ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 Juli 1889. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-Amerika, Transvaal, Indiê enz. verzending eens per weekj 10,per aar. 45ste JAARGANG. No. 5723. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. Veeartsenijkundige Dienst en Politie. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, overwegende, dat sedert gernimen tijd de gezondheids toestand van het rundvee in alle provinciën des Ryks zoo gunstig is, dat tot algemeene toepassing van art. 24b. van het Provinciaal Reglement betreffende de veeartsenijkundige dienst en politie kan worden overgegaan overwegende dat het, in verband daarmede, wenschelijk is het besluit van 12 Maart 1875 Provinciaal blad no. 25) in te trekken en een nieuw besluit te nemen ter algemeene toepassing van art. 24a van dat Reglement; den provincialen veearts der le klasse gehoord; 3ESLUITEN: 1°. met intrekking van het besluit van 12 Maart 1875 Provinciaal blad no. 25), ontheffing te verleenen: a. van de verplichting om, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee, te huis behoorende in deze provincie, het door een provincialen veearts te doen onderzoeken; b. van de verplichting om het uil andere provinciën des Rijks ingevoerde rundvee, overkomstig art. 19 van het Reglement afgezonderd te houden; 2°. Burgemeester en Wethouders der gemeenten uit te noodigen, dit besluit in hunne gemeente door aanplakking ter algemeene kennis te brengen. Middelbubg, 12 Juli 1889. Gedeputeerde Staten voornoemd. DE BRA UW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat door den Heer P. P. DE CRANE, Zoutzieder in deze gemeente, aan den Raad is verzocht hem in eigendom af te staan eene opper vlakte gemeentegrond, groot ongeveer zestig centiares, thans voor den openbaren dienst beateuid, en gelegen achter zjjne Zoutziederij op den Visschersdyk naast den Provincialen Straatweg en dat ieder, die tegen de vervreemding dier oppervlakte bezwaren mogt hebben, die schriftelyk bij hen moet indienen vóór <len ÜDsteu <leieer maand. Ziebjkzee, den 22 July 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1°. S. Algemeen Overzicht. Niets wufter dan de sympathieën van een volk. Reeds van oude tijden her leert de geschiedenis, dat vaak zeer spoedig op een Hosanna! het»Kruist beui" volgt; de vrienden van heden, zijn morgen wellicht onze vijanden; zonder dat het altijd gelukken mag de oorzaken dier verandering op te speuren. Boulanger ondervindt ook in ruime mate de waarheid van het bovenstaande. De uitspraak, dat de geschiedenis van Frankrijk in de laatste twee jaren de zijne is, bewijst reeds de gewichtige roldie hij sedert zijn optreden gespeeld heeft. Opgetreden als hervormer met de leuze Herziening der Constitutie," werd hij door degeheele republikeinsche partij op de handen gedragen, overal waar hij optrad, om zijne staatkundige denkbeelden te verkondigen, werd hij luide toegejuicht; aller oogen vestigden zich op hem als de toekomstige hervormer van de Fransche Republiek. Edoch de stralenkrans, die om het hoofd van den hervormer schitterde, verbleekte spoedig en het einde was eene beschuldiging van landverraad, welhaast gevolgd door eene overhaaste vlucht. Thans is de acte van beschuldiging tegen hem openbaar geworden en te ontkennen valt het niet, dat de beschuldigingen daarin vermeld voor het grootste deel zeer slecht met bewijzen worden gestaafd. De beschuldiging, men weet het, luidthoogverraad, vei'duistering van 's lands gelden en aanslag op de veiligheid van den staat. Het liet zich niet aanzien, dat deze aanklacht onweersproken zou blijven, en werkelijk niemand minder dan Boulanger zelf heeft een legenschrilt de wereld ingezonden. Beslist spreekt bij tegen ooit gelden te hebben verduisterd; thans zal hij dit niet bewijzen, doch hij wijst er op, dat hij de fondsen noch beheerde, noch de sleutel der geldkist had. Toch beweert de acte van beschuldiging, dat de Generaal gedurende de 17 maanden van zijn ministerschap ruim twee honderd zeventig duizend francs uitgaf van de 500,000 fr., welke elke minister van oorlog ter zijner beschikking heeft voor buitengewone ge vallen. Honderd veertig duizend franc3 daarvan plaatste bjj als aandeelen in »de cercle militaire", die bij zich toeëigende, terwijl hij 30,000 fr. op den dag van zijn ontslag zich toeëigendewaar het overige bleef weet men niet en Boulanger zelf schijnt voor alsnog geene inlichtingen te willen geven. Wat de aanslag op de veiligheid van den staat betreft, bij verklaart er niets aan te kunnen doen, dat hij tot kamerlid werd gekozen, en evenmin dat men hem toejuichde hij wil dan ook niets anders dan datgene wat ieder wil: oenenieuwe grondwet. Aan het oordeel van den Senaat heeft hij niets, zijne veroordeeling kan hem slechts doen stijgen in de volksgunst; want al heeft hij niet gehandeld als zijne voorgangers, hij heeft geld uitgewonnen om meer voor de grenzen te kunnen doen. Werkelijk begint de volksgunst weör meer naar de zijde van Boulanger over te bellen. Zooals wij reeds zeiden, de bewijzen in de acte van beschuldiging aangevoerd zijn verre van overtuigend, vooral wat de beschuldiging der aanslag betreft, en Boulanger laat niet na van deze voor hem gunstige omstandigheid te profiteerén. Hij beeft nu een pro clamatie aan de kiezers gericht, waarin hij verklaart dat de Kamer als hare laatste wetgevende daad, (door de aanneming van bet wetsvoorstel tot verbod van meervoudige candidaturen), een aanslag heeft gepleegd op het algemeen stemrecht. De lasthebbers hebben de hand gelegd op de rechten van hen, die den last gaven. Nooit zag hij iets zoo monsterachtig als dit. Het verbod tegen één man uitgesproken zal niet baten, want de natie zal baren oppermachtigen wil doen kennen en die weten te doen eerbiedigen. Met het doel te protesteeren tegen de verfoeilijke wets verkrachting, zooals Boulanger het noemt, heeft het A nationaal comité besloten Boulanger candidaat te stellen in 80 kantons voor de algemeene raden. Hij verzoekt den eerlijken kiezers van elke nuance, hem hun stem te geven in de districten, die hij zal aan wijzen, maar verzoekt hun, niet op hem te stemmen in eenig kanton, dat hij niet heeft aangewezen. Zooals men ziet, het gaat nu hard tegen hard. Vóór of tegen Boulanger, vóór of tegen de regeering zal de leuze bij de verkiezingen zijn, waarover het land in October zal beslissen. Intusschen heeft Boulanger nu de gelegenheid binnen drie weken aan de dag vaarding, welke hem gedaan wordt, gevolg te geven; doet hij dit niet, dan verliest hij als weerspannige zijn burgerrechten, zijne goederen worden verbeurd verklaard en in beslaggenomen en hij is onverkiesbaar. En terwijl tentoonstelling en Boulanger geheel Parijs beheerschen, vergaderen daar een 600-tal afgevaar digden van twee socialistische groepen, n. m. de volgelingen van Karei Marse en de Possebilisten. Het doel van beide congressen is natuurlijk de omkeering van de huidige maatschappelijke verhoudingen, maar over de wijze hoe de nieuwe maatschappij moet zijn ingericht, verschillen zij zeer van meening. Onwille keurig komt ons het woord van den dichter voor den geest als hij spreekt: Straks, proeving van een kracht tot maatschappij-ontwrichting, zij 't ook on machtig nog tot stichting of herstichting." Het eenige wat ons van deze congressen belang inboezemt, is het voorstel, dat gedaan is om de Zwitsersche regeering te ondersteunen bij het bijeenroepen van een inter nationaal arbeidscongres. Dank zij echter de minder gunstige verhouding tusschen Duitschland en Zwit serland, heeft de Bondsraad aan de mogendheden kennisgegeven, dat de conferentie tot heta.s. voorjaar is uitgesteld; in de eerste plaats door het Duitsch- Zwitsersch grensgeschil en de daaruit ontstane moei lijkbeden van voorbereidende werkzaamheden tol het vaststellen van een program. De bondsregeering stelt bijzonder prijs op Duitschlands medewerking en wil vooraf de punten van beraadslaging en de kracht der besluiten laten vaststellen. Duitschland is werkelijk begonnen met zijn verscherpttoeziebtopde Zwitsersche grenzen; talrijke plagerijen worden gemeld, evenals dit het geval is op de grens van Elzas-Lotharingen. De keizer is op de thuisreishij zal échter slechts enkele dagen thuis zijn, waarna hij zich naar Engeland begeven zal om half Augustus keizer Frans Jozef te Berlijn als gast te ontvangen. De regeeriug van Engeland heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de verkoop van gemetbyleerde spi ritus van 10 uur 's avonds op Zaterdag tot 8 uur 's morgens op Maandag geheel wordt verboden, terwijl op overtreding daarvan een boete van 100 p. st. wordt vastgesteld. Op deze wijze hoopt de regeering een verderfelijk misbruik tegen te gaan. Daar toch alle drankwinkels in Londen voor een deel van den Zondag zijn gesloten en in Schotland den geheelen Zondag, zwelgen de drinkebroers dien dag gemetbyleerde spiritus of brandspiritus, die zij bij de apothekers koopen, die daarmede zeer voordeelige zaken maken. In het Lagerhuis is de regeering naar de juistheid der geruchten gevraagd, als zou er tusschen Italië en Engeland eene overeenkomst zijn tot stand gekomen, volgens welke de Engelsche en Italiaansche vloot gezamenlijk zouden handelen in geval van een oorlog tusschen Frankrijk en Italië en als zon een Engelsch eskader reeds gereed zijn om Italië te hulp te snellen. Het antwoord der regeering was, dat de houding van Engeland in het weinig waarschijnlijke geval van oorlog tusschen Frankrijk en Italië, ondergeschikt zal worden gemaakt, zooals bij alle politieke moeilijk heden, aan de belangen van Groot-Brittannië. De regeering heeft geen enkele verbintenis aangegaan, die hare vrijheid van handelen belet.Metde commissie, belast met een onderzoek omtrent de jaargelden dei- kon. familie, kan de koningin het niet vinden. De commissie wilde de jaarwedde van den prins van Wales verhoogen, doch alsdan zijne kinderen geene toelagen toekennen; de koningin verzet zich hier tegen. In Oostenrijk moet de Kroonraad eene geheime zitting hebben gehouden, waarin de toestand van Servië werd behandeld en meer bepaald de vraag wanneer het oogenblik gekomen zou zijn voor eene militaire tusschenkomst van Oostenrijk. Algemeen achtte men burgeroorlog of regeeringloosbeid te kun nen verwachten. De Min. van Oorlog verklaarde alle maatregelen getroffen te hebben, zoodat desnoods twee legerkorpsen naar Servië kunnen worden ge zonden. Servië zelf acht den toestand niet gunstig. De regeering heeft aan de regeeringsambtenaren opgaaf gevraagd van hunnen ouderdom, of zij aan een der drie laatste veldtochten hebben deelgenomen en welke positie zij daarin bekleedden. Koningin Nathalie aal in het midden van Augustus haar zoon komenbezoeken, terwijl koning Milan aldaar Maandag verwacht werd. Grootvorst Constantin Nicolajawitcb, oom van den Russischen Czaar, heeft na eene lichte verlamming aan de rechterzijde, de spraak verloren. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Een jonge vrouw, Hannah Heitland in Illinois', is het slachtoffer geworden van het afschuwelijkste bijgeloof. In betrekking by een van bare broers te Quincy liep zjj in een vlaag van krankzinnigheid bjj hem weg en waudelde naar hare oudera toe. Deze beproefden, geholpen door eenige buren, de jonge vrouw van haren waanzin te genezen. Naar hunne meening moest hare zinneloosheid „aan een kwaden geest" worden toe geschreven; zjj moest daarvan bevryd worden. Men stak haar spelden in haar geheele lichaam, verwachtende, dat daardoor de kwade geest wel verdreven zou worden. De arme vrouw viel in zwjjm door de pijnom haar het schreeuwen te beletten werd haar een doek in den mond gestopt. Vervolgens aan handen en voeten gebonden, werd zjj op een wagen naar een verwyderd oord gebracht, waar men haar in een donkeren stal wierp, geheel alleen aan haar lot overlatende. Het ongelukkige schepsel, dat als 'tware tot eene spelde- kussen gemaakt was, ware ongetwijfeld omgekomen, indien zjj niet een halven dag daarna gevonden ware. De spelden werden uit haar lichaam getrokken, doch haar toestand is zoo erg, dat de geneesheeren betwyfelen of zjj de wreode behandeling te boven zal komen. Tegen de onmenschelijke ouders is eene aanklacht ingediend. Eng-eland. Onlangs werd de vrouw van een welbekend handels man te St. Leonards, in Eogeland, ziek, en na eenige dagen gaf de dokter als zijne meening te kenuen, dat de zieke den volgenden dag niet meer halen zou. Des anderen daags om tien uur verklaarde de dokter zijne Satiënt dood, wat door de verpleegster bevestigd werd. ader groote droefheid van vrienden en betrekkingen werd de vrouw gewasschen, in grafgewaad gekleed en verder voor de begrafenis gereed gemaakt. Des avonds laat kwam de verpleegster zonder licht het doodsvertrek binnen om daar iets te krjjgen, dat zjj wel wist te vinden. Terwjjl zjj in de duistere kamer was, werd zij verrast door een zachten kreet, die van het bed scheen te komen, waarop het ljjk lag. Zjj vluchtte in vreeseljjken angst uit het vertrek. Do man der zieke snelde op het gegil met een licht toe en zag tot zjjne verbazing, dat zjjne vrouw zich op den elleboog had opgericht. Tevens sprak zjj op zwakken toon„waar ben ik en viel daarop weder in een "diepen slaap. Deze gelegenheid gebruikte men om de grafkleederen spoedig tegen gewone kleeding te verwisselen en anderhalf uur later was de vrouw weder volkomen wakker en bjj haar bewustzjjn. Den anderen morgen vertelde men haar wat voorgevallen was, maar zjj wist vau niets dan dat zjj lang en diep had ge slapen. Thans bevindt de vrouw zich op den weg der beterschap. De dokter verklaarde het geval voor een der merkwaardigste, welke hem ooit waren voorge komen. Voor zijne patiënten willen wjj hopen, dat hij er iets uit geleerd heeft. Duitschland. Borljjn, 22 Juli. De Reichsanzeiger maakt een keizerljjk besluit bekend, waarbjj de invoer van levende varkens uit Rusland, Oostenrjjk-Hongarije en de landen achter Oostenrjjk-Hongarjje gelegen verboden wordt. Bjj dat besluit is de rjjkskanseïier gemachtigd uit zonderingen op dat verbod te maken. Nederland. Haarlem, 23 Juli. De eerste stappen zjjn gedaan om partjj te trekken van de staalhoudeade bron in de Haarlemmermeer. Van overhaasting in deze kan men, ter eere van onzen landaard, niet spreken. Ia 1854 is de bron ontdekt; van dien tjjd tot nu toe heeft de bron altjjdjdoor gestroomd met een zelfde hoeveelheid in de 24 uren, en nu, in 1889, heeft men er over ge sproken om met het geneeskundige water da ljjdende menschheid te hulp te komen. Dit laatste was de leus, waaronder gisteravond alhier eene vergadering van belangstellenden belegd was. Tal van bjjzonderheden werden daar door Dr. S. Postbuma meegedeeld, waarvan de belangrjjkste wel deze was, dat in gansch Europa geen zoo kostbare bron als de Haarlemmermeersche te vinden was. Alleen de bron te Spa heelt meer jjzer, maar weêr minder zout. De gedane mededeelingen hebben natuurljjk zeer veel belangstelling gewekt. In hoever die bljjvend is, zal spoedig uit de rond te zenden circulaires bljjken. De bedoeling van de concessionarissen van de bron is, bet water naar het Frederikspark te Haarlem te leiden en daar een gebouw met baden, lees- en conver satiezalen te stichten. De bron heeft reeds één dankbare patiënt. De pachter van de Dyseriok-hoeve, waar zij gevonden werd, heeft in de laatste 25 jaren nooit iets anders dan baar water ook geen koffie, thee of sterken drank gedronken en is een toonbeeld van gezondheid. 'is Gravenhag;e, 22 Juli. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan 's Konings Commis sarissen medegedeeld, dat het den Minister van Oorlog wenscheljjk is voorgekomen, ter voorbereiding eener eventueels mobilisatie der schutterjjeniu het bezit te zijn van numerieke opgaven aangaande de sterkte der scbutterjj in elke gemeente, met aanwijzing van het aantal der tot de scbutterjj behoorenden, die vroeger bjj het leger of de zeemacht gediend hebben. Ia verband hiermede zjjn de gemeentebesturen uit- genoodigd op 15 Augustus de verlangde opgaven te vermelden op een staat, waarvan het model door den Minister van Oorlog is bepaald. Men schrjjft uit den Haag: Algemeen verwacht mso hier dat de Tweede Kamer toch inderdaad einde Augustus z&l terugkeeren ter behandeling der onderwjjswet. Ik meen uit goede bron te weten, dat de aanvoerders der rechterzyde een latere behandeling begeerden (in overeenstemming met den Minister Mackay), en ook werkeljjk in de partjj- vergadering dat hebben voorgesteld. De mindere goden der party zjjn hiertegen echter in verzet gekomen, langer uitstel was niet te verdedigen en zou bjj de kiezers een rechtmatigen, zeer ongunstigen indruk maken. Kortom zjj hebben doorgedreven en de aan voerders hebben moeten toegeven. De waarheid van 't bekende woord bleek dus weer „que voulez-vous, je suis leur chef, il faut done bien que je les suive". Alzoo waarschjjnijjk 20 of wel 27 Augustus her- eeniging en afdoening der wet vóór sluiting der zitting. Welke houding de Eerste Kamer zal aannemen, als zjj in de nieuwe zitting op hare beurt de wet onderhanden neemt, is nog uit niets te voorspellen. Komt de wet in de Tweede Kamer slechts tot stand ondanks tegenstand van bjjoa de gansche linkerzjjde, dan staat haar kans in de Eerste natuurljjk hachelijk. Maar over 't geheel is bjj deze een neiging om zoolang 't raogeljjk is een conflict te vermjjden. Le parti libéral ne boude pas, il se recueille, tot herwinning van kracht; een raadzame houding! Namens den Minister van Binnenl. Zaken is aan de gemeentebesturen in overweging gegeven, miliciens, wier dienattjjd is verlengd, bjj verzuim van aangifte ter inschrjjving voor de achutterjj niet in te ljjven zonder loting, doch ter naloting toe te laten. 's Gravenhaffe, 23 Juli. H. M. d9 Koningin is voornemens, aanstaanden Vrjjdag, des avonds te 7 uren, met het Prinsesje en gevolg, de reis naar Pyrmont aan te nemen, en van daar den 28aten weêr naar het Loo terug te keeren. H. M. zal aldaar hare zuster, de hertogin van Albany, ontmoeten. De commissie van voorbereiding voor de school wet komt a.s. Vrjjdag bjjeen tot het overwegen van het Regeeringsantwoord op het voorloopig verslag. In een der lokalen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zjjn Maandagavond de leden der anti revolutionaire partjj en Dinsdag die der katholieke partjj bjjeen geweest. Zjjn wjj wel ingelicht, dan zjjn de clericale Kamerleden van oordeel, dat de onderwjjswet in Augustus moet behandeld worden. TJtrooTit, 22 Juli. Op den Wittevrouwensingel alhier zag men Zaterdagnacht licht branden in een huis, waarvan de bewoners, naar men scheen te weten, uit de stad waren. Terecht vermoedende dat de zaak niet zuiver was, omsingelde de politie de woning en eischte dat men de deur voor haar zoude openen.onder bedreiging tevens dat men zich anders op eene andere manier toegang zoude verschaffen. De deur bleef echter gesloten en eerst toen de politie zich gereed maakte haar open te steken, werd zij geopend en vertoonde zich voor 't oog der agenten eon artillerist met zjjn meisje, beiden bljjkbaar weinig gesticht in hun samenzijn te zijn gestoord. Door de politie ondervraagd, verklaarde het meisje dat zjj daar dienstbaar was en van haar mevrouw, toen deze vertrok, den sleutel te hebben gekregen, ten einde het huis van tjjd tot tjjd te lateu luchten. Of zjj er zich echter ook thans met dat doel bovond, wordt niet gemeld, doch valt zeker te betwjjfelen. Terueuzen, 22 Juli. Iu de heden gehouden raadsvergadering werd met algemeene stemmen de heer C. L. Dorst, art3 te Leideu, als 2de gemeente-geneesheer alhier benoemd. Voorts werd de rekening van bet Burgerl. Armbest. over 1889 en de begrooting van den grintweg voor 1890 goedgekeurd. Daarna werd door den Burgemeester een tweetal namen voorgelezen van personen, die volgens het college van Burg. en Weth. in aanmerking zouden kunnen komen om als lid der plaatseljjke schoolcommissie te worden benoemd edoch, daar volgens het thans bestaande reglement slechts één der vjjf leden, waaruit deze commissie zal bestaan, lid van den raad mag zijn, en de voordracht van Burg. en Weth. niet minder dan zes raadsleden bevatte, moest deze beperkende bepaling vervallen, wat dan ook op voorstel van het Dagel. Best. werd aangenomen. Een gewichtige verandering werd nog op voorstel van Burg. en Weth. aangebracht. Het artikel toch waarbjj de werkkriog der schoolcommissie omschreven was, werd ingetrokken en daarvoor de bepaling in het leven ge roepen, dat de commissie van toezicht op het lager onderwjjs dan alleen advies uitbrengt, in gevallen, waarin het Dagel. Best. dit wenschtgeen der leden vroeg omtrent deze verandering inlichtingen en zonder discussie werd zjj aangenomen. De gemeente-bouw meester kreeg eene gratificatie van 350, omdat erin de laatste jaren zooveel buitengewoon werk in deze gemeente was uitgevoerd. De heer Joz. de Fejjter even wel, ofschoon niet tegen deze gratificatie, wenschte dat men nu eindeljjk eens zoude overgaan tot het benoemen van een vast bouwkundig ambtenaar in deze gemeente. Gedurende vele jaren is de gemeente-bouwmeester alhier Blechts tjjdeljjk aangesteldbet wordt dus waarlijk tjjd dat aan dit tjjdeljjke een meer vast karakter wordt gegeven. De heer Moes is echter niet voor het be noemen van een vaste gemeente-bouwmeester. De werken hier zjjn volgens bem, zoowat klaar, veel traktement kan men niet geven, dus bjj vindt het beter de toestand te laten zoo als zjj is. Bjj het opmaken der begrooting voor 1890 zal deze zaak worden overwogen. Het maken van een klinkerweg voor school B werd aangenomen; doch het plaatsen van een pomp op het Djjkje, wat volgens opgaaf J 140 zou kosten, werd aangehouden, tot Burg. en Weth. nadere inlichtiugeo hebben inge wonnen omtrent de mogeljjkheid om het water uit het kanaal, door middel van een filtreermachine, drinkbaar te maken en de kosten die.daaraan zouden zjjn ver bonden. "Vlissing'en, 23 Juli. Eerst heden is definitief besloten om de Doopsgezinde kerk alhier met ingang van 1 April 1890 te verkoopen aan de vereeniging „De Kerkeljjke Kas" alhier. Spoedig zal nu bepaald moeten worden op welke plaats de nieuwe kerk zal moeten verrjjzen. De heer K. Stoffels te 's Hage zal uitgenoodigd worden tot het maken van het bestek voor de nieuwe kerk. Ten behoeve van den Prins en de Prinses Yon Wied met gevolg zjjn te Domburg tegen half Augustus appartementen gehuurd in »Villa Marina" en voor de Koningin van Roemenië de »Villa Duinoord." Bjj het examen in bet Engelsch 1. o. te Utrecht ia o.a. geslaagd mej. W. Ph. Gasille te Vlisaingen. Wolfaurt8<ljjk, 23 Juli. Heden is te Breda voor de boofdonderwjjzers-acte geslaagd de heer G. M. van den Ende, van hier, thans onderwijzer te Breskens. Zaterdagmiddag omstreeks halt vier moet in sommige straten van Goes een groote hoeveelheid insecten zjjn nedergedaald, die eenige overeenkomst hadden met de bekende glazenmakers. De zwerm was zoo tnlrjjk, dat hjj eenige oogenblikken de lucht ver duisterde en dat men ramen en deuren sloot om de beesten te weren. Een flinke regenbui verdreef deze plaag. Vreemd genoeg bepaalde zich de nederdaling tot enkele straten, zoodat men in andere gedeelten der stad er niets van beeft bemerkt. De jaarljjkscbe-nationale wedetiijd van wege het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kolf bond zal 9 en 10 Sept. te Goes plaats hebben. GCTiolen. Dinsdag heeft alhier het volgende onge luk plaats gehad. In de veerpont bevonden zich behalve een paard en rjjtuig nog een met varkens beladen kar, bespannen met een muilezel. Ongeveer in het midden van de rivier gekomen, begon de ezel achteruit te loopen en verdwijnt met kar en inhoud in de diepte. De varkens kwamen onmiddelljjk boven en zwommen naar den wal, doch de ezel is verdronken en na eenige uren dreggena met de kar, welke niet bescha digd was, opgehaald. Bruinisse, 22 Juli. Tot onderwijzer aan de school voor Gereformeerd onderwjj9 alhier is benoemd de heer C. Rjjkse te Middelburg. I3ux-<£li, 23 Juli. In de op Maandag j.l. alhier gehouden vergadering van den Djjkraad van den calamiteusen polder Burgh en Westland, is de rekening van dien polder dienst 1888/9 voorloopig vastgesteld en verder opgemaakt een voordracht ter benoeming van een lid van het bestuur, ter voorziening in de vacature, die met I November ontstaat door het aftreden van den Heer van Zujjen. Op die voordracht zjjn gebracht de Heeren I. van Zujjen, C. van de Vate en Th. Boot, allen wonende te Burgh. Zieril</,ee, 24 Juli. Programma van het Derde Zomer Concert in Parklust, op Vrjjdag 26 Juli 1889, aanvang 's avonds 8 uur precies. 1. Bulgarie. Pas-redoublévan PercJc. 2. Ouverture. La concordeDaneau. 3. Fantaisie sur l'opéra „la Favorite". Donizetti. 4. Duo de concert. Voor cornet en althoorn. Arr. N. A. HottingaCanivez. 5. Souvenir de Bruinisse. Valse Joh. F. A. Theewis. 6. Le Jubilaire. Pas-redoubléCanivez. 7. Fantaisie sur l'opéra „Guillaume Tell". Rossini. 8. Les petits oiseaux. Fantaisie variée. Voor saxophone-altoChristophe. 9. Fantaisie Italienne. Venise la belle. Pivet. Wjj vestigen de aandacht onzer lezers op achter staande advertentie der firma André Laurans Co., waarbjj certificaten Witte Kruisloten op maandeljjksche termijnen worden aangeboden on waardoor ieder tegen geleidelijke betaling van geringe bedragen in bet bezit komt van zooveel premie-aandeelen als men verlangt. Door de commissie van examens voor hoofdonder wijzer te Breda is o. a. toegelaten de beer M. J. van Driel, onderwjjzer te Goudriaan, geb. te Seroo9kerke. Bjj het te Amsterdam gehouden examen voor Vroedvrouw ia o. a. toegelaten Mej. A. Bujjse van Zierikzee. De pleteiertrein, die Zondag van Arnhem via Njjinegeu naar Rotterdam vertrok, is eerst Maandag in den vroegen ochtend te half vier te Arnhem teruggekeerd. Bjj Gorinchem was een zevental wagens ontspoord, terwjjl een wagen ia gekanteld. Er zjjn gelukkig geen dooden te betreuren, maar het aantal licht gekwetsieu en geknéusdeu is aauzieuljjk. Een persoon, een sergeant, was zoo ernstig bezeerd dat hjj moest achterbljjven. Te Breda i3 voor de hoofdonderwijzersakte geslaagd de heer M. Breeman van Ooltgensplaat. Aan een reeds meermalen uitgesproken wensch, om voor den landbouw crediet-instellingen in hetaan- zjja te roepen, zal, naar het „Utr. Dgbl." verneemt, binnenkort worden tegemoet gekomen. Men meldt nameljjk, dat de oprichting eener Ned. Landbouwbank in wording is, die baar hoofdzetel te Utrecht zou hebbeu en in alle provinciën zou werkzaam zjjn. Hoog geplaatste personen uit verschillende deelen des lands zouden daarbjj betrokken zjjn. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat te Valkenswaard de 9l-jarige P. W. nog vol jjver de zeis hanteert en zich dezer dagen eenige uren onledig hield niet alleen met het maaien, maar daarna ook met het opbinden van de schoven. Te WageniDgen is proces-verbaal opgemaakt tegen eene dienstbode, die, na van een oud getuischrift het jaartal te hebben veranderd, daarmede getracht heeft te Rotterdam een dienst te bekomen. Dit misdrjjf is strafbaar gesteld bjj art. 230 van het Wetboek van Strafrecht. In haar laatsten dienst had men haar een getuigschrift geweigerd. - Te Eeatcum (Fr.) is de bliksem geslagen in de woning van den bakker M. B. De vrouw werd door de woonkamer geslingerd; bet aardewerk in een paar kasten werd aan stukken geslagen, op verschillende plaatsen werd het behangsel vernield. Op een bedstede, waarop een driejarig kind sluimerde, werd het beddegoed zoodanig door elkaar geworpen dat het kind er van alle zjjden door ingewikkeld en bedolven raakte gelukkig bleef bet ongedeerd. Overigens kwam men met den schrik vrij. KKRKNIEUWS. Beroepen te St. Philipsland ds. P. S. Meerburg te Kethel. Bedankt voor Tholen bjj de Doleerende gemeente, ds. W. Mulder te Harderwjjk. Zondag 28 Juli zal de nieuwe kerk van de Doleerende gemeente te Tholen ingewjjd worden. Ds. Klaarhamer uit Middelburg zal als redenaar optreden. De algemeene synode der Ned. Herv. kerk heeft af- wjjzend beschikt op een aanvrage van 7000 tot ver plaatsing van kerk en pastorie uit Bath (cl. Goes), naar het naburig Rilland, terwjjl de handeling der syn. commissie nopens eene aanvrage van Ktrkwerve (cl. Zierikzee) werd goedgekeurd. Gemengde Berichten Hoe rijk de schoolmeesters zijn! De schoolmeester: »Als ik een huis koop voor 36,000 gld. en dadelijk 12,000 gld. betaal, en een jaar later nog 3000 gld. Een der scholieten (hem verbaasd in de rede vallend)»Hé, meester! ik dacht niet dat u zoo rijk waart". Een veelbelovend jong geslacht. Van de 26,000 misdadigers, ten vorigen jare te Parijs in hechtenis genomen, hadden 16,000 den leellijd van 20 j"aar nog niet bereikt. Te AVissenkerke werd in de stembus een briefje gevonden met onderstaande regelen 'K ben ook geroepen op te treden Tot stemmen van gemeenteleden, En stem nu in het vast vertrouwen Den heer Jacob van Schouwen. Die heer wel waard, dit voor zijn loon, Een D. de Regt Marinuszoon Ook waardig mijne stem te geven, Opdat eendracht blijve leven In gemeenteiaad en burgerstand Te Wissenkerk, Noord-Beveland. Zoo laat ik nog mijn stembrief spreken, Om geene wetten te verbreken, En stein als op gewonen toon Heer Jacob Markusse, Markuszoon, En wensch voor dat ik nu besluit Mijn stem te geven aan J. L. Kluit. »AVel, wel", zegt eene vrouw te Scherpenisse, »nu kom ik voor de tweede maal in den winkel van B. en iedere keer na een tijd wachten komt zij met haar oom van de zolder. 'tZijn malle figuren Die manufacturen. Jannetje, de dienstmeid uit den AVesterlandschen polder, moest zooveel praatjes niet hebben van jongens waarvan niets te zeggen valt. Zelf kon zij nooit een jongen krijgen, hoewel zij er gaarne een wilde hebben. Aan Holeben Met een o, een 1», een 1, en tweemaal o en tweemaal u. Wat spuwde men vlam in d' oesterkrant Omdat een Zeeuw met nijdige hand' De bedriegers van de kudde Eens bij de mouwen schudde Jacobus krent De vuilnisgoot Van zijnen oom Den wandelenden Jood Zijn tante Majoor der pastorie Die drie 1 Verwaandheid, leugen en intrigen Zij zijn 't die 't volk beliegen Daarbij nog enkele sujetten Een huisvriend, lummel van den Raad Een vos die op den wind moet letten AVat aanhang van jan rap en maat Zij schreeuwen wijd en zijd Van liefde, deugd en zedelijkheid. 't Is al reclame zonder zegen I Let op hun woord, niet op hun wegen. West-Indische Brieven. Pakamauibo, 27 Juni 1889. Mijn laatste brief in dit blad is vrij oud reeds. Dat langdurig stilzwijgen heeft verschillende oorzaken. Wetende echter dat ik er sommigen genoegen mede doe, wil ik door het hervatten van mijn taak als briefschrijver een bewijs geven dat ik niet onwillens ben van tijd tot tijd de lezers der Nieuwsbode iets te vertellen van- en omtrent deze kolonie. Dat zeer velen in Holland weinig van Suriname afweten was mij vroeger bekend en kan ik nu nog met meer grond beweren. Er is een tijd geweest dat het niet veel opzien baarde als iemand sprak of schreef over het eiland Suriname. Een welopgevoed Hollan der van tegenwoordig, die allerlei examens achter den rug heeft eu wier kennis van den vaderlandscben bodem zich moest uitstrekken tot de kleinste riviertjes en kanaaltjes van zijn geboorteland, zal natuurlijk wel zoo veel aandacht aan deze belangrijke over- zeesche bezitting hebben moeten wijden, dat hij het terstond bemerkt als zulk een aardrijkskundige bok geschoten wordt. Maar al weet men nu vrij algemeen dat wij hier aan »de vaste wal" van Zuid- Amerika wonen, dit sluit nog geenszins ook maar eene oppervlakkige kennis van het land en zijne be woners in. En ik zou niet gaarne iemand daarover hard vallen. Immers weet ik nog best den tijd te herinneren, toen het mij zelf moeilijk zou zijn gevallen een enkele rivier van dit land op te noemen of te zeggen welke sleden hier, behalve Paramaribo, waren. Oost-Indië trok en trekt, en te recht, steeds meer de aandacht. Van de »AVest" hoorde iedereen dat het niet te best was. Een land van gele koortsen, met een moordend klimaat, en waar niemand wezen wilde die elders terecht kon. Niet waard om er veel notitie van te nemen. Iedereen kan weten dat die ongunstige meening over de kolonie, die toch zoo dikwijls in woord of geschrift een heerlijk, vruchtbaar land werd genoemd, bij zeer velen nog steeds voortduurt. Het is nog on-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1