ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5697. 4L5ste Jaarg, Donderdag 25 Mei 1889. WEGEN en'VOETPADEN. Keuring der Rijtuigen. ""TATION ALE MILITIE." afkondiging. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is 1,30, franco pfer post f 1.60, ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts;, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote ietter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het POSTKANTOOR te Ziebikzee zjjn gedurende de 2de helft der maand April 1889de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. Mej. C. J. Hack, 's Gravenbage. Van BROUWERSHAVEN: 2. Mej. J. P. v. Raden, Arnhem. AMERIKA. Van ELKERSEE 1. Cornelia Quant, New-York. Van KERKWERVE: 2. Neeltje Kloet, Jefferson. Van NIEUWERKERK 3. C. Witte, BELGIË. 4. B. van Grafschip, OPNEMING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op DINGSDAG den 28 MEI a.s. en volgende dagen vanwege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN n VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 6 Mei 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikk.ee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: HEBBEN GOEDGEVONDEN TE BEPALEN dat op Zaturdag <len 35 Mei e.k., des namiddags te 5 uur aan de Balie eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voer tuigenen Sleden. Mitsdien worden alle Rij tuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengeD, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 9 Mei 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. BEK E N D MAK I N G. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie van 17 dezer maand (Prov. blad No. 53), maakt bekend dat bij Koninklijk besluit van 24 April jl. No. 30, de afgifte van bet bewys van ontslag uit clou dienst aan de inge- lijfden bij de militie te land der ligting van 1884 en aan de ingelijfden bij de zeemilitie der ligting van 1885 is geschorst, tot dat zal zjjn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voord ragt van Wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten en dat de bedoelde verlofgangers van 1884 mitsdien op de aanstaande inspectie benooren te verschijnen. Zierikzee, den 21 Mei 1889. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zie rikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard: 1°. het kohier van de be lasting op het Personeel, dienstjaar 1888/89 (éde kwartaal)2°. dat van het Patentregt, dienstjaar 1888/89 (4de kwartaal); 3°. dat voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1888/89 (voljaarsregt), en 4°. dat voor de belasting op het Personeel, dienst jaar 1888/89 (zes maanden regt) dezer gemeente, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Mei 1889. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. In den regel zijn de Vorsten zoo ver verwijderd van de onderste lagen van het volk, dat hunne behoeften en nooden hun slechts zeer zelden juist bekend zijn. De kring van personen, die hen omringen weten even weinig van deze behoeften, en indien zij ze kennen, worden ze meestal verborgen voor den Vorst, of zoo danig voorgesteld, dat hij slechts zelden een juist begrip daarvan krijgt. Alleen dan, wanneer hij tot de werklieden zelf afdaalt, zich persoonlijk met hen on derhoudt, wordt hun toestand hem duidelijk en kan hij de juiste middelen beramen om hen in hunne be hoeften tegemoet te komen. Dit leert ons wederom de geschiedenis van de werkstakingen in Duitschland. Zooals wij de vorige week mededeelden, heeft deze zich uitgebreid over de kolenbekkens in Westfalen en die aan den Saar, en ofschoon er eenige hoop be stond op een vergelijk werd dit in de eerste helft dei- vorige week niet verwezentlijkt, maar breidden de werkstakingen zich meer en meer uit, totdat de Kei zer besloot om ééne deputatie uit de mijnwerkers en ééne uit de eigenaars der mijnen te ontvangen en zich zoodoende persoonlijk op de hoogte van de grieven te stellen. In de bijeenkomst met de werklieden, heeft de Keizer het betreurd, dat zij zich aan contract-breuk hebben schuldig gemaakt, door het werk plotseling te staken. Hij hoorde de grieven belangstellend aan en kon dan ook niet nalaten aan de eigenaars dei- mijnen de verzekering te geven, dat de houding dei werklieden een goeden indruk op hem maakte, vooral daarom, omdat zij zich niet met sociaal-democraten inlieten. Z. M. achtte het hoofdzaak de werkstaking spoedig te doen eindigen. Hij vertrouwde dan ook aan den gezonden, vaderlandslievenden zin der arbei ders-deputatie, dat zij alles zullen doen om de lieden zoo spoedig mogelijk weder aan den arbeid te brengen. Maar nu gaf Z. M. den mijn-eigenaars ook den raad zich in het vervolg zooveel mogelijk met de arbeiders in contact te stellen, zoodat den werklieden de gele genheid gegeven wordt hunne wenschen te kennen te geven. Maatschappijen, die een groot aantal arbei ders in dienst hebben, moeten steeds voor oogen houden, dat zij tegenover den staat de verplichting hebben voor het welzijn der arbeiders naar hun ver mogen te zorgen en vóór alles moet men voorkomen, dat de bevolking van een geheel gewest in dergelijke groote moeilijkheden geraakt, als thans in Westfalen het geval is. De indruk, die deze rede gemaakt heeft is zeer groot. Allerwege roemt men de rechtvaardig heid door den Keizer aan den dag gelegd evenals zijne openlijLu erkenning van de-mondigheid-derarbeiders' en van de gelijkheid hunner rechten als menschen hij toonde dat hij niet alleen Keizer is der rijken, maar ook der armen. Alleen de sociaal-democraten toonen zich gevoelig, omdat de Keizer in zijne i-ede, de werklieden ernstig tegen'hen waarschuwde. Een onmiddellijk gevolg der rede was, dat er een program werd opgesteld waardoor men een oplossing hoopt te vinden, dat luidt: le acht uren werktijd, het in- en uitgaan der mijnen nietmedegerekend; 2e geen over werken meer, tenzij dringende noodzakelijkheid en in overleg met de arbeiders; 3e een betamelijke loons- verhooging, terwijl er eene permanente commissie uit de oudste arbeiders zal worden gekozen om steeds met de patroons te onderhandelen. Op deze voorwaarden, die Zondag in de algemeene vergadering te Bochum werden behandeld, zal het werk in de meeste mijnen worden hervat. In Sileziö echter blijft zij nog voort duren en gaat daar gepaard met ernstige wanordelijk heden terwijl ook daar tevens sociaal-democratische invloeden aanwezig schijnen. In den Rijksdag is een verzoekschrift ingekomen om een voorstel tot beper king van den termijnhandel in koffie in behandeling te nemen. Nadat de Hamburgsche afgevaardigde den termijnhandel als onontbeerlijk voor eene groote markt en een beletsel voor willekeurige prijsopjaging had verdedigd, is het verzoek naar denRijks-kanselier ter overweging gezonden. Koning Humbert van Italië vertrekt Zondag 19 dezer naar Berlijn. In strijd met zijn vroeger plan, zal hij niet incognito door Zwitserland reizen, zoodat hij nu namens de Regeering te Bazel of te Lucern door den President van den Bondsraad zal worden begroet. De begrootings-commissie der Italiaansche Kamer heeft het crediet voor Afrika met 2,900,000 frs. verminderd. Van Crispi's plannen zal vooreerst dus daar niets komen. Meldden wij onlangs, dat er in de Oostenrijksche Kamer eene interpellatie was aangekondigd omtrent het Katholieken-Congres en de anti-Seolitische be weging, thans heeft Graaf Taaffe, kalm en voorzichtig beide interpellaties beantwoord. Omtrent het Con gres merkte hij op dat het Huis geene enkele reden heeft om zich bezig te houden met gebeurtenissen, die volstrekt geen invloed uitoefenen op de staatkunde van het Keizerrijk, en omtrent die over den Joden haat verklaarde hij dat de Regeering dezelfde be scherming toekent aan alle door de wet erkende godsdienstige belijdenissen, en zich verzetten zal tegen elk streven, dat tegen deze beginselen indruischt. De begrooting en de financieele wet voor 1889 zijn door het Heerenhuis aangenomen. In Frankrijk heeft de Senaat zich bezig gehouden met de behandeling der Militaire Wet. De artikelen 1 tot 20 zijn reeds goedgekeurd. De Kamer is ook van hare vacantie teruggekeerd en heeft zich ge worpen op de vaststelling der begrooting voor 1890. Wel werden er pogingen aangewend om eerst de wetsontwerpen omtrent de arbeiders aan de orde te stellen, doch dat werd verworpen; de Kamer zal de Vrijdag daarvoor houden. Boulanger maakt te Londen meer en meer opgang. Hij werd voor gesteld aan den Prins van Wales, doch door de Engel- sche aristocratie niet opgenomen in hunne kringen. Zijne gezondheidstoestand schijnt in den laatsten tijd veel te wenschen over te laten, doch de be richten daaromtrent zijn zeer tegenstrijdig. In het Lagerhuis van Engeland kwam de scheiding van Keyk en Staat in Wales weder ter sprake. De bevolking van Wales is verplicht de vertegen woordigers der Staatskerk, die veelal haar taal niet eens kennen, te onderhouden door de opbrengst van een tiendrecht op hun landbezit. Een der afgevaar digden voor Wales vroeg nu voor dit land scheiding van Kerk en Staat, dit werd evenwel verworpen met 284- tegen 231 stemmen. De regeering ver dedigde het behoud eener Staatskerk als middel om de eenheid van het vereenigd koningrijk te be vorderen. Een voorstel van Gladstone om het roerend en onroerend eigendom te belasten is eveneens verworpen. De rapporten omtrent de begrooting der Staatsontvangsten zijn door het Lagerhuis aan genomen en de beraadslaging bij 3e lezing bepaald op Maandag j.l. Een voorstel om bij derde lezing bet wetsontwerp ter versterking der vloot te ver werpen, is ingekomen. De Minister van Financiën in Spanje heeft zich ernstig verzet tegen het voorstel om de graanrechten te verhoogen en eene belasting op het roerend vermogen in te voeren. Hij noemde deze voorstellen door staatkundige beweegredenen ingegeven. De oud-Minister Canovas deed zich ook als voor stander eener belasting op het roerend vermogen kennen; hij meende, dat in ieder geval nieuwe belastingen zouden noodig zijn tot dekking van het tekort. Nieuwstijdingen. 2nïi«. In eene Atjeh-correspondentie van de „Loc." dd. 31 Maart lezen wij Eene hinderlaag op den 22en dezer tüsschen Lamjong en Bonkit Karang geplaatst, had eenig succes. Een troep Atjehers van buiten de linie kwam op dien avond langs den weg of het voetpad, dat door de geplaatste hinderlaag bestreken werd; vooraan liep een Atjeher met een granaat, om die onder de tramrails te plaatsen. De kommandant van de hinderlaag (kapitein Hoog straten), gewapend met een jagtgeweer, liet den troep naderen tot op eenige passen, en gaf toen met zjjn jagtroer zulk een goed gemikt schot hagel op den vóór marcheerenden en granaat dragenden Atjeher, dat de man op de plaats dood bleet. De granaat werd eenige passen van den doode gevonden. Tegelijkertijd gaf de hinderlaag een salvo op de andere Atjehers, waardoor er verscheiden gedood en gewond werden. Een dwangarbeider, als spion uitgezonden om in den nacht de baan te observeeren, had het geluk AtjeherB aan het werk te zien in den nacht van den 26 op den 27en dezer op de trambaan tusschen Lampeneroet en Lamreng. De veroordeelde bleef kalm in het gras lig gen en zag dat drie Europeanen aan het graven waren, en een aantal Atjehers eene carré om de gravers for meerden tegen mogelijken aanval. Er werd daarna iets begraven; de grond werd gelijk gemaakt, waarna de troep afmarcheerde. Onze spion liet den troep ongemoeid en plaatste op de plaats waar gegraven werd een teeken. Den volgenden morgen rapporteerde hij het geziene aan den commandant van Lampeneroet. Men ging derwaarts en na de plaats, door onzen veroordeelde aangewezen, te hebben uitgegraven, vond men een granaat van 17 cM. (viro ...fidjjjjk afkomstig v?_n Z. M. stoomschip „Zeeland1de granaat, verbonden met 5 andere ongesprongen kleine granaten 8 cM. door tele- phoond raden, was goed geladen, waarop een slagpin (laüge spijker) was geplaatst. Onze gelukkige veroordeelde heeft, naar ik vernomen heb, 50 gulden premie gekregen, terwijl eene voordragt tot geheele remissie van straf voor dien veroordeelde der Regering is aangeboden. Jiwertka. Te New-York is men vol over het feit, dat de geneesheeren overgegaan zjjn tot ontleding van het 1 jjk van den gedachtenlezer Irving Bishop, voordat de familie nog verwittigd was van zijn overlijden. Dit is te verwonderljjker, daar Bishop aan langdurige on- magten leed en reeds twee jaar geleden een paar dagen schijndood was, terwijl zijne moeder indertjjd lang in zulk een toestand verkeerde. Men vreest nu dat de geneesheeren, uit wetenschappelijke begeerte om de buitengewoon ontwikkelde hersenen van Bishop te beBtudeeren, tot ontleding van een nog levend wezen zjjn overgegaan. Er is een aanklagt tegen hen in gediend. De drie geneesheeren zjjn in hechtenis genomen en slechts tegen een borgtogt van 7500 dollars voorloopig weder op vrije voeten gesteld. De moeder heeft in de gewone mededeeling en op de lijkkist het woord „overleden" doen vervangen door „vermoord". «Puitschiftnfr. Berlijn, 21 Mei. Drieduizend metselaars hebben gisteren besloten heden het werk te staken, totdat de volgende eischen zullen zjjn ingewilligdeen arbeids dag van 9 ureneen half uur tijd om te ontbjjten en een uur om het middagmaal te gebruikenop avonden vóór Zon- en feestdagen een uur vroeger ophouden met het werk, met behoud vau het volle loon verhooging van het loon van 50 op 60 pfenningen; en eindelijk 14 dagen als de termijn voor het opzeggen van de over eenkomst met den werkgever. Dortmund, 21 Mei. In alle mijnen van het „Oberbergamts"-district Dortmund is, op enkele weinige uitzonderingen na, heden het werkpersoneel in vollen getale weder aan het werk gegaan. Hetzelfde geldt van de Bochumer en Essener districten. Volgens de „Schlesische Zeitung" is in de mijnen bjj Otte8berg het werk geheel hervat. Van de „Könings- hütte" wordt gemeld dat er eene verdere loonsverhoo- ging met 15 pet. is toegestaan aan de arbeiders in de steenkolenmijn „König", waarna 70 pet. der arbeiders het werk hervat hebben. Eene firma in steenkolen te Rukrort verkocht dezer dagen 1000 dubbele waggons steenkolen, waar van de inkoopsprijs 60 Mark per waggon bedragen had, tegen 190 Mark per waggon en verdiende daaraan alzoo 1000 X 130 of 130,000 Mark. Bismarck heeft per telegraaf aan alle landraad- bureaux in Westfalen den last gezonden, om alle vreem delingen, die aan de werkstakingen deelnemen, uit het land te verwijderen. u. Brussel, 20 Mei. De „Patriote" bevat eenedepêche uit Seraing, meldende dat eene gedeeltelijke werksta king is uitgebroken onder de steenkolenmijnwerkers te Maritrage, die hooger loon verlangen. 's Gravenhagje, 21 Mei. De Tweede Kamer heeft heden, vóór den aanvang van het sectie-onderzoek der schoolwetwjjziging, tegen Donderdag half twee verschillende kleinere ontwerpen aan de orde gesteld. Bjj Kon. besluit van 9 Mei jl. is aan onderschei dene gevangenen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden afslag van straf verleend, als aan 1 vier maanden, aan 10 drie maanden, aan 1 twee maanden, aan 1 zes weken en aan 1 eene maand. Voorts heeft 1 gevangene geheel ontslag gekregen. Een Hagenaar had zich laten overhalen, naar de Argentijnsche Republiek te gaan. Eenige dagen geleden is bjj teruggekeerd, armer aan geld, maar rijker aan bittere ervaringen en met de overtuiging, dat 't in Holland toch nog maar beter is, al heeft men 't er ook schraalmet de wetenschap, dat Argentinië waarschjjnljjk een best land is voor degenen, die verstand hebben van landbouw, een kapitaaltje bezitten en althans eenigermate de lands taal (Spaansch) verstaan, maar anderen „ho maar De schrijver van de »Haagsche Sprokkelingen11 in het »U. D." het feit besprekende der verwisseling van de Nederlandsche vlag op den toren voor de roode, waagt de veronderstelling, dat de politie de daders evenmin zal vinden als de afzenders van de beruchte Sint-Nikolaaskiatjes te Amsterdam gevonden zijn, en dat de justitie daarover niet al te veel spjjt zal ge voelen, omdat zij eigenlijk met de vangst tamelijk verlegen zou zitten. Hij laat daarop volgen »Zijn mijne inlichtingen juist, dan bestaat er geen grond om te vervolgen wegens diefstal, want de oran jevlag werd niet meegenomen; is er ook geen braak gepleegd, want een der twaalf echte sleutels van den toren, die in omloop waren, werd gebruikt om binnen te dringenbestond er geen huisvredebreuk, want de toren was onbewoond, en bevatte de roode vlag geen aansporing tot een strafbaar feit, want het opschrift was niet: »Weg met den Koning! Leve de revolutie!" maar Weg met het KoningschapLevé de Rèpu6liek twee leuzen, die" eiken oranjelievenden vaderlander als wanklanken in de ooren suizen, maar die buiten, het bereik van den strafregter vallen, daar het onper soonlijke en staatkundige leuzen zijn, even geoorloofd als de wensch naar een verlichten despoot bv. De jus titie zou dus eventueel niet weten, zegt men, opgrond van welk artikel aau de daders van het feit Btraf ware op te leggen. Zou het dus te verwonderen zjjn, als men maar liever niet al te scherp zocht, hopende niet te vinden 1" Bijna drie weken vroeger dan verleden jaar heeft de tuinder J. Krijger, te Naaldwijk, thans de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning aangeboden. 19 Mei. Onder den naam „Ver- gunningsbond" heeft zich hier ter stede eene vereeniging van koffiehuishouders, tappers en andere kleinhandelaren in sterken drank gevormd, ten doel hebbende, door gepaste en wettige middelen de belangen der leden onderling te bevorderen, inzonderheid het tegengaan van het tappen van Bterken drank door personen daar toe niet bevoegd. Er zullen premiën van 5 en 10 worden uitgeloofd aan hen, die overtreders aan de justitie overleveren met zulke deugdelijke bewjjzen, dat zij een veroordeelend vonnis bekomen. Middelburg;, 21 Mei. Bjj het graven van een put voor den nieuwen gashouder werd heden een schouderblad gevonden van reusachtige afmeting. Het is nog niet met zekerheid bepaald van welke diersoort het afkomstig is. Naar men uit het district Sluis meldt, heeft een der leden van de Provinciale Staten voor dat district zjjn ontslag genomen, met het doel om den kiezers daar de gelegenheid te geven den heer mr. J. C. R. v. d. Bilt, voor Goes gevallen, weer een zetel in de Staten aan te bieden. De heer Van der Bilt zal, naar men meldt, zich eene candidatuur laten welgevallen. Oost- on "West-Souburg-, 21 Mei. Tot hoofd van het weldra te openen telefoonkantoor alhier is benoemd de heer G. Braam, Secretaris-Ontvanger tevens brievengaarder, en tot adsistent diens zoon, ambtenaar ter Secretarie. Bx*uiuisse, 21 Mei. Voor de vacante betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan de openbare school alhier, hebben zich acht sollicitanten aangegeven nl. drie onderwjjzeressen en vijf onderwjjzers. Zaterdag werd te Oosterland door het dijkbestuur van den Ooster- en Sirjanslandpolder, aanbesteed het onderhoudswerk aan de waterkeering der genoemde polders tot 30 April 1890. Minste inschrijver was de heer C. Bolier te Bruinisse, voor 6740. Zieriltzoe, 22 Mei. De bevolking der provincie Zeeland bestond op 31 December 11. uit 99877 M. en 101970 V., zamen 201847 personen. De meest bevolkte gemeente is Middelburg met 16743, de minst bevolkte Ts Heer-Abtskorke met 338 personen. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Am sterdam is bevorderd tot arts de heer D. J. Lette, cand.-arts. Benoemd tot Commies der Posterijen 4de kl. de heer S. Gaanderse, thans surnumerair. Zeeloodsen, die Zondag uit bet Engelsche kanaal zijn teruggekeerd, hebben medegedeeld, dat zij aldaar nabij de kust duizenden chinaas-appelen hebben zien drijven. Vermoedelijk is dus een schip, met deze vruchten beladen, verongelukt. In de vorige week zijn te Rotterdam elf personen aan mazelen overleden. Men herinnert zich de onlangs vermelde mishande ling van Jannetje Struik en de bjj haar wonende vrouw Jut, te zamen verblijf houdende bjj den herbergier v. d. W. te Apeldoorn. De officier van justitie vond toen geene termen hem in hechtenis te nemen, doch de vorige week vaardigde hjj het bevelschrift daartoe uit, ook voor de vrouw van v. d. W. Laatstgenoemde werd ge vankei jjk naar Zutfen ver voerd doch denzelfden dag weder op vrije voeten gesteld. V. d. W. zelf had toen juist eene bloedspuwing ge kregen en kon dus niet vervoerd worden. Thans heeft de geneesheer verklaard, dat zijn vervoer zonder ge vaar kon plaats hebben, en is hij dan ook Maandag middag naar Zutfen gebragt en in voorarrest gesteld, tot zjjne zaak in onderzoek komt. Naar men ons mededeelt hebben zich voor het in Junij en Juljj te houden toelatings-examen voor de Koninkljjke Militaire Academie, waarvan het schrifte- ljjk gedeelte den 13den en l4den Jung e.k. teMeppel, Njjmegen, Breda en Amsterdam plaats zal hebben, 286 adspiranten aangemeld, voor wie het navolgend aantal Elaatsen zjjn opengesteldten behoeve van den dienst ier te lande: infanterie 25, cavalerie 9, artillerie 8, genie 5en ten behoeve van den dienst in Nederlandsch ïndië: infanterie 27, cavalerie 3, artillerie 3, genie 2. De „Liberale Unie" heeft Zaturdag te Amsterdam eene vergadering gehouden, waarin de onderwijs-quaestie het belangrijkste punt van beraadslaging uitmaakte. Eene motie van mr. Willeumier werd, na overleg tusschen het bestuur en den voorsteller, alsmede met eenige leden, die amendementen daarop hadden voor gesteld, in dezen vorm aan de beslissing der vergadering onderworpen „De vergadering, zich vereenigende met de strekking van het advies van het bestuur, spreekt als haar oor deel uit, dat de liberale partjj zich niet verzette tegen het subsidiëeren van bjjzondere scholen, mits het open baar oüdèrwijs niet wórde verzwakt en deugdelijke waarborgen worden gegeven voor de degelijkheid van het geBubsidiëerde bijzonder onderwijs, en uit den wensch, dat leerpligt worde verkregen. Deze motie werd aangenomen met 63 tegen 9 st. Te Helder hebben zich dezer dagen bjj ruim vijftig personen, vergiftigingsverschjjnselen voorgedaan, tengevolge van het gebruik van leverworst. Ernstige gevolgen kwamen tot heden niet voor. Zaturdag namiddag 2 uur ontlastte zich hoven Workum en Hindeloopen gedurende meer dan een half uur een buitengewoon zware stortregen. In enkele oogenblikken stonden straten en velden blank van water en moesten open vaartuigen worden leeggepompt, om ze voor zinken te behoeden. Boontjes en andere tuinvruchten regenden los en spoelden weg. Te Wor kum vielen ook groote hagelsteenen. De regenbui ging van een hevig onweder vergezeld. Maandag heeft te Twello een treurig ongeluk plaats gehad. Het eenig kind van den landbouwer F. v. d. L. 21 maanden oud, viel op een onbewaakt oogenblik in een ton karnemelk, waarin het door de moeder nog levend werd gevonden. Alle middelen tot behoud werden in het werk gesteld, doch niets mogt baten, zoodat het drie uren later overleed. Te Kampen is een 2-jarig meisje overleden, ten gevolge van het doorslikken van een stukje lood. Door het liefdewerk „Oud Papier", ten gunste van den Paus, is door het hoofdbestuur aan den Bisschop van Haarlem afgedragen eene som van ƒ1500, makende jnet de vorige bedragen te zamen eene som van 20,500. Een vriend van Bacchus verdwaald en terug gevonden Donderdag avond ging in een der nieuwe wijken der stad Utrecht, waar de huizen op elkaar gelijken als druppels water, een beschonken werkman een open staand benedenhuis binnen, niet beter wetende of hg hoorde daar thuis. Deze woning werd bewoond door eene bejaarde jufvrouw met eene meid. Suf en droo- merig slenterde onze maat stil de achterkamer in waar de ledikanten van genoemde vrouwspersonen stonden en maakte dadel jjk gebruik van dat der meid, waar op hjj zich aangekleed neerwierp, terwjjl hjj in een diepen slaap viel, gepaard met geweldig snorken. De meid deze vreemde, ongewone muziek vernemende en tevens in den gang een paar witkwasten vindende, kreeg achterdocht, sloop op haar kousen de openstaande kamer binnen en zag tot hare verbazingeen bekende, getrouwde man uit de buurt, op haar bed liggen. Spoedig liep zij de deur uit, een paar huizen verder, om zijne vrouw te, waarschuwen haar presentje mede te nemen. De vrouw kwam, schudde haar Kobus flink wakker en deze ging dood leuk mee, terwijl hij aan de hem onbekende gastvrouw eenige minder aange name verrassingen in het ledikant achterliet. Bjj een boekhandelaar te Yenloo hangt vóór het raam een portret van Z. M., hetwelk behoort bij het boekwerk „Leven van Z. M. den Koning Willem IIP1, uitgaaf van den heer H. A. M. Roelants te Schiedam. Twee vrouweljjke buitenlieden treden het huis binnen, om iets te koopen, en wijzende op de plaat, vragen zij den bediende„Is det nów ooze Keuning Ja „Nów, wat zuut daë der nog good oet, en ze zegge dat e zoo krank is gewiies.11 Yeleu onzer lezers zullen zich ongetwjjfeld nog herinneren, dat voor een viertal jaren een jongmensch, A. Stork genaamd, die met vrucht te Delft gestudeerd had voor ingenieur, plotseling spoorloos verdween. Zijn naam is welbekend in geheel Nederland, voorna- meljjk in het njjvere Twente. Op verzoek zijner familie deed de politie al het mogeljjke om hem op te sporen. In de meening dat een ongeluk hem welligt in den bloei van het leven had weggerukt, werd de vaart van Delft naar 'sGravenhage geheel uitgedregd, maar men vond zijn lijk niet. Zjjn portret werd door de politie overal verspreid, maar eindelijk bloedde de zaak dood en de jonge man was en bleef weg. Thans lezen wij („VI. BI. v. Amsterdam") in een Amerikaansch blad van *1 Mei, te New-York verschij nend, („The Evening Post") onder het opschrift„De gril van een jeugdigen Hollander", het volgende berigt uit Grand-Rapids A. Sterk (hier is klaarbljjkeljjk bedoeld Stork), een bekwaam en wei-opgevoed jong Hollander, bevindt zich hier ter stede, van hem wordt een belangwek- ALLERLEI. "Van de aller*'z:ou<Ierliugst© combinaties, die men kan krjjgen, als men in eene Courant de rogels der advertenticn van lcoloin op kolom aclxter elkander doorleest, geeft Bet onderstaande een vermakeljjk overzicht. Weggeloopen Gevraagd Er wordt terstond gevraagd Te huur Voor eene oude dame Voor een prikje te koop Geurige Havanna's Uit de hand te koop Men verlangt een reiziger Een koetsier vraagt Tentoonstelling van Zooeven ontvangen Er wordt terstond gevraagd Koopje voor H.H. Onderwijzers Uitverkoop van De vinder van Heden overleed alhier in Opruiming van Eene melkgevende koe In een dépot van Thee De ondergeteekende heeft Bij een advokaat verlangt men De ondergeteekende maakt bekend H.H. Winkeliers worden Wordt eene knappe dienstbode een vlug loopende ezel eene gouvernante eene schoonmaakster met sterke springveeren beste Engelsche bokking van de P. G. een hulponderwijzer zes weken oud kraams tegen 1 Mei turf en bout Stukadoors gedurende 3 uren per week Tonmolens, Pompen, een fatsoenlijk burgermeisje gehuwde personen, Een onlangs nieuw gebouwd schip Een petroleumkar H.H. Notarissen het borduren goed verstaande kan terstond geplaatst worden Ontvangen Geldersche Worst Iemand, die bet scheren goed verstaat aan zijne begunstigers dat bij attent gemaakt op eene schoone collectie Een Notarisklerk onlangs geheel vertimmerd, loon 120,met bewassohing. om gebouwen van wandgedierte te zuiveren, van 't jaar 1746. wordt een jachthond gezocht, a 3,de Meter, voor jichtlijders, die met de wasch kan omgaan, aanbrengers genieten 25, versche mosselen te koop. in de Lutkerscbe Kerk. met 2 jaar garantie, eene zindelijke Baker. Vlechten, Krullen en Chignons, goed met de draaibank bekend, met of zonder kost. wordt te koop aangeboden, een boterhandelaar. tegen spotprijzen, vraagt vertaalwerk, een 2-jarige hengst, met muziek, op den leeftijd van 80 jaar. beden morgen is overleden, weegluizen, een goede pot kunnende köken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1