's Gravenliago, 24 Juli, Bjj de behandelipg van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd der militie, trachtten verschillende sprekers in de Eerste Kamer den Minister van Oorlog de duimschroeven aan te zetten. Men kon het echter niet verder brengen, dan hem de verzekering af te dwingen, dat i n d e n loop der volgende zitting, naar hij stellig hoopte, de legerorganisatie kon worden ingediend. Op de toespeling van den heer Van de Putte op de krach ten en machten, die kunnen bespoedigen of tegen houden, hield ZE. zich Oost-Indisch doof. Hoe men denken mocht over de al of niet waarschijnlijkheid eener spoedige afdoende versterking onzer weerbaarheid, die les idéés marchent ieder al even noodzakelijk achtte, de heer De Brujjn had niet geheel ongelijk, waar hjj het een zonderlinge logica noemde, uit teleur stelling dat het meerdere er nog niet was, het mindere af te stemmen. En zoo de Minister ook thans geen zekerheid weet te geven, dat wjj door zjjn ontwerp in elk geval veilig zouden wezen, ook dat kon geen reden zjjn, om wat hjj aanbood te verwerpen. Toch verklaarden zich nog 8 stemmen tegen de wet, waaronder er wellicht waren, die de aanwezigheid van buitengewone omstandigheden", wel niet meer door de Grondwet, maar wel door 't gezond verstand als motiel voor deze verzwaring van lasten gevorderd, meenden te moeten ontkennen. De Kamer ging uiteen, om niet voor 26 Augustus weder te worden bijeengeroepen. De heer Huber, lid der Tweede Kamer, die eene nota betreffende het wetsontwerp op het lager onder wijs heefs ingediend, welke nota echter alleen aan de voorbereidingscommissie uit de Kamer is toegezonden, zal om te voldoen aan veler verlangen, deze in een der anti-revolutionaire bladen openbaar maken. Door het Gerechtshof te 's Gravenhage is de ge vangenisstraf van 2 jaar wegeos oplichting vjjfmaal gepleegd, opgelegd aan den Leidschen »millioenenheer", op 14 maanden verminderd en tevens bepaald dat die straf nog zal worden verminderd met 2 maanden, wegens ondergane preventieve hechtenis. Breda, 24 Juli. Ingevolge de verklaring voor het gerechtshof te 's Bosch van W. R., sigarenmaker te Etten, dat de vrouw van C. T., op wien hjj een moordaanslag pleegde, hem daartoe had aangespoord en in de gelegenheid gesteld, heeft de justitie zich Maandag 1.1. van hier naar Etten begeven, ten einde dienaangaande een onderzoek in te stellen. Dit heeft er toe geleid, dat bedoelde vrouw, C. v. O. genaamd, gearresteerd en naar de strafgevangenis alhier is overgebracht. Botterdam, 24 Juli. Heden ochtend omstreeks 11 l/j uur is loods No. 1 op het terrein der Handels- vereeniging te Feyenoord in gebruik als losplaats der Javabooten, in brand geraakt. Door een noodschot van een der schepen, liggende in de spoorweghaven, opmerkzaam gemaakt, rukte in een oogwenk voldoende hulp aan en waren oogenblik- keljjk de twee stoombrandspuiten, de drjjvende stoom- brandspuit en een groot aantal handbrandspuiten op het terrein van den brand aanwezig. Door dit krachtig optreden en de omstandigheid, dat de wind gestadig uit het Westen bleef waaien, is het gelukt den brand tot deze loods te beperken. Zjj is echter tot den grond afgebrand en vertoont op dit oogenblik Blechts een rookenden en smeulenden puinhoop. De binnenlandsche maatschappijen ljjden door dezen brand een verlies van 59,000. Goederen waren op dit oogenblik in de bergplaats gelukkig niet aanwezig. Men vermoed, dat de brand is ontstaan doovzelfont- branding van afval, enz. onder den vloer der loods. Neemt men in aanmerking den bouwaard van al de loodsen op het terrein, hout met asphalt-dekking, en de ligging der loodsen onderling, dan is het een wonder dat alleen No. 1 doorjhet vuur is verteerd. Bjj Noorden- of Noordwesten wind zou er geen mogelijkheid geweest zjjn, de andere loodsen tegen overslaan van de vlam te beveiligen, en zou de ramp een ontzettenden om vang hebben gekregen. Bjj den brand waren twee der wethouders, de heeren Van Citters en Molenaar, alsmede al de hoofdlieden der brandweer op het terrein aanwezig. Rotterdam, 25 Juli. Men zal zioh herinneren, dat in den nacht van 1 op 2 Juli, ten nadeele van den heer F. B. 's Jacob, in de Westerstraat alhier, een groot aantal zilveren voorwerpen, benevens eene hoeveelheid geld ontvreemd is. Het is aan de Amsterdamsche recherche, bijgestaan door een onder-inspecteur uit Rotterdam, gelukt, te Amsterdam, in het echtpaar G., logeerende boven den tapper Prjjkor. op de O. Z. Kolk, de vermoedelijke bedrjjvers van dien diefstal te ontdekken. F. en zijne vrouw de man is schilder van zjjn vak woonden tjjdens het plegen van de daad te Rotterdam en verdwenen zonder dat men wist waar heen na Juli. Zjj waren toen met de buitge maakte voorwerpen naar Nijmegen gevlucht. Hier werd echter de nieuwsgierigheid van eene buurvrouw, die wilde weten wat zich in een haar toevertrouwd koffertje bevond, waarin volgens het zeggen van F. •papieren" waren, doch dat zich nogal tameljjk zwaar optillen liet, de oorzaak dat de politie werd gewaar schuwd. De buurvrouw nameljjk had in afwezigheid van F. het koffertje met een op het slot passend sleu teltje geopend, en bevondeD, dat er geene »papieren" Ditmaal wenseh ik met u over mijne dochter Maud te spreken, maar laat dit ook voor het laatst zijn. Het is volkomen de waarheid dat zij mijn huis heeft verlaten om Marackzy te volgen. Ze zijn te Cowes getrouwd, alvorens Engeland te verlaten. Ze is geheel en al zijne vrouw. Gedurende ons verblijf in Ierland had de kunstenaar de stoutheid mij de hand van Miss Mellivan te vragen Ik antwoordde hem met het beleefd verzoek oogenblikkelijk heen te gaan Hij verklaarde mij toen dat mijne dochter hem beminde en dat hij in overleg met haar dezen stap had gedaan. Hij voegde er bij dat hij rijk, geëerd was en smeekte mij, niet een besluit te nemen. Ik volhardde in mijn verzet. Hij vertrok. Toen moest ik nog de smeekingen en klachten van Maud aanhooren. Zij was wanhopig Die ellendeling had haar betooverd Dagen lang zat zij daar zonder te spreken, bijna zonder te eten, naar één punt staiende en het oor neigende, alsof ze in de verte eene geheimzinnige muziek hoorde. Ik deed alles om haar afleiding te bezorgenmaar niets hielp. Ik rekende op haar trots, ik hoopte dat zij zich eindelijk rekenschap zou geven van den afstand, die haar van haren geliefde scheiddeIk had mijn dochter Daisy en de gouvernante bevolen kaar niet te verlatenEn toch vond men op zekeren avond hare kamer ledigZij was gevlucht, haren vader, hare zuster, het dak waaronder hare moeder gestorven was, achterlatende alles vergetende voor een gelukzoeker Lord Mellivan bleef een poos zwijgen met de handen voor het gelaat zitten; toen hernam hij met een toornig gebaar: Van dien dag af heb ik verboden in mijne tegenwoordigheid ooit den naam van die ongelukkige uit te sprekenIk ken de vrouw van mijnheer Marackzy niet, ik heb slechts ééne dochter meer! Ge hebt de waarheid willen weten, welnu, ik heb haar u gezegd." m. Men zweeg langzamerhand over het voorval. Bovendien was de strijd tusschen lord Mellivan en Sténio niet gelijk. Nooit openbaarde zich de wonder- maar voorwerpen van waarde in waren. Toen zjj even wel de politie van het verdachte der zaak in kennis gesteld had, waren de vogels (met het koffertje) ge vlogen. Door de genoemde Amsterdamsche politiebeambten is evenwel Vrjjdag nacht de verblijfplaats van het echt paar opgespoord. Het koffertje was gevonden, doch de inhoud was, op een zilveren meshecht na, verdwenen. Dit is echter blijkbaar van den heer 'sJ. afkomstig, en dan ook reeds naar Rotterdam ter herkenning op gezonden. F. en zjjne vrouw zyn in hechtenis. Dezelfde personen worden, naar wjj vernemen, ver dacht van den diefstal met braak ten huize van den heer R., aan den Lagen Zecdjjk onder Kralingen in de vorige maand gepleegd. Wostoly k Zoouwsch- Vlaanderew De afgevaardigde ter Tweede Kamer van ons kies district Oostburg aan weerskanten van den Braakman heeft, naar men ons mededeelt, het tramcomité Schoondjjke—IJzendjjke—Eecloo in grove mate teleur gesteld. De heer Glinderman zou op de vergaderingen der commissie, waarvan Z.Ed. deel uitmaakte, en die over het verzoek om subsidie rapport moest uitbrengen, steeds geschitterd hebben door afwezigheid. En toch had de heer G. zjjne krachtige medewerking toegezegd bjj een bezoek van het comité-bestuur ten zijnent, na de samenstelling der Tweede Kamer-commissie. Volgens eigen bekentenis in het Aardenburgsche Weekblad be tichtte de Standaard hem ten onrechte van politieken jjver in zake burgemeesters-benoemingen, en zoo zou men gevoegljjk tot de gevolgtrekking komen, dat de Oosthurgsche kiezers zjjn mandaat als raadslid niet meer hernieuwden, allerminst wegens te groote voort varendheid. IJzendjjko, 25 Juli. Eene vorige week logeerde in deze gemeente eene juffrouw uit Arnhems omgeving, die haren beminde, met wien zjj al acht jaar omgang had en gezamenljjk de volgende maand in het hu- wel jjk zou treden, eens met hare komst wilde ver rassen. Bed, meubelen enz. waren door haar aangekocht, en bp hem in gebruik, dus wie schetst hare verbazing, waar zjj onderweg verneemt, dat hjj met een rjjk meisje eener nabijgelegen plaats eene verkeering heeft aangeknoopt. Wjj zullen geene melding maken van de wederzjjdsche ontmoeting, ook niet van haar visite by de schoone No. 2, en geven alleen publiciteit aan dit meermalen voorkomende geval, waar het hier een persoon geldt, die in eene herdelooze gemeente tydelyk als predikant optreedt, zondagschool houdt en godsdienstonderwijs aan catechesanten geeft. Of de godsdienstoefening, waai- bjj de bedrogene vreemdelinge midden onder kerktyd zich onder het gehoor begaf, wel erg stichtelyk geweest is, willen wjj liefst niet beslissen. lerselte, 25 Juli. Verleden Zaterdag is door de handboogschuttery >St. Bastiaan" eene wedstryd uit geschreven tusschen de leden. Wie in een bepaalden tyd de meeste kleppen schoot, was voor twee jaar koning. Als overwinnaar trad uit den strjjd de heer A. Sandee. Ierself©, 25 Juli. Van de heeren J. van de Velde en C. D. Klos (waarvan de eerste geen zitting kan nemen) die op a s. Dinsdag in herstemming komen, werd hedeD avond de laatstgenoemde door de kies- vereeniging Burgerplicht candidaat gesteld. Het denk beeld om door de keuze van den heer Van de Velde in de hand te werken, eene nieuwe verkiezing uit te lokken en zoodoende de verkiezing van den heer Zuidweg opnieuw mogelyk te maken, vond geen ingang. Soherpeuisse, 26 Juli. Door den gemeente veldwachter A. Hendrikse alhier is tegen den 28Juli als zoodanig ontslag aangevraagd. Hjj zal ziek weder tot het wapen der maréchausóes begeven. Middelburg, 25 Juli. Bij de heden in het ge bouw van het gewestelyk bestuur alhier plaats gehad hebbende uitloting van obligatiën in provinciale geld- leeningen zjjn uitgeloot: Van de geldleening (1878) ad 170000, de noramers 11. 15, 30, 62, 69, 75, 86, 106, 109, 139 en 161, ad 1000 ieder. Van de geldleening (1881) ad f 567000,denommers: 5, 41, 45, 47, 48, 52, 57, 77, 81, 131, 142, 149, 152, 154, 160, 163, 179, 232, 239, 257, 291, 297, 299, 359, 374, 385, 411, 415, 419, 428, 430, 467, 480, 491, ad 1000 ieder en de nommers 556a en 556b ad 500 ieder. By den Gemeenteraad van Middelburg is ingeko men een adres van T. Mace, om een deel der gebouwen van de voormalige Commercic-Compagnie te mogen huren, om daarin zjjne in Engeland bestaande fabriek van een onderdeel der electrische gloeilampen over te plaatsen. Die fabriek werkt met 60 tot 100 werklieden. Na gehouden examens aan 't instituut van den heer van Linschoten te Middelburg zyn de volgende leerlingen bevorderd Van de voorbereidingsklasse tot kl. I A: J. P. Remyose. Van 1 A tot I B: C. van Hee, C. v. d. Hoek, J. Je ronimus, P. de Weerd onvoorw.J. A. C. Stroband voorw. Herexamen mogen doen G. v. Wage, J. A. C. Stroband. Van I B tot II AT. Akkerman, J. F. P. Blankert, F. J. C. Govers, A. F. Hanssens, C. Jeronimus, J. M. Kreiken onvoorw.; F. Klein, S. A. C. van Linschoten voorw. Herexamen mogen doenW. den Boer, G. W. bare hoedanigheden van dezen kunstenaar met zulk een glans als na zijn huwelijk. Men zou gezegd hebben dat hij door zyne lauweren zyne jonge vrouw het leed wilde doen vergeten, dat zyne liefde haar had berokkend. Hy schiep rondom Maud een dampkring van zegepraal. Hy deed alle vooroordeel verdwijnen, dwong ieders sympathie af, wekte ieders bewondering. Hy bracht het door de macht van zyne kunst zoover, dat men den beleedigden vader in het ongelijk stelde en over diens gestrengheid morde. Lord Mellivan scheen wel wat ouderwetsche begrippen omtrent den adelstand te koesteren, om het zoo nauw met dezen genialen burger te nemen, die overigens met de grootste heeren op denzelfden voet leefde. Zyn keizerlijke beschermer had hem tot graaf verheven, maar hij minachtte zyn titel; kortaf: Marackzy, dat was hem voldoende. Twee jaren lang hield hy Europa onder zijne bekoring en schonk zyne vrouw tot vergoeding, alles wat zij had kunnen droomen. Overal, aan het hof en in de hoogste kringen werd ze ontvangen, gezocht zelfs en schitterde daar in hare verrukkelijke schoon heid. Zy vulde Marackzy aan. Zonder haar zou er aan het buitengewone geluk van dezen kunstenaar iets ontbroken hebben. In zijne kroon vlocht zy eene bekoorlijke bloem, die der liefde. Sténio, rijk, toe- gejuichd, bemind als by was, scheen het levende beeld van het geluk op aarde. Maar het noodlot stond daar achter den zegewagen gereed om op nieuw te bewijzen dat geen geluk hier beneden duurzaam is. Aan het einde van hun eerste huwelijksjaar werd een kind geboren, even blond als zijne moeder. En in de bedwelming der moedervreugde was het laatste spoor van droefheid bij Maud verdwenen. Gedurende eenige maanden dacht zij volstrekt niet aan het verleden. Zij liet zich meöslepen met den wonderbaren stroom, die haar van het eene feest tot het andere voerde, te midden van den glans en het gedruisch eener afgodische vereering. Het bijna goddelijke wezen, dat haar de wereld deed regeeren, scheen haar nog schooner, nog bekoorljjker, nog aanbiddens-- waardiger toe. Op werkdadige wijze mengde zij zich in zyn kunstenaarsleven. Zjjn roem was haar een den Boer, J. M. Hage, M. F. M. Melker, W. P. Pieters, J. F. A. Stroband on H. v. Waarde. Van II A tot II B: U. J. de Vries, A. E. C. Krujjsse, onvoorw. Herexamen mogen doen: P. Akkerman, L. W. Goor, J. M. v. Linschoten en L- de Wolff. Van II B tot III A: M. A. J. J. Blankert, J. A. Gorver, C. Brandt, L. v. Heusden, G. Tamson, voorw. Voor enkele vakken onvoorw. D. N. Govers, M. Hen drikse, F. P. M. Oosthout, J. P. Pieters, L. A. M. Riemens, J. K. Wolff; voorw. J. Larsen, G. van Nederveen. Van III A. tot III B: J. A. Bouman, Joh. Polderman onvoorw.H. M. v. Linschoten voorw. De uitslag der eindexamens Hoogere Burger scholen in Zeeland is, dat het diploma is uitgereikt aan de leerlingenC. K. Elout, J. C. Altorffer en mej. T. A. Troelstra, van de Rijks H. B. school te Middel burg; Van de Polder, Vorbeke, Hoogenboom en Van Wely van de H. B. Bcbool te Zierikzee en Van Altena, J. Vermet, M. Vermet, Joncquière, Pompe van Meerdervoort, Sauer en Dominions van de H. B. school te Goes. Afgewezen zjjn twee leerlingen. Zierilczee, 26 Juli. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rjjksveldwacht zjjn 1°. toegekendde rang van brigadier-majoor titulair aan de rjjfcs-veldwachters der 2e klasse (brigadier): G. Benjert, te RotterdamJ. Appel, te Sommelsdjjk de rang van brigadier-titulair aan de ryks-veld wachters der 3e klasse: P. Vet, te Molenaarsbrug (Oudshoorn); G. Schouten, te Krimpen a. d. IJsel 2°. op verzoek ingetrokken de aanstelling tot rjjks- veldwachter der 3e klasse (jachtopziener) ter standplaats Oud-Vosmeer, van F. Boone te Ierseke 3°. aangesteld tot rijksveldwachter der 3e klasse (jachtopziener) J. Poulusse, te Tolen (standplaats Oud- Vosmeer). In het najaar zal een alg. verg. van de «Liberale Unie" gehouden worden, ter bespreking der belasting voorstellen van de heeren Goeman Borgesius c.s. Tot voorbereiding van het debat over die vooratellen heeft het bestuur der Unie een commissie van bevoegden uitgenoodigd, om er een praeadvies over uit te brengen. Het N. v. N. meldt, dat de afgevaardigde voor Amsterdam, de heer A. Gildemeester, eerlaDg zal af treden als lid der Tweede Kamer. Eene toenemende zwakte van gehoor belet hem zjjn taak zoodanig te vervullen, als hjj zichzelven tot plicht rekent. De stoomboot >Stad Zierikzee", in dienst van de commissie tot onderzoek voor de droogmaking der Zuiderzee, heeft in de vorige week gediend om pei lingen en boringen ten noorden van Harlingen te doen en ligt sedert Zaterdag in die haven. Dat onderwijzers lang met de acte in den zak kunnen loopen, voor zjj een betrekking hebben, leest men heel vaak. Velen zelfs zoeken een anderen werkkring, de een wordt ambtenaar bij de belastingen, een ander vertrekt naar de. Transvaal, zij zoeken zoo nog een flinke positie te bemachtigen. In Veendam ziet men dageljjks een onderwjjzer metr een broodkar langs de huizen venten, het brood van de socialisten bakkerij »de Voorzorg" uit Groningen ten verkoop aanbiedende. In Wildervank is een onderwjjzer in een kruidenierswinkel gaau staan, om het koopmans vak te leeren. Bjj de te Utrecht gehouden wordende examens in de Fransche taal, 1. o., is onder anderen geslaagd, de heer G. C. C. Bethe, van Zierikzee. By de thans afgeloopen examens voor apothekers bediende hadden zich aangemeld 102 cand., waarvan slechts 32 geslaagd zjjn. Waarscbjjnljjk ie het niet van algemeene bekend heid, dat men uit aardbeziën sherry kan bereiden, welke in smaak en geur haast niet vau de gewone sheriy is te onderscheiden. De groote hoeveelheden aardbeziëo, die jaarljjks naar Engeland worden ver zonden, dienen voor een groot gedeelte tot het maken van dezen wjjn. De bereiding geschiedt nagenoeg op dezelfde wjjze als het maken van bessen- en andere vruchten-wjjnen. In correspondentie met de stoomboot »Thor VI", varende tusschen Willemstad en Dordrecht, is door de wed. P. Crassart te Dinteloord, eene omnibusdienst geopend tusBchen Dinteloord en Willemstad. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Zoo dacht ook een paartje te Kampen, dezer dagen in ondertrouw opgenomen, een bruid van 72 en de bruidegom van 74 jaren. Het bruidje kreeg berouw en verzocht den ambtenaar van den burgerlijken stand om geschrapt te worden. Te Pernis zjjn thans vacant de betrekkingen van burgemeester, lsten wethouder, ambtenaar van den Burgerljjken stand, en een zetel in den raad, terwjjl een nieuw gekozen lid nog moet toegelaten worden. Het dageljjksch bestuur bestaat uit één wethouder. Huweljjken kunnen niet gesloten worden, terwjjl akten van geboorte of overljjden in blanco moeten worden ingeschreven. In de Dinsdag te Bergen op Zoom gehouden algemeeDe vergadering van het 42e Nederlandsch lundhuishoudkundig congres werd Goes aangewezen heerlijk genot. Toen Marackzy's talent tot volle rijpheid was gekomen, had hij zich niet meer tevreden willen stellen met de kundige of grillige improvisaties, die dagelijks onder zijne vingers werden geboren. Hij streefde naar hooger en wilde zich aan het tooneel wijden. De opera te Weenen werd voor hem geopend. Ieder oogenblik liet bij er een fantas tisch ballet opvoeren „de Djinns", waarin hij zijne rijke verbeelding den vrijen teugel had gelaten en een opera „Matthias Corvinwaarin de vaderlands liefde der Magyaren krachtig uiting verkreeg. Van toen af kende de dweepende bewondering zijner waardeerders geene grenzen en de Hongaarsche Chopin, zooals men hem reeds noemde, scheen in staat de grootste meesters naar de kroon te streven. Het was in dez^dagen dat Maud zonder medeweten van haar echtgenoot, bij haren vader eene poging tot toenadering waagde. Zij schreef hem een teederen, kruipenden brief, waarin ze hem vergiffenis af smeekte. Zij dacht dat de roem van haren echtgenoot veel goed zou maken en dat de edele lord misschien minder streng zou zijn jegens de vrouw van Marackzy, den algemeen gevierden, grooten com ponist, dan voor die van Sténio, den eenigen en bewonderden virtuoos. Na verloop van acht dagen ontving ze haar brief ongeopend terug. De voorname lord was te zeer in zijn hoogmoed gekrenkt door het vertrek van zijne dochter. Hij hield woordhij wilde haar niet meer erkennen. Het deed Maud veel verdrietmaar hoe licht was het in vergelijking van dat hetwelk het lot haar bereidde Denzelfden dag, waarop haar ongeopende brief terugkwam, werd 's avonds haar zoontje ziek. Dit trof haar voor indrukken sterk vatbaren geest. Zij zag een geheimzinnigeu samenhang tusschen den toorn van den grijsaard en de ziekte van het kind. Een noodlottig voorgevoel greep haar aan en stortte haar in een verschikkelijken angst, dien ze niet aan Sténio durfde openbaren. Eene week lang paste ze het schepseltje met een hartstocbtelijken ijver op en koesterde het alsof ze trachtte het haar eigen leven in te blazen. Maar alles was te vergeefs. Het blozend gezichtje verbleekte, de lipjes, waarop altijd een glimlach speelde, trokken zich pijnlijk samen en als plaats voor de 43e algemeene vergadering, in het volgend jaar te houden. Op de Woensdag gehouden tweede algemeene vergadering van het 42ste Nederlandsch landhuishoud- kundig coDgres zyn als bestuursleden voor het 43ste congres te Goes benoemd de heerenG. J. v. d. Bosch, voorzitter; J. M. Kakebeeke, vice-voorzitterE. v. d. Bosch, lste secretaris; I. D. Fransen v. d. Putto, 2de id.Z. D. v. d. Bilt Lamotthe, penningmeester J. J. Ochtman, J. J. v. Gorsel, dr. Leo de Leeuw, C. J. Labryn en C. Zuidweg, leden. Een lljarig kindermeisje te NoorJdyk, bjj Gro ningen, heeft door middel van een paar kolen vuur het zich in de schuur bevindende hooi in brand ge stoken. Met moeite konden de hoog op9tj;gende vlam men bedwongen worden. Zjj bekende ronduit den brand te hebben gesticht, omdat zjj niet gaarne bjj dezen landbouwer wilde dienen en dacht nu wel weder op het schip van hare ouders te zullen komen. Te Lamswaarde geraakte Maandagmiddag een paard gespannen voor een kar op hol. Zekere J., die zich juist op den weg bevond en het wilde bee9t wilde grjjpen, geraakte in een sloot, met het paard en de kar boven op hem. Eenige oogenblikken daarna werd hjj levenloos van onder de kar gehaald. Bjj den landbouwer S. te Waalwjjk, vond men dezer dagen een kindje van elf dagen dood in bed. Woensdagochtend vond men het Ijjk van de moeder van het kind in het achterhuisdeze had zich den dood van haar kind zoo 9terk aangetrokken. Ten gevolge van dit leed verkeert de man thans in een toestand van krankzinnigheid. Tusschen Meppel en Havelte viel Maandag een driejarig jongentje in het kanaal Assen-Meppelde moeder sprong onmiddelljjk te water om het kind te redden, doch zij verdween met haar kind in de diepte en beiden werden dood opgehaald. West-Indische Brieven. (Slot.) Voorzeker is de oppervlakte van Nederland gering in vergeljjking met zulk een groot land als hier de eer geniet Nederlandsch Guiana te heeten. Het is een ongeloofelijk onvruchtbaar land", zegt een ander, die wel eens heeft hooren zeggen wellicht, dat een wandelstok in den Surinaamschen bodem gestoken nog wortels en takken schietGeen wonder dan dat menigeen zich een veel te grootsche voorstelling maakt van het terrein waarop hij werkzaamheid zou kunnen vinden. Zij weten niet dat Suriname voor verve weg 't grootste gedeelte onbewoond is. Ik moet liever zeggenhet land is slechts hier en daar, on middellijk aan de oevers van enkele rivieren, en dat nog maar op korten afstand van de zee, bewoond, Stelt u voor dat de Nieuwe Maas, bij Brielle, bv. de voornaamste rivier van dit land, namelijkde Suri name is en hare vertakking in Nieuwe en Oude Maas de samenvloeiing van Commowyne en Suriname. Dan heeft men bij Rotterdam en bij Dordt al de voor naamste plantages gehad en vindt men zeker voorbij Culemborg aan de Lek en Bommel aan de Waal, niet meer dan kleine nederzettingen van Negers. En dit is nu nog het voornaamste gedeelte der kolonie. Zon dert men uit hetgeen zich om beide oevers der ge noemde rivieren, een paar uren stoomens ver, bevindt, dan schiet er niet veel over. Want Nickèrie is een kleine plaats met slechts enkele plantages; Carönie, vroeger bloeiend, is zeer in verval; en ook aan de Sox-amakkarivier is het niet veel zaaks. Dat alles na zoovele wordt het begrijpelijk dat iemand mededeelt "/ïoo van ^en bodem is met oorspronkelijk bosch bezet Ook het cijfer der bevolking wijst op een zeer kleine wereld. Volgens den Surinaamschen Almanak van 1889 heeft Suriname 53945 bewoners, medege- rekend 771 militairen van land- en zeemacht en 5706 immigranten. Van die bewoners heeft Para maribo alleen er 27553. Er schiet dan voor 't geheele land weinig over. Als men nu van dat gering getal de Indianen en de boschnegers aftrekt, hoe veel kleiner wordt het dan nog! Waar geen plantages zijn, bevinden zich ook geen andere dan de bewo ners der wildernis, die voor het land niets waard zijn. Ook de bevolking der stad zelve bestaat voor een groot deel uit de nog weinig ontwikkelde af stammelingen der in 1863 vrij verklaarde slaven. Eenmaal hun eigen baas, verhuisden dezen meest allen naar Paramariboniet gezind langer hun vroegere meesters te dienen. De staddie in 1850 maar 10564 bewoners had, 5467 slaven daaronder begrepen, dankt haar hooger bevolkingscijfer alleen aan die verhuizing. Men zal daarom wel begrijpen hoe klein onze hoofdplaats zou zjjn, indien die slaven en hunne afstammelingen er niet waren. Ik heb geen de arme lieveling stierf langzamerheid weg, als een vogeltje dat inslaapt. Toen kreeg de gevoelige, teöre Maud een aanval van waanzin, welke allen die in hare nabijheid waren verontrustte. Zij brulde als eene gewonde leeuwin, vervloekte den hemel, bedreigde de aarde, riep met luide kreten haren vader en stelde hem verantwoor delijk voor de ramp, die haar tref. Daarna verviel ze eensklaps in eene zware droefgeestigheid. Zjj bleef weken achtereen stom, staarde voor zich uit, zonder een traan te storten, zonder een gebed te uiten. Sténio deed in zjjn wanhoop alles om haar uit dien toestand van geestelijke verstijving te wekken. Hij sprak haar toe, zonder dat zij hem scheen te hooren. Zijn heerlijke strijkstok zelfs was machteloos. Hij speelde zonder de aandacht van Maud te kunnen opwekken. Zijne meest gevoelvolle melodieën lieten baar koud en dof. En deze wonderbare kunst, die eenmaal het hart der jonge vrouw voor hem had veroverd, was nu niet in staat om haar den geest terug te geven. Zy veranderde zeer; haar gelaat vermagerde en hare oogen gingen hol staan. Een droge, aanhoudende kuch verscheurde bare borst. Sténio, die in de grootste ongerustheid verkeerde, raadpleegde de beste geneesheeren van Weenen. Allen rieden hem aan Maud naar Italië mede te nemen. In een zachter klimaat zou ze wel weCr gezond worden en ver van het land, waarin haar het noodlot zoozeer had getroffen, hare kalmte terugvinden. De bedroefde Marackzy voerde ge durende zes maanden zijne aangebedene vrouw van stad tot stad en zocht voor haar helderen zonneschijn, ontluikende bloemen, luwe koeltjes en blauwe golven op, alles wat het leven een lachend aanzien geeft. Maud herstelde niet. De kwaal waaraan zij leed zat aan het hart en geen geneesheer op deze wereld kon haar redden. Naarmate echter hare lichameljjke krachten af namen, begonnen bare geestelijke te herleven. Zij schudde hare onverschilligheid af en als heimelijk bewust van den ernst van haar toestand, trachtte ze Sténio te troosten. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 2