ZIËRIKZËESCHE NIEUWSBODE. Xo. 5702. 45ste Jaarg. Dings dag -4 Junij 1880. Aan onze Lezers Verschijnt D1NG8DAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1.60. ADV RÏKNTI ËN, van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd wordea. Oroote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. geven wij hierbij kennis dat met ingang van 1 Julij a.s. onze Courant het eigendom is geworden eener Naamlooze Vennoot schap. De aard, inrigting en redactie van ons blad zullen echer dezelfde blijven, terwijl ook de inhoud hoegenaamd geene veran dering zal ondergaan. Alleen zal het Nommer van Zaturdag, voortaan in dubbel formaat verschijnende, eene nieuwe rubriek van Beurs- en Markt- berigten, benevens den afloop van publieke verkoopingen bevatten, terwijl, indien de plaatsruimte zulks toelaat, in dat No. een Feuilleton zal worden opgenomen. Wij vertrouwen dat deze vermeerdering van inhoud onzen lezers aangenaam zullen zijn. Zij, die zich met 1 Julij abonneeren ont vangen de tot dien dag verschijnende Nos. gratis. De Directeur-Uitgever, J. WAALE. DE HERZIENING DEIl IIMH IIUIJWU I. III. De Regeering zegt in hare Memorie van Toelich ting, dat bij het toekennen van subsidie aan de bij zondere school »hare onmisbare vrijheid" niet mag worden aangetast. Dit ziet niet op het gehaltevan het onderwijs, want de Regeering erkent, dat er gewaakt moet worden tegen verspilling der gelden, die aan de bijzondere en de openbare school van Rijkswege wor den besteed. Het ontwerp der Regeering bevat dan ook bepa lingen, die strekken om op het gehalte van het bij zonder onderwijs invloed uit te oefenen. De bedoeling zal dus zijnde vrijheid onaangetast te laten, ten opzichte van de richtingwaarin het on derwijs gegeven zal worden. Zelfs die eisch kan intusschen niet worden toegegeven, en wij vertrouwen de voorstanders van het bijzonder onderwijs in deze aan onze zijde te hebben. Als men nl. alle bepalingen omtrent den aard van het onderwijs achterwege laat, dan zou het kunnen gebeuren, dat eene school werd opgericht waar socialistische denkbeelden werden geleerd, volstrekt geen ondenkbaar geval. Welnu, dan zou er Staatsgeld gebruikt worden om de grond slagen van den Staat te ondermijnen. Dat zal wel niemand willen. Dit eene voorbeeld is voldoende om aan te toonen, dat de wet in dit opzicht aanvulling behoeft. Maar aanvulling is ook noodig wat het gehalte van het onderwijs betreft. Ieder zal inzien, dat de bepa lingen, die het ontwerp der Regeering tot ver zekering van het gehalte van het onderwijs bevat, onvoldoende zijn. Zij beperken zich tot de volgende: 1. dat de school sta onder het bestuur van eene instelling of vereeniging, die rechtspersoonlijk heid bezit; 2. dat het onderwijs de vakken omvat in art. 2 vermeld onder a—k (die van het gewoon lager onderwijs) 3. dat het onderwijs gegeven wordt gedurende minstens negen schooltijden per week, uitgezonderd de feestdagen en vacantietijden 4. dat het aantal onderwijzers voldoet aan de in de artt. 23 en 24 voor de openbare scholen gestelde eischen. Punt 1 heeft met het »gehalte" van het onderwijs niets te maken; punt 2 heeft daarvoor geen waarde, als men niet weet, of het onderwijs in die vakken voldoende is; punt 3 evenmin, als men niet weet, hoe lang de schooltijden duren en hoeveel er van aan maatschappelijk onderwijs wordt gewijd. Punt 4 zou van meer belang zijn, indien de artt. 23 en 24 op zich zelf voldoende waren. Dat is evenwel niet het geval. En daarmee komen wij tot een der hoofdbezwaren tegen het wetsont werp, een bezwaar, dat het openbaar en het bijzonder onderwijs gelijkelijk treft en tot welks wegneming men ongetwijfeld rekenen mag op den steun van alle voorstanders van het bijzonder onderwijs, wien het om goed onderwijs te doen is. Volgens het voorstel der Regeering wordt het aantal leerlingen voor iederen onderwijzer van gemiddeld 45 tot gemiddeld 55 verhoogd. Bovendien zal het aantal leerlingen, nu berekend naar de werkelijk aanwezige schoolbevolking op 15 Januari, voortaan berekend worden naar het gemiddeld aantal dat op 31 Maart, 30 Juni, 30 Sep tember en 31 December van het onmiddellijk voor afgaand kalenderjaar als werkelijk schoolgaande bekend stond. De strekking daarvan isvermindering van personeel. De Regeering spreekt het in haar Memorie uit. Zij noemt de eischen der bestaande wet «overdreven en voor de draagkracht van vele ge meenten te hoog." Zij is in haar voorstel betreffende de verhouding van het aantal kinderen tot de onder wijzers niet verder gegaan, omdat mag worden ver wacht, dat de aanneming van het middencijfer dei- vier kwartalen eenige daling van het aantal onderwijzers zal ten gevolge hebben." Al weder zeer duidelijk: zoowel de 30 Juni als de 30 September zijn tijdstippen, waarop het schoolverzuimj ten plat- tenlande het grootst is, tengevolge van den veldarbeid, waaraan de kinderen moeten deelnemen. Voor het bepalen van een maatstaf zijn deze data dus al zeer partijdig gekozen De meening, die de Regeering uitspreekt, dat de door haar voorgedragen regeling van het aantal on derwijzers met de belangen van goed onderwijs zou overeenkomen is, naar het oordeel van alle deskun digen, onjuist. Reeds de vermindering, die de eischen der wet van 1878, in 1884 ondergingen, wordt door hen afgekeurd, hoewel die toch het beginsel der wet onaangetast liet. Naar het ontwerp zal dat beginsel voortaan niet meer toegepast kunnen wordener zal geen goede klasse-indeeling gemaakt kunnen worden het aantal leerlingen, dat ieder der onderwijzers aan zijne zorg ziet toevertrouwd, wordt te groot om hun gelegenheid te geven zich met iederen leerling bezig te houden. Dat bezwaar, voor alle scholen gel dende, wordt grooter naarmate de aai-d van het onderwijs zooals bij de voorbereiding voor middel bare of hoogere scholen, en bij meer- uitgebreid lager onderwijs het geval is vordert, dat de onderwijzer zich bij zijn onderwijs meer tot ieder leerling in 't bijzonder richt. Wij behoeven bij dit punt niet lang stil te staan. Eenig nadenken overtuigt ieder van de waarheid, dat, zoodra het aantal onderwijzers te klein wordt, het onderwijs minder voldoende moet zjjn. Het belang van het onderwijs wordt hier dan ook op den achter grond gesteld voor andere belangen. De financiëele gevolgen der bestaande regeling zijn te drukkend het aantal beschikbare onderwijzers is en blijft onvol doende, zoo wordt gezegd. De geldelijke gevolgen kunnen geen ernstig bezwaar opleveren. Eene Regeering, die toont het belang van het onderwijs zoo hoog te stellen, dat zij een aanzien lijk geldelijk offer er voor over heeft, om het onder wijs beter onder het bereik te brengen dergenen, die gemoedsbezwaren hobben tegen het openbaar ondp"- wijs, kan geen geldig bezwaar hebben tegen de uit gaven, die vereischt worden om dat algemeen onder wijs ook g-oetl te doen zijn. Alle partijen kunnen, mogen en moeten elkander de hand reiken, om op dit punt verbetering der wet te erlangen. Ja wel, zegt men, maar het vroeger bepaald aantal onderwijzers is niet te verkrijgen. Ook hier heerscht misverstand. De wet van 1878 opende een betere toekomst voor hen, die zich op het onderwijs toelegden. Een groote toevloed van hen, die deze roeping kozen, was daarvan het gevolg. Maar eensdeels de lange tijd, die aan de gemeenten gelaten werd om de wet volledig toe te passen, anderdeels de latere beperking der aanvankelijk gestelde eischen, leidde er toe, dat zeer spoedig het aanbod van onderwijzers de vraag overtrof. Wat wonder, dat naar den gewonen staat huishoudkundigen regel nu het aanbod minder werd? Te meer omdat de vermindering der vraag niet een gevolg was van een natuurlijken loop van zaken, maar van het ingrijpen van den wetgever in de ontwik keling der toestanden. Hoevele ouders hebben zich niet latenderugschrikken van het kiezen der loopbaan van bo|Pönderwij8 voor hunne kinderen, door de onzekerheid, die van dat ingrijpen het gevolg was? Wie index-daad zal in ernst kunnen volhouden, dat in den tijd dien wij beleven, waarin van alle kanten klachten rijzen over het gebrek aan gelegenheden om een goed bestaan te vinden, niet een voldoend aantal jongelieden een loopbaan zou kiezen, die eervol is, een goed bestaan waai'boi-gt en waarvoor de op- leidingskosten de ouders niet drukken? Maar de fout, die men vroeger begaan heeft, herhaalt men nueen te langen invoeringstijd. Wij wijzen alleen er is meer, maar wij kunnen niet bij alles stil staan, op de bepaling, dat de bijzondere scholen tot het einde van '98 tijd hebben om het bij de wet vereischte aantal onderwijzers volledig aan te stellen. Wij kunnen nu wel ï-eeds vóórspellen, dat evenmin als nu de openbaro scholen, in '98 de bjjzondex-e een volledig stel onderwijzers zullen kunnen bekomen als die bepaling onvex-anderd blijft. Wij willen gaarne erkennen, dat de billijkheid meebrengt aan de bijzondere scholen niet den eisch te stellen om dadelijk het naar d9 wet vereischte aantal onderwijzers aan te vullen. Men zal een over gangstijd moeten laten. Maar wil men werkelijk de Rijksbijdrage doen strekken om de onderwijskrachten bij de bijzondere scholen te vermeerderen, dan zal men moeten bepalen dat de onderwijskrachten ge leidelijk worden aangevuld en die elk jaar naar zekeren maatstaf worden vermeerderd, opdat de aanvulling van de onderwijskrachten en van het beschikbaar personeel gelijken tred houden. In de overgangsbepaling, waarop wij hier wijzen, is nog een voorschrift, dat de aandacht verdienthet aantal onderwijzers, bij het in werking treden dezer wet aan de gemeentescholen verbonden, mag niet worden verminderd behoudens voor zoover het volgens art. 24 der Wet van 17 Aug. 1878, (St.bl. No. 127) gevorderd aantal is overschreden". Het valt, dunkt ons, in het oog, dat deze bepaling ondubbelzinnig bet belang erkent van meer onderwijs kracht in de school dan het regeeringsontwerp toestaat. Maar blijven die meerdere onderwijskrachten, die de gemeente moet behouden, nu ook uitsluitend ten laste der gemeente? Nieuwsii|<lmgeii. UmeriBft. New-York, 2 Junjj. Acht a tienduizend per sonen hebben bjj de overstroomingen in Pennsylvanië het leven verloren. De schade wordt geschat op 25 millioen dollar. Bljjkens nadere berigten, zijn de ovorstroomingen in weateljjk Pennsylvanië, waarvan de telegraaf reeds melding maakte, het gevolg van de vreeseljjke regen- buyen, welke in die streken zijn gevallen. Het waterreservoir, dat by de stad Johnstown, welke digt bij Pittsburg ligt, bezweek, was nog kort ge leden vergroot, en nu drie Èngelsche mijlen lang en anderhalve mjjl breed. Oorspronkelijk was het een klein meer, dat tusschen de bergen lag, 300 Èngelsche voeten hooger dan de stad, die er twee mjjlen van verwyderd ligt. Een dam van meer dan 1000 voetlang, 110 voet hoog en 90 voet breed, sloot het reservoir. Elke maand werd die dam nagezien door een ingenieur, of hij bestand zou zjjn tegen een plotselingen was van het water. Men meent dan ook dat niet alleen de was oorzaak van het bezwijken van den dam kan zjjn, en dat een hoos in het spel is geweest. Hoe dit zij, toen de dam bezweek, stortte het water in de vlakte meteen gedruisch dat mijlen in den omtrek gehoord werd. De ontzettende watermassa veegde alles wat zij ontmoette weg, sleurde boomen, schuren en huizen mede, over stroomde Johnstown, waar slechts enkele huizen bleven staan, zette de dorpen Caketown, Blairsville en ver scheidene andere onder. De North Fox-k rivier, die van Johnstown voorbjj Bolivar stroomt, is by de laatste plaats vol stukken van huizen, meubelen enz., waarop menschen zich bevinden, die om redding roepen. Over geheel Pennsylvanië en Marj-land valt onafge broken de hevigste regen, en in Verginië stijgen de rivieren tot eene dusver niet gekende hoogte. Tal van bruggen en groote fabrieken zijn vernield langs de Sus quehanna, de James en de Rappahannock. De eerste zette de stad Clearfield onder water, en slechts in het geregtsgebouw en de opera vonden de ingezetenen eene wijkplaats. De Baltimore en Ohio spoorweglijn is over eene lengte v»u zeven mijlen verwoest. Negen jaren geleden werd een Amerikaansch ma troos Cail Benjamin, na eene schipbreuk door de golven op het strand van eene der Caroline-eilanden geworpen. Hij leefde daar buiten alle gemeenschap met de overige wereld, met de inboorlingen en by wist zich daar zoo geacht en bemind te maken, dat men hem na verloop van eenigen tjjd tot Koning uitriep. Z. M. denkt er nu niet meer aan, naar zyn vader land terug te keeren en zyn Dieuw land te verlaten, waar hjj een aartsvaderlijk gezin van 19 vrouwen en 50 kinderen heeft. Te Ontario heeft het Dingadag hardgevroren. Hier en daar lag het ys een Eng. duim dik. Het volgend vermakelijk tooneel had Dinsdag in een der Londensche Gerecntshoven plaats. William Walsh werd beschuldigd van inbx*aak en erkende schuld. Hjj was een oude kennis der politie en had reeds 27 jaren in de gevangenis doorgebragt. Hjj verzocht het Hof hem genadiglijk te behandelen en overhandigde den regter eon brief, volgens welken eene lady beloofde hem te trouwen oc mot hom naar Amerika te gaan. Een goed gekleede jufvrouw van middelbaren leeftijd trad daarna in de getuigenbank en ondersteunde het verzoek van den gevangene. Zjj zeide, onder gelach der toehoorders, dat zjj, als de regter den man een kans gaf, dezen naar Amerika zoude medenemen en daar zoude trouwen. De gevangene O mylordgeef mjj nog eens een kans. Zoo'n gelegenheid krijg ik nooit weer. (Gelach). De jufvrouw Ja, mylord 1 geef hem nog eens een kans. Ik zal hem wegbrengen, zoodra hij los komt en hem dadeljjk trouwen. De regter verklaarde, dat hjj den gevangene onder de omstandigheden nog eens eene kans zoude geven, en hem daarom slechts tot 9 maanden dwangarbeid zoude veroordeelen. De man werd lagchende weggevoerd en scheen zeer voldaan met het genadige vonnis. Verleden jaar waren de aardappelen in Groot- Brittanië zoo goedkoop, dat vele boeren ze aan hun vee gaven en een hunner, die te Dundee woont, be sloot te beproeven of aardappelen ook in een silo, een kuil, met groen gevuld, kunnen bewaard worden. De silo werd dezer dagen geopend, en de aardappelen bleken even versch als toen zjj geoogst werden. Zjj worden thans als veevoeder gebruikt en het vee eet ze met graagte. üaslftufe. Petersburg, 31 Mei. De „Regeringsbode" zegt, dat de Czaar gisteren bjj het dejeuner op Peterhof den volgenden toost uitbragt op zijn gast: »Ik drink op het welzjjn van den Vorst van Montenegro, den eenigen opregten en trouwen vriend van Rusland." De versterking der Russische oorlogsvloot in de Zwarte zee duurt steeds voort. De nieuwe Minister van Marine heeft bevolen onmiddelijk een aanvang te maken met den bouw van drie buitengewone snel varende pantserschepen, ieder van 11,000 ton, van 12,000 paardenkrachten en gewapend met zes zware stukken geschut. Deze vaartuigen moeten binnen vier jaren gereed zyn. Bovendien moeten zes torpedo-booten van de laatste constuctie gebouwd en met petroleum gestookt wordenvier daarvan zjjn bestemd voor de Oostzee, de twee andere voor dc Zwarte Zee. Een firma uit Zuidelyk Rusland ontving eene bestelling tot het vervaardigen van 75 pontons om die ten spoedigste af te leveren. De Eiffeltoren te Parjjs is Zondag door 19,000 personen bezocht. Daarvan bleven 12,000 op de eerste verdieping en 7000 gingen naar de tweede. Op Hemelvaartsdag hebben 250,908 betalende personen de Parijsche tentoonstelling bezocht. Het ge drang was zoo groot, ofschoon nieuwe toegangen waren geopenddat enkele personen binnen gekomen zjjn zonder betaling. Een niet minder druk bezoek werd dien dag aan Buffalo-Bill gebragt, waar wegens den toeloop de in gangen door jagers te paard en gendarmes bewaakt Duitschlanti. Te Emmerik werd dezer dagen op de markt in hechtenis genomen de koopman Seegers, uit Gendrin- gen. Deze verkocht voor natuurboter een mengsel, dat bjj onderzoek bleek voor 3/i te bestaan uit margarine. Tegen borgstelling van 300 Mark werd Seegers op vrije voeten gesteld. Hij gaf voor de boter op de markt te Zutphen zelf gekocht te hebben, zoodat een ander hem er mede bedrogen had. Algemeen wordt te Em merik hieraan geen geloof geslagen. Men meent, dat Seegers deze mededeeling alleen gedaan heeft om daar door eene ligtere straf te kr jjgen. Hij kan nu hoogstens eene geldboete van 150 Mark beloopen. Men berekent, dat Seegers in de laatste 10 weken ongeveer 10,000 pond boter te Emmerik verkocht heeft. Twee dagen nadat men te Emmerik Seegers betrapt had op het verkoopen van margarine voor natuurboter werd er eene boerin uit Holland voor betzelfde straf bare feit aangehouden. De boter werd verbeurd ver klaard en de vrouw tegen borgstelling losgelaten. Het is te begrjjpen, dat men in de laatste dagen te Emmerik den mond vol heeft van „die betrügerischen Hollander." Nog steeds is het niet opgehelderd, waarom de leiders van de werkstaking in Westfalen in hechtenis zjjn genomen. Niet alleen opperen de oppositiebladen twjjfel over de gegrondheid van deze „Schneidigkeit" der politie, maar ook de „National Zeitung", over wier houding de Regering overigens niet te klagen heeft, acht opheldering noodig over de redenen, welke tot dezen strengen maatregelen hebben geleid. De „Rhein. Westf. Ztg." het orgaan der mijneige naars verdedigt de inhechtenisneming van de leiders der beweging, en wel op grond, dat zjj in betrekking stonden tot de sociaal-democraten. Bij den voorzitter Weber werden socialistische boeken en brieven gevon den, terwjjl bij een ander bewijzen voorhanden waren, dat hjj van den socialistischen afgevaardigde Bebel 260 Mark heeft ontvangen. Uit Wiesbaden meldt men Dr. Mezger heeft met de Directie van de Maatschappjj „Wiesbadener Bade Etablissement" ongenoegen gekregen en dientengevolge het verdrag met genoemd gezelschap opgeheven. Hij zal zjjne praktijk, op dezelfde wjjze als tot heden geschiedde, in het Rijn-Hotel voortzetten. Ainstex-dam, 1 Junjj. Van vertrouwbare zjjde wordt aan de „Tjjd" een mededeeling gedaan van groot gewigt, daar zij er wellicht toe kan bydragen om op het spoor te komen van den booswicht, die Zaturdag avond een aanslag pleegde op de vrjjheid eener gehuwde vrouw en, wie weet, aan welke wandaden meer zich zou hebben schuldig gemaakt, zoo niet zjjn slagtoffer hem op het laatste oogenblik ware ontsnapt. Er bljjkt nameljjk uit, dat naar alle waarschijnlijkheid hetzelfde sujet reeds bij een vroegeren aanslag van ge- lyken aard is betrokken geweest. De dienstbode Lena Br. werd, 's avonds uit haar dienst in de Reguliers- breedstraat naar huis gaande, herhaaldelijk lastig ge vallen door een als heer gekleed jongmensch, met knevel en sikje, die haar wilde trakteeren. Ofschoon telkens kortaf aan het verstand gebragt, dat hij niet aan het regte kantoor was, gaf hij den moed niet op. Op zekeren avond ontmoette Lena het lastig individu andermaal, en opnieuw werd zij aangeklampt met het verzoek, haar te mogen begeleiden. Dit geschiedde nabjj de Beulingsluis. In de onmiddeljjke nabijheid, op de brug, stond een vigelant met geopend portier. Toen het meisje het rjjtuig passeerde, greep de jeug dige onverlaat haar eensklaps aan, sleurde haar het rjjtuig in en schreeuwde den koetsier toe „Vooruit 1 vooruitDe ontvoerde deed onophoudeljjk pogingen, om het portier te openen, doch werd hierin door haar ontvoerder verhinderd. Zoo reden ze een poosje voort: het meisje gillend en spartelend om I09 te komen, haar ontvoerder al haar bewegingen bespiedende en haar met geweld belettende, om te ontvluchten. Het rjjtuig passeert eindeljjk 'in volle vaart het viaduct van den Centraal-spoorwegziende waar zjj zich bevindt, wendt do ontvoerde in haar doodsangst een nieuwe poging aan om het portier te openen, en goddank, het wijkt het volgende oogenblik heeft het meisje den gevaarlijken sprong gedaan en ligt uitgestrekt op den weg. Ofschoon zich vrjj ernstig bezeerende, behield zjj haar bewustsjjn, zoodat zjj haar ontvoerder den koetsier hoorde gelasten: „Terug naar de Marnixstraat!" Onbegrjjpeljjkerwjjze heeft men de politie onkundig gelaten van deze brutale aanranding; zonder den aanslag op Zaturdag jl. zou er misschien nooit een haan naar gekraaid hebben. De gelijkenis tusschen dit individu en den jeugdigen booswicht, die het slagtoffer der laatste aanranding het eerst aangesproken en haar later tweemaal ge schreven heeft want waarschijnlijk waren beide brieven van hem is te treffend, en de omstandig heden, waaronder beide aanslagen geschiedden, zjjn te overeenstemmend, om het verband niet voor het grjjpen te hebben. Dat de koetsier zich nog niet uit eigen beweging heeft aangemeld, versterkt ons in het vermoeden dat hjj een medepligtige was. Onmogeljjk is het zeker niet, dat het dezelfde is, die bjj de eerste ontvoering zjjn diensten presteerde. Grayeuluige, 1 Junjj. Naar wij vernemen heeft onze Regering thans officieel mededeeling ont vangen dat de Shah van Pei-zië, op zjjn reis naar de wereldtentoonstelling te Parjjs, in den loop van Junij ons land zal bezoeken. Reeds zouden maatregelen zjjn getroffen ,om rden vorst namens Zjjne Majesteit den Koning, op waardige wjjze te ontvangen. Onze consul te Buenos-Ayres (Argentjjnsche Re publiek), de heer L. van Riet, is opnieuw aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te spreken op Woensdag 12, Donderdag 13, Vrjjdag 14 en Zaturdag 15 Junjj e.k., telkens des voormiddags van 1012 en des namiddags van 2—4 uren. 3 Junij. De Eerste Kamer is bjjeengeroepen tegen Maandag 17 dezer, des avonds 8 ure. IMïtldelbiirfj-, 1 Junjj. Per stoomschip „Edam" dat gisteren te Ymuiden binnenkwam, is uit Amerika naar Nederland overgevoerd C. E. P. die 9 November 1888 door de Middelburgsche regtbank wegens gebruik making van een valsch stuk als ware het echt bjj verstek is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en wiens uitlevering door de Nederlandscho regering werd gevraagd en door die van Amerika is toegestaan. P. is naar het huis van bewaring alhier overgebragt en beeft tegen het gewezen vonnis der regtbank verzet aangeteekend. Aanstaanden Zaturdag wordt dit door de regtbank alhier behandeld. De heer mr. C. Lucasse treedt als verdediger voor P. op. 3 Junij. Gisteren avond en heden nacht woedde hier een hevig onwederde bliksem heeft aan den Veerschen weg een paard gedood; in de Singelstraat alhier is de bliksem in eene woning geslagen, doch zonder brand te veroorzaken. Yorseke, 3 Junjj. Heden Dacht omstreeks 2 uur werd ieder uit den slaap gewekt door een hevig onweder, vergezeld van hagel. De hagelsteenen waren ter grootte van duivenejjeren. De tuinen en de veld vruchten bekwamen groote schade; ook vele ruiten van dakramen zijn vernield. In de rigting van het Zuiden zag men na het onweder brand. Goes, 1 Junjj. Bjj al het schoons dat de Meimaand ons heeft geschonken, is er iets heel leelyks myriaden van rupsen in de vrucht- en andere boomen. Men weet dat deze dieren in ei-toestand in ringen om de takken der boomen overwinteren. Neemt men in tjjds de ringen weg, dan heeft men van de rupsen geen last, of zyn de rupsen uitgekomen, maar nog op de gemeenschap- pel jjke plaats, (gewoonljjk in de oksels der takken) dan kan men ze door olxe gemakkeljjk dooden. Maar heeft men die gunstige gelegenheid voorbjj laten gaan dan is de boom het kind der rekeningalle bladeren worden opgevreten. Tusschen de boomen, die volop bloejjen of geheel in 't blad staan, maken vele geheel kaal gevreten boomen eene treurige vertooning. Op Hemelvaartsdag werd hier de twintigste zamenkomst van het Zeeuwsche Jongelingsverbond gehouden. Het aftredend bestuurslid, de penningmeester J. W. v. d. Weert, werd herkozen, terwijl een ander bestuurs lid, de heer Le Cointre uit Middelburg, die een verzoek om ontslag had ingezonden daarop terugkwam. Het voorstel om het verbond te ontbinden, omdat er op Zuid-Beveland en op Walcheren ringen bestaan, werd verworpen. Na langdurige discussie sprak de meerderheid als haar gevoelen uit, dat leden van Christel. Jongelings- VereenigiDgen niet tevens Heilsoldaat mogen zjjn. De vraagWelk nut kunnen de bestaande ringen voor ons verbond afwerpen en wat is hunne verhou ding", werd geschikt geoordeeld voor het onderwerp eener prysvraag. Als prjjsvraag zal worden uitgeschreven de beantwoording van„Wat kan de Chr. JoDgelings- Vereeniging doen tot de practisch maatschappeljjke vorming barer leden Met instemming werd ontvangen het voorstel om de in 't vervolg te houden zamenkomsten door voor dragten af te wisselen. De 21ste bjjeenkomst zal gehouden worden te Vlis- siDgen op Goeden Vrjjdag van het jaar 1890. Daar de algemeene Nederl. Jongelings-Bond geljjk- tjjdig te Leiden vergaderde, zond men van hieruit een telegram. In den namiddag kwam daarop telegrafisch antwoord, inhoudende, dat in 1890 de bjjeenkomst van den Nederlandschen Bond te Goes zal gehouden worden, en wel op Hemelvaartsdag. De benoeming van den heer H. Dominicus tot ontvanger-griffier van den polder Waarde is door Ge deputeerde Staten van Zeeland vernietigd. JESiezelingfe, 31 Mei. Uitslag der aanbesteding van de onderhoudswerken aan de waterkeeriDg van den calamiteusen Willem Annapolder voor het dienstjaar 1889/90, gehouden te Kapelle. Er waren 13 inachrjj- vingende laagste was van B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor 13,276. Aan dezen is het werk gegund, behoudens goedkeuring der Ge deputeerde Staten. Stavenisse, 31 Mei. Heden had alhier de I aanbesteding plaats jvan het herstel, de vernieuwing I en het onderhoud tot 30 April 1890, van de aarde-, I kram-, rjjs- en steengloojjingwerken aan de water- keering van het calamiteuse waterschap Stavenisse. Raming 6936,94. Er werd het laagst ingeschreven I door den heer P. Moerland te Stavenisse voor 7092. Onder nadere goedkeuring is het werk aan den laagsten inschrjjver gegund. Tlioleu, 1 Junjj. Er heerscht niet alleen hier, maar ook op het geheele eiland Tholen eene groote verslagenheid ten gevolge van het failliet verklaren van den effectenhandelaar C. Verkerke alhier een man, die algemeen achting en vertrouwen genoot, en aan wien daarom velen hunne zuur bespaarde penningen hadden toevertrouwd. Sedert langen tjjd begonnen eenigen te vermoeden, dat de zaken niet meer waren zooals het behoorde, en zeiden daarom hun kapitaal op, waardoor hjj zoodanig in geldeljjke moeielijkheden geraakte, dat zjjn toestand onhoudbaar werd. Onder voorwendsel van zich naar Dordrecht te begeven, verliet hjj de gemeente. Dit was, bljjkens hem Dagezonden telegrammen, het geval niet, zoodat men niet wist waarheen hjj vertrokken was. Een onzer inwoners vatte het plan op om hem op te sporen, hetgeen boven aller verwachting gelukte. Hij vond hem op een mailboot te Vlissingen, riep daar de hulp der politie io, en door deze werd hij hierheen teruggebragt. Van dat oogenblik af werden zjjne zaken door den kantonregter alhier onderzocht en werd hjj onder bewaking van de politie gesteld, totdat de justi tie uit Zierikzee, welke inmiddels ontboden was, hem na een nader onderzoek in arrest nam. Ziorilczee, 3 Junjj. Nadat wjj gisteren een buitengewone warmen dag hadden gehad, waarbjj de thermometer ten 12 ure 90 gr. Fahr. in de schaduw teekende, ontlastte zich in den afgeloopen nacht boven deze stad en omstreken een hevig onweder, vergezeld van hagel en regen. Tot dusver hebben wij uit onze nabjjheid van geene ongelukken vernomen. (Zie overige berigten.) Het Bestuur van de Weesinrigting te Neerbosch, waaromtrent wjj meermalen het een en ander mede deelden, heeft besloten om door aanbouw van een nieuw weeshuis de inrigting nogmaals uit te breiden, daar de bestaande gebouwen niet toelaten, dat meerdere kinde- «*en worden opgenomen. Tot voltooiing van dat gebouw is echter nog meer dan 10.000 noodig. Het Bestuur wil trachten deze som byeen te brengen door het houden eener tombola, waarbjj elk lot een prijs ontvangt, zoodat men hierdoor meer een verdeeliüg van voorwerpen verkrjjgt dan eene verloting. De prjjs i9 1 per lot. Een woord van aanbeveling zal wel overbodig zyn, daar ieder die met deze inrigting eenigzins bekend is, het groote nut daarvan voor honderde kinderen in ons land zal beseften. De heer J. Enzlin, Verrenieuwstraat alhier, heeft zich met den verkoop van loten willen belasten. Twee Utrechtsche dames doen een eigenaardig beroep op de weldadigheid in den vorm van eene reis- belasting. Zij wenschen, dat ieder bemiddelde, die dit jaar eene reis maakt, één gulden of meer zal offeren, onder dien naam, om voor de opbrengst minvermogende zwakken een kort verbljjf onder boomen of aan de zee te verschaffen, tot herstel hunner gezondheid. Als een staaltje van menschlievendheid diene, dat, toen dezer dagen in de buurtschap Eefsel onder Groenlo eene vrouw gestorven was, de buren, tegen het tradi- tioneele gebruik in, weigerden haar te begraven, zoo ze door den diepbedroefden echtgenoot niet werden onthaald op10 flesschen jenever. De man had nl. verzuimd bjj zjjne vestiging in die buurt het ge- bruikeljjke „intrekmaaltje" te geven, en het sterfgeval werd nu als eene geschikte gelegenheid beschouwd om zich schadeloos te stellen. Minnekozende bjjna de eeuwigheid ingegaan Maandag avond bjj de aankomst van den laatsten trein te Leerdam, rigting Gorkum, werd een verliefd paar door den stationschef van een anders gewissen dood gered. Men moest instappen op het tweede perron, doch het paar bleef tusschen de rails loopen, waarop de trein kwam aansnellen. Op een meter afstands van den aankomenden trein werden de verliefden, die zeker in hooger sfeer verkeerden, door den stationschef van de rails gerukt. K E R K IV I E U W S. Ds. D. J. Karres, pred. te Bruinisse, komt voor op het viertal van predikanten te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar Hontenisse, door Ds. C. van Koetsveld te Oosterhout. Bedankt voor de beroepen naar Gapinge en Oude- lande door ds. W. H. B. Yan Linschoten, cand. te Middelburg. Ingezonden Stukken. Wjj vestigen de aandacht onzer lezers op de adver tentie in dit nummer dezer courant, waarin de HH. van Belkum, Bodt Jr. en Mulder, belangstellenden op roepen tot eene vergadering op a.s. Donderdag, om te spreken over eene gemeenschappelijke reis naar het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendings'eest te Terneuzen op 18 Juni a.s. Wie lust hebben dit feest te bezoeken, kennis te maken met dit deel onzer provincie, wie belang stel len in de zending, worden opgewekt ter vergadering te komen. Alleen een eenigszins groot aantal deel nemers zal het mogelyk maken maatregelen te beramen tot bjjwoning van dit feest. Verscheidene sprekers, waaronder velen uit België, zullen het woord voeren en de omstreken van Terneuzen lokken tot een bezoek uit. Zieeikzee. Was de Natuur over het geheel dit jaar de Meimaand zeer genegen, zjj verloochende dit gunstig karakter niet tot het einde toe en deed de lieve Bloeimaand onder de heerlijkste uitwerkselen van haar goed humeur wegsterven. Dit bragt dan ook veel bij tot het goed succes van het eerste zomer concert op Vrjjdag avond 31 Mei door ons muziekgezelschap „Kunst en Eer gegeven. Genoemd gezelschap mag zich dan ook wel vei'zekerd houdeD, dat het der Burgerjj weder een genotvollen avond heeft verschaft en zeker allen, die bjj de uit voering van dit concert zich onder het frissche gebla derte van het vriendelijke Parklust bewogen, zullen zich gaarne aansluiten bjj een woord van waardeering jegens de werkende leden en haren verdienstelijken Directeur. Dat zy bjj de voortzetting en het einde harer te gevene zomer-concerten dat zelfde succes mogen behalen als bjj den aanvang, is de wensch der BURGERIJ. yerbêterin g. In ons vorig verslag over den tegenwoordigen toe stand van de Landbouw-vruchten komen een paar fouten voorBjj de Wintergerat staat dat enkele losse rijen nog geteisterd worden door wormen, dit moet zyn wox-den. En ten opzigte der Aardappelen moet gelezen worden, niet de eene plaats, maar de eene plant is zooveel voor. CORRESPONDENT! E. Het ingezondene over de Tentoonstelling te Middel burg wordt in het volgend No. opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1