ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 26 September 1889. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5750. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Herhalings-Onderwijs. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt medegedeeld, dat de Ilerhaliugsscliool met den 1 October a.a. zal worden geopend, en dat de kinderen, die van dit onderwys willen gebruik maken, zich moeten vervoegen de meisje» Donderdag 26 September te 6 uur aan de School b (hoofd de onderwijzer P. v. d. Have); de jongens Maandag 30 September te 7 uur aan de School A (hoofd de onderwijzer J. Th. Oosterman). HEIJSE, Sp. Comm. Plaatsing van kinderen op de School A. Zitting vsiii Commissarissen dier School in het schoollocaal in den Wevershoek (hoofd de onderwijzer J. Th. Oosterman), op Zaterdag- den SS September 1889, 's avonds "V uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Plaatsing van kinderen op de School B. Zitting vau Commissarissen dier School in het schoollocaal aan het Kerkhof (hoofd de onderwijzer P. van der Have), op Zaterdag- den S8 September 1889, 's avonds te T' uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. NIEUWSTIJDINGEN. Eng-eland. Het stoomschip »City of Paris", van de Engelsche Inman-lijn, heeft de reis Liverpool—New-York afgelegd in 5 dagen 19 uren en 8 minuten. De grootste snelheid werd 27 Augustus bereikt. Het schip legde 944 kilo meter af in 24 uren. Londen, 23 Sept. Wilkie Collins, de bekende romanschrjjver, is dezen nacht, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van ruim 65 jaar overleden. De vloot, die in het begin dezer maand te Spithead voor anker lag, lichtte kort na het vertrek van den Duitschen keizer het anker en begon eene reeks manoeuvres in de nabijheid der kust te houden, met het doel om te zien in hoeverre onze vloot in geval van oorlog in staat zoude zijn een vijandelijk smaldeel van onze kusten te houden. Zooals men weet, dagteekent de vernieuwde belang stelling in het maritieme verdedigingsstelsel eerBt van het vorige jaar, toen een groot dagblad op de ver- waarloozing der vloot wees. Sedert heeft de regeering alles in het werk gesteld om verbetering in den toe stand te brengen. Het Parlement .stond nagenoeg zonder debat een crediet van een en twintig millioen pd. st. voor den aanbouw van zeventig nieuwe schepen toe, en de uitrusting en verbetering der bestaande vloot vormde sedert een voorwerp van onverdeelde aandacht zydens de bevoegde autoriteiten. Gesteund door eene welvoorziene schatkist, slaagde de Engelsche wilskracht er dan ook werkelijk binnen zeer korten tjjd in, eene merkbare verbetering tot stand te brengen en op nieuw is Engelands heerschappij over de zeeën gewaarborgd. De eischen, die aan 0020 vloot worden gesteld, zjjn grooter dan by eenig ander land. Het Rjjk in Europa be staat uit eilanden met tallooze open havens; uitgestrekte koloniën in alle werelddeelen moeten beschermd kunnen worden, en de handelswegen, die voor het grootste gedeelte door Engelsche schepen worden bevaren, moeten op onze bescherming kunnen rekenen. Nu beschikt Engeland wel is waar over eene vloot, die door tal rijke koopvaardijschepen versterkt, als onoverwinnelijk kan gelden, maar men zegt terecht, dat eene samen werking van vjjandeljjke vloten onze heerschappij ter zee in ernstig gevaar zoude kunnen brengen, en wil daarom, dat Eogeland eene sterkere vloot hebbe dan drie der grootste maritieme mogendheden te zamen. Doch het is niet alleen de vloot die verbeterd is, ook de vrijwilligers, die de landtroepen vormen en waaraan in geval van oorlog de verdediging der kusten zal worden toevertrouwd, werden georganiseerd en plannen tot verdediging der voornaamste havens en vooral van LondeD, uitgewerkt. Engeland heeft langen tijd ten achter gestaan by de voorbereiding tot oorlog; doch nu Europa tot aan de tanden gewapend is en eene botsing onvermydelyk schynt, bereidt men zich met alle kracht op verdediging voor. Frankrijk; Parijs», 23 Sept. In den faubourg Montmartre is het vrij heftig toegegaan. Gedurende een uur werd den koetsiers belet met hunne rijtuigen verder te gaan. Het gepeupel spande de paarden uit en dwong de passagiers: »leve Boulangerte roepen. Yele vecht partijen kwamen voor. Tegen middernacht slaagden 300 politie-agenten er in, de straat schoon te vegen. Tegen 1 uur deed de republikeiusche garde weder eene charge. Een rond- brenger van het blad le France werd de schedel ge kloofd. Een tweede charge verdreef de menigte. Negentien personen werden gevangen genomen. Van 567 dor 576 verkiezingen is thans de uitslag bekend. Daarvan moet in 180 gevallen herstemd worden. Van de 387 gekozen behooren 227 tot de Republi- kleinsche party. De 160 gekozen tegenstanders der Republiek vormen te zamen87 Monarchisten, 51 Bonapartisten en 22 Boulangisten. Bij de herstemming rekenen de Republikeinen vast nog 136 van de 180 zetels te zullen veroveren. Is deze berekening juist, dan zullen in de nieuwe Kamer een goede 370 Republikeinen staan tegenover een sterke 200 opposanten. Ongelukkig zijn die 370 Republikeinen innerlijk verdeeld en zullen de radicalen onder hen op vele punten niet willen medegaan. Duitschland. Berlyn, 24 Sept. Voor zoover de uitslag der verkiezingen in Frankrjjk zich reeds laat overzien, is men in onze politieke kriDgen, met het oog op den algemeenen Europeeschen toestand, er over tevreden. Men zegt: Er is wel geen verbetering gekomen, maar ook geen verergering. De oude partyen zullen in ongeveer dezelfde sterkte terugkeeren, zoodat de in wendige politieke oneenigheid zal blyven voortduren. Geene party schynt eene groote overwinning te zullen behalen, en de republiek zal ook nu weder met inwendige vyanden zwaar te kampen hebben. De Keizer heeft het verzoek uit Straatsburg, om den pasdwang voor Elzas-Lotharingen te ver lichten, afgewezen. Nederland. 's Gravenhage, 23 Sept. By den hevigen bliksem, gevolgd door den zwaren slag, zjjn Zaterdag avond verscheidene personen op straat tegen den grond geslagen /'in verschillende woningen braken door den dreun de/glasruiten. De telefoondraden aan de zeesluis van het verver- schiDgskanaal werden verbroken. Bjj gelegenheid van het vyftig jarig bestaan der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, is aan alle beambteD, meer dan 2000 in getal, in overeenstemming met hunne ancienneteit, eene feestgave uitgekeerd tot een gezamelyk bedrag van 50,000. Bovendien is hun een exemplaar uitgereikt van het naar aanleiding van de gebeurtenis verschenen gedenkboek. Dit gedenkboek is met veel smaak en groote zorg, ook wat het typografische betreft, samengesteld. Het bevat een overzicht van de geschiedenis der Maat schappij, en vele ook zeer fraaie afbeeldingen, waaruit men het verschil in toestanden kan zien. De eerste stations, de inrichting der wagens, het krommelyntje bij Delft, enz., wekken zeker niet de minste belang stelling. Onwillekeurig glimlacht men over de naïeve, behelpelyke wyze, waarop eene halve eeuw geleden het spoorwegverkeer was ingericht, en men bewondert den reusachtigen vooruitgang op dit gebied. Het boek is eene zeer lezenswaardige bydrage tot de kennis van de spoorwegnij verheid. 's G*raveiiïiag;e, 24 Sept. Onze koningin zond duizend francs aan den Belgischen gezant by ons hof voor^de betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Antwerpen. De Tweede Kamer hervatte heden de behandeling van het ontwerp tot wijziging der schoolwet. Artt. 3 en 4 der regeering werden goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het amendement van den heer Borgesius om in beginsel leerplicht optenemen, die vóór 1 Januari 1893 wettelyk zou moeten worden geregeld. De heer Kerdyk gaf eene breede toelichting op dit amendement. Vooral het betrekkelijk schoolverzuim is, volgens hem, veel te groot en eischt leerplicht, al erkende hy dat het absoluut schoolverzuim in Neder land niet onrustbarend is. In het belang der volksontwikkeling moet het be ginsel worden aangenomen. De heer Lohm&n bestreed, namens de meerderheid der commissie van onderzoek, het amendement, dat louter was een motie, onnoodig en onuitvoerbaar, omdat volstrekt niet de noodzakelijkheid van den leerplicht, ja zelfs het begrip van leerplicht niet vaststaat. De minister Mackay zeide het amendement te be treuren als een motie, die eerder het verzet tegen den leerplicht zou prikkelen. Voor oplossing is de kwestie van den leerplicht nog niet rjjp. In de groote ver gadering te Amsterdam bleek men meer te hechten aan de waarborgen van voeding en kleeding" dan aan het beginsel van leerplicht zelf. De heeren Gleichman en Borgesius bestreden sterk die argumenten. Nadat de heeren Hartogs en Lieftinck nader den minister bestreden hadden en de rechterzijde hadden opgeroepen van haar beginsel voor leerplicht te doen bljjken en de minister had blyven volhouden dat thans het amendement onaannemelijk was en slechts een politieke stryd zou uitlokken, is het amendement- Borgesius verworpen met 43 tegen 38 stemmen. De Regeering heeft eene nadere nota van wyzi- ging ingediend, Btrekkende om achter art. 2 van het wetsontwerp te plaatsen het volgende Artikel 3. Tusschen de artikelen 32 en .33 der wet tot regeling van het lager onderwijs, laatstelijk ge- wjjzigd by die van 11 Juli 1884 (Stbld. no. 123), wordt ingelascht art. 32bis, luidende: Wanneer in eene gemeenteschool jongelieden in het bezit der acte, bedoeld in art. 56, onder a, op den voet van art. 8 als kweekelingen zyn toegelaten, zyn deze by schorsing, ontslag, ontstentenis of tydelyke verhindering van een onderwijzer in die Bchool, op aanwijzing van het hoofd, bevoegd en verplicht tot de waarneming der opengevallen plaats, hangende het overleg in het eerste lid van art 32 voorschreven. In onze Tweede Kamer zal nieuw licht worden ontstoken De electrische verlichting van de vergaderzaal dier Kamer zal nog dit jaar worden aangelegd, om zoo mogelijk nog gedurende de vergaderingen in het laatst van het jaar te worden in gebruik genomen. JE£oTtex*cla,m, 23 Sept. Door de Arrond-Rechtb. alhier is opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Schoonhoven: Mr. A. C. Cau, griffier bjj het kantongerecht te Schagen; Mr. B. W. F. Kronenberg, subst.-griffier by de Arrond.-Rechtb. te Rotterdam en Mr. J. K. van Weel, griffier bjj het kantongerecht te Oud-Beierland. Herlriugeu, 21 Sept. Heden herdacht de heer Frederik De Hes zjjne 40jarige dienstvervulling als Hoofd der openbare school. De deelneming was algemeen. Leerlingen en oud- leerlingen, hier en elders gevestigd, alle ingezetenen, de besturen der gemeente en van de kerk, allen hebben zich beijverd, om mede te werken tot het feest van den door ieder geachten grjjsaard. In den voormiddag werd bjj door den gemeenteraad, bjj monde van den burgemeester, begroet en werd hem het besluit overhandigd, waarbij met ingang vnn dien dag zjjne jaarwedde is verhoogd. Met een toepasseljjk woord werden hem door den geneesheer den heer F. Hers en door den heer Over- beeke vele en velerlei geschenken aangeboden. Inmiddels zongen de schoolkinderen toepasseljjke liederen en werden zjj door den jubilaris onthaald. Hoewel bljjkbaar getroffen door zoovele bljjken van waardeering en toegenegenheid, wist hij toch in wel gekozen bewoordingen te antwoorden. In den namiddag werd hij begroet door de onder- wjjzera en onderwjjzeressen in dit eiland, die in grooten getale door zeven rjjtuigen werden overgebracht, om den veteraan hunne hulde te brengen. De heer Habig te Oude Tonge was in een wel sprekende toespraak de tolk van allen, toen hjj den ouden vriend van harte gelukwenBchte met zjjn feeat. Een koor gaf eenige toepasseljjke liederen teo beste. Een waardig geschenk werd hem overhandigd ter herinnering aan dezen feestdag. Vermelden wij nog hierbjj, dat het schoolterrein en het schoollokaal keurig met groen en vlaggen waren versierd en dat de geheele gemeente feest vierde. De heer De Hes is niettegenstaande zjjne hooge jaren nog gezond, krachtig, jjverig en met den grootsten lust werkzaam. Torneuzen, 21 Sept. 't Was me het zittingtje wel van onzen Gemeenteraad, die gisteren vergaderd was. Van de elf leden waren er tien present, zoodat er één, en wel een anti-revolutionair, lid ontbrak. Nadat de notulen waren voorgelezen en die van de geheime zitting der vorige vergadering, natuurlyk thans ook in geheime zitting, gingen ODze vroede vaderen over tot het benoemen eener onderwjjzeres aan school A. Die benoeming was eene ware ljjdensgeschiedenis. Nadat in de maand Juli eene oproeping was gedaan voor sollicitanten naar die betrekking, die zich ten spoedigste hadden aan te melden, werd in het begin van Augustus eene voordracht openbaar, die scheen te voldoen aan de eischen van het »contentez tout le monde et ton pére", doch die heden bleek geen genade te hebben kunnen vinden in de oogen des heeren arrondissements-schoolopziener. Deze toch voegde aan die voordracht, die bestond uit de dames van Boven, Henry en Waale, Mej. v. Roojjen te Middelburg toe en zie, de Raad bevestigde heden het spreekwoord drie honden vechten om een been, de vierde loopt er ras meG heen. Mej. v. Roojjen werd benoemd met_6 stemmen van de 10. Daarna kwam in behandeling de aanvrage der Wed. Bakker om op Maandag a.s. nog eene comedievoorstelliug te mogen geven. Burge meester en Wethouders meenden de beslissing daarover aan den Raad te moeten overlaten, te meer daar in de vorige zitting een voorstel van het raadslid Visser om aan spellen en dergeljjke ook ntt Zaterdag ver gunning tot spelen te geven, verworpen was. Ofschoon èn de heer v. IJsselsteyn èn de Voorzitter het nut eener comedie, die werkeljjk verbeterend werken kan, ook al behoort zjj niet tot den eersten rang, werd betoogd, met 5 tegen 5 stemmen staakte de stemming. Alsnu stelde de heer v. IJsselstejjn voor, de beslissing over te laten aan Burgemeester en Wethouders, waar tegen de heer Moes protest aaoteekende, als zjjnde een terugkomen op eene vroeger genomen beslissing. Het voorstel werd echter mot 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Daarop verlieten de Heeren Dees, Moes en Wieland de vergadering en sloot de Voorzitter baar. Iorseke, 24 Sept. Voor de commissie belast met de onderwjjzers-examens in den Transvaal (district Waterberg) is met gunstig gevolg examen voor de hoofdacte afgelegd aoor den heer J. L. Moerdjjk, vroeger alhier. Goes, 24 Sept. De spoorwegen nivelleeren de geheele aarde, is wel eens beweerd. Voor andere streken moge dit waar zyn, in ons eiland is nog heel wat bljjven hangen aan vroegere tjjden en toestanden. Mogelyk moet ook aan den locomotief tijd gelaten worden, misschien wel veel tjjd, om als nivelleur op te treden. Nog altjjd wordt op onze dorpen om 8, 12 en 7 uur de klok geluid, terwjjl dit in andere streken van ons land, zelfs van odzo provincie, niet meer geschiedt. Voor dat klokgelui is natuurljjk geen enkele reden meer. Sommigen schrjjven dat gebruik nog toe aan de tijden vóór de hervorming, toen de kerkgebouwen allen in gebruik waren bjj de RoomBch-Katholieken. Terwijl nu in vele deelen van odb land reeds vroeg vóór 1572 gebroken werd met alles wat aan Spanje en aan Rome herinnerde, bleven de zaken op Zuid-Beveland tot om en om 1577 vrjj wel bjj het oude. Eerst in genoemd jaar ban men in het Goesche land de hervorming als gevestigd beschouwen. Het driemaal daags luiden der klok zou sedert dien tjjd in gebruik gebleven zyn. Ten einde in den benarden toestand van het vader land te voorzien, werden elders de bezittingen der kerken te gelde gemaakt. Daar men hier 9venwel met de zelfbevrjjding ten achteren was, bleven de meeste kerken in het bezit harer eigendommen. Dit verklaart den betrekbelyken rjjkdom van sommige kerken op ons eiland, waaruit zich weder laat verklaren de vrjj hooge predikants-traktementen en de soms prachtige predikantswoningen. Op velerlei ander gebied is het merkbaar dat op Zuid-Beveland nog wel wat te niveleeren valt. Over de bestaande heerlyke rechten een ander maal. Zeer pud is ook het volgende gebruik. Wanneer een jongeling van het eene of andere dorp zich enga- teert met eene jonge dochter uit eeDo andere gemeente, an waarin bjj zelf woont, dan is hjj verplicht de jongelingen uit bet dorp waar zyn uitverkorene woont, te tracteeren. En beschroomd zjjn de rechthebbenden op deze tractatie niet in het minstzij wachten niet tot ze getracteerd worden, maar komen eenvoudig halen waarop ze meenen recht te hebben. Bjj weige ring heeft dit wel eens aanleiding gegeven tot voor den vrjjer minder aangename tooneelen. Is die vrjjer evenwel nog al royaal, dan belasten de getracteerden zich dikwjjls met het »mooi"maken der woning van het meisje, wanneer de vrjjpartjj uitloopt op datgene wat er gewoonlijk het einde van iseen huwelijk. Of die vrjjer nu een boerenknecht of een heer is, dat maakt voor onze jongelingen geen verschil; integen deel, van een heer is wel eens wat meer te halen en dus dien zouden ze niet gaarne vergeten. Met ingang van 1 October is benoemd tot brievenbesteller te Goes, den heer J. Boogerd, thans postbode te Scherpenisse en in diens plaats is benoemd tot postbode te Scherpenisse den heer W. v. d. Graaff, brievenbesteller te Goes. De telephoon-leiding van 's-Heer Arendskerke naar Heinkenszand ia thans ook gereed en voor 1 October worden de toestellen geplaatst om met ge noemden datum den dienst in werking te doen treden. Goes, 24 Sept. Dank zy de onvermoeide en onaf gebroken pogingen van den heer Fransen v. d. Putte is hier een symphonie-orkest tot stand gekomen, waar aan voorloopig een twiutigtal werkende leden verbon den zjjn. Directeur is de heer C. Samans en het doel mede te werken aan de concerten van Toonkunst. Op muzikaal gebied is hier dus nog al leven, leven dat getuigt van energie, van aandurven. Jammer dat men hieraan niet toevoegen kanook op induslriè'el gebied. Ongelukkig is op njj verheids-gebied hier »alles leeg, en stil, en onbezield, en naar'Slechts de zwart ge blakerde, half ingestorte muren van de prachtige meelfabriek bewyzen den vreemdeling wat hier ge weest is en wekken weemoedige herinneringen op bij de ingezetenen. Ook de stoomhoutzagery, waar anders een 25-tal personen den kost verdienen, mag zich niet in over vloed vaD werk verheugen. Wel mag gezegd worden dat ook hier »het grauwe zwerk loodzwaar naar beneden hangt". Geen enkel lichtstraaltje wjjst op een zij het ook verre betere toekomst. Zou ook hier de grond versteend zijn om nimmer meer te ontdooien Enkelen hopen, dat de meelfabriek mettertijd, zij het ook op meer bescheiden voet, weer opgebouwd zal worden. Wanneer maar eenmaal het Sas in orde is, dan zou de firma Kakebeeke er misschien toe kun nen overgaan om een kleinere fabriek hier in te richten. Nu, de hoop doet leven. Jhv. U. E. Lewe van Njjenstein is benoemd tot adjunct-commies ter griffie. Scherpenisse, 24 Sept. Van hier kan gemeld worden, dat de vlekziekte onder de varkens ongeveer is geëindigd. Het totaal der dieren, die gedurende de ziekte geheerscht heeft zijn aangetast, bedraagt 107. Hiervan zyn gestorven 70, geslacht of afgemaakt die door de ziekte werkelijk waren aangetast 10 en 27 die de ziekte hebben doorworsteld. Als men berekend, dat ieder varken, door elkander gerekend 50 aan waarde bevatte, is voor een waarde van ƒ3500 in den grond geborgen of onscbadeljjk gemaakt. Weston-Schouweu, 24 Sept. Heden mor gen strandde op de Neeltje Jansplaat de Engelsche barge Noord Stafhurry, van Londen naar Dordt, geladen met Chini Cly. Zoodra het vaartuig was gezien, werd de reddings boot van Burgbaluis bemand en te water gelaten en koerste men naar het gestrande schip, waar men echter hulp afwees. De Stafhurry werd later, met den doorkomenden vloed, vlot, koerste naar de Roompot en verder naar zjjne bestemmingde reddingsboot keerde naar Burgh- sluis terug. Burgh, 25 Sopt. In do vorige week is hier eene Rederjjkerskamer opgericht, met tien werkende leden. Het Bestuur bestaat uit do heeren C.Blom, president M. Hagenstoin, secretaris en E. C. de Rjjke, penning meester. Zierilczeo, 25 Sept. Z. Mheeft herbenoemd tot burgemeester van Dreischor de heer P. Goeman? Jz., tevens secretaris, en tot burgemeester van Koudekerks W. A. graaf van Lijnden. Aan de hoogeschool te Leiden is met goed ge volg het theoretisch artsexamen afgelegd door den heer J. L. C. Wortman, geboren te Zaamslag. Onweêr! Onder Zoeterwoude sloeg de bliksem Zaterdag morgen in een hooiberg. De vlammen sloegen over op de woniDg, die mede geheel uitbrandde. Te Zevenhoven sloeg de bliksem in een watermolen; een roe werd vernield en een lid van het gezin van den molenaar zoodanig getroffen, dat hjj vermoedelijk het gebruik van een der oogen zal moeten missen. De arbeider Ostenbrink is te Steenwjjk by het gras- maaien door den bliksem gedood. Zjjn zoontje, dat niet ver van hem af aan het spelen was, bleef onge deerd. De kleederen van den man waren totaal ver nield en de klompen stuk geslagen. Te Nistelrode (N.-B.), werd de toren getroffen. De spits brandde af. In een koffiehuis te Bergen op Zoom sloeg de blik sem in den schoorsteen én richtte in een der vertrek ken eenige schade, geen brand, aan. Zaterdag morgen vroeg sloeg de bliksem in een telegraafpaal, staande aan de spoorlijn Amsterdam—Haarlem, ging een eind langs den telegraafdraad en ontlastte zich in een sein- toestel der Hollandsche spoor in een wachthuis (blok), waardoor een gedeelte verbrjjzeld werd. De telegraaf paal sloeg geheel uit elkander. Dadeljjk is men be gonnen het toestel te repareeren. Men8chen, die met hun leegen tjjd geen raad weten, doen soms dwaze berekeningen. Thans heeft een dusdanig persoon berekent, dat iemand van zjjn geboorte tot zjjn 70e jaar een hoeveelheid voedsel gebruikt, welke voldoende is om 20 spoorwegwaggons te vullen. Gemiddeld 4 ton per waggon berekend, is dab 80.000 kilogr. of 3,2 kilogr. per dag. Deze berekening is natuurlyk voor de wereld van groot gewicht, en voor den cijferaar zien wy eerstdaags eeD standbeeld verrjjzen, als hjj zjjn naam maar be kend maakt Zierikzee, 25 Sept. Op de hygiënische tentoon stelling voor voedingsmiddelen te Gent gehouden, heeft de Jury op Woensdag 19 September, met eenparige stemmen het Mineraalwater van de Bron >De Snelle Sprong" te Tegelen, als het zuiverste en gezondste Mineraalwater, met de groote zilveren medaille bekroond. Als men bedenkt dat België zelf vele uitstekende Mineroalwaterbronnen bezit, dan is de onderscheiding aan de eenige Nederlandsche Mineraalwaterbron ten deel gevallen, zeker een verbljjdend verschynsel voor de Nederlandsche Njjverheid. Bovenstaand Mineraalwater wordt alhier vervaardigd naar hetzelfde systeem door de H.H. Adriaanse Co., zoodat deze bekroning ook aan deze firma niet onaangenaam zal zjjn. Door Z. M. is benoemd tot Dir. van het post kantoor te Purmerend, P. F. Freudenberg, thans commies lste kl. Uit Zevenbergen schryft men: In de omstreken alhier heeft men een begin gemaakt met het rooien van de beetwortelen. De opbrengst van dit gewas is dit jaar bijzonder groot. Bjj verleden jaar vergeleken, zullen enkele perceelen land wel het dubbele opleveren. Voor de landbouwers is dit gewas dit jaar bijzonder voordeelig. De opbrengst is buiten gewoon en de prjjB, waarvoor zy hebben verkocht, bedraagt niet minder dan 13 per 1000 kg. Als een bewjjs van de beteekenis van den varkens handel dient, dat de heer J. Luitjes te Ter Apel met een koopman uit Pruisen is overeengekomen, in het laatst van Januari biggen te leveren dus die nog geboren moeten worden f 1,25 per week. Deze hooge prjjs in de toekomst doet wel inzien, dat de opkoopers op eene bljjvende vaste markt rekenen. Zondag 22 dezer is te Oorschot overleden de heer J. Schellekens, die den 27en der vorige maand den hoogen leeftijd van 101 jaar bereikt had. De heer H. S. is te Roermond Zondagavond op noodlottige wijze om het leven gekomen. Met zjjoen zoon in één vertrek zittende, moeten beiden A van kolendamp bewusteloos geworden zjjn; toen familie later de kamer opende, vond zjj den heer S. dood, en was het meer dan tijd, dat de noodige hulp aangebracht werd om den zoon te redden. Het zal zeker niet dikwjjls voorkomen, dat iemand van 82 jaar tot een openbare betrekking wordt be noemd of aangesteld. Dit nu geschiedde Zaterdag te Harliogon. De heer J. de Jong werd door den Ge meenteraad met algemeene stemmen aangesteld tot directeur der stadsreiniging. Iadertyd was de functio naris voor drie jaar aangesteld, en toen die tijd verstreken was, schjjnt niemand aan de definitieve be noeming gedacht te hebben. Dit is nu geschied en dat het gebeurde bewjjst dat de man (grijsaard kan hij niet eens heeteo) zjjn nog al omvangrjjke ad ministratie en onvermoeienden arbeid naar genoegen waarneemt. KERKNIEUWS. Naar men meldt vrordt Zondag 6 Oct. de heer W. B. H. van Lindschoten te Oud-Vosmeer bevestigd door ds. Oberman van Leiden en doet hjj 's namiddags aldaar zjjne intrede. Bedankt voor Tholen: ds.G. J.Barger te Driebergen. Gemengde Berichten China neemt hoe langer hoe meer de Westersche be schaving aan. Dit toont het niet alleen door het aanleggen van spoorwegen en telegrafen, maar vooral door het maken van schuldbrieven, waarop het buitenland gaarne geld zou willen ontvangen. De liefdadigheids-feesten zijn ook al in de klad Te Amsterdam zou in den Parkschouwburg een liefdadigheids-concert gegeven worden ten voordeele van de slachtoffers van de ramp te Antwerpen. De deuren werden wijd opengezet, doch het liefdadige publiek bleef afwezig er kwam niemand. Ondank is des werelds loon; dat ondervond ook zekere Kous te Amsterdam. Hij redde een beschonken man van een zekeren dood uit het water,' doch in plaats daarvan zijn dank te betuigen, bracht de geredde hem met een mes nog eene ernstige verwonding aan den arm toe, zoodat Kous in het Gasthuis moest worden opgenomen. In een hotel te Goes kunnen de gasten zich oefenen in het zeggen van «Waar is Keesje, waar is Keesje?" Gewoonlijk krijgen zij eerst na midder nacht antwoord op hunne vraag. Het verliefde Toosje te Z. wordt in haar belang aangeraden niet zoo lang met den onnoozelen Marien in het Slingerbosch te loopen, want Één uur van onbedachtzaamheid Maakt soms dat men jaren schreit. Piet te Rilland wordt aangeraden beter op zijn fatsoen te passen en des Zondags namiddags zijn meisje niet tegen te gaan, want ieder lacht er om, daar hij inet een kind mede gaat. Saartje te Kamperland wordt aangeraden zich wat fatsoenlijker te gedragen, daar het haar toch niet past om praatjes van twee vrouwen tegen haar huurman te maken. Of is het oin den baas of om den buurman te doen? 'tZal beiden misloopen! Twee meisjes tc Tholen moesten zich wat fatsoenlijker gedragen en des nachts niet met een student uitgaan. Het was beter dat zij de schuld van hare moeder betaalden en wat minder aan de mode besteedden, want het begint veel in liet oog te loopen. Vader Barent! daar moet je naar kijken! En wat zou de gasfitter daarop antwoorden? Och die man moest niet zooveel vergunning nemen, want het loopt in 't zicht, en dan is de gemeente zonder licht. In de apotheek. Mijn heer, mag ik nog een lleschje mondwater van U. Heeft net geholpen? Opperbest; mijne vrouw hud or pas tweemaal meè gespoeld of zij kon geen woord meer spreken. Nu kom ik een (lesclije voor m^n schoonmoeder halen. Iu^ezouden Stukkeu. Toolsche Brieven. De varkensziekte en de schoolwet zjjn twee zaken, die hier in deze dagen druk besproken worden. Het zijn dan ook aangelegenheden van ingrijpenden aard. Hel eene raakt den eenigen vleescbpot van den daglooner en den kleinen burgerman en het andere betreft een algemeen belang, een volks-, een lands belang in geestelijken zin. In ons eiland heeft de varkensziekte veel sterfte ten gevolge gehad. In elke gemeente keerschte ze of heersckt ze nog in meerdere of mindere mate. Als ik zeg, dat op het oogenblik slechts het één derde van het getal varkens, vóór de ziekte aanwezig, over is gebleven, geloof ik niet ver mis te ramen. In een paar gemeenten zyn er haast geen overgeschoten. De Regeering heeft in deze een lofwaardige waakzaam heid ten toon gespreid, opdat niet één ziektegeval aan haar aandacht ontsnappen zou. Het doel van haar streven was natuurlijk de uitbreiding der ziekte zooveel doenlijk tegengaan. Een scherpe controleering, gevolgd door doeltreffende maatregelen als: isoleering en ontsmetting, moesten hier alles doen, zoolang er geen geneesmiddel gevonden is. Gedurende eenige weken heeft de rijks-veearts alhier een zware taak gehad. Hij moest toch de 8 gemeenten van het eiland bedienen. En 't gebeurde niet zelden, dat zijn diensten voor denzelfden patient tweemaal op ver schillende tijdstippen gevraagd werden. Eerst kwam hij om het ziektegeval te constateeren en dan, als het zieke dier geslacht werd, kwam hij andermaal om het te keuren voor de consumptie. Het afzonderen der aangetasten van de gezonden behoefde weinig toegepast te worden, daar in den regel niet meer dan één varken in een hok zit. De gegoedheid der eigenaars laat het gemeenlijk niet toe om een grooter getal te onderhouden. En de ontsmetting? Wij wandelen hier rond in een dampkring, die doortrokken is van chloor en carbol. Deze ontsmettingsmiddelen worden gratis verstrekt, doch als men de mensehen in hun doen vrij liet, zouden zij er weinig of geen gebruik van maken. De wetenschap is nog lang niet populair 1 Zal zij het ooit worden? Niettegenstaande al de bemoeiingen van regeerings- wege zijn er, zooals ik reeds opmerkte, vele varkens gestorven. En niet alleen dat het geld, vertegen woordigd door de waarde van het dier, verloren is gegaan, doch nu zal bovendien menig gezin een schrale middagpot te wachten staan tot aan den slachttijd van '90. Het is een heele tijd om zonder vleesch en spek te zijn en dan handenarbeid, die krachtige spieren vereisebt, te moeten verrichten. Want bij den slager inkoopen doen, behoort tot de vrome wenschen van den boerenarbeiderDe loonen zijn daarvoor te laag! Wie een middel wist om deze menschen het geleden verlies, te vergoeden, zou hun een onschatbaar grooten dienst bewijzen. Tegenwoordig is coöperatie een krachtig middel in de steden, om elkanders belangen te bevorderen. Zou ook op het platteland niet een vereeniging in het leven kunnen geroepen worden, die speciaal ten doel heeft uitkeeringen in natura of geld te ver strekken in geval de leden hun varken komen te verliezen? Ongetwijfeld zouden wekelijksche bij dragen en financieelen steun van gegoeden noodigzijn. Is er niemand, die zich voor deze zaak wil spannen? Een even nuttig, zoo niet nuttiger werk zou hij aanvatten als de minister Mackay met zijn ontwerp tot verandering van het geestelijk voedsel der toekomstige staatsburgers. Het gehalte van het onderwijs kan er onmogelijk beter door worden en de uitgaven worden grooter. De indruk, dien de discussies uit de Tweede Kamer ook hier hebben achtergelaten, is safim te vatten in: om de dubbeltjes is het'te doen. De bron van inkomsten, die de christelijke scholen tot heden toe hebben, is dan ook niet zoo solide als de staats kas, hoezeer er indertijd gestoft werd op de offer vaardigheid der broeders en zusters". Een collecte is en blijft steeds een wisselvallig fonds. Het is den heeren van het christelijk bewustzijn niet kwalijk te nemen, dat zij van de gelegenheid gebruik maken. Zij toonen biermeé, dat hun zaak ook eeu zaak van menschen is, van menschen van gelijke bewegingen als de zwartgeteekende liberalen. Al hun vroom gekwezel en hun ongeschokt vertrouwen op de christelijke liefdadigheid is slechts aan te merken als een masker, waarachter zij zich moesten ver- toonen, zoolang hun handen gebonden waren. Nu zij zich kunnen roeren, is het einde van hun grijplust niet te overzien. Want niet alleen het lager, maar ook het middelbaar en het hooger onderwijs zullen zij trachten omver te halen om op de puinhoopen kweekplaatsen op te richten, waar een geest van het verheven drietal Kuyper, Lohman en Schaepman hart en hoofd zal bezielen. DIXI. STOOMBOOTEN Stad Zierikzee en Zeeland. STOOMBOOTDIENST SeptOct. 1889. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM Dond. 26 's midd. 1,— u. Vrijdag 27 's morg. 11,15 Zaterd. 28 11,15 i Zondag 29 11,15 Maand. 30 's nam. 1, Dinsd. 1 's morg. 11,15 Woens. 2 11,15 De Directeur, P. O. OLIVIEB. Dond. 26 s morg. j^6,30 u Vrijdag 27 8, Zaterd. 28 8, Zondag 29 9, Maand. 30 B 8,— Dinsd: 1 8,— p Woens. 2 8, STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. September 1889. Vrijdag Zaterdag Maandag Van Van Rotter vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 26 voorm. 8, voorm. 9, voorm. 8,30 27 8,— 9,- 8,30 28 8,— 9,- I 8.30 30 8,— 9,— j 8,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1