ZIERIKZEESCHE IEllWSBODE. Dinsdag 20 Augustus 1889. NIEUWSTIJDINGEN" Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Tndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5734. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en "Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. AFKONDIG INC. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het eerste kwartaalskohier voor de belasting op het personeel dezer gemeente, dienstjaar 1889/90, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zieeikzee, den 17 Augustus 1889. J. P. N. ERMERINS. Oost-Indië. Batavia, 15 Juli. Uit Kotta Radja wordt o. a. geschreven, dat het met luitenant Steinmetz goed vooruitgaat, en dat weer 150 mindere militairen met deze mailboot naar Padang zyn overgebracht, waarvan ruim 100 met beri-beri. Ook onder de officieren gaat de ziekte weder eenige offers vragen, daar de apotheker 2e klasse De Wolö en de luitenant der infantrie Oos terman wegens die ziekte moesten geëvacueerd worden. Amerika. Thomas Alva EdisoD, de groote uitvinder op wien thans, bg een bezoek aan Europa, weder de alge- meene aandacht is gevestigd, word den llen Febr. 1847 te Milan (Ohio) geboren, als de zoon van een braaf handwerksman, van Hollandgcbe afkomst. Tot 1860 woonde by by zijn vader te Port Huron (Michi gan). Als twaalfjarige knaap verkocht hy lucifers en dagbladen aan de reizigers op den Grand-Trunk- apoorweg. Ook moet hy toen in een waggon op dien spoorweg een krantje gesteld, gezet en gedrukt hebben, waarin hy allerlei nieuws mededeelde, dat een corres pondentie-bureau hem aan de verschillende stations berichtte. De knaap was daarmee vaak de groote bladen voor. Zyn blad was o. a. bet eerste, dat bericht gaf van den slag by Pittsburg. Later verwierf hy zich in verschillende vakken o. a. de telegraphie allerlei kundigheden. Vooral legde hy zich toe op natuur-, schei- en werktuigkunde; met welke schitterende uitkomsten is bekend. Zyn naam werd eerst in 1877 populair iu Europa, door zyn telephoon voor groote afstanden. Hy verkocht het patent daarvan voor 100,000 dollars aan de Western Union Company. Zyu phonograaf sinds korten tijd door hem verbeterd en zyn tallooze andere nuttige uitvindingen, en niet het minst zijn electrische lampen, deden het overige om hem een wereldberoemden naam te verschaffen. Edison is tegenwoordig bezig met het voortzetten van proeven met den >telephote", een toestel, waarmee men op zeer groote afstanden zal kunnen zien. Zyn werk daarmee vordert goed en hy hoopt binnen vyftien of achttien maanden er mee gereed te zyn. In zyn laboratorium te Menio Park en sedert eenige jaren ook te Leweln, by Oranje (op 15 mylen afslands van New-York), waar hy 3000 personen in zyn dienst heeft, wordt het uitvinden met methode uitgeoefend het zyn »uitvindingfabrieken" en er zyn daar hulp middelen van allerlei aard, zooals nergens elders worden gevonden. Er worden daar millioenen uitgegeven, maar ook millioenen verdiend. Edison heeft thans voor zich persoonlyk een vermogen van 10,000,000 ver worven. De beroemde uitvinder en zyn jonge vrouw (zyn tweede) met wie hy sinds drie jaren gehuwd is, wonen tegenwoordig te Leweln. Hun huis ziet er betrekkelijk eenvoudig uit; maar alles geschiedt er als door toovery. De deuren gaan er open door electriciteithet eten komt er op tafel in wagentjes, door electriciteit ge dreven; men vindt er electrische schellen, electrische schilderyen, telephonen enz. Deze moderne toovenaar, van wien men nog veel voor de toekomst kan verwachten hy is pas 42 jaren oud is een zeer eenvoudig man, vriendelijk, altyd opgewekt, lang van gestalte, met zeer heldere blauwe oogen en blonde haren, die reeds grijs beginnen te worden. Hy leidt een weinig aan hardhoorendheid, waardoor het moeilyk wordt een lang gesprek met hem te voerenmaar hy tracht dat gebrek zoo goed mo gelijk te verhelpen, door de woorden van de lippen des sprekenden af te zien. Van San Digo tot San Francisco en in de Noor delijke havens van Oregon is desertie van zeelieden zoo aan de orde van den dag dat zelfs de commandanten van oorlogsschepen deze havens slechts in de hoogste noodzakelijkheid bezoeken. Zoodra een schip in een dier zeehavens binnenkomt, worden in den regel alle manschappen door li9t of geweld overgehaald om te deserteeren, om daarna door de huurbazen weder op andere schepen te worden geplaatst. De »Krimps"' of huurbazen hebben daar op drie wijzen voordeel door. Ten eerste krjjgen zij hun verhuurloon van de zee lieden, ten tweede van den gezagvoerder van wien zy de manschappen afstelen voor nieuwe zeelieden, en eindelijk van den kapitein voor het weder terugbe zorgen van de afgetroggelde matrozen. Behalve het handgeld dat de gezagvoerders betalen, en dat ge woonlijk in de zakken dier bloedzuigers verdwijnt, moeten de gezagvoerders voor iederen man nog 50 dollars, zoogenaamd bloedgeld betalen, zoodat sommige schepen voor het aanwerven vaD nieuwe manschappen over de duizend dollars hebben te betalen. Om zeelieden buiten de huurbazen om te verkrijgen is onmogelyk, dewyl deze de markt geheel in handen hebben en de buiten hen aangeworven manschappen weder van boord ronselen. Yele schepen hebben weken lang zonder volk in deze havens zeilklaar gelegen, dewijl de gezagvoerders zich het ongenoegen van die zielverkoopers op den hals hadden gehaald, waarom zy hun geen volk wilden leveren, en waren zy ten slotte genoodzaakt om de grootste geldelijke offers te brengen tot verkrijging van manschappen, om eindeljjk naar zee te kunnen komen. Onlangs is echter de wet gevende macht van den staat Oregon, in de haven van Portland en Astoria tusschen beide gekomen om aan deze hemeltergende toestand een einde te maken. Er is eene wet gemaakt om aan de afzetterijen dier ron selaars paal en perk te stellen. Artikel 1 bedreigt ieder welke een zeeman tot desertie aanspoort of hem verleid zonder toestemming van den gezagvoerder ook slechts tijdelijk te verlaten, met gevangenisstraf of geldstraf of met beide te zamen. Eene gelijke straf treft diegene, welke een gedesser- teerde zeeman in zyn huis ontvangt of verbergt. Vol gens artikel 3 van genoemde wet wordt ieder die van een zeeman geld aanneemt om hem aan boord van een schip te verhuren met een gevangenisstraf van 100 dagen en eene geldboete van 200 dollars als maximum, gestraft. Dezelfde straf heeft volgens artikel 4 diegene te wachten, welke van een reeder of scheeps-gezag- voerder meer dan 10 dollar voor het leveren van een zeeman aanneemt, evenzoo ieder die zonder verlof van den gezagvoerder of zonder daartoe bevoegd te zijn aan boord van een schip komt dat geen passagiers aan boord heeft. Officieren of manschappen mogen wegens schulden niet vastgehouden of gearresteerd worden. Voor diegene, welke een zeeman wegens schul den arresteert of terughoudt, zyn nog veel zwaardere straffen bepaald. Het havenbestuur van Portland en Astoria is aangeschreven om beambten aan te stellen, ten einde op de nauwkeurige naleving van deze wet het oog te honden. Men mag hopen dat door deze Dieuwe wet, zooverre die voor da havens in Oregon in werking treedt, aan de schandelijke handelwyze der huurbazen en zielverkoopers een einde gemaakt zal worden. Het is te wenschen dat niet aleen voor Oregon, maar ook in alle zeeplaatsen der wereld, der gelijke strenge strafbepalingen tegen desertie van zee lieden worden gemaakt. Er is weer een wedetryd gehouden tusschen twee passagiersbooten van Engeland naar New York. De „Teutonic", een nieuwe boot van de „White-Star-Line", wilde de reis in korter tyd afleggen dan de „City of New-York" van de „Inman'Myn, maar verloor het. De „Teutonic" had 6 dagen, 14 uren en 20 minuten noodig, de „City of New-York" 6 dagen en 14 uren. De „Teutonic" maakte echter de reis voor de eerste maal, terwyl de »City of New-York" reeds geruimen tijd in dienst is. Engeland. London, 16 Aug. Iu het Lagerhuis heeft de heer Lewisham heden verklaard, dat de regeering nog steeds overtuigd is, dat de toestand van het Neder- landeche vee zoodanig is, dat zy het niet noodig acht het in werkiDg treden van het bevel, waarby de invoer van vee uit Nederland wordt toegelaten, zonder dat het wordt geslacht of aan qurantaine onderworpen, te verdagen tot na den daarvoor eenmaal gestelden datum. Frankrijk. Een der lifts van den Eiffeltoren ia Donderdag by net neerdalen opeens blyven steken, 20 Meter boven het tweede platform. De vyftien passagiers, die na- tuurlyk zeer verschrikt waren eenige dames vielsn zelfs in onmacht werden met de hulp van een geïmproviseerde brug naar de trap er uit geholpen. Edison zal een maand te Parys blyven. Op zyn reis van Amerika, zoo gaf hy aan een correspondent te kennen, bracht hy uren achtereen door op het dek van het schip, turend naar de wolken »en zich woe dend makend over het verloren gaan van zooveel kracht". Éénmaal hoopt hy ook den wind en de Niagara-watervallen voor de electriciteit te kunnen gebruiken. Ook de luchtvaart was een probleem, dat hem ernstig bezig hield -Duitschland. Berlijn, 15 Aug. De Keizer van Oostenryk is heden avond te 9 uren over Leipzig naar Ischl ver trokken. Keizer Wilhelm begeleidde Keizer Frans Jozef in een met vier paarden bespannen open rijtuig, naar het Anhalter spoorwegstation, waar hartelyk afscheid werd genomende Vorsten omarmden elkander her haaldelijk. Langs den weg, welke naar het station ge leidt, had een groote menigte post gevat, welke de Vorsten met groote geestdrift toejuichte. Aartshertog Frans en het gevolg des Keizers waren reeds aan het station aanwezig en vertrokken een half uur later naar Keizer Wilhelm wordt den 20n te Straatsburg verwacht. Den 22n zal te zyner eere een optocht met lampions worden gehouden, waarvoor zich ruim 6000 deelnemers hebben aangemeld. 16 muziekkorpsen en 1100 zangers zullen den Keizer een serenade brengen. Nederland. Amsterdam, 18 Aug. De vorige week over leed alhier zekere Jan Smit, wonende in de Schoutensteeg, in den ouderdom van 89 jaar. Hy was daar algemeen bekend onder den naam van »Oompie" of »Janoom". Deze man heeft indirect zeer veel bygedragen tot de uitbreiding van het café Krasnapolsky, want daar hy bezitter was van onderscheiden huisjes in genoemde steeg, heeft by door verkoop er van medegewerkt tot de ^vergrooting van dat café. Één huisje slechts, hetwelk onmiddellijk aan den tuin greost, en hetgeen de heer K. ook gekocht had, moest blyven staan en door hem tot zyn dood bewoond blyven, waarvoor hy dan ook van den heer K. wekelyks eene /toelage van een paar flesschen wyn kreeg. Zijn leven qvas gelijk aan dat van een armen kluizenaar, die, hoe wel hy het er ruimschoots van nemen kon, dit alleen niet deed, maar zelfs uit zuinigheid of liever gierigheid niets liet reinigen, en zelfs zyn eigen lichaam op dat punt geheel verwaarloosde, totdat eene week of zes ge leden, toen hy ziek werd, eene nicht van hem in huis kwam, een en ander schoonmaakte en op orde bracht. Nu hy echter dood is kan het café Krasnapolksy, zoo noodig, al wederom door vergrooting van den tuin worden uitgebreid. Voor 8 jaar ongeveer werd by genoemden Jan Smit een zak met 1000 gestolen, waar van de daders nimmer ontdekt zyn; wel een bewysdat de man, die als een behoeftige leefde, er zeer goed byzat en een beter leven had kunnen hebben. Verschillende bewoners der Schoutensteeg zyn door hem in zijn testament bedacht. Als een bewys voor het drukke passagevervoer naar Amerika met de booten der Nederlandsch- Amerifeaanache Stoomvaartmaatschappij" moge dienen, dat cle directie een rODdschryven aan baar agenten heeft gezonden, waarin zy worden verzocht geen pas sagiers le en 2e klasse aan te nemen, welke als zoo danig vóór of op den I4n September a.6. wenschen te vertrekken. Graveuliago, 18 Aug. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat de consul to Buenos-Ayres, de heer Van Riet, voor het laatst tijdens zyn verblyf hier te lande, aan 's Ministers departement te spreken zal zijn op Dinsdag en Woensdag 20„en 21 Augusutns e.k., des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren. Den opzichter by den waterstaat 3de kl. J. Koo reman, te Hellevoetsluis, die mot 1 September verplaatst wordt, is nader Nieuwediep als standplaats aangewezen. Belle voetsluis, 17 Aug. De heer J. van den Berg, commissaris der loodsen alhier, vierde gisteren zyn 50jarig jubileum. Den 16 Aug. 1839 als matroos in den Loodsdienst opgenomen, werd hy reeds in Juli '46 bevorderd tot zeeloods. In die betrekking onder scheidde hy zich door getrouwe vervulling zyner plichten, zoozeer, dat de kapiteins van thuisvarende schépen den kloeken loods volgaarne hunne bodems toever trouwden. Na een dikwerf moeitevollen diensttijd van 22 jaren, werd hy 1 Juli 1868 benoemd tot adjuoct- commissaris der loodsen te Helle voetsluis. Daarna klom by op tot commissaris en werd als zoodanig aan den Hoek van Holland geplaatst. Deze standplaats ver wisselde by weldra met die te Brouwershaven en 1 Mei 1885 werd by overgeplaatst naar zyn tegenwoor dige standplaats. Ter belooning zyner betoonde mensch- lieveudheid by het redden van drenkelingen werd hy in Maart '83 benoemd tot broeder van den Ned. Leeuw. Te Brouwershaven zoowel als te Hellevoetsluis keurden zyn medeburgers hem eene plaats in den Gemeente raad waardig. Ook hier toonde by te zyn, die hy steeds waseen rondborstig, eerljjk zeeman met een helder hoofd en warm hart Den krassen 70jarige was gisteren een onvergetelyke feestdag bereid. Des morgens te 11 uren werden hy en zyn familieleden door het loodspersoneel in het keurig versierde commissaris-kantoor ontvangen. Daar werd hy begroet door den loodsschipper le kl. M. van der Kuil, die den jubilaris namens het personeel van den kustdienst een prachtige pendule in den vorm van een1 vuurtoren aanbood. Diepbewogen dankte de heer Van den Berg voor dit zoo toepasselijk huldeblyk. Daarna richtte ae heer J. de Neef, ontvanger der loodsgelden, een hartelyke toespraak tot den held van 't feest, die niet minder erkentelyk werd beantwoord. In den loop van den dag werd hy door tal van autoriteiten ge complimenteerd. De inspe<£kur in het 4de en 5de dis trict, A. de Brujjne, was daartoe zelfs opzettelyk uit Rotterdam overgekomen. Ter eere van het zeldzame feest waren vele gebouwen en alle vaartuigen, van de Marine zoowel als van par ticulieren, met de Nederl. driekleur getooid. Buist, 16 Aug. In de heden gehouden gemeente raadszitting is besloten tot opheffing der gasfabriek op 15 November a.s. Vlissingen. 17 Aug. In den Gemeenteraad is S'ateren besloten tot het aanstellen van eenen contro- ur voor de bevolking^op een belooning van 600 'sjaars. Op het verzoek van de afdeeling van den Sociaal-democrati8chen Bood om van gemeentewege werklieden in de gelegenheid te stellen tot bywoning van de Parysche wereldtentoonstelling, werd metalge- meene 9temmen al wjj zend beschikt. Middelburg-, 17 Aug. In de zitting van den Gemeenteraad werd heden tot tijdelyk wethouder be noemd de heer van der Harst, tevens tot ambtenaar van den burgerlyken stand. De Leer De Stoppelaar, eerst benoemd, had voor de benoeming bedankt. De Voorzitter herdacht in een gevoelvolle rede den overleden verdienstelijken wethouder den heer Ermerins. Cortgene, 17 Aug. De oeverafschuiviDg van den Anna Friso-polder is ongeveer 190 M. laDg, 100 M. breed en de grootste diepte ongeveer 10 M. Deoostdam achter het oeverwerk is weggevallen, het oeverwerk op het landeind, de middeldam en de nol zyn beschadigd. Ierselre, 18 Aug. De heer J. C. van den Burght heeft zjjne benoeming als wethouder aangenomen. Zoo langzamerhand begint men over den toestand der oesters op de Iersche oeBterbank een juist oordeel te vellen; de maanden Mei en Juni, met de hooge temperaturen, gaven sterke groei aan jonge en oude oesters; het water was toen warm en het oesterbroed viel dit jaar ODgeveer 14 dagen vroeger dan gewoonlijk en in ruime mate. Iu het vorige seizoen was de broed- val geheel mislukt. Voor dit jaar telt men op vele plaateen 30, 40, ja 50 oesterbroedjes per pan als ge middeld cjjfer, terwyl zelfs pannen met 100 en meer broedjes als uitzondering worden gevonden; hierover dus alle reden van tevredenheid. De grootere oesters, bestemd voor de comsumtie in dit komende seizoen, aanvangende met 1 Sept., zyn nu reeds beter gevischt en veel sterker ontwikkeld dan in bet vorige jaar. Wat meer warmte en minder regen is thans zeer ge- wenscht en komen die factoren de oesterkweekers in de eerstkomende zes weken nog ten goede, dan is met allen grond dit jaar eene zeer mooie oesterproductie te wachtenwat najaarswarmte is echter noodig, ten einde verdere verkoeling van het water te voorkomen. De val van mosselzaad deed dit jaar op de oester- banken zeer weinig nadeel, hetgeen werkelijk een geluk mag genoemd worden, waDt dat zaad heeft in de laatste drie jaren zeer veel nadeel toegebracht. Over het algemeen is dus de toestand der oestercultuur op dit oogenblik veel gunstiger dan in de laatste jaren en herademen de oeBterkweekers dan ook niet weinig. Terneuzi-u, 17 Aug. Onder gunstig weder had eergisteren en gisteren de tweedaagsche schietwedstrijd plaats, uitgeschreven door de Scherpachuttersvereeniging »Voor Vaderland en KoniDg" alhier. De Korpsprys (zilveren medaille) werd behaald door de vereeniging »Medioburgum" van Middelburg. Bij de verkiezing van een lid voor den Gemeen teraad te Sas van Gent werden uitgebracht 81 stemmen. Gekozen werd de heer E. Schits met 46 stemmen. Sehorpenisse, 18 Aug. Door het gemeente bestuur alhier is benoemd tot keurmeester op het geslachte vee, de heer J. Z. Riscb, Ryks-en Provinciaal Veearts in onze gemeente. Diirltslancl, 17 Aug. Gisteren arriveerden alhier eenige leden vau do rechterlijke macht te Rotterdam, ten einde een onderzoek in te stellen naar een ver moedelijk gepleegden kindermoord. Zonder dat iemand er mede bekend was, is alhier eene vrouw bevallenmen vond althans eenige uren later een kinderlijkje in een emmer water onder bed staan. Het lijkje werd geschouwd door de heeren dr. De Voogd uit Arnhem, die toevallig te Dirksland logeert en dr. Rinkel en naar men zegt, is uit die schouwing gebleken, dat bet wicht geleefd heeft en het hoofd was ingedrukt bjj het stoppen in den emmer. De moeder moet dan ook de misdaad bekend hebben. Zïerilsisee, 19 Aug. Indien het gezegde: »men moet de kwaal kennen om ze te beBtryden", waarheid bevat (en hieraan twjjfelen wjj niet) dan heeft de heer Mr. A. J. F. Fokker, Voorzitter van het Bestuur van het Waterschap Schouwen, een nuttig werk gedaan, met hetschryven vaneen werkje getiteld:]» Een nieuwe vjjand onzer zeeweringen". De bekende ethnoloog deelt hierin mede, de resul taten van persoonlyk en anderer onderzoek naar de werking van de voor onze zeeweriugen zoo verderfelijke Limnoria lignorum en geeft middelen aan om deze zooveel mogeljjk te bestrjjden. Elk die met waterstaatszaken in betrekking staat, behoorde zich dit werkje, dat in eiken boekhandel verkrygbaar is en slechts 60 centen kost, aan te schaffen. Onze stadgenoot, de heer E. W. Mus, ontving een schry ven van schipper C. Boomsluiter te Stavenisse, waarin deze meldt, dat bjj het door eerstgenoemde vervaardigde vocht tegen de pokken aan vaartuigen heeft gebruikt, en dat hy j 1. Zaterdag, toen by na 44 dagen zyn vaartuig weder op de balken zette, daar aan geen enkele pokken heeft gevonden, terwijl het anders in 14 dagen vol zat. De jaarlykscbe oproeping van deelgerechtigden in de renten der nalatenschap van Clara Jansdr. van Sparwoude, brengt ons in herinnering boe deze edele vrouw, evenals een Vrouwe van Renswoude te Utrecht cn een Pieter Mogge te Zierikzeehet grootehaar toebedeelde vermogen, tot heil der verre nakomeling schap heeft dienstbaar gemaakt. Ten jare 1615 ter weeskamer van Delft gedeponeerd, dienen de gelden, nu onder beheer van hetRjjk staande, om de daartoe door haar aangewezen deelgerechtigden eene jaarlykscbe toelage en bjj echtvereenigingen eene soort huwelijksgift te verstrekken. Ook heeft de erflaatster er voor gezorgd, dat eenige studie-beurzen, ten bedrage van f 150 s jaars, voor minvermogende jongelieden, die zich te Leiden tot predikant willen bekwamen, beschikbaar zjjn. Geen wonder dus, dat een grafschrift op een pilaar in de Oude Kerk te Delft haar naam in zegenend aandenken houdt en tot edelaardige navolging opwekt. Bjj het examen voor de hoofdakte zijn te Breda geslaagd de heeren J. Roda, te Hansweert en A. van der Brugge, onderwjjzer te Kapelie. De heer A. W. Wisse, hoofd der school te Elle- woutsdjjk, is geslaagd voor de akte Fransch te Utrecht. Zierikzee 19 Aug. Naar wjj vernemen, is door de arrondissemeDts-rechtbank alhier tegen C. J. K., van beroep schoenmaker, wonende te Bruinisse, ver dacht van brandstichting, rechtsingang verleend met hevel tot gevangenhouding. Te Doesburg heeft Vrydag avond de vrouw van den visscher C. S. haren man door vitriool trachten om het leven te brengen. Onder voorwendsel hem een borrel te willen geven, goot zjj den half slapenden man het vocht in den mond. Gelukkig heeft hjj maar weinig binnen gekregen. Hemd en borstrok, die door de vitriool gebrand waren, zyn door de politie in be slag genomen en de vrouw achter slot en grendel gebracht. Volgens algemeen gerucht leefde de vrouw in ongeoorloofde betrefckiug met een tamboer van het in Doesburg liggende garnizoen. Vrydag kwam de landbouwer J. V. te Westkapelle van zjjn werk, begaf zich naar zjjn schuur en viel daar onmiddellijk dood. De oorzaak ia onbekend. Men schrijft uit Yzendyke Het Leger dee Heils tracht ook hier veroveringen te makeD. Nadat het terrein te voren was verkend en een lokaal tot het houden van bijeenkomsten gevonden was, werd Vrjjdag avond te 7 uren, onder leiding van een paar officieren, de eerste oefening gehouden, die Zondag avond om denzelfden tyd herhaald zal worden. Er werd gepreekt, gebeden en liederen gezon gen; terwyl de Heilsoldaat verkocht werd. Achter in het overvolle lokaal der byeenkomst was het vrjj rumoerig. Na afloop der oefeniDg bleef het volk zingende voor het huis byeentoen de leger afdeling naar buiten trad, werd zy onder groot getier geleide gedaan naar de plaats waar zjj haar intrek had genomen. Aan de Heeren C. J. van Houten Zoon te Weesp is door den KoDÏhg vergunning verleend, hunne fabriek te mogen noemen „DeKoninklijke van Houtens Cacaofabriek". Hetgeen aan die onderscheiding dubbele waarde geeft, is de omstandigheid, dat het verzoek tot het mogen voeren van dien naam is geschiedt op eene uitnoodi- ging daartoe, welke ZM., met betuiging van 's Konings tevredenheid over hunne Cacao, aan die heeren had laten doen. KERKNIEUWS. Aan den kerkeraad te Vlissingen is door de ge meente Vlissingen een stuk grond verkocht, gelegen aan de Ruyter-, de Nieuwe Kolvenier- en de Glacis- straten ter grootte van 805 M2. 2,50 de M2., waarop binnen een jaar de nieuwe kerk zal verrjjzen. Beroepen te Brandwjjk en Ghybeland Ds. D. Bollée te Oosterland. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad en wel naar aanleiding van een door mjj ontvangen brief van een onzer vroegere stadgenooten Leendert Franse, van beroep schilder, thans in Zuid-Amerika. Buenos-Ayees 8 Juli 1889. Volgaarne wil ik eens aan mjjne belofte voldoen, om U het een en ander van mjj en mjjn gezin te laten weten. Wjj hebben een reis gehad van veertig dagen en zijn allen gezond en wel hier aangekomen. Aan boord viel het ons niet mede, vooral in het laatst, om reden er zoo weinig orde was en d- zinde lijkheid veel te wenschen overliet. Bij aankomst zijn wij dadelijk in het Emigrantenhuis gegaan, waar het ons niet tegen vielhet is ingericht als een paarden spel. Verbeeldt u ons daar met een duizendtal men- schen van alle natiën aan tafel te zien zitten, en niemand te kunnen verstaan. Zoodra wjj hier waren was er al dadeljjk groote aanvraag voor lui, die mede naar buiten wilden gaan om op het veld te werken, ik had daar echter nog geen lust in en dacht ik zal mjjn beurt nog wat afwachten; en werkeljjk eenige dagen later kwam er een heer, familie van ds. Zaal berg, welke mjj het groote geluk bezorgde, om mjj dadelyk in dienst te brengen bij een rijtuigfabrikant, waar ik als schilder en lakker onmiddellijk werk kreeg, waar wjj met 30 schilders nu werkzaam zjjn, uitgezonderd smidswagenmakersdvaaiers enz. Ik ben nu twee volle weken hier werkzaam geweest en het bevalt me zeer goed. Verbeeldt u mijn blijd schap toen ik mjjn weekgeld ontving van mjjn patroon (want ik had nog niets ontvangen in die 14 dagen) en dat ilc toen ontving bijna 50,Hol- landsch geld, alzoo 24,per week, derhalve volle reden van tevredenheid; wjj zjjn dan ook blijde dat wij de reis ondernomen hebben. De woning van mijn vrouw en kinderen is ook heel wel, en zij kun nen er zich ook zeer goed mede behelpen. De meeste levensmiddelen zijn hier goedkoop. Voor 20 centen rundvleesch kunnen wjj 2 dagen volop eten met ons gezin en voor 1,20 koopt men een geslacht schaap; die zijn nu wel niet zoo groot als somwjjlen bjj den heer Arnold in Zierikzee hangen, maar hier kan men volop vleesch eten, en aardappels proeven, want die zijn hier duur; alle soorten van groenten zjjn hier ook te bekomen, zoodat de voeding over het algemeen niet veel verschil oplevert. Het is een fraaie en drukke stad; in geheel mjjn leven heb ik nog nooit zooveel zien rjjden en tram men als nu hier. Voor metselaars en timmerlui is hier nog volop werk, evenals in andere steden. Bij aan komst der booten staan de heeren gereed om de ambachtslui onmiddellijk in beslag te nemen, ten minste als zij er zin in hebben, want wjj zjjn allen vrij man in Amerika, men kan doen en laten wat men wil, en die wil werken kan hier meer dan ruim zyn brood verdienen. Later schrijf ik U nog wat meer over de stad en de bouworde. Groet alle vrienden en bekenden van ons en vooral diegene welke ons in de laatste dagen zoo welwillend en offervaardig hebben ter zjj de gestaan. L. FRANSE. UEd. dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, heb ik de eer te zjjn, UEd. dw. dienaar, Zieeikzee. Js. LAMMERS Jz. Amsterdamsche Schetsen. Do Volksredenaar. Er kan niet gezegd worden, dat er in de hoofdstad van ons landje veel opgewekt politiek leven bestaat. De meer dan g^inge opkomst der kiezers bij ver- kiozingen bewijst zulks. Allerminst zal men dus in den Jordaan onder de gewone lieden althans personen aantreffen, die zich bij voorkeur bezighouden met de zaken van het nBinnenhof" of met genoegen de verslagen der Raadszittingen lezen. Neen, nog altijd laten zij de «Heeren" maarzorgen, zonder zich bepaald boos te maken, als, niettegenstaande alle reeds aan geheven en nog aan te heffen klachten de grachten nog steeds 6tinken, iederen avond het gezellig buur praatje aan de deur vergald wordt door voorbyrjjdendo karren, die hunne lading opnemen uit overal gereed staande onbedekte emmers, welke karren door het volk met den vereerenden bijnaam van: «flacons van Boldoot" versierd worden, als nog steeds de volksbuurten des zomers in het stof verdwynen en des winters in sneeuwmodderpoelen veranderen. De echte Jordaner zal er het hoofd over schudden, maar verder niets. Toch eene liefhebberij, neeu een bepaalde manie is het hem geworden in eene of andere herberg hier wijnhuis" genaamd te komen luisteren naar do wijsgeerige taal van den eenen of anderen staathuis houdkundige van de le soort. Eens hadden wij het genoegen zoo'n spreker te hooren. En zooals hij was, zijn ze allen. Het is eenigen tijd geleden, dat wij een glas bier gingen gebruiken in een wijnhuis op den hoek van een der drukste straten. Zooals bij die inrichtingen gewoonlijk het geval is, bevond zich ook daar achter de kleine tapperij een ruimer lokaal, waartoe men door eene deur, die met den weidschen titel: «Café" pronkt, toegang kreeg. De waardin gaf ons te ver staan, dat wij beter dat «café" konden binnengaan, om op ons gemak ons glaasje te drinken, dan in hot kleine voorhuis te blijven staan. Wij traden dus binnen en konden in de eerste oogenblikken bijna niet onder scheiden tengevolge van den dichten rook, die het geheele vertrek vulde. Zelfs de groote petroleumlamp boven het «billard" opgehangen, was vooreerst niet in plaat ons te helpen. Eindelijk waren onze oogen aan den walm gewend en na ons te hebben neèrgezet aan een hoektafeltje, waaraan nog een paar lieden gezeten waren, konden wij de zaal allengskens overzien. Er waren omstreeks dertig mannen aanwezig, waarvan de meesten uit korte steenen pijpjes rookten, terwijl eene enkele sigaar van de soort, die men gewoonlijk «stinkstok" noemt, hare eigenaardige geuren zolder- waarts zond. De rookers waren allen werklieden van verschillende ambachten, ongeschoren gezichten, som migen zelfs leken ongewasschen, hooge zijden petten, vuile boezeroens en talrjjke «bittertjes" en «klaartjes." Behalve de onze was er maar een hoed in het vertrek en die nog wel een «hooge", van zeer verdacht allooi. De eigenaar van dat respectabel hoofddeksel vertoonde een lang, mager, bleek gelaat met ellendig doffe oogen onder een voorhoofd dat schier van de wenkbrauwen tot den nek reikte. Hij droeg een roodachtig zwarte jas en zijne vuile handschoenen lagen op den bewusten hoed. Met zeer veel statigheid dronk hij zijn «cognacje" en kuchte nu en dan zeer deftig. Het viel ons op, dat de overige bezoekers met zekeren eerbied naar hem keken. Op onze vraag aan een der beide mannen, die aan ons tafeltje zaten, wat er te doen was, kregen wij schouderophalend ten antwoord, dat die «hooge hoed" van avond weêr eens spreken zoude over «de rechten van den burger." «Zoo", was ons antwoord, «en dan is bet toch zeker wel gepermitteerd dien sprek«T eens te hooren?" «Wel zeker, meneer! maar ilc waarschuw uwé, as dat uwé der niks van geloove mot, wat dat de vent zanikt, want «Zeg dat niet Jan", viel zijn kameraad den spreker in de rede. «Die «hooge hoed" weet zijn weetje wel en De man kon niet verder komen, want de hooge hoed althans de eigenaar kwam overeind en beklom een stoel. Met een plechtig handgebaar en een diepzinnig gekuch verzocht hij stilte. Alle gesprek hield op, alle oogen richtten zich naar den spreker, die eenige moeite scheen te hebben zich op zijn ver heven, doch wel wat zwak standpunt te handhaven. «Burgers!" aldus begon de groote redenaar, «zijt gij menschen, redelijke wezens met versland begaafd?" Hier keken enkelen der aanwezigen elkander aan, als wilden zij vragen, waar dat plechtige begin naar toe moest. Een hunner, die een bijzonder dom gezicht onder een buitengewoon smerige pet ronddroeg, ver klaarde uit naam van het gezelschap dat de vergade ring uit de gevraagde redelijke wezens bestond, door luidkeels te roepen: «Wel waarachies, wullie hebbe verstand, wat denk je wel?" Zonder op dat welsprekend antwoord te letten ging de redenaar voort: «Ziet gij dan niet in, dat gij uitgezogen wordt door het kapitaal, dat wereldverslindend monster, dat o Hier begroef de spreker zijne verontwaardiging en het overschot zijner volzin in een glas bier, dat de gedienstige waardin even te voren voor hem op het billard gezet had. De aanwezigen maakten van dit intermezzo gebruik, om hunne respectieve glaasjes te ledigen en op nieuw te doen vullen, waarna de man vervolgde: «Domme, ontzettend domme lieden zyn ze, die niet met hand en tand ijveren tegen de bestaande mis bruiken, die alles over hun kant laten gaan. Ik zeg u, gij allen zijt machines, die werken ten voordeele van het kapitaal, die zwoegen voor het kapitaal, die gebrek lijden voor het kapitaal Een der aanwezigen viel hier den spreker niet zeer parlementair in de rede met de nuchtere opmerking: Ik geloof, vriendje, als jij wat meer van dat «kapitaal" hadt, jij dan niet hier zulke zotteklap zoudt staan uitslaan". Hierop volgde eene algemeene beweging. De volgelingen van den redenaar sprongen van hunne zetels op en schreeuwden door elkander van: «Er uit met hem! Wat doet hij hier!" enz. De vrienden van den onderbreker bulderden daartegen in «Hij heeft gelijk. Weg met den «hoei." Er uit met dien oproer kraaier" enz. Het was een onbeschrijfelijk rumoerig tooneel. Een kleine, dicht ineengedrongen kolendrager, die zijn drift niet meer meester was, vloog op den spreker toe, pakte den 'stoel, waarop deze stond, by de pooten en trok dit nuttige huismeubel met redenaar en al omver. Een andere kolendrager, doch in wat langeren en smalleren vorm gegoten, wierp zijn bierglas naar het hoofd van een der vijanden van den hoogen hoed. Nu was het in een oogwenk eene algemeene vcchtparty. Stoelen vlogen door de lucht, glazen volgdeneen ijselijk geschreeuw en gevloek weèrklonk. Hier en daar stonden bij de tafeltjes, die nu haast allen omver ge smeten waren, vierkante spuwbakjes. Spoedig vlogen ook die sierlijke en doelmatige meubeltjes met hunnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1