ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 Auguslus 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. PATENTBLADEIM. Komkommertijd. NIEUWSTIJDINGEN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, ïndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5735. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Patentbladen over het dienstjaar 1889/#0, ter Secretarie der Gemeente ingevuld gereed liggenen van den 22sten tot den 29sten dezer maand aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragt, welke beambte voor elk rondgebragt Patent van de Patentpligtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 21 Augustus 1889. J. P. N. ERMERINS. ^Waarschijnlijk een artikel over tuinbouw" Pardon, lezer. Wij bedoelen ditmaal den politieken rusttijd, den tijd dat de gewone regeeringsmachinerie stilstaat en onze volksvertegenwoordigers in den huiselijken kring of onder den weldadigen indruk van vreemde omgeving nieuwe krachten vergaren voor de volgende parlementaire campagne. De natuur is vaak humoristisch, en in een van die onnavolgbare zetten beeft zij den oogsttijd van de bekende waterachtige, weinig voedende vrucht doen samenvallen met die rustperiode van onze parlementaire arbeiders. En de mensch in zijn eenvoud noemt beiden met een zelfde woord; alsof er verband bestond! De vruchten van zoo'n parlementaire campagne zullen uit den aard gansch andere eigenschappen dienen te bezitten; en toch Laten wij eens nagaan wat in het afgeloopen zittingsjaar door onze regeering en volksvertegen woordigers tot stand werd gebracht. De wording ten vorigen jare van het nieuwe Kabinet zullen wij als te goed bekend stilzwijgend voorbijgaanom alleen oog te hebben voor de daden, de faits et gestes, van dit ministerie van het» christelijk bewustzijn." Wanneer zooals toen geschiedde het stuurrad van ons politieke vaartuig in andere handen overgaat, dan is het wel niet te vorderen, dat de nieuwe stuurman het schip onmiddellijk brengt waar hij wezen wil, maar hij zal toch terdege den koers, de richting aangeven die het uit moet. In dit geval toch had men met redelijken grond mogen verwachten, dat in den loop van het zittings jaar wetsontwerpen zouden aangeboden zijn, die kenschetsend waren voor den geest en de richting van het tegenwoordige Kabinet. Is dit gebeurd? De regeering debuteerde met een wet ter voor koming van bedrog in den boterhandel, meer bekend als de Boterwet. Het ontwerp van dit wetje was nog een soort erfenis van het vorige Kabinet en even onschuldig aan eenig politiek doel als de materie zelve die tot die wettelijke regeling aanleiding gaf. Daarop kwam na schier eindelooze besprekingen tot stand een wet tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Dit was een tweede zeer bescheiden schrede op den weg van sociale wetgeving. Aan voldoening van de eischen van de eene of andere partij was ook in deze geen sprakehet is een eisch des tijds dat dergelijke maatschappelijke verhoudingen bjj de wet worden geregeld. Wij, Nederlanders, die in alle opzichten het haast u langzaam" tot onze bijzondere Ijj{spreuk hebben aangenomen, zullen de andere rijken, die ons op het gebied van sociale wetgeving reeds verre vooruit zijn, noodwendig moeten volgen. Voegt men hier nog bij een tijdelijke regeling van onze levende strijdkrachten, door den Minister van Oorlog voorgesteld en door de Kamer aangenomen, dan heeft men behoudens enkele wetjes van nog veel minder belang den ganschen inventaris van werkzaamheden door regeering en volksvertegen woordiging in een gansch jaar geleverd. Het gaat toch moeilijk, onder de daden van het nieuwe Kabinet de voorgestelde nieuwe indeeling der provinciale kiesdistricten te brengen. Dit doodgeboren kindje is in alle stilte begraven en niet één der familieleden hoort er gaarne meer over spreken. Zie, bij zoo'n volkomen gemis aan activiteit bij eene regeering, heeft men de bekentenis van regeerings- gezinde bladen niet noodig, om tot de wetenschap te geraken, dat de uitslag van de laatste parlemen taire campagne pover is. Van alle den kiezers voorgespiegelde verwach tingen, van alle punten in het kunstig in elkander gezette program van actie is niets anders tot een begin van verwezenlijking gekomen dan eene nieuwe regeling omtrent het onderwijs. Een nieuw schoolwet-ontwerp is door de regeering overgelegd; maar als men ziet welke gewichtige bezwaren o.a. door den anti-liberalen volksvertegen woordiger Mr. Huber tegen dit ontwerp zijn in gebracht, waaraan de regeering nooit geheel zal kunnen tegemoet komen zooals uit haar gewijzigd ontwerp reeds blijkt, dan is dit een bewijs te meer voor de onmogelijkheid, dat door eene zoo zonderling saamgestelde regesring iets tot stand is te brengen, wat zelfs ook maar de onderlinge bond- genooten bevredigt. Men herinnert zich, hoe bij de verkiezingen in '88 met bitterheid en felheid te velde is getrokken tegen al wat liberaal heet en zelfs de weerzin wekkendste middelen werden aangegrepen om de liberalen er onder te krijgenhoe vervolgens, toen dit door de zonderlingste sternoten-combinatie ge lukte, het tegenwoordige Kabinet in de troonrede tal van toezeggingen deed en de regeeringsvrienden in de pers bij het lof verkondigen omtrent het nieuwe ministerie zelfs ganscheljjk uit het oog verloren, dat bescheidenheid toch ook nog een deugd is. Vergelijkt men daarmede nu de daden dezer regeering dan is het zelfs den meest kortzichtige duidelijk, dat het meerendeel der kiezers, zij die dezen toestand in het leven hielpen roepen, behalve de verantwoordelijkheid van bet hoogst gevaarlijke spel dat gespeeld wordt, bovendien nog van een slechte reis zijn gekomen. Belasting-hervorming, een vraagstuk, dat met den dag dringender wordtafschaffing van accijnsen, in de eerste plaats die op zoutinvoering van persoon lijken dienstplicht, een eisch van waarborg voor onze onafhankelijkheid, wier vervulling niet langer mag worden uitgesteldmen durft noch het een noch het ander aan. Hoe menig plattelandsch kiezer is niet bij den neus genomen door de in uitzicht gestelde bescher mende rechten van den landbouw. Wel is waar is door het katholiek Kamerlid Bahlman voorgesteld van de ingevoerde granen inkomende rechten te heffen, maar wie zal nog durven twijfelen aan het lot, dat dit voorstel wacht, als niemand minder dan het hoofd van het Kabinet, de Minister Mackay, nog zeer onlangs verklaard heeft, dat de landbouwer in zijn bedrijf geen steun noedig heeft. Toen deze minister toch weinige weken geleden de Zeeuwsche nijverheids-tentoonstelling te Middelburg bezocht, zag hij, met een sneltrein het Goessche land door rijdende, van uil het raampje van zijn coupé de heerlijkste akkers en velden, en dit versterkte hem in zijne overtuiging, dat inkomende rechten en dergelijke middelen ten gerieve van den land bouwenden stand onnoodig zijn, althans in ongeveer gelijken vorm heeft Zjjne Excellentie zich tijdens een diner bij den Commissaris des Konings uit gelaten. Afgescheiden van het min of meer pikante van het geval, dat over een zoo belangrijk vraagstuk als het genoemde beslist wordt door een kijkje uit het portier van een spoorwegrijtuig, blijkt niettemin duidelijk, dat deze regeering dien door alle staathuis houdkundigen veroordeelden weg van beschermende rechten gelukkig ook niet op wil; al werd ook indertijd een deel van de kiezers die mogelijkheid voor oogen getooverd. Met de invoering van persoonlijken dienstplicht gaat het evenzoo. In het program van actie der anti-revolutionaire party komt wel degelijk dit belangrijk punt voor, maar nu, ongelukkig genoeg, verzetten de katholieken zich met hand en tand legen de invoering, met het gevolg, dat deze ge wichtige aangelegenheid onaangeroerd gelaten wordt. Van den huidigen Minister van Financiën hebben we tot dusver niet veel anders gehoord dan zijn naambij de behandeling der begrooting heeft Z. E. toch verklaard, geen heil te zien in de uitbreiding van directe belastingen. De door allen veroordeelde accijnsen op de eerste levensbehoeften, de hoogst onbillijke patentwet, zij zullen dus nog altijd maar blijven voortbestaan. Zoo'n toestand, die niet anders dan ten nadeele van het land moet zijn, was voorspeld en heeft zich in alle opzichten bewaarheid. Waar eene regeering uit zulke verschillende elementen saamgesteld is, kan van regeeren in den gezonden zin van het woord geen sprake zijn. De beide partijen, de anti-revolutionairen en de katholieken, die ieder voor zich een deel van de bestuurstafel begeerden, hebben nauwkeurig rekening te houden met elkanders belangen en inzichtenzij waken angstvallig voor iedere breuk, die tusschen hen kan ontstaan; want zij hebben elkander noodig: de een is zonder den ander niets. De kiezers, die zoo'n treurigen toestand mogelijk maakten, die de waarschuwende stem van anderen in den wind sloegen, zij kunnen thans zei ven de gevolgen zien. Wij hebben nog te veel goed vertrouwen in de oprechtheid van ons volk dan dat zij zouden meenen, als dat niet tal van hen de dwaling hebben ingezien van zich te laten leiden en misleiden door beginselen, die met staatkunde niets te maken hebben; middelen door sommigen helaas met zoo'n buitengewoon succes gebezigd. Het is waar: wij leven in een constitutioneel land waar het volk van tijd tot tijd een tik om de ooren krijgt, dien het echter te gelegenertijd teruggeeft en wee dan dengene, die hem ontvangt. Daarom kan een toestand als de bestaande niet lang duren. Oost-I.idië. Omtrent de laatste executie te Tjilegon deelt de Java-Bode de volgende bijzonderheden mede: Woensdag 10 Juli werden de zes ter dood veroor deelde muiters uit de gevangenis te Serang door een gewapend geleide, onder den 2den luitenant Haak Baetiaanse, naar Kramat Watoe gebracht en van daar door een gewapend geleide onder den lsten luitenant Baudoin afgehaald, die ze verder bracht naar de ge vangenis te Tjilegon, om Zaterdag den 13den Juli te worden opgehangen. Niet weinig verbazing wekte het op, toen op dien morgen vlak bij Tjilegon eenige duizenden Bantammers, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, zich rechts en' links van den weg schaarden, wellicht bloedverwanten, om die slachtoffers voor het laatst bljjken van belangstelling te geven. Niet lang nadat de veroordeelden de gevangenis waren binnen getreden kwamen er van de zijde der familieleden verzoeken bjj het hoofd van het plaatselijk bestuur, ook in de gevangenis te mogen worden toegelaten om hunne respectieve mannen, broederB of andere aanverwanten slamat en ververschingen te brengen, hetgeen blijkbaar niet van harte ging. Deze verzoeken werden toegestaan, mits bjj gedeelten en onder streng toezicht van politie personeel. Nadat den veroordeelden door den ass.-resid. den heer Donner, de dood op Zaterdag waB aangezegd, vroeg één hunner, met name Armadja, om, in stede van Zaterdag, Vrijdag te mogen worden opgehangen, teneinde als geloovige te kunnen sterven en in den Hemel terecht te komen, welk verzoek natuur) jjk werd van de hand gewezen. Verder ging alles geljjk de vorigen keer, met deze wyzigingen, dat nu de 1ste luit. Baudoin in het kam pement achterbleef en de 1ste luit. Ferguson naar het exécutie-terrein ging. De 2de luit. Scheer had dezelfde functie van de vorige maal. Om zes uren 's morgens kwam de cavalerie te Tjilegon aan, onder den 2den luit. Van Exter. Op het exécutie-veld ging alles juist als de vorige maal. Er heerachte echter ditmaal niet zoo'n buitengewone stilte als toen. Er was wel is waar op het galgenveld zelfs geen Bantammer te bekennen, doch op eènigen afstand daarvan stond een hoop lui naar het schouwspel te zien. Ook op Tjilegon zelf was niets van stilte te merken; alles ging als gewoon zjjn gang. In het Serangsche zijn kort geleden twee Inlan ders opgepakt, die gebleken zijn den moord op mevrouw Gubbels te hebben gepleegd, waarbjj njai Kamsidah het ongelukkige slachtoffer zou hebben vastgehouden. Amerika. New-York zal in 1892 een wereldtentoonstelling hebben en een toren nog hooger dan dien van Eiffel. Het plan is, dien toren cylindrisch en 500 Meter hoog te maken en daaromheen 48 gebouwen voor de ver schillende secties der tentoonstelling. Engeland. Lomlcu, 19 Aug. Lagerhuis. In de heden ge houden zitting vroeg de heer Laboucbère, of het waar was wat de Nat. Zeitunq dezer dagen mededeelde, nl. dat bjj het bezoek van Keizer Wilhelm te Osborne een overeenkomst was tot stand gekomen, waarojj de En- gelsche politiek zich aansluit bjj die van het drievoudig en waarbij tevens de gevolgen dezer politiek worden voorzien. Sir James Fergusson verwees in zjjn antwoord op zjjn verklaring van 19 Juli jl., te weten: dat de houding der Britscbe Regeering in geval van oorlog zich zou regelen naar de omstandigheden en naar de belangen van Engeland. De Regeering heeft geenerlei verbintenis gesloten, waardoor vrjjheid van handelen aan banden wordt gelegd. Hjj voegde er by, dat bjj het bezoek van Keizer Wilhelm geen gedachtenwisseling over deze quaestie was gevoerd. Maandag morgen is er weer een vreeseljjke moord gepleegd te Londen, in Mason Hill, Bromley Kent, waar door de politie een vrouw is gevonden, zëer ernstig aan den hals gewond. Zij is in het ziekenhuis opge nomen en heeft breedvoerige verklaringen afgelegd. Zjj constateerde, dat zij door een man in den hals ge wond was, die haar daarna in een vjjver geworpen had. De verwonding gaf aanleiding tot den dood. Zjj was vreeseljjk mishandeld. Er wordt tevens meegedeeld, dat de moordenaar niet tevreden was dan nadat bjj zyn vreeselük werk vol tooid had door het ljjk op een gruweljjke wjjze te verminken. De politie stelt alle mogeljjke middelen in het werk om den schuldige op te sporen, doch men vreest, dat hjj reeds ver weg is. De politie kan nog niet zeggen of de daad overeenkomt met het bloedig werk van „Jack the Ripper". Servië. Tusschen ex-Koningin Natalie en het Servisch Re gentschap is thans eene sclirifteljjke overeenkomst gesloten, krachtens welke H. M. haren zoon, KoniDg Alexander, driemaal 's jaars in zyn paleis te Belgrado* mag komen bezoeken. Ex-Koning Milan schjjnt voor- loopig te Weenen te willen bljjven. Frankrijk. Parjjs, 18 Aug. Aan het groote banket der 13,000 maires ueeft de President der Republiek een dronk uitgebracht. De heer Carnot huldigde daarin het succes der tentoonstelling, en zeide dat, geljjk deze, ook de bjjeenkomst der Fransche maires een schitte rend bewjjs is van Frankrjjks kracht en eenheid, welke misdadige agitaties, door partjjmannen ondernomen, er niet in geslaagd zjjn te verlammen noch te verbreken. De President bracht vervolgens dank aan de landen, die tot het welslagen der tentoonstelling hebben mede gewerkt. Frankrijk heeft zich aau hen vertoond geljjk het is: gastvrij, edelmoedig en loyaal; zjj hebben kunnen waarnemen wat 18 jaren van vrjjheid hebben gemaakt van een zwaar beproefd volk, dat het hoofd heeft weten te bieden aan het noodlot en weder den rang heeft verworven, welke der natie onder de andere volkeren toekomt. De President sprak verder de verwachting uit in de toekomst van het Fransche volk, dat misleid kan worden, maar toch steeds het goede spoor terug vindt. Frankrjjk zal niet dulden dat eene enkelepartjj de hand legt op zjjne vreedzame veroveringende twee dracht zal vergeten worden en alle republikeinsche krachten zich met elkander verzoenen. De President dronk ten slotte op de ééne ondeelbare republiek, op de vrijheid en op den bloei van Frankrijk. Aan het monster-diner van alle burgemeesters uit Frankrjjk, dat Zondag in het Industrie-paleis Slaats vond, waren de President der Republiek en de linisters en nog eenige personen van rang op een twee meter hooge estrade, waar de eeretafel was opgeslagen, gezeten, waaraan zich de tafel voor de pers aansloot, hetgeen algemeen hoog gewaardeerd wordt. Voor dit banket had men noodig 80000 borden, vervolgens 50000 vorken, 20000 messen, 16000 lepels, 15000 thee lepels en 52000 glazen. Duizend personen zorgden voor de bediening, 75 koks en 90 koksjongens zorgden voor de bereiding der spjjzen. Er is rondgedeeld 2800 liter soep, 3000 kg. visch, 2500 kg. rundvleesch en 800 eenden, waarbjj 27000 flesschen wjjn, 4000 fiesschen mineraalwater en 3000 flesschen met ijswater gebruikt zyn. Het aantal gasten bedroeg 13000. Maandag ontving do heer Carnot 8000 burgemeesters bjj zich op het Elysée. Zjj trokken voorbjj den Presi dent en gingen daarop in den tuin, waar een buffet en een muziekkorps hen wachtten. Zaterdag zjjn te Parjjs twee mannen geguiloti- neerd, n.l. de Italiaan Alforto en Sellier, die ter dood veroordeeld werden wegens het vermoorden van een huisbewaarder in een huis te Auteuil, waar zjj diefstal pleegden. Een hunner medeplichtigen werd tot dwang arbeid veroordeeld en hun mede-veroordeelde, de 20-jarige Mécrant, heeft een paar dagen geleden gratie verworven. Men zegtdat de terechtstelling later dan eerst be paald was, is geschied, omdat de Schah, als hjj nog in Frankrjjk was geweest, er stellig bjj had willen zjjn en de tegenwoordigheid van den „Koning der Koningen" den beul zenuwachtig gemaakt zou hebben. .Duitschland. Berljju, 19 Aug. Naar men verneemt, zal de jongste zuster des Keizers, Prinses Margarethe, zich eerlang verloven met den toekomstigen Groothertog van Luxemburg, den Erfprins van Nassau. In Westfalen worden toebereidselen gemaakt voor de aanwezigheid van den Russischen Kroonprins bjj de Keizer-manoeuvres. Keizer Wilhelm heeft bjj zjjn verblijf te Peterhof den Kroonprins persoonljjk tot het bijwonen van die manoeuvres uitgenoodigd, maar, naar het schjjnt door een misverstand, bleef het schrifteljjke antwoord op dié uitnoodiging uit, en de Kroonprins reisde, bjj gelegenheid van het jubileum te Stuttgart, Berljjn voorbjj zonder zich daar op te houden. Het schjjnt dat do zaak thans opgehelderd is, zoodat de Kroonprins de uitnoodiging aannam. Men heeft hier over deze zaak het zwjjgeu bewaard omdat men, nog afgezien van den zeer geschokten gezondheidstoestand van den Kroonprins, wegens de te St. Petersburg loopende stroomingen tot op het laatste oogenblik de mogelijkheid van onverwachte gebeurtenissen in het oog houdt. Ten aanzien van het tjjdstip, waarop de Czaar zal komen, beerscht nog steeds onzekerheidhet heet nu weder dat hjj den 16den September te Berljjn zal aankomen. Daarmede schjjnt in verband te staan dat de opperhofmeester van den Czaar, graaf Nesselrode, heden alhier aangekomen is. België. Een hevige brand heeft Maandag nacht te Schaer- beek (Brussel) het huis van een bakker binnen korten tjjd geheel vernield. De bewoners moesten in hun nachtgewaad uit de vensters springen, om hun leven te redden. Een man kwam, naar men vreest, in de vlammen om het leven. Yan de overigen overleed een vrouw aan de gevolgen van den val en zeven anderen werden meer of minder ernstig gewond. Onder degenen, die den gevaarvollen sprong waagden, was een vrouw in het allerlaatste stadium eener „interessante positie". Zjj beviel eenige uren later van een flink dochtertje, en kraamvrouw en kind waren volgens de laatste berichten naar omstandigheden welvarend. De brand bleef tot het huis van den hakker beperkt. Nederland. Snoek, 19 Aug. In den loop der vorige week vervoegden zich bjj den burgemeester alhier een 80- jarige man en een 79-jarige vrouw, broeder en zuster, die een erfenis kwamen opvragen van een oom, die hier in 1824 moet zjjn overleden. De vrouw had op haar hemd een wollen lap genaaid, waarachter een akte van overljjden, die moest dienen als bewjjs voor het recht op genoemde erflating. Al 6poedig bleek dat hier werkeljjk in 1824 een oom van die lieden was gestorvenmaar de man, die destjjds het beroep van wever uitoefende, was arm gestorven, waarom onze oudjes maar besloten de terugreis naar Duitschland evenals de heenreis, nl. te voet, weer te ondernemen. 's Gravenhage, 20 Aug. Tweede Kamer. In de heden geopende zitting stelde de voorzitter voor Donderdag 11 uren de schoolwetsherziening te be handelen. De heer Farncombe Sanders bestreedt dit. Hjj verklaarde als eerljjk man onvoorbereid te zjjn, doch zonder eenige zucht tot tegenwerking od zelfs bezield met den wensch om behoudens een enkel punt het ontwerp aan te nemen. Uitstel kan in geen enkel opzicht schaden. De heer Schaepman bestreed uitstel. Het hoofdbe ginsel is onveranderd gebleven en sedert April bekend. De heer Sanders onderschat zjjn wetenschap. Bij uitstel zou de Eerste Kamer eerst in 1890 misschien het ont werp behandelen, 's Lands belang eischte de behande ling nu. De heeren Gleichman, de Beaufort en Yan Houten bestreden de geprecipiteerde behandeling. De heer van Houten wees er ook op, dat de voor lichting van vereenigingen en gemeentebesturen ont breekt. De heer Lobman bestreed het uitstel als volstrekt onnoodig. Ieder was nu voorbereid op de behandeling en de wjjzigingen zyn vooraf in de pers besproken. De heer Rutgers betoogde dat een richtige afhan deling in 14 dagen onmogeljjk is en met het oog op het petitierecht ongeoorloofd. De heer Roëll verklaarde, dat het ook hem volslagen onmogeljjk was om amen dementen voor te bereiden. Het voorstel van den voorzitter werd daarop aangenomen met 48 tegen 38 stemmen. Morgen te 3 uur komt de Kamer bijeen ter behandeling van kleine wetjes. De Eerste Kamer is bjjeengeroepen tegen aan staanden Maandag acht uren. Naar men meldt neemt de belangstelling in de arbeiders-enquête, door de werklieden te Amsterdam te houden, steeds toe. Er zjjn nu omstreeks 20 seotiën ge vormd, die elk een bepaalden werkkring hebben te vervullen, In het geheel nemen thans 27 vereenigingen aan deze beweging deel. Het muziekfeest te Tilburg door de harmonie Orpheus", aldaar, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan te geven, zal beginnen op Zondag 25 Augustus, des voormiddags te halt twaalf, wanneer de 29 mede werkende muziekgezelschappen aan het station zullen ontvangen worden om aan den optocht deel te nemen. Deze zal bestaan uit de genoemde muziekgezelschappen, eene eerewacht te paard, verschillende corporatiëo, gilden en handboogschutterjjen en zeven prachtige triomfwagens, alsde Godin der muziek, omgeven door componisten; Orpheus naar de onderwereld; Tilburg in de 20ste eeuw, eDz. De stoet zal naar de Yelthoven trekken, alwaar door ongeveer 700 personen de »Orpheusmarsch" zal uit gevoerd worden, na afloop waarvan de eerewjjn aan de bestuursleden der verschillende gezelschappen zal worden aangeboden. Des avonds te 8 uren zal een groote fakkeloptocht door de stad gehouden worden en daarna uitreiking van 4 medailles aan 4 jubilarissen, die medeoprichters van het gezelschap zjjn. Bergen op Zoom, 19 Aug. Zaterdag avond had hier een treffend ongeluk plaats. Met den trein, die hier om 7,29 vertrekt, reisde een jeugdig paartje uit Ylissingen naar Rotterdam om daar de kermis te gaan bjjwonen. Nauweljjks echter was de trein buiten het station of de vrouw viel uit de coupé, met het gevolg, dat zjj deerljjk gekwetst werd opgenomen en even nadat men haar in 't station had gebracht, over leed. Men vermoedt, dat het ongeluk veroorzaakt is doordien de vrouw zich uit het portierraam heeft ge bogen om haar man, die even uitgestapt zjjnde, door de drukte niet meer in dezelfde coupé kon stjjgen, een paar woorden toe te roepen en het portier toen opengegaan is. De toestand van den echtgenoot, die in vrooljjke stemming de reis ondernam, laat zich beter begrjjpen dan beschrijven. Hij was schier krank zinnig van smart en men heeft hem met geweld moeten bedwingen, daar bjj in de eerste oogenblikken zich van 't leven wilde berooven. Door de noodrem te laten werken, stond de trein op korten afstand stil. Zondag avond viel er opnieuw een ongeluk voor, nu met de laatste tram, die van Antwerpen komt. Een kwartier buiten de stad nameljjk werd een man de beide beenen boven de knie afgesneden. De onge lukkige, ongeveer zestig jaar oud en gehuwd, ging zich dikwjjls te buiten aan sterken drank men ver onderstelt daarom, dat hjj in beschonken toestand over de rails is gestruikeld en de kracht beeft gemist om weder op te staan. Hjj werd onmiddelljjk naar 'tgasthuis vervoerd. Zjjn toestand is zeer bedenkelyk en er bestaat zeer weinig kans op behoud. "Vlissiugron. Maandag en Woensdag der vol gende week zal door de schutterjj alhier een onderlinge compagnie-schietwedstrjjd worden gehouden om ver schillende prjjzen. Deze wedstrijd heeft plaats omdat de prov. schietwedstrjjd der d.d. schutterjjen niet zal gehouden worden. MAdtlelBurg:. Zondag a.s. kan men hier weer een druk bezoek van Belgische pleizierreizigers wachten althans er zullen omstreeks 700 Belgen te Middelburg en Ylissingen aankomen. Des namiddags te 2 ure zal eene matinée-musicale gegeven worden in het Schutters hof door een Belgisch muziekkorps, waarvan de opbrengst zal strekkeu ten voordeele der armen. Dit is nu reeds de derde maal dat door Belgische muziekkorpsen matinée's gegeven worden, waarvan de opbrengst na aftrek van eenige noodige kosten strekken ten voor deele der armen. Goes, 20 Aug. De leeraar in scheikunde en natuurl. historie aan onzeH. B. S., Dr. W. Stortebeker, is benoemd tot leeraar aan de Zuid-Hollandsche hoeve voor zuivelbereiding. Mej. A. J. van Leghem, onderwjjzors aan de meisjes school alhier, verwierf de acte A voor middelb. Duitsch. Het Goesche muziekgezelschap »Euphonia" is uitgenoodigd tot deelneming aan het internationaal festival te Antwerpen. Zondag a.s. zal het zjjne wel luidende tonen door de trotsche Scheldestad doen weerklinken. Ernst en scherts bjj de schutterjj. Terwjjl de eene schutter het luide doet weerklinken, dat bij van de gansche »zooi" niets af weet en dat hjj niettemin is benoemd tot fourier, steekt een ander schutter het niet onder stoelen of banken »dat hjj er niets meer aan dee" en dientengevolge is hjj beboet en by onwil om die boete te betalen, voor het front van den troep gearresteerd en onder den toren opgesloten. De collecte voor de school met den bjj bel heeft in de verschillende kerken opgebracht f 174,41' tegen f 227,31' in het vorige jaar. Bij voorbaat! Niettegenstaande zich in Goes geen spoor van eenige varkensziekte voordoet, hebben de slagers goedgevonden nu reeds den prjje van het varkensvleesch te verhoogen, en omdat het toch in dezelfde moeite doorgaat, ook maar den prjjs van het kalfsvleesch in dezelfde opwaartsche beweging doen deelen. Als de varkensziekte werkeljjk ook hier doorbreekt, zullen ons de schroeven waarscbjjnljjk nog wat nader worden aangezet. De Minister van Waterstaat heeft goedgevonden te bepalen dat de heeren J. Waale Jr. en W. G. A. Feltzer, commiezen 3de klasse der posteryen, onderling van standplaats verwisselen, zoodat met 1 September de heer J. Waale wordt geplaatst te Goes, en de heer Feltzer te Leiden. Tholeu. Dinsdag hield Floralia in het lokaal »Non Semper" haar 10de tentoonstelling. Yan de 680 afgegevene plantjes waren 437 ingeleverd om mede naar de prjjzen te dingen. Door eenige ingezetenen waren prachtige planten en beelden verstrekt om de zaal te versieren, welke dan ook door den tuinman yan Sorge keurig ingericht was. Er waren 4 prjjzen in geld en 7 in voorwerpen uitgeloofd, welke aan de volgende personen werden uitgereikt. P. Quist 2,50, Js. Vercouteren ƒ2, W. van Dullemen ƒ1,50, Wedr. Leupen 1, L. Marieaux 2 bloempotten, R. Fokker een spoormand, Adr.» Eist een presenteerblad, C. van den Broek een komfoor, Stientje Sakko een inktpot, Matth. de Jonge 2 kussen en de Wed. Eogel- vaart een koffieblad. Tjjdens de uitreiking gaf het alhier bestaande fanfarenkorps Concordia" eenige nummers ten beste. Scherpenisse, 21 Aug. Benoemd tot postbode van Rittem op Middelburg, de heer D. Boogaard van Scherpenisse, thans als zoodanig in functie te St. Annaland. Yan hier kan gemeld worden, dat de vlekziekte onder de varkens in eene hevige mate toeneemt, reeds zyn in korten tjjd 35 dieren aan deze besmet- teljjke ziekte gestorven en tot heden nog 15 als ziek aangegeven. Het is, vooral voor de arbeidende klasse, eene groote ramp, velen die met kommer den winter tegemoet zien. Stavenisse, 20 Au?. In de heden alhier gehouden vergadering van den Dykraad der Water- keering van het Calam. Waterschap Stavenisse werd gedaan de rekening en verantwoording over 1888/89. De inkomsten bedroegen 16195,04, de uitgaven 14529,96', zoodat ze sluit met een saldo van 1665,07'. Er werd behandeld een voorstel van het bestuur, toegelicht door begrooting en teekening, tot het bestor ten van een gedeelte van den oever bjj den Westnol, raai 14 tot 16, over 1924 M2. met 770 scheepston afval van Lessinesche en Basaltsteen en 770 scheepston Waalpuin. Deze verdediging is noodig geworden door den op 20 Maart j.l. ontdekten val. Het oevergedeelte is in Mei j.l. door den helmduiker Visser van Bruinisse onderzocht en bovengenoemd plan van bestorting daarop gebaseerd. De raming is 4290. Opgemaakt werd een staat van voordracht, ter voorziening in de met 1 Nov. a.s. vaceerende be trekking van lid van bestuur. Deze luidt: M. vanLuyk, aftr. lid, L. Hage en C. Tujjnman, waaruit door Z. M. den Koning eene benoeming moet worden gedaan. ESx-uinisse, 20 Aug. In een tjjdvak van nog feen acht maanden verloor de gemeenteraad alhier rie verdienBteljjke leden door den dood. Gisteren toch overleed in den ouderdom van 62 jaren, de Heer J. Elenbaas, in leven lid van den Raad en Wethouder der gemeente. Gedurende de reeks van jaren, dat de Heer Elenbaas zitting had in den Raad, toonde bjj steeds te zjjn de rechte man op de rechte plaats. Door zjjn helder oordeel en grondige kennis van gemeente zaken was hjj een vraagbaak voor velen. Steeds bevorderde hjj met hart en ziel datgene, wat hjj meende in het belang der gemeente te zjjn. Ge wichtige diensten heeft hjj dan ook aan ons dorp bewezen. Zjjn heengaan zal niet alleen door de familie betrekkingen maar door de gansche gemeente lang betreurd worden. Burjjh, 21 Aug. Verleden Maandag is hier eene vergadering gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van den Burgh en Westlandpolder. De rekening over het dienstjaar 1888/89 werd vastgesteld in ontvang op 8269,71 en in uitgaaf op 8178,36. Verder werden tot leden van den Dijkraad van dit Calamiteus Waterschap herkozen de heeren F. Boot en H. Beuke laar. Zierikzee, 19 Aug. Aan den Minister van Fi nanciën is een adres gericht van den volgenden inhoud: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, eigenaars van hoogaartsen en blazer- schuiten, wonende te Brouwershaven, dat het reglement van de meting der binnenvaartuigen en het recht van patent onderworpen, vastgesteld bjj koninkljjk besluit van 22 April 1852 Staatsblad no. 64), ter uitvoering van 12 van tabel 16 der Patentwet, verschillende voorschriften bevat omtrent de wjjze van meting der belastbare ruimte der binnenvaartuigen, waardoor de ruimte veel grooter wordt aangeslagen dan zjj in wer- keljjkheid is; dat van de gemeten belastbare ruimte niet slechts de grootte van het patent afhangt, maar ook het havengeld, schutgcld enz. dat de meeste eigenaars van hoogaartsen en blazer schuiten voorzien zijn van patent, en wel te Brouwers haven van de 10 vaartuigen er 9 patent hebben, hetgeen na onderzoek ook het geval bljjkt te zjjn in naburige gemeenten, zoodat bjjv. te Bruinisse van de 113 er 99, te Ouddorp vao de 15 vaartuigen er 14 en te Goede reede en Stellendam van de 38 er 21 van patent voorzien zjjn dat herhaaldeljjk over deze zaak is geklaagd, en de opvolgende Ministers van Financiën de gegrondheid der klachten hebben erkend, zooals ook bljjkt, door dien in 1882 eene commissie is benoemd om het regle ment te herzien, welke commissie in het begin van 1883 een nieuw reglement aan Zjjne Excellentie den Minister van Financiën heeft aangebodendat evenwel het reglement tot nu toe niet is herzieD, tot groot nadeel der binnenvaart; redenen waarom adressanten de vrijheid nemen Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken een nieuw reglement voor de meting der binnenvaartuigen te doen tot stand brengen. 'tWelk doende, K. VAN DER LINDE. Brouwershaven, 17 Augustus 1889.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1