ZIfiRIKZEESUHE NIEUWSBODE. No. 5700. 4L5s,e Jaarg. Donderdag 50 Mei 1889. Verschijnt D1NG8DAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is f 1,80, franco per post 1.60. ADVERTENTIÊN, van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd women. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend Nieuwstijdingen. SJnurtfiB. De luchtreiziger Saint-Claire daalde te Kansas- City, Amerika, met een valscherm uit zjjn luchtballon. Toen hjj nog ongeveer driehonderd voet boven de aarde was, liet hij onverwachts het scherm los en kwam met zulk een kracht op den grond terogt, dat hjj oogen- blikkeljjk dood was. Swfoie. Dr. Snouck Hurgronje, die te Mekka met lieden van allerlei landaard heeft verkeerd als ware hij huns geljjke, en voor wien zjj dus hunne gedachten niet verborgen, schetst op de volgende wjjze een van de vele gesprekken, die hij door lieden uit den Indischen archipel, welke met alle Maleisch sprekenden Djawah genoemd worden heeft hooren houden, terwjjl hjj in hun gezelschap was: Een Javaan, die te Mekka woont, vraagt aan de aanwezige Atjehers hoe het by hen te lande gaat. Het antwoord luidt, dat zjj de verwenschte Hollanders by na hadden weggejaagd en dat zij het zeker eenmaal zullen doen. Een in den staatsdienst vergrysd, gepensioneerd Javaan geeft als zijne meening te kennen, dat de Atjehers zeer onverstandig handelen „Europeanen moeten nu toch eenmaal over ons heerschen, dat staat in Allah's raadsbesluitenwaartoe dient het dan de Hollanders te verjagen, geld en bloed te ver kwisten, als men in hunne plaats toch de Engelschen tot overheerschers krjjgt?" De Atjehers antwoordden smadelijk, dat die lafhartigheid van de Javanen juist den overmoed der Kafirs vermeerderthun strjjd ligt op Gods weg, en in weerwil van de duivelsche oorlogs werktuigen der Christenen hadden zy reeds duizenden dier lieden ter helle doen varen. „Juist zooals de Soedaneezen het de Engelschen doen", voegt een in Mekka wonende Djawah er by. „Hoort maar eens, zegt een Atjeher, welke bljjkbare wonderen Allah tot ons welzyn verrigtin Kemela by onzen Sultan woont een knaap, die op de borst een tweede aangezigt heeft, geheel geljjk aan het andere; telkens wanneer iets tegen de Hollanders wordt ondernomen, raadpleegt men eerst dat tweede gezigtslaat het de oogen op en roept de bovenste mond„Maneer" (overwinnend) dau is men zeker te zullen overwinnen maar doet het de oogen toe, dan doet men goed met thuis te blijven, want dan komt er toch niets van de onderneming te- regt. Een ander weet nog moojjere dingen te ver tellen „Er zjjn enkele Hollanders, die het ware geloof aannemen en tot ons overloopen wanneer nu de vyanden zulke lieden gevangen nemen, hangen zy ze op en keeren zy tot smaad van den Islam de ruggen vau de martelaren naar de Qiblab. Eens nu werd een zeer vroom Hollander gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Niemand van ons wist wanneer hjj zou worden opgehangen, maar toen onze Sjech Saman di Tirou op een zekeren dag voortdurend weende, zonder dat by zelf wist waarom, had hy een voorgevoel, dat de bedoelde Hollander bezig was den marteldood te sterven. Later bleek, dat dit ook zoo was geweest. By den moord had Allah het volgende wonder verrigt; toen de officieren lagchend den rug van den martelaar naar de Qiblah keerden, kwam er op eens een wind vlaag, die het ljjk juist omdraaide en met het gezigt naar Mekka rigtte. De ongeloovige officieren riepen vol schrik„Subhana 'llah". - „Ook by ons, valt nu een Palembanger in, zyn de ambtenaren van bet gou vernement bang gewordenonlangs had de resident gehoord dat men in de moskeen uit een boek leerde, dat Sabil al heette. Dat is, zooals ieder weet, het Malei8che boek Sabil al-muhtadin (weg van degenen, die zich ten goede laten leiden), waarin de grondbe ginselen van den godsdienst worden uiteengezet. Daar nu de Hollanders weten, dat Prang sabil de heilige oorlog is, zoo dacht de domoor, dat openlyk de oorlog tegen de Hollanders werdt gepredikt en by liet de onschuldige boeken in beslag nemen. Sedert wordt van den kant der ambtenaren het onderwijs in de mos- keën zooveel mogelyk tegengewerktver uit de oogen der regering studeeren wij echter des te jjveriger in den godsdienst, en als Allah het wil, zal eenmaal de vrees van den resident gegrond worden". Op de blufferige mededeeling van een Atjeher, dat zjjne land- genooten in één slag 17,000 Hollanders hebben gedood, antwoordt de reeds genoemde Javaansche ambtenaar, dat hy zeker weet, dat er niet eens zooveel Hollanders op Atjeh zyn. Minachtend moet by daarop hooren „zjjt gij wel eens in Atjeh geweest en uit de aan dachtige gezigten van al de aanwezige Djawabs, zelfs van zijn eigen landslieden, kan hy zien, dat hy beter doet hier zyne meerdere kennis van zaken maar thuis te houden. Apeldoorn, 28 Mei. H. M. de Koningin vertrekt morgen naar de vorstelijke familie te Neuwied, per expres-trein te 10.32, en zal aldaar te vier uren '8 middags aankomen. H. M. is voornemens den 5n Juni a.s. terug te keeren. Amsterdam, 27 Mei. Het zoogenaamde Kolkje aan het einde der Zeedjjk was Zaturdag nacht het too- neel eener misdaad. In eene vechtpartij, die haar oorsprong vond in een van de aldaar aanwezige verdachte huizen, grepen drie kerels Zaturdag nacht een jongen man aan en slingerden hem over de leuning in het water, waarna zy het hazenpad kozen. Na geruimen tijd met gewone dreggen gevischt te hebben, haalde de politie den drenkeling eindelijk met een sleepdreg op. De levensgeesten waren toen echter reeds uitgebluscht. Het slagtoffer is een p. m. 27jarige man, onbekend. De daders zyn nog niet bekend, maar verscheidene personen zijn in verhoor genomen. Huwelijksgeluk Eene 64-jarige vrouw in de Westerstraat te Amster dam heeft zich by de politie beklaagd, dat haar man, die haar sedert 5 jaren heeft verlaten, hare woning is binnengedrongen, haar heeft beetgepakt en de woorden toegevoegdje geld of je leven." Zy is door hare dochter ontzet, waarna de man de vlugt heeft genomen, een degenstok achterlatende. Rotterdam, 27 Mei. Terwyl gistermiddag na afloop van de vergadering der sociaal-democraten waar Domela Nieuwenhuis eene lezing hield, de politie de socialisten, die in optogt gingen, naar het station Hol- landsche Spoor vergezelde, ontstond er naby de Delft- sche poort een vechtpartij van Socialisten tegen Rot- terdamsche burgers, doordat 2 der eersten een paar heeren slagen toebragten met zoogenaamde ploerten- dooders, die ze voor die gelegenheid by zich hadden gestoken. Er werd een heer, die stond te kjjken een gat in het hoofd geslagen, waarop de burgers zoo kwaad werden dat er de politie de handen vol had om de socialisten nog in bescherming te nemen. De heide socialisten, die geslagen hadden, hadden zich inmiddels uit de voeten gemaakt, maar werden spoedig achterhaald, en naar den politiepost aan de galerjj gebragt, waarna de rust wederkeerde, en Domela Nieuwenhuis, onge hinderd, door een paar honderd menschen, die de bekende anti-eocialisten-deuntjes zongen, omgeven, zich naar het station begaf. Zekere J. S., te Stolwyk, een braaf en oppassend man, kreeg Zondag avond met zyn broeder twist over een kleinigheid. Hij maakte zien zoo booB, dat hy in eenzakte en, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, binnen enkele oogenblikken overleed. Hy laat eene we duwe met zes kleine kinderen in behoeftige omstandig heden achter. Oostburg;, 27 Mei. Gisteren werd alhier eene vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging in het 4de district van Zeeland, tot bywouing waarvan de drie onlangs gekozen leden der Provinciale Staten, de heeren Brevet, Hammacher en Van Houte uitge- noodigd waren. De vergadering was belegd wegens het nemen van ontslag door den heer I. van Houte, ten behoeve van het niet herkozen lid van Gedeputeerde Staten J. C. R. van der Bilt te Heinkenszand. De verkiezing ter voorziening in deze vacature zal plaats hebben den 6den Junjj. In eene schoone toespraak, die van warmte getuigde voor de liberale zaak, wenschte de voorzitter, de heer G. A. Vorsterman van Ojjen, de genoodigden geluk met hunne herkiezing, en bragt hy in gevoelvolle woorden hnlde aan de daad van den heer Van Houte. Daarop werd de heer Van der Bilt bjj acclamatie tot candidaat der Vereeniging geproclameerd en de heer Van Houte tot eerelid benoemd. Biervliet. De heer A. den Bouwmeester zal op 1 July a.s. zyn 25jarig jubilé als hoofd der school herdenken. Op zijn verlangen zal geen uiterljjk hulde betoon plaats hebben. St. Maartensdy lr, 26 Mei. By de door de feestcommissie ter herdenking van 's Konings 40jarige regeriog gedane rekening bleek, dat er oog een goed slot was van enkele guldens. Besloten werd als beste verantwoording tegenover de burgery dit geld bet bestuur van den weezen-armen aan te bieden, aangezien dit ligchaam by die gelegenheid eene milde bydrage geleverd heeft ter uitdeeling van brood en boter aan behoeftige personen. Zierïlizjee, 27 Mei, In de Maandag avond ge houden vergadering van ons departement der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van Nyverheid zyn benoemd tot candidaten voor het Hoofdbestuur de HeerenJ. F. W. Conrad te 's Gravenbage, A. C. Kruseman te Haarlem en Dr. W. D. Gratama te Delft. Tot afgevaardigde ter Algemeene Vergadering werd gekozen Mr. J. P. N. Ermerins, tot plaatsvervangend afgevaardigde de hr. M. Couvée Jr. Ods land telde op 1 January 1889 4.505.932 inwonerB. Het orgaan van het Heilsleger geeft een staat van inkomsten en uitgaven van 30 April 1888 tot 1 Mei 1889. Dat de ontvangsten Diet gering waren bewjjst het eindcyfer, zjjnde 54,164,467a- Id kas was op 1 Mei f 951,23. In het kleine Hellevoetsluis zyn in de afgeloopen week drie personen verdronken, een marinier, een vrachtrijder en een negen-jarige knaap. Bjj een huweljjk, dat te Utrecht werd gesloten, had de bruidegom het voorregt, zyn grootvader op 97jarigen leeftjjd als getuige te zien optreden. Bjj een hevig on weder, dat zich boven Breda ontlastte, heeft zich 't merkwaardige verschijnsel voor gedaan, dat een vuurbol neerviel van, volgens oogge tuigen, ongeveer 1 meter in middellijn. Ongelukken werden er niet door veroorzaakt. Onze voormalige landgenoot C. E Plugge (van Middelburg) beschuldigd van verduistering van gelden, die te Grand-Rapids, N.-A., werd gearresteerd en vervolgens naar New-York werd vervoerd, zal waar- schynlyk uitgeleverd worden, daar inde Ver. Staten Commissaris Shields van New-York besloten heeft hem voor uitlevering aan het Ned. Gouvernement te houden. Zyn advocaat zal nog een laatste poging aan wenden by President Harisson en Secretaris Blaine. Ziorilcece, 28 Mei. Programma van het Eerste Zomer-Concert in Parklust, op Vrjjdag 31 Mei 1889, 's avonds ten 8 ure. l.Lesvoix du ciel, Marche religieuse et triomphale, Schweinsberg. 2. Ouverture. La concorde, Daneau. 3. Souvenir »Roméo et Juliette". Bellini. 4. Princesse- Henriette. Gavotte. Steenebrugen. 5. Le SoixanteDair Jubilé-Marsch, opgedragen aan den Heer M. F. C. de Kater, President der Werkende Leden van het Har monie-Gezelschap >Kunst en Eer." Joh. F. A. Theemis. 6. Fantaisie »La fille du regiment". Donizetti. 7. Thé- odora. Polka. Pivet. 8. Fantaisie. La Somnambule. Bellini. 9. Rosario. Pas-redouble. Govaert. Uitslag der aanbesteding van onderhoudswerken aan den Calamiteusen Anna-Polder, dienst 1889/90. Inschrijvers waren S. Blok te Cortgene, 3030; J. de Jonge te Biezelinge,/ 3033; A. Schrier te Coljjns- 6laat, 3055; A. van Popering te Bruinisse, 3060; Bolier Cz. te Bruinisse, 3077A. Foudraine te Goes, 3087C. de Wilde Az. te Kattend jjke, J 3140; G. de Rjjke te Coljjnsplaat, 3150. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Middelburg, de heer C. J. Huvers, thans te Coljjnsplaat. Te Middelburg is benoemd tot gemeente-geneesheer de heer dr. S. J. Van Nooten. Door de politie te 's Gravenhage is in beslag ge nomen het ljjkje van een driejarig kindje. Er bestaat vermoeden dat de ouders dit kindje heb ben laten doodhongeren, zoodat eene geregteljjke schouwing daaromtrent uitspraak zal moeten doen. Te Rilland is door den voorganger van een der kerkelijke gemeenten in de kerk bekeud gemaakt, dat allen, die tot zyne gemeente behooren, voor hun lid maatschap van de aldaar bestaande zangvereeniging hebben te bedanken, zullende zy by gebreke van dien, als lid der kerkeljjke gemeente geschrapt worden. Een treurig ongeval had Zondag te Vlissingen plaats, daar bjj het nemen van een zeebad niet ver van de Westwatering een 21-jarig joDgeling, is verdronken. Zjjn broeder die by hem was en een goed zwemmer is, had Diet opgemerkt, dat by plotseling in de diepte was verdwenen. Des namiddags is het lyk indenabjj- heid der plaats van het ongeval opgevischt. Die plaats staat als zeer gevaarljjk bekend. Als bewjjs van de groote beteekenis der varkens- fokkerjj in Drenthe dient, dat het vorige jaar uit die provincie voor een half millioen gulden aan varkenB werd uitgevoerd. Rekent men nu nog dat ten platten- lande ook nog een paar „vetten" voor eigen gerief dienen moeten in de landbouwers- en in vele arbeiders gezinnen, dan stjjgt dat cjjfer zeer zeker tot het dubbele. Het is grooteudeels Duitschland, dat den uitvoer be vordert terwyl daarentegen tal van Oldenburger „zwarten" (eene varkenssoort afkomstig van de Poland China's) als fokdieren onze oosteljjke grenzen binnen komen, zoodat men op menige boerdery ook een toom „zwarten" vindt. Gemengde Berigteu. In China wordt de dag, waarop men zijne winter- kleeding mag aantrekken, elk jaar plegtig door de Regering vastgesteld. Zoo werd bij het begin van den afgeloopen winter aan de inwoners van Shangai bjj publicatie gelast op den 5 Oct. eene warme muts of het winter-hoofddeksel op te zetten. De magt van ééne letter. >Om van een eerlijk man een dief te makenheeft men slechts één letter te vergeten," zei de brievenbesteller Meulman en toonde een adres waarop stond: »Aan Jan van D, brievenbesteler aan bet postkantoor te Z. Vorsten treffen bet altijd! Toen de vorige week de Keizer van Duitschland en de Koning van Italië naar Charlottenburg reden, viel een der paarden, door zonnesteek getroffen, dood ter neder, doch de Vorsten bleven ongeschonden. Wat gaan we toch vooruit op het gebied der uitvin dingen Op een dam is eene telefonische verbinding tot stand gebragt. Men plaatst aan beide zijden van eene lei de woorden, en als door eene tooverkracht gedreven, rollen zjj als een bal naar de overzijde en komen daar als honing teregt. Het geheim dezer uitvinding is nog niet ontdekt. Op een dorp in Zuid-Beveland wordt een arts gevraagd, om het boeltje van Dirk op te knappen, dat door te lange rust is geroest, of door veelvuldig gebruik versleten is. Te C. wordt een pc vsoon aangeraden op feest dagen met geen jonge meid uit te gaan, want dat is toch verfoeielijk en geen eereprijs. De dochter van een gewezen smid en haar kameraad te Kr. moesten zicb niet zoo hoog boven anderen verheffen, want hoe zij zich ook opdoenzij kunnen met hun fijn gezigt toch niemand krjjgen. Dat bleek ook nog onlangs toen zjj zeiven jongens vraagden. Onder Noordwelle zal eerstdaags een aardig tooneelstukje worden opgevoerd; als dames komen daarin voor: de lieve lasterachtige Miede zure Ma en de veel verbeelding hebbende Line. In dit stuk zal worden openbaar gemaakt, hoe zij zich hebben gedragen bij het Koningsfeest; dat zij gaarne jongelui wilden hebben doch niet konden krjjgen en hoe zij eindeljjk met eene vuile boel moesten vertrekken. Op duide lijke wijze zal dit tooneelstuk doen uitkomen. Dat zij die kwaad van and'ren willen spreken, Eerst moeten overzien hun eigen gebreken, En als zij een ander willen bespieden, Eerst hun eigen tuintje gaan wieden. Haagsche Brieven 's Gravenhage 25 Mei 1889. De zomer is in 'tland en de Kamer is naar huis; maar het een en het ander is hoogstwaarschijnlijk slechts tijdelijk. De vroege zomer, sedert jaren een ongekende grootheid, heeft ons verrast. Scheveningen heeft nog Diet eens zijne gastvrije zalen geopend en toch hunkeren reeds honderden en duizenden naar badstoelen, zeebaden en Kurhaus-muziek. Daar, ge lukkig, de schouwburgen reeds gesloten zijn, behelpt het publiek zich met wandelingen door de Haagsche tuinen, die allerwege de residentie omringen. Vooral de Scheveningsche Boschjes genieten een druk bezoek en verdienen het dubbel en dwars, want de geuren van dennen en meidoorns doen een mensch herleven. Jammer, dat de menschen en bovenal de kinder hand zoo hardvochtig ia; nauwelijks bloeiende meien of een beirleger van dametjes en heertjes van eiken leeftijd strijkt over de boschjes heen en, indien de Haag sche politie er geen stokje voor stak zou het als een zwerm sprinkhanen al de bosohjes in weinige uren kaal plukken. Thans wordt er scherp toegezien en goed gewaakt. UitmuntendMaar, surtout pas trop de zèle, mijne heeren de koddebeiers en veldwachters. Gij gaat te ver, ziet gg bloemen plukken en perken vernielen, treedt op dan, met vlugheid en kracht en pakt de boosdoeners, maar jaagt, als 't u belieft, niet kinderen, kindermeisjes en dames een schrik om 't hart door haar te dwingen de meidoorntakken af te geven die zij in haar hand dragen, zonder eenige zekerheid dat zij de plegers van het misdrijf zijn. Behalve in de boschjes groeien er elders ook meien, in villa's en tuinen die in den Haag zoo weelderig opdoemen. Alleen uw qualiteit kan tot afgifte nopen, recht hebt gij er volstrekt niet toe, en als gij bekeurt zonder het plukken gezien te hebben, dan doet gij een onrechtmatige daad, die u kwalijk zou kunnen bekomen als men u eens zoeken wilde en voor de rechtbank kon bewijzen dat men die meidoorn niet uit het publiek domein had geplukt. Waarom ik hierover uitweid? Omdat het een crüne is hoe vaak agenten enpolitiebeambten op hun ambts eed worden geloofd, terwijl het klaarblijkelijk is dat zij eenvoudig wat verzinnen. Er is, dunkt mij, niets wat het prestige van de politie, meer kan schaden, dan valsche verklaringen op den ambtseed. Het be roep van politiedienaar is niet aangenaam, maar het behoeft niet ontsierd te worden door onware verkla ringen waardoor vaak onschuldigen worden getroffen en het recht verkracht. Toch blijft den rechters dik wijls niets anders over dan te berusten, daar een bewijs der onwaarheid niet altoos te leveren is. In den Haag springt men overigens al heel raar met de politie om. Sedert eenigen tijd geniet men het zeldzame schouwspel een gebrilden agent op post te zien staan en dezer dagen werd hij gevolgd door een collega, die slechts één arm had. Dat men brave, goede dienaren die door ziekte of lichamelijk letsel getroffen zijn, beloond met een postje als concierge, bode of eenige sedentaire betrekking, wie zal het wraken, maar om de Haagsche politie tot de risée te maken door in het corps invalide dienaren op te nemen, dit overschrijdt de perken. Wat moet die Japansche politiechef, die onlangs hier was, raar hebben opgekeken toen hij dergelijke manschappen dienst zag doen. Trouwens er gebeuren meer rare dingen in den Haag. Daar hebt ge 't geval van dien spoorwegbe ambte, die 't met den Engelschen gezant te kwaad kreeg. De gezant, uit den trein komende, was het tourniquet reeds gepasseerd en had daar zijn kaartje afgegeven, toen hij weer naar 'tpeiron wilde terug- kéeren. Overeenkomstig algemeene order is dit ver boden, tenzij men een perronkaartje koopt. De beambte bij het tourniquet weigerde dus den gezant door te laten, die daarop, hevig vergramd, den be ambte op eenige echt Engelsche stompen en slagen onthaalde. De beambte deed zijn beklag bij de maat schappij en den gezant bij den Minister Hartsen. Deze, zeker bevreesd voor een standje met Engeland, ijlde naar het station, suste het zaakje, en de geslagen beambte kreeg eenige vergoeding. Zoo ongeveer moet de zaak zich hebben toegedragen, die stellig aanlei ding zou gegeven hebben tot eene interpellatie in de Tweede Kamer (reeds stond de heer van Kerkwijk, hoor ik, er toe gereed) indien niet bericht was ont vangen, dat de zaak ten genoege van alle partijen was afgeloopen. Men weetmet gezanten, vertegen woordigers van buitenlandsche Mogendheden, is het slecht kersen etendie heeren kunnen zich achter hun onschendbaarheid verschuilen. Maar of zij daarom recht hebben een beambte een pak ransel te geven, omdat hij de hem gegeven bevelen nakomt, valt sterk te betwijfelen. En nu mogen dergelijke standjes niet meer, zooals vroeger, tot een casus belli aanleiding geven, ze hadden wel kunnen leiden tot verwijdering van een gezant die zoo weinig zelf beheersching toont, dat hij de wetten van orde niet naleeft. Dat deze perronkaartjes-wet een verstandige is en een recht vaardige, heb ikoverigens altoos betwijfelddie dwang der spoorwegmaatschappijen is voor een vrijheid lievend Hollander een cauchemar. Aan de kas brengt de maatregel schatten op, maar is alles dan een quaestie van geld Vreemde dingen gebeuren in den Haag, zeide ik zooeven. Of is het bijvoorbeeld niet vreemd dat de Minister van Koloniën dezer dagen bij de zamen- stelling van het examen voor Indische ambtenaren als secretaris is voorbijgegaan den man die meer dan vijftien jaren achtereen die betrekking had waargeno men en niets dan lof daarvoor inoogstte. Welke de reden is van deze handeling? Men spreekt van een manie van den heer Keuchenius (zou het 's mans eenige zijn?) om voor secretaris van commissiën alleen te kiezen personen, van wie hij last kan krijgen. Zóó benoemde hy De Rochemont bij de befaamde beri-beri-commi8sie en heeft er pleizier van gehad. Zelfs na het proces ziet die beer nog geld uit de zaak te slaan. Van zijne verdediging tegen de aanvallen in het proces tegen den heer Verstege is reeds de vierde druk in aanmaaknog een druk of wat en de heer de Rochemont is door dit zaakje rijk geworden. Wat de Indische examen-commissie betreft, aller minst is de thans benoemde titularis ongeschikt te oordeelen, ofschoon hij vroeger in dezelfde betrekking wel eens last moet veroorzaakt hebben, maar wan neer men iemand die 16 jaar lang een post bekleedt, ter zijde8chuift, diende een Minister toch niet enkel met zijn eigen grillen rekening te houden, maar een verklaarbare reden te geven, wat in dit geval een bepaalde onmogelijkheid zou wezen. 't Is thans stil in den Haag en op het Binnenhof, binnen een week of zes zal er menig zweetdruppeltje vallen. De rechterzijde zet alles op haren en snaren om nog dezen zomer de schoolwetwijziging er door te krijgen en waarschijnlijk zal dat wel lukken, want (le linkerzijde is voor driekwart gewonnen. Men is bereid het subsidiestelsel het principieel meest onrechtvaardige voor den Staat te slikken om niet als récalcitrant te worden beschouwd. De vraag zal echter zijn of de regeling ten slotte niet zal blijken zeer nadeelig voor 't onderwijs te zijn, wat ik voor mjj zeer stellig thans het geval acht zoodat de liberalen verplicht zullen worden toch tegen te stemmen, in welk geval de Eerste Kamer het ontwerp niet zal aannemen. Men moet eens hooren welk een toon de clericale bladen nu reeds aanslaan, alsof de liberalen geen enkel duitje meer in 't zakje hebben te gooien en zij alles voor zoete koek moeten opeten wat Kuyper en Scbaepman hun voorzetten. Dat zijn de gevolgen der clericale overheer8ching; de kerkelijke partijen baden en smeekten toen ze minderheid waren. Thans nu zij aan de regering zijn slaan zij de liberalen en tarten ze uit. Gelukt het hun het volk geheel te bedriegen en de liberalen te ontwapenen, dan zullen zij de minderheid geeselen en striemen, zoo niet met stokken en zweepen, dan toch met woorden en daden. Bedriegen kan men anders wel de becijferingen van de Standaard noemen van den uitslag der Staten verkiezingen. Fluks opgeteld de stemmen op liberalen en anti-liberalen uitgebracht en men is er; de provinciale kiestabel is zoo beweert de Stand. een werk der duisternisnaar het getal stemmen zijn er in het land veel meer anti-liberalen dan liberalen. Welk een onwaarheid! De niet-gestemd hebbende liberalen tellen eenvoudig niet mee. Te Amsterdam zijn er duizenden weggebleven, te Rotter dam en 's Gravenhage ook. Wat geeft de Stand. daaromdergelijke kleinigheden zouden het betoog alleen maar afbreuk doen. Behalve het onderwijs wachten ons nog andere zaken, b.v. de voortzetting van de arbeidsenquéte, waartoe wel besloten zal worden; zoodat er in 't najaar werk genoeg zal zijn, zonder dat wij nog tot regeling der defensie overgaan. Het rapport der defensie-commissie is eindelijk verschenen. Of het den voorstanders van den persoonlijken dienstplicht erg zal bevredigen, betwijfel ik. Daarentegen kan een bestrijder van dat stelsel er veel beter mee meegaan, daar er uitzonderingen zijn gemaakt in den geest als die, waarvan ik indertijd de wensche- lijkheid betoogde. De stijl van het rapport valt overigens niet mee; veel woorden, lange betoogen, maar gemis aan duidelijkheid, een fout waaraan onze officieele stukken maar al te zeer iaboreeren. Aan het Departement van Justitie werkt men van alle departementen het meest. Nog pas is het lang beloofde wetje op de gedwongen winkelnering in gediend, dat ongetwijfeld veel aannemelijker is dan het onbekookte plan van den heer Nieuwenhuis, die- nota bene nu reeds in Recht voor Allen zich de eer van het voorstel toeëigent. Een ridderorde zal hij echter wel niet aannemen, nadat hij zich zoo sterk tegen de uitgedeelde sterren heeft uitgelaten. Van de vlagvernielers in den Haagschen toren hoort men niets meer; er is suspicie genoeg, maar het bewijs ontbreekt. Zal men het ooit verkrijgen. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Kotterdam. Mei—Juni 1889. 4 Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 30 voorm. 8,30 voorm. 9,45 voorm. 9,45 Vrijdag 31 8,30 9,45 9,45 Zaterdag 1 8,30 9,45 9,45 Maandag 3 8,30 9,45 9,45 Dinsdag 4 8,30 9,45 9,45 Donderdag 6 8,30 9,45 9,45 STOOMBOOT EN „Stad Zierikzee"en „Zeeland". STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. Mei-Juui 1889. Van ZIERIKZEE: Dond. 30'smorg. 7,- Vrjjdag 31 Zaterd. 1 Zondag 2 Maand. 3 Dinsdag 4 WoenBcf. 5 8,301 Van ROTTERDAM Dond. 30 '9 nam. *2,u. Vrjjdag 31 's midd. 12, Zaterd. 1 12,— Zondag 2 12, Maand. 3 's nam. 2,— Dinsdag 4 's midd. 12, Woensd. 5 12,— Pinkster-Retour bil jet ten tot verminderden prijs. De Directeur, P. O. OLIVIER. WEEKMARKT te Zierikzee, 29 Mei 1889. Boterprjjzen: De boter is verkocht voor 45 en 47'/a Cent de 5 Hektogram. Eieren: De Kipeieren zyn verkocht voor 0,65, f 0,70, ƒ0,75, 0,77Ya» en kleine ƒ0,60 per 25 stuks. Een d-E i e r e n De Eend-Eieren zjjn verkocht voor 0,75 en 0,85 per 25 stuks. 'vöA v Op Vrijdag 31 Mei hopen onze geliefde Ouders: C. SCHERPENIS8E Lz. - A. P. E. BOUWMAN Pd. mijn hunne 40jarig;o Eehtver- eenigfiiig- te herdenken. Hunne dankbare Kinderen./ St.-Maartensdijk, 30 Mei 1889. Den 1 Juni 1889, hopen onze geliefde Ouders P. H. de KOSTER en t D. J. van der MAAS O hunne 35-jarige Eehtverecnigiug te vieren. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. wissen kerke, I (N.B). Zaterdag 1 Juni hopen onze geliefde Ouders PIETER OLREE hunne 35-jarige Echtvereeuiging te herdenken. -© Zierikzee den 29 Mei 1889. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd ANTHONIE KOSTEN en JACOMINA BLEIKER, die ook namens wederzjjdsche Familie hunnen dank betuigen, voor de vele bljjken van belangstelling bjj hun Huweljjk ondervonden. Dreischor, 29 Mei 1889. Heden overleed onze veel geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwdmoeder en Zuster GEERTRUIDA LOUIZA REMEEUS-Witzel, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Haamstede, 25 Mei 1889. J. REMEEUS. J. BRINKMAN. J. A. REMEEUS—Brinkman. A. H. REMEEUS. J. REMEEUS-Stolk. M. REMEEUS. D. J. REMEEUS. Wed. E. ZURIG-Witzel. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt zjjn harteljjken dauk aan den Heer J. BEVELANDER SCHOO te Groede, voor het uitstekend onderwjjs aan zjjn Zoon gegeven, waaraan het alleen te danken is, dat hy bjj het examen voor Machinist-leerling, uit 68 aspiranten No. 3 behaalde. Breskens. W. WEMELSFELDER. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zjjn aan den faillieten boedel van CORNELIS VERKERKE, Com missionair in Effecten te Tjiolen, of stukkeu tot dien boedel behoorende, onder zicb hebben, worden verzocht daarvan aangifte te doen bjj de Curators Mr. C. J. FOKKER te Zierikzee, Jhr. Mr. E. A. O. de CASEMBROOT te Tholen. Begrafenisfonds „De Herstelde Belangen". De ondergeteekende brengt ter kennis van de Leden, dat ingevolge besluit der Bestuursvergadering, de stilstand van contributie met deze week eindigt en dat alzoo de algemeene doorbetaling zal worden hervat op Maandag 3 Juui a. s. De Boekhouder, P. O. OLIVIER. ZEEUWSCHE TB MIDDELBURG, SCHUTTERSHOF „DE EDELE HANDBOOG". De INZENDERS worden uitgenoodigd tegen woordig te zijn bij de opening der Tentoonstelling, Donderdag 30 Mei 1889, 's namiddags ten 1 ure. (Toegang Schuttershofstraatje.) DE TENTOONSTELLINGS-COMMISSIE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1