ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 Augustus 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. VOLKSTELLING. NIEUWSTIJDINGEN. SCHETSEN Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5739. Advertentiënvan 13 regels 30 Cfcs. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden, Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, Gelet op de Circulaire van den beer Commissaris des Konings io deze provincie .van den 17 Julij 11. (Provinciaal blad no. 75); Herinneren de ingezetenen aan do volgende bepa lingen van bet Kon. Besluit van den 27 July 1887 (Staatsblad no. 141), regelende de verpligting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevol kingsregisters, luidende als volgt: >Art. Zjj die hunne werkelijke woonplaats »uit eene gemeente van hot Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring •aan bet bestuur der gemeente, die zy verlaten en »waar zij in het bevolkingsregister zyn ingeschreven, >met opgaaf der gemeente, waar zij wenechen zich te vestigen. >Zy ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver- »andering van werkelyke woonplaats. <3. Ter plaatse, waar ay hunne werkelyke >woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het getuig- schrift in het vorige artikel vermeld. A.rt. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiter dijk binnen ééüe maand kennis aan het gemeentebestuur >van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen »of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Die kennisgeving gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. •Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk •levende personen, wanneer zy andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrig- tingen, niet staande onder bestuur of toezigt van het openbaar gezag, waar personen, onder eenig bestuur zamen wonen, gnven maandelijks aan het gemeente bestuur kennis van alle personen, die in de zauien- woning zyn opgenomen of daarvan zyn uitgetreden. De verpligting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkings register gedaan is. Onverminderd de bovenstaande voor schriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verpligt tot het doen der opgaven die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. O. Overtreding der bepalingen van dit be- sluit wordt geBtratt met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden." Verder wordt de aandacht gevestigd op de bepaling der Verordening tot verdeeling der gemeenten in wyken, waarby is voorschreven, dal op elk gebouw, bewoond of onbewoond, aan den hoofdingang op eene van buiten zigt- bare plaats de wijkletter en het huisnummer ter grootte van vij/tig millimeters of strepen in olieverf moeten ge plaatst zijnen dal de eigenaars en de beheerders moeten zorg dragen dat de wijkletter en het huisnummer steeds behoorlijk zigtbaar en onveranderd blijven. Zierikzee, den 26 Augustus 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Oost-Indië. De Atjeh-correspondent van de Sum. Ct. schrijft, d.d. 6 Juli In dat weleer zoo eentonige Analaboe ter Westkust was het op den 6en dezer andermaal een en al leven. In den ochtend van dien dag werd namelyk in het klapperbosch, dat op pl. m. 500 Meters van onze versterking aldaar is gelegen, een geweervuur geopend door de onderhoorigen van het ons bevriende kampong hoofd Toekoe Tjihiq, die slaags waren geraakt met de zich daar genesteld hebbende AtjehBche roovers- bende. Nadat het gevecht tusschen de Atjehers onderling een uur had geduurd en verscheiden kogels in en over onze versterking waren gevlogen, besloot onze militaire commandant aldaar aan dat geschiet een einde te maken. De 2e luitenant A. Walpot ontving last om met twintig bajonetten onze bond- genooten te hulp te snellen. In het bosch gekomen, werden onze manschappen beschoten uit een aldaar opgeworpen vijandelijke benting, waarvan onzerzjjds nimmer te voren het bestaan vermoed werd, zoomede uit eene loopgraaf, welke door de bende op pl. m. honderd passen vooruit geschoven was. Toen verscheiden schoten gewisseld waren, bemerkte de colonne-commandant den vyand in de loopgraaf, die, behoorlyk gedekt, de onzen be stookte. Hij besloot daarom de vijandelijke Atjehers met de bajonet aan te vallen. Op het commando van voorwaarts, stormde het dappere troepje, met onzen moedigen luitenant aan het hoofd, vooruit naar de loopgraaf, alwaar het op een flink geweervuur onthaald werd. Desniettemin hielden onze mannen stand, met dit gevolg, dat de vijand met kogel en bajonet uit zyn stelling werd verdreven, met achterlating io onze handen van zeven dooden. Het moet heel weinig gescheeld hebben of de luitenant Walpot, die eigenhandig twee der vyanden had neer geveld, had by dezen aanval het leven ingeschoten. Een der vyandelyke voorvechters namelyk willende dooden, ketste zjjne revolver, van welke omstandigheid zyn tegenstander wilde gebruik maken om den officier een klewanghouw toe te brengen. De korporaal Braak pareerde evenwel deo slag en reeg deD Atjeher aan zyn bajonet, welke echter niet zoo spoedig uit 's mans lichaam kon teruggetrokken worden, of deze had nog gelegenheid om die korporaal met zijn klewang een slag over de knie toe te brengen. Den luitenant Walpot gelukte het echter, den man met een revolver schot verder onschadelijk te maken. Het aantal dooden en gewonden aan 's vijands zijde is niet bepaald op te geven; maar behalve de zeven biervoren bedoelde dooden, moet hjj meerdere verliezen geleden hebben. Het schitterend succes dezer excursie is voor het grootste gedeelte te danken aan den moed, het beleid en de groote mate van bedaardheid, door don luitenant Walpot daarby aan den dag gelegd. Het Bat. Hbl. meldt: Naar wjj uit de beste bronnen vernemen, is de pacificatie van Atjeh een stadium ingetreden, dat slechts met veel geldelijke opofferingen tot een bevredigende uitkomst kan leiden. De hoofdvoorwaarden van de leiders der oorlogs partij komen neer op groote geldelijke eischen, die der Regeering te exorbitant schynen, om daarin maar dadelyk toe te happen. Engeland. H,ou<lenf 28 Aug. De dokbesturen verklaarden, dat, zoo de werkstakers hunnen eisch van 6 pence per uur laten varen, hunne andere vorderingen ingewilligd zullen worden. Burns heeft van wege de werkstikers verklaard, dat zy by hunnen aanvankelyken eisch bljjven vol harden en geen schikking aangaan zullen. Londen, 29 Aug. De directeuren der dokken heb ben beslist eene verhooging van het loon tot 6 stuivers per uur geweigerd. Te Worthing (Eog. gr. Sussex) zou dezer dagen het huweljjk van ten 45jarige dame met een 52jarigen weduwnaar voltrokken worden. Het bruidspaar kwam met getuigen en familie in de kerk, waar vele be langstellenden aanwezig waren, en de dienst begon. Maar een oogenblik daarna barstte het bruidje in tranen uit. Zy riep, dat de plechtigheid niet kon doorgaan en verklaarde, dat zy niet genoeg_van haren bruidegom hield. De stoet reed nu, in alles behalve vrooljjke stemming, weder heen naar het huis, waar het bruiloftsmaal gereed stond, dat de gasten nu maar zonder bruidspaar moesten nuttigen. Frankrijk. In bet Cirque Fernando had Dinsdag avond de aan gekondigde groote, zoogenaamde protest-vergadering ten behoeve van Boulanger plaats. Groot was het aan tal aanwezigen, door sommigen op 3000, door anderen op 5000 geschat, bijna allen oprechte of gehuurde Boulangisten. Reeds een paar uren vóórdat de ver gadering zou beginnen, stond een opeengepakte menigte voor de deuren, en toen deze geopend werden, was de zaal spoedig gevuld. Niemand werd binnengelaten, die niet van eene toegangskaart was voorzien. Het ontbrak intusschen niet aan rumoer, maar eenige tegenstanders werden de zaal uitgezet. Afkeurende kreten deden zich toen van de straat door de geopende vensters hoeren. De overheid had groote voorzorgen genomen. Behalve eene sterke politiemacht waren er troepen in de nabijheid op de been. Laisant, die tot voorzitter benoemd was, gaf, toen de vergadering was geopend, het woord aan Laguerre, die eene uitvoerige rede hield, doorspekt met woedende aanvallen tegen de regeering, den Senaat en den pro cureur-generaal Qaesnay de Beaurepaire. Hy zeide dat deze vergadering het ware gerechtshof was, dat over Boulanger had te oordeelen. Alle tegen hem en zijne beide mede-veroordeelden ingebrachte punten van aan klacht verklaarde hij nietswaardig, en een ander richtte vervolgens tot de aanwejjgen punt voor punt de vraag, of zy hem daaraan schuldig oordeelden, Natuurlijk was telkens het antwoord: Neen. Laguerre dankte voor deze waardeering. Daarna werd met eenparige stemmen eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de proou- rrv •-generaal en de senatoren'zich willens en wetens scnuidig gemaakt hebben, de eerste aan het valschelyk beschuldigen, de laatsten aan het veroordeelen van onschuldigen en deswege verdienen gebrandmerkt te worden. Ten slotte werd een brief van Boulanger in den bekenden trant voorgelezen. Te 9 ure werd de politie op straat aangevallen met 9teenen, zoodat de beredene Garde républicaine te hulp moest komen. Een uur later ging het er weer boud toe, en de garde zag zich genoopt de blanke sabel te trekken. Omstreeks 80 personen werden in verzekerde bewaring genomen, hetzij wegens het beleedigen der politie, of het aanheffen van oproerige kreten, of verzet tegen de gewapende macht, of het plegen van geweld. Een der gearresteerden is Tiessé, die door Boulanger op de candidatenljjst van het departement der Seine is gebracht. Oostenrijk. Weenon, 28 Aug. Men verwacht, dat in Sept. prins Ferdinand Balgarye onafhankelijk en tot een koninkryk zal verklaren, daarmede een einde zal maken aan het vraagstuk zyner erkenoing als vorst, volgens het Berlyosche tractaat. Servië schjjot zich op eventualiteiten voor te be reiden. Met Belgische fabrikanten werd onderhandeld over de levering van 80,000 repetitiegeweren, terwjjl de Minister van Financiën eene leening van 25 millioen francs tracht te sluiten. Duitschland. Te Frankfort zocht de vorige week een jong meisje, dat van hare ouders bevel had gekregen eene liefdesbetrekking met een jeugdig student te staken, op poëtische wyze den dood. Vrijdagmorgen vonden de ouders de deur van hare slaapkamer gegrendeld, en toen zy de deur hadden laten openbreken, het meisje bewusteloos te bed, terwjjl een doordringende bloemen geur de kamer vulde. Op eene tafel voor het bed waren een menigte bloempotten gerangschikt, jasmijn, reseda, rozen, anjelieren en zoogenaamde >8tudentenbloemen do ^innentredenden kregen reeds ran de sterke geur hoofdpijn. Een dokter werd gehaald, aan wiens zorgen het gelukte de zelfmoordenares tot het bewustzijn, terug te brengen; toch is het jonge meisje nog zeer ziek. In de Duitsche gemeente Sint Johan woont sedert langen tjjd een arme knaap, die op den leeftijd van negen jaren door een val uit een boom de spraak ge heel verloren had. Zjjn moeder was dood en zijo vader naar Amerika vertrokken. Hij leefde geheel op kosten der dorpsbewoners, die den verstandigen, aardigen jongen gaarne mochten lijden. Johan Nota dus heet de jongen was sedert eenigen tyd bij een ambacht werkzaam, en kort ge leden praatten zjjne kameraads hem eenige woorden voor, die hjj moest trachten te spreken. De knaap spande zich geweldig in, zjjne oogen traden bjjna uit hun kassen en eensklaps kwam een woord over zjjn lippen. Dadelyk daarop werd hjj doodsbleek en onge steld, maar kwam spoedig weder bij. Sedert dit uur kan de knaap weder sprekenhet kost hem nog wel eenige moeite, maar hij# kan ieder woord nazeggen. Toen hjj ontwaarde, dat hjj het spraakvermogen terug had, was de jongen half krank zinnig van bljjdschap. Zijn kameraads waren ook danig in hun schik over de zoo goed geslaagde kuur. Hy kreeg allerlei boodschappen te doen en de winkeliers, die steeds gewoon waren dat Johan zjjn wensch met krjjt op de toonbank schreef, keken heel verbaasd op !Si toen hjj met stralende oogen binnentrad en duideljjk zeide, wat hjj wilde hebben. Als een loopend vuurtje ging de tijding dan ook weldra door het gebeele plaatsje: Johan Nota kan weder spreken". Dezer dagen werd door een dame te Frankfort, wier echtgenoot sedert eenige maanden was ver dwenen, by de rechtbank echtscheiding aangevraagd. Kort daarop ontving zij van den trouwelooze een brief, waarin hjj haar meedeelde dat hjj Mahomedaan was geworden en haar verzocht als eerste vrouw in zijn harem te Konstantinopel te komen. Daar hjj bij zijn brief een aaozienljjke som gelds had gevoegd, aarzelde de dame niet om te vertrekken, zoodat de rechtbank zich verplicht zag de zaak van de rol te neineo, daar de aanklaagster ontbrak. België. In den omtrek van Brugge is een treurige moord jleegd. De twee gebroeders C. zyn 's avonds, uit de berg komende, aangevallen door twee gebroeders H., wier familie sinds geruimen tyd met de hunne iu felle vijandschap leefde. Laatstgenoemden, met lange messen gewapend, staken de jongelieden na een hevige worsteling dood en koelden hunne woede zelfs nog aan de lichamen der verslagenen. De moordenaars werden den volgenden morgen gevat. Nederland. 'sGravonhage, 29 Aug. Tweede Kamer. Onderwijswet. Het algemeen debat wordt voortgezet. De heer Tak van Poortvliet toegevende dat de gebreken van het openbaar onderwijs moesten worden weggeruimd, stelde zich tegenover het voorstel op opportunistisch standpunt. Zou dit ontwerp den strjjd beëindigen? De Regeering durfde dat niet pertinent zeggen misschien wèl op politiek terrein. Voor de beantwoording van die vraag vroeg spreker wat geelt deze regeling niet? En dan is 'tantwoord: geen betere financieele regeling, geen opheffing van ongelykmatigen druk, geen verbetering van het onderwijs, geen leer plicht, en dan antwoordt spreker, neen! De regeering had, zonder de gevolgen te bedenken, concurrentie opengesteld tusschen het bijz. en 't openb. onderwjjs, deze geheel vrij, gene gebonden door de grondwet. Dit ontwerp bracht den strjjd over daar waar slechtB behoefte is aan openb. onderwjjs, in de gemeenten; het maakt van dien strjjd een onderdeel van het gemeen televen. Hield daarmede de politiek geen verband? De strijd tusschen staat en kerk zal door deze wet in hevigheid toenemen. Deze wet opende een concurrentie met staatsgeld tegen den staat. Waar zag men dit ooit? De Minister overwege alle bezwaren en neme voorloopig dit voorstel terug. (Hilariteit). De heer Schaepman verweet den heer Rutgers zijn aanval op de rechterzjjde en zag daarin niet veel concilianten zin. Verder wederlegt hjj de bewering van den heer Mees dat de Katholieken staats- en kerkrecht verwarren. Vervolgens zette de heer Scbaep- mau met een historische beschouwing uiteen hoe de vrjje, bjjzondere school al meer en meer op den voorgrond moest treden, tot beëindiging van den Bchoolstryd. Zoo moest men komen tot deze wet, die een einde zal maken aan den politieken strjjd over de school. Men mocht niet volhouden dat de opoDbare school geen richting had, dat was onjuist en de strjjd daartegen gewettigd. Spreker verklaarde zich ten slotte tot conciliatie in den vorm bereid. De heer Hartogk meende dat de wet de voorge spiegelde ontheffing van financieelen druk der ge meenten niet bracht en het peil van 't onderwjjs werd verlaagd. Een in 't uitzicht stellen van een ruimere toepassing van Art. 49 is ongelukkig. Spreker vraagt aan den Minister van Financiënis door deze wet versterking der middelen noodig? En zoo ja waarom Btelt gjj die dan niet voor? Spreker was bereid tot samenwerking, hjj berustte in 't subsidie stelsel, maar vroeg leerplicht en opheffing van de bezwaren aan de schoolgeldheffing verbonden. De heer de Mejjier repliceerde. Amendementen op de Onderwijswet: I. De heeren De Beaufort, Kerdjjk en Farncombe Sanders bebben voorgesteld om in de laatste alinea van art. 8, luidende: »het hoofd der school geeft van de toelating van een kweekeling in zijn school terstond schriftelijk kennis aan den arrondissements-schoolopziener". het woord terstond" te veranderen in minstens drie dagen te voren". II. De heeren De Beaufort, Goeman Borgesius, Feuilleton. UIT Noord-Amerika, DOOR Een Oiid-Schouwenaar. II. De landverhuizer, die niet al te wel bij kas is en een groot gezin heeft, doet daarom wel, in het vader land een paar gerookte hammen en enkele niet spoedig aan bederf onderhevig zijnde levensmiddelen in te slaan en gedurende de paar laatste dagen zoo weinig mogelijk van het scheepsbrood verloren te doen gaan. Komt het hem niet in Castte Garden te pis, dan mogelijk wel op de reis naar de bestemming. Want vooral op de sporen is alles peperduur. Een kop koffie b.v. kost aan de stations dikwijls tien cents Amerilcaansch of vijf en twintig cents Hollandsch geld. En zoo is alles naar proportie. De reiziger, die tot nu toe gewoon was slechts Hollandsche guldens te verdienen en thans naar Amerikaansche dollars moet betalen, is dikwijls verplicht, als hij niet een weinig in de voorzorg is geweest, veel meer geld uit te geven, dan hij goedschiks missen kan; vooral ook, omdat hij op de plaats zyner bestemming niet altijd dadelijk werk vindt. Zij, die enkele dagen in New-York moeten ver blijven, doen misschien het best hunnen intrek te nemen in het Duitsche Emigranten Huis, dat schuin tegenover Castte Garden aan State Street (No. 17) staat, door de Reformed Church (Gereformeerde Kerk) wordt aanbevolen, en waar zij geen last hebben van afzetters en zwendelaars of erger. Vooral hebben de reizigers goed er op toe te zien, dat alle leden van het gezin of van het gezelschap kluidende spoorwegkaarten of tickets ontvangen, rmalen is het gebeurd, dat b.v. de vader vau een gezin met enkeleu der kinderen per eene andere reis gelegenheid moesten vertrekken dan de moeder en sommigen der andere kinderen. In dergeljjke gevallen is het 't beste te trachten de spoorwegkaarten te ver ruilen voor andere of ze tegen verlies aan een scalper's office of een makelaar in spoorkaartjes te verkoopen en weör andere uit de tweede hand aan te koopen. Dit gaat in de meeste gevallen met vrjj wat geldelijk verlies gepaard, maar is in elk geval beter dan den grooten angst te dooi-staan, welke de leden van ge zinnen bezwaart, die gedwongen zijn, in een geheel vreemd land gescheiden van elka&r te reizen. In alle gevallen waar zich moeilijkheden voordoen of er bezwaren zijn, doet men echter het best zich te wenden tot de agenten der lijn, met welks schip de overtocht werd volbracht. De Nederlandsch-Ameri- kaansehe Stoomvaart-Maatschappij (N. A.S.M.) heeft een tweetal agenten aan Castte Gardendie er expres voor zijn aangesteld, hunne landgenooten en allen, die van de ljjn gebruik maken, met raad en hulp te dienen. Zjj en de Maatschappij hebben er belang bjj dat de passagiers tegen afzetterij en bedrog worden beschermd en zoo snel en goedkoop mogelijk de plaats hunner eindeljjke bestemming bereiken. Somwijlen gebeurt het, dat een of meer leden van een gezin aan boord ziek worden en de reis verder landwaarts in niet kunnen medemaken. In dat geval worden zij naar het emigranten hospitaal vervoerd, dal op Ward's Island ligt en uitwendig een fraai gebouw is, omringd door geboomte. Als de ziekte besmettelijk is, worden natuurlijk alle schepelingen onder quarantaine gesteld, tot dat de besmetting geweken is, terwijl in elk geval de lijders, of zij al dan niet aan besmettelijke ziekte lijden, zoolang in 't hospitaal bljjven moeten, totdat zij hersteld zijn. Als de familieleden niet over middelen genoeg be schikken kunnen om het herstel te blijven afwachten, moeten zij zich natuurlijk naar hunne bestemming begeven en vandaar over of met den zieke corres- pondeeren. Zoodra de landverhuizer in New-York is aangeland, worden dadelijk de middelen voor hem opengesteld om werk te verkrijgen. Aan Castte Garden is een werkbureau verbonden, waar vooral landbouwers uit den omtrek dikwjjls heengaan om arbeiders of knechten te vinden, gedurende de drukte op het veld. Somtijds melden zich daar ook andere werkgevers aan, hoewel het duidelijk is, dat nauweljjks een op honderd landverhuizers er van werk zou kunnen worden voorzien. De anderen moeien West- of Zuid waarts gaan. Degenen, die liever in of nabij New-York zouden blijven en geld genoeg bezitten om het enkele weken uit te houden, zullen wel doen, zich naar een of ander vertrouwbaar Intelligence Office of Labor Bureau (Werkmanskantoor) te begeven en daar tegen be taling van twee of meer dollars hunne kans af te wachten, dat er iets voor hen gevonden kan worden. Maar laten zij er voor zorgen naar eene vertrouwbare instelling te gaan. Deze opmerking geldt niet alleen New-York, maar alle grootere steden. Velen ook maken gebruik van de kolommen dei- dagbladen. Een en andermaal vindt men iu de New- Yorbscbe bladen dienstaanbiedingen van Hollandsche koetsiers, tuinlieden, huisknechts en dergeljjken, die goede getuigschriften kunnen overleggen. Die adver tentiën blijven er gewoonljjk niet lang in, betgeen schijnt te bewijzen, dat, waar al het overige gelijk staat, de rijke afstammelingen der Hollandsche stich ters van New-York en omliggende plaatsen toch nog de voorkeur geven aan Hollandsch dienstvolk. Het gebeurt ook wel, dat er zich personen buiten het gebouw bevinden, en den landverhuizer, die ben verstaan kan, vragen of hij voor hem wil werken of met hem meegaan omdat bij iemand weet, die werk voor hem beeft. Dergeljjke lui echter kan men niet te best vertrouwen. Het is in de meeste gevallen niet te doen om de niets kwaad vermoedende land verhuizers aan verdienste te helpen, maar hem op de een of andere wjjze het weinige geld, datzjj bezitten, afhandig te maken. Indien het aanbod echter werkeljjk gemeend is, kan men er in de meeste gevallen van verzekerd zyn, dat de aanbieder niet te best ter naam en faam be kend staat en om geldige redenen wel oppast, zich tot het werkbureau in Castte Garden te wenden. Menigeen, die een weinig in de knijp zit bij zijn aankomst iu bet vreemde land, met welks volkstaal bij niet op de hoogte is, zou misschien dankbaar een dergeljjk aanbod aangrijpen, vooral als bij niet al te ruim van geld voorzien isen geeft zich op genade of ongenade over aan den man, die min of meer ge brekkig zijn taal spreekt en dus door bem als een vriend wordt aangemerkt. Het is nergens veilig in de groote steden, waar men vreemdeling is, zich aan onbekenden toe te ver trouwen, inzonderheid is dit het geval in New-York, waar er zoovelen zjjn, die het onder allex-lei schoon schijnende voorwendsels er op toeleggen, iemand zijn geld afhandig te maken. Duitschers of Italianen of Ieren, waarvan er ver scheidene duizenden in New-York wonen, ontmoeten al licht den een of anderen kennis of vroegeren stad- of dorpsgenoot, bij wien zij inlichtingen of zelfs bulp kunnen verkrijgen. Maar Hollanders ontmoet men er bijna nimmer. Iemand, die ruim twee jaar in New- York woonde, hoorde gedurende al dien tjjd geen enkel woord Hollandsch spreken op de straat. Eens dacht bij, dat bij een gesprek opving, dat in het Overijselsch of Geldersch dialect werd gevoerd. Toen de man dichterbij kwam, verstond hij, dat het plat Duitsch was. Wel wonen er ongeveer een duizend Hollanders in New-York, maar wat beteekent dit kleine getal op eene bevolking van anderhalf millioen (1,500,000) zielen? Zoo in bet oog vallend klein is de Hollandsch sprekende bevolking der zustersteden, New-York, Brooklyn en Jersey City, dat een Amerikaansch blad, hetwelk onlangs een artikel bevatte over de verschil lende bestanddeelen van de bevolking dier steden, toen de opmerking maakte, dat de landgenooten van ben (de Hollanders), die deze steden stichtten, vreemd genoeger van alle Europeesche nationali teiten bjjna het minst vertegenwoordigd zijn. De stad New-York ligt op het eiland Manhattan. In drie uren doorloopt men gemakkelijk de gebeele lengte van dit eiland terwijl zijne grootste breedte naxiwelijks een uur bedraagt. Op deze betrekkelijk geringe oppervlakte is eene bevolking van omstreeks anderhalf millioen zielen saamgepakt. Voeg hier nog bij, dat de stad de voornaamste handelsplaats is der Vereenigde Staten, dat er dus zeer veel vau de ge ringe oppei vlakte wordt ingenomen door kaden voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1