SCHETSEN N oord-Amerika by bereidB een huis gehuurd heelt, waarin ongeveer 70 kinderen geplaatst kunnen worden. Dezelfde per soon zou daarin 25 kinderen van onvermogenden willen aannemen, indien de Raad hem een subsidie van 75 wilde toekennen. De Voorzitter wensohte de opinie van den Raad omtrent die subsidie te vernemen. Hij voor zich achtte het oprichten der bewaarschool zeer wenschelyk en zou er niet tegen hebben die f 75 op de begrooting te brengen. De heer Sauer wenschte, vóór het subsidie toe te kennen, af te wachten of de bewaarschool bevallen zal. En bovendien betreurde hy het dat niet alle kin deren van wege den afstand gebruik van die school zouden kunnen maken, terwyl ook het beperkt getal van 25 kinderen tot moeilijkheden aanleiding zou geven. Daarna werd de gemeenterekening over 1888 aan geboden, bedragende in ontvang 29861,82 en in uitgaaf 29325,83', goed slot f 535,98'. De heeren Sandee, Sinke en Sauer werden benoemd om de reke ning na te zien. Aan het einde der zitting nam de Voorzitter met een hartelyk woord afscheid van den heer Lemson, met wien hij als wethouder steeds prettig had samen gewerkt en die steeds trouw op zyn post was. De heeren J. C. Hieftje en P. Sandee alhier hebben dit jaar eene proef genomen met het poten van Maltha- aardappelen. De eerste heeft in het laatst van April op de gewone wyze de aardappelen geplant; op 't oogenblik staan de struiken nog groen en hebben eene hoogte bereikt van 1,3 M. Flinke groote aardappelen hangen er al aan en by het koken lis gebleken, dat ze even goed waren als onze inlandsche aardappelen. De heer P. Sandee heeft zyne proef later genomen. Den 20 Sept. vertrekken er weder 4 huisgezinnen, bevattende pl. m. 30 personen, door tusschenkomst van den agent der Nederl. Amerik.-Stoomvaartmaatschappij J. Kramer naar Argentina. Nog eenige plaatsen zijn er op de boot beschikbaar voor personen, die ook nog de reis willen aanvaarden. "Wisseiilcerlce, 14 Aug. Heden is een belang rijke oeverafschuiving aan den Anna-Friso-polder ont staan. De afmetingen zijn nog onbekend. Sclierpenisse15 Aug. Tegen 21 Aug. is benoemd tot gemeente-veldwachter alhier, den heer Pieter Jopse, thans agent van politie te Goes. "Wolfaavtsdylr, 15 Aug. De Landbouwver- eeniging alhier hield op den 12den dezer hare gewone driemaandelyksche vergadering, waarin weder 4 nieuwe leden tot de vereeniging toetraden. Het voornaamste punt van behandeling betrof de twee weegbruggen in deze gemeente te plaatsen, welke bereids voor eene som van 940 gld. zyn aangekocht. Het bouwen van de daartoe vereischte huisjes, aangenomen zynde voor 818 gld., zullen er ongeveer 37 aandeelen van 50 gld. voor die zaak benoodigd zyn, welke door 18 leden be reidvaardig genomen werden. In eene nu binnenkort te houden bijeenkomst zal deze aangelegenheid verder definitief geregeld en vastgesteld worden. Door een der leden werd ten slotte nog medegedeeld, wat op het Landhuishoudkundig congreB in Juli jl. te Bergen op Zoom over de suikerbietenteelt behandeld was, en hoe men daar tot de conclusie was gekomen, dat de land bouwers in hun belang, niet anders behooren te con tracteeren dan op suikergehalte. By het vernemen hiervan werd met genoegen geconstateerd, dat onze Vereeniging in 1886 het initiatief daartoe genomen hebbende, gelijk sedert reeds een- en andermaal op belangryke vergaderingen in onderscheidene gewesten onzes vaderlands, zoo ook nu weer op het gemelde congres, de ervaring heeft opgedaan van met hare poging succes te hebben behaald. Goes, 15 Aug. Gisteren reed eene boerenwagen met Tiasch geladen, in de haven. Ging het al niet gemakkelyk den wagen te lossen, niet minder moeite kostte het om de beide bruintjes op het droge te halen. Na veel moeite gelukte het. Een aantal menschen keert zich by kermissen met afkeer van zoogenaamde kunstenaars, die voor een kwartje hot gevaar willen loopen om den nek te breken. Maar als een ingenieur-luchtreiziger" voor een kwartje met een half-defecte luchtballon opstygt, om zich eindelyk met een parachute van zekere hoogte te laten vallen dan moet men er bij zijn. En toch is het gevaar voor beide »kunstenaars" even groot, voor den luchtreiziger niet het minst. Als het publiek wegbleef zou die ingenieur" zich misschien met zaken gaan bemoeien van grooter weerstands vermogen dan de dampkringslucht, en met uitvindingen van meer practisch nut dan de parachute. Of zou men meenen, dat het de »ingenieur-luchtreiziger" om de wetenschap te doen is? Met het vallen van den ballon wordt zoolang getraineerd, tot er kwartjes genoeg binnen zyn. De heer Leon Artennu zal hier op nader te bepalen dag opstygen. Mocht het plan afstuiten op het gezond verstand van het Goesche publiek. Veel wordt gemopperd over de jongste promotie by de d.d. schuttery. Schutters »in de luiers" werden aangesteld tot sergeant of korporaal, terwijl korporaals en schutters, wel niet in den dienst vergrijsd, maar dan toch met veel dienstjaren, zyn gepasseerd. Niet geheel en al ongelyk hebben die klagers, toch kunnen er, naar men ons mededeelt, verzachtende om standigheden gepleit worden. Men zou n.l. met opzet zulke schutters in het kader opgenomen hebben, die in staat zjjn zelf hun fijner pak aan te schaffen. By de jongste promotie heeft men minder gelet op den staat van dienst der manschappen, dan wel op de gemeentekas, die geen al te hoogen post voor kleeding der d.d. schuttery toelaat. Het feest ter eere van het 40jarig jubilé der handboogschutterij »Jacoba van Beieren", is uitmun tend geslaagd. Door den heiligdag Maria Hemelvaart, was er natuurlyk toch al veel volk op de been en bovendien was het zonnetje zoo beleefd om hoogst- deszelfs medewerking wel te willen verleenen. Met verschillende treinen en andere gelegenheden arriveerden 48 gezelschappen, tellende ruim 300 schut ters. De Belgen kwamen om 1 uur 17. Om half twee zette zich de optocht in beweging, die vooral opgeluis terd werd door de tallooze vaandels, waaronder vele met ontelbare medailles. Eerepenningen en premies in geld zouden de beloo ning uitmaken voor de diverse gezelschappen. De vereenigingen »Hercules" en »Euphonia" werkten mede om de feestvreugde te verhoogen. Aan den heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe werd het eerelidmaat8cbap van Jacoba van Beieren opgedragen. Stavenisse. De zoogenaamde besmettelijke vlekziekte heeft onder de varkens in deze gemeente eene groote slachting teweeggebracht. Ruim 100 dezer dieren zijn in weinige weken tyds alhier aan die ziekte bezweken en onder politie-toezicht begraven. Slechts enkele zjjn bjj bet vertoonen der ziekteverschijnselen geslacht geworden, waarop ze voor de comsumptie1 geschikt werden verklaard. Zierilceee, 16 Aug. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat door den Koning van België de zilveren medaille is toegekend aan den heer A. v. d. Klooster Cz., als kapitein varende op een der booten van Sluis op Bruggevoor de redding van een Hond uit het water. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat eene eend in dezen zomer met eene tusschenruimte van nauwelijks 2 maanden, tweemaal zeer welvarende jongen heeft uitgebroed uit eieren, allen door haar zelf gelegd. Vier voor de scheepvaart gevaarljjke verlaten schepen drjjven thans rond in den Atlantisc'uen Oceaan. Het eerste is de ItaliaaDsche bark Vincenza Perotta, die den 18den September 1887 geabandonneerd werd en het laatst bjj de Bahamao werd gezien. Het tweede is de schoener Ethel, van Davis, die den 26 November 1888 in een orkaan omsloeg, doch weder recht kwam. Dit wrak is reeds 15 malen ontmoet. In deDzelfden orkaan werd op den 25sten November 1888 de schoener David W. Hunt geabandonneerd. Dit wrak is reeds 22 malen gerapporteerd als gevaarljjk voor de scheepvaart. Het vierde eindelyk is de schoener Palatka, die den 18den April 1889 nabjj Hatteras werd gerapporteerd, den 4den Juni 1889 in brand werd gezien en ook reeds 21 malen is aangetroffen. Al deze schepen hadden ladingen hout, hetgeen het langdurige ronddrijven verklaart, doch tevens hunne verwoesting zeer bezwaarljjk maakt. Alle vier zjjn op den weg van de groote Trans-Atlantische vaart. In de gevangenis te Maastricht is Zondagnacht door een gevangene eene poging tot ontvluchting ge daan. Tot dat doel had by een langen spyker, welke stevig in den muur bevestigd was, weten uit te trek ken om daarmede een muur van graniet gedeeltelijk uit te breken. Reeds was hjj een eind wegs met het werk gevorderd, toen de cipier den toeleg ontdekte en dien verjjdelde. Gelukkig ook, want de uitbreker was de gevaarljjke inbreker Doch, die reeds in Duitschland 10 malen, waaronder tweemaal telkens tot 4 jaren ge vangenisstraf, is veroordeeld geweest. Hjj is thaos in meer verzekerde bewaring gesteld. Als een bijzonderheid dient het volgende: Een zekere Liljegren, gepensioneerd ambtenaar, die den leeftjjd van bjjna 89 jaar heeft bereikt, is te voet van Oldenzaal naar Emmerik vertrokken, om zjjn dochter te bezoeken. Via Haaksbergen, Zevenaar be reikte hjj na een marsch van 21/a dag zjjn bestemming in behouden, doch wel wat vermoeiden staat. Terwyl een detachement torpedisten uit Brielle, onder bevel van den kapitein Q. F. G. Vermjjne, zich ter reede van Hellevoetsluit oefende in het leggen van ongeladen schoktorpedo's, schoot bjj ongeluk een touw los, waarmede het ballastblok (ter zwaarte van 550 K.g.) bjj het zinken wordt tegengehouden. Daardoor liep de ketting, welke de torpedo met zjjn zinkstuk vereenigt, met verbazende snelheid af en greep den sergeant H. van Loon. Deze werd zoo hevig tegen den barkas gedrukt, dat hjj eenige minuten daarna den geest gaf. De kapitein kreeg slechts een onbeduidende ver wonding aan 'tgelaat; de overige bemanning bleef ongedeerd, maar de barkas werd vrjj wat beschadigd. Een Hulstenaar heeft den generaal Boulanger een kaartje gezondon in verband met den afloop der ver kiezingen in Frankrjjk. Hjj ontving uit Londen van den generaal een kaartje terug waarop het navolgende was geschreven: Général Boulanger vous remercie hien vivement de vos félicitations et de vos voeux pour le bonheur fulur ite la France, seal objet du parti National et de la Républiquebut des penseés du général, of vertaald Generaal Boulanger bedankt u zeer hartelijk voor uwe félicitaties en uwe wenschen voor het toekomstig welzjjn van Frankrjjk, het eenige streven der nationale partjj en der republiek en het eenige doel van het streven van den generaal. De opbrengst van bet vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank bedroeg voor de Provincie Zeeland in 1888 ƒ28.463.58. Op ultimo December van dat jaar waren 1309 vergunningen aanwezig. De 18jarige zoon van den landbouwer R. te Bet-mster was verloofd met eene dochter van de wed. K. De vorige week ODtving bjj een afscheidsbrief, doch ging haar evenwel Zondag bezoeken. Geen gehoor kunnende krjjgen, zeide hjj, zich voor het hoofd te zullen schieten, waaraan bjj, zich omdraaiende, onmid dellijk gevolg gaf; bet pistool was echter met los kruit geladen, zoodat men hem in 't leven hoopt te behouden. De verhouding der euikerfabrikunten en de landbouwers in Nederland tot elkander is een der voornaamste punten van behandeling geweest op het onlangs te Bergen op Zoom gehouden landhuis houdkundig congres. Vooral werd de aandacht gevestigd op de zonderlinge regeling, dat de beetwortelen nog steeds alleen op het gewicht worden verkocht, terwjjl de innerljjke waarde, d. i. het gehalte aan suiker der wortelen, vaak zeer belangryke verschillen oplevert. Ook werd er bjjgevoegd, dat bjj de soorten van zaden, die in de laatste jaren door de fabrikanten aan de landbouwers werden verstrekt, dit gehalte der wortelen steeds toenam, terwyl het gewicht en dus ook de opbrengst voor de boeren in nagenoeg dezelfde mate verminderde. Een der sprekers, Dr. G. W. Bruinama, heeft thans een klein boekje het licht doen zien, waarin hjj duidelijk uiteenzet, dat een verkoop der beetwortelen op suiker gehalte mogeljjk is; dezelide conclusie die reeds op het congres werd aangenomen. Het boekje, verschenen bjj den uitgever P. A. Vermeulen te Steenbergen, geeft in enkele bladzyden de methode aan, die by het onder zoek moet gevolgd worden, de voorzorgen daarbjj in acht te nemen en de wjjze zooals dit door landbouwers ook zelf kan geschieden of althans door hen kan gecontroleerd. Een viertal afbeeldiogen van noodige toestellen zjjn in den tekst geplaatst en aan het slot zjjn modellen opgenomen van contracten, zooals ge bruikelijk zyn in België en Frankrjjk, waar de verkoop van beetwortelen alleen naar het gehalte aan suiker plaats heeft. Benoemd tot landbouwleeraar te Sommerset (Transvaal) de heer J. H. Overman. De landbouwclub te Standdaarbuiten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer ten gunste van het voorstel-Bahlmann tot heffing van invoerrechten op graan, enz. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de oud-Geref. kerk te Herkingen door ds. M. Ruben te Terneuzen. De predikant van Kerkwerve, ds. W. K. P. Goeree, heeft den kerkeraad dier gemeente schriftelijk kennis gegeven, dat hjj willens is na 25 Aug. op te houden predikant te zjjn onder de synodale organisatie van 1816. Beroepen bjj de Herv. Gem. te Middelburg, Ds. J. Vermeere Az., pred. te Zwolle. Ds. H. Th. Barbes te Heeren reen heeft bedankt voor het beroep naar Vlissingen. Ds. J. van den Bergen te Gelselaar heeft bedankt voor het beroep naar Veere. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft de uitspraak van het classicaal bestuur van Dordrecht in zake dr. Lieftinck vernietigd. De gemeente te Slirdrecbt mag alzoo de overkomst va ii baren beroepen leeruur eer hu. g tegemoet zien. VlüRKOOPINGEN. To Goes is Woensdag in de »Prins van OraDje" ten overstaan van den notaris L. A. Paardekooper Over man, te koop gepresenteerd de kapitale hofstede, »Nissezande", in de gemeente EilewoutBdjjk, met de daarbjj beboorende bouw- en weilanden, ter grooite van 46 Heet. 47 A. 4 c.A. benevens eeoige perceelen bouwlanden, onder dc gemeenten Ellewoutsdjjk, Baar land en Oudelande, ter grootte van 15 Heet. 16 A. 41 c.A. Door elkander werd geboden ƒ385 per Hectare. D- 5 September a.s. zal eene herveiling plaats vinden. Te Si. Annaland had ten verzoeke van den heev^ C. Bronsgeest te Breda, op Dinsdag eene openbare verpach ting plaats van bouw- en weiland gelegen onder St. Annaland in Anna-Vosdjjk, Breedenvliet, de Staart en Hongarijen. De 29 perceelen, ter gezamenlyke grootte van ongeveer 115 gemeten, werden voor 7 achtereen- volgende jaren, ingaande na den oogst in 1890, ver pacht. De pachtprijzen per jaar bedroegen per gemet van 39 Area 24 c.A. 18, 20, 22, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 32 en 35 gulden, terwjjl de onkosten en lasten grondlasten en subsidie aan calamiteuze waterschappen, omdat de verpachte gronden vronan zjjn voor re kening van de pachters bljjven. De grootte der afzon derlijke perceelen beliep van 1 gemet 113 roeden, het kleinste tot 6 gemeten, 199 roeden, het grootste. Op een paar uitzonderingen na zjjn de perceelen aan de zelfde pachters toegewezen. Woensdag werd te Bruinisse publiek verkocht: een woonhuis en landbouwschuur met erve en tuin, te zamen groot 13 Aren, voor f 3526 plus de onkosten. Gemengde Berichten De Duitsche Keizer schijnt Europa af te willen reizen; nauwelijks is hij te huis gekomen om den Keizer van Oostenrijk te ontvangen, of tlmns wordt reeds bepaald dat hij in het begin van September naar Madrid en Lissabon zal gaan. Zou die man ook een staalkaart van Europa bij zich hebben In eene groote stad als Amsterdam wordt nog al eens iets op den openbaren weg gevonden. Dat kan men het best bemerken als men de lijsten van de aan het politie-bureau terug te bekomen voorwerpen naziet. Zoo kwam dezer dagen op de lijst van het bureau in de Muiderpoort voor, behalve eenige beleeningsbriefjes, een geit enz. een balk... van 10 Meter lengte^ Wat- men al niet verliezen kanAls de meest gesproken taal tot wereldtaal verheven werd, dan zouden wij allen de moeite ons moeten getroosten om Chineesch te leeren. Die taal wordt toch zoowel in Noordelijk- als in Zuidelijk-China door 400 mill, menschen gesproken, die wij allen verstaan en meerendeels begrijpen. Alleen in Noordelijk-China zijn er nog enkelen, die zich in hunne uitdrukkingen bespottelijk aanstellen. Te St. Philipsland worden eerstdaags bij Elisabeth halve frankstukken ter inwisseling verwacht. Kees te R. is nu zeer in zijn schik dat hij niet meer met Janna verkeert, want nu kan hij des Zondagsavonds met andere meisjes loopen. Te Poortdorp is de van ouds bekende oude haan er op uit geweest om een jong uiltje in te pikken; het beestje was echter bang en nu is het in tijds gevlogenen nu is het hoentje zoo kwaad omdat zij het alleen niet heeft, dat zij ophoudt verdere kennis met hem te houden. En nu zegt zij: Eerlijke zaken doet hij niet, Centen stuurt hij op, Wijl hij lang op anderen ziet, Al gaat het boven top. Te St. Annadorp is sedert eenigen tijd geopend eene nieuwe meisjesbazar; ingang aan de poort. De toegang is vrij voor ieder, mits van het mannelijk geslacht"zijnde. Adriaan en Krina geven volgaarne alle inlichtingen. GEEN VERGUNNING. In een zaak waar de vergunning" Wettelijk niet meer bestond, Traden eens twee mannen binnen, Klein van hart, doch groot van mond. Juffielief!" was 't eerste zeggen, Geef ons eens een glas cognac Dat zal toch den kop niet kosten, Evenmin als wat tabak. Menschen zoo van ons gehalte Kunnen niet altijd zoo doen Onze kost is, naar gewoonte, Klare, bitter of citroen. Doch wij willen nu eens even Proeven of dat beter smaakt. 'k Heb al dagen, moet u weten, Naar een glas cognac geliaakt 1" En het vrouwtje ging verstandig Naar een kast in 't achterhuis Om 't gevraagde daar te halen; Zij was slimmer dan een muis. Lekker goedje!" sprak de eene, Toen hij 'taan zijn lippen bracht. •Ja", zei d' ander, »fine champagne; Veel bouquet en heerlijk zacht Onderwijl gaf d' eerste spreker Een rijksdaalder aan de vrouw, Om daarvan terug te krijgen Maar dat ging nog niet zoo gauw, Daar zij zeide: »Dank u vriend'lijk Voor den spaarpot van mijn kind. 't Is wel zeldzaam dat men menschen Even mild als u hier vindt I" Rekent u, zoo was het vragen, die heerlijke, vertrouwelijke oogenblikken, als Sténio voor lord Mellivan alleen in het kleine salon speelde en zij hem op de piano begeleidde. Dan was het haar alsof ze met hem op een vurig ros gezeten in vliegenden vaart werd meegevoerd. Daarna bevond ze zich op het oude Iersche kasteel, met zijne eeuwen heugende bosschen. Sténio verscheen en zij kon zich niet weerhouden hem te volgen. Welke smartvolle en toch heerlijke jaren, vol van liefde, wroeging, nederigheid en trots! Hoe gaarne had ze het genot van aangebeden, benijd en gevierd te worden, opgeofferd voor een enkel woord van vergiffenis slechts uit den mond haars vaders. En toch welk eene bedwelming in dien eersten tijd! Prinsen, vorsten ontvingen haar met vloeiende bewoordingen. En te midden van een zee van licht en bloemen, onder het geraas der toejuichingen, zong steeds de betooverde viool en deed de menigte uit bewondering neerknielen. Eindelijk, helaas veranderde het tooneel nog eens en alles werd zwart. In zijn wiegje lag een arm bleek kindje weg te sterven, ondanks de zorgen, ondanks de gebeden, ondanks de tranen. Zij boog zich tot hem over en trachtte het met haar adem nieuw leven in te blazen. IJdele poging!Onder de liefkozende handen, die hem verwarmden, werd de arme kleine al bleeker en kouder, en alles was afgeloopen Eensklaps was het haar als zag ze eene helderen glans en in een hemel, bezaaid met sterren, vervuld van eene hemelsche muziek, het engeltje glimlachend de armen naar haar uitstrekkende. Hij zweefde voor haar uit en riep haar. Ze had slechts eene poging te wagen om zich van de aarde los te maken en hem te volgen. En toch gevoelde ze zich door eene on weerstaanbare kracht teruggehouden. In de verte deed de viool van Sténio zich zacht en klagend hooren. Hij ook sprak en zeide: wil je me dan ver laten? Wacht tot ik met je ga naar die gelukzalige oorden, waar men niet meer lijdt, niet meer weent, waar eeuwige liefde woont! Aan eene hevige foltering ten prooi streed Maud tusschen de liefde voor haar kind en die voor haar echtgenoot. De aandoening die ze ondervond, was zoo sterk dat ze een kreet uitte. Ze ontwaakte uit haar droom, zag hare zuster bij haar staan, en afgetobd als een schipbreukeling, greep ze hare hand. MaudGodzeide het jonge meisje, wat zie je bleek! Heb je pijn?" >Neen, maar ik voel dat ik je ga verlaten Daareven heb ik mjjn lieveling gezien. Hjj wenkte me om te komenHet uur is daarSténio gevoelt het zelf, luister maar wat hij speelt! Het wat de Zwanezang met zijne droevige harmonieën, het gelui der doodsklok en het rollen der lijkstoet over de holklinkende zerken. En te midden van dien hevigen ang3t, nog slechts ge schraagd door het genie van hem, dien ze beminde, luisterde Maud met de grootste aandacht naar die verschrikkelijke tonen, die haar hare uitvaart meldden. Ze leefde nog maar alleen om te luisteren en de bewondering hield de dood terug. »Wil je dat ik hem roep?" vroeg Daisy verschrikt. Maar Maud verzamelde hare laatste krachten om toch niet ééne noot van dit goddelijke lied te laten ontsnappen. »Neen, laat mij verder luisteren." En met een glans van verrukking in hare-oogen vervolgde ze fluisterend >0, als ik zoo naar hem luisterende mocht sterven »Maud! lieve Maud!.... De stervende hield zich vast aan den schouder van hare zuster en doodsbleek, met strakken blik en veranderde stem murmelde zij >0, welk een verschrikkelijk denkbeeld hem achter te moeten latenWat heb ik hem lief en hoe zal hij lijden Daisy deed eene schrede naar de deur, maar Maud hield haar met eene machtelooze hand terug. Een eindeloos applaus was in de zaal opgegaan. Het geschreeuw, het handgeklap en het getrappel rolden als de donder en boven dit geweld uit, klonk duizendvoudig herhaald een machtige en schitterende naam: »Marackzy". De oogen van Maud schitterden onder haar bleek voorhoofd. Een glans van trots verhelderde haar gelaat. Ze hief zich met bovenmenschelijke kracht op en strekte de armen uit naar Sténio, die met kransen en bouquetten beladen binnentrad. Hij strooide de bloemen op het bed der jonge vrouw en de knieën buigende, scheen hij haar als eene schatting, al zijne roem aan te bieden. Ze had nog de kracht om haar hand te strjjken over het stralend voorhoofd, dat zich voor haar neerboog en er een kus op te drukken. Sténio hoerde dat ze het woord: gelukkig! fluisterde. Hij voelde een lichte adem over zyn gezicht strijken en uitte een kreet, die zich vermengde met het onafgebroken applaus zyner bewonderaars. In de bedwelming der zegepraal, in de afgodische vereering van den grooten kunstenaar had Maud den laatsten adem uitgeblazen. VIII. Twee dagen later, tegen vier ure in den namiddag stoomde het jacht van Lord Mellivan de haven uit de ra's overkruis getopt, de vlag halfstoks en de achtersteven bekleed met zwart. In het salon waar Sténio zich verbonden had om Maud dood terug te geven aan den vader, wien hij haar levend ontnomen had, zaten Daisy en Harriett te weenen bij een lijk kist, omringd van licht en bedekt met bloemen. Het schip ging traag voort alsof het met weerzin zijn levenloozen last vervoerde. De bemanning stond onbeweeglijk en zwijgend op het dek. De op het haven hoofd verzamelde nieuwsgierigen ontblootten het hoofd toen het vaartuig voorbij stoomde. De zee was effen als een meer. Men zou gezegd hebben dat ze zich bedaard had om Maud in haren laatsten sluimer zachter te wiegen. Op hetzelfde oogenblik, dat het jacht de haven verliet, kwam een roeiboot achteraan en volgde het in zijn zog naar buiten. Er zaten slechts twee mannen in: een visscher, die krachtig aanroeide, want er woei geen koeltje, en een passagier geheel in 't zwart gekleed, met de hand ODder het hoofd op de voorplecht gezéten. Een dof gemompel doorliep aan stonds de menigte, die aan den voet van den vuurtoren stond samengepakt en een naam ging van mond tot mond: »Marackzy!" En weer, als voor een tweeden doode, ontblootten allen plechtig het hoofd. Sténio scheen niets te hebben gezien of gehoord. Wat hem omringde bestond voor hem niet meer. Zijne oogen waren alleen gericht op het jacht, dat alles wat hij op de wereld bad liefgehad, heenvoerde. En als door eene onweerstaanbare macht gedreven, volgde bij getrouw, zonder te weten waar- heen zijn weg hem voerde, alsof een onverbreekbare band hem hechtte aan dit sombere vaartuig, waarvan iedere schroefslag hem het hart verbrijzelde. Langzamerhand werd de afstand tusschen het jacht en de boot grooter. Gelijk een groote zeevogel, die op de uitgespreide wieken over de golven scheert, verwijderde zich allengs het vaar tuig. Toen richtte Marachzy zich op ten einde beter te kunnen zien en met zijne viool indehand,teekende zijne rijzige gestalte zich scherp af op den helderen grond van den horizon. Blootshoofds, in het volle zonlicht op de voorplecht staande, met de eindelooze ruimte voor hem, begon hij te spelen, als dacht hij dat de doode hem nog kon hooren. De dampkring was zoo„kalm, dat men hem van het strand duidelijk kon verstaan. En rein als een gebed ruischte de Zwanezang over de golven en steeg op naar den hemel. Geen afscheids groet aan de aarde had ooit met zulk eene smartvolle uitdrukking geklonken. Niet de viool weende, het was het hart van Sténio zelf. Zijne smart, zijne wanhoop, de zuchten, die het geprangde gemoed ontvloden, weerklonken in hartverscheurende tonen en de zeemeeuwen vlogen ontsteld in kringen om het hoofd van dit mismoedige wezen, dat een klagend lied deed klinken over de blauwe golven, evenals zjj te midden van den orkaan. Het jacht versnelde zijn vaart en reeds onder scheidde men in de verte niets meer dan een rookwolk. De visscher roeide uit alle macht en luisterde slechts met een half oor. Van af het strand geleek de boot eene zwarte vlek. Starende op het punt van den horizon, waar het jacht in de ruimte was verdwenen, speelde Sténio steeds voort. Plotseling verzwond de rook als eene lichte schaduw en alles was verdwenen. Het geluid der viool brak af met een toon, droefgeestig als een snik en te midden eener loome stilte vernam men geen ander geluid dan bet regelmatig plassen der riemen. Verwonderd wendde de visscher het hoofd om. De plecht van de boot was ledig en op de golven was niets meer te zien. De man riep verscheidene malen, maar geene stem antwoordde. Toen roeide bij langzaam naar de haven terug. Men vond het lijk van Sténio nooit weerom. Ongetwijfeld had een of andere gunstige stroom den verheven kunstenaar gevoerd naar de blauwe grotten, op welker drempel het gewoel der golven wegsterft en waar in de stilte der diepe wateren de goddelijke sirenen van eindeloos geluk zingen. EINDE. rW" De volgende Feuilleton zal zijn getiteld: UIT DOOR Eeu Oiid-jScliouweuaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 2