ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 September 1889. Feuilleton. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5751. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Plaatsing van kinderen op de School A. Zitting ran Commissarissen dier School in het schoollocaal in den Wevershoek (hoofd de onderwijzer J. Th. Oostermak), op ZatoWlnfi»- den September 18S9, 'a avonds T uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken oin plaatsing van kinderen op die School. Plaatsing van kinderen op de School B. Zitting; vuii Commissarissen dier School in het schoollocaal aan het Kerkhof (hoofd de onderwijzer P. van der Have), op Zaterdag den Soptembor. 's avonds te T" uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Algemeen Overzicht. De groote dag 22 September is voorbij en de uitslag van een groot gedeelte der verkiezingen in Frault- rijk befcend. Hoog was by de beide partjjen, waarin men de Franschen verdeelen kan, nl. de grondwets mannen en de herzieners, de verwachting gespannen beiden rekenden zy op eene glansrijke overwinning; tot heden zyn de Boulangisten teleurgesteld en moeten zjj ia afwachting blyven op den uitslag der herstem mingen, waarvan het getal heden reedB tot 166^ is gestegen. Teleurstellend is die uitkomst voor de beide partyen; voor de Republikeinsche, omdat zy en naar ooze meeniug terecht, gehoopt had, dat het kiezerskorps door de onthullingen, die by het proces Boulanger zyn aan het licht gekomen, genoeg zou hebben gekregen van de Boulangisten en dezen hun vertrouwen zouden hebben opgezegd en die nu toch tot de erkenning moeten komen, dat niet minder dan 153 anti republi keinen reeds by de eerste stemmiug werden gekozen, waaronder de leiders der Boulangisten. Is dit voor de laatsten verblijdend, niet minder teleurstellend is voor hen het feit, dat ondanks alle pogingen om het volk voor de herziening te winnen, ondanks het beroep op hot volk om als hoogste rechtbank uitspraak te doen in het proces Boulanger, dat volk 217 mannen koos, die ondanks alle politiek verschil, al hun denken, weten, willen, veil hebben voor het behoud der Repu bliek, en dat onder die gekozenen ook de Ministers zyn. Aan welke zyde de overwinning zal behaald worden is thans moeielyk te bepalen; toch komt het ons voor, dat de Republikeinen, de grondwetsmannen, de meerderheid zullen behouden, doch eene meerderheid, niet groot genoeg om krachtig handelend op te treden. Voor een herboren en verjongend Frankryk, dat zege vierend uit de stembus te voorschyn treden zou, zien wjj nog niets; evenmin als van de verwezenlijking der profetie van Boulanger, dat het kiezerskorps hem ver kiezende zjjn vonnis zou te niet doen, wat het ontslag van het Ministerie zou tengevolge hebben en binnen één maand na de verkiezing de aftreding van President Carnot. De verkiezingsstrijd kalm gestreden, is op den dag der verkiezing tot eene uitbarsting gekomen. Te Parijs was eene ontzaggelijke menigte op de been en heeft de garde nog gebruik moeten maken van do wapenen om het volk uiteen te dryren. De dag van de verkiezing heeft aan veler verwachting den bodem ingeslagen. Als men bedenkt dat op Dinsdag 17 dezer, toen de gelegenheid tot candidaatetelling gesloten werd, niet miuder dan 1855 candidaten waren aangegeven, zjjnde ongeveer 3maal meer candidaten dan zetels, dan zal men begrijpen, dat menige candidaat Zondag zich goed heeft moeten houden, om zyne teleurstelling niet al te zeer aan den dag te leggen. Van teleurstelling gesproken, het kan wel niet anders of deze moet zich ook meeBter hebben gemaakt van den Lord-Mayor en den Kardinaal Manning, die na ongelooflijk veel moeite zich te hebben gegeven, ein delijk de werkstaking in IDi»f;ola.ii<ï meenden tot een goed einde te hebben gebracht, en die nu ontwaren moesten, dat een deel der arbeiders den onzinnigen eisch stelde, dat de vreemde werklieden uit de dokken zouden worden verwijderd. De dokbesturen mochten en konden dien eisch niet inwilligen, on de publieke opinie stelde zich aan hunne zyde, vooral toen de werkstakers vechtpartijen begonnen te leveren. Gelukkig is thans de vrede iD de meeste dokken hersteld en de arbeid hervatdoch thans dreigt Engeland weder een nieuwe ramp door de bedreiging der katoenhandel. Deze schynt zich Diet staande te kunnen houden, vooral nu het vooruitzicht bestaat, dat de prys voor Amerikaansche katoen weldra op 7 pence per pond zal komen. In October zullen waarschijnlijk alle spin nerijen gedurende een veertien dagen den arbeid staken. Gebeurt dat, dan zal de nood onder de arbeidende klasse zeer groot worden en te hopen is het, dat de reservefondsen der werklieden-vereenigingen blyken zullen groot genoeg te zyn om den nood te lenigen. Meer en meer krijgt het plan om Keizer Franz Jozeph van Oostoiiryic als Koning van Boheme te doen kronen, vaster vormen. In ons vorig overzicht wezen wjj er op, hoe dat plan ter sprake is gekomen na do benoeming van Graaf Thun al3 Stadhouder van Oosten rijk en hoe vooral de Duitschgezinde party deze kroning wenscht tegen te houden. Zy toch vreest, dat, wordt Keizer Franz nu gekroond als Koning van Boheme, evenals hij dit in 1866 als Koning van Hongarije werd gedaan, er langzamerhand naast het Hongaarsche Ko ninkrijk een Slavisch zal ontstaan, dat zyn invloed geducht gelden doet. Komt er een Koningrijk Boheme, dan loopt men gevaar dat Oostenrijk wordt een Staten-Bond, zoodat men langzamerhand, evenals de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, do Vereenigde Staten van Oostenrijk zou zien verrjjzen, verbonden door den persoonlijken band van het Huis Habsburg. De Russiscli© Kroonprins is na een harteljjk afscheid van den Duitschen Keizer genomen te hebben vertrokken, niet naar Frankryk, zooals men eerst had gemeld, waar hjj de gast van President Carnot zou zyn geweest, maar naar Denemarken, waarheen ook de Keizerin-Weduwe met hare dochter is vertrokken. De komst van den Czaar is nu officieel aangekondigd tegen 27 dezer, wanneer hy zyn intrek in het paleis te Potsdam nemen zal en minstens drie dagen hoopt te blvijen. sSpnuje is in een geschil gewikkeld met Marokko. De Mooren hebben een Spaansch vaartuig aangevallen en eenige opvarenden gevangen genomen. De Spaansche regeering eischt natuurlijk voldoening van den Sultan en eischt terugzending der gevangenen, betaling van eene vergoeding voor de schade aan de Spanjaarden berokkend, voldoening aan de Spaansche vlag en strenge bestraffing dergenen, die het Spaansche schip aan hielden en plunderden. Voldoet Marokko niet aan deze eischen, zoo zal SpaDje krachtige maatregelen nemen. De toestand in het Oosten blyft vrjj wel onver anderd. De Porto is teruggekomen op haar voornemen om een nota te zenden aan de Groote Mogendheden in zake Bulgarije. De toestand op O rota scbjjnt nog niet de ware. Naar aanleidiog van nieuwe inhechtenisnemingen op Creta heeft de Grieksche gezant by de Porte aange drongen op tegemoetkoming aan de wenschen der Cretenzers en het afkondigen eener algemeene amnestie. Uit Armoniö komt het bericht, dat de Shah van Perzië het verzoek heeft afgeslagen om eene Ar menische kolonie op Perzisch grondgebied te stichten. Nu zullen de Armeniërs een anderen uitweg moeten zoeken, of, wat uog beter ware, de Porte make hun het verbljjf in hun eigen land wenschelyk. NIEUWSTIJDINGEN. Engeland. Het stoomschip King Orry, dat Zaterdag 11. te Liver pool aankwam, bracht aan boord een vijftigjarig zee man, O'Neil, mede, die met een jonkman, Rice genaamd, van Dinsdag tot Vrjjdag in een boot had rondgedreven op de onstuimige zee, zonder eenig voedsel of water. Die twee waren de eenig overge blevenen der elf mannen van een te zwaar beladen kolen8chip, dat, door een storoi overvallen, onverwachts gezonken was. Zij beiden wisten zich door zwemmen boven water te houden en daarna in een dicht by hen drijvende boot te komen. Zjj dreven in dit wrakke vaartuigje drie dagen rond, in de nabyheid van het eiland Man. Wel veertig schepen kwamen hen voorbjj, sommige zoo dicht, dat de boot byna overvaren werd, maar hunne noodseinen werden door niemand opgemerkt en hulpgeroep werd overstemd door het geloei van den wind en de golven. Eerst Vrijdag namiddag merkte men aanboord van de King Orry de arme schipbreukelingen op. Intusschen was de arme Rice, die bijna geheel ontkleed was, van uitputting bezweken. De zee was Vrijdag zoo onstuimig, dat men geen boot kon uitzetten om de beide mannen te hulp te komen. Maar een der matrozen waagde zich toen met levensgevaar over boord, sprong in hun boot en bracht den levenden en don dooden man op het schip. Men hield op de Orry een inzameling voor O'Neil en een gedeelte van het bijeengebrachte geld werd zyn redder aangebodenmaar de kloeke zeeman wilde niets aannemen. Frankrijk. r*ar\js, 26 Sept. De commissie voor het nazien der stemopnemingen in het departement der Seine heeft de biljetten met den naam Boulanger nietig verklaard en dientengevolge JofFrin in het arrondissement Mont- martre ala gekozen geproclameerd met 5700 stemmen. Ook de stembiljetten met den naam van Rochefort zjja vernietigd. Ondanks de verkiezingadrukte werd de Parysche tentoonstelling Zondag door 187,815 personen bezocht. België. Gintïhni de ramp te Autwerpen meldt men nog het volgende De schipper Joh. van Wageniugen, van Stad aan 't Haringvliet, lag 200 meter van de plaats des onhoils en stond op het oogenblik der ontploffing op het dek zich te wasschen. De schok was zoo hevig, dat bij werd neergeslagen en eenigeu tijd bewusteloos bleef liggen. Toen hij weer bykwam, hing er eene zware damp over zyn schip. De knechts zaten in het achteronder te schreien, doch waren, evenals deschip- per, ongedeerd gebleven. De patronen, meerendeels plat, waren door de poortjeB van het vooronder ge drongen en lagen als gezaaid over 't dek. Van de roef waren alle planken gescheurd en het dek geheel weg geslagen. De meeBte luiken lagen over elkaar geschoven, terwyl een vry dikke yzeren staDg geheel verbogen was. Op een nabijliggend vaartuig werd een yzeren band zoodanig tegen den mast geslingerd, dat by drie maal daaromheen sloeg, en wel zoo netjes, dat de fknapate smid het niet kon verbeteren. Italië. Napels, 27 Sept. Gisteren tegen 10 uur 's mor- geD8 ia er een met wolkbreuk gepaard gaande orkaan boven deze stad losgebarsten. Van alle kanten vielen ongeloofelijke massa's water op de stad neder. De verwarring was onbeschryfelyk, omdat meer dan 150 huizen in verscbilleode gedeelten der stad dreigden in te storten. Alleen in de Cavour-straat werdeD 37 huizen volkomen overstroomd. De bewoners konden nog ont vluchten eenige kinderen, die zy in de huizen hadden achtergelaten, werden door de pompiers zwemmende gered. De villa van den minister Crispi had bet zwaar te verantwoorden. Was daar niet door flinke mannen de tuindeur opengerukt en aan het water een uitweg gegeven, dan 2ou do villa door de nederstortende massa's ondermynd en ingestort zyn. Crispi nam zelf deel aan het reddingswerk, dat voornamelijk door bergsaglieri verricht werd. De tuin der villa is geheel verwoest. In verschillende groote paleizen zagen de bewoners zich verplicht op de vlucht te gaan, wegens het gevaar van instorten. Ook in de voorsteden Polippo en Formi is de schade zeer groot. Nederland. 's Gra/veiiliag;©, 26 Sept. Het wetsontwerp tot wjjziging der Onderwijswet is heden door de Tweede Kamer aangenomen met 71 tegen 27 stemmen. De heer D. H. P. de Zeeuw, leeraar aan de H. B. S. te Veendam, schryft in een der Haagache bladen een stuk, waarin hjj vraagt of de offervaardigheid voor de slachtoffers der ramp te Antwerpen niet overdreven wordt nu men leest dat de koning van België 12,000, de Paus 10,000, de keizer van Duitschland 10,000 francs gaven en er zoowel in België als in 't buitenland col lecten en liefdadigheids-voorstellingen worden geor ganiseerd. «Behalve de materieele schade zjjn 72, nu misschien eenigen meer, slachtoffers ten grave gebracht, maar hoevelen dier dooden waren broodwinnaars 't Meest waren 'tjonge meisjes, die van 40 tot 50 centimes daags verdienden, en zjj konden toch niet gerekend worden de kostwinnaars voor 't geheele gezin te zjjn. »In alle zaken kan overdrjjving zijn; de gemoederen zijn over 't geheel door de ramp tot mededeelzaamheid gewekt en er wordt zoo menig arm huisgezin in eigen omgeving voorbijgegaan". Veendam wordt, zegt de heer De Zeeuw, sinds eenige weken geteisterd door de zoo gevreesde ziekte, febris typhoïdea; meer dan dertig gevallen zjjn bekend, zes personen overleden er aan en er heerscht in gezinnen armoede, ja bittere armoede. Er heeft zich een commissie gevormd, ter ondersteuning der zieke en behoeftige huisgezinnen. »Lezer8 van dit blad, hebt ge in eigen woonplaats op dat gebied niets te verrichten, zendt eerst dan iets naar Antwerpen als ge de behoeftigen hier bedacht hebt", roept de heer De Zeeuw ten slotte uit. Rottcx*<la,m, 25 Sept. Eergisteren werd door den agent van politie 3e kl. 2e afd.Adriaan Rein- goed, aan de Oosterkade aangehouden een wagen, waarop een geslachte koe werd vervoerd, welke per Zierikzeesche boot was aangevoerd. Ter keuring naar het abbatoir gebracht, werd het vleesch aldaar voor consumtie ongeschikt verklaard en op de gebruikelijke wijze vernietigd. Rotterdam, 25 Sept. Hoewel de verleden week alhier begonnen werkstaking van bootwerkers weldra geëindigd was wjjl bjjna al de cargadoors de ge vraagde loonsverhooging van 20 op 25 cents hebben toegestaan worden nog steeds van socialistische zyde pogingen gedaan om nieuwe werkstakingen uit te lokken. Ter bestrijding van die- pogingen werd heden aangeplakt een woord aan werklieden aan booten en kaden." Daarin wordt herinnerd, dat het weekgeld aan de vaste beurtbooten bedraagt 12 20, het daggeld aan graanbooten gemiddeld 3,60 en aan ertsbooten gemiddeld 4 i 5. Ia verband hiermede wordt hun gevraagd of het billjjk is hooger loon te eischen. Zjj worden voorts aangemaand liever hun ver stand te raadplegen, dan zich blindelings door de socia listen te laten leiden. Rotterdam, 26 Sept. Aan alle stoomboot- reederjjen alhier ia heden morgen door sjouwerlieden het werk gestaakt. Deze werkstaking gaat uit van de losse sjouwerlieden, welk voorbeeld door de meesten der vaste werklieden ofschoon zjj gaarne aan het werk zouden bljjven uit verschillende overwegingen wordt gevolgd. De hoofdgrief der werkstakers is niet zoozer tegen de patroons gericht, als wel tegen de bazen, die de ploegen werklieden aannemen. Deze zouden geene naar hun inzien billyke verdeeling van het loon onder de werklieden toepassen het loon der losse sjouwerlieden wordt- te gering geacht in verhouding tot dat der vaste. Dientengevolge verlangen zjj verhooging van loon. Dit althans bljjkt uit de mededeeliDgen, die heden middag op en voor de beurs door de werkstakers aan de nieuwsgierige menigte werden gedaan. Aan de Boompjes en de verschillende andere kaden verschilde de toestand heden in niets anders van dien der overige dagen, dan dat men hier en daar groepjes werklieden zag staan, den stand van zaken besprekende waartu8schen zich een talrjjker politie-personeel beweegt dan gewoonlijk. Het spreekt van zelf, dat men op die booten, waar men bezig was met laden of lossen, zich zelf zooveel mogelijk tracht te helpen. Zoo is op de Harwich-boot met de eigen bemanning het werk voortgezet. Op de stoomboot >Holland," van de Nederlandsche Stoomboot-maatschappij, is in den loop van den middag het werk weder aangevangen met het vaste werk volk, onder toezicht der politie. Aan de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij heeft men het werk heden niet meer hervat. Gisteren avond is in het vergaderlokaal 'der socialisten aan de Binnenrotte een bijeenkomst der ontevredenen, onder leiding van de hoofden dpr socialistische party alhier gehouden, waarin tot de werkstaking op heden is besloten. X>irl£Slo.n<l, 24 Sept. Heden morgen vertrokken uit deze gemeente 7 huisgezinnen, gezamenlyk 63 Eersonen, op ééne na alle tot den landbouwersstand ehoorende. Voorzeker een bewjjs dat het ook hier voor den werkman, vooral in landbouw, niet te houden i3. De loonen zijn hier laag en in den winter loopen de meeste leeg, dan worden alle menschen nog lastig gevallen met betaling van belastingen enz. Het is voor hun te hopen dat zjj in Argentinië weer een vaderland mogen vindeu, waar niet alleen liberaal gepraat wordt, maar ook liberaal en humaan gehandeld. Ook uit Nieuwe Tonge zijn heden 2 huisgezinnen naar Argentinië vertrokken. De collecte voor de ramp van Antwerpen, gehouden door Gemeente en Kerk gezamenlyk, heett opgebracht 47,04. MidileUburgr26 Sept. Op de buitenplaats „Molenbaix" had heden een ernstig ongeval plaats. De eigenaar, de heer Baron T. v. A., rentmeester van het Kroondomein, had een bunzing geschoten, die nog SCHETSEN uit Noord-Amerika, DOOR Een Oiid-Schouwennnr. VI. In plaats van eene sabel, zyn de politie-agenten voorzien van een stok of liever een korten, vry dik ken knuppel, misschien ter lengte van 3 decimeters. Deze is echter alleen voor den dagdienst bestemd. Voor den nachtdienst en bij oproeren gebruiken zij er een, die een weinig langer ia. Van deze knuppels of clubs weten zjj zeer handig en voor den ontvanger van den slag dikwjjls noodlottig gebruik te maken. Wee den ongelukkige, wiens hoofd in onzachte aan raking komt met dit lang niet malsche wapen. Het is wel gebeurd dat een enkele slag door de krachtige hand van een politie-agent genoeg was, om iemands schedel te doen splijten, zoodat hjj het bestierf. Behalve met dien knuppel zjjn de politie-agenten ook gewapend met een revolver, waarvan zij slechts in de uiterste gevallen gebruik mogen maken. Te schieten op iemand, die aan hunne handen ontsnapt, wordt gestraft. Evenals bij alle plechtige gelegenheden, nationale feesten, optochten enz. de militairemacht en de schutterijen in Europa geroepen worden om de feeste lijkheden door hunne tegenwoordigheid op te luisteren, worden die in Amerika bijna altijd volmaakt door het paradeeren der politiemacht en van de brandweer, welke laatste aan de optochten deelneemt, gezeten op de brandwagens en voorzien van alle benoodigdheden bij het blusschen van brand, terwijl de politie op mi litaire wijze, club op schouder voortmarcheerend, den optocht opent en sluit. Elke stad is verdeeld in wards of wijken, die elk een of twee leden, aldermen, naar den gemeenteraad zenden. Enkele steden, zooals Detroit in Michigan bezitten, behalve wat men in dit geval het Lagerhuis zou mogen noemen, ook nog een Hoogerhuis, welks leden verkozen worden door alle burgers over de ge heele stad. Hier heeft men dus het eigenaardige geval van een gemeenteraad, samengesteld uit twee kamers, een Eerste en een Tweede. Ook de Mayor of Burgemeester wordt gewoonlijk door de burgerij gekozen, terwijl sommige stedeljjke ambtenaren dooi de bevolking, andere door den gemeenteraad, nog andere door den Mayor worden benoemd. Over het algemeen heeft de Mayor eener Amerikaansche stad veel meer macht dan een Nederlandsch Burgemeester, hoewel de tijd zijner ambtsbekleeding meestal een of twee jaar duurt. Vele of lange straatnamen is een gruwel in de oogen van eiken praktischen Amerikaan. Hoewel er verscheidene straten gedoopt worden naar mannen of vrouwen van nationale vermaardheid, andere den naam ontvangen van den een of anderen burger, die zich jegens zijne vaderstad verdienstelijk heeft ge maakt, weör andere genoemd worden naar de natio naliteit, welke in die buurt de meeste vertegenwoor digers heeft, ontvangen vele straten eenvoudig een letter van het alphabet tot naam, zooals straat A, laan B, enz., terwjjl andere eenvoudig worden aangeduid door cijfers, zooals 1ste, 2de, 3de straat. Waar in de vroegste geschiedenis van de ontwik keling der Vereenigde Staten van Noord-Amerika de steden meestal werden aangelegd op de oevers of bij de mondingen van bevaarbare rivieren of langs de zeekust, is dit thans niet meer zoo in die mate het geval. De rivieren, vooral in het Westen, hebben be trekkelijk weinig meer te doen met den groei en de ontwikkeling der steden. Steden, al zijn zij gunstig gelegen aan rivieren, die niet tegelijk centrum zjju van een uitgebreid spoorwegnet, ontwikkelen zich over het algemeen niet meer zoosnelals die, welke eene minder gunstige ligging aan het water hebben, maar middelpunten zijn van het spoorwegverkeer. Waar de bevolking zich in vroegere jaren langs de zeekust en de oevers der bevaarbare rivieren ver spreidde, heeft de aanleg van het spoorwegnet over de Vereenigde Staten daarin eene algeheele verande ring gebracht. Thans worden er dikwijls spoorbanen aangelegd door eene geheel onbebouwde, onbewoonde streek, maar die vele natuurlijke voordeelen bezit, zooals vruchtbaarheid van den bodem en kolen, goud, ijzer of andere delfstoffen bevat, welke slechts op middelen van vervoer wachten om productief te wor den gemaakt. Nadat de baan gelegd ie en de voorloopige stations aangewezen zyn, worden er in de eerste plaats land bouwers aangelokt, door de gunstige voorwaarden waarop zij van de spoorwegmaatschappij land koopen kunnen en ook door den lagen prijs, die in dat geval geëischt wordt voor het vervoer van hunne gezinnen, hunne bagage en hun vee. De strook gronds aan beide zijden der baan wordt langzamerhand door nijvere landbouwers ingenomen, boewei natuurlijk de streek, welke verder van de lijn venvyderd ligt, nog slechts eene wildernis blijft, die mogelijk na ver loop van enkele jaren eerst bevolkt worden zal. Na verloop van tijd ontstaan er gehuchten, dorpen, steden, vooral als de bodem voor iets winstgevenders geschikt is dan landbouw. Andere spoorbanen begin nen de zoo even beschreven baan te kruisen, nog andere volgen en dus ontstaat er een zeker middel punt van spoorwegverkeer. Fabrieks- en handwerks- nijverheid brengen meer leven aan en op die wijze ontstaan er steden, die, geheel onafhankelijk van waterwegen, een grooten bloei bereiken. Soms echter speelt de spoorwegbouw-woede den kapitalisten leeljjke parten. Wanneerdeondernemers geen kapitaal genoeg kunnen krijgen, of onvoorziene hinderpalen zich voordoen, of wanneer eene concur- reerende baan goedkooper vervoeren kan dan haar concurrent en door vele andere oorzaken meer, ge beurt het wel, dat er jaren verloopen, voordat een zekere baan winstgevend wordt en de eerste inleg gers, als zij niet wachten kunnen, er al of bijna bun geld in verliezen. Dit en andere speculatiën waren de voorname oorzaak der crisis van 1873, die zoowel in Europa als in Amerika duizenden arm, maar daarna ook duizenden rijk gemaakt heeft. In een land, waar bij alle mannen van zaken zoo veel ondernemingsgeest bestaat, kan het geen verwondering baren, wanneer ook de winkeliers in dit opzicht niet van achteren staan. Zij wenden alle pogingen aan om hunne nering voor de aandacht van het publiek te brengen en te houden, en hun kapitaal zoo vlug als dat mogelijk is, om te zetten. Allerlei middelen worden biertoe uitgedacht en degene, die hierin het beste slaagt, is gewoonlijk de meest voorspoedige neringdoende. Inde eerste plaats leggen zich de winkeliers er op toe, hunne waren op zijn voordeeligst uit te stallen. Vooral de kruideniers stallen zooveel op de stoep uit, als zij kunnen. Om echter gewoonlijk het stelen van appelen en andere vruchten ot eetbare waren te verhinderen, overdekken zij de manden met een soort traliewerk, dat gemakkelijk weggenomen kan worden, maar toch niet spoedig genoeg, om den kwajongens gelegenheid te geven hun lust tot stelen bot te vieren. Doch niet alleen kruideniers, ook manufacturers, verkoopers van gemaakte kleedingstukken, handelaars in meu belen en anderen, laten zich niet terughouden door de moeiten, verbonden aan het dagelijks buiten bren gen en binnen halen hunner koopwaar, maar doen hun best, zooveel als zij kunnen uit te stallen, waarbij echter gewoonlijk gezorgd wordt datgene, wat te licht is, met een kettinkje te bevestigen. In geval er eene hevige regenbui of sterke windvlaag komt op zetten, worden alle banden aan 't werk gesteld om de uitstalling spoedig binnen te balen, maar nauwe lijks is het gevaar geweken of fluks worden de waren weör op de stoep gedragen. Reclame" door uitstal ling is een der eerste grondbeginselen van den Ame- rikaanschen winkelier. Ruime winkels met groote raamkasten zyn in Amerika aan de orde van den dag, terwijl velen der grootere manufacturers er expres iemand op na houden, wiens eenige bezigheid hierin bestaat, door eene sierlijke uitstalling voor de winkelramen de aandacht der voorbijgangers te trekken. Die window- dressers, zooals zij genoemd worden, ontvangen soms een salaris van meer dan tweeduizend dollars per jaar. Dit geld verdienen zij echter niet zoo gemakke lijk als het wel schijnt. Het «bekleeden" der winkel ramen is zoowel eene wetenschap als eene kunst en de man, die zich voor winkelraambekleeder" uit geeft, moet niet alleen een buitengewoon goeden smaak bezitten,maar ook eene degelijke kennis hebben van de leer der kleuren. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1