ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Augustas 1889. PATENT BLAD EIM. AFKONDIGING. KENNISGEVING. Opening jacht op klein wild. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. SCHETSEN Noord-Amerika. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5736. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Grootè letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter keuois van belanghebbenden, dat dePATENT- BLADEN over het dienstjaar 1889/9o» t0r Secretarie der Gemeente iDgevuld gereed liggen, en van den 22sten tot den 29sten dezer maand aldaar door belangheb benden in persoon kunnen worden atgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragt, welke be ambte voor elk rondgebragt Patent van de Patent- pligtigen "tion cent jnag vorderen. Zierikzee, den 21 Augustus 1889. J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den Heer Provincialen Iuspec- teur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren van het Patontregt dezer Gemeente namelijk het suppletoir kohier eu het eerste kwartaalskohier, beide betrekkeljjk het dienst jaar 1889/90. die op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zgn aanslag op den bjj de vret bepaalden voet te voldoen. Zibrikzeb, den 22 Augustus 1889. J. P. N. ERMERINS. De COMMISSARIS DES KONINGS in Zeeland gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 16 Augustus 1889, no. 85 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in de pro vincie is bepaald op Zutordn^ 31 Augustus 18^9; voorts dat de jacht op fazanten zal worden geopend op T>ius<lmy 1 October 1889, en dat de korte jacht zal geoorloofd zgn «lag-oiyics en de lange jacht op Muandngf, "Woeitsvluij: en Zuterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, -voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middelburg, 17 Augustus 1889. De Commissaris des Konings voornoemd, de BRAUW. Algemeen Overzicht. Wat men ook onzer eeuw verwijten mag, zeker zou het ongeoorloofd zijn. haar te beschuldigen van het onderdrukken der individualiteit. Meer dan ooit treedt juist zij op' den voorgrond en is zij harer macht be wust, eene macht, die zij zoo nu en dan eens doet gevoelen, om te laten zien, dat men er wel degeljjk rekening mede te houden heeft. De tijden liggen verre achter ons, dat de zoogenaamde derde stand zich zondor murmureeren of tegenspreken onderwierp aan den wil van meerder gegoeden, en dat de minderen de lasten opbrachten voor de meerderen. Langzamer hand is men tot bewustzijn gekomen juist in diezoo- genaamden derden stand dat zij een macht vormen, de burgen; waarvan de meer gegoeden voor een goed deel afhangen, en dat dus zij geen knechten zijn, maar ook lieden met een eigen wil, die geregeerd worden volgens de eigen wetgeving als de anderen. Van dit bewustzjjn is het protest het gevolg, dat dezer dagen ter sprake kwam in het Engelsche Parle ment, in zake de tienden op te brengen voor de geestelijkheid in Wales, en dat zelfs zijn invloed zal doen gevoelen bij de ontvangst, die de Koningin van Engeland ditmaal in Wales wacht. De kwestie is deze: De Engelsche staatskerk, de Anglicaansche, wordt deels bezoldigd uit de opbrengst van tienden, aan vankelijk opgebracht in landbouwproducten, zooals nog in enkele streken geschied, doch voor het meeren- deel thans afgekocht voor een jaarlijks te betalen som, gelijkstaande met de waarde der op te brengen landbouwproducten. In vele plaatsen echter is deze som van y,0 gestegen tot zelfs ?/7 en het is natuurlijk dat de bewoners langzamerhand genoeg begonnen te krijgen van die belasting, die niemand weet waar zij eigenlijk van daan komt of wanneer zij begonnen is. Vooral is dit het geval in die streken waar de staats- (Anglicaansche) kerk niet is de heerschende kerk, zooals dit het geval is in Wales. Het onmiddellijk gevolg van een en ander was natuurlijk, dat de gees telijkheid vaak tevergeefs wachtte.op de uitbetaling der tienden en gebrek leed, te meer omdat er geen enkel middel bestond om de verschuldigde tienden langs wettelijken weg geïnd te krijgen. Aan dien toestand moest een einde komen en dit kon öf door scheiding van Kerk en Staat in Wales voor te 3tellen, of door de heffing langs wettelijken weg mogelijk te maken. Dien laatsten weg heeft het Ministerie ge kozen en voorgesteld, aanvankelijk, dat de tienden verhaald zouden kunnen worden op de pachters, later dat zij verhaald zouden worden op den grondeigenaar. Door deze laatste wijziging is het noodzakelijk ge worden de beraadslagingen over dit wetsontwerp op te schorten en is het te voorzien, dat de regeering kans loopt eene nederlaag te lijden. Zooals wij reeds zeiden, ook Koningin Victoria zal de gevolgen ondervinden van de verontwaardiging, die dit wetsvoorstel in Wales heeft veroorzaakt. De afgescheidenen of» Non- conformis" toch hebben besloten zich niet aan te sluiten bij het hulde-adres, dat H. M. bij hare komst in Wales zal worden aangeboden, en zelfs heeft één hunner eerste woordvoerders geweigerd deel te nemen aan de verwelkoming der vorstin en zijne mede-afge scheiden predikanten aangeraden het door hem gegeven voorbeeld te volgen en zich van elk eerbetoon jegens H. M. te onthouden. In het Lagerhuis zijn wederom inlichtingen gevraagd omtrent de betrekkingen tus- schen Engeland en de verbonden Staten van Midden- Europa. Men vroeg niets meer of minder dan te weten of in het onderhoud met Keizer Wilhelm en Giauf Bismarck de verhouding van Engeland tot hel drievoudig verbond duideljjk omschreven is en of er toen verklaringen zijn afgelegd, waaruit men kan opmaken, dat Engeland, ingeval van oorlog, zich bij het verbond zal aansluiten. De regeering handhaafde hetgeen zij reeds vroeger bij eene dergelijke vraag had gezegd. Zij heeft geene andere overeenkomsten gesloten, dan die, welke het Lagerhuis bekend zijn, en zij blijft zich bij mogelijke verwikkelingen vol komen vrijheid van handelen voorbehouden. In ant woord op de vraag of er dan niet eene geheime overeenkomst tusscben Engeland en de verbonden Mogendheden is getroffen, verklaarde de regeering nogmaals dat zij op de meest vertrouwelijke voet staat met de Fransche regeering, ondanks de pogingen van enkele afgevaardigden om die vriendschappelijke betrekkingen te verstoren. Zoo ziet men, dat het be zoek van Keizer Wilhelm inderdaad meer is geweest, dan een bloot familiebezoek. Nog in andere opzichten trekt Engeland dezer dagen de aandacht. Vooreerst door de werkstaking, die onder de Londensche dok werkers is uitgebroken. Het aantal werkstakers be draagt 5000 ongeveer en de eisch: is vier uur vast dagwerk tegen zes stuivers per uur. Ten andere zijn overal de oogen der Nederlandsche veekoopers thans op Engeland gericht, doordien de regeering aldaar verklaard heeft dat zjj van oordeel is, dat de toestand van het Hollandsch vee van dien aard is, dat geen redenen bestaan om de uitvoering der verordening, waarbij machtiging wordt verleend tot den invoer van vee uit Holland, zonder slachting of quarantaine, tot na het vastgestelde tijdstip, 1 September, te ver dagen. Doch wat vooral de oogen op Engeland doet gericht houden is de vraag, of de regeering bij eene eventueele vraag tot uitlevering van Boulanger daar toe bereid zal worden bevonden. Zooals reeds in het No. van Zaterdag werd mede gedeeld heeft de Senaat in Frankrijk Boulanger schuldig verklaard aan aanslag op de veiligheid van den Staat en verduistering van gelden en veroordeeld tot ver banning levenslang naar eene versterkte vesting. Zoolang Boulanger en zijne twee medeveroordeelden zich in Engeland ophouden, bestaat er niet veel kans, dat zij hunne straf zullen ondergaan. Immers Groot- Brittannië levert geene staatkundige misdadigers uit; en nu is het waar, dat Boulanger ook veroordeeld is w'fegens verduistering van gelden, maar even waar is het, dat die verduistering nauw samenhangt met politieke doeleinden. Zeer zou het dus de vraag zijn of de Engelsche rechtbank met de jury het schuldig over Boulanger zou uitspreken en anders kan er van uitlevering geen sprake zijn en zal Boulanger en zijne twee vrienden slechts de onmiddellijke gevolgen der veroordeeling ondervinden. Deze zijn: onder voogdij stelling van al hunne goederen in Frankrijk, terwijl zij geene ambten meer kunnen bekleedeu en Boulan ger zijn jaargeld verliest, alsmede zijn generaalsrang en hij geschrapt wordt van de lijst der officieren van het Legioen van Eer. Duitschland's gast, de Keizer van Oostenrijk, is we der vertrokken en de Duitsche Keizer is op reis naar Beieren geweest, vervolgens naar Elzas-Lotharingen, waar hij o. a. te Metz ook is gecomplimenteerd namens den KoningGroothertog van Luxemburg. De reis van den Czaar naar Berlijn is nu weder plotseling uitgesteld; men weet niet om welke rede nen. Zeker is het, dat hij de hartelijke ontvangst, die de Oostenrjjksche Monarch te Berlijn ten deel viel, niet dan met leede oogen heeft aangezien, wan neer hij bedenkt hoe gansch anders vroeger de verhoudingen warentoen waren Rusland en Duitsch- land in alles één van ziel en één van zin en nam Oostenrijk een zeer gereserveerde houding aanthans is het zoo rooskleurig mogelijk tusschen Duitschland en Oostenrijk; 1866 schijnt totaal vergeten en de vriendschap van Duitschland voor Rusland is aan merkelijk verkoeld. De toestand op Creta is gelukkig iets beter. De groote Mogendheden keuren bijna zonder voorbehoud Griekenlands inmenging af, zoodat dit er wel niet aan denken zal tusschenbeide te komen. Op Creta zelf is do Btaat van beleg afgekondigd en schijnt de Porte vast besloten den opstand door kracht van wapenen te dempen. Oost-Indië. Batavia, 20 Juli. Bjj de verrassingen, waaraan de Heer KeuckeniuB Indië reeds heeft gewend zegt de Java-Bode is eene nieuwe gekomen door de benoeming van den Heer Kroesen tot lid in den Raad van Iudië, geheel buiten de aanbeveling van den gouverneur-generaal om, welke voor eene goede ver standhouding zeker niet gewenschte handelwijze, bjj een man als deze minister is, zonder twijfel eene andere reden beeft dan alleen, dat hg den benoemde bekwamer acht dan de aanbevolenen. Eene algemeene opschudding ontstond op 13 Juli, 'e morgens vroeg, circa te 3 uren, in vele wijken van Samarang. Overal sprong men ontsteld uit het bed op het gehoor van het amoksignaal, vergezeld van schoten, geschreeuw en geroep op Btraat. Geen wonder, dat velen zich onmiddellijk wapenden en daarna naar buiten liepen om te vernemen, dat het maaneclips was. Het zal zeker zeer velen bekend zgn, dat de inlanders, volgens oud gebruik, dat nog moet dag- teekenen uit den Hindoetjjd, bjj zulke natuurver schijnselen een oorverdoovend lawaai maken met rijststampen het bekende amoksignaal terwijl mannen, vrouwen en kinderen zich in de open lucht begeven om de maan luidkeels moed in te spreken in haar gevecht met een voor menschelgke oogen onzichtbaren reus, die haar tracht te verslinden. De schoten waren afkomstig van bet ChineeBche kamp, waar de zonen van het Hemelsche Rjjk het huwelijk tusschen de zon en de maan, waaraan de eclips, volgens hen, haar ontstaan te danken heeft, door het afsteken van mertjons huldigden. Indische dames. Op 16 Juli 1.1. behandelde de Raad van Justitie te Batavia de zaak van de beklaagde Mevrouw H. L. J. B., geboren S., zonder beroep, wonende te Pintoe Besie aldaar. Aan genoemde dame wordt ten laste gelegd, dat zij in den middag van Woensdag 17 April j.l. ten huize van haar buurvrouw, Mevrouw L. H. van M., geboren van den B., is gekomen en aldaar de baboe van ovengenoemde dame, met name Aliina, die zjj verdacht van haar zoontjo te hebben geslagen, moed willig eerst met de band eenige slagen in het aan gezicht en vervolgens met den voet een schop tegen het been heeft toegebracht; dat zjj bedoelde woning daarna heeft verlaten, doch kort daarop met haar zoontje aldaar is teruggekeerd en alstoen voornoemde baboe nogmaals met de hand moedwillig in het aangezicht heeft geslagen; dat, toen Mevrouw van M. voornoemd, die, tjjdens hetr bovenstaande voorviel, uit was, niet laDg daarna, na door haar bediende Si-ien van het gebeurde te zjjn onderricht, te huis kwam en met beklaagde over het voorgevallene woorden kreeg, deze laatste, die zich toen op het erf achter hare woning bevond, bovengenoemde buurvrouw met de bedoeling om te beleedigen, en wel zoo, dat de buren het konden hooren, voor »h r" heeft uit gescholden. In deze zaak zjjn drie getuigen gedagvaard. De eisch van den officier van justitie was drie geldboeten, twee van 10 en een van f 8. Uitspraak over 8 dagen. Men meldt, dat de gouverneur van Atjeh, tjjdens zgn joogste verbljjt te Edi, aan den vorst opstaanden voet een boete van 50,000 dollars heeft opgelegd, met de mededeeling, dat hjj van uit Kota-Radja nader zou melden, wat nog moest worden bjj betaald. Alle onkosten, voor de laatste opstootjes gemaakt, worden den Radja in rekeniüg gebracht: het overvoer en de verpleging vau de troepen, de aan verminkte militairen uit te betalen gagementen en pensioenen, het verlies van wapenen en munitie enz. De vorst heeft onmiddellijk de 50,000 dollars be taald men vreeBt evenwel te Edi, dat hjj, liever dan zulk een verantwoordelijkheid te dragen eerstdaags voor goed naar het meer rustige Singepore zal uitwjjken. Amerika. Bjj een brand in de "zevende Avenue te New-Tork kwamen negen personen om het leven. "Velen werden bovendien nog gewond. Engeland. Al de dokken aan de Thames zgn thans bjj de werk staking der arbeiders betrokken en men raamt het aantal der werkstakenden op wel 20,000. Donderdag sloten zich ook de mannen der Amalgamated Society of Watermen and Lightermen, van Brooke's Wharf, Red Lion Wharf en de Thames Steamship Workers bjj hen aaD. Op Tower-hill werd eene groote vergadering gehouden, in welke het woord werd gevoerd door eenen zekeren Brown, eenen welbekenden agitator. Na die vergadering hielden de mannen, vele duizenden sterk, eenen optocht met muziek en banieren door de straten, waarbjj het echter zeer ordeljjk toeging, terwjjl het de aandacht trok hoe de werkstakers op goeden voet stonden met de politie, die, sterk vertegenwoordigd, een oog in het zeil hield. De vorderiogen der werkstakers komen in hoofdzaak op het volgende neêr: zes stuiversin plaats van vjjf stuivers per uur, acht stuivers per uur voor overwerk en eindeljjk eene zoodanige regeling, dat de mannen, na vaak uren lang op werk gewacht te hebben, voor niet minder dan eene karrewei van vier uren zullen worden aangenomen, of althans betaald. Of de Dokmaatschappjjeo, die reeds vroeger niet onbelangrijke concession hebben gedaan, ook ditmaal de gestelde eischen zulllen inwilligen, schgnt minder eene vraag van willen dan van kunnen. Zjj toch ver- keeren voor het meerendeel in eenen verre van bloei- enden toestand. UIT DOOR Een Oiifl-Schonweitnar. Wanneer de landverhuizer, na van tien tot veer tien dagen op den Oceaan gedobberd en gedureade het grootste gedeelte van dien tijd bijna niets anders dan water en lucht gezien te hebben, ten laatste de welkome uitroep verneemt: »De Amerikaanschekust in het gezicht!" dan vergeet hij oogenblikkelijk alle doorgestane onaangenaamheden en ongemakken dei- reis. Dan heeft hjj voor niets anders oog dan voor het land zijner hoop, welks kustlijn zich in de verte on duidelijk aan den horizon afleekent. De kreet >land" oefent een onbeschrjjfeljjken in vloed uit op alle schepelingen, ledereen, die daartoe maar eenigszins in staat is, spoedt zich naar boven, om onder de eersten te behooren wier blikken rusten op de nog nevelachtige omtrekken van het land, dat de meesten zich hebben uitgekozen als hunne toekoms tige woonplaats. Zelfs regen en storm zijn voor velen geen beletsel en geduldig verduren zij deluimen van het weör, om toch maar geen enkelen blik te verliezen van de immer duidelijker te voorschijn ko mende kust. Degenen, wien zeeziekte of lichte ongesteldheid aan het bed kluisterde en die gedurende verscheidene dagen kracht noch lust gevoelden om hun leger te verlaten, worden thans als met frisschen levensmoed bezield en spoeden zich, bij tameljjk goed weder, naar het dek, om misschien voor het eerst sedert den aan vang van hunnen overtocht, te genieten van de ge noegens der zeereis, na er voortdurend slechts het bittere van te hebben gesmaakt. Het is wonderljjk, zooveel onbekende of vergeten aangezichten men op den laatsten dag van het ver blijf aan boord al3 uit den afgrond ziet oprijzen. Voortdurend verneemt of doet men uil roepen als de volgende: »Ik wist niet dat hjj ook aan boord was!" »Zou zij onderweg op het schip zijn gekomen?" Dien zag ik den eersten dag even, maar sedert niet meer". »Ik dacht dat zij onderweg verdwenen was", enz. Spoedig is het geheele dek gevuld met mannen, vrouwen en kinderen, die allen reikhalzend uitzien naar het land en hunne oogen wijd opensperren om toch maar onder de eersten te behooren, die eenig nieuw punt of voorwerp op de kust in 't gezicht krijgen. Thans ook begint men zoo ongeveer te weten te komen met hoevelen men aan boord was, want slechts degenen, die te ziek of te zeer verzwakt waren om de kooien te verlaten, zijn nog beneden gebleven. De verrekijkers, die gedurende de laatste dagen nog al wat rust genoten hebben, worden nu ook weör aan bet oog gebracht en doen zoo druk de ronde bij de verschillende groepen, dat de eigenaars wel eens moeite hebben ze weör terug te vinden. Wat al uit roepen van verbazing of bewondering ontsnappen de lippen en in hoeveel verschillende talenTot nog toe wist men slecbtB half in wat een Babel der spraak verwarring men zich bevond. Tot zelfs Arabisch en Russisch hoort men spreken aan boord van een Hollandsch schip. Hier heeft men reed3 een voor proefje van het mengelmoes van talen en natiën, die in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot ééne taal en één volk moeten worden verbakken. Men be grijpt nog niet goed, hoe die verschillende nationali teiten kunnen ineensmelten zonder in botsing te komen. Toch gaat het, hoewel langzaam. Al voortstoomende wordt de kustlijn duidelijker, Long Island (het Lange Eiland) komt nader. Het vaarwater wordt levendiger. Uitgaande Oceaanbooten, kustvaarders en koopvaardijschepen passeeren elkaar op betrekkelijk geringen afstand, soms zelfs gebeurt het, dat een stoomboot, welke vlugger doorstoomt dan die, waarop gij zelf u bevindt, uw boot voorbij vaart. Dit strekt echter niet tot verhooging der feest vreugde aan boord van het achterste vaartuig! Nog nader komt het land en links zoowel als rechts wordt alles duidelijker zichtbaar. Heuvelen en hooge torenspitsen kunnen worden onderscheiden. Ter rechterzijde ontwaart reeds het ongewapende oog de witte gebouwen eener kleine stad of van een groot dorp. Reeds is de loods aan boord en heeft de kapitein het bevel over zijn schip neêrgelegd. Terwijl de boot langzaam voortstoomt, ontvouwt zich een heerlijk schoon panorama. De wel beplante oevers en eilanden van een der schoonste riviermon dingen der wereld vertoonen zich gaandeweg aan het oog. Bergachtige oevers, met boomgewas begroeide heuvelen, torens, kerken, villa's, tuinen,schilderachtig gelegen dorpen, eilanden, stoom en andere vaartui gen wisselen elkaftr af en geven leven en verscheiden heid aan het tooneel. De huisvader vergeet hier voor het oogenblik de zorgen, welke uit den aard dei- zaak dengene drukken, die met zijn gezin eene hem geheel onbekende toekomst tegengaat en heeft slechts oor en oog voor het immer afwisselende schoon, dat hem omgeeft. Reeds beginnen de torenspitsen en hoogste gebou wen der zustersteden Jersey City, New-York en Brooklyn (alle drie door Nederlanders gesticht) zich aan het ongewapend oog te vertoonen. Na nog een weinig verder voortgestoomd te hebben, passeert de boot aan de linkerzijde een hoog voetstuk, waarop een reusachtig standbeeld staat» the Statue of Liberty" (het Standbeeld der Vrijheid), een geschenk der Fiansche Republiek aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dit standbeeld doet's avonds dienst als vuurtoren, terwijl gedurende den dag vele tien tallen bezoekers er binnen klimmen om van hier uit een heerlijk vergezicht te genieten over het omringende landschap en de met schepen bedekte stroomen. Bijna terzelfder tijd ontwaart men ter linkerzijde flauwelijk de omtrekken der beroemde „Hangende Brug" over de Oost-Rivier, welke brug de beide steden New-York eu Brooklyn (eertijds Breukelen) met elkaar verbindt. Thans wordt het tooneel nog levendiger. Pleizierjachten, veer-, roei- en zeilbootea bewegen zich tusschen de veel grootere vaartuigen, de Elevated Raihvays of Hooge spoorwegen" van. New-York vormen in de verte hunne rook- en damp wolken, langzamerhand verdwijnen de afwisselende landelijke- en stadsgezichten, om plaats te maken voor rijen van bjjna louter hooge gebouwen, die van voren en op beide zijden der boot den breeden stroom als omzoomen. Terwijl de boot, na Staten-Eiland te zijn voorbjj- gevaren en enkele wel bewapende forten achter zich gelaten te hebben, het doel der reis meer en meer nadert, vertoont zich aan het oog der schepelingen een cirkelvormig gebouw, aan de landzijde door een soort ringmuur ingesloten en boven welks rood, koepelvormig dak een lange vlaggestok uitsteekt. Dit gebouw is het welbekende Castle Garden en staat op de plaats, waar meer dan tweehonderd jaren ge leden de Nederlandsche driekleur boven het fort Amsterdam uitwoei. Langzaam nadert thans bet stoomschip de pier of aanlegplaats waar de pakhuizen der stoomvaartmaat schappij staan, met welks schip de reiziger den over tocht deed. De luiken zijn geopend en sommige matrozen hebben het druk, met het naar bovenhalen der bagage. Thans ook komt er leven en beweging onder de dichte drommen, die tot nog toe voor niets anders oog hadden, dan voor het vreemde van het schouwspel, dat zich aan hunne blikken vertoonde. Een ieder wil nu weten wat er van zijne kisten en koffers geworden is of worden zal. In een ordeloozen hoop worden zij echter op het dek gestapeld, om straks door de ambtenaren der belasting te worden gevisiteerd. Tot zoolang boude zich een ieder kalm en keere liever terug naar het plaatsje, dat hij zoo even verliet en vanwaar hij zulk een schoon uitzicht genoot. Eindelijk ligt de stoomboot aan de pier. Nadat de touwen zjjn uitgeworpen en de boot licht vastgemaakt, worden er twee of drie planken uitgelegd. Eene er van dient om de bagage van boord te laten, terwijl de passagiers van de andere gebruik maken. Op Amerika's bodem aangekomen ontstaat er zulk eeu gekrioel en gedrang, een geloop en geschreeuw onder de vele honderden van passagiers, dat hooren enzien vergaat, en degenen, die belast zijn met de handhaving der orde, handen vol werka hebben. Een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1