ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 September 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. SCHETSEN Noord-Amerika, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5742. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De werkstaking te Londen onder de dokwerkers uitgebroken en waarvan wij in ons vorig Overzicht spraken, is nog niet geëindigd. Wel doen zich eenige verschijnselen op, waaruit men zou kunnen opmaken, dat zij ten einde loopt, maar daartegenover staan wederom geruchten, die van verergering in plaats van verbetering spreken. Zoo wordt nu weder mede gedeeld, dat alle onderhandelingen zijn afgebroken en de dokwerkers benevens alle andere werkstakers van geen eindigen weten willen, voordat in alle op zichten aan hunne eiscbcn is toegegeven. Dit is te betreurendaar waar van de zijde der dokbesturen toegegeven was, op alle punten, zelfs ook op het af schaffen van den tusschenpersoon en het minimum aantal arbeidsuren, daur had men billijker wijze mogen verwachten, dat de werklieden den eisch oiu hooger loon per uur zouden hebben laten vallen, en allerminst, dat zij zelfs zouden hebben gedreigd met eene algemeene Londensche werkstaking. Wat de tegenwoordige werkstaking beteekent, blijkt uit de mededeelingen van het aantal schepen, die ongolost moeten blijven liggen on verwonderen zou het ons niet, wanneer de handel zich dientengevolge ver plaatste. Londen heeft dit nog eens ondervonden, toen teugevolge der werkstaking door de scheeps timmerlieden, de scheepsbouw zich verplaatste naai de Clyde. De handel is een kieskeurige meester, die spoedig en goed wil worden bediendlaat die bediening te wenschen over, dan zoekt hij ergens anders klaar ie komen. Mocht dit gebeuren, dan zouden de ge volgen voor Londen niet zijn te overzien en het bewijst wel voor het goed recht der werkstakers, dat ondanks de nadeelen, die iedereen lijdt door deze grève, pers en publiek als om strijd hunne zijde kiezen. Eensdeels is dit hel gevolg van de goede or ganisatie, die er in deze werkstaking bestaat, maar anderzijds toch ook in het feit, dat het groote publiek iu den stryd lusschen kapitaal en arbeid niet langer een onverschillig toeschouwer blyft, maar partij kiest voor de onderdrukten. In het Lagerhuis, dat thans gesloten is, is de vorige week nog de aandacht gevestigd op den onbe- vredigenden toestaud der onderwijzers aan de lagere school in Ierland. Kr werd gelijkheid van toelagen verlangd voor katholieke en andere kerkelijke en voor rijkskweekscholen. De Minister beloofde de nood zakelijke hervormingen in het belang der Roomsch- Katholieken spoedig te zullen ter hand te nemen. Nadat de financieele wetten allen waren aangenomen is het Lagerhuis eindelijk Vrijdag gesloten, nadat de Koninklijke troonrede was voorgelezen. Deze rede spreekt allereerst van de uitnemende betrekkingen van Engeland met alle mogendheden en verklaart verder dut de hoop op het behoud van den Europee- schen vrede, door nieis veranderd is. Op verzoek van Engeland zal de Koning van België tegen dit najaar eene conferentie houden te Brussel met de Europee- sche Mogendheden om den tegenwoordigen staat van den slavenhandel te land en te zee te onderzoeken en maatregelen te beramen om den handel geheel te fnuiken. In Frankrijk zijn de algemeene verkiezingen thans door de Regeering bepaald op 22 September en de herstemmingen op 6 October. Naar het heet zal de heer Carnot ook een manifest aan het Fransche volk oponbuar maken, over welk stuk ook in den Mi nisterraad moet zijn gesproken. Nu, aan redevoeringen en manifesten zal het 't Fransche volk in den eersten tijd weör niet ontbreken. Stroomen van welsprekend heid zullen er vloeien en beloften bij massa's worden afgelegd, maar wat zal de uitslag zjjn? Generaal Boulanger heeft de ljjst zjjner candidaten reeds ken baar gemaakt, doch het schjjnt, dat hij zjjn grootste kracht zoekt in Parjjs. De graaf van Parjjs heeft ook een manifest tot de kiezers gericht, waarin hjj spreekt van eene beslissende worsteling, waarin het gezag moet worden ontrukt aan de fractie, welke de Repu bliek in gevaar heeft gebracht en de dierbaarste vrijheden heeft geschonden. Verder beveelt de Graaf zijne volgelingen aan, niet vijandig over te staan tegen hen, die denzelfden vijand bestrijden. Met andere woordenSteunt dus de Boulangisten. Deze hopen dan ook op den steun der Koningsgezinden en der Bonapartisten. Toch blijven de Republikeinen ook vol goeden moed. Volgens de laatste berichten is Boulanger een tocht op de Middellandache zee gaan maken, die drie maanden duren zal. Iu Italië is de toestand ook verre van rooskleurig. De twee partijen daar te lande: de Franschgezinde en de Duitschgezinde partij, bestoken élkaftr meer dan ooit. Zooals men weet is Crispi de aanvoerder der laatstgenoemde groep en zoekt hij juist zijn steun bij Duitschland en verzaakt Frankrijk. Dat verzaken van Frankrijk, het verbreken der oude geldelijke en handelsbelangen, die zoolang tusschen de beide landen hebben bestaan, wordt door de Franschgezinde partij de oorzaak genoemd vau den totalen achteruitgang op elk gebied, die thans in Italië heerscht. De nood is in sommige streken hoog gestegen en*meer dan tijd is het, dat de Regeering wat gaat doen om te trachten den handel en de nijverheid weder tot bloei te brengen. Van dien ongelukkigen toestand krijgt Crispi de schuld dus, en de verbittering tegen hem werd dezer dagen weder getoond, door een honderdtal afgevaar digden van Republikeinsche clubs, die op weg naar Parijs waren en te Nizza redevoeringen hielden ten gunste van Frankrijk en waarbij de kreten van Weg met Crispi", «Leve Frankrijk", werden vernomen. Gelukkig lijdt de populariteit vau den Koning onder dat alles niet. Op zijne reis langs de kust is hij overal met geestdrift ontvangen. Binnenkort wordt de Duitsche Keizer bij hem verwacht en gaan de beide Vorsten op de jacht. Eindelijk schijnt het nu toch vast te staan, dat de Russische Keizer zijn Duitscben collega zal komen bezoeken Woensdag is hij te Potsdam gearriveerd en zou tot 7 September de gast des Keizers blijven. In de laatste dagen bad het er niet veel van of hij komen zou en de houding der Duitsche pers was nu ook niet uitnoodigend. Men heeft weder uitgerekend, dat het Fransche leger veel beter is ingericht en sterker is dan het Duitsche eu het onmiddellijk gevolg van die uitrekening is, dat de Generale staf en het Ministerie van Oorlog begonnen zijn met een nieuw ontwerp op de weerbaarheid gereed te maken, dat de geheele grondige reorganisatie van het Duitsche leger zal omvatten en natuurlijk wéér meergeld zal kosten. In het Oosten blijft de toestand zeer gespannen en de Porte heeft minder tijd dan ooit, om zich lui te houden. Creta en Armenië houden hem voortdurend bezig. Beiden zijn in opstand gekomen wegens onder drukking der Christenen door de Muzelmannen en beiden verzetten zich hardnekkig. Scheen het alsof de Cretensers tot onderwerping waren gebracht, de toestand is aldaar verergerd, vooral door het ontslag nemen der deputatie, die met het voeren der onder handelingen met Chakir Pacha belast was. Alvorens uiteen te gaan heeft zij den Gouverneur een heftig protest ter hand gesteld. Verder dan ooit is men daar dus van toenadering verwijderd; daarbij komt nog het voor de Porte belangrijke bericht, dat Grieken land zich door het antwoord der Mogendheden totaal vrij in zijne handelingen acht en een Grieksche vloot koers zet naar Creta. Wordt dit bevestigd dan zal de Porte daarin zeker eene aanleiding vinden om Grie kenland den oorlog te verklaren. In Armenië wordt met verlangen de komst dei- Russen verbeid, die dan ook in het grensland Kau- kasus voortdurend troepen bijeenbrengen. Onder drukking door de Muzelmannen van de Christenen, roof en moord door do Kurden, totale regeeringloos- heid zoo schijnt de toestand te zijn. Opmerkelijk is het, dat de oude Gladstone, Engelands groote staats man, zich het lot der Armeniërs aantrekt, evenals hij dat in 1876 heeft gedaan voor de Bulgaren, toen hij in dagbladen en tijdschriften de veldtocht ten gunste van hen begoneen veldtocht, wiens verreikende ge volgen Europa nog heugt, en waarvan de invloed zich in het Oosten nog doet gevoelen. Thans komt bij wéér op voor de Armeniërs en niet onmogelijk is liet, dat ook hier het begin is eener beweging, waarvan het einde zich niet laat voorzien. Arg'entiji)sclie Republiek. De regeering der Argentijnsche Republiek heeft een der ambtenaren van den civielen geneeskundigen dienst in Frankrjjk, dr. Loewentbalopgedragen een onder teek in te «lellen naar de sanitaire verhoudingen en den gezondheidstoestand der bevolking in de Argen- tjjnscbe provinciën, welke do regeering voor kolonisatie der Europeesche emigranten wil aanwijzen, en om verder na te guan wat in geneeskundig opzicht in het belang der emigratie kan worden gedaan. Dezer dagen wordt dr. Loewentbal te Buenos-Ayres verwacht; hjj zal, van daar uitgaande zjjne inspectie aanvangen welke naar de bedoeling der regeering tegen het einde des jaars geëindigd zal zjjn. Engeland. Naar aanleiding van het door den Privy Council genomen besluit, krachtens hetwelk, sedert 1 September 1889, Nederlandsch hoorn- en wolvee in Groot-Brittannië weder wordt toegelaten zonder slachting bjj aankomst, achten de Ministers vau Binnenlandsobe Zaken en van Waterstaat, Handel en Njjrerheid bet nuttig, belang hebbenden met den meesten aandrang te wjjzen op het groote gewicht van alleen in alle opzichten gezond vee naar Engeland uit te voeren en hen tot de grootste waakzaamheid aan te sporen, opdat de dezerzijds en door Engeland voorgeschreven maatregelen stipt in acht worden genomen. Het aantal werkstakers te Londen bedraagt thans 180.000. Te New-York en Philadelphia hebben de werklieden- vereenigingen hare symphathie voor de Londensche werkstakers te kennen gegeven en hun hulp toegezegd. Liverpool, 4 Sept. De werklieden in de dokken hebben het werk hervat, doordien de eigenaars aan hunne eiechen hebben toegegeven. Londen, 4 Sept. De dokbestuurders rappor teerden heden middag, dat de toestand onveranderd was, maar dat bet cyter der teruggekeerde dokwerkers sterk vermeerdert. Zekere eigenaars van werven en pakhuizen aan de Theems hebben weder een overeen komst gesloten met de aanvoerders der werkstakers, op voorwaarden nagenoeg geljjk aan die in het vorige contract, dat door de dokbestuurders verworpen en door de meerderheid der eigenaars van de werven verloochend werd. Niettemin verklaarden heden de onderhandelaars, dat zjj, die tot de overeenkomst toe getreden zijnmorgen het werk te Londen hervatten zullen. Louden, 5 September. Ingevolge de overeen komst tusschen de eigenaars der Theemskadea en de werkstakers hebben de sjouwers aan verscheidene kaden heden den arbeid hervat. De hoop op eene spoedige hervatting van allen arbeid vermeerdert. Generaal Booth van de Salvation Army", meldt aan de Daily Telegraph, dat hij van de afdeeling te Melbourne 200 pd. st. 2400) en van diversen nog 300 pd. st. 3600) ontvangen heeft ter ondersteuning der spjjsuitdeeliogen. Frankrijk. Het plan is geopperd om de voornaamste tentoon stellingsgebouwen te Parjjs in stand te houden en die in te richten tot eene jaarljjksche markt, zooals er eene te Nyni Novogorod en te Leipzig bestaat, waar een goed deel van Europa telken jare handel komt drjjven. Op die wjjze kon van Parjjs eene groote markt voor westeljjk Europa worden gemaakt en zou de tentoonstelling goede en bljjvende vruchten kunnen dragen. Nogmaals een luidsprekende waarschuwing tegen de spiritusvlammetjes, welke de dames bjj haar toilet meenen noodig te hebben. De schoondochter van het Fransche Senaatslid Marcère gebruikte deze week zulk een toestelletje: het viel om, haar kleeren geraakten in vlam en de ongelukkige werd levend verbrand. Oostenrijk. Weeiioii, 4 Sept. De wapening van Servië baart hier steeds verwondering. Donderdag en Vrjjdag komen 40000 man der militie onder de wapenen en dit in vollen vrede, terwjjl de Minister van Financiën te' dezer stede eene leening tracht te sluiten om onder meer achterstallige traktementen der ambtenaren te betalen. De hofjachten te Muersteg in de herfst, waarop Keizer Wilhelm genoodigd was, gaan wegens ver hindering van deze, niet door. Een beklagenswaardige vrouw stond dezer dagen te Weenen terecht, wegens bedelarij. Het was Katbarina Steiner, die indertijd onschuldig veroordeeld werd wegens moord en die, na een gevangenschap van vier jaren, toen do gerechtelijke dwaling aan het licht kwam, ontslagen werd. De arme vrouw, die in de gevangenis zoo gebrekkig was geworden, dat zjj niet werken kon, had zich om hulp gewend tot het Ministerie van Justitie en tot de Yereeniging voor onschuldig veroordeelden. >Ik heb gehoord", zei ze, »dat er veel geld voor mij bijeenge bracht was, maar ik heb nooit iets gekregen". En bij het gerecht antwoordde men haar steeds: «we hebben geen wet die n iets toekent". Er lag, zoo verhaalde haar verdediger, bjj dr. Munzer eene som van 500 voor haar, welke zjj niet kan aannemeD, omdat daarbij als voorwaarde gesteld is, dat zij naar Amerika zou gaan, en het geld niet voldoende is voor de reis en het verschaffen van een bestaan aan de gebrekkige vrouw. Zjj was reed9 meermalen aan het Ministerie van Justitie onderstand komen vragen en men had haar dat nooit verboden, zoodat zij meende tenminste daar toe het recht te hebben, totdat haar het tegendeel bleek. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie zelf moest erkennen dat de beschuldigde ontzettend geleden heeft. Maar ondanks alles werd zij wegens bedelen tot 24 uren opsluiting veroordeeld. Nederland. 's-Gravenhngo, 5 Sept. (Tweede Kamer). Bjj de verdere behandeling der Schoolwet is heden besloten, op voorstel van den Heer Zaaijer, de verdere behandeling van art. 26 der Schoolwet (jaarwedden der onderwijzers) met het amend.-Hartogh te schorsen tot bjj art. 45. Op art. 28 (benoeming onderwijzers) is lo. het amend.-Vermeulen, om geen minimum of maximum voor candidaten op de voordracht te bepalen, doch voor te schrjjven dat de helft op de voordracht moet komen als er minder, en minstens tien als er meer dan 20 candidaten zjjn, door voorsteller inge trokken. 2o. het amend.-Bool, om voor de toelating van kwee- kelingen in gemeentescholen de goedkeuring te vor deren van B. en W. verworpen met 60 tegen 32 stemmen. 3o. het amend.-Bool, om imperatief het voorschrift van het houden van vergelijkende examens voor hoofden van uitsluitend door het Rijk bekostigde scholen te doen vervalleD, aangenomen met 51 tegen 40 stemmen. 4o. het araend.-Kerdjjk om alleen een minimum van 3 candidaten voor een voordracht te eischen, maar geen maximum voor te schrijven, aangenomen met 81 tegen 12 stemmen. 5o. het amend.-Yan der Kaay om voor «ver- geljjkend examen" te lezen vergelijkend onderzoek naar geschiktheid" aangenomen met 52 tegen 42 stemmen. Goes, 5 Sept. De gemeentebegroting over 1889 bedraagt in ontvang en uitgaaf 101927,66s. De post voor onvoorziene uitgaven is 2967,51. De hoofdei jjke] omslag, de steen des aanstoots voor vele ingezetenen, is met 2500 verminderd en is thans uit getrokken tot een bedrag van 24000. Deze vermindering kon geschieden door het wegvallen van een post ad ƒ3000 voor aflossing van oude gemeenteschuld. Het volgend jaar, als de horstelling van het. Sas onderbanden ge nomen wordt, zal daarop natuurljjk moeten worden teruggekomen, maar wie dan leeft, wie dan zorgt. De heer Stortebeker, leeraar aan de H. B. S0 is tegen 14 Oct. op verzoek eervol ontslagen. Een Goesenaar, die eenige maanden geleden naar de Argentjjnsche Republiek vertrok, om, als bjj daar UIT DOOR Een Oud-Schoiiwenaar. III. Afzonderlijke paden voor paardrijders en voor voet gangers doorloopen het park in de gansche lengte en breedte, terwijl er gemacadamiseerde wegen voor rjjtuigen en vólocipèdes zjjn aangelegd. Geen voet ganger wordt op de rijpaden en wegen toegelaten en omgekeerd, zoodat, bjj al het drukke verkeer, dat er- vooral *8 Zondags en gedurende de feestdagen heerscht, men bjjna nimmer hoort dat iemand werd overge reden. Bereden politie-agenten zjjn immer bij de hand om op hol zijnde paarden tot staan te brengen en wanorde onder de rijdenden te voorkomen, waar door er zelden ongelukken plaats hebben. Dikwjjls ziet men talrijke gezelschappen van dames en heeren te paard het park doorkruisen, terwijl ook zjj, die noch paard noch rijtuig bekostigen of houden kun nen, in staat worden gesteld om tegen betaling van 25 cents het grootste gedeelte van het park in een omnibus door te rijden. De groote mannen van bijna alle Caucasische vol ken hebben hier of in andere parken der stad hunne standbeelden, maar, verwonderlijk genoeg, te ver geefs zoekt men geheel New-York door, naar het standbeeld van een enkele onzer Nederlandsche be roemde mannen. En dat in eene stad, die door Nederlandei'3 is gesticht en waar nog heden teu dage de afstammelingen der stichters, mannen met echt Nederlandsche namen, op elk gebied tot de meest invloedrijke burgers behooren. Een paar jaar geleden werd er reeds door de Knickerbockers", leden der Holland Society of New- Yorkover gesproken, om nevens de velen van andere natiën, ook het standbeeld te plaatsen van eenen van Nederlands groote mannen. Men kon echter tot geen beslissing komen omtrent den man, wiens beeld, nevens die van andere grootheden, het park zou moeten versierenzoodat er voorloopig be sloten werd niemand die eer te gunnen, maar na verloop van tijd een typical Dutchman te ontwerpen en dat ideaal van den een of anderen kunstenaar in brons te belichamen. Vraag: welk soort van schepsel is een typical Dutchman of typische Nederlander! Een ander park, dat de moeite van een bezoek wel loont, is Castle Garden of de Kasteel-Tuin". Hoewel het, wat uitgestrektheid betreft, iu geen vergelijk kan treden niet Central Park, en het evenmin kan halen bij de Zierikzeescbe wandelingen in schoonheid van aanleg, geniet men van hier toch zulk een prach tig vergezicht op het water, op de verwijderde eilan den en op de steden Brooklyn en Jersey City, dat het de moeite eener lange wandeling of de onkosten voor den tram wel waard is. Wanneer men Castle Garden verlaten heeft en een weinig schuin naar de rechterzijde doorloopt, komt men aan een plantsoentje Bowling Green genoemd, dat men rechts laat liggen, terwijl aan de linkerzijde, op den hoek, een smal en zeer hoog gebouw staat. Dit is het begin van Broadway of de «Breede weg", een der meest beroemde of ten minste meest genoemde straten ter wereld. Den tegenwoor digen naam Broadway ontving de straat in 1664, nadat de Engelschen, volgens hunne oude gewoonte, Nieuw-Nederland, zooals de Staten New-Jersey en New-York toen heetten, aan de rechtmatige bezitters hadden ontstolen. De oorspronkelijke naam van Broadway was Heerestraat". Zij was de voornaamste straat van de toen nog zeer kleine stad Nieuw-Amsterdam, hoewel de «Heerestraat" te dien tijde nog niet geplaveid was. Een gedeelte van het park, dat thans Castle Garden heet, was ten tijde der Hollandsche heerschappij de De afstammelingen der eerste Hollandsche nederzetters van Nieuw-Nederland zijn heden ten dage bekend onder den naam van «knickerbockers". paradegrond der troepen, die in het fort lagen, en werd ook als marktveld gebruikt. Van wege de nabij heid van het fort, waar ook de gouverneur woonde en binnen welks wallen de kerk stond, werd de «Heerestraat" reeds spoedig de voornaamste straat der stad. Hier ook stonden twee der voornaamste herbergen, een groote winkel, het huis van den secre taris der provincie en de pastorie van ds. Megapolensis. Een weinig verder stonden enkele minder aanzien lijke gebouwen, die als woningen dienden voor am bachtslieden. In de nabijheid dezer straat op eene hoogte lag ook de eerste begraafplaats van New-York en ten tijde dat de Engelschen zich zoo wederrechte lijk van Nieuw-Nederland meester maakten, was zij tamelijk wel geyuld met de lijken der Nederlanders en ook van de vele vreemdelingen, die hier sedert de stichting, omstreeks 1615, waren gestorven. Daar Nieuw-Amsterdam omtrent bet jaar 1664 niet meer dan 1500 inwoners telde, was de «Heerestraat" na tuurlijk niet zoo groot als thans Broadway. In een kwartier-uurs kon men haar gemakkelijk ten einde loopen. Buiten de stadspooit liep zij nog wel door in de richting van het d6rp Nieuw-Haarlein, maar droeg dan den naam vau «Heerenweg". Naarmate, in latere jaren, de stad groeide, werd zij uitge legd en Broadivay groeide natuurlijk met de plaats; totdat tegenwoordig, nu New-York hetgeheele eiland Manhattan beslaat, de straat zelve het eiland in zijne gansche lengte doorsnijdt. Iemand, die het nooit heeft bijgewoond, kan zich nauwelijks de drukte verbeelden, die er dag in dag uit, behalve 's Zondags, op het zuidelijk gedeelte van Broadway heerscht. Van af 's morgens zeven tot '8 avonds zes uur wemelt het letterlijk van rij- en voertuigen, terwijl het aantal voetgangers dikwijls zoo groot is, dat men als 't ware met den menschen- hoop wordt meegesleurd. Nu en dan gebeurt bet, dat er door het vallen van een paard, het breken van een wiel of eenig ander ongeval eene tijdelijke strem ming ontstaat van het voertuigenverkeer. Dan komt het wel voor, dat er meer dan vijftig trams of street cars, zooals zij hier worden genoemd, op elkaar staan te wachten, terwijl op het drukste gedeelte van den dag door het aantal sleeperswagens en andere vervoer middelen, die van beide kanten van Broadway en uit de vele zijstraten elkaar voorbij willen rijden of kruisen, het gedrang zoo erg wordt, dat er vooral op de hoeken der straten verstoppingen ontstaan en de voetgangers dikwijls niet passeeren kunnen. Dan hebben de politie-agenten meermalen handen vol werks om de orde te handhaven en de vreeselijkste ongelukken te voorkomen, hoewel er toch nog dik wjjls genoeg personen- worden overreden. In het voorbijgaan zij het bier opgemerkt, dat het ambt van politie-agenl te New-York een moeilijk en gevaarlijk baantje ismaar het geld verzoet ook hier weer den arbeid,want het salaris van een gewoon agent be draagt twaalfhonderd dollars per jaar. De oorzaak van de onbeschrijfelijke drukte die er eiken werkdag op het Zuidelijk gedeelte van Broadway heerscht, ligt in het feit, dat bijna alle groothandelaars hier en in de zijstraten hunne pakhuizen hebben. In dit gedeelte der stad ontvangen bijna alle zeehande laars hunne ladingen, terwijl er ook vele werkplaat sen zijn en verscheidene fabrieken liggen. Van hier uit worden meest alle goederen per vrachtwagens of trucks naar alle deelen van het eiland en naar de stations gezonden. Daar zoowel Broadway als alle zij- en nevenstraten veel te nauw zijn voor hetdrukke verkeer der talrijke vrachtwagens, koetsen en trams, kan het niet anders of er moeten versperringen voor komen, vooral als er op een druk punt ook maar het geringste oponthoud komt. 's Avonds na acht uur echter, en 's Zondags schijnt dit deel van Broadway uitgestorven te zijn. Hooger op, in de nabijheid der schouwburgen en der plant soenen, is het nog vrij druk; maar juist het gedeelte dat gedurende den werkdag de drukste tooneelen op leverde is nu doodsch en verlaten. Geloof echter niet dat de New-Yorkers in huis gebleven zijn. Het tooneel der beweging is eenvoudig verlegd. Waar de meeste winkels op Broadway 's avonds gesloten zijn, blijven die op de Bowery tot tien of elf uur opera, terwijl deze 9traat ook de eer of het voordeel geniet, de meeste plaatsen te tellen, waar het volk zijn geld verteeren kan. Hier vindt men de goedkoopste gelegenheden tot uitspanning. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1