ZIEttlKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 10 October 1889. Keuring der Rijtuigen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5756. Directeur-Uitgever J. YVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 11> October e.k., dea namiddags te 3 uur, aan de Balie eene JKHETJ- RRNGr zal worden gebonden der verhuurd wordende RU- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bjjeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 8 October 1889. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. D. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. S Heeft over het algemeen bet groote publiek gaarne, dat hooggeplaatsten afdalen en zich in ver binding stellen met de lagere lagen des volks, zoodat zjj de nooden en behoeften, de deugden en de gebre ken van het volk meer en beter leeren kennen, dit afdalen wordt bun spoedig euvel genomen, zoodra het volk meent, dat het er om te doen is zich in te dringen in hun bestaan, invloed uit te oefenen op hun maatschappelijk of politiek leven. Hoezeer ook vereerd door de gemeenzaamheid der grooten, zijn vrijheden heeft de mindere man daarvoor niet veil en men kan verzekerd zijn, dat zoodra men deze bedreigd ziet, de populariteit verdwijnt en plaats maken moet voor wantrouwen. Dit verschijnsel doet zich sedert eenigen tijd in Duitschland voor. Keizer Wilhelm II was een zeer populaire persoonlijkheidzijn optreden werd schier door gansch het Duitsche volk met geest drift begroet, al gevoelde men ook droefheid over het afsterven van Keizer Frederik. Langzamerhand be gint die geestdrift echter te verflauwen, omdat de Keizer zich niet ontziet, af te dalen van de hoogte van zijn troon en zich te mengen in den politieken strijd, die in Duitschland wordt gevoerd. Deed hij dit reeds een paar malen, thans heeft hij het gewicht van zijn koninklijk en keizerlijk woord in de schaal ge legd voor den uitslag der algemeene verkiezingen, die in het begin van het volgend jaar zullen worden ge houden. De zaak is dezeEen der organen van de conservatief-aristocratische partij heeft zich heftig uitgelaten over »het Kartell", d. w. z. over de partij, die thans de meerderheid in den Rijksdag heeft en die bestaat uit conservatieven, vrije conservatieven en nationaal-liberalen. Het blad meende dat deze bond ontbonden worden moest omdat de nationaal- liberalen zich voor de Regeering onmisbaar wanende, steeds hooger eischen stelden en het voor de conser vatieven ondoenlijk was, om met zulk eene aanma tigende partij samen te werken, die zelfs den Keizer wilde dwingen op have wijze te regeeren. Tegen deze poging om de Kartellpartij te ontbinden moest Bis marck met alle kracht waken en de macht, die het in het vuur bracht om den vijand af te slaan, was nie mand minder dan de Keizer zelf. In een der Ber- lijnsche bladen verscheen een stuk, waarin bovenstaand artikel sterk werd afgekeurd en dat aan niemand minder dan aan Keizer Wilhelm wordt toegeschreven. In dat stuk wordt verklaard dat de Keizer geen partij het recht toekent zich den schijn te geven alsof hij aan haar in het bijzonder het oor leende. De Keizer ziet Z. M. in het zich onderling verstaan en onderling ontzien der partijen een voor het parlemen taire leven practische verhouding en heeft hij de daartegen gerichte aanvallen afgekeurd. Z. M. ziet in het Kartell eene met de grondslagen van zijne Regeering overeenstemmende politieke bond. Zeer belangrijk is deze verklai-ing vooral met bet oog op de a.s. verkiezingen. Nu de Keizer niet aarzelt om zich openlijk voor de Kartellpartij te verklaren, is hare zegepraal bij de stembus zoo goed als verzekerd en kan Bismarck gerust zijn. Voor hem toch is de overwinning bij de a.s. verkiezing van het grootste belang. Drie jaar lang heeft hij in de beste harmonie met de huidige meerderheid gewerkt, die gekozen om het Septennaat door te drijven, altijd het onder worpen werktuig der Regeering is geweest en dit ook wel blijven zal. Maar vooral is de overwinning thans zoo wenschelijk omdat de zittingsperiode van drie op vijf jaar is gebracht. De laatste zitting van den driejarigen Rijksdag zal 22 October a.s. worden geopend. Men verwacht dat het dringenste, n.l. de Rijksbegrooting, tegen Kerstmis zal zijn afgedaan, zoodat in de eerste weken van het volgend jaar de nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De nieuwe Rijksdag zal zich bezig hebben te houden met de wet op de socialisten en de wijziging der leger- wet. Van de socialistenwet beweert men geene voor- loopige verlenging te wachten te hebben, doch eene definitieve regeling, terwijl wat de legerwet aangaat het gerucht eenerzijds loopt, dat een nieuw militair crediet van driehonderd millioen Mark aan den Rijksdag zal worden aangevraagd tot aankoop van bronzen kanonnen voor het nieuwe rookvrije kruit, terwijl aan de andere zijde beweert wordt dat er geen noemenswaardige verhooging zal worden voorgesteld. De Keizer met de Keizerin gaan den 17n op reis naar Athene. De veis wordt over Genua genomen om Italië's Koning te kunnen ontmoeten en men hoopt 26 October te Athene aan te komen. Het bezoek aan Constantinopel is door den Duitschen gezant bij de Porte tegen 1 November aangekondigd. Wanneer dit overzicht onder de oogen der lezers komt, zijn de verkiezingen in Frankrijkafgeloopen en is het lot van dit land weder voor een tijd beslist. Over 't algemeen acht men de overwinning der Repu blikeinen verzekerd, vooral door de door ben gevolgde taktiek. Overal toch hebben de republikeinsche candi- daten, die de minste stemmen verwierven zich voor die partijgenooten, die meer stemmen behaalden, terug getrokken, zoodat nu allen den eeneu candidaat steunen zullen. Bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken waren dan ook door de prefecten mededeelin- gen ontvangen, die een zeer gunstigen uitslag voor de republikeinen voorspelden. Boulanger schijnt zich niet sterk meer te gevoelen, al geeft hij den strijd niet op. Een bedenkelijk verschijnsel voor hem is, dat het hem aan geld schijnt te gaan ontbreken; althans men verhaalt, dat kjj zijn prachtig gebouw in de nabijheid van Londen gaat verlaten, zijn aantal bedienden gaat verminderen en zich te Yersey met ter woon zal vestigen, waar hij dan ook reeds is aan gekomen. Hoop op eene uitspraak der kiezers, die hem den terugkeer naar Parijs mogelijk zal maken, schijnt hij dus niet meer te hebben. In Engeland, het land der werkstakingen bij uitnemendheid, i9 men thans bezig eene vergadering te beleggen, ten einde eene werkstaking te voorko men. Onder leiding van Lord Rosebery is eene ver gadering van trambeambten gehouden, waarop besloten werd te trachten den arbeid per dag tot 12 uur te beperken. Het is te hopen, dat deze eischlangs vrede- lievenden weg bereikt worde. Omtrent de gezond heidstoestand van den Prins van Wales loopen voortdurend ongunstige berichten. Een nierlijden moet aanleiding tot deze berichten geven. Echter bevindt de Prins zich te Kopenhagen en men schrijft hem zelfs nog meer reisplannen toe. De toestand op Creta blijft maar even treurig. Thans wordt wederom een bloedige botsing met de Turksche troepen gemeld, waarbij dooden en gewon den vielen, terwijl de Turksche soldaten de gewijde kerkschilderijen ontwijdden. De Russische consul diende daartegen een krachtig protest in. Op de grenzen van Armenië worden de Russische troepen aanmerkelijk versterkt, terwijl gewapende benden de grenzen van Turksch-Armenië overschrij den om daar opstand te verwekken. De moeilijkheden, die Servië ondervindt door het verblijf van Koningin Nathalie, hebben nog geen einde. Onder eenige voorwaarden, waarvan de voor naamste zijn, dat zij haar verblijf tot drie weken moest beperken en dat zij met haren zoon de punten van geschil tusschen haar en Koning Milan niet mocht aanraken, was het haar vergund toegang tot den jongen Koning te verkrijgen. Zij wil echter van deze voorwaarden niets weten en heeft besloten om thans de tusschenkomst der volksvertegenwoordiging in te roepen, ten einde haren zoon te mogen zien. Vreesde men eerst, dat het volk hare partij kiezen zou en had het Regentschap daartegen reeds maat regelen genomen, thans is de volksmeening vooral door hare weigering van alle voorwaarden, gekeerd. Het Regentschap heeft Koning Milan thans kennis gegeven, dat de onderhandelingen met de gewezen Koningin volkomen zijn mislukt en dat het Regent schap daarom alle familiezaken, alsook de opvoeding van den Koning, verder aan Milan overlaat. De jonge Koning weigert zijne moeder te ontvangen en wacht de bevelen zijns vaders af. Meer en meer wordt er gesproken over de erken ning van Vorst Ferdinand van Bulgarije door de Mogendheden. Naar het schijnt had de Porte reeds eene nota gereed aan de Mogendheden, waarin zij verklaarde; ten einde de Bulgaarsche quaestie uit de wereld te helpen, bereid te zijn Vorst Ferdinand te erkennen. Invloed van Russische zijde schijnt dit plan te hebben te niet gedaan. NIEUWSTIJDINGEN. Engeland. Te Liverpool is een negerpaar getrouwd, dat eene reis van 5000 mjjlen gemaakt had om door een bepaal den geestelijke te worden in den echt vereenigd. Zjj kwamen van Lagos, op de Westkust van Afrika. De beweging in de dokken te Loüden tegen de •blacklegs" (hieronder verstaat men de tijdens de groote strike aangenomen werklieden en hen die weigerden daaraan mede te doen) houdt aan en geeft tot nieuwe moeilijkheden aanleiding. Zaterdag hielden talrijke werklieden een meeting op het terrein der dokken en bleven vergaderen, ondanks het sein om aan den arbeid te gaan. Tillett voerde op veler aandrang het woord en spoorde in het algemeen tot kalmte en hervatting van den arbeid aanniet allen onderwierpen zich, daar men 400 werkstakers telt; het aantal blacklegs" bedraagt 250; de directie heeft hen met een schadeloosstelling weggezonden. Tillett verklaart, dat het streven er op gericht moet bljjven de dokken in handen van de gemeente te doen overgaan. Rusland. Men verneemt, dat de Argentjjnsche Republiek eenige honderden joodsche gezinnen overgehaald heeft te emigreeren. Een schip te Ismaila is door den ver tegenwoordiger van Argentina te Parjja daarheen gezonden, om de emigranten over te brengen. Overigens gaat de Russische Regeering voort de Israë lieten te verdrukken. Een nieuwe ukaze verbiedt hen in de omgeving van Petersburg te verblyven, waardoor verscheiden gezinnen weder verdreven worden. Frankrijk. De Parysche accjjnsen brachten in September ruim 2 millioen frs. meer op dan de raming en l1/., millioen meer dan in Sept. 1888. Italië. Rome, 7 Oct). De provincie Cagliaro is gisteren door een vreeseljjke storm geteisterd. Tal van personen zyn gedood. Te Quarta Pizza zijn vele huizen vernield en vele lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Servië. Er heeft zich een comité gevormd om de rechten der Koningin te verdedigen. Een eerste bjjeenkomst is gehouden ten huize van mevrouw Dantich, de echtge- noote van den voormaligen gezant van Servië te Sofia. Het comité is grootendeels samengesteld uit dames en jonge meisjes, waarbjj zich gevoegd hebben de generaals Horvatovitch en Leschauine, bisschop Nicanor, aarts bisschop Paulovitch en nog eenige andere heeren. Op verzoek van Koningin Nathalie is afgezien van het beroep op alle moeders, vrouwen en jonge meisjes van Servië om de poorten van den konak met geweld open te breken. Daarentegen is besloten een telegram aan ex-Koning Milan te zenden, hem verzoekende per telegraaf zijn zoon Koning Alexander te machtigen zjjn moeder in het paleis te ontvangen met de eerbewijzen, welke men haar verschuldigd is. Wanneer, aldus luidt het slot van het telegram gy, Koning Milan, de toestemming niet geeft, zjjt gij een lafaard. Dit telegram is echter niet verzonden, omdat de directeur van net telegraafkantoor verklaarde dergelijke tele grammen niet te mogen aannemen. De Koningin heeft een huis gekocht nabjj het paleis. Aan de schildwachten voor den konak is verboden het geweer te presenteeren, wanneer de Koningin voorbjj komt. Spanje. Te Ossuna, in Andalusië, werd onlangs een man wegens moord ter dood gebracht. Hy verwachtte tot het laatste oogenblik gratie; de verschillende autori teiten hadden moeite gedaan die voor hem te verwer ven, en er kwam ook een telegram dat verandering van het vonnis in dwangarbeid beval, maar te laat, toen het doodvonnis al voltrokken was. De vertraging in het overbrengen van het Konink lijk bevel van gratie heeft in Spanje niet weinig ergernis verwekt. Hongarije. Een treurige misdaad wordt uit Waitzen be richt. Een zeer gezien man, raadsheer en million- nair, heeft daar in een vlaag van drift zyne moeder doodgeschoten. De man waB een jaar geleden getrouwd met een arm jong meisje, en Binds dien tijd had hy telkens twisten met zyoe moeder, waarvan thans een zoo noodlottig geëindigd is. Nederland. ®s Gravonhago, 8 Oct. Aan de leden der Eerste Kamer is rondgedeeld de tekst van de ontwerp- schoolwet, in drie kolommen verdeeld: a. Van de wet van 1878 en de daarin tot en met 1884 gebrachte wyzigingenb. het gewjjzir"' ontwerp van wet, zooals het luidde by den aan vangnet er beraadslagingen in de Tweede Kamer; c. het ontwerp zooala dat luidt na de daarin door de Tweede Kamer gebrachte veranderingen met speciale aanwijzing door letters van de wyzigingen door de regeericg aangebracht, van de veranderingen door een amendement en van de door de regeering overgenomen amendementen. Rotterdam, 7 Oct. Als een gevolg nog van de werkstaking, had Zaterdag nacht op het terrein van den Ned. Rijnspoorweg alhier eene hevige vechtparty plaats. Een losse bootwerker, werkstaker, begaf zich in gemelden nacht naar dat terrein, om den baas van de yzerertsbooten te spreken. Een spoorwegwerker stond hem te woord, gaf hem, begrijpende dat hy niets goeds in den zin had, op zyne vraag of de baas op het werk was, een ontken nend antwoord, hem tevens verzoekende de spoorbaan te verlaten. Daarop viel de bootwerker den beambte aan, waar door een gevecht ontstond, en de spoorwegwerker met een mes werd verwond. De politie verleende den verwonde onmiddellijk ge neeskundige hulp. De dader wordt opgespoord. De naweeën der Rotterdamscbe werkstaking. Vrij dag zyn een dertigtal sjouwerlieden aan het bureau van politie van verschillende afdeelingen ontboden, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt, wegens opruiïDg, mishandeling en verzet tegen de politie tydens de laatste troebelen. Het gebeurde op de »John Readhead", waar de Engelsche vlag geschonden is, maakt nog een punt van nauwgezet onderzoekuit. De socialistische schutter, die opruide en zich verzette tegen den commandant van zyn compagnie, zal volgens de militaire wetten gestraft worden. Hy is tot heden in arrest. Tegenover de onjuiste en eenzijdige berichten uit Rotterdam in de Daily News by gelegenheid van de jongste werkstaking aldaar, mag de aandacht gevestigd worden op een artikel in de Saturday Review van 5 dezer. In dit artikel wordt het volgende gezegd: Het schijnt dat de werkstaking te Rotterdam, die vermoedelijk haren oorsprong had in die te Londen, geëindigd is op den grondslag eener billyke schikking tusschen de eischen der werklieden en de aanbiedingen der patroons. De loop van dit geschil levert een tame lijk beschamend contrast op mét dien van den strjjd te Londen: een contrast, hetwelk, naar wjj vreezen, eenvoudig hieraan toe te schryven is, dat de Holland- sche politie haren plicht deed, ter wjj l de Londensche politie haren plicht niet deed. De dreigende troepen, welke men te Londen vry liet om den willigen werk lieden het arbeiden te beletten, werden terstond op eenen afstand gehoudenoptochten en samenscholingen werden met kalmte, maar met flinkheid verhinderd, en de geheele zaak werd op rationeele manier behandeld. Niets is juister dan de stelling, dat men eene werk staking niet door de politie kan doen tegenhouden, indien er een redeljjke grond toe bestaatdoch wat men wèl door eene verstandige tusschenkomst van de politie kan tegenhouden, dat is, ook by eene overigens wel te rechtvaardigen werkstaking, de ergerlyke intimidatie, welke de jongste strike in de Londensche dokken ken merkte. De billyke theorie omtrent werkstakingen is zoo eenvoudig mogelijk, en kan in geen land, waar de openbare meening in gezonden toestand verkeert, aan twyfel onderhevig zyn. Zjj is dezeElk man, of elk aantal van mannen, is volkomen vrjj om werk te weigeren; doch geen man, of geen aantal mannen, is vrij om aan anderen, die werk willen aannemen, het werken te beletten. Mï<l<l©ll>urg, 7 Oct. Heden hield onze ge meenteraad wederom eene openbare zitting. Er was iets wat andere zeldzaam gebeurde tamelyk wat publiek tegenwoordig, vermoedelyk nieuwsgierigen, die wenschten te hooren wat er nog over de zaak WillVan Iren zou worden gezegd Zoo dit het geval is geweest, zullen zy deerlijk teleurgesteld zyn geworden. Er werden geen beraadslagingen meer gevoerd, om de eenvoudige reden er door den beer mr. J. A. van Hoch werd voorgesteld, om de beraadslagingen te sluiten en slechts te stemmen over het voorstel van den heer Jeras, de motie-Snyders en het voorstel van Burgem. en Weth. Daartoe werd by meerderheid van stemmen, trots de bestryding van den heer van Dunné, besloten. De heer van Dunné zeide, dat het misschien waardig maar niet waar was. (Achter my hoorde ik de op merking: dat de heer mr. van Hoek blyk heelt gegeven door dit voorstel een bijzonder soort liberaal meDSch te wezen en genezen te zyn van het radicalisme, waarvan men hem vroeger meende een dienaar te zyn. Van een andere zijde hoorde ik, dat in de sociëteit op de Balans bekenden reeds wiBten, dat het zoo zou afloopen.) Tot weth. werd gekozen de heer D. Jeras, die het rapport van Burg. en Weth. in zake Will en Van Iren, hoogst eenzydig en partijdig noemde. Zullen burge meester Schorer en wethouder Sprenger zijne benoeming dus beschouwen ala een protest en dezen wethouder uit de burgerpartij dulden omdat zjj het moeten of Wjj vernemen met genoegen dat de heer Jeras zijne benoeming heeft aangenomen. Hij is een bekwaam, en wat te pryzen is, strikt eerljjk en zeer humaan mensch. Iersolc©, 8 Oct. Gisteren is een hoogaarts, die al te zwaar geladen was, door den hevigen wind eensklaps vol water geloopen, zoodat de schipper en zijne knechts 'n de mast hun toevlucht moesten zoeken. Gelukkig was een ander vaartuig in de nabyheid, die hun spoedig uit hun neteligen toestand verloste. Allen zyn met de schrik vrijgekomen. Ellewoxitscjyit. Vevleden week werden hier door 5 heeren jagers niet minder dan 125 hazen ge schoten en wel in twee en een halven dag, een bewjjs dus, dat er ook in deze streken veel wild zich bevindt. Bx-uiciitss©, 7 Oct. Door den hevigen Westzuid- westen storm is heden namiddag in het Keeten een vaartuig, beladen met pulp, van zijn anker gestormd, tegen eene zandplaat in de Mosselkreek gedreven en door de opvarenden verlaten. Er kon bjjna niets gered worden. Alles is verzekerd. 8 Oct. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd de begrooting voor 1890 tot een bedrag van 17780,18 met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing op Vrjj- dag a.s. werden aangewezen de Heeren J. Goudzwaard en J. v. d. Berg. Zierilcze©9 Oct. Naar wjj vernemen, zal op Maandag a. s. voor de arrondissements-rechtbank wor den behandeld, de zaak van C. J. K., van beroep schoenmaker, wonende te Bruinisse, thans in verzekerde bewaring in het Huis van Bewaring alhier, beklaagd van brandstichting. Door het Openbaar Ministerie zyn gedagvaard 35 getuigen. AaD den beklaagde is ambtshalve als verdediger toe gevoegd, de heer Jnr. Mr. J. W. D. Schnurbeque Boejje. Door Z. M. is de commies der po9terjjen K. Scbraver, die by Kon. besluit van 5 Juni 1888 No. 16 tot 4e kl. werd teruggebracht, opnieuw benoemd tot commieB der posteryen 3e klasse. De oeverafschuiving aan den Anna Friso-polder eindigt by den Sophia-polder. Zij doet geen gevaar vreezen. Had de oude zeedjjk er gelegen, dan was deze by den val over een groot gedeelte verdwenen geweest; een gedeelte van de vroegere kuip is meegevallen. De vrees voor overloopen van den inlaag- thans zee djjk van den Ylietepolder, by stormvloed, is thans zoo goed als geweken, daar het bestuur als voorbehoed middel er eene kade op heeft doen aanleggen en die over de geheele lengte en hoogte heeft doen bekrammen. Onder de ongelukkigen, die by de ramp te Ant werpen omkwamen, behoort ook een Grooinger, De Vries, die een half jaar ongeveer als smid in het bus- kruitmagazyn te Antwerpen werkzaam was. Hjj liet een vrouw en 2 kinderen na, eene dochter van 17 18 en een kind van 2l/a jaar. Deze waren door de ramp van alles beroofd. Hun werd door het comité te Antwerpen voorloopig 10 francs gegeven. Voorzien van dat geld ondernam de vrouw met hare beide kinderen de reis te voet naar Groningen. Daarby boos zjj echter eene geheele verkeerde richting over Weerdt, Roermond, Venloo enz., zoodat zjj 11 dagen noodig had om te Nijmegen te komen. Zieriltze©, 9 Oct. In de vergadering, die de kerkeraad der EvaDgeliach-Luthersche gemeente alhier Dinsdagavond 1.1. hield, werd aan den heer A. de Vos, die onlangs den dag herdacht, waarop bij voor 25 jaren de betrekking van organist aanvaardde, namens ge noemde kerkeraad een sierlybe leuningstoel als herinne ring geschonken. De heer J. H. C. Heyse, waarnemend voorzitter, dankte den jubilaris in kernachtige woorden voor de goede diensten door hem aan de gemeente bewe zen, vooral in de laatste jaren toen een nieuwe gezang bundel werd ingevoerd met geheel nieuwe melodiën, die, dank zjj de talentvolle leiding van den organist, volgens eenparig getuigenis van vele vreemde predi kanten, hier beter gezongen worden, dan in de meeste Erangelisch-Luthereche gemeenten in ons land. Innig aangedaan dankte de heer A. de Vos voor de waar deering zjjner, in zijn oog zoo geringe diensten, der gemeente bewezen. Moge het den heer A. de Vos gegeven zyn nog lang zyne betrekking met eere te vervullen. Sedert eenigen tjjd tracht een groot welmeenende aantal personen, tot zeer verschillende nationaliteiten behoorende, aanhangers te innen voor de oprichting van een Permanenten Internat. Raad van Opvoeding." De taak van dezen raad zou moeten zjjn paedagogische quaeetiën te onderzoeken, bepaald met het doel om eene vredelievende toenadering tusschen volksstammen en natiën in het leven te roepen en de oorzaak van het grove kwaad, oorlog geheeten, van een zuiver paedagogisch standpunt op te sporeD, ten einde inter nationale eenheid op het gansche gebied der opvoeding tot stand te brengen. Dat de voorstanders dezer zaak de ramp van den oorlog tot uitgangspunt by hun Btreven kiezen, geschiedt, wyl daardoor het gebrek aan eenheid in de grondbeginselen der opvóevl kunde by verschillende volken op de meest tastbare wijze be wezen wordt. De leden van den raad zullen door de landsregeeringen benoemd worden op voordracht van de aanhangers dezer denkbeelden, wier aantal door toedoen van een »Voorloopig Comité" en door middel van eene onlangs in acht talen opgestelde en verspreide op roeping vermeerderd zal worden. Ook voor het geval, dat eene landsregeering niet geneigd mocht zyn de benoeming der leden van den raad op zich te nemen, tracht het »Voorloopig Comité" zich toch van den beginne af te verzekeren van de ondersteuning of in dien dit mogelijk is, van de medewerking van iedere regeering. De brieven van instemming met de zaak, nu reeds vanwege overheidspersonen en ministeriën in en buiten Europa ontvangen, zyn in het correspon dentieblad der vereeniging medegedeeld (in drie talen). Het aantal adhaesiebetuigingen uit 17 verschillende landen bedraagt thans reeds meer dan duizend. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika kwamen er 29, uit de Argeotynsche Republiek 1, uit België 95, uit Denemarken 52uit Duitschland 52, uit Engeland 45, uit Spanje 1, uit Frankrijk 131, uit Italië 136, uit Mexico 22, uit Nederland (waar zich ODder den naam Pax Humanitate, secretaris H. W. J. A. Schook, Wyttenbachstraat 72, Amsterdam, eene vereenigiDg tot bereiking van het internationale doel gevormd heeft) 300, uit Noorwegen 3, uit Oostenrijk-Hongarije 39, uit Roemenië 8, uit Rusland 3, uit Zwitserland 14, uit Zweden 119. lederen opvoeder en volksvriend en vooral alle ver- eenigingen van onderwijzers worden op het hart gedrukt zich bi) deze beweging aan te sluiten. De verklaring dienaangaande wordt door ieder lid van het »Voor- loopig Comité" (voor Nederland de heeren I. H. Eggelte Pz., Alexanderplein 3, Amsterdam; H. G Roodhujjzen, Keizersgracht 318, Amsterdam; B. M. Kool van Kasteel, Oud-Instituteur, Loenen a/d Vecht; C. van der Zejjde, Leeraar, Zaandam) of rechtstreeks door den secretaris daarvan (tevens stichter) Hern Molkenboer uit Amster dam, thans te Bonn a/d Belderberg, zonder eenige onkosten in ontvangst genomen. Ziei-ilczee, 9 Oct. Heden namiddag is krachtens bevel van voorloopige aanhouding van den rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken, naar het huis van bewaring alhier overgebracht, C. K., zonder beroep, geboren alhier, beklaagd van landloopery. De verdachte moet reeds meermalen wegens gelijk misdrijf zjjn veroordeeld geweest en verschillende jaren in de bedelaarsgestichten hebben doorgebracht. KERKNIEUWS. Beroepen te Reenen ds. G. W. A. de Veer te Mid delburg. Zondag morgen is by de Ned Herv. Gemeente te Oud-VoBmeer de heer W. B. H. v. Linschoten beves tigd door ds. F. Oberman van Leiden naar Jesaja 40 6, 7 en 8. Ds. v. Linschoten deed des namiddags intrede nnar Handel. 4 12. Een talrjjk publiek was by beide gelegenheden opgekomen. VERSCH EIDENHEID. Een Amerikaansche Weduwe. Vertaald uit de Inter Ocean. »Mjjn aanstaande man heett het te druk om zelf te komen, daarom verzoek ik U vrieDdelyk aan mjj de huwelijks-vergunning maar af te gej^en," zoo sprak eene dame van ODgeveer twee en dertigjarigen leeftyd op het bureau van de License-clerk te Philadelphia. De beleefde man was terstond bereid en haalde een document te voorschjjn om het in te vullen, intusBchen keek by op de muurkalender en zeide zoo in zichzelven »den negenden." >Neen, pardon Mijnheer 1 het is eerst den zesdeD," viel de vrouw hem in de rede. »Dan ben ik abuis," hervatte de pennelikker. •Welzeker Mjjnheer, want vijf heb ik er gehad en deze is nu den zesden," herhaalde zij op verrassenden toon. »0 maar ik bedoelde den dag van de maand", ver volgde onze vederheid met een glimlach. »Mjjn aanstaande man is mjjn lieveling en hoop vurig hem te mogen behouden zoo ging zij voort; hjj is bediende in een manufacturenwinkel en nooit zal hy gaan zitten of by is bevreesd dat zijn broek zal verkreukelen, maar dit wil ik hem wel aneeren. Hoe wel ik met mnn mannen erg onfortuinlijk ben geweest, want zoodra als ik hen tot onderwerping had gebracht, worden ze mjj ontnomen. No. 1 was werkeljjk efen beste man, hy stierf aan de tering. Toen by den geest gaf vond ik hem om ge- wondea met zoowat zeven el Spaansehe vliegpleister. No 2 was ook een net menscb, hy werkte bjj Du- pont in het buskruitmagazijn en net of het zoo wezen moest, het boeltje sprong in de lucht; wat er nog van hem overschoot was niet toereikend om een fatsoenlijke haarspeld van te maken. Den derden was zeeman. O, zoo'n aardig mensch en volgens geruchten is hij door een walvisch verslonden. No. 4 was zeer wellevend en een boekverkooper van beroep. Hy kon toch zoo bekoorlijk praten voor mjj. Uren aan elkaar mocht ik soms naar hem luisteren. Hy verkreeg een echtscheiding in Illinois en kwam niet weer terug. Den vijlden aanbad ik als 't ware. Ongelukkig dat hjj zich te veel inliet met politieke aangelegenheden, en op vergaderingen waar candidaten voor posten of baantjes moesten benoemd worden, was hjj immer voor aan, hjj streefde met hand en mond om ook een ambt te krijgen, doch te vergeefs. Kort daarna zag ik hem ten grave dalen aan de gevolgen van een waterhoofd. Maar haast U, wat als 't U blieft Meneer, want no. 6 mocht zich eens bedenken en van plan veranderen, voor dat de akte geschreven is, en na voorzien tezjjii van dit gewichtige papier begaf zy zich in allerijl naar den winkel van bruidegom no. 6 en beiden vervolgden daarna hunnen weg, gedoemd om te trouwen. Frank Lee, die het bestuur heeft van een kleine waschinrichting of bleekerij te Chicago, maakte Jennie Engerbritzen het hof, doch haar vader was er ten sterkste tegen, omdat de wouldbe schoonzoon een zoon van het hemelsche rjjk of liever een amandeloogige Chinees was. Deze Lothario ontmoette het voorwerp van zjjn min, een knappe Deensche deerne, die bjj haar ouders inwoonde. Hy was oogenblikkeljjk tot aan de ooren verliefd, zyn droombeeld was om Jennie als eigen ega te bezitten en om dit te bewerkstelligen riep hjj de hulp in van een andere blanke vrouw, die een Chinees tot echtgenoot had. Zij was dan ook terstond bereid om hen bjj elkaar te brengen en hem zoodoende voor te stellen. Twee weken daarna kreeg hjj reeds de belofte van trouwen, maar o wee, de verbolgen vader, die alles juist in tjjds ter ooren kwam, maakte een einde aan al hun schoone plannen en illusiën. Hoewel de discipel van Confucius reeds de huweljjks-litence verkregen had, de beide trouwlustigen werden op het West-North Avenue politiebureau elk in een cel op gesloten op verzoek van haar vader. Het meisje ïb slechts 17 jaar oud, knap van gestalte; doch zeer stijf hoofdig heeft zy besloten om toch met hem te trouwen. Het is een zonderling feit, dat dergeljjke gevallen dik werf voorkomen in de Vereenigde Staten, waar zoovele Chineezen zich met t9r woon vestigengeen wonder dan ook dat het AmerikaaDscbe volk tegen verdere immigratie protesteerde van onzedige heidenen, die op moreel gebied zeer min en pbysiek ongeschikt zyn om zich met het Kaucasische ras te mengen. Burgerlijke Stand van Zierik/.ee. gebobïn: 28 Sept. Eene dochter van A. Tromm en M. A. Michels. 29 dito. Eene dochter •-an P. Sies en K. Tujjnman. Eene dochter van C. Kloote en C. Klink. 30 dito. Een zoon van W. C. Dekker en P. J. van As. 1 Oct. Eene dochter van J. P. Vermeule en M. van Dijk. 4 dito. Eene dochter van J. Bejje en M. Velden. gehuwd: 2 Oct. G. Jujjn, 26 j. jm. en J. Timmerman, 19 j.,jd. overleden: 28 Sept. J. Heule, 80 j., Wed. H. Walchier. Burg. Stand van Rx'ouwerislxa-veii. g ebor en 8 Juli. Eene dochter van J. Kunst en A. K. Marico. 11 dito. Eene dochter van M. Slager en A. v. d. Berge. 16 dito. Eene dochter van G. Huisman en K. J. Snelleman. 24 dito. Eene dochter van Joh. van de Velde en E. der Weduwen. 27 dito. Eene dochter van Neeltje Ringelberg, (gewettigd bij opvol gend huwelijk met G. Groeneweg). 28 dito. Eene dochter van J. C. Constandse en E. de Korte. 29 dito. Een zoon van St. van Nieuwenhuize en K. Hordyk. 12 Aug. Een zoon van J. Kloet en J. Kloet. 31 dito. Eene dochter van A. de Jonge en S. van Dijke. 5 Sept. Eene dochter van P. Duvalois en C. van Dussen. 12 Sept. Een zoon van M. Kroon en T. Arnold. 19 dito. Eene dochter van J. Blom en J. van Beveren, (wonende te Gorinchem). gehuwd: 81 Juli. G. Groeneweg, jm. met N. Ringelberg, jd. 9 Aug. J. C. Wesdorp, jm. en P. van der Weel, jd. 24 dito. H. Honing, jm. en J. Pannekoek, jd. overleden: 4 Juli. M. Constandse, oud 66 j., echtgenoot van D. Hocke. 13 dito. N. van der Sluis, oud 83 j., weduw naar van L. van der Ciogel. 1 Aug. I. Onaaae, oud 76 j-, echtgenoot van H. Corbijn. 11 dito. M. Braam, oud 68 j., echtgenoot van A. Kooreman. 6 Sept. W. de Keyzer, 3 m., dochter. 18 Sept. C. Korbjjn, oud 74 jaar, weduwnaar van L. Bolkenbaas. STOOMBOOT EN Stad Zierikzee en Zeeland. October Van ZIERIKZEE: Dond. 10 's morg. 9, Vrijdag 41 Zaterd. 12 Zondag 43 Maand. 14 Dinsd. 15 Woens. 16 7,30 8, 8,— i 1889. Van ROTTERDAM Dond. 10 's morg. 10,30 u. Vrijdag 11 10,30 Zaterd. 12 10,30» Zondag'13 10,30» Maand. 14 's midd. 12, Dinsd. '15's morg. 11,15 Woens. 16 10,30 De Directeur, p. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST VlissingenMiddelburg en Rotterdam. October 1889. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 10 voorm. voorm. voorm. 8,15 Vrijdag 11 o co a 8,45 Zaterdag 12 8,15 Maandag 14 7,30 8,45 8,15 Dinsdag 15 7,30 8,45 8,15 Woensdag 16 8,15

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1