ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 18 Juli 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. OPENING JACHT OP WATERWILD. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN."" UITSLAG DEU VERKIEZING Haagsche Brieven. Stad Zierikzee en Zeeland. ADVERTEIMTIËN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 45ste JAARGANG. No. 5720. Ad verten tienvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De COMMISSARIS de. KONINGS ie ZEELAND gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 12 Juli jongstleden, no. 99; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 871; maakt bekend dat de opening der jacht op wa'erwild, zijnde: eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Woensdag 24 Juli aanstaande. Middelburg, 15 Juli 1889. De Commissaris des Konings voornoemd, DE BRAUW. Uitslag der verkiezing -voor leden vau «len Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat bij de stemming, die op den 16 dezer heeft plaats gehad, ter verkiezing voor vier leden van den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den volgenden eersten Dingsdag van September a.s. moeten aftreden, de volstrekte meerderheid van stemmen hebben ver kregen, en alzoo zijn gekozen, de heeren: M. C. de Crane. S. J. Ochtman. Jlir. Mr. J. W. JD. Schuurbeque Boeije, en VV. A. Ochtman. Zie eikzee, den 17 Juli) 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat het verkeer met rjj- en voertuigen tusschen de Zuidhavenpoort en de tweede houten binnenbrug tot nadere aankondiging is gestremd. Zierikzee, den 17 July 1889. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Engeland. De Schah van Perzië heeft Vrydag een bezoek gebracht aan Sheffield en in den namiddag de Atlas Works der firma John Brown Co. bezichtigd. Toen hij onlangs ergens Gladstone ontmoette, ver haalde men hem, dat die staatsman eerlang zyn gouden bruiloft zal vieren. De Schah wist niet wat dit betee- kende, en toen hem gezegd werd, dat een man zyn gouden bruiloft vierde, als by vyftig jaren lang met een vrouw had geleefd, sprak Z. M. blykbaar aan zyn harem te Teheran denkende het woord van Oostersche wijsheid«Het is beter vyftig jaren met ééne vrouw te leven, dan een jaar met vyftig vrouwen". Frankrijk. Parys, 14 Juli. Hedenochtend werden Boulan- gistische manifestaties gehouden op de »Place de la Concorde", voor het standbeeld van Straatsburg. Op het oogenblik dat Déroulède, omringd door Laguerre en andere Boulangistische afgevaardigden en een groote menigte, zou gaan spreken, verbood de commissaris van politie Clément hem dit. Déroulède nam een krans, om dezen aan den voet van het beeld neer te leggen, naderde het hek en riep toen: «Omdat ik niet mag spreken, zal ik alleen maanzeggen: »Leve de Republiek! leve generaal Boulanger!" De menigte juichte Déroulède toe. De commissaris wilde Déroulède arresteeren, maar deze verzette zich, zeggende dat hy geen oproerige rede had gehouden en voegde er by: Ik zal den commissaris niet volgen. Ondanks de dreigende houding der menigte greep de commissaris Déroulède by den alrm, en wilde hem medevoeren, maar de menigte wierp zich op den com missaris en ontrukte hem den gevangene, die in een rytuig stapte en zich naar het bureel van Ia Presse begaf, waarheen een honderdtal der manifestanten hem volgde. Ondertusschen had de politie den commissaris ontzet, die door het volk mishandeld werd, waarbjj eenige personen gearresteerd werden. De naar het bureel van Ia Presse gestroomde menigte hield daar verschillende manifestation. Déroulède ver scheen aan het venster, maar werd met tallooze kreten: »Weg met Boulanger" begroet. De politie ontruimde den omtrek van het bureau van Ia Presse; de Bou langistische afgevaardigden begaven zich daarheen, om met Déroulède te overleggen. Parijs, 15 Juli. De Senaat heeft in de avond zitting met 213 tegen 24 stemmen zich vereenigd met de begrooting, gelijk die van de Kamer is teruggekomen. De Kamer van afgevaardigden heeft mot 273 stemmen tegen 251 een voorstel goedgekeurd, \yaarbij bepaald wordt dat de opbrengst van den verkoop der kroon- jaweelen strekken zal tot oprichting van eene hulpkas voor invaliede werklieden. De amnestiewet, gelyk die veranderd is door den Senaat, is daarna aangenomen. De voorzitter las vervolgens het besluit voor, waar by de zitting gesloten wordt. Hij" gaf de hoop te kennen, dat de nieuwe verkiezingen zullen strekken tot beves tiging der Republiek. De zitting is te 101/., ure geëindigd. TT ^en. ^ei Sro°fc8te juweliers van Parys, Martin Posno Co., is op de gedachte gekomen den Eiffeltoren in goud en briljanten na te maken. Het kostbare stuk heeft de hoogte van een meter en is 40 kilo goud zwaar en met 25 tot 30 duizend briljanten versierd. De juweelen hebben het gewicht van 3000 karaat. De Parijeche goudsmid heeft, door den toren tot in de kleinste bijzonderheden na te bootsen; een echt kunst werk geleverd. Op den briljanten «Eiffeltoren" zyn de paviljoenen, de koffiehuizen, de redactie van de Figaro" en meer andere vertrekken te onderscheiden. De op den toren staande driekleurige vlag is hiervan saffieren, briljanten en robynen vervaardigd. Binnen in het torentje is een kleine electrische lamp aange bracht. Men verzekert dat de aanblik van het juweelenprachtstuk eenvoudig tooverachtig is. Duitscliland. De schoenmaker Hoffman, te Berlyn, snelde Donderdag op den achter zyn buffet staanden bier huishouder Betghe toe, hief een revolver op en riep: «Ellendeling, je laatste uur heeft geslagen 1 Je moet 8terven!"B., een man, voor geen klein gerucht vervaard, ontwaarde dadelyk dat hy met een krankzinnige te doen had, en had de tegenwoordigheid van geest lnid te lachen en te zeggen. «Jawel, ik moet sterven, maar drink toch eerst dit glas bier op!" Tegeljjkertyd hield hy hem een gevuld glas voor. De krankzinnige was een oogenblik overbluft en aarzelde wat lijj doen moest, thans echter was de stevige knecht van den bierhuishouder toegesneld; hg pakte den gek van achter beet en wierp hem na een korte worsteling op den grond, waarbij het wapen afging; de kogel vloog echter, zonder eenig nadeel te doen, in de zoldering. By het afgaan van het schot waren de aanwezigen een oogenblik achteruit gegaan en hiervan maakte de krankzinnige gebruik om op te springen en de vluchtte nemen. Toen men hem nazette was by reeds verdwenen en tot nog toe is by niet teruggevonden. In de revolver bevonden zioh nog drie scherpe patronen. Nederland. 's Gravenhag;e. De Regeering heeft bepaald dat, terwyl tot dusver van persoonlyke belasting waren vrygesteld alle lokalen voor openbare eeredienst gebezigd, door een of ander erkend kerkgenootschap, voortaan alle, al of niet erkende vereenigingen of vergaderingen die vrijstelling genieten, als de lokalen bestemd zyn voor eeredienst. De heer Van Houten heeft in de kamer beweerd, dat de Regeering zelve niet aan het tot stand komen van haar onderwijswet geloofde. De Haagsche corres pondent van de N. Gr. Cl. is van oordeel, dat ook de geheele rechterzijde overtuigd is dat van de wet niets bomt. Daaruit zou de zucht naar overhaaste behandeling zyn ontstaan. Nu het toch op een neder laag uitloopt, hoe eer hoe beter dan. Er bestaat plan in het midden van Amsterdam een bouillonhuis op te richten, waar men staande, als aan de Engelsche »bars", soep en evenzoo vleesch en groente tegen zeer lagen prys kan gebrniken. Als de ondernemer, de heer B. J. Smits, door zeer spoedige plaatsing der nog beschikbare aandeelen, in staat wordt gesteld deze inrichting tot stand te brengen, vleit hy zich daarmede tevens by te dragen tot het beteugelen van mi8brnik van sterken drank. MJctdelburj»-, 16 Juli. Door de beroemde Bel gische Harmonie ;„8t. Cecilia" van Willebroeck, het muziekcorps bestaat uit 60 exécutanten, zal Zondag ten voordeele van de armen alhier, een matinée mu- sicale worden gegeven, 's namiddags van 2 tot 4 uren in den tuin van het Schuttershof „De Edele Handboog." Het koor staat onder leiding van deD directeur deu heer G. Broeckmejjer, en den voorzitter den heer Americ Pieters. De entrée zal voor ambachtslieden en dienstbaren zoo gesteld worden, dat ook zy voor zeer weinig geld deze muziekuitvoering zullen kunnen by- wonen. Men schrjjft ons uit Vlissingen, dat de vooruit zichten voor den bouw van villa's op de duinen aldaar en den aanleg van den aanleg- en wandelpier van het Grand Hotel tot in zee, thans gunstiger is dan ooit te voren. Met ingaDg van 20 Juli a.s. is aan den heer C. J. J. A. van Teylingen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nieuw en St. Joosland en van Ritthem. Kruinlng;en. Tot gemeente-geneesheer alhier ia benoemd dr. C. Greebe De Haan van 's-Gravenhage. Voor de leening ad f 40,000 ten laste van den polder „De Breede watering bewesten Ierseke" is in geschreven voor een bedrag van 282,000. Tholen. Maandag heeft alhier een zeer ernstig ODgeluk plaats gehad by het repareeren aan den toren. Men was namely k bezig aan het bergen van hout boven in den toren, toen een dikke balk van boven naar beneden viel en terecht kwam op het hoofd van den 17jurigen zoon van den metselaar Deurloo, die zelf boven in den toren aan het werk was. Doctor van de Burght, die onmiddellijk ter plaatse aanwezig was, kon niet anders dan den dood constateeren. Ziorikzee. Op 31 Dec. 1888 bestonden in Zeeland 1309 inrichtingen tot verkoop van sterken drank in 't klein, waarvoor 28463.98 belasting was betaald1309 by eene bevolking van 201847 zielen in 109 gemeenten maakt 6.496 inrichtingen op de 1000 inwoners en 12 per gemeente. Het diploma van candidaat-veearts is uitgereikt aan den heer J. du Claux van Eikerzee. Te Dordrecht heeft een jongmensch zich voor de woning van zija meisje door twee pistoolschoten van het leven beroofd. Hare ouders hadden geweigerd hun toestemming tot een verkeering te geven. Te Rotterdam is dezer dagen door de politie een vrouw gearresteerd, die aan den openbaren weg bedelde. Aan het bureau trok het de aandacht dat z{j er zoo log en zwaar uitzag en werd haar kleeding doorzocht. Toen werd ontdekt dat zjj een aanzienlijke geldsbedrag aan bankpapier, goud, zilver en koper by zich had. Een lederen gordel bevatte veertien kilogrammen koperen muntstukken. Een oud jachtvalies onder haar rokken bevatte een bedrag van veertien honderd gulden in goud. Om het naakte lichaam had zjj een doek gebonden, waarin bankbiljetten zaten. Het geheele bedrag, dat de bedelaarster met zich. rondsleepte, beliep drie duizend zeshonderd gulden. Bovendien had de juffrouw nog een party aardappelen, een paar pond erwten en andere zaken in haar zakken. Omtrent het inslaan van den bliksem te Slenaken meldt men: Het hemelvuur drong de woning van Lemmens binnen door het verbrijzelen van een vensterruit. Daarna sloeg de bliksem twee plinten, welke tot be kleeding van het raam dienden, stuk en slingerde de stukken door het vertrek. Vervolgens werd de vrouw des huizes, die bezig was met het mazen van kousen, met haar stoel omvergeworpen en. kreeg daarby eene kleine verwonding aan het voorhoofd. Op hetzelfde oogenblik werden hare twee kinderen op den grond geworpen. Het oudste, ongeveer aoht jaren ond, gevoelt zich eenigszins verlamd in de beenen; het andere is ongedeerd gebleven. Nog verdient vermelding dat een eetlepel, welke op eene in de kamer aanwezige naaimachine lag, aan beide uiteinden weggesmolten is. Naby het yzeren voetstuk der machine zyn 15 gaten in den vloer geslagen. Zeer eigenaardig heeft de bliksem hier huis gehouden, brand werd niet veroorzaakt en de straal heeft waarschynlyk de woning door de buitendeur onmiddellijk weêr verlaten. Zondagochtend sloeg te Kralingen de bliksem tegen den schoorsteen van de woning van den heer De H., tengevolge waarvan een gedeelte daarvan werd stuk geslagen. De vrouw des huizes, die op den trap stond, viel naar beneden, maar kwam er met de schrik van vrjj. Zaterdag namiddag is de bliksem by Alblasserdam ingeslagen in den zaag- en korenmolen van den heer W. Goedhart, zonder brand te veroorzaken. Alieen iB het binnenwerk eenigszins beschadigd. De molen is niet van een afleider voorzien. Zaterdag avond is de bliksem geslagen in den hooi berg van eene hofstede, bewoond door Jan van Schaik, te Papekop naby Oudewater. Gelukkig h6eft meu deu brand by den hooiberg weten te bepalen, zoodat het huis zelf gespaard is gebleven. Te Aalsmeer aan den Uiterweg is Zaterdag de bliksem in de school geslagen, zonder evenwel brand te ver oorzaken. Aan het plafond alleen is in het getroffen lokaal belangryke schade toegebracht. Gelukkig waren er geen leerlingen tegenwoordig. In de Noorder-Legmeer onder Aalsmeer is de boerenwoning, bewoond door den heer S., door brand vernield, mede tengevolge van het hevige onweder, dat jl. Zaterdag tusschen 5 en 6 nnr in den namiddag woedde. Verder sloeg de bliksem in bet kantoor van de rijkstelephoon, was zichtbaar door een rood-geelaohtige vlam, ontplofte daar en verliet vermoedelijk door den schoorsteen het kantoor. De kantoorhouder, in wiens onmiddellyke nabjjheid de ontploffing plaats had, was eenigen tyd doof door den knal, dooh bleet verder geheel ongedeerd. Te Zuid-Beierland sloeg Zaterdag de bliksem in den schoorsteen der openbare school aan den Nieuwendyk, zonder evenwel brand te veroorzaken. De schoorsteen is gedeeltelijk verbryzeld, en hier en daar zyn stukjes steen uit den muur geslagen. Te LooBdrecht is Zaterdag de bliksem geslagen in een huis, welks bewoner toevallig afwezig was. Aan meubelen, behangsel en woning werd nogal Bohade toe gebracht. Brand werd gelukkig niet veroorzaakt. Bjj het onweêr van Zaterdag ondervond deGooische stoomtram, door het inslaan van den bliksem in de locomotief, een half uur vertraging. Te Breukelen werd Zaterdag middag de werkman A. Timmer door den bliksem dóodelyk getroffen. Een ander werkman, die met hem in dezelfde hooimyt schuilde, bleef gespaard. De bliksem is Vrydag te Cadier-en-Keer geslagen in de woning van den heer Van de Ven, hoofd der school. Hy verbrijzelde een windwijzer op het dak en ver oorzaakte brand, die echter spoedig werd gebluscht. Zondag is in den Escampolder onder Wateringen de bliksem geslagen in eene hooimyt, die daardoor tot den grond afbrandde. Te Valte is Zondag middag de huizinge van J. Brinks, bewoond door W. Deen, door den bliksem getroffen. Alles werd eene prooi der vlammen. De goederen waren niet tegen brandschade verzekerd. voor Ledea van den Gemeenteraad in de volgende gemeenten: Brouwershaven. Herkozen de H.H. G. A. de Kater met 68 en Cent van Schelven met 53 st. Brolnlsse. Gekozen de H.H. D. v. d. Berg Dz. met 105 en J. Goudzwaard met 90 van de 172 st. Beiden zyn cand. der anti-rev. kiesvereeniging. Op de H.H. van Vessem en D. v. d. Berge Az. waren reap. 65 en 53 Bt. uitgebracht. Domburg. Aftredenden herkozen. Goes. Uitgebracht 535 geld. st. Gekozen de HH. S. de Meulemeester met 431, C. L. M. Lambrechtsen met 338, B. M. den Boer met 312 en S. J. J. de Jonge Mulock Houwer met 305 st. Herstemming tnsschen de HH. Jonquière met 250 en H. Küyser met 243 st. De HH. I. de Jonge had 242 en J. F. Wessel217 et. Haamstede. Getal kiezers 92. Ingeleverde gel dige biljetten 53. Gekozen de HH. C. A. van de Watering, aftr. lid met 48 en H. W. Ferleman, aftr, lid met 45 st. Ierselze. By de verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad hebben slechts 206 van de 334 kiezers hun burgerplicht gedaan. Gekozen de HH. Jan Sinke en Joos Sandee. Herstemming tusschen de HH. Klos en van de Velde. Kerkwerve. Uitgebracht 62 geldige stemmen. Gekozen L. van der Sluis en C. den Boer, elk met 32 stemmen. De aftredende leden P. Beye en W. Verboom verkrogen respectievelijk 22 en 1 stemmen. Voor de keuze van één lid ter vervanging van het overleden raadslid Capelle, werden 61 geldige stemmen uitgebracht. De meeste stemmen verkregen de heeren W. Lemsom en C. D. van der Linde, respectievelijk 26 en 10 stemmen, tusschen wie herstemming moet plaats hebben. St. Maartensdijk. Herkozen als lid van den Gemeenteraad de beide aftredenden de hh. Ms. Hoek Sz. en E. L. B. Knook. Middelburg;. Herkozen de HH. D. Jeras, Mr. A. P. Snouck Hurgronje, Mr. J. A. van Hoek, Mr. G. N. de Stoppelaar, Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje en H. P. den Bouwmeester, van 470 tot 490 st. Nieuwerlterk. Herkozen de HH. J. Gaanderse met 63 en A. Capelle met 62 st. Noordgouwe. Herkozen de heeren P. Gaanderse met 30 en M. Sohikker met 18 van de 35 geldig uitgebrachte stemmen. Noor dwell©. Herkozen de HH. M. Locker de Bruine met 23 en P. Blom met 21 van de 24 geld. st. Scherpenisse. Herkozen tot leden van den Gemeenteraad de HH. C. M. Kleppe met 64 en W. van Putten met 59 st. De overige stemmen waren verdeeld. Stavenisse. Herkozen de HH. C. Potappel Lz. en J. van Putte. Tholen. Herkozen de heer C. J. de Vulder van Noorden met 147 en gekozen Jhr. Mr. E. A. 0. vde Ca8embroot met 127 van 190 uitgebr. st. Veere. Gekozen de HH. de Buck en S. v. d. Staal. W olfaartsdij k. Herkozen de heer de Jager, herstemming tnsschen de .HH. Op 't Hoff en van Dam me. Zierikzee. Uitgebracht .392 st., waarvan 6 in blanco. Herkozen de HH. M. C. de Crane met 290, S. J. Ochtman met 276, Jhr. Mr. J. W. D. Schuur beque Boejje met 262 eu W. A. Ochtman met 260 st. Voorts verkregen de HH. P. Way 133, C. J. van den Bout 71, F. J. v. d. Ven 44, F. C. v. d. Vliet 35 en Jhr. A. C. Röell 32 st., terwyl de overige op verschillende personen wanen uitgebracht. '8 Gravenhage Juli. De Kamer kwam, de Kamer ging en wij zijn even wijs als te voren. We weten nog volstrekt niet óf en wanneer de schoolwetsherziening zal behandeld wor den, maar dat zwaard van Damooles blijft boven onze hoofden hangen, en van het bon plaisir der tegen woordige parlementaire meerderheid zal het afhangen om den zijden draad door te snijden, waardoor het zwaard zal neérvallen op onze hoofden. Zóó is het wezenlijk nooit geweest. Toen wij nog een Kamer van 72 80 leden hadden, werd er dikwijls geklaagd over de flauwheid en de lauwheid van dat eerbiedwaardig College, maar sedert het nieuwe anti liberale bloed haar in de aderen is gespoten en de Kamer van Honderd is geboren, ia de volgzaamheid eu lauwheid honderd percent gestegen. Kamer en Regeering dansen aan het draadje, dat de heeren De Savornin Lohman en Schaepman wel gelieven vast te houden. Hun wil is wet in Nederland. Tot in de nietigste nietigheden drijven zij hun willetje door en terwijl van 's lands belang hun mond vol is, spelen zjj er met de daad mede op schromelijke wijze. Of is het geen onbehoorlijk spel drijven met 's lands belang, om te weigeren het afdeelingsondensoek naar het belastingvoorstel-Borgesiu8, ofschoon het reeds twee maanden geleden was ingediend. Waartoe die weigering anders dan om den hooggeschatten Minis ter van Financiën te sauveeren Zijne Excellentie zit reeds sedert April van het vorig jaar aan het laadje, hij heeft het genoegen gehad tamelijk veel daarin te zien vloeien, dank zij de hoogere opbrengst van de middelen, en waarschijnlijk heeft hij zich daardoor ontheven geacht van de verplichting om zich aan den arbeid te zetten en de belastinghervorming te ont werpen, die beloofd was niet alleen, maar die bij de stembus verleden jaar zooveel gewicht in de schaal heeft gelegd ten gunste der rechterzijde. Zij zou nu eens toonen wat men doen moest om het arme volk te ontlasten, landbouw en nijverheid te helpen, gelijk matigheid te brengen in den belastingdruk. En wat hebben wij, na anderhalf jaar, van deze regeering der rechterzijde op financiëel gebied gezien? Niets hoe genaamd. De heer Godin de Beaufort heeft geslapen en nu de heeren Borgesius c.s. eindelijk meenen, dat het tijd werd hem te wekken en bescheiden aan de deur komen kloppen, nu willen de heeren Lohman en Schaepman niet, dat iemand van de buren het zal hooren. Indien het voorstel-Borgesius in de afdee- lingen onderzocht werd, dan zouden natuurlijk daarin stemmen opgaan om de Regeering a faire te nemen over haar nalatigheid, over de niet-nakoming van hare beloften bij de stembus, door de rechterzijde aan de kiezers gegeven. Al zon het verslag nog zoo ongunstig luiden over de voorstellen van den heer Borgesius c.s., nog veel erger zou het zijn, dat het tevens een smet wierp op de vlekkelooze reinheid, op de onbaatzuchtige bedoelingen, op het karakter en den goeden naam van bet kabinet. Men weet het immerseen kabinet van rechts, dat met Christelijke beginselen schermt, kan geen kwaad doen, mag niet verdacht worden. Tot eiken prys dus moest vermeden wordeü, dat het financiëel beleid van deze Regeering aan de kaak werd gesteld en daaromdaarom wist de gebroederschap Lohman-Schaepman de aanneming tegen te houden van een eerbiedig voorstel om de Commissie van Rapporteurs uit te noodigen te over wegen of men niet nu een dag of wat kon vinden om het belastingvoorstel-Borgesius te onderzoeken. Wel was de Kamer bijeengeroepen, midden in den zomer- vacantietijd en hadden de leden van heinde en ver zich naar den Haag moeten spoeden, maar met de Kamer is een loopje genomen. Men liet haar bijeen komen om een noodwetje op den militiedienst te behandelen, dat best in Mei had kunnen worden afgedaan en de rechterzijde weigerde het voorstel- Borgesius te onderzoeken. Maar nog meer speelde Regeering en rechterzijde met de Kamer coüte que coute, wil het bondgenootschap Lohman-Schaepman de Kamer dwingen tot behandeling der schoolwets herziening nog dezen zomer. Waarom? Omdat de rechterzijde, die altoos den mond vol bad van onrecht en druk, haar aangedaan, van nature geneigd is om anderer oordeel te verstikken en te verdrukken. De Minister Mackay heeft na veel tobben zijn her- zieningsontwerp ingediend. Dat moet nu ook maar in eens goed zijn en doorgedreven worden. Bezwaren zijn er tegen ingebracht, het voorloopig verslag moet zelfs 50 folio pagina's beslaan, maar wat beteekent dat. Al die bezwaren zijn bekend verpraatte de heer Lohman zichde quaestie is eene oude, daarover valt niets meer te vertellen. Met andere woorden het voorstel-Mackay, aangekondigd als een zeer zachtzinnig voorstel, dat best door de liberalen kan aangenomen worden, is de heer Lohman erkent het indirect zelf de schoolquaestie in haar ouden, bekenden vorm. Met het voorstel-Mackay valt of staat de openbare school. En als men dat zelf erkent, wil men de Kamer dwingen om zulk een levensquaestie op te lossen entre le pain et le fromage, aan het eind van Augustus, in de hondsdagen, met een perspectief van drie weken voor zich, alvorens de nieuwe zitting weêr zal geopend worden. Waarlijk, de heeren Lohman en Schaepman spelen hoog spel zij kunnen natuurlijk de volgzame, gedweeë Regee ring om hun hand windenze kunnen hun partij genoot, den Voorzitter der Tweede Kamer, wel overhalen om tegen beter weten in, tegen alle parle mentaire usantiën in te handelen; ze kunnen met de kracht der meerderheid die aan hunne zyde is, wel de Kamer bewegen naar hun pijpen te dansen, maar zulke politiek, zulk een dwang, zulk een spelen met de volksbelangen, zal niet nalaten op het kiezersvolk een hoogst onaangenamen indruk te maken en het doen inzien, wat wij altijd voorspelden, dat der ware vrijheid, waarvan de rechterzijde zich heb monopolie aanmatigdegeweld wordt aan gedaan, dat de anti-liberalen niets anders be- geeren dan hun zin door te drijven, zij het ook op den meest ongew.onen tyd, zij het ook ten koste van het belang der natie. Waarlijk de vertooning, die deze week op het Bin nenhof heeft plaatsgehad, is een zeldzame volkscomedie geweest, waarbij les beaux roles noch aan de Regeering, noch aan de rechterzijde, noch aan den Voorzitter der Kamer zijn toebedeeld. Heeft de Regeering zelfs niet geweigerd te voldoen aan het denkbeeld van den heer Röell om tenminste te voorkomen dat alle gemeente-financiën in de war zullen gebracht worden bij de onzekerheid of de Schoolwetsherziening za(doorgaan. Dat ze ingevoerd zal zijn vóór 1 Januari aanst. is in geen geval denk baar. Wordt ze aangenomen, vervallen de 80 percent voor een groot deel, zullen er minder onderwijzers ge vergd worden, dan zullen de gemeente-administratiën geheel anders moeten ingericht worden dan als de Wet van 1878 van kracht blijft, die op 1 Januari aanst. het maximum-aantal onderwijzers eischt. Wat zegt de Regeering nu: bekommer u daarom niet, 't is wel goed dat de gemeentebesturen denken dat zy aan dien maximum-eisch nog zullen moeten voldoen en er zullen toch genoeg zijn, die dien eisch toch niet nakomen. Met andere woorden heeft de Minister Mackay zyn eigen voorstel, dat vermindering van onderwijzers voordraagt, verloochend, en tevens offi- ciëel verklaard er geen bezwaar in te zien als gemeente- bestaren de Wet niet naleven. En dan durft de rechterzijde nog van deze Regeering spreken als vau een krachtige Rogeering. Krachtig misaohien in niets doen. Evenmin als da Minister van Financiën, haast zich zijn collega van Koloniën, wat zijn ouderdom misschien verklaart of zyn collega van Oorlog. Niettegenstaande de Staatscommissie voor de defensie reeds in Maart klaar wa3 met haar rapport, daurt de voorbereiding van de legerwet nog altoos voort en is er nog geen tyd te bepalen, waarop zij zal worden ingediend. In be ginsel was er dan ook veel voor het voorstel-Seyffardt te zeggen om reeds dadelijk maatregelen van voorzorg te nemen; jammer alleen dat door de vertraagde behandeling de lichting 1883 reeds gevlogen was, zoodat, indien het voorstel nu was aangenomen, het voor dit jaar niets anders zon gegeven hebben dan dat de lichting 1884 niet gepasporteerd werd, wat de Regeering ook wilde en wat ook is aangenomen. By de langzame voorbereiding is het te vreezen dat wij ook in 1890 weêr voor dezelfde quaestie zullen staan, tenzij ook daarby overijling in de behandeling la Lohman-Schaepman worde toegepast. Of er in den Haag sedert mijn vorig schrijven niets anders gebeurd is dan de tooneelvertooning op het Binnenhof? Een treurig feit met de Seheveningsche stoomtram, die een eerbiedwaardig heer overreed; het overlijden van een bekend ongetrouwd Haagsch advocaat, die zijn geheele vermogen aan een fonds naliet met legaten voor zijn arme familieleden en enkele kunstgezelschappen (o.a. krijgt Pulchri Studio 500)een arbeider, die zelfmoord pleegde in de Boscbjesde öOjarige viering van het bestaan van het keurkorps der Grenadiers en Jagers (welke ver dienste daarin ligt ontsnapt mij, tenzij deze dat Z. M. niet reeds lang van dit keurkorps een gewoon infanterie-regiment heeft gemaakt, wat veel naijver zou hebben voorkomen). Zietdaar zoowat het meest belangryke. Dat Scheveningen dit jaar niet bijzonder veel vreemdelingen trekt, worde ten deele aan deParyache tentoonstelling toegeschreven en voor een ander deel aan de verliezen door de Duitschers geleden door de mijn-strikes. De jongste liberale kiesvereeniging 's Gravenhage heeft een goed werk gedaan door een adresbeweging uit te lokken om den gemeenteraad van 's Graven hage te dwingen de quaestie van het waterverver- 8ching9kanaal onder de oogen te zien. Er moet uitgemaakt worden öf de badplaats verloren is door geregeld spuien des zomers en dan moet men öf een radicaal middel vinden om de spuiing mogelijk te maken zonder Scheveningen te schaden, óf de bad plaats opheffen met schadevergoeding aan de belang hebbenden. Maar in geen geval mag de Haagsche burgerij langer blootstaan aan de ellenden en ziekten van stinkende grachten, terwyl men schatten heeft besteed voor een werk dat men, ter wille van Scheve ningen, niet gebruiken mag. Met openbare werken zjjn wij in den Haag niet gelukkig. Pas heeft de Raad besloten een kanaal om. de stad te graven, of het hljjkt al dat de raming mis is en het gevolg zou nu wel kunnen wezen dat er van het Laakkanaal niet veel kwam. Of het schaden zou. Yelen zullen een vraagteeken stellen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Ouddorp (cl. Brielle) door ds. J. G. Klomp te 's Gravenland (cl. Amsterdam); naar Zaamslag door ds. Wustenhof, te Gent (België). "wolmarkt. De vorigeweeksprys bleef zich ook deze week hand haven en werden alle overgeblevene partyen nit Zuid- en Noord-Beveland en Tholen voor 1,80 genomen. STOOMBOOTEN STOOMBOOTDIEN ST Juli 1889. Van ZIERIKZEE: Dond. 18 's morg. 7,— u Vrydag 19 8, Zaterd. 20 8, ZONDAG 21 7,30 Maand. 22 7,— Dinsdag 23 8,-. Woensd. 24 8,-» Van ROTTERDAM Dond. 18 'snam. 2,n. Vrydag 19 's midd. 12, Zaterd. 20 12, ZONDAG 21 's nam. 2, Maand. 22 2, Dinsdag 23 's midd. 12, Woensd. 24 12, De Directeur, I». O. OLIVIER. 9TOOMBOOTDIEN8T Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Juli 1889. Donderdag 18 Vrydag 19 Zaterdag 20 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Rotter dam n. Mid delburg en Vlissingen. voorm. 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 voorm. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 voorm. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 V Getrouwd: Mr. PIETER ROOKUS van Grand Rapids, Mich. en Mrs. HELENA NIEUWENHUIJZE van Milwaukee, Wise. Noord-America, 1 Juli 1889. Getrouw J WOUTER van MAANEN Hz. en THEUNTJE van 'THOF Hd., die bij deze hun daiiK betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling by hun Huwelijk ondervonden. Ede, Stavenisse, - 47 Juli 4889.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1