ZIERIKZEESCHE IEI WSB.0DE. Donderdag 15 Augustus 1889. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 4-5ste JAARGANG. No. 5732. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Be MJLSrDATJRir ten behoeve van de deelgerech- tigden in het j aar lijk sch legaat der stichting van wijlen Vrouwe CJjA-BA. JJL2V8O CM Tim van SVJLttJVOUJDK, hunnen ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. Algemeen Overzicht. Wij leven volop in den politieken komkommertijd. De maand Augustus is de bij uitstek rustige maand in de politieke wereld, omdat zij vooral de maand is, waarin de politici vacantie nemen en aan zee of hoog in de bergen hunne vele beslommeringen ver geten en zich ontspannen van hunne inspannenden arbeid. En wanneer de politieke leiders vacantie nemen en de Kamers op reces zijn, dan blijft er in gewone tijden niet veel politiek nieuws te melden en het is gelukkig, wanneer er zich een paar voorvallen voordoen, die, ofschoon zij geen directen invloed uit oefenen op den loop der Europeesche gebeurtenissen, toch genoeg belangstelling inboezemen, om zich er mede bezig te houden. Deze zaken zijn thansde zittingen van den Senaat in Frankrijk als Hoog- Gerechtshof in zake Boulanger; Keizer Wilhelm II's reis naar Groot-Brittannië en de Creta-geschiedenis. Ofschoon zeker niet de belangrijkste dezer drie zaken, toch ondervindt de Boulanger-zaak de meeste belangstelling, 'tls niet te verwonderen. Zeer nieuws gierig was men, of hetgeen verhaald werd de acte van beschuldiging te zijn, die werkelijk was, en zoo ja, of de Procureur-Generaal de daarin vermelde zaken zou kunnen bewijzen. Over de mogelijkheid of Bou langer enzijne medebeschuldigden verschijnen zouden, dacht niemaud en hij is niet verschenen ook. De zit tingen der Senaat zijn als Hoog-Gerechtshof begonnen. De leden, die tegenwoordig mochten en wilden zijn, 270 in getal, hebben zitting genomen en de Procureur- Generaal heeft de acte van beschuldiging toegelicht. Hij heeft de Generaal gedurende zijn leven als krijgs man, als minister en als politiek persoon nauwkeurig nagegaan, lichtte de punten van aanklacht in de acte genoemd toe, trachtte hier en daar te bewijzen, dat Boulanger werkelijk zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal en aanslag op de openbare veiligheid van den Staat; doch brengt niet veel nieuwe bewijzen bij. Alleen weet hij mede te deelen, dat de Generaal in verbinding heeft gestaan met Bismarck. Kan hij deze beschuldiging werkelijk bewijzen, dan zon dit voor hem een zeer sterk punt zijn, daar tot heden niets anders is gebleken, dan dat Boulanger eerzuchtig was, en zich wel is waar niet bijzonder veel betreurde om de middelen, die hem tot zijn doel zouden voeren, maar die daarom nog niet vallen onder de termen der strafwet. De rechterzijde van den Senaat heeft dan ook voorgesteld om zich in deze als rechtbank onbevoegd te verklaren op te treden, daar het feit van aanslag op de regeering niet vaststaat. De Voor zitter was echter niet geneigd deze motie voor te lezen, waarop tumult ontstond en de Senaat tot Maandag uiteenging om dan in raadkamer te ver gaderen. Meer indruk dan de rede van den Procureur- Generaal heeft eene manifestatie van Boulanger .gemaakt, waarin hij het volk zijn eenigen rechter noemt. In deze manifestatie volgt hij de acte van beschuldiging op den voet. Hij houdt zich niet op met praatjes, maar weerlegt, natuurlijk op zijne wijze, maar dan toch met het noemen van feiten, de be schuldigingen één voor één en noemt daarbij personen en voorvallen om hetgeen bij zegt te bewijzen. Hij -ontkent ooit geld uitgegeven te hebben aan de pers. Wel heeft hij geld noodig gehad voor het instellen van een spionnendienst, doch deze was in het belang •des lands noodzakelijk. Wat de geheime fondsen aan gaat, hij houdt de bevoegdheid staande om daarvan in 's lands belang gebruik te maken zooveel de om standigheden dit eischten. En dit deden zij tijdens het geval Schnaebele", toen hij 80,000 frcs. heeft gebruikt. Nooit achtte hij een oorlog met Duitschland nader dan toen en toen was het ook dat de militaire ■attaché van een der groote mogendheden met buiten gewone bekwaamheid een uitgebreid stelsel van spion- nage had georganiseerd, waartegen Frankrijk machte- loosstond. Boulanger slaagde er in, zegt hij, naduizend moeilijkheden, te weten te komen, waar hij zijne pa pieren verborgen hield en op een goeden nacht waren ze weggenomen; er werd een copie van genomen, benevens van de rapporten door dien attaché aan zijne regeering gezonden en den volgenden morgen was alles weder op zijn plaats bij den attaché, die nooit heeft ontdekt, hoe men achter enkele zaken is gekomen. Op dergelijke wijze verklaart hij ook de 140,000 fr. gegeven aan den Cercle Militaire" en de 30,000 fr., die hg zich bij zijn aftreden heeft toege- eigend, alles was in het belang van Frankrijk; nooit heeft hij zich eene centime toegeëigend. Wat is waarheid", mag men ook hier wel uitroepen; een moeilijke taak voor den Senaat, om dit te onderzoeken en recht te doen in eene zoo netelige kwestie. Het bezoek van den Duitschen Keizer aan zijne grootmoeder de Koningin van Engeland is geëindigd, zeer ten genoege van beide. Meende men in 't eerst hierin niets anders te mogen zien, dan een bezoek van den kleinzoon aan zijne grootmoeder, een bezoek, waarbij eenige geschillen van buiseljjken aard zouden worden bijgelegd, thans blijkt het, dat niet alleen dit het geval is geweest, maar dat ook wel degelijk de politiek daar ter sprake is gebracht. Bij dit bezoek heeft Engeland niet nagelaten zijne vloot in al hare grootheid den Duitschen monarch te toonen en deze is voor dit vertoon niet ongevoelig gebleven. Thans is het gebleken, dat al de geruchten, alsof de En- gelache vloot haren roem had overleefd, onjuist waren en het wordt nu erkend, dat een bondgenootschap van Duitschland met Engeland zeer gewenscht is. De Duitsche Keizer heeft dan ook verklaard, dat hij het tot zijn plicht rekende de traditiën der goede kame raadschap, die tusschen de beide natiën bestaan, te handhaven. Het is lang geleden, dat beide natiën schouder aan schouder te velde trokken tegen een gemeenschappelijken vijand, doch de Keizer hoopte, dat de broederschap, die sedert zoo lang tusschen de Duitsche en Engelsche wapens heeft bestaan, moge voortduren. De Prins van Wales zeide: dat iedere mogendheid tegenwoordig op elke eventualiteit dient voorbereid te wezen, hij hoopte, dat het groote Duitsche leger evenals de prachtige Engelsche vloot Zie berichten onder Frankrijk. er toe bijdragen zouden om den wereldvrede te be houden. Zooals gezegd is, is de Keizer weder terug en maakt Berlijn zich gereed om den Oostenrijksehen Keizer in allen eenvoud te ontvangen. Deze is ver gezeld van den oudsten zoon van Aartshertog Karl Ludwig, Franz Ferdinand van Este, wat als een er kenning van hem als troonopvolger wordt beschouwd. De Commissie uit het Britsche Lagerhuis, ter zake van de in den laatsten tijd zoozeer toegenomen emi gratie van vreemdelingen heeft thans verklaart dat het onmogelijk is, het getal vreemdelingen binnen de grenzen te bepalen. De Commissie raamt het cijfer niet verontrustend groot, doch zegt dat het voort durend klimt. De Commissie raadt, dat de Regeering een vreemdelingentelling in het VereenigdKoningrijk bewerkstellige, terwijl zij tevens aanteekening moet laten houden van alle vreemdelingen, die in 's lands havens aankomen of uit deze vertrekkeneen wet tegen de inkomst van onbemiddelde vreemdelingen acht de Commissie nog onoodig. De toestand op Creta blijft voortdurend de aandacht trekken. Talrijke vluchtelingen nemen de wijk naar Griekenland, waar bereids inschrijvingen zijn geopend om hen te ondersteunen, voor welk doel de regeering fr. 100,000 beschikbaar heeft gesteld. De Grieksche regeering heeft aan de Mogendheden eene nota ge zonden, waarin zij op den onhoudbaren toestand van Creta wijst en de Mogendheden verzoekt tusschen- beide te komen, want dat bij het voortduren van den huidigen toestand Griekenland niet voortdurend on zijdig blijven kan. De Porte is met deze nota volstrekt niet ingenomen, te meer daar zij er de hand van Rusland in meent te zien, die ook steeds zijne troepen aan de Aziatische grenzen van Turkije doet samen trekken. Zij heeft het bezettingsleger van Creta dan ook verhoogd tot 20,000 man en eveneens bij de Mogendheden een nota ingezonden, waarin zij de argumenten der Grieksche nota weérlegd. De Mogend heden schijnen dan ook niet geneigd tusschenbeide te treden, al! hans Engeland, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Italië hebben geantwoord, dat zij het bestaan eener Cretansische quaestie ontkennen en elke inmenging weigeren. Frankrijk beloofde onder zoek der zaak. De Belgische Kamer heeft het wetsontwep omtrent den arbeid van kinderen, jongelingen en mindeijarige vrouwen in tweede lezing definitief goedgekeurd. De voornaamste bepalingen zijn, dat kinderen beneden de 16- en vrouwen beneden 21 jaar niet langer dan gedurende zes dagen achtereen aan het werk kunnen worden gehouden. De Koning kan in bijzondere ge vallen dispensatie verleenen, doch in ieder geval moet er eenmaal 's weeks gelegenheid worden gegeven om hunne godsdienstplichten waar te nemen en moet bun een volle rustdag in elke twee weken worden gegund. Ook mogen met ingang van 1 Jan. 1892 geen vrouwen of meisjes meer gebezigd worden voor arbeid in mjjnen, metaaldelvingen of steengroeven. MEU W STIJDUMGEX. Engeland. De beroemde Engelsche advocaat Sir Charles Russell heeft voor zjjne verdediging van Mevrouw May brick in het veelbesproken proces te Liverpool een som van 1100 pd. st. 13,200) ontvangen. En dat proces heeft hem niet langer dan een week in beslag genomen. Men schat het jaarljjksche inkomen van dezen rechts geleerde op minstens 30,000 pd. st. 360,000); maar volgenB sommigen bedraagt het wel het dubbele van die som. Rusland. De Russische regeering heeft verboden, kleine kin deren, iu manden gepakt, als vrachtgoed" te verzen den naar vondelinggestichten en andere iorichtingen. Het moet herhaaldelijk zjjn voorgekomen, dat zuigelingen op die wjjze soms acht in een mand verzonden worden. Frankrijk. Ptix*Ajs, 11 Aug. De heden aangevangen zittingen van den Franschen Senaat, als Hooggerechtshof in raadkamer zjjn natuurljjk geheim. Allereerst zal waarschjjnljjk die, door de rechter zijde opgeworpen quaestie der al of niet bevoegdheid van den Senaat als rechtbank ter sprake komen. Wordt die bevoegdheid, geljjk by na zeker is, aangeno men, dan zullen waarschijnlijk een vijftigtal leden, allen van de rechterzijde, zich terugtrekken, aan de Republiek de verantwoordelijkheid voor hare daden latende. Is de bevoegdheid eenmaal aangenomen, dan zullen minstens vier zittingen voor het onderzoek worden vereisoht. Donderdag wordt geen zitting gehouden. Op zjjn vroegst Vrjjdag of anders Zaterdag verwacht men de uitspraak. Parijs, 12 Aug. Na eeDe repliek van den heer Trarieux, las de heer de Kerdrel, uit naam der rechterzijde, een ontwerp-besluit voor, woarbjj het hof zich onbevoegd verklaart kennis te nemen van de aan de beschuldigden ten loste gelegde feiten, daar deze niet onder de termen vallen van een aanslag tegen 's lands instellingen. Het hof heeft daarop met 212 stemmen tegen 51 uitgemaakt, dat de feiten van dien aard zjjn, dat het bevoegd is recht te epreken over de beschuldigden. De rechterzijde heeft zich vervolgens verwijderd om te overwegen wat haar nu te doen stond. Parijs, 13 Aug. De Boulangisten juichen over het besluit der rechterzyde geeu deel meer te nemen aau de zittingen van den Senaat als Hooggerechtshof. De veroordeeling, die Boulanger onvermydelyk treffen moet, wordt daardoor een vonnis, uitgesproken door eene vijandiggezinde party. De republikeinen wjjzen er van hun kant op, dat de party der Orleansen zich door haar besluit aan de zjjde der Boulangisten plaatst, eene party, die door de onthullingen onteerd is. Zjj voorspellen, dat de monarchalen by de eerstvolgende verkiezing hunne houding zullen betreuren. Do laatste amnestiewet omvat een grooter aantal dan men dacht, uit Genève alleen maken drie duizend Franschen zich gereed met hunne familiën naar Frank rijk te trekken. Parijs, 13 Aug. Bij heden gehouden arresten heeft de Raad van State de verkiezingen van Boulanger tot lid van de Algemeene Raden vernietigd. Het Hoog-Gerechtshof heeft Boulanger met 206 st. tegen 6 onthoudingen schuldig verklaard aan misdaad van samenspanning tegen de Regeering. Men leest in de XlXe Siècle dat, terwijl voor den Senaat de zaak van haar echtgenoot behandeld wordt, mevrouw Boulanger mot haar oudste dochter zeer teruggetrokken in een klein appartementje te Versailles woont. Sedert lang is geen courant meer over haar drempel gekomen en de naam van den generaal wordt niet meer in haar tegenwoordigheid uitgesproken. Hierin worden haar bevelen streng gevolgd. Duitschland. Berljjn, 12 Autr. De Keizer van Oostenrijk en de aartshertog Frans Ferdinand met een talrijk gevolg zjjn heden namiddag ten 5.10 ure, te midden van het heerlykste weder, aan het station by de Dier gaarde afgestapt. Keizer Wilhelm en de gezamenlijke prinsen, alsmede Bismarck, von Moltke, Blumenthal, een aantal generaals en Herbert von Bismarck waren aan het statiou. De begroeting der beide Keizers was allerhartelijkst en de beide vorsten waren zicht baar aangedaan. Eene/' eerewacht deed dienst en de muziek speelde het OoBtenrjjksche volkslied. Nadat de eerewacht vertrokken was en Bismarck den Keizer van Oostenryk genaderd was om hem te begroeten, reden de beide Keizers weg in een met vier paarden bespannen open rjjtuig, aan beide zijden omgeven door troepen van de garde; duizenden en duizenden personen juichten dé vursten met geestdrift toe. Volgens den wensch van Keizer Frans Jozef bleef, wegens zyn diepen rouw, zjjne ontvangst te Berlijn, wat het uiterlyke aangaat, zooveel mogelijk binnen bescheiden grenzen. Dientengevolge waren de straten, welke de beide Keizers doortrokken, uit particuliere middelen heel net getooid, terwijl het stedelyk be stuur op uitdrukkelijk verlangen elke officieele ver siering der stad naliet. Zelfs het keizerlijk paleis had geen anderen tooi dan dien van de beide wapens der verbonden vorsten. Een eenvoudig middel teggen het klauwzeer by schapen. Volgens de Thierzucht gebruikt Gerlick te Bankau daartegen het volgende middel: Vóór de deur van den schaapstal laat hjj een gat graven, ongeveer even breed als de staldeur, circa 10—15 voet lang en circa 8 oude duimen diep. Is de bodem licht, zoo moet het gat met tegels in kalk bekleed worden, by een leemachtigen bodem is dat onnoodig. Men vult het gat met water, doet daarin eenige chloorkalk en bedekt het met wat stroo. Laat men nu de schapen uit den stal, zoo gaan zy natuurlijk allen door het water en wasschen zeiven de pooten. Het gat moet meermalen opnieuw met water eu eenige chloorkalk gevuld en de schapen eenige dagen aaneen door het water gedreven worden. Op deze wjjze bespaart men zich het tydroovende insmeeren en wasschen. Is de kwaal by eenige dieren verouderd en zyn zij kreupel geworden, zoo snydt men vooraf de rottende deelen weg, opdat het water beter in de zwerende deelen kan dringen. Naar Gerlich zegt, is het een eenvoudig en goed middel. Een onlangs overleden logementhouder te Curis- hofen (Zwaben), een ODgehuwde zonderling, heeft per testament aan zyn buishoudster een inkomen van 2 Mark per dag, aau zyn hond 1 Mark en aan zyn kat 50 Pfenning per dag vermaakt. Voorts bedacht hjj zyne bloedverwanten met kapitalen" van 5, 10 en 20 Mark en het overige van zyn niet onaanzienlijk vermogen vermaakte hy aan de gemeenten Buchloeen Kaufbeuren voor liefdadige doeleinden. Te Emmerik werd dezer dagen een schipper uit Holland, dien men sinds langen tjjd van smokkel&ry verdacht, op heeterdaad betrapt. In eene ruimte van het schip bleek eene kast te zyn van buitengewone diepte. Oogenschynlyk lagen er niets dan oude kleederen in. Maar toen de schipper deze, op bevel van den beambte, uit de diepte haalde, bleek de overige ruimte geheel gevuld te zyn met tabak, koffie en andere koloniale waren. Eene voorbeeldige straf zal waarschjjnljjk des schippers loon zyn. Nederland. Terschelling, 11 Aug. Geljjk bekend is, strandde in onze Buitengronden in 1859, op reis van Caldero in Chili naar Hamburg, met eene kostbare lading zilver- en kopererts het Duitsche schip „El Dorado". Reeds vroeger was een onderzoek ingesteld naar den toestand van het gezonken wrak, doch men zag weinig kans de lading te bergen, wjjl ze onder het zand zat. In den loop van dit jaar werd er een contract gesloten met de assur&ntiemaatschappy, en toog de stoomBChelpenzuiger „De Friesland" er op uit om het wrak, waarvan de merken aan wal onder- tusschen waren verdwenen, in de diepte op te zoeken, wat eerst deze week gelukte. Men heeft de volle zekerheid, dat het gevondene het bedoelde wrak is, want in den steker heeft men zilverertB opgehaald. Middelburg. Te 10 ure kwamen Maandag avond, in een salonrijtuig met den mailtrein, die hier nooit ophoudt maar dit nu wel deed, aan, de Koningin van Rnmenië, de Prins en Prinses von Wied met 4 kinderen, benevens hnn gevolg. Nadat de talryke bagage gelost was, vertrokken de vorstelijke personen in een vjjftal rjjtuigen van den heer J. J. Hendrikse naar Domburg, alwaar zy eenigen tyd zullen vertoeven. Maandag vertrok de Middelburgsche Justitie naar Domburg en Westkapelle, ten einde ten kantore van den Rijksontvanger aldaar een onderzoek in te stellen naar fraudes, door den te Westkapelle wonende beëedigde klerk P. D., oud 18 jaar, gepleegd. P. D. is bereids ontslagen. Uit het onderzoek is gebleken dat gemelde jongeling zich aan verschillende verduisteringen en daarmede gepaard gaande valschheden in geschrifte heeft schul dig gemaakt, die hy volledig heeft bekend te hebben Dinsdag morgen is hy naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. By het op 12 en 13 Augustus te Arnhem ge houden examen hoofdacte, (lager onderwjjs) is o. a. geslaagd de heer J. Schotsman van Middelburg. Goes, 13 Aug. Heden herdenkt de handboog- schutterjj >Jacoba van Beieren" baar 40jarig bestaan. Niet laDg geleden dreigde oneenigheid onder de leden oorzaak te worden van verval, maar zy is dezen crisis gelukkig doorgeworsteld, en dat zy zich nog in veler sympathie mag verheugen, kan men afleiden uit het feit, dat ruim 500 spoorkaartjes zyn afgegeven aan heD, die de veertigjarige komen complimenteeren, en dat ruim 350 schutters tot hare eer den boog zullen spannen; de deelnemers aan het feest zullen van de treinen worden afgehaald, waartoe het muziekgezelschap »Eu- phonia" zal medewerken, 's Morgens half tien wordt met het schieten een aanvang gemaakt en om half een zullen de deelnemers in optocht door de stad trekken. Het liefgelegen »Tivoli" aan den Stationsweg is de kampplaats, waar door ons muziekgezelschap eene matinée zal gegeven worden, terwyl ook de gymnastiek- vereenigiog Hercules" zal medewerken om de feeste lijkheid te verhoogen. 's Avonds na het uitreiken der medailles soirée in het café Hartman, opgeluisterd en afgewisseld door gymnastiek-uitvoeringen en tableaux- vivanta. Tot slot zal een bal gegeven worden. Te Goes is heden middag iemand op Btraat plotseling doodgevallen. Zierikcszee, 14 Aug. Bij Kon. besl. is o. a. her benoemd tot burgemeester van Noordgouwe de heer R. Groeneveld de Kater. Naby Ginneken is het 2-jarig kind van den con ducteur, dat zyn vader wilde tegemoet huppelen, dooi de Bredascho tram overreden en op de plaats gedood. By het examen Hoogd. taal, (lager onderwys) is o. a. geslaagd de heer L. van Roojjen van Poortvliet. Volgens een berichtgever van het Ulr. Dagblad ia de toestand van Z. M. den Koning tegenwoordig zóó gunstig als men met mogelijkheid mag verwachten. Z. M. toch verricht met opgewektheid Hds. bezig heden. Hy staat 's morgens vroeg op en gaat des avonds niet naar bed, alvorens de brieven en dienst- stukken, die met de laatste post, d. i. te ruim 9 uren, zyn aangekomen, te hebben nagezien. Wel bezoekt dr. Vlaanderen eiken morgen te acht nur Z. M., maar dat kan meer als een geneeskundig toezicht beschouwd worden, want geneesmiddelen wor den er niet meer gebruikt. De eenige klacht die Z. M. uit, is over een onaan genaam gevoel, dat opgewekt wordt door staan, loopen en rjjden. Bestond dat niet, dan zou men Z. M. voor volkomen gezond kunnen verklaren. Als een bewys van den uitstekenden toestand van den Nieuwen Waterweg kan dienen, dat het stoom schip »Veendam", van de Nederl. Amerikaansche Stoomvaart-Maatsch., Zaterdag 11. van Rotterdam naar New-York vertrokken met een diepgang van 72 deci meter, ruim l1/, uur van Rotterdam af in zee was, niettegenstaande het -bjjna 2 uur na hoogwater aan den Hoek van Holland was. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de heer Havelaar, maakte meteen aantal Waterstaats autoriteiten en de directie der Maatachappy, den tocht mede, ter bezichtiging van den Waterweg. Niettegen staande het nu en dan ongunstige weder, vertoefde de Minister byna gedurende den geheelen tocht tot in zee op de loopbrug, nam met belangstelling kennis van onzen schoonen Waterweg, en liet zich over alle bijzonderheden voorlichten door de hem vergezellende deskundigen. De Minister verliet eerst in zee het stoomschip en stoomde toen, met het directie vaartuig >Cruquius" van den Waterstaat, naar den wal aan den Hoek van Hol land, om van daar per rytuig naar 's Hage terug te Tegen een tapper in de Oranjestraat te Utrecht is proces-verbaal opgemaakt, omdat bij Zaterdag avond aan een man, niettegenstaande deze reeds beschonken was, nog meer sterken drank heeft toegediend, zoodat deze plotseling ineenzakte en meer dood dan levend naar zijne woning moest worden gebracht, waar ge- ruimen tyd noodig was om hem weder tot het bewust zijn terug te brengen. Men leest in de N. Gr. Ct.: Hoe een boertje uit Boertange op de paardenmarkt te Winschoten van Vrijdag j.l. werd beetgenomen! Het was reeds een uur of drie in den namiddag, toen een eenvoudig boertje het marktplein op en neer wandelde, nu eens by dit dan weer bjj dat paard staan blijvende. Op eens wordt hy aangehouden door een hem onbekend persoon, die voorgeeft een paard te willen koopen, doch, daar hjj bakker van beroep is, heeft hjj al zeer weinig verstand van paarden, en ver zoekt mistdien het boertje, om hem met zjjn raad by te staan. Hjj zal daarvoor eene goede belooning ont vangen. Het boertje, dat in zjjne verbeelding misschien reeds een rjjksdaalder als belooning in zijn zak ziet gljjden, neemt het voorstel aan. Met hun beiden zoeken ze een paard op, bekjjken het van alle kanten, en gaan eindeljjk den koopman in de herberg van den heer R. opzoeken, om te zien, of ze het over den prijs eens kunnen worden. De koopman vraagt 75, de bakker biedt f 60, daarna 65 en eindeljjk 70, zonder eenig succes. Onze bakker gaat even met het onnoozele boertje alleen en zegt denkeljjk tegen dezen, daar hjj zelf een boodschap moet doen, dat hjj er Dog maar 'n rjjks daalder by moet bieden. Deze voldoet aan zyn wenech, gaat naar den koopman en biedt alzoo j 72,50. Zonder veel getalm wordt de koop nu klaar en de koopman wil het paard dadeljjk afleveren. Maar, o weede bakker beeft zyn plan reeds lang opgegeven en wil het paard niet ontvaDgeo, doch de paardenkooper vraagt geld van het boertje, dat natuurljjk doodver legen daar staat. Een hoop scheldwoorden worden hem naar het hoofd geslingerd, de een trekt hem hier, de ander daar, totdat onze bakker komt en met een uit gestreken gezicht het boertje vraagt, hoeveel geld hjj op zak heeft. Om kort te gaanons boertje moest eindeljjk, naar men zegt, zyn zakgeld achterlaten, vóór hjj naar Boer tange kon terugkeeren, waarmede de paardenkoopman hem natuurljjk nog een grooten dienst bewees, daar hjj (het boertje) de kooper was en er nu nog met twee rjjksdaalders en een ongerust geweten over de dingen, die komen znllen, afkwam. Hjj moeBt n.l. zyn naam nog aan den veldwachter opgeven, waaraan hjj slechts schoorvoetend durfde voldoeD, waarna hjj, zonder om te zien, naar Boertange afdroop. Een ieder zy door dezen door dergeljjke gevallen gewaarschuwd. Te Bergen-op-Zoom is door de polite proces verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, houdster van een bierhuis zonder vergunning, wegens het dronken maken van een 12jarigen knaap. Zy heeft nl. den joDgen 10 glazen bier toegediend en 8 glazen jenever. Het geld had de jongen van zjjn blinde moeder gestolen, met welke omstandigheid, naar men zegt, de kasteleines bovendien bekend was. Zierikzee, 13 Aug. Hedenmorgen ia door Burgh- sluische schippers alhier in de haven gebracht de Engelsche Kotter „Vanduara", welk schip gisteren op de rivier drjjvende is gevonden en vervolgens eerst in den Val en daarna in de haven is gebracht. Sedert is ook de equipage hier aangekomen. Het schip wordt gevoerd door kapt. H. Eady, behoort tehuis te Colchester, kwam in ballast van Brightlingsea en was bestemd naar Antwerpen. Gisteren in den vroegen morgen is de kapitein, misleid door storm en regen en zonder loods op de rivier gekomen, meenende Vlissingen binnen te loopen. Morgens ongeveer 8 uur is het schip op de plaat Neeltje Jans aan den grond geloopen. De reddingsboot van Burghsluis ia in den voormiddag aan boord ge komen en heeft de equipage naar Burghsluis gebracht. Tegen hoog water is het schip van zelf vlot geworden en gaan drijven, waarna schipper van der Klooster van Burghsluis het schip heeft gevischt en op de reede gebracht. De equipage is gisteren per rjjtuig vau Burghsluis Daar Brouwershaven gebracht en heden alhier aangekomen. Onze stadgenoot, de heer H. de Vos, concierge van het raadhuis alhier, die onlangs zjjn 25jarig jubilé in die betrekking heeft herdacht, mocht heden ondervinden dat ook door het Dagel. Bestuur, de Gem.-Secretari8 en Gem.-Ontvanger, benevens de leden van den Raad, zjjne verdiensten op pryswor den gesteld. In de vergadering van Burgeui. en Weth. werd hem met een hartelyk woord van den Burgemeester een gouden remontoir-horloge overhandigd. Aan A. Hordjjk, te Veere, wed. P. J. Rienstra, in leven predikant bij de Hervormde gemeente aldaar is, met ingang van 1 Juli jl., een pensioen van f 100 verleend. Een meisje van 4 jaar te Koewacht klom op een der wielen vau een beladen wagen, terwjjl die een oogenblik moest stilhouden, tot de deuren der schuur werden geopend. De voermaD, die van de kleine niets had bemerkt, reed daarop door, met het treurig ge volg, dat het kind op de plaats dood bleef. Weer is een valsch bankbiljet van 25 in beslag genomen, thans te Dubbeldam. De watermerken ontbraken geheel eu de afwerking was slordig. Zierikzee, 12 Aug. Ten vervolge op het bericht voorkomende in ons vorig nommer omtrent den brand te Bruinisse, vernemen wij nog het navolgende: Heden heeft de Rechter-Commissaris belast met de instructie van strafzaken, vergezeld van den Substituut- Officier van Justitie en Substituut-Griffier, zich begeven naar de gemeente Bruinisse, ten einde een onderzoek in te stellen naar een plaats gehad hebbenden brand in de woning van den schoenmaker J. A. K. Tegen den verdachte, die zich Zondag morgen 11. naar de gemeente Eikerzee had begeven en aldaar door de politie was opgespoord, werd door den Rechter- Commissaris een bevel van voorloopige aanhouding uitgevaardigd, ten gevolge waarvan hij des avonds nog naar het Huis van Bewaring alhier werd over gebracht. Dezer dagen vervoegde zich iemand aan het De partement van Koloniën met het verzoek, hem te willen opgeven of zjjn zoon, die sergeant is bij het Indische leger, ook voorkwam onder de gewonden of gesneu velden bjj het gevecht van Kotta Pohama. Men kon hem de gevraagde inlichtingen niet ver strekken van de gesneuvelde of gewonde militairen beneden den rang van officier de zoogenaamde min deren worden de namen niet per telegraaf mede- Waarom niet vraagt het Handelsblad. Voorzeker toch niet uit minachting voor den sol daat. Vermoedelijk met het oog op de kosten. Maar mag dit een bezwaar wezen Spreekt hier de huma niteit ook geen woordje mede Er zijn bjj het gevecht te Kotta Pohama 18 soldaten gesneuveld. De oversei ning dier namen had 18 maal f 4 gekost. Is de betrachting der humaniteit tegenover de betrekkingen der krygers, die hun leven veil hebben voor de be langen des Vaderlands, geen 72 waard Allen, wier zonen of broeders thans deelnemen aan den strjjd op Atjeh, moeten nu ten minste een maand in ongerustheid verkeeren, omtrent het lot van hun betrekkingen. Het zou toch waarljjk niet te duur be taald zyn, indien men voor dat luttele bedrag veler onrust kon voorkomen en anderen het leed kon be sparen, in een courantenbericht de namen van hun zoons als gesneuveld vermeld te lezeD. Even goed als men de familiebetrekkingen der op het veld van eer gestorven officieren de droeve tijding heeft doen erlangen, voordat de Staatscourant melding maakte van het bloedige gevecht, had men ook dien der mindere militairen bericht kannen zenden van het sneuvelen hunner bloed- of aanverwanten. Men 8chrjjft uit het kamp te Zeist Het vroolyke wjjsje»We gaane na de kamp van Zeist" wordt in de laatste dagen minder gehoord dan vroeger. De aanhoudende regen en nog meer de zware arbeid doet den zanglust verstommen en plaats maken voor een zekere moedeloosheid, die haar invloed op den gezondheidstoestand begint te oefenen. Reeds meer dan een tiental soldaten zjjn met typhus in het hospitaal opgenomen. Het is een zoo vreemd verschijnsel, dat er op de heide typhus heersoht, dat we niet kunnen begrjjpen wat daarvan de oorzaak ban zjjn. We deelen dan ook alleen het feit mede in de hoop, dat van hoogerband een onderzoek mag worden ingesteld naar de oorzaak hiervan. Volgens betoog van Mr. L. Haffmans in het Venl. Weekbl. bestaan er drie levenskwestiën voor de anti-liberale meerderheid, d. w. z. drie kwestiën waar haar leven meê gemoeid is. Het zyn: lo. de kwestie van het onderwjjs; 2o. die van den vrjjhandel of protectie; 3o. die van de plaatsvervanging. Elk dezer kwestiën is in staat de anti-liberale meerderheid in den grond te boren en de liberalen weer aan het roer te brengen. De Heer Haffmans maakt onderscheid tusschen de partjj en de meerderheid. De partij kan het best met een enkele kwestie doen, de meerderheid stelt hoogere eischen. Zonder bescherming is deze niet op de been te houden en evenmin wanneer men de plaatsver vanging afschaft. Komt er geen bescherming of wordt de plaatsvervanging afgeschaft, dan is er geen houden meer aan, dan loopt, dat durft hjj verzekeren, de meerderheid verloren, onherroepeljjk verloren. Gjj hebt er geen idee van, hoe 'n teer ding zoo'n meerderheid is, voegt hjj er bjj. Vooral een anti-liberale, in Nederland nog nooit vertoond, en die alleen door de ontzettende fouten en baldadigheden der liberalen, gepaard met de Blechte tjjden, mogeljjk is geworden. Zierilczee* 14 Aug. Iu de beden gehouden zitting van den Gemeenteraad is besloten de Rekening van het Burger-Weeshuis over 1888 te stellen in handen eener Commissie, bestaande nit de H.H. Six, de Looze en Mulock Houwer. Op eene circulaire van Gedep. Staten betrekkeljjk de verzetting van veemarkten te Cortgene, zal worden geantwoord dat daaromtrent vanwege deze gemeente geen bezwaar bestaat. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van E. W. Mus om een gedeelte gemeentegrond, groot 60 M. aan den Scheepstimmerdijk, naast de werf van Duivendyk, ten einde daarop te stellen een open loods ter bereiding van zijn middel tegen de paalworm enz. Hjj zou wenschen deze oppervlakte gedurende drie jaar gratis te mogen gebruiken. Dit adres is gesteld in handen van Burgem. en Weth. Zierikzee is toch niet ongelukkig in de Loteryen. In de Tombola voor de Wees-Inrichting te Neerbosch is de eerste prjja gevallen op No. 421, 8ste S., dat alhier is verkocht. Haagsche Brieven. 's Gravenhage, 12 Augustus. Als een zonneschijntje op een regendag verkwikte ons Vrijdag jl. de komst van Koningin en Kroon prinses. Langer dan een jaar hebben de Hagenaars den aanblik van die leden der vorstelijke familie moeten missen en men kon bet van beide zijden zien dat het bezoek plezier deed. Alles lachtede over heidspersonen die op bet perron H. M. afwachtten, de menigte die daar en buiten bet station Moeder en Dochter met ongedwongen vroolijkheid toejuichten, maar ook de Koningin en de Prinses, die met een vriendeljjk knikje groetten en wuifden. Lang heeft de pret niet geduurd, slechts enkele uren, maar ik geloof stellig dat het bezoek aan de beide vorstelijke dames want onze Prinses, hoe klein ook, ia ook al Mevrouw" gedoopt groot genoegen heeft gedaan en zij als ware plezierreizigers van alles genoten wat ze na zoo langen tijd terugzagen. Het déjeuner voor Prins en Prinses Albrecht van Pruisen was een goede verontschuldiging voor dit tochtje, waarbij de Ko ningin haar hart weör eens kon ophalen aan een rjjtoer met een vierspan door jockey's bereden en een voorrijder, en de Prinses die pret had, zich met baar moeder in allerlei standen te laten portretteeren met haar geliefden jachthond er bij. Die Kameke" is een gelukskindhij kon zelfs de Koningin en de Kroon prinses bevelen. Als hjj zegt >stilzitten", dan ge beurt het.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1