ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 September 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. SCHETSEN Noord-Amerika, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5748. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Sommige menschen brengen ook in de vriendschap het spreekwoord van toepassing geeft men den vin ger, spoedig neemt men de geheele hand". Vaak ziet men het, dat wanneer men iemand in zijn vertrou wen hèeft genomen, vriendschap met hem heeft gesloten, die vriendschap verbroken wordt nakorteren of langoren tijd, omdat de grenzen daarvan niet in acht waren genomen. Vriendschap geeft rechten, doch het recht om zich met de huiselijke zaken van den vriend te bemoeien, geeft zij nooit. Ieder is baas in zijn eigen huis; een ander mede te laten spreken in de inrichting of besturing daarvan loopt in den regel op ongenoegen uit en 't is daarom zaak om deze inmenging nog voor zij goed en wel is begon nen tegen te gaan. Zoo denkt ook Keizer Franz Joseph van Oostenrijk over deze dingen. Met zijn machtigen nabuur, den Keizer van Duitschland, is hij goede vrienden, er is zelfs een verbond gesloten den vijand, die hunne respectieve huizen zou aanvallen, gezamenlijk te trachten ai te weren, maar nu den Duitschen vriend zich wilde gaan bemoeien met de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk, nu heeit vriend Franz hem op de vingers getikt en hem herinnert aan het >elk baas in zijn eigen huis." De benoeming van Graai Thun toch als stadhouder van Boheme, beeft niet alleen de vijanden van Graaf Taaffe in Oostenrijk geducht gehinderd, maar ook in Duitschland heeft men deze benoeming met leede oogen aangezien. Het is eene overwinning op de Duitscbgezinde partij behaald en meer dan ooit is er door aan het licht gebracht, dat ondanksalle moeilijk heden, waarmede de Oostenrijksche Minister-Presi dent heeft te kampen, hij vaster dan ooit in het zadel zit. De nieuwe Boheemsche Stadhouder is de denk beelden der jonge Czechen niet afkeerig. Boheme een aparte staat in Oostenrijk, en Keizer Franz ge kroond als Koning van Boheme. Door deze benoeming en uit het geheele streven der Regeering in den laatsten tijd bljjkt meer en meer dat de Duitsche invloed in Oostenrijk gaat tanen en die van het Slavisme meer en meer toeneemt. De Oostenrijksche gezant te Berlijn, die aldaar zeer in aanzien is, heeft het nu goedgevonden, zeker op aansporen van Bis marck, om den Oostenrijkschen Keizer te moeten wijzen op de toenemende invloed van het Sla visme en de onderdrukking van het Germanisme, terwijl hij er tevens op aandrong om de binnenland sche politiek in overeenstemming te brengen met de buitenlandsche. Het antwoord van den Keizer op deze wenken is geweest de terugroeping van den gezant uit Berlijn, waardoor Duitschland weet, dat men in Oostenrijk van dergelijke raadgevingen niet gediend wil zijn. Veel aandacht heeft ook de toast getrokken, die Keizer Franz, die aan een feestmaal in Boheme aanzat met alle aartshertogen, enkele mi nisters en vele hoofdofficieren, heeft uitgebracht op den Russischen Czaar, terwijl het Russische volkslied werd gespeeld. De verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland laat dus voor 't oogenblik niets te wenschen over en evenmin die tusschen Duitschland en Rus land, al loopt ook het gerucht, dat de Czaar tijdens zijn verblijf te Kopenhagen, alle moeite zou doen om de voorgenomen verloving van Prins Christiaan met de jongste zuster des Duitschen Keizers te voor komen. De Czaar moet den te grooten Duitschen invloed vreezen en tevens dat bij een oorlog de Deensche havens voor de Russische vloot gesloten zouden blijven. Aan de vraag, die geheel Duitsch land nu weken in spanning hield, nl. of de Czaar naar Berlijn komen zou, is nu toch een einde ge maakt, door de officieele mededeeling, dat hij op het eind dezer maand te Berlijn zal komen, na afloop der manoeuvres in Hannover, die de Russische troonop-, volger nu in gezelschap van den Duitschen Keizer bijwoont.Op het eind van October komt de Duitsche Rijksdag weder bijeen. De zaken, waarmede zij zich onledig honden kan, zijnhet legervraagstuk, de nieuwe bankwet, de koloniale plannen en de socia listenzaken. Het nieuwe leger-ontwerp moet bepalen dat de militaire diensttijd op 272 jaar wordt ge bracht, terwijl de jaarlijksche lichtingen 110,000 in plaats van 150,000 man zullen bedragen; door een en ander wordt het oorlogsbudget met 100 millioen jaarlijks verhoogd. Ofschoon de tijd voor de verkiezingen in Frank rijk snel nadert, blijft het kalm. Geen heftige rede voeringen, geen opgewondenheid valt er waar te nemen. De candidatuur van Boulanger is te Parijs niet toegelaten en de al of niet juiste behandeling dezer zaak zal thans door een rechtbank worden be slist; Het aantal candidaturen voorde Kamer bedraagt thans reeds 1500. Wat hierbij vooral in het oog springt, is het totale gemi3 aan groote mannen. Zoo hier en daar ziet men als terloops een bekende naam, anders zijn het middelmatigheden, die doen vreezen dat de komende Kamer dit in middelmatigheid van de vorige nog winnen zal. De circulaire van den Minister aan de geestelijkheid, waarbij haar aanbe volen wordt, zich niet met de politiek in te laten, heeft een storm van verontwaardiging opgewekt en zeker is het, dat de republikeinsche partij daardoor den steun der geestelijkheid voor langen tijd heeft ver loren. Boulanger heeft thans de zaken opgenoemd, die hij ter hand wenscht te nemen, als zijn partij de overwinning behaalt. Ze zijn: afschaffing van inko mende rechten en het monopolie der Fransche bank en invoering van een nieuw stelsel tot aanmoediging der nijverheid van staatswege. Uit Fngclnnd komt de gelukkige tijding, dat het den meer dan 70-jarigen kardinaal Manning gelukt is, de werkstaking te doen eindigen. De termijn, waarop de loonsverhooging zal ingaan, is bepaald op 4 November en hiermede hebben de werklieden al hunne eischen zien ingewilligd. De invloed der thans geëindigde werkstaking zal zich echter nog lang doen gevoelen. De toestand op Creta is gelukkig weder veel ver beterd. De Turksche Regeering zal nu iets trachten te doen om aan de grieven der Cretenzers te gemoet te komen, evenals aan die der Armeniërs. Servië en Bulgarije blijft de toestand zeer De een verwijt den ander dat hij zich ten oorlog toe rust en zoo doen zij het juist beide. Engeland. Jack the Ripper. Er is een belangrijke mededeeling aan de politie gedaao, n.l. dat er aan den buitenkant van Londen niet lang geleden een gewoon, net gekleed man woonde, die door zijne vrouw verlaten was. Hjj woonde geheel alleen en omstreeks ten tjjde van den zevenden moord verkocht hjj in grooten haast al zjjn meubelen en verdween. Daarna kwam het een der huurlieden te binnen, dat de man op een morgen van een der moorden in een vermomde kleeding huiswaarts gekeerd was, doch dat hp zeide, dat hjj een grap had gehad, terwjjl hjj van enkele bloedvlekken rekenschap gaf door te zeggen, dat hp aangevallen was geworden. Hierop is verder geen acht geslagen, omdat men meende dat hij naar Amerika vertrokken was, doch vreemd genoeg is de man ten tijde van den laatsten moord weer in Londen en in Whitechapel gezien. Zaterdag avond 7 uur is uit den Theems opgevischt een katoenen vrouwenhemd in éenige couranten ge wikkeld, er waren verscheidene bloedvlekken op, vooral op den rug onder den hali, terwpl het gedeeltelijk gescheurd was. De politie heeft extra-maatregelen genomen ter be waking van het Whitechapel-district. Zaterdagavond is de politiemacht aldaar met 100 man vermeerderd. loonden, 17 Sept. Volgens eeu ontvangen tele gram uit Aucland, dato 16 Sept., heeft het stoomschip »Wainui", dat gepasseerde nacht hier arriveerde, de kapitein en 8 man der equipage medegebracht van het schip »Garstoa", dat op Saxrbuck Island veron gelukte. De equipage redde zich van het wrak in eene boot en kon slechts 50 ff! provisie mede nemen, die zjj met de uiterste spaarzaamheid verdeelden. Drie weken bleven de schipbreukelingen in eene open boot, blootgesteld aan de schrikkelijke martelingen van den honger, welke zoo hevig werd dat zij den 22en dag besloten te loten wie dat opgeofferd zou worden om de anderen met zijn lichaam tot voedsel te verstrek ken toen zjj tot hunne onuitsprekelijke bljjdschap Walles Island in het gezicht kregen. Hoewel ge heel uitgeput door hoDger en doorgestane ellende be reikten zjj genoemd eiland, waar zij door do bewoners met de meeste menschlievendheid ontvangen en be- handele werden. Zoodra zjj zoover hersteld waren om te kunnen reizen,J werden zjj naar Tonga gezondeD, waar zjj aan boord van de »Wainui" opgenomeD werden. De statisticus dr. Engel heeft eenige cjjfers ver zameld, die laten zien wat de oorlogen der laatste 34 jaren aan geld en menschen hebben gekost. De Krim-oorlog 750,000 menschen en 4776 millioen galeen; de Italiaansche oorlog van 1850 eischte 45,000 slachtoffers en kostte 720 millioen guldende Deensche oorlog van 1864 3000 man en 84 millioen gulden; de Noord-Amerikaansche burgeroorlog van 1861 tot 1865 kwam de Noordelijke Staten te staan op 280,000 man en 10.800 millioen gulden, de Zuidelijke Staten op 520,000 man en 5520 millioen gulden; de oorlog der Duitachers ia 1866 45,000 man en 792 millioen gulden; de expeditie naar Mexico, Cochin China 65,000 man en 480 millioen gulden; de FranschDuitsche oorlog van 1870/71 kostte Duitschland 60,000 manenFrank- rjjk 155,000 man en 7200 millioen gulden; de Bul- gaarsch—Servische opstand 25,000 man en 420 millioen gulden; de RussischTurksche oorlog 250,000 manen 2700 millioen gulden; de Zuid-Afrikaansche oorlog 30,000 man en 21 millioen gulden; de oorlog in Afghanistan 250,000 man en 31,8 millioen gulden. Te zamen dus 2 millioen 253 duizend menschen- levens en 34248 millioen gulden gingen verloren. F>ou<loii, 19 Sept. Heden ochtend is in de Albert- dokken het werk rustig hervat. Werklieden en sjouwers stemmen er in toe met de blacklegs te werken. Frankrijk. Toen den dag vóór zjjn vertrek de heer Edison op den Eiffeltoren was, werd hem door de vereoniging van burgerl. ingenieurs een lunch aangeboden, waarna Edi son zpn naam schreef in het vreemdelingenboek van den heer Eiffel met het volgende bjjschrift: »Top Eiffeltoren, 10 Sept. 1889. Aan den heer Eiffel, den kloeken ontwerper van dit reusachtig en oorspron kelijk werk van moderne bouwkunst, en die den grootsten eerbied en bewondering koestert voor alle bouwmeesters, vóór alles, voor den grooten bouwmeester ïte bon Dieu, Thomas A. Edison." Vervolgens schreef hjj zjjn naam op den waaier van 'sheeren Eiffel's dochter, waarop de handteekeningen van vele prinseu van den bloede en wetenschapsvorsten voorkomen, die den toren beklommen hebben. Boulanger heeft, geljjk reeds door ons gemeld i», weer een manifest tot de kiezers gericht. Het luidt als volgt Het uur der verlossing heeft geslagen. Het woord is aan het volk. Ik heb niet noodig mpn programma te herzien. Mpn programma is dat van Tours. Onafhankelijke eu vrije burgers, overeind! Trekken wjj ter stembus op en verjagen wjj van het gezag die rampzalige bende, welke de republiek bezoedelt, hoewel zjj zich op haar beroept. Genoeg van die leden, die om hunne hebzucht, hunne hartstochten, hunnen haat te bevredigen, de gewetens geweld aangedaan, de vrijheden vertrapt, de justitie verlaagd (prospituèhebben Genoeg van die zoogenaamde zonen der Revolutie, die om haar eeuwfeest te vieren, de nationale souve- reiniteit bespotten. Genoeg van die lieden, die verraad plegens jegens onzer aller meester, het algemeen stemrecht, dat zjj verworgen, vervalschen en verslaven Geen onthouding, geen verdeeldheid Dat niet eene enkele stem op mpn naam verloren ga buiten het kiesdistrict, waar ik candidaat benhet tweede district van het achttiende arrondissement van Parjjs. Voorwaarts tegon den maatschappelpken vjjand het opportunisme, dat aan Frankrjjk niets anders heeft weten te geven dan eene regeering van babbelaars en intriganten, van leugenaars en konkelaars Leve Frankrjjkleve de Republiek. België. Antwerpen, 18 Sept. De gemeenteraad heeft in de heden gehouden zitting kennis genomen van het verslag van het college van schepenen over de bekende ramp te Antwerpen. Het verslag treedt in eene herin nering der vestiging van de patronenfabriek eu geeft eene beschrijving van do inrichting. Het gelooft dat het vooral de gebrekkige wjjze van behandelen was, die gevaar deed ontstaan. Het voegt er bij, dat de bij het besluit van de permanente deputatie (gedeputeerde staten) voorgescbrevene maatregelen van voorzorg dóór het gemeentebestuur aan de verschillende ambtenaren overgebracht zjjn. Het rapport concludeert, dat het eenige middel om dergeljjke rampen te voorkomen, bestond in een strikt verbod om zulk een tak van nijverheid uit te oefenon. Van do oorzaak der ontploffing gewaagt het rap port niets. Een zonderlinge weddenschap verwekte vóór eenige dagen in het park te Antwerpen een grooten oploop van volk. Twee handelaren in rjjwielen hadden nl. gewed, wie in don koristen tijd het tweewielrijden kon leeren, en om dit uit te maken zou elk hunner drie straatjongens met het rijwiel vertrouwd maken. Het bleek, dat l1/. nur voldoende was om dit doel te bereiken. Had men in plaats van één drie rjjwielen mogen gebruiken, dan zou men in ruim 30 minuten geslaagd zjjn. De winner liet nl. zijn leerlingen eerst een minuut of 5 met het rijwiel zoo hard mogeljjk loopen, toen een tiental minuten zich oefenen om zich op den opstap staande te houden, terwpl het rjjwiel in gang was gebracht, totdat het voertuig van zelf omviel en zette ze daarna eerst op zadel en liet ze wegrijden. Tot groote verwondering van de talrjjke toeschouwers gelakte deze nieuwe wijze van onderricht volkomen, terwijl zijn mededinger na een drietal uren van zware inspanning volgens de oude wjjze nog niet met zijn taak gereed was. Duitschland. Berljjn. 18 Sept. Eenig opzien wekken alhier de jongste onthullingen door Fourault de Montdion te Parjjs gedaan. Deze namelijk, door het proces tegen Boulanger bekend als Fransch spion in Duitschland, beweert dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berljjn in het voorjaar van 1887 oorlog met Frankrijk verwachtte, en derhalve bjj Moltke aandrong om ten spoedigste het repeteer-geweer bij het leger in te voeren. Toen in 1887 het oorlogsgevaar voorbij was, erkende de Duitsche generale staf, dat de Fransche geweren beter waren dan de Duitsche, en begon toen dadelijk nogmaals aan het verbeteren der repeteer-geweren. Hiertegen kwam Bismarck bjj den ouden Keizer Wilhelm óp wegens het gevaar, dat daaruit voor 's lands finan- nanciën ontstond, en hjj verlangde staking van de nieuwe bewapening. De Keizer evenwel wilde, ingevolge Moltke's geschrift, dat Duitschland's bewapening in Mei 1888 weêr als vroeger superieur zou zpn aan die van Frankrjjk. Meer nog dan deze mededeeling wordt aandaoht geschonken aan Fouralt's bewering, dat er tusschen Duitschland en België eene overeenkomst bestaat be treffende de bescherming der grenzen bjj een mogelijken oorlog. Er wordt herinnerd, dat in den tijd, waarvan Fourault spreekt, op geheimzinnige wjjze gewag gemaakt werd van een diefstal bjj inbraak bjj den generalen staf te Berljjn. Nederland. 's Gravenhage, 18 Sept. Door Z. M. is voor het tjjdperk der tegenwoordige zitting, tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. 's Graveuhage, 19 Sept. De Minister van Financiën heett heden der Tweede Kamer aangeboden de staatsbegrooting voor 1890. De tekorten over 1887 en 1888 worden ieder geraamd op 3Vj millioen en dat over 1889 op 3 millioen en 2'/s ton. Op de begrooting voor 1890 worden de uitgaven geraamd op 135.074,987 of 8'/3 ton meer; "noofdza- kelpk voor de staatsspoorwegen, voor den aanleg van het Merwedekanaal, de verlegging van den Maasmond, de sluizen te IJmuiden en de volkstelling. De middelen zjjn geraamd op 122.209,900 of 13l/2 ton meer. Het tekort beloopt 12.865,087, dat met 8 ton ver mindert als zilverontmunting onnoodig is en door be- UIT DOOR Een Oud-Schouwenaar. V. Om een goed denkbeeld te kunnen vormen van eene Amerikaansche stad, moet men naar de Westelijke Staten gaan. Daar vindt men over het algemeen geen steden, die ouder zijn dan vijftig of zestig jaar. Chicago b.v., de grootste stad van het Westen, was een weinig meer dan vijftig jaar geleden nog eene moerassige prairie, waar slechts enkele hutten te vinden waren van handelaars of jagers en waar de Indianen onbeperkte heerschappij voerden. Thans wordt de bevolking geschat op 850,000 zielen en heeft de stad eene schuld van 12,588,500 dollars of 31,471,250 galden. Bij het ontwerpen van het plan der bedendaagsche steden behoeven de ontwerpers slechts rekening te houden met de ruimte. De straten worden recht en breed uitgelegd waar een moerassig stuk grond is, wordt het opgevuld of voor afwatering gezorgd, rots blokken laat men springen, niet al te groote heuvels worden doorgegraven. Dit doorgraven der heuvels maakt dikwijls, dat de straat zeer laag ligt en de huizen op den heuveltop vrij hoog staan, waardoor er trappen moeten worden aangebracht om ze te hereiken. Eene andere eigenaardigheid der Amerikaansche steden is, dat bijna alle straten elkaar rechthoekig snijden en er in de nieuwe aangelegde plaatsen wordt gezorgd, hier en daar binnen de stad vierkanten of blokken onbebouwd te laten en ze te bestemmen voor plantsoenen of parken. Als men hier iemand naar den weg vraagt, zal hij nimmer antwoorden «nog zoo- en zooveel straten", maar «nog zoo- en zooveel blokken, voor ge deze of die straat hebt bereikt". Vele steden in. het Westen worden op speculatie uitgelegd en de grond verkocht. Teekeningen der 8tad zooals zij worden moet, maar nog niet is, worden ontworpen, prospectussen gedrukt en alle mogelijke voordeelen van ligging, grondslag, klimaat, karakter en landaard der omwonende bevolking enz. enz. op zijn schoonst voorgesteld, om degenen, die geld te beleggen hebben, kooplustig te maken. Mannen van invloed en naam in de maatschappij worden dikwijls aangezocht om hunne handteekeningen te leenen tot het ontwerp en op het gezag dier goedklinkende namen gaan velen er toe over een kansje te wagen. Dikwijls worden er hooge prijzen besteed voor bouw gronden in de nog ongeboren, maar zooveel belovende stad. Vooral cornerlots of hoekloten brengen somtijds vrij hooge prijzen op, want daar is de beste gelegen heid voor het oprichten eener tapperij of winkelnering maar de hoogste prijzen worden besteed voor >lots" in het deel, dat op de kaart staat aangeduid als the business part of the city of het handelsgedeelte dei- stad". Is de ontworpen stad gunstig gelegen aan de vrucht bare oevers eener bevaarbare rivier, of daar, waar twee of meer rivieren samenkomenaan een uitge strekt, vischrijk meer of in een oord waar veel minerale bronnen zijn; in eene streek waar de bodem rijk is aan delfstoffen of het middelpunt van een wel varende landbouwende bevolking, dan is het zeer wel mogelijk, dat de koopers goed af zijn en misschien spoedig rijk worden. Dikwijls echter gebeurt het, dat de stadsloten bijna waardeloos zij a en blijven, en de koopers het grootste deel van hun geld kwijt raken, terwijl soms na tien of twintig jaren, door een of ander gelukkig toeval, de tot nu toe waardelooze bodem eensklaps ontzaggelijk in prijs stijgt en de in leggers in deze loterij ten laatste hoofdsom en opeen ten van hun verloren gewaand kapitaal honderdvoudig terug krijgen. Bijna het eerste wat de burgers doen, nadat hunne stad vooral in het Westen eenige uitbreiding ver kregen heeft, is het oprichten eener bibliotheek. Boeken zijn in Amerika betrekkelijk goedkoop, veel goedkooperdan in Nederland, als men ten minste dollars tegen guldens rekent. En dat moet men doen omdat de werklieden ginds meer dollars verdienen, dan hunne vakgenooten hier guldens. Hierbjj komt, dat de Amerikanen groote liefhebbers zijn van lezen en zij er nog al veel tijd toe hebben. De overgroote meerderheid der boeken eener stadsbibliotheek zijn natuurlijk verhalen. Maar men vindt er ook de wer ken van de grootste denkers in Engeland, zoowel als in Amerika. Populair-wetenschappelijke werken mogen in geen enkele bibliotheek ontbreken. Ook wordt er gezorgd, dat de onderwijzers der gemeente scholen er steeds de beste en nieuwste boeken vinden kunnen, die handelen over de vakken, welke zij moeten onderwijzen. Er is vooral in het Westen geene stad ter grootte van Zierikzee, of men vindt er eene openbare bibliotheek, waaruit de inwoners het geheele jaar door kosteloos boeken ter lezing krijgen kunnen eu waarvan ook een goed gebruik wordt ge maakt. Zelfs landelijke townships of districten leggen dikwijls op bosten der openbare kas eene bibliotheek aan, waaruit de boeken, die iu het voornaamste dorp of gehucht der township" worden bewaard, op be paalde dagen ter lezing worden uitgereikt. Velen van Amerika's groote mannen, die reeds vroeg de school verlieten en naderhand geen verder onderricht meer genoten, danken aan de districts- of stadbibliotheek hunne opkomst en wetenschappelijke of letterkundige ontwikkeling. In de meeste gevallen zorgen de ge meentebesturen spoediger voor denaanleg eenerbiblio theek, dan voor het plaveien der straten. De steden, vooral in het Westen, breiden zich dikwijls zoo snel uit, dat de autoriteiten noch over de middelen, noch over het werkvolk kunnen beschikken om de vereischte verbeteringen te doen aanbrengen. Natuurlijk weet men ook in de meeste gevallen niet, naar welke zijde de stad zich het meest of het spoedigst zal uitbreiden. Dit hangt somtijds af van eene toevallige omstandig heid als het bouwen eener fabriek op eene zekere plaats, bet werpen eener brug over eene rivier, of ook van het al dan niet spoedig verkoopen van bouw terreinen, die aan speculanten toebehooren, en van verscheidene andere oorzaken. Hierbij komt nog, dat niet de gemeente, maar elk eigenaar van bouwterreinen langs de straat, de on kosten draagt van het plaveien, hoewel het werk zelf gewoonlijk van wege het stadsbestuur plaats heeft en de straat publiek eigendom blijft. Die. straten dus, welke het eerst dicht bewoond zijn, liggen het eerst aan de beurt om geplaveid te worden, waaruit volgt, dat dun bevolkte straten dikwijls jaren lang onge plaveid liggen. In dat plaveien op kosten der eigenaars ligt iets onbillijks, want de onkosten zijn even hoog voor de straten waar een lot 500 dollars of veel meer huur opbrengt als voor die, waar een zelfde stuk bouw grond slechts eene huurwaarde heeft van 100 dollars of minder. Yele arme eigenaars van panden zijn dan ook dikwijls genoodzaakt, ter wille van de onkosten, verbonden aan het plaveien, om hun eigendom tegen verlies te verkoopen. Deze onbillijkheid zou natuurlijk worden weggenomen, als de onkosten van plaveien uit de belastingen, vooral grondbelas ting, gevonden werden. Dan zouden allen betalen voor datgene, waarvan allen genot en voordeel heb ben, want ook het riool-stelsel wordt gelegd op kosten van bezitters der huizen van een zeker gedeelte eener straat, terwijl anderen in de gegeven omstan digheden bijna niets daarvoor behoeven uit te geven. Zoolang de straten nog niet geplaveid zijn, wordt er eenvoudig aan de zijden een bouten wandelpad van eene bepaalde breedte gelegd. Dit wandelpad wordt sidewalk genoemd en bewijst denzelfden dienst als onze «klinkerpaden". De voer- en rijtuigen moeten maar zien, hoe zij het gemakkelijkst door de vaak bijna onberijdbare straten heenkomen, waar vooral na plotselingeu dooi of hevige regens en door het gemis van afwatering, zich groote sljjkpoelen vormen, waarin zwaar beladen wagens wel eens blijven steken. En wanneer 's zomers na langdurige droogte, het stof der straten door hevige rukwinden wordt opgezweept, dwarrelen er zulke dikke stofwolken en worden de huizen zoodanig gevuld met vuil, dat men eer zou denken op het land dan in eene stad te zijn. Nog eene eigenaardigheid der nieuwere Ameri kaansche steden is de overgroote menigte van planken buizen, die men er vindt. Iu de ouduro steden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1