ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Juli 1889. Directeur-Uitgever J. WAALE. BERICHT. TIENDEVRUCHTEN. AFKONDIGING. De Staten-Generaal. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 45ste JAARGANG. No. 5719. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Advertentiën en Abonnementen worden voortdurend aangenomen aan het bekende Bureau Zierik- zeesclie Nieuwsbode, ten huize van den heer A. J. DE LOOZE. V E 1 L I N van De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN, aan komende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1889, zal plaats hebben op JDonclerclii"; «Ion. IJlden July o.k., 's voormiddags 10 uur, op het; Raadhuis dezer Gemeente. Zi brikzee, den 10 Jnlij 1889. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzeb maakt hekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het Perso neel dezer gemeente, dienstjaar 1889/9o (wijk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter band gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebixzee, den 12 July 1889. W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzke maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met byiagen van HENDRIK NOLET, wonende in deze gemeente, waarby vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene Uiowaai*- plants voor petroleum, op het erf achter het huis, staande in de Ravenstraat, plaatselijk gemerkt wpk C no. 407, kadastraal bekend sectio B no. 1036 dat op Maandag den 29 Juli) aanstaande, te 12'/s uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting; en dat zoowel de verzoeker als zjj die bezwaren bob ben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tyd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake iugckomeu schrifturen. Zierikzee, den 15 Julij 1889. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. I". B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. II. De veveischten om tot lid der Tweede Kamer te kunnen worden gekozen, zijn: dat men mannelijk Nederlander zij, niet bij rechterlijke uitspraak de be schikking of het beheer over zijne goederen verloren hebbe, noch van de verkiesbaarheid ontzet zij en den ouderdom van 30 jaren vervuld hebbe. Er zijn echter eenige betrekkingen, die met het lidmaatschap der Staten-Generaal (beide Kamers) onvereenigbaar zijn, te wetendie van vice-president of lid van den Raad van State; president, vice-president of lid van of procureur-generaal of advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad, president of lid van de Algemeene Reken kamer of Commissaris des Koning3. Wie derhalve zoodanige betrekking vervalt, kan niet tot lid van een der beide Kamers gekozen worden, en wie, lid van een der Kamers zijnde, tot een van die betrekkingen benoemd wordt en die benoeming aanvaardt, moet zijn zetel als volksvertegenwoordiger vaarwel zeggen. Een zeer nuttige bepaling, die vroeger niet bestond, doch bij de jongste herziening in de grondwet is op genomen, isdat de wet voor zooveel noodig de ge volgen regelt van de vereeniging van het lidmaatschap van een der beide Kamers met andere dan de zoo even genoemde, uit 's lands kas bezoldigde ambten. Door die regeling, waarmede de regeering zich echter nog niet bezig gehouden heeft, waarvoor zij althans nog geen voorstel heeft gedaan, kan voorkomen worden, dat, zooals vroeger wel eens gebeurde, eene aanzien lijke gemeente een groot deel des jaars zonder eigenlijk hoofd is, omdat de burgemeester als lid van de Tweede Kamer in den Haag vertoeftof dat om dezelfde reden belangrijke leerstoelen bij onze boogescbolen onbezet blijvenof gewichtige werkzaamheden bij de rechterlijke macht door plaatsvervangers moeten worden waargenomen. Voor de krijgslieden waarschijnlijk met het oog op de meerdere ondergeschiktheid, die de grondslag van de krijgstucht in het leger uitmaakt, voorziet de grondwet zelve in deze aangelegenheid, door de bepaling, dat krijgslieden in werbeljjken dienst, als zij het lidmaatschap van een van beide Kamers aan vaarden, gedurende hun.lidmaatschap van rechtswege non-actief zijn. Houden zij op lid te zijn, dan keeren zij tot den werkelijken dienst terug. Dit is een voor schrift, dat de onafhankelijkheid van den volks vertegenwoordiger waarborgt. Om den kiezers een waarborg te geven, dat hun gekozenen zich niet door gunstbetoon der Regeering in bun onafhankelijkheid en zelfstandigheid laten kortwieken, strekt bet voor schrift dat zij, die na hunne verkiezing tot lid van de Staten-Generaal, een bezoldigd,3taatsambt aannemen, dat zij niet reeds tijdens de verkiezing vervulden, van rechtswege hun lidmaatschap verliezen. Zij zijn even wel herkiesbaar. Die bepaling geldt bij bevordering zoo goed als bij eerste benoecbingen voor betrekkingen, die uit de provinciale of de gemeentekas betaald worden mits het landsbetrekkingen zijn even goed als voor die uit 's Rijks schatkist betaald worden. Het spreekt van zelf, dat, wanneer dit voorschrift niet bestond, een regeering licht in de verzoeking kon komén een lastig lid tot zwijgen te brengen door hem eene belangrijke en Yoordeelige betrekking op te dragen. Om dezelfde reden is het goed, dat de be vorderde dadelijk herkiesbaar zij, daar anders in die niet-herkiesbaarheid een middel tot opruiming van een hinderlijk lid zou gelegen zijn. Nu is het aan de kiezers om te beslissen, of zij de behartiging van 's lands belangen verder aan den eenmaal gekozene willen toevertrouwen. Gelukkig voor ons land is dit intusschen een voorschrift, dat als veiligheidsklep noodzakelijk, maar welks gebruik bijna toteenbloote formaliteit geworden is, een bewijs, datNederlandsche ambtenaren en waardigheidsbekleders, die zich in 't vertrouwen des volks mogen verheugen, in den regel zich niet door begunstiging of bevoordeeling van den weg van hun plicht laten afbrengen, waar tegenover staat, dat men aan onze regeeringen in het algemeen niet ten laste kan leggen, van het uitdeelen van ambten en posten een middel te maken om zich vrienden te verwerven. De leden der Staten-Generaal stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen. Dit is ten deele een terugslag op 't geen vroeger bestond. In de dagen der Republiek van de Vereenigde Nederlanden ontvingen de afgevaardigden naar de Staten-Generaal, die daar niet het geheele Neder- landsche volk, maar uitsluitend hunne provincie vertegenwoordigden, een lastbrief van de Souvereine Staten hunner provincie, en moesten zij daar spreken en stemmen zóoals in overleg met hun lastgevers werd bepaald. In onze dagen kennen wij zulke algemeene vergaderingen nog wel. Er zijn verschillende ver- eenigingen, die afdeelingen of departementen hebben, wier vertegenwoordigers, de algemeene vergadering uitmakende, op die algemeene vergadering hebben te stemmen over de aanhangige voorstellen, ook al worden zij op die vergadering beter ingelicht overeenkomstig den last hun door de vergadering van hun departement of afdeeling verstrekt. Dat verbiedt onze grondwet voor de Staten-Generaal. Onze Volksvertegenwoordigers vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volk en behartigen de belangen van dat volk geheel naar hun eigen overtuiging, zonder eenig ander richtsnoer dan hun eigen geweten. Dit behoeft een afgevaardigde niet te beletten om op te komen voor de belangen van het district dat hem verkoos en met welks toestand en omstandig heden hij daürom meer en beter bekend is dan anderen bij zou alleen in strijd met zijn plicht handelen, indien hij het bijzonder belang van zijn district boven het algemeen belang des lands stelde. Ook wordt door deze bepalingen niet verhinderd, dat'iemand, die in aanmerking komt om tot volksvertegenwoordiger ge kozen te worden, zijn oordeel doe kennen over punten van staats- en regesringsbeleid, over vragen van den dag, zelfs over zeer bepaalde onderwerpennoch dat de kiezers er naar vragen. Men behoeft zich daarbij o.i. volstrekt niet tot algemeenbeden te bepalen. Hoe zal een kiezer weten aan wie hij zijn vertrouwen moet schenken, als hij niet naar beginselen en denkbeelden zou mogen vragen? Maar wat de kiezer niet vragen, de te verkiezen afgevaardigde niet beloven mag, is, dat hij, gekozen zijnde, zal stemmen voor of tegen een of ander, een of meer ontwerpen, maatregelen of wat ook. De kiezer moet weten, dat een candidaat, zijne meening ontwikkelende, eenvoudig en te goeder trouw mede deelt hoe hij op dat oogenblik denkt en des ondanks volkomen vrij blijft om over elk onderwerp te spreken en te stemmen, zooals bij noodig zal vinden dan en zóó als het aan de orde komt. Verandert iemand, eenmaal gekozen zijnde, van meening, en vinden zijne kiezers die verandering niet voldoende gerechtvaardigd door de gewijzigde omstandigheden, of door het nieuwe licht, dat over de zaak verspreid is, dan staat het aan hen, om bij de eerstvolgende aftreding hem niet te herkiezen, die hunne verwachtingen heeft teleurgesteld. NIËUVVSfÜDINGEN. Transvaal. De Volksraad der Transvaalsche Republiek heeft 12 Juni 11. een gewichtig besluit genomen. Het bestuur voor de opleidingsschool had aan de Regeering voor gesteld een Hoogeschool op te richten en daatoe één of meer professoren te benoemen. De Regeering stelde daarom den Volksraad voor tot het oprichten van een Hoogeschool over te gaan en daartoe 20,000 pd. 9t. op de begrooting uit te trekken. Nadat de Staatspresident, de commandant-generaal, de Voorzitter en eenige leden ten gunste der school gesproken hadden, werd het voorstel by acclamatie en unaniem aangenomen. Amerika. Uit de Vereenigde Staten wordt weder eene over strooming gemeld. Ditmaal is de staat New-York, meer bepaald de Mohawk-vallei, waar toevallig ook eene plaats ligt die Johnstown heet, het tooneel der ramp. Tengevolge van zware regenB zjjn er drie dammen door gebroken, waardoor een riviertje, dat door de stad stroomt, buiten zyne oevers is getreden. Het water ree3 plotseling 15 voeteene brug werd weggesleurd, waar zich ongeveer 40 personen op bevonden, van wie er 14 omkwamen. De New-York centraal-spoorweg was bij Amsterdam, in het westen van Albany, versperd geraakt en op verschillende plaatsen is groote schade aangericht. Het water was echter spoedig gevallen en den spoorweg dacht men na éénen dag weder in orde te hebben. Eene vrouw, die by de groote overatroomiug te Johnstown fVer. St.) baar man en twee kinderen ver loor, heeft aezer dagen haar doodgewaand jongste kind teruggevonden. Het kind werd in zjjn wieg op drij vende planken gevonden, door medelijdende menschen opgenomen en eindelijk tentoongesteld in het Kasino- Museum te Pittsburg, waar de beroofde moeder tot haar onuitsprekelijke vreugd lxaar lieveling terug vond. Italië. Homo, 13 Juli. Men is in politieke kriDgen on aangenaam verrast door de zeer vertrouwbare mede- deeling, dat Franbryka versterkingen aan deltaliaansche grens nu geëindigd zijn en de Republiek elk oogenblik tot een mobiliseering bereid is, terwijl dezer dagen uit Parjjs instructies zyn gegeven betreffende spoorweg- transporten ingeval van oorlog. Engeland. London, 12 Juli. In regeeringskringen maakt men zich ongerust over de vorming van een bond door de Iersche boeren tegen den bond vaD de landeigenaars, welke laatste gevormd is met het doel de huur der landerjjen te innen des noods door geweld. Deze bond van pachters neemt een defensieve houding aan: de huur moet worden geweigerd aan elkeen, die lid is van den bond der landeigenaars. De plechtige inwjjding van den pachtersbond zal plaats vinden in tegen woordigheid van al de leden der Iersche party in het Parlement. Men vreest in regeeringskringen een opnieuw heftig otfbbrandeh van den stryd tegen den aanstaanden winter. 13 Juli. De Times meldt uit Weenen, dat een krygarnad, Donderdag te Belgrado onder voorzitterschap van Protica gehouden, besloten heeft tot de bewapening van 30,000 man van de 3de klasse der reserve. In een telegram van den 12en dezer nit Phila delphia aan de Times wordt het volgende gemeld: »De secretaris van de schatkist heeft gelast dat een aantal Engelsche landverhuizers, die te New-York zyn aangekomen met het stoomschip >Obdam", onder een contract met Wrighten Co. te Londen, waarby hun werk was beloofd in Texas, teruggezonden moesten worden, wegens overtreding van de wet op. het sluiten van arbeiders-contracten met vreemdelingen. Alle lieden, die worden overgehaald om te emigreeren door de belofte dat zij werk zullen vinden, zullen terug gezonden worden." Rusland. St. Potersburg, 12 Juli. De Czaar heeft een gestrenge ukase uitgevaardigd, in welke aan het Luthersche kerkgenootschap wordt verboden voortaan deel te nemen aan eenigerlei vorm van het zendings werk in Rusland, en zelfs om in de Luthersche ge meenten gelden in te zamelen voor de zending buiten Rusland. Frankrijk. Parys, 13 Juli. Met 304 tegen 229 stemmen heeft de kamer de wet op de veelvoudige candidaturen aangenomen. Deze wet verbiedt, dat eene candidatuur in meer dan één district gesteld wordt, op straffe van 10,000 francs boete. 13 Juli. Het Journal des Débats meldt, dat Boulanger verwezen is naar het hooggerechtshof, beschuldigd van aanslag tegen de veiligheid van den staat, samenspanning en verduistering van eene som van 252,000 francs. Ook Dillon en Rochefort zyn naar het hooggerechtshof verwezen als medeplichtigen. Voor de regtbank der Seine is een geding in behandeling van de Panama-Kanaal-maatschappij tegen houders van obligatiëo, die, by den toestand waarin tegenwoordig de Panama-maatacbappy verkeert, weigeren de stortingen te doen, waartoe zjj oorspron kelijk verplicht waren. Na langdurige pleidooien heeft nu het Openbaar Ministerie als zijne conclusie gesteld, dat de obligatie- houders van hunne verplichtingen jegens de maatschappij ontslagen zijn, nu deze niet aan hare verplichtingen voldoet; maar dat zij gehouden zijn het aandeel te betalen wat de „Société de Panama" een soort van reservefonds van het gestorte bedrag zou moeten ontvangen. De uitspraak volgt over veertien dagen. Yan den 15 Mei tot en met 9 Juli heeft het bezoek van den Eiffeltoren aan de onderneming eene som opgebracht van ruim l'/a millioen francs. Nederland. A.mstei.*<lam, 8 Juli. Er gaat een gerucht, dat de aanrander van vrouwen en meisjes eindelijk gevat is. Een 20 jarige dienstbode uit Den Haag, tydelyk te Am sterdam op den Grimburgwal gelogeerd, werd Dinsdag door een haar onbekend heer, op een kamer gelokt en daar schandelijk mishandeld. De heer verdween daarna. De straat, waar zich de kamer bevond, wist zjj niet op te geven. Eenige oogenblikken daarna ontmoette zjj haar belager op den Singel. Zjj herkende hem dadelyk, ofschoon zyn oogen nu met een gouden bril waren bedekt, en waarschuwde onmiddellijk een politieagent, die er in slaagde den man te arresteeren. Hjj werd naar het politiebureau gebracht. Daar bleek hy te zyn een zekere S., 25 jaar en van beroep diamantslijper. Algemeen gelooft men, dat deze persoon dezelfde iB, die de vroegere aanrandingen heeft gepleegd. De Amsterdam8che rechtbank bevestigde Zaterdag het op 4 April 11. tegen Hendrik Visser gewezen vonnis, waarby deze ter zake van opzettelijke beleediging, den Koning aangedaan, tot gevangenisstraf van 1 jaar werd veroordeeld. Eene jonge deerne uit Heerenveen verhuurde zich als dienstbode by een rijke familie te Amsterdam en ging do vorige maand met die familie naar Zwitserland, van waar het meisje opgetogen brieven aan haar vader schreef. De natuur was daar in Zwitserland zoo schoon, zoo mooi, zij wist het waarlijk niet in woorden te brengen hoe mooi het wel was, en dan vooral die met sneeuw en jjs bedekte reusachtige bergen 1 'tWas te veel om op te noemen. De brief van de poëtisch gestemde dienstmaagd viel niet in goede aarde, want haar vader maakte uit den inhoud op, dat zjjn kind zich op ijsbergen bevond. Zyn kind op de ijsbergen, dat zou niet gebeuren, daarvoor had hy haar niet groot gebracht, om haar dóAr te laten omkomen, en de goede maar weinig ontwikkelde man stelde oogenblikkeljjk pogingen in het werk, om zjjn kind terug te krygen en aldus van een anders zyns inziens wissen dood te redden. Daarom ging hy naar Amsterdam en, hoewel men hem daar poogde gerust te stellen, hielp dit niets; hy moest zjjn kind terughebben. Er werd naar de familie geschreven, en het meisje is op het oogenblik reeds gezond en wel bij vader thuis. Gezond, doch niet erkentelijk voor de betoonde zorg en bet vaderljjk gezag, dat zy op zoo onaangename wjjze moest onder vinden. -- Uit het verslag over 1888, door den heer dr. C. J. Persy n, eersten geneesheer-directeur aan het gesticht Meerenberg, bljjkt, dat de aanvoer van nieuwe patiënten grooter ia dan vroeger. Had men eertjjds voor Am sterdam gerekend op 2 krankzinnigen per 1000 inwoners, dit is gebleken veel te laag te zyn. Elke veertien dagen toch komen geregeld uit die plaats 8patienteD, alzoo 16 per maand of 192 per jaar, en daar de sterfte en het ontslag daarmede lang niet in evenredigheid is, zal, nog vóór dat 1889 ten einde is, het nieuwe gedeelte, dat in '88 voltooid en in gebruik gesteld werd, geheel bevolkt zyu, ja zal men alweder plaats tekort komen. Gedurende het verslagjaar werden opgenomen 102 mannelijke en 208 vrouwelyke patiënten en Btierven 40 mannelijke en 87 vrouwelijke. Omtrent de genees- ljjkheid der patiënten geeft het verslag aan 1/6 voor de mannen en 1/3 voor de vrouwen, alzoo voor de vrouwen gunstiger. Onder de opgenomen mannen kwamen er 4 voor, die langer dan 20, één die langer dan 30 en een die langer dan 40 jaar krankzinnig waren. Bij de opgenomen vrouwen 4 laDger dan 10 en 4 langer dan 20 jaar. Ook zijn er by, die van der jeugd af aan ziek waren en anderen, waarvan de tyd onbekend is. Omtrent de in 1888opgenomenen vindt men nog de volgende bijzonderheden. Onder hen waren 111 ongehuwden, 70 gehuwden en 26 weduwnaars of we duwen, daarvan hadden 15 geen, 190 lager, 1 middel baar en 1 hooger onderwys genoten. Als oorzaken dei- krankzinnigheid vindt men: 2 wegens onmatigon arbeid van den geest, 4 overdreven godsdienstzin, 16 verdriet, 8 schrik, angst, toorn, 5 gebrek, 19 kooge leeftijd, 66 erfelijkheid, 21 misbruik van sterken drank, 8 acute gevallen en 96 chronische. Van de in 1888 opgenomen zy» er 186 voor de le maal, 9 voor de 2e en 7 voor de 3e maal opgenomen. 's Graveuhag'e, 13 Juli. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zyn ter vergadering bijeen geroepen tegen den 22sten Juli a.s., des avonds ten 8 ure. In No. 11 van het N. Schoolblad, onder redactie van J. Versluis en C. van Riet, komt eene zeer gunstige beoordeeling voor van „Harnack's Absentielijsten", waarop wjj belanghebbenden bjj deze opmerkzaam maken. De beoordeelaar zegt daarvan o.a.: „Eindelyk, voor 1889 bestelde ik „Harnack's Absentie lijst", (uitgave van J. D. H. Harnack te Sommelsdyk) na deze, ik weet niet meer in welk blad geannonceerd te hebben gezien. En eindelijk dan heb ik gevonden wat me in alle opzichten voldoet: een kleine handige ljjst voor een geheel schooljaar (onverschillig met welken dag bet begint) met kolommen voor de cjjfors der verzuimen, nnar de verschillende oorzaken of redenen gerangschikt". Zie verder genoemd blad van 15 Maart 1.1. De prjjs dezer Absentielijst is slechts 30 Cts„ dienstig voor 75 leerlingen, waarvan de namen slechts éénmaal per jaar behoeven te worden ingevuld. A.raliem, 13 Juli. Omtrent den wervelstorm, die Woensdag namiddag half zes alhier woedde, kan het volgende worden gemeld De hoos duurde hoogstens tien minuten, maar richtte in dien korten tyd groote schade aan. Vooral het plantsoen leed veel. In het pad van Musis Sacrum werd een kolossale Canadasche populier middendoor geslagen. In den val sleepte de wydgetakte kruin halve hoornen en zware takken mede van de in het afgesloten park van Musis staande boomen. Daar werd nog een andere boom ontworteld, die in zyn val de muziektent beschadigde, terwijl daar vlak by ook een iep door midden brak. Het werkvolk, dat aan de verandah bezig was, kon zich nog intijds verwijderen. Ook naby het Militaire Hospitaal, op^de Kippenmarkt en in vele particuliere tuinen, o.a. achter het Walburgs plein, werden zware boomen als afgedraaid ter hoogte van een paar meter boven den grond of groote takken afgescheurd. Aan vele huizen werd schade aangericht, hetzy door het afrukken van schoorsteenen, hetzij door het vernielen van het dak. Ook werd menige ruit ingedrukt. Ter hoogte van het Malburgsche veer op den Westervoort8chen Djjk werd een met hooi beladen wagen van den dijk geslagen. Veel hooi ging in den Ryn verloren en niet dan met veel moeite gelukte het aan eenige mannen, het paard, dat erg gewond was, met den wagen overeind te krygen. Eene vrouw, die van 't melken terugkeerde, werd in een sloot geslingerd. Een jongen, die op den Bou levard speelde, werd door den wind opgenomen en een paar meter vorder neergeworpen, zonder dat hem evenwel letsel was toegebracht. Tilburg;, 13 Juli. In een akker onder deze ge meente heeft gistermorgen de dochter van zekeren v. P. het afgesneden haar, een rok en kousen van hare 16-jarige zuster gevondeD, die om 5 uur naar de fabriek was vertrokken, doen, zooals later bleek, daar niet geweest was. Men denkt aan eene misdaad, daar bjj de kleeren en het haar ook een veat en een paar mansschoenen gevonden zjjn. De maréchaus9ées hebben met behulp der politie terstond een onderzoek ingesteld, en het meisje gevonden. Op korten afstand van hare woning werd het meisje volgens hare verklaring aangerand door vier manspersonen, die haar vastgrepen, de kleederen van baar lyf trokken en het hoofdhaar afsneden, en on zedelijke handelingen pleegden, waarna zjj wegliepen. Uit schaamte dat zjj half naakt was, had zy zich toen in de bosschen op 1 uur afstand van hare woning verborgen, tot des avonds omstreeks 6l/a uur, waarna een landbouwer haar op zyne kar met hooi opnam en thuisbracht. Door de maréchaussées is een onderzoek ingesteld, doch zy bonden de daders niet op het spoor komen. Bergen op Zoom, 11 Juli. De vergadering van de R.-K. kiesvereeniging, heden gehouden, liep voor den heer Lambert de Ram zoo mogeljjk nog slechter af, dan die van gisteren. Niettegenstaande toch er nog meer leden tegenwoordig waren, verkreeg hy heden geen enkele stem, en werd door gesloten briefjes met algemeene Btemmen besloten, den heer Cornelis AsBelberge de candidatuur aan te bieden, en deze in ieder geval te steunen met alle loyale middelen, die der Vereeniging ten dienste staan. Beslist wantrouwen omtrent de inzichten des heeren De Ram, gegrond op zyne critiek over het beheer der gemeente-gasfabriek; zijne houding met betrekking tot het verleenen der concessie voor de stoomtram van hier naar Antwerpen, en eindelijk zyne tegen de ge meente opgezette procedure over een tot een bedrag van 28 centen zeer hoog getaxeerd stukje grond, als mede zijne hulp zoeken bij alle politieke partyen om Kamerlid te worden, waren de hoofdredenen, waarom men hem meende to moeten bestrijden. Bergen op Zoom, 13 Juli. Omtrent de teruggevonden oude fontein op het Scheldestrand, tusschen Borgvliet en Bergen op Zoom, wordt nog het volgende gemeld: Deze fontein is de oude St. Geertruids-fontein, aidus genaamd naar een kapel, welke daar gestaan heeft en gesticht werd door St. Geertruid, abdis te Nivelles en vrouwe van Bergen, overleden 620 jaar n. C. De fontein was laDgen tyd bekend om haar frisch, zoet en geneeskrachtig water, zoodat zoowel gezonden als zieken daarvan dronken, op raad van de geneesheeren. Jonggehuwden gingen er heen op den dag der huwe lijksvoltrekking en dronken uit zilveren bekers op elkanders geluk. In 1631 werd de fontein hersteld en opnieuw op gebouwd in harden steen, door de zorg van Prins Frederik Hendrik, die destjjds te Bergen op Zoom vertoefde en gestadig van het water dronk. In 1727 was de fontein weder vervallen en werd een fonds opgericht door de dekens en gezworenen der gilden eu ambachten, waaruit een nieuwe restau ratie bekostigd werd, alsmede het jaarljjkscb onderhoud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1