TELEGRAMMEN. TJit <1© Rcsidoutie. De Haagsche Sprokkelaar schrijft aan het D. »Toen der Perzen Shah onze stad bezocht en zich verwaardigde, zijn blik ook eenige oogenblikken te laten rusten op de grauwe noordsche zee, bad ik het geluk, aan een der khans in zijn gevolg een dier kleine diensten te bewijzen, die een vreemdeling zoo nu en dan van den inboorling pleegt te vragen. Ik zeg het geluk. Want die toevallige kennismaking met Mirza Mohamed Khan, die zich vrij goed ver staanbaar weet te maken, bij is gediplomeerd als »volapukaditel", verschafte mg dezer dagen een verrassing: een pakje brieven, aan zijn vrienden in het land van den zonneleeuw, die hij mij ter her innering aan het glas Pilsener, dat we samen ge dronken hadden, ter inzage toezond, ze aan mijne indiscretie overleverende, want hij weet wat aan de Pers toekomt, vooral in den komkommertijd". In een dier brieven wordt o. m. over Holland en de Hollanders het volgende geschrevenIk dacht met bewondering en weemoed aan Roxane, levende in het serail te Teheran als in het verblijf der on schuld, vrij voor alle aanslagen" van alle stervelingen. Met een glimlach ziet men ons hier aan voor barbaren, omdat ieder onzer meer dan eene vrouw heeft. Toen ik eenigszins nader bekend werd met de zeden der westerlingen, vooral uit hunne schaamte- looze Fransche letterkunde, die zelfs mij soms het bloed naar de wangen joeg, dacht 't mij dat wij toch inderdaad niet slechter zijn dan zij. Zelfs zou ik, in het algemeen belang, liefst niet van instellingen ruilen. En waarom al die menschen hier zoo laag op onze barbaarsche veelwijverij neerzien Ik las een boek van zekeren Molière, getiteld: »Tartufe". Ik dacht met bewondering aan Roxane bij het aanschouwen van de Europeesche vrouwen. De Per zische zijn schooner, maar de Westersche aardiger, »plus jolies", zegt de Franschman. Doch ik stond versteld over de smakeloosheid dier geestige, ont wikkelde vrouwen van het Westen, die zich een paar malen in het jaar een ander maaksel van kleederen laten voorschrijven door eenige belanghebbende lieden te Parijs, dié een nieuwen voorraad stoffen aan den man wenschen te brengen. Harnassen, kussentjes, hoepels en andere voorwerpen misvormen haar, die »la plu noble conquöte de l'homme" zou kunnen heeten, en dezelfde mannen, die in bewonde ring neerknielen voor het Venusbeeld van Milo, be wonderen even vurig de levende vrouw, die borst en middel, heup en rug zooveel mogelijk doet afwijken van de schoonheidstypen der Grieksche oudheid. En dan die kleuren I Het is alsof een groote verf kwast ze allen jaarlijks „aanstrijkt", nu eens met gendarmeblauw, en dan weer met rozerood, in de lente met grasgroen en in het najaar met kanarie geel, allen te gelijk, zonder aanzien des persoons, zonder te vragen naar aard en wezen. Gelukkige Roxane, voor wie, nu als voor eeuwen, dezelfde prachtige stoffen worden geweven en die niet vraagt naar den smaak eener modemaakster, doch zich tooit naar eigen zin en lust. 't Meest curieus misschien nog is, dat diezelfde Westerlingen, die zeiven geen spoor van nationale kleederdracht overhielden, en heden de stof en de kleur belachelijk vinden, welke zij drie jaar geleden allen het toppunt van smaak en chic achtten, een buitengewone bewondering koesteren voor Perzische tapijten, omdat de kleuren en teekeningen daarvan door alle tijden heen dezelfde zijn gebleven. De Westerlingen zijn verwoede muziekvreters onverzadigbaar. Zoodra eenige menschen voor hun genoegen samen zijn, moeten ze muziek hebben, onder de thee en aan tafel, om hun gesprekken te belemmeren, in het theater, op straat, in koffiehui zen, tot in de huiskamer, overal en altijd. Om bet volk te vermaken, om een groot man te huldigen, een beroemden doode te begraven, godsdienstig te zijn, te dansen, uit liefdadigheid en om den moed der krijgslieden aan te wakkerenvoor alles is muziek noodig. En het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat de Hollanders, die geen dag zonder een portie muziek kunnen leven, dus er als 't ware van door trokken zijn, zelfs slechts bij booge uitzondering iets leveren, dat op muziek gelijkt, en geheel béstaan van invoerartikelen." »Tot zoover Mirza Mohammed Khan, zegt de Sprokk. Wellicht is er later nog wel eens gelegen heid om iets meer uit zijne brieven mede te deelen. Een ingezetene van 's Heerenhoek ontving dezer dagen het volgende schryven uit de Argentynsche Republiek (Zuid-Amerika) Beradero, 29 Juni 1889. Beste Vriend Gisteren heb ik uw brief en dien van vader tegelijk met een pak couranten ontvangen. Het deed mij veel genoegen eens iets van u te hooren. Hoe graag zou ik eens een kykje willen nemen om te zien, hoe het in 's Heerenhoek toegaat, doch daar is geen denken aan. U en anderen zullen wel hebben staan kyken over mjjn laatsten brief. Toen ik dien schreef had ik een vlaag van zwaarmoedigheid, ik was op dat oogenblik erg moedeloos. Maar dat is nu voorby. En wie heeft zulke vlagen niet eens, dat hy de Bchoonste vooruit zichten niet begrypen of zien wil? Later speet het my zoo'n brief geschreven te hebben, maar hij was weg. Had myn patroon er niet over gesproken compagnon met hem te worden, God weet, wat ik zou gedaan hebben. Spyt had ik zeker gehad, als ik teruggekomen wa9, en nu ik met myn patroon samen ga werken, is er voor my veel vooruitzicht. De patroons hier verdienen veel geld. Dubbel zooveel en meer nog dan by ons. Hoe of het komt, dat by my dit aanbod deed, weet ik niet, ik geloof, dat de brief van den heer Mer veel goed aan gedaan heeft. Jongens als ik eens op streek ben met het werk, wat zal dat prettig voor me zyn. Ik zal ze dan hier wel laten zien, dat de Hollanders niet achter staan by andere lands lieden. Iemand, die een beetje door vrouw Fortuna geholpen wordt, kan hier wonderen verrichten, doch ieder valt dat niet ten deel. Men wordt hier ook niet zoo spoedig patroon, als er wel eens by ons gedacht en gezegd wordt. My is nog niets tegen geloopen zooals veel anderen, maar ik heb goed aangepakt. Ik werkte in den eersten tijd zoo hard als ik kon, maar nu is dat voorbij, nu doe ik het meer op myn gemak. Een denkbeeld, hoe het hier met het boeren gaat, kuDt gij u onmogelyk vormen. De drukte voor de wagenmakers is ongeloofelyk, en toch maken zy niets dan wagens en karren. De ploegen komen alle uit de fabrieken en worden duur verkocht. Tien twaalf uur uit den omtrek komt alles hier naar toe. De ploegen, die men hier gebruikt, zyn zeer klein en ongeveer van hetzelfde model als by onsprinslanders met twee armen. Io Zeeland zou niemand ze willen hebben, bier kennen ze niet anders en houden ze. voor best. Als die tweescharige ploegen, zooals J. Yermue er een heeft, bier bekend werden, dan twijfel ik niet, of ze zouden bevallen. Door de slechte paarden, die hier zyn, mogen de ploegen niet zwaar zyn. Ze ploegen hier zoo maar 8 a 10 duim diep en zaaien\ dan tegelyk. Zy hebben achter hun ploeg een klein toestel hangen, dat zaait. Er wordt maar eens geploegd en met een gezaaid, dus veel werk doen de lui niet aan het land. Een Zeeuwsche boer zou hier vreemd staan kyken. De smids hebben hier over het algemeen nog al goed gereedschap. Ze werken met verscheidene machines. Vier of vyf smeden hebben ieder vier.knechts, dus werk genoeg. De assen worden hier veel gesmeed uit een vierkant stuk ijzer. Een vjjl kennen ze niet. Paarden worden hier weing of niet beslagen. Maar binnenkort komen er straten, dan moeten alle paarden beslagen worden en er zyn hier tienmaal zooveel paarden als by ons. De paarden zyn alle klein, slechts een enkele groote ziet men. Draven kunnen ze niet best, zoodra ze aangezet worden, gaan ze aan het springen. Ze worden meer met de knieën dan met de voeten bestuurd. Velen rjjden er ook zonder teugel. Als iemand tien minuten ver weg moet, rjjdt hy met het paard er heen. Ieder, die een beetje burger is, heeft dan ook een paardje. Zoolang ik hier ben, heb ik gemaakt 6 nieuwe wagens, 2 karren, 6 eggen en voorts nog eenig klein werk. Aan de wagens is niet veel te doen, in 12 dagen maak ik er een klaar. Een smid kan het in 5 dagen. Alles is zeer licht, vooral het ijzer. Het beslag der wielen is drie achtste dik. De beugels van de assen zyn iets zwaarder dan bandijzer. Als er hier eeümaal straten zjjo, zal het werk zeer vermeerderen. Gij zult my altijd een groot plezier doen met een brief te schrijven. Lang zal het duren, eer ik weer dezelfde vrienden heb gevonden als bij on9. Doch in Amerika gaat dat zoo. Men moet hier zoo wat van alles missen, dat men in Europa had. Het beste is zich als een man over alles heen te zetten. Kinder achtigheid komt hier niet te pas. Ik heb de brieven van den heer Waalwijk gelezen. Hij schrijft de waar heid. Toch durf ik niemand aanraden naar hier te komen. Want valt het tegen, dan krijgt men alles voor zyn rekening. En ik ben niet van plan eenige verant woording op my te nemen. By eeDigen valt het mee, by anderen valt het tegen. In ieder geval, wie naar hier komt, moet voor geen klein geruchtje vervaard zyn. Hy moet kunnen werken en willen werken, laat by anders maar stilletjes thuis blijven. Ik ken hier een paar mannen die met hun huisgezinnen naar hier gekomen zijn, die veel beweging maakten aan boord van de »Edam", maar nu op 't oogenblik veel plan hebben om zich eenvoudig dood te schieten. Zie, zoo kan het tegenvallen. Eq daarom, al ben ik met hart en ziel overtuigd dat hier flinke vooruitzichten bestaan, toch raad ik niemand aan over te komen, ieder moet weten wat hy doet. Morgen gaan wij jagen met ons drieën. Dat kan men hier doen als men wil. Gelegenheid genoeg 1 Wy rijden er op uit met de tibury, in het vervolg doen wij dit te paard. Rijden kan ik, als ik er zin in heb. Toch neb ik er tot heden no§ geen gebruik van gemaakt. Vraag vader eens, of hy er geen raad op weet my een tweeloops-geweer te zenden. Een pi9ton-geweer is meer dan voldoende. Deze worden hier meest gebruikt. Ontvang verder met de uwen de hartelyke groeten van uw vriènd, (G. Cl.) JAN GEUS. KERKNIEUWS. Goes. Op 26 Aug. e. k. hoopt de Zeereerw. heer deken J. Eversteyn alhier den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaren tot pastoor werdbenoemd. Beroepen bij de Ghr. Geref. Gemeente te Paterson, ds. P. van Vlaanderen te Yerseke. Ds. Karres, pred. te Bruinisse, heeft het beroep naar Genemuiden aangenomen. Gemengde Berichten Dat begint er Turksch uit te zien I In de gemeente Vries (Drente) ziet het er donker uit in de gemeentekas, en nog donkerder voor de ambtenaren der gemeente, die geen betaling van tractement krijgen. Een der onderwijzers is reeds door zijn kostbaas de deur uitgezet, omdat hij zijn kostgeld niet kon betalen. Een collega van deze, gezegend met een groot gezin, heeft zijn koe moeten verkoopen, om aan geld te komen. Er heerscht door een en ander volkomen wantrouwen in de gemeente en maar enkelen komen bij den gemeenteontvanger hunne belasting betalen, wat de toestand nog meer kritiek maakt. Onder de veroordeelden, die verleden Zaterdag van Alkmaar naar de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen werden opgezonden, telde men ook een, die een kapitaal van 100 duizend gld. had doorgebracht. De man zal nu nog wel eens met weemoed naar de vervlogen «betere tijden" omzien. Het baantje van veldwachter schijnt nog al zoo heel slecht niet te zijn. Te Barsingerhorn hebben zich voor die betrekking, op eene jaarwedde van -400 gld., niet minder dan 82 liefhebbers aangemeld. Te Amsterdam, waar het alles iets anders dan «gewoon" moet zijn, is eene wedstrijd van bokken gehouden, waaraan 22 liefhebbers deelnamen. Onder eene gepaste toespraak werden de pryzen uitgedeeld, terwijl den jeugdigen eigenaars goed op het hart werd gedrukt, hunne beestjes vooral niet te mishandelen, maar er liefderijk voor te zorgen. Een driftig hotelhouder te C. wordt in zijn eigen belang aangeraden niet af te loeren wie er zoo al gaan naar zijn concurent, daar dit wel eens schadelijk voor hem kon uitkomen. »Wcl, wel" zegt Cornelis te Br., »wat kan ik toch lasteren als ik brandewijn gedronken heb, maar ik vergeet het spreekwoord, zoodat ik de balk in mijn eigen oog niet zie, maar wel de splinter bij een ander. Eene winkeliersvrouw te IJ. is zoo treurig omdat haar vriend vertrekt, dat zij zegt: Vaarwel I mijn liefste zoet, Daar ik u verlaten moet, Maar gij zegt: mijn beste schat, Ik haal u met een jaar of wat. Zou dat waer zijn, lieve Pau? Ik zeg: dan kom ik drommels gauw, Want ik ben steeds voor u gezind, Zoo blijft ge dan mijn beste vrind. Maar Trui! al ben ik ver van hier, Zoo meen ik u steeds met pleizier, Want ik ben zeer op u gesteld Zoo zoen ik u voor 't laatstVaarwel I Zij zegt: drinken wij samen een glaasje wijn, En laat ons hier nog eens vroolijk zijn Want 't is hier haast met u geda, Daar gij trekt naar Amerika. »Wel, wel" zegt een boerenjongen onder Tholen, «wat ben ik blij dat de menschen het niet hebben begrepen, waarom ik voor de tweede maal aan Jansje ging vragen of e met mij naar de harddraverij wilde gaan, doch ik had zhaar wat vroeger moeten halen, want nu zou het uitgekomen zijn dat het om onze oude dienstmeid te doen was. Tlioolsche Brieven. Ons eiland telt onder zyn gemeente ook éóne, die den titel van stad voert. Gold het een persoon, dan zou men geneigd wezen te zeggen, dat die titel meer eershalve dan ambtshalve is. Het scheelt er veel van, dat het stedeke Tolen voor ons eiland is, wat b.v. Zierikzee voor SchouwenDuiveland is, Goes voor Zuid-Beveland of Middelburg voor Walcheren. De wekelijksche marktdag brengt er niet half zooveel vertier. Wel komen er dan karretjes mèt boeren en boerinnetjes, doch de eersten doen er in den regel weinig zaken en de laatsten komen in gering getal. Dat geringe getal boerinnetjes werkt zeer nadeelig op de nering in de winkels, want zij zijn het toch, zonder ze daarom koopziek te kunnen noemen, die gemeenlijk het meeste geld in de stad laten. Zij doen de inkoopen voor het gezinzoowel onmisbare als overbodige, werkelijke als ingebeelde levensbehoeften aan te koopen is veelal haar taak. Een winkelier ziet honderdmaal liever een boerinnetje dan een boer den winkel binnenstappen, ook in het belang van zijn zaak. De boer koopt zijn bittertje, brengt zijn geld naar ontvanger of notaris, doch besteedt overigens heel weinig. Heel groote zaken heeft hij er door den band niet. Beurtschippers of commissionairs komen het graan aan huis koopen. Als zij weten, dat er een par tijtje graan te koop is, wachten deze niet tot op den marktdag. In Tholen (de stad) woont geen graanhan delaar van beteekenis. De Thoolsche boer scheept nog al veel zijn graan, ofschoon minder dan vroeger. Een graanbeurs schijnt als een overbodig gebouw beschouwd te worden, althans er is er geene. Hebben de boeren geen graanbeurs, de boerinnen missen een botermarkt. Van gemeentewege heeft er derhalve geen keuring plaats op gehalte of gewicht. En toch geloof ik te mogen zeggen, dat de Thoolsche boerin keurige, onvervalschte en ^ewichthoudende boter levert. Eere, wien eere toekomt 1 Ieder heeft vaste winkels of enkele burgers, waar zij wekelijks hun waar brengen legen den marktprijs uit Bergen op Zoom, of een andere plaats. Op grootscheepsche manier wordt er dus geen han del gedreven. Weet je, wat er van stadswege gebeurt, als het marktdag is De stadhuisklok wordt geklept, als kondigt zij het uur aan, waarop de niet aanwezige graanbeurs en dito botermarkt geopend wordt. Er zijn meer van die zinledige gebruiken Een prettige, gezellige drukte en bedrijvigheid heerscht er in het stadje niet. Geen steek wagentjes of handkarretjes, voortgeduwd door een witgeschorte winkelknecht, rollen door de straten om de koopwaren naar de pieinen te voeren, waar de vrachtrijders of rij tuigen afgespannen zijn. Geen marktschreeuwer, kiezentrekker, kwakzalver ziet men opgesteld om hun artikelen aan den man te brengen. De eenige man, die nog wat leven aanbrengt is de omroeper die met bek kenslag en schor keelgeluid, openbare verkoopingen, stedelijke publicaties enz., bekend maakt. Een wandeling door de straten levert ook dat aan genaam en bekoorlijk gezicht niet als in zoovele zus tersteden op de marktdagen, als de boerinnetjes met hun frissche, heldere, blozende gezichtjes, de straten en de winkels vullen. Ze gaan maar zelden naar de stad. Anders zou ons stadje wel kunnen concurreeren, want heusch, het Thoolsche boerinnetje is een lieve verschijning. Die breeduitgespreide, witte mnts en die gouden hoofdtooi, doet het gezichtje bevallig uitkomen. In de herbergen vindt men de meeste menschen. Daar kunnen ze staan, niet zitten, als gepakte haring. Plakkers zijn dan ook de Thoolsche boeren niet, als zij ter markt gaan. Klokke twaalf of even later worden de paarden aangespannen en huiswaarts keeren zij in Hinken draf. Zij houden in 't algemeen niet van een sukkeldrafje. Terecht heeft dan ook het gemeentebe stuur het draven in de hoofdstraten verboden. Is het wielengeratel der rijtuigen weggestorven, dan krijgt het stedeke weer haar volle rantsoen rust. Trouwens gedurende de zes overige dagen sluimert het naar hartelust 1 DIXI. '8 GruvenJiagc, 9 Augustus. H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina zijn heden morgen ten 10 u. 10 m. alhier aangekomen. De Ministers van Justitie en van Binnenl. Zaken, Hof- en Burgerlijke autoriteiten waren aan station nspoor aanwezig. Het publiek juichte H. M. levendig toe. Heden middag is er dejeuner ten Hove ter eére van Prins en Prinses Albrecht van Pruisen, 's Gravenhage, 9 Augustus. Gisteren avond is een winkelier aan het Zieken door een vroegeren commensaal doodgeschoten. Marseille, 9 Aug. Te Saonges heeft by na een gevecht plaats gehad tusscben Fransche troepen en RomeinBche Bensaglieri. Een onderzoek wordt ingesteld. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 8 Augustus 1889. Mijnheer de Redacteur I Vergun my 6en klein plaatsje in uw blad. Uw Dienaar, Een Liberaal. Eenige jaren geleden bestond er in onze helaas niet in bloei toenemende stad, eene bezuinigingswoede. Thans heerscht er eene Zondagswoede. Naar myn inzien is dit een inbreuk op onze vryheid van handelende zaak is eenmaal hier zoo, dat in de meeste winkels op Zondag wordt verkocht, laat men het aan den tijd over laten of dit niet uit zich zeiven vervallen of wegster ven zal, doch laat men elk vry laten. De Zondagshandel is voor menige winkelier onmisbaarmen rekent er op juist om menschen die ver van de stad wonen deze kunnen op Zondag zonder verlet hunne inkoopen doen, iets verhandelen of kleine of grootere schulden betalen. Wordt dit nu op eens met zulk eene woede belet, dan zal dit voor vele winkeliers een groot verlies ten gevolge hebben. Mocht men echter in zjjne woede rationeel te werk gaan, welnu laat dan ook de Zondagsrust toegepast worden op kroegen en sociëteiten, dan zou langs dien weg het verteren en zwelgen worden tegengegaan. BEURS- Ei\ MARKTBERICHTEN, STAATSLEE Amsterdam. fINGEN. 7 8 Aug. Aug. Nederland. pCt. Bedrag stukken. Cert. N. W. Sch. 2»/, f 1000 80«/» 803/. dito dito3 1000 96 96'/,. dito dito3'/, 1000 1023/g 102»/, dito Obl3i/, 1000 102»/. Hong. O. L. 1867 5 fl. 120-1200 dito Goudl. 5 100 Italië. Inschr. '62/81 5 Lir. 100-100000 89'/u Oostenrijk. Obl. MeiNov5 fl. 1000 701/, 701/ dito Jan.Juli 5 t 1000 71'/, 71 '/4 dito dito Goud. 4 200-1000 Polen. O. Sch. '44 4 Z.R. 500 Port. Ob. Bt. '53/84 3 p.St. 100 65«s/,. dito dito 1888 41/, 20 95 Rusland. Obl. Hope 1798/1815 f 1000 103V, 103»/,. Cert. Ins. 5 S. '54 Z.R. 500 64 dito dito 6 S. '55 500 91»/, 91 Obligatiën 1862 5 p.St. 50-100 dito 1864 5 f 1000 .10215/,, 1031/, dito Oost. Ie S. 5 Z.R. 100-1000 dito dito 2e 5 100-1000 611/, 611/, dito dito 3e 5 100-1000 601/, dito '84 gec. dito 5 50-100 dito '60 2e 1. dito 4'/, 100 933/, dito '75 gec. dito 4'/, 50-100 99 991/, dito '80 gec. d.to 4 Z.R. 125-625 86i/„ 86»/, dito 1889 dito 4 R. 125 87>i/„ Obl. 1. 1867/1869 4 p.St. 20-100 90»/, 90 Spanje. O. B. Perp. 4 Pes. 1000-24000 69'/, 69'/, dito binn. Perpet. 4 Pr. 500-25000 Turkye. Geprivil. 5 fr. 500-2500 85 Gecv. S. D. C. p.St. 20-1000 16»/, 16»/, dito Gereg. 1869 fr. 500-12500 Egypte. O. L. 1876 4 p.St. 20-100 900, dito sp. dito 1876 5 20-100 1030, 1030, Brazilië. Obl. Londen 1865 5 v 100 102»/, dito Leen. 1875. 5 100 dito 1863 41/, 100 101 dito 1879 4 56/5 112.10 Venezuela 18814 100-500 511/, 511/, Iudustr. en limine. Ondernem. Nederland. pCt. Aandeel rcscontre 5 f 1000 135»/,« 134is/„ N.-I. Handb. aand. 150 80'/g 805/, Duitschland. Crt. R.M. 3000 Oostenrijk. Aand. fl. 600 Spoorwegleeninjfcn. Nedorland. pCt. Maatsch. t. Expl. v. St.-Spoorw. Aand. f 250 Ned. Ctr. spw. A. 250 32 dito Gest. Obl. 235 89»/, 89»/, N.-I. spoorw. aand. 250-1000 138»/, N. Rijnspoorw. volgcf. Aand. p.St. 20-200 114»/, 114'/, N.-Br. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80. 100 60 59»/, Hongarije. Theis Spw. aand5 11, 200 dito dito Obl.5 200-1000 83 83 Italië. Vict. Eman. spw. Obl3 Lir. 500 58»/, 59 Zuid-Ital. Sp. O. 3 500-5000 60»/a 60 Oostenrijk. Fransch- Oost. Sp. Oblig. 3 fr. 500 Polen. W.-W. Aand. Z.R. 100 123 123 Rusland. Groote Sp.- Maatsch. Aand. 5 125-625 1205/, 1201/, dito Obl41/, 500 99'/, dito dito dito 4 1125 90V, Balt Spw. Aand. 3 25-1250 611/, 61 Jeles-Griasi dito. 5 125-50 96 963/, Losowo.-Sew 5 f 1000 97 97 Morsch.-Sysr. A. Z.R. 125-1250 32'/, 32'/, Mosk.-Smol. Obl. 5 f 1000 102*/% Orel-Vitebskaand. 5 Z.R. 125 99i/, 99"/, R.-Wiasma Aand. 125 32'/, 32»/, Zuid-West Sp. M. 5 100-1000 71»/, 71 Amerika. Ctr. P. O. 6 Doll. 1000 Win. St.-Peter do 7 500-1000 dito S.-W. Obl. 7 500-1000 Illin. Cert. v. A. 500-1000 1151/, dito Leas L. St. C. 4 500-1000 100 99»/, St.-P. M. M. Obl. 7 500-1000 1141/, Un Pac. Hfdl. do. 6 1000 114*/, Goes, 6 Augustus. Jarige Tarwe was langzaam vorige prijzen waard. Nieuwe Rogge uiteenloopend van qualiteit als noteering verkocht. Wintergerst met eenige aanbieding gaarne tot noteering genomen. Oude Tarwe f 6,75 a f 7,25. Nieuwe Rogge f 5,a f 5,30. Wintergerst f 4,50 a f 4,90. Winterkoolzaad f 11,50 a f 11,75. Karwijzaad f 10,50 a f 10,80. Oostliiirg-, 7 Augustus. De aanvoer was heden weder zeer onbeduidend, terwijl de vraag zich bijna uitsluitend bepaalde tot kleine partijtjes voor dadelijk gebruik. De be steedde prijzen waren alsvoren. Eenige puike monsters iets hooger. Van den nieuwen oogst werd nog niets getoond. Men besteedde heden voor: Nieuwe Tarwe f 6,f 6,50 a f 7,25. Jarige Rogge f 4,75, f 5,a f 5,10. Jarige Win tergerst f 3,75, f 4,a f 4,20; Jarige Zomergerst f 3,25, f 3,50 a f 3,75. Paardenboonen f 5,80, f 6,a f 6,25. Koolzaad f 1175 a f 12,—. Mixltlelfcmvg;, 8 Augustus. Door de drukke veld arbeid onzer landlieden was de aanvoer aan onze graanmarkt van heden niet groot. Walch. Tarwe gewas 1888 werd in de puike zuivere soort tot f 6,75 cn f 6,80 verhandeld. Van het nieuwe gewas was nog niets ter veil. Jarige Rogge f 5,75. Nieuwe dito f 5,50 in de gewone soort en voor de zaai daarboven. Nieuwe Wintergerst niet ter veil. Walch. Witteboonen waarvan zeer weinig ter markt in de puike soort niet beneden de f8,50 te koop, welke prijs dan ook moeet worden ingewilligd. Walch Bruineboonen zonder omgang f 8,a f 10,naar deugd. Van Nieuwe Walch. Groene Erwten waren enkele partijtjes ter markt maar nog al veel van afwijkende qualiteit, niet best droog en wormstekig, die tot f 8,50 a f 8,75 werden aangekocht. Winterkoolzaad tot f 11,75 a f 12,verhandeld. Dordreelit, 8 Augustus. Jarige Tarwe 1887 f 7, a f 8,50, dito dito van 1888 f 6,50 a f 7,dito dito f5,80 a f6,20, Nieuwe dito 1889 f7,a f7,50, dito mindere dito f 6,— a f 6,50, zomer dito f a f Canada dito 1888 f 5,a f 5,30. Rogge dito f 4,50 a f 5,20, dito 1889 f a f—Z. W. Gerst 1888 f—a f— dito 1889 f 4,40 a f 5,Ov. dito dito f 4,a f 4,60, Z. Z. dito 1888 f 3,a f 3,50, dito dito 1889 f a f Spelt f Haver (lange) f 2,60 a f 3,40, dito (dikke) f 3,50 a f 4,Paardenboonen f 5,50 a f 0,Dui- Venboonen f a f Witte Boonen f6,50 a f7, Bruine Boonen f 7,50 a f 9,50. Erwten (kook-) N. f 7,50 a f 7,80, dito (mesting) f 6,a f 6,50. Koolzaad f 10,50 a f 11,60. Zomerzaad f af Kanariezaad f 6, a f 7,Lijnzaad zonder handel. Burgerlijke Stand van Zierikzee. 27 Juli. Een dochter van J. C. Blankert en G. Matthysse. 28 dito. Een zoon van S. Beije en M. K. Hanse. 31 dito. Een zoon van H. Luyk en Q. Klaasse. 1 Aug. Een dochter van B. H. Ideler en M. A. C. Ermen. 3 dito. Een zoon van G. van den Hoek en J. Stoutjesdyk. 3 dito. Een dochter van J. van der Kreke en Th. Adriaanse. 4 dito. Een zoon van J. Mes en M. Evertse. 6 dito. Een dochter van G. Potappel en K. van der Wekken. 7 dito. Een zoon van A. Flikweert en W. Koppens. gehuwd: 31 Juli. C. J. Dalebout, 24 j., j.m. en D. L. Wage, maker, 25 j., j.d. 2 Aug. W. Schoo, 49 j., j.m. en T. Gast, 46 j., j.d. 7 dito. J. van Schendel, 19 j., j.m. en J. W. Walkier, 28 j., j.d. —9 dito. H. Neerhout, 25 j., j.m. en A. J. Slimmen, 22 j., j.d. o verled en: 29 Juli. K, Goudsmit, 56 j., vrouw van A. I. Frank. 31 dito. J. van der Vliet, ruim 68 j., weduwn. 1 Aug. P. den Boer, 6 w., d. 8 dito. G. C. Frederika, 21 j., ongeh. d. als levenloos aangegeven 26 Juli. Een dochter van M. Lemson en M. van den Houten. VERBETERING. In het bericht omtrent de intree-rede van Ds. Montyn te Groningen, (zie ons vorig NoA is als tekst opgegeven Job 1 68. Dit moet zyn Joh. 1 68. WEEKMARKT te Zierikzee 8 Aug. 1889. Boterpryzen: De boter is verkocht voor 60, 65, 70 en 75 Cent de 5 Hektogram. Eieren: De Kipeieren zyn verkocht voor 0,70, 0,75 en 0,80 per 25 stuks. STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. Augustus 1S8P. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE Zaterd. 10 's morg. 6,30 n. Zaterd. 10 's morg. 11, Zondag 11 's midd. 6,— Dinsd. 13 's morg. 8,— Woens. 14 8,- Woens. 14 'smidd. 4,30 Dond. 15 4,30 Vry dag 16 4,30 Zondag 11 Maand. 12 's midd. Dinsd. 13 Woens. 14 Dond. 15 'smorg. Vrydag 16 3,30 3,30» 12,- 6,— 7,30» Oes Zondags zullen RET0URBILLET- TEN worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag Middelburg, Zierikzee v.v. Ie kl. 1,50, 2e kl. 1,—. Tusschenveeren v.v. Ie kl. 1,20, 2e kl. 0,80.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 3