ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 September 1889. KENNISGEVING. KENNISGE U/YG NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5740. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het POSTKANTOOR te Ziebikzee zyn gedurende de 1ste helft der maand Augustus 1889 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. F. Verdoorn, 's Gravenhage. Van Bruinisse: 2. H. Alblas, Purmorend. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag deD 3 Sep tember e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, cene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Ziebikzee, den 31 Augustus 1889. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Beè'ediging en installatie van de herkozen Raads leden, enz. Begrooting; <ler Inkomsten on TJït- gaveu der Gemeente voor 18ÖO. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie bikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1890, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aan- feboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de ecretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen be taling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Ziebikzee, den 30 Augustus 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretarie, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. HET BEGROOTINOrSRECHT. Het belangrijkste recht, dat vertegenwoordigende lichamen bezitten, is het begrootingsrecht, het recht, om jaarlijks de uitgaven vast te stellen, die in den loop van het volgende dienstjaar mogen gedaan wor den, met aanwijzing, in den regel, tevens van de mid delen, waardoor de uitgaven moeten worden gedekt. De uitoefening van dit recht is met bijzondere waarborgen omringd en aan vaste regelen gebonden. Voor de Staatsbegrooting komt o. a. in de Grondwet cene afzonderlijke afdeeling daaromtrent voor. Kort nadat, den derden Dinsdag in September, de gewone zitting der Staten-Generaal geopend is, meestal in den loop der zelfde week, wordt door den Minister van Financiën de begrooting ingediend. Daarbij wordt een zoogenaamde »financiëele rede" ge houden, d. i. een uiteenzetting van den staat der geld middelen over de laatste dienstjaren, benevens eene opgave van de vooruitzichten voor den volgenden dienst. In den tijd der Indische overschotten heette dat de millioenen-rede", omdat daarin toen steeds gewaagd kon worden van de vele milloenen, die be schikbaar waren om buitengewone uitgaven te doen of om schuld af te lossen. Met het ophouden der Indische overschotten kwam het tijdvak der tekorten, die door eenige opeenvolgende leeningen gedekt werden. Thans verkeeren wij in den tijd, dat dooi de pogingen der aan het tegenwoordige voorafgaande ministeries, het evenwicht tusscben uitgaven en ont vangsten, zoo niet geheel hersteld, dan toch weer genaderd is. Het evenwicht tusscben ontvangsten en uitgaven is een der voornaamste zaken, die bij de behandeling der begrooting in aanmerking komen. Daarom be paalt de Grondwet ook, dat de wet alle uitgaven des Rijks vaststelt, en de middelen tot dekking aanwijst. Eigenlijk zou dit moeten beteekenen, dat als er uitgaven goedgekeurd worden, tevens moet worden bepaald, waaruit zij worden betaald. Heel nauwkeurig wordt dit voorschrift niet altijd toegepast. Geschiedde dit wel, dan zou er van tekorten geen sprake kunnen zijn. Waar men evenwel streng aan vasthoudt, en wat het hoofddoel van het begrootingsrecht is, dat is dat er geen uitgaven gedaan worden buiten de be grooting en geen heffingen plaats hebben dan die door de bevoegde macht zijn vastgesteld. Om het behoorlijk nagaan der te doerie uitgaven mogelijk te maken, moet de indiening der staatsbegroo ting in het begin van het zittingjaar vóór het volgende dienstjaar plaats hebben: daarom is ook voorge schreven, dat geen hoofdstuk der begrooting van uit gaven meer dan die voor één departement van algemeen bestuur mag behelzen, terwijl ieder hoofd stuk in één of meer ontwerpen van wet vervat wordt. Ingevolge die bepalingen is de staatsbegrooting ver deeld in elf Hoofdstukken I. Huis des Konings, behelzende het inkomen des Konings en het onderhoud der konink lijke gebouwen. II. Hooge Collegiên van Staat en Kabinet des Koningsbehelzende de uitgaven voor de Kamers, Raad van State, Rekenkamer, Kan selarij der beide orden, Kabinet des Konings en Ministerraad. III. Departement van Buitenlandsche Zalcen. IV. Departement van Justitie. VDepartement van Binnenlandsche Zaken. VI. Departement van Marine. Vila. Nationale Schuld. VIIó. Departement van Financiën. VIII. Departement van Oorlog. IX. Departement van WaterstaatHandel en Nijverheid. X. Departement van Koloniën. XI. Onvoorziene uitgaven. Ieder dier hoofdstukken is in verschillende afdee- lingen verdeeld, die voor de departementen van algemeen bestuur overeenkomen met de afdeelingen, waarin zij zelve verdeeld zijn. Bovendien is iedere afdeeling weder in onderdeeien verdeeld, zoodat ieder artikel der begrooting en ieder volgnummer een af zonderlijk onderdeel der staatsuitgaven bevat, of althans een samenhangende groep uitgaven, ten gevolge waarvan de Staten-Generaal over ieder onderdeel kunnen beraadslagen en beslissen. Dit wordt vergemakkelijkt doordien elk begrootingshoofd- stuk niet alleen vergezeld is van een Memorie van Toelichting, maar ook van Toelichtende staten. De Memorie van Toelichting bij Hoofdstuk I, waarom trent niets te zeggen is, bevat de algemeene beschou wingen over het staatkundig en over het financiëel beleid van het, geheele ministerie. De Memoriën van Toelichting bij de overige hoofdstukken behelzen de algemeene denkbeelden van den betrokken minister over de hem meer bijzonder toevertrouwde Rijksbe langen en zijn werkplannen voor het volgende jaar. De staten strekken tot toelichting van de afzonder lijke posten, en stellen in staat den nieuwen dienst met enkele voorafgaande te vergelijken. Iedere post, zoo noodig ieder onderdeel van een post, kan door de Tweede Kamer behandeld worden zij kan ze verhoogen, verlagen, ongewijzigd vaststel len of geheel schrappen. Elk hoofdstuk wordt, nadat het in onderdeeien is behandeld, in zijn geheel aan een stemming onderworpen. De Eerste Kamer stemt over ieder hoofdstuk alleen in zijn geheel. Bij verwer ping van een hoofdstuk wordt in' (TA plaats daarvan een credietwet ingediend, dat is eene begrooting, die gewoonlijk slechts voor een half jaar de uitgaven toe staat en waaruit alle posten voor nieuwe uitgaven verwijderd zijn. Zulk eene credietwet strekt om den dienst gaande te kunnen houden en den betrokken minister of veelal zijn opvolger, want meestal brengt verwerping eener begrooting bet aftreden des ministers mede tijd te geven een nieuwe begroo ting te ontwerpen. Is de begrooting eenmaal vastgesteld, dan mag deze door de Regeering niet veranderd of overschre den worden. Niet alle uitgaven kunnen evenwel vooraf met juistheid geraamd worden en daaronder zijn or vele, die men aan de uitvoerende macht met gerustheid kan overlaten. Voor zoodanige uitgaven bevat ieder Hoofdstuk een post voor „onvoorziene uitgaven". Uit dien post kan de Regeering door overschrijving te laag geraamde posten aanvullen, maar alleen de zoodanige waarvoor haar daartoe bij de begrootingswet de bevoegdheid is gegeven. Andere overschrijvingen van den eenen post op den anderen of wijzigingen der oorspronkelijk vastgestelde be grooting mogen niet geschieden dan krachtens eene nieuwe wet, die op de gewone wijze ingediend, be handeld en vastgesteld wordt. De wijziging eener oorspronkelijke begrooting kan niet alleen verandering in de eenmaal geraamde arti kelen ten doel hebben, maar ook wel aanvulling met geheele nieuwe posten de voordracht daartoe ge schiedt bij een afzonderlijke wet, die op de bekende wijze ingediend en behandeld wordt, en na haar vast stelling een aanvullings- of suppletoire begrooting uitmaakt. De begrooting strekt eindelijk tot grondslag bij het onderzoek der Rekening en Verantwoording van de Rijksuitgaven, die aan de Rekenkamer toever trouwd is. Een afzonderlijke wet wijst telken jare de „mid delen" aan, dat zijn de inkomsten van den Staat. Deze wet bepaalt zich tot de opsomming van de middelen, zonder bet bedrag aan te geven. De belas tingen worden daarin wel genoemd, maar de regelen waarnaar en het bedrag waartoe zij geheven worden, zijn in afzonderlijke wetten vastgesteld. Er zou over dit onderwerp nog veel meer te zeggen zijn, maar het aangevoerde is voldoende om den aard eu de wijze van uitoefening van het begroo tingsrecht te doen kennen, en tevens om te doen zien, dat door dit recht de vertegenwoordiging in waarheid de koorden der beurs in handen houdt en elke regeering, hoe weinig mededeelzaam zij ook zijn moge, wel gedwongen is bij de behandeling der be grooting te doen blijken wat zij van plan is te doen maar ook wat zij voornemens is na te laten. Het is daarom zeer verklaarbaar, dat wij met meer dan gewone belangstelling de begrooting voor het volgende dienstjaar te gemoet zien. Engeland. Londen, 31 Aug. Een door de werkstakers uit gevaardigd manifest, aansporende tot eene algemeene staking in geheel Londen op Maandag, tenzjj de dok- besturen heden toegeven, maakt een ongunstigen indruk zelfs onder dengenen, die anders met de werkstakers sympathiseeren. De meeste bladen keuren het manifest af, en spreken tevens hunnen twijfel uit aan de mate waarin het zal worden opgevolgd, ofschoon het bekend is dat de handwerkers in ettelijke bedry ven gereedstaan om het werk te Btaken, en onder dezen de trambe ambten. Er heerscht groote ongerustheid aangaande Londen's grootste gasfabriek, welke drievierden der Londensche bevolking van ga9 voorziet. De directie der fabriek heeft herhaaldelijk vergaderingen gehouden om den hachelijken staat van zaken te overwegen. Het blykt dat verschillende fabrieken dezer maatschappij, welke dagelijks vijfduizend tonnen kolen verstoken, slechts een kolen voorraad voor 5 dagen hebben, zoodat eene algemeene duisternis in de volgende week zou moeten intreden, tenzjj de kolenvoorraad ver- Twintigduizend tonnen kolen liggen voor de gas maatschappij ongelost op de Theems. Hare leveranciers in het Noorden hebben besloten de verdere toezendingen vooreerst te staken. Een ander gevaar bedreigt Londen, doordien het personeel grootendeels het werk gestaakt heeft dat de rioleering bedient, vooral by de einden der buizen, waar de uitstortende rioolvochten moeten gedesinfecteerd worden. Gisteren avond besloot het werkstakings-comité vooreerst geen verdere uitdeelingen onder de werkstakers te doen. De boekhouding schynt zoo gebrekkig geweest te zijn, dat de leden van het comité niet weten tot welk bedrag de kas van het comité aansprakelijk is. Er is ook eene werkstaking aangevangen onder de bemanning der lichterschepen in het arsenaal van Woolwich. Londen, 31 Aug. De heden voortgezette onder handelingen bleven alsnog zonder resultaat, ook omdat de Theems-reederyen en eigenaars van schepen weigeren tot de bekende plannen mede te werken, door de ge allieerde werkstakers en eigenaars van werven voor geslagen, omdat die plannen medebrengen verhooging van dokgelden, werfgelden en pakhuisgelden, die de reeders en scheepeigenaars al hoog genoeg oordeelen. Ook de dokbestuurders persisteeren by de reeds aan geboden voorwaarden. Eene bekendmaking van het werkstakers-comité, dat het onvermogend is om verdere uitdeelingen onder de werkstakers te houden, veroorzaakte eene algemeene verbijstering onder de werkstakers. Er waren tallooze aanvragen om ondersteuning ingekomen. Hoe zullen die lieden leven tot Maandag? Het blykt dat het werkstakings-comité, hetwelk 2500 pond sterling per dag noodig had, genoopt was de uitdeelingen te staken, dewyl de publieke giften sterk afnamen, tengevolge van het socialistisch manifest, hetwelk algemeen ver oordeeld wordt. Desniettemin verdedigden de aanvoerders der werkstakers, waaronder ;Burns, dat manifest op eene heden gehouden monstermeeting. Laatstgenoemde zeide o. a. dat de veroordeeliog van het manifest door de pers der kapitalisten hem koud laat, dewyl het algemeen bekend is dat die artikelen geschreven worden door jakhalzen, betaald om jakhalzeryen te leveren. Dit woord vond toejuiching. De toestanden der gasmaatschappij verbeterden, doordien zjj vrywilligers vond om de steenkolen uit de schepen op den Theems te lossen onder bescherming der politie. Daarentegen zonden de werkstakers dele- gatiën naar de voornaamste myndistricten, om te trachten den kolenaanvoer hierheen af te snyden. Naar het heet gaat Boulanger eene pleizierreis van 3 maanden naar de Middellandsche zee ondernemen. Frankrijk. Parijs, 30 Aug. In zyn manifest zegt de graaf van Parys, dat er een beslissend atryd gestreden wordt. Het komt er op aan, het gezag te ontrukken van eene factie, die het openbaar vermogen in de waagschaal gesteld en de dierbaarste vrijheden geschonden heeft. •Gy conservatieven, vooral, gij voorstanders van de monarchie" (zoo luidt het stuk), geeft het voorbeeld van eendracht! Waar gy candidaten hebt, steunt hun krachtig. En elders, behandelt niet als vijanden die genen, die dezelfde tegenstanders bestryden, als gij. De republikeinsche party heeft in 1884 constitutioneels wetten ingetrokken; doch er zal weder een stelsel van bestuur aan het roer komen, dat den godsdienstvrede herstellen en aan onze instellingen duurzaamheid bij zetten zal. Katholieken, kunt gij twijfelen, welk gou vernement u meer waarborgen zou geven, dan de monarchie, voor de eerbiediging van hetgeen u ge weten van u verlangt? Imperialisten, ik vraag niet van u dat gy uwe herinneringen zult verloochenen; maar gij zult aan de monarchie uwen steun niet wei geren, wanneer het bewezen wordt dat in haar alleen heil te vinden is. En gy, eerljjke republikeinen, gy zult niet voortgaan eenen regeeringsvorm te verdedigen, die veroordeeld is geworden door zyne vruchten." JDuitschland. B©rl\jix, 30 Aug. Volgens particuliere telegrammen uit Kopenhagen heeft de Czaar bij zyne aankomst al daar een hoogst gunBtigen indruk gemaakt. Hij scheen recht opgeruimd, veel meer dan men aldaar ooit by eene vroegere ontvangst had gezien. Er wordt verhaald, dat Koning Christiaan, die liever had gezien dat de Czaar de reis over Berlyn gedaan en aldaar een bezoek ten Hove afgelegd had, hem wegens het nalaten dezer visite schertsende heeft gezegd: »dat is eene halve oorlogsverklaring!" Ofschoon inen in de Deensche hof kringen meent, dat de Czaar de volgende week in Duitschland zal komen, wordt dit in goed ingelichte kringen alhier niet geloofd. Uit St. Petersburg wordt medegedeeld, dat de reden waarom Hertog Alexander van Oldenburg het com mando over het gardekorps heeft nedergelegd, gezocht moet worden in ongenoegen met den Czaar. Hy moet namelijk den Czaar hebben verklaard, volstrekt niet in te stemmen met Ruslands vijandige politiek jegens Duitschland, dam ij onder die omstandigheden geroepen zou kunnen wuulen om de regeering over Oldenburg te aanvaarden. Maar ofschoon de Hertog daarom zyn ontslag uit den Russischen dienst heeft gevraagd, heeft de Czaar hem slechts {.en verlof van elf maanden willen geven. Een ontaard vader uit de Rijnpalts heeft, volgens de Tagl. Rundschau, zyn 6-jarig dochtertje uit zyn eerste huwelyk verkocht aan een bende Zigeuners, die er hem een paard voor gaven. De justitie is reeds in kennis gesteld van het by na ongelooflijke geval. Zelfkennis is de eerste schrede op den weg ter verbetering", dat is een troost voor de onderteekenaarster der volgende advertentie, welke voorkomt in het Laubaner Tagéblatt »Om lage wraak te oefenen op den Heer E. G. P., koopman alhier, en diens familie, heb ik geruchten uitgestrooid, welke ik niet kan verantwoorden. Ik beken, dat ik my schuldig heb gemaakt aan laster van de gemeenste soort, en erken, dat ik een schandelijk slecht schepsel ben en dat niemands eer voor my veilig is. Henriette L., waschvrouw." België. Woensdag avond is te Leuven het by de Brusselsche poort gelegen krankzinnigengesticht met bybehoorend klooster en kapel der frères Célites door brand vernield. De verpleegden, ten getale van 200, zyn allen gered en zonder eenig buitengewoon voorval naar het burger lijk ziekenhuis overgebracht. In het klooster en de kapel waren een groot aantal kunstschatten, onder welke de beroemdste stukken van Verhaegen, een schilder uit den tijd van Maria Theresia, en hoewel er betrekkelijk veel daarvan gered is kunnen worden, zyn er toch een aantal zaken van waarde vernield. De gebouwen liggen zoo hoog, dat wegens gebrek aan water de brandweer tot blusscbing weinig kon doen en zich tot het beveiligen der niet aangetaste gebou wen heeft moeten bepalen. Volgens de Belgische bladen kan Koning Leopold binnenkort te Zandvoort verwacht worden, om een bezoek te brengen aan zyn dochter prinses Stephanie. Nederland. 'sGravenliage, 31 Aug. Op de sohoolwet zyn nog voorgesteld: lo. een amendement van de heeren De Beaufort, v. Delden, v. d. Feltz, Gleicbman, Heldt, v. Kerkwijk, Lieftinck, Rutgers en Smidt, om in art. 46 de bepaling der schoolgeld heffiog zóó te regelen dat, ter tegemoet koming in de kosten welke voor rekening der gemeente blijven, een bijdrage kan worden geheven van ieder schoolgaand kind, uitgezonderd van bedeelden en on- vermogenden 2o. een amendement van de heeren Van Delden, Gleichman, v. Kerkwyk, v. d. Loeff, Röell en Sanders, om de Ryksbydrage aan byzondere scholen te binden aan eene aanvrage van de besturen dier scholen aan Ged. Staten van wier beslissing beroep is op den Koning 3o. van dezelfden om in de overgangsbepalingen vast- testellen dat de bydrage aan de gemeenten in de jaarwedden van onderwijzers nooit minder zal zyn dan het bedrag der Rijksvergoeding thans volgens art. 45 der bestaande wet daarvoor wordt uitgekeerd, doch in geen geval tot een hooger bedrag dan haar deswege in 1889 zou zijn toegekomen. Z. M. de Koning heeft den heer F. Gedeking uit Den Haag, onderwijzer van H. K. H. Prinses Wilhelmina, benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. A-peldooi-Ju, 31 Aug. De schoone feestdag van heden, de nationale feestdag bjj uitnemendheid, wordt hier weder op waardige wijze gevierd. Te half negen begon de optocht der kinderen naar het paleis, alwaar zjj op het bassecour defileerden en de feestcommissie de Prinses een bouquet aanbood, hetwelk gaarne aanvaard werd. Daarna ontving de Prinses van Hare Koninklijke ouders, behalve kleinere geschenken reeds vroeger ge geven, een paar vospaarden van Engelsch-Hongaarsch ras. Hierna volgde eene ware surprise voor de Prinses. Met hare Mama naar het chftlet (het z.g. Prinsessen- huisjes in het Park) gewandeld, kwamen daar op eens al hare poneys, voorop haar rijpaardje, hetwelk be kleed was met een schoon bloemryk schabrak, in den vorm als in de middeneeuwen gebruikelijk, en de teugels mede met immortellen versierd. Daarachter kwamen de overige 4 poneys in vierspan, waarop een schoon bloomkus8en prijkte. Hierbij speelde het Apeldoornsche muziekkorps »de Harmonie" eenige stukken. Inmiddels waren tallooze bouquetten ten paleize be zorgd, waaronder een-van wege de gemeente, door den heer burgemeester aangeboden, en een van de >Ver- eeniging tot veraangenaming van het verblyf" alhier. Thans vingen, te midden van eene verbazend groote massa menschen, de vliegerwedstrijden en harddrave rijen aan, terwjjl de kleinere zich met draaimolens enz. vermaakten. Rotterdam, 30 Aug. Een geacht handelshuis alhier werd dezer dagen de dupe van een sluwen oplichter, wiens eigenlijken naam is Laurie, vroeger kantoorbediende te Leith. Die persoon stelde zich voor als James Wath en eenig firmant van een handelshuis te Leith met een kennis van zaken waardoor aan de waarheid aanvankelijk. niet getwijfeld werd, zoodat men hem op zijn verzoek het bedrag verstrekte, dat hij op naam van zjjn gewaande firma leende, terwijl men door correspondentie met die firma tot de wetenschap kwam opgelicht te zijn. Vlissin°;oii, 31 Aug. Naar wij vernemen zal het op de Maatsch. de Schelde in aanbouw zjjnde mail- stoomechip voor de Rott. Lloyd, genaamd >Merapi," in den namiddag van Dinsdag 10 Sept. e.k. te water worden gelaten. By kon. besluit is aan den burgemeester van Zuid- zande, A. J. Borghstyn, toestemming verleend om tot 9 Juni 1894 te Sluis te bljj ven wonen. "Veer©, 30 Aug. Heden bezocht H. K. H. de Prinses von Wied (PrinseB Maria der Nederlanden) met gevolg deze gemeente. Na de oudheidskamer be zocht en eenige oogenblikken ten huize van den burge meester vertoefd te hebben, vertrok H. K. H. weer naar Domburg. Ierselie, 31 Aug. In de Vrijdagavond gehouden raadszitting werd de gemeente-begrooting voor 1890 aangeboden en de HH. Sandee, Sinke en Schipper be noemd om haar voorloopig te onderzoeken. De commissie, die belast was geweest met het on derzoek der gemeente-rekening over 1888, had geen enkele aanmerking, zoodat de rekening voorloopig werd vastgesteld op 29,861,82 in ontv. en f 29,330,43s in uitgaaf, (goed slot f 531,38s). Van het bestuur van het krankzinnigengesticht te Veldwijk was bericht ingekomen, dat het genoegen nam met de bjjdrage ad f 270 der gemeente in de verplegingsko8ten der huisvrouw van A. Mieras. De Voorz. had bezwaar tegen den vorm dier kennis geving, daar de gemeente geen bijdrage levert, maar de geheele verplegingsko3ten voor hare rekening neemt, natuurlijk met uitzicht op rijks- en provinciale sub sidie. Daarom werd besloten het genoemd bestuur te verzoeken zijne kennisgeving in dien zin te wijzigen. Daarna werd de openbare vergadering gesloten. Gisteren had de in uw vorig blad aangekondigde uitreiking van het vaandel aan het fanfaren-gezelschap •Mozart" plaats. Tegen 6 ure gingen de muzikanten vergezeld van eene groote sshare menschen, naar de woning van den Burgemeester, alwaar een paar num mers gespeeld werden. De Burgemeester bedankte de leden in kernachtige bewoordingen, herinnerde aan den verjaardag der Prinses en uitte den wenscb, dat de vereeniging steeds in bloei mocht toenemen. Daarna werd het bestuur der vereeniging binnen geroodigd, alwaar het vaandel aan den directeur, dea heer I. van Dyke werd overhandigd. Nogmaals drukte zijn Edel- Achtbare den wenech uit, dat de vereeniging meer en meer in levenskracht winnen zou en beloofde steeds zijne medewerking, waar het koD, te zullen toonen. De directeur bedankte uit naam der vereenigDg den gever voor zyn kostbaar geschenk en hoopte, dat zoo lang het vaandel opgeheven mocht worden, de ver eeniging op zijne sympathie zou kunnen rekenen. Het vaandel is keurig en netjes afgewerkt. Het is gemaakt van zwart fluweel; van boven staat in sier- lyke gouden letters de naam: »Mozart"; in 't midden het wapen van Ierseke. Het is omgeven door een rand van zilveren franje. Het is voorzeker een kostbaar ge schenk en de vereeniging mag den gever dan ook wel voor zyne belangstelling hoogachten. Het muziek ging daarop met het vaandel door het dorp en gaf een concerb op de Paardenmarkt. Een massa volk was op de been; tot laat in den avond hoorde men gejoel, de orde is geen oogenblik verstoord. TIïoIoii. Zaterdag namiddag had alhier een ernBtig ongeluk plaats. In de Oudelandsche straat schrok het paard van P. Jansen zoodanig van een voorbijgaanden wagen dat het op hol sloeg. De voer man viel van de kar, welke over hem heen ging en werd met de leidsels in de hand een eind medege- sleept. Dicht bij de markt werd het paard door een aankomend rijtuig tot staan gebracht. De voerman werd belangrijk gekneusd opgenomen, huiswaarts ge bracht en terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Benoemd tot onderwijzeres te Ylissingen aan de school voor m. u. 1. o. voor meisjes, mejuffrouw W. L. Crull te Tholen. Benoemd tot hoofd der school te Heukelom (Z.-H.) de heer M. Lindhout te Tholen. St. M»arteus<l\jlï. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte aan de openbare school alhier, op eene jaarwedde van 600, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. Goes, 1 Sept. Sommige personen scbynen eene byzondere voorliefde te hebben voor het gelui (geen geloei!) der groote torenklok. Dit levenmakend instrument heeft, weet men, op vele plaatsen nog Blechts ten doel de vromen kerkwaarts te roepen. Ook wordt het nog gebruikt om bij alge meene rampen, als brand en doorbraken van dijken, de aangewezen personen te waarschuwen, dat zjj zich naar de plaat9 van gevaar moeten begeven. In vroegere eeuwen bezaten enkele plaatsen een z.g. Rolandsklok, die by oproer de poorters in 't geweer riep. De eenige omstandigheid, waarbjj die klok als vreugdverkondiger dienst deed, was bij het inluiden der kermis, hetgeen natuurlijk wordt uit den kerkelyken oorsprong der kermi8aen. In de plattelandsgemeenten luidt men de klok ook bjj begrafenissen. Zóó mag het dus vreemd genoemd worden, dat enkelen in het luiden der klok een middel meenen te zien om tot feestvreugde op te wekken of die te verhoogen. Men zou zeggen wat opbeurends is er in het eentonige bombom? Het komt ons voor, dat het sombere geluid meer tot ernst moet opwekken. Herinnert het luiden bjj eene begrafenis ons niet aan het: „hodiemihi eras tibi"? Verwondering mag het daarom wekken, dat men een adres heeft laten circuleeren om den burgemeester te verzoeken op den 31 Augustus, verjaardag van ons prinsesje, de groote klok te laten luiden, en dat een honderdtal ingezetenen op dat adres hebben geteekend. In de eerste plaats heeft de raad voor eenige jaren het besluit genomen om op gelegenheden als boven genoemd de klok niet meer te laten luiden, en men zal toch niöt verwachten dat de burgemeester eigen dunkelijk een raadsbesluit te niet doen zal. Om de adressanten niet met een kluitje in het riet te sturen, heeft de burgemeester hen geantwoord, I dat op den verjaardag van het prinsesje het carillon zou bepeeld worden, welks vrooljjke, opwekkende tonen oneindig beter geschikt zjjn tot het in 't leven roepen van feestvreugde. En zoo is het geschied. Op Zaterdag weergalmde boven onze hoofden de volks liederen e. t. q. maar ongelukkig werden ze overstemd door het geraas dat onafscheidelijk is aan een drukken kermisdag. Ongetwjjfeld zou de groote klok, met minachting neerziende op hetgeen beneden haar voor valt, in deze meer succes gehad hebben; maar men had dan ook de kans beloopen dat de spuiten der omliggende dorpen waren uitgerukt, in de meening dat er in Goes op nog eene andere plaats brand was dan in de wafelkramen. Als men nu toch met alle geweld wil adresseeren, requestreeren of petitionneeren, dan zou het aanbeveling verdienen om, wanneer 31 Aug. weer eens mocht samenvallen met den druksten dag der kermis, den burgemeester te verzoeken den verjaardag der prinses acht dagen later te doen vieren. Men zou dan ook het voordeel hebben, dat de schutterjj door eene parade aan het feest luister kon bijzetten, hetgeen dit jaar door gebrek aan schutters en aan terein niet wel mogeljjk was. Oranje boren, De witten onder Wie 't anders meent, Dien sla de donder. Met eenige wijziging in den tendenz is dit rjjmpje nog onder onze plattelandsbewoners bekend. Wanneer n.l. de jongelingen van het dorp A bjj eene gelegen heid, waar Bacchus den toon aangeeft, in aanraking komen met de joogelingen van het dorp B, dan hebben zjj de gewoonte elkander uittartend toe te roepen: „A bovenI"; beantwoorden de andere dit met: „B boven!" dan heeft men vaak de poppen aan het dansen. Kinderachtig zal men zeggen; maar men weet het: •Waren alle menschen wjjs, En deden daarbjj wel, Deze aarde waar een paradijs, Nu is zjj vaak een hel". Ook Zaterdagnacht hadden die laffe begroetingen het gewoon effect. In een oogenblik was de danszaal in eene „hel" veranderd. Vrooljjke boerinnetjes vlogen uit de zaal en beestachtige geluiden overstemden de tonen van den »fitel" (lees: vedel). De politie moest er aan te pas komen, en menig boertje zal de voor liefde voor zijne geboorteplaats moeten bezuren eerstenB met een paar builen en schrammen, en vervolgens met wat de kantonrechter over hen beslissen zal. Tot de voorbereidingsklasse der H. B. S. zyn toegelaten elf jongelingen; tot de eerste klasse vier en tot de derde klasse één. Zierikzee, 31 Aug. De 9de geboortedag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd heden alhier her dacht door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele particuliere gebouwen. Gisteren mocht onze stadgenoot de heer A. de Vos den dag herdenken, waarop by vóór 25 jaar werd aangesteld als Organist by de Luth. Gemeente alhier. Gisteren avond omstreeks 10 ure ontdekte men op een der zolders van het Hervormd Diaconie Ver- plegingshuis alhier een binnenbrand, die echter door het flink optreden van den Vader dier inrichting, met de hulp van eenige der verpleegdenen der politie spoedig bedwongen werd. Daar het op de plaats van het onheil niet ontbrnk aan voedsel voor het vernielend element, was het aan de spoedige ontdekking 'van het go ar te danken, dat er ernstiger gevolgen voorkomen wvrden en de schade slechts gering was. Daar tevens de burgerjj op het eerste alarm hulpvaardig tusschenbeide trad, behoefde de inmiddels toegeschoten brandweer de spuiten niet in werking te stellen. Ziei'iltzee, 2 Sept. Gisteren morgen omstreeks half 12 kwam alhier de stoomboot „Anna" van Ber gen op Zoom, aan boord hebbende een 225-ta pleizier- reizigers, waarbij het Muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht". Na eene promenade door een gedeelte der stad, begaf genoemd gezelschap zich naar den tuin van den heer Boudier, alwaar voor een talrjjk publiek eenige muziekstukken werden uitgevoerd, waarbij bleek dat het gezelschap over enkele goede krachten kan beschikken. Na afloop der Matinée verspreidden eenige leden zich door de stad, waarna men in opgeruimde stemming en in tegenwoordigheid van honderden inge zetenen den terugtocht aanvaardde. Groetten de Bergsche feestvierenden met een „tot weerziens", wjj vertrouwen dat ook Zierikzeesch inge zetenen een herhaald bezoek welkom zal wezen. Men schrijft ons uit Middelburg: Door H. M. de Koningin van Rumenië, te Domburg vertoevende, werd Zaterdag aan ieder schoolkind al daar, ter eere van den jaardag van H. K. H. Prirses Wilhelmina, een pak chocolade, met portret van Prinses Wilhelmina ér op, ten geschenke gegeven.'' Zierikzee, 2 Sept. Na de op heden gehouden admissie- en herexamens aan de Hoogere Burgerschool alhier zjjn toegelaten Tot de le klasse 5 leerlingen, niet toegelaten 1 leerl. »»2e>3 0» »>3e»l 3» ••4e»l 1» »»5e»3 0» KERKNIEUWS. De heer A. M. Venker, pred. te Steenbergen, zal den 4en September den dag heikenken, waarop hjj voor 25 jaren de evangeliebediening aanvaardde. Op het 12-tal van predikanten te Ter Munten (Gron.) komt o. a. voor, ds. A. Wunder te Noordgouwe. Tweetal te Tholen (doleerende Gemeente): ds. G.J. Barger te Driebergen en ds. P. Segboer te Nieuw- Lekkerland. Gemengde Berichten. Die man heeft er pleizier van gehadTe Dedemsvaart is iemand overleden op 94jarigen leeftijd, die 74 jaar lang pensioen heeft genoten van het Duitsche Rijk. In den Franschen tijd was hij Duitsch soldaat. Een dure kost ganger! Op de kermis te Dirkshorn heeft iemand 75 olie bollen, 15 scharren, 12 eieren, 8 broodjes en een half pond worst opgepeuzeld. Altijd voorwaarts zij de leus! In Hulst denkt men er echter anders over. Daar ziet men liever de oude petroleum-lamp dan liet gaslicht en daarom heeft de raad dier gemeente besloten tot ophefliing dier fabriek. «Oude liefde roest niet", zoo is het sorns bij de menschen, zoo schijnt het ook bij de schapen te zijn. Reeds twee jaar geleden had iemand in Friesland een schaap ver kocht, dat sedert nog vier maal van eigenaar veranderd is. Deze week echter kwam het zijn oude woning weer op zoeken; blatende stond het voor het gesloten hok. Na vele vergeefsche pogingen te hebben aangewend om het kwaad in zijne geboorte te stuiten, is het schip «Pieter- nella" bij Sch. gelukkig gelost. Oom Izak is zoo opgetogen, dat hij zijn vet varken ten offer zou willen brengen voor het behoud der lading. Als Hendrik nu niet zoo vroeg getrouwd was, zou misschien alles nog terecht komen. Triomph I het heugelijk feest is daar Een prachtig vaandel kreeg Mozart Van 'teed'le paar, Schoon van elkaar Wat ging dat raar. D'een kwam met d'ander klaar, O welk een' maar Nog was het witte brood niet gaar, Hij ging van haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1