollen bloei staat. Stavenisse. Door den gemeenteraad alhier is vastgesteld de begrooting voor het dienstjaar 1890, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 15230,84. Onder de inkomsten komen voor: hoofdeljjken omslag f 2600; uitkeeriüg peraoneele belasting 1954,06; 30 pCt. onderwijs 902,52;' haven- en kadegelden 850; schoolgelden 455; opcenten op de directe belastingen 1595,73s; inkomsten gemeente-eigen dommen 230 en eene geldleening ter voorziening in de kosten van het con verteeren van het restant der geldleening van 1872, groot 5000 5 pCt., in eene geldleening van 5000 a 4 pCt., vermeerderd met de som van 1000, voor noodzakelijk uit te voeren her stellingen aan gemeentewerken. Onder de uitgaven komen voor: kosten van huis houdelijk bestuur 1615; onderhoud gemeente-eigen dommen 1617; politie, straatverlichting en brand weer 667,50; geneeskundige dienst en armwezen 470; kosten lager onderwjjs 3558,40; rente en aflossing opgenomen kapitalen (de conversie inbegrepen) 6643,75. De heer J. W. H. F. Bujjze alhier is voor deze gemeente door het Kon. Nederl. Meteor. Instituut te Utrecht benoemd tot het waarnemen van de weer kundige verschijnselen en het doen van regenopgave aan genoemd Instituut. Te dien einde zal er alhier een nieuw model regenmeter geplaatst worden. De groote drukte aan de haven is weder be gonnen: het leveren van suikerbieten is in vollen gang; zoodat men bjj gebrek aan de noodige vaartuigen, nu reeds genoopt is, vele suikerbieten aan de haven, voor rekening van den fabrikant, op te stapelen. Naar men verneemt, valt de teelt nog al mede. De con troleurs vanwege den Bond zjjn op hun respectievelijke standplaatsen, terwjjl er aan het hoofd van hen dit jaar voor de eerste maal een hoofd-controleur staat. Ook een groote suikermaatschappjj, die buiten den Bond staat, houdt er voor eigen rekening controleurs UIT DOOK, Een Oud-Schonwennar. VIII. Ook de 25ste December is een zeer algemeen gevierde feestdag en wel de kinderdag bjj uitnemend heid, Het is echter minder een Ohristusfeest dan een St. Nicolaasfeest. De Hollandscbe St. Nicolaas, overgebracht naar Nieuw-Nederland door de kolo nisten, die tusschen 1615 en 1664 deze schoone Nederlandscbe kolonie kwamen bevolken. Nadat echter de Engelschen Nieuw-Nederland hadden in gepalmd, bleef wel het feest bestaanmaar de viering werd verzet van den 6den op den 25sten December. Dan krijgen de kinderen door tusschen- komst van St. Nicolaas, die hier echter niet te paard, maar op eene door een rendier getrokken slede komt aangereden, hunne kousen, schoenen en mandjes gevuld met geschenken, juist als dit in Oud-Nederland plaats heeft. Van uit New-York verspreidde zich de viering van het St. Nicolaas feest over het gansche land, echter met dit onder scheid, dat de Heilige niet reeds den avond van te voren komt vernemen, hoe de kinderen het maken, zooals dit in Nederland plaats heeft. Elke courant, elk maandblad geeft om dezen tijd een feestnummer uit, dat dikwijls rijk met gravures is versierd en waarin eene St. Nicolaas-vertelling niet mag ontbreken. Een andere nationale feestdag is Thanktgiving Dag of Dankdagwelken dag gewoonlijk in de laatste helft der maand November valt en op godsdienstige wijze aangevangen wordt. Overigens is deze dag een smuldag voor bijna iedereen. De Amerikaansche tafel, die toch zelden karig voor zien is, kraakt dan letterlijk onder het gewicht van spijzen, terwijl de Amerikaansche kalkoen bij de meervermogenden en een kippenboutje bij de minder met aardsche goederen bedeelden, de hoofd schotel uitmaakt. Meervermogenden voorzien hnnne minder rijk bedeelde medeburgers van betgeen zij weten wat die noodig hebben, terwijl tal van patroons aan hunne werklui een kalkoen bezorgen of geld geven om er een te koopen. Op dezen dag ook, stellen de verschillende leden der familie er prijs op, het middagmaal in den schoot van het gezin te gebruiken. Dikwijls komen zij uren ver om toch maar bij de hunnen te kunnen eten. Is de 4de Juli het nationale- en de 25ste December het kinderfeest bij uitnemendheid, Dankdag mag met het volste recht aanspraak maken op den naam van famillefeestdag. Schenkingen van eetbare waren, geld, kleeding- stukken, meubelen, bedden enz. aan wees- en ziekenhuizen zijn aan de orde van den dag, terwjjl de nieuwsbladen gevuld zijn met berichten of be schrijvingen van de vele geschenken, die alle lief dadige inrichtingen ontvingen. De Amerikaan wen8cbt, dat op Dankdag een ieder genieten zal en degenen, die anders nooit iets wegschenken, zullen dan uit hun hol komen en voor deze ge legenheid hun afkeer van geven overwinnen. Het Amerikaansche volk schijnt bestemd te zijn, om de leidende natie der wereld te worden. Dat ontzaglijk groote land, waar zoowel de voortbreng selen der koudere als die der warmere luchtstreek voorkomen; waar goud, zilver, lood, jjzer, koper, zout, steenkolen, petroleum, in een woord bijna alle delfstoffen in overvloed in den bodem gevon den worden; waar granen en andere voedings- arlikelen, katoen en tabak bij groote hoeveelheden naar het buitenland worden uitgevoerd; waar de arbeider zich beter beschutten, voeden en bleeden kan, dan in Europa de -bekwame ambachtsman; waar uitmuntende water- en spoorwegen de verst verwijderde streken met de groote middelpunten van handel en nijverheid in verbinding stellen en waar een volk woont, dat de bizondere gave bezit van alles, ook het schijnbaar nuttelooze, tot voordeel te kunnen aanwenden; dat land moet, wanneer bet een zekere ontwikkeling zal hebben bereikt, eenen beslissenden invloed uitoefenen op den gang der wereldgebeurtenissen. Wat Napoleon eenmaal zeide van Rusland in betrekking tot de zaken van het Europeesche vaste land zal in nog grootere mate van toepassing blijken te zijn op de Vereenigde Staten in be trekking tot het gebeele Amerikaansche wereld deel en zelfs daar buiten. Reeds thans zijn de oogen van alle natiën naar dit jeugdige, krachtige volk gericht en begint zich de invloed der mach tige Noord-Amerikaan8che Republiek, veel meer dan vele groote mogendheden lief is, te doen ge voelen in alle aangelegenheden, die een inter nationaal karakter dragen. Dat deze groote machtsontwikkeling niet in alles het gevolg is van de zeer gunstige, natuur lijke omstandigheden, blijkt, wanneer men den blik wendt naar de nog veel meer door de natuur begunstigde zuster Republiek Mexico. Daar was, tot voor enkele jaren, bijna alles stilstand of achteruitgang. De trage, onontwikkelde bevolking, voor de eene helft bestaande uit afstammelingen van de Spaanscbe veroveraars, voor de andere uit Indianen en negers of bastaarden, liet de groote rijkdommen van dit land meestal ongebruikt liggen. Het is grootendeels te danken aan kapi taal en werkkracht uit de Vereenigde Staten, dat er in de laatste jaren iets goeds en blijvends in Mexico is tot stand gekomen. Ook Canada, .Bra zilië, Rusland en andere door de natuur rijk gezegende landen zonden als voorbeelden kunnen worden gesteld. Hun voortdurende strijd tegen de natuur en tegen hunne vijanden, zoowel wilde dieren als menscbenbun voortdurend alleen zijn in de wil dernissen en de daardoor ontstane noodzakelijkheid om steeds op hunne eigene kracht te steunen, had aan de eerste Amerikaansche kolonisten eene vindingrijkheid en een zelfvertrouwen geschonken, welke door geen ander beschaafd volk werden overtroffen en die zich ook op het nageslacht over plantten. De vermenging der verschillende men- schenrassen heeft eveneens het zijne bijgebracht, om het Amerikaansche volk tot een der krach tigste en meest alzijdig ontwikkelde natiën ter wereld te vormen. Engelschen, Franschen, Neder landers, Spanjaarden, Schotten, Ieren, Duitscbers, Negersin de laatste jaren ook Polen, Russen, Skandinaviërs, Italianen en zelfs Chineezen, hebben allen iets van hunnen volksaard achtergelaten en uit de samenwoning en de vermenging van die allen is bet tegenwoordige Amerikaansche volk ontslaan. Ook hebben het onafhankelijke leven, de vrjje instellingen, de grootsche, indrukwekkende natuurtooneelen, eigen aan het Amerikaansche landschap en de fijne, droge lucht een invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van den Ameri- baanschen volksgeest, waarvan de in eene aristo cratische maatschappij levende Europeaan en de in vlakke, vochtige streken wonende Hollander zich geen denkbeeld kunnen vormen. Er is tegenwoordig nauwelijks een land ter wereld, waar de verlichting onder de inboorlingen, met uitzondering der Zuidelijke negers, zoo alge meen is, als in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De groote vooi-spoed des volks, het goedkoope onderwijs, de invloed der pers, de tal rijke goedkoope middelen van gemeenschap, het voortdurende verkeer met vreemdelingen en de minder scherpe afscheiding der standen, hebben zulk een beschavenden en ontwikkelenden invloed gehad op den geest zelfs der landelijke bevolking, dat de vreemdeling, die hier pas aankomt, er over verbaasd staat. Dat ook bier de verlichting niet altijd even groot was en het bijgeloof der Engelsche Puri teinen hen wreede dwaasheden deed begaan, be wijst de volgende vertaling uit het werk van een Amerikaansch geschiedschrijver »In betzelfde jaar, 1692, waarin Massachusetts eene koninklijke kolonie werd, werd ook het volk aangegrepen door de vreeselyke verblinding, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1