ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. I\o. 5692. Zaturdag II Mei 1889. 45ste Jaarg. B E R I G T. PATENTBLADEN. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 8 maanden is 1,80franco per post 1,60. ADVERTENTIÈN van 1—3 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. VERKIEZING LEDEN DER PROVINCIALE STATEN. Met eene sinds jaren ongekende belangstelling wordt de verkiezing voor de Provinciale Staten dit maal tegemoet gezien. In alle districten worden tegenover de aftredende liberale leden door de anti-liberale partijen candidaten gesteld. Het spreekt van zelf dat de liberalen in de eerste plaats op de aftredende liberale leden hun stem zullen uitbrengen. Doch ook al is men niet in allen deele het met de liberalen eens, ja zelfs al is men hun tegenstander in velerlei opzicht, men bedenke wel wien men zijn stem behoort te geven, men overwege eens en ander maal van wien de beste behartiging der provinciale belangen te wachten is, van den liberaal of van den tegen-candidaat. Het grootste gedeelte dei* aftredende liberale leden in de districten Middelburg, Goes, Tholen, Zierikzee en Sluis is gekozen, jaren geleden, in een tijd toen van de hedendaagsche partijverhouding nog geen sprake was. Zij zijn toen gekozen niet omdat zij liberaal waren, maar omdat zij om hunne betrekking, ervaring of kennis door liberalen en met-liberalen geacht werden de geschikste personen te zijn om de provincie te besturen, omdat zij meer dan anderen bekend zijn met polder- en gemeente-zaken, de onderwerpen die hoofdzakelijk bij de Provinciale Staten behandeld worden. Vriend en vijand zal van hen getuigen dat zij waardige, bekwame verdienstelijke mannen zijn. Toch zullen deze heeren, zoo bij uitnemendheid ge schikt de provinciale belangen te verzorgen, indien de wensch der anti-liberalen in vervulling komt, plaats moeten maken voor anderen. En voor wie? Inderdaad een eigenaardig verschijnsel mag het heeten de armoede aan candidaten bij de anti-revo lutionaire partij. Zij stelt tegenover de kundige aftredende heeren, mannen die, wanneer de politiek niet in het spel was, op enkele uitzonderingen na door niemand, ook niet door hftnne eigen geestverwanten, als geschikte can didaten aangeprezen zouden worden, mannen die zeker in bekwaamheid, ervaring en kennis de minde ren zijn der aftredende leden. Met aan lichtzinnigheid grenzende overmoed wor den tegenover de aftredende leden van Gedeputeerde Staten, candidaten gesteld van wie men de zekerheid heeft dat zij niet in staat zullen zijn de opvolgers dier heeren als leden van Gedeputeerde Staten te wezen, en wel terwijl men weet dat onder de reeds zitting hebbende anti-liberale leden der Staten geen genoegzaam aantal daarvoor geschikte personen te vinden is. Doch wat schaadt het, of Gedeputeerde Staten latei- niet tegen hun taak opgewassen blijken, of de zaken der gemeenten, polders en waterschappen door hen worden verwaarloosd of verkeerd bestuurd, wellicht tot groote geldelijke schade dier gemeenten en polders? Wat schaadt dat alles, als zij maar anti-revolutio nair zijn Kiezers van alle partijen, die in gemoede naar uw beste weten uw stem wilt uitbrengen, bedenkt uit welbegrepen eigenbelang dat de politieke richting der candidaten niet alles is, dat hun persoonlijke eigen e waarde uw stem bepalen moet. Legt de candidaten-lysten van beide partijen naast elkander, en vergelijkt de aanbevolene nieuwe candi daten met de aftredende leden. Voorwaar de keuze kan u dan niet moeilijk vallen. Mannen als de aftredende Gedeputeerden Heijse, Buteux, Snouck Hurgronje, Van Berlekom, Bijbau en Van der Bilt, als de heeren Hoogenboom enWagtho, zoovele jaren sieraden onzer Staten, als de heeren Van Ujje Pieterse, Van Teijlingen, Van Woelderen, Van Houte, Hammacher, Brevet en Bolle, allen ge acht en bekend om hunne kunde van gemeente- en polderzaken, behooren niet verwijderd te worden, voor grootendeels onbekende personen, wier namen men met verbazing als candidaten hoort noemen, die of vreemdelingen zijn in bet gewest, en onbekend met locale toestanden of door opvoeding of betrekking zeer zeker volslagen vreemd zoowel aan de theorie als aan de practijk van alle gemeente- en polder- belangen. Aan elkeen die het wel meent met de provincie Zeeland bevelen wij met de meeste vrijmoedigheid, doch tevens met aandrang aan in het kiesdistiict Middelburg de heeren J. P. I. BUTEUX. Mr. N. J. C. SNOUCK HURGRONJE. TH. VAN UIJE PIETERSE. C. J. J. A. VAN TEIJLINGEN. Mr. D. A. BERDENIS VAN BEüLEKOM. C. L. VAN WOELDEREN. District Goes Mr. J. C. R. VAN DER BILT. J. H. BIJBAU. District Tholen: Mr. T. A. WAGTHO. District Zierikzee: J. HOOGENBOOM Bz. J. H. C. HEIJSE. M. BOLLE Lz. District Sluis: I. VAN HOUTE. H. G. HAMMACHER. Mr. BREVET. Allen aftredende leden. Liberalenoofc in het district Zierikzee uwer aller getrouwe opkomst is noodig om ons de zege te verzekeren! Be tijd van telmisblijven is voorbijKwijt dus allen op Dinsdag 14 Mei U van dezen vaderlandslicvenden plicht -tinkten Met het oog op het aanstaande Koningsfeest op j Maandag a.s. en teneinde ons personeel ook in de ge- j legenheid te stellen daarvan te genieten, zullen j Maandag morton uiterlijk tot ÏO I ure dea voormiddags advertentien worden aangenomen. De Uitgevers, DE LOOZE WA ALE. Het HOOFD van het gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende TAPPERS, SLIJTERS, en alle PATENTPLIGTI- GEN, aangediend onder nos. 37—40 van Tabel XIV der Patentwet, dat de Patentbladen over het dienst jaar 1889/90 ter Secretarie der gemeente ingevuld gereed liggen en van heden tot en met DONDERDAG den löden MEI s.k. door belanghebbenden hunnen aanslag over dat dienstjaar hebben voldaan. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna dooi den Deurwaarder der Directe belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragt, welke beambte voor elk rondgebragt patent van de patentpligtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 9 Mei 1889. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaturdag den II Mei e.k., des namiddags te 3 uur op het Raad huis, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 10 Mei 1889. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Voorstel van B. en Weth. om Z. M. den Koning op den 12 Mei a.s. per telegram geluk te wenschen met Z. M. veertigjarig Koningschap. SlwcrtÊK. Aan de viering van het eeuwfeest der Republiek van de Vereenigde Staten, namen ook de afstammelingen der Hollanders deel, ouder anderen door een optogt, waarin zjj gekleed waren in de dragt hunner voor vaderen, die naar de. Nieuwe Wereld overstaken. In Nieuw-York alleen wonen acht duizend Hollanders en in de omstreken nog veel meer. @ngelanï>. Den hertog van Westminster beschouwt men als den rjjksten man in Groot-Brittannië, daar hij eigenaar is van een groot gedeelte van den grond, waarop Londen is gebouwd. Blijkens de laatste lijsten heeft hjj echter een vermogen van 192,000,000 glijden, zoodat er in de Vereenigde Staten 12 personen zjjn, die rjjker zjjn dan hij. Men schat nameljjk twee van de Astors, twee van de van der Bilts, twee van de Rockefellers, Flagler, Leiand Stanford en Jay Gould op een in komen van ƒ250,000,000 of hooger. Men moet hierbjj echter niet vergeten, dat het vermogen van den hertog door verschillende geslachten heen is geërfd, terwyl de Amerikaatsche millionnairs zelf hun geld verdienden of het van hun vader erfden. Gedurende 25 k 50 jaren is door twaalf famillies meer van de arbeidaopbrengst van de bevolking der Vereenigde Staten getrokken, dan het bedrag der oorlogsschatting, welke Frankrjjk aan Duitschland moest betalen. iDuUsthltiirö. Borl\in, 8 Mei. Het aantal werkstakers in de Westfaalsche kolenmijnen wordt op meer dan 30,000 geschat. Tot handhaving der orde zjjn, behalve twee bataljons infanterie, nog drie escadrons kurassiers naar de kolendistricten gezonden. In de Berlynsche dagbladen wordt algemeen eene tegemoetkoming van de eigenaars der mjjnen aanbe volen. Deze zouden dan ook meerendeels geneigd zjjn eene loonsverhooging toe te staan, maar tegen de ge- eischte vermindering van aen werktijd zjjn. Voor het overige dient dat de algemeene beweging in Duitsch land onder de arbeidslieden zich openbaart juist op de wjjze, als door de sociaal-democraten reeds tegen het voorjaar voorspeld was. Te Berljjn kwamen heden een zevenduizend metse laars by een om eene loonsverhooging van 1 mark 's daags te ei6chen en aan die vordering, als het noodig is, door eene werkstaking kracht bjj te zetten. Te Stettin, Munchen, Eisenacb, Neurenberg, Halle en in andere plaatsen zijn werkstakingen in gang en deels ook geëindigd by verschillende beroepen. Het bedenkeljjkste is de werkstaking in de steenkolenmijnen, daar hierdoor vele andere groote takken van n jjverheid ljjden. Van de zjjde der regeriDg wordt den eigenaren der mjjnen zooveel mogelijk toegeeflijkheid aanbevolen. Aangaande de werkstaking in Westphalen (zie ons vorig nummer) deelt men ons mede Gisteren, Woensdag ochtend te 9 uur, zjjn 2 batal jons van het 57e regiment infanterie uit Wezel te Schalke aangekomen. Eene groote vergadering van werkstakendo arbeiders had in den nacht van Dingsdag op Woensdag nabjj 'Gelsenkirchen plaats. De werkstaking neemt nog steeds in omvang toe. Zamenscholingen zijn van hooger hand verboden. In de mjjn Köningsgrube wilden de werkstakende arbeiders de machineriën vernielen, hetwelk echter door be ambten, met den geladen revolver in de hand, hun Werd belet. Bjj de mijn Graaf Moltke had, zooals reeds in een deel der oplage van ons vorig nummer vermeld werd, eene bloedige botsing tusschen militairen en arbeiders plaats, waarbjj 3 man gedood en 4 gewond werden. Om in de eerste behoeften te voorzien, is op verzoek en voor rekening van groote afnemers voor steenkolen te Amsterdam, aan hunne leveranciers verzocht, kolen uit België of Engeland aan te voeren. Hieraan is direct per telegraaf gevolg gegeven, zoodat nog deze week booten met kolen uit Engeland worden verwacht. Yerder ver neemt men, dat de Holl. IJzeren Spoorw.-M'j. aan de Duitsche spoorwegbesturen verzocht heeft, hare kolen wagens, die van bier naar verschillende mjjnen werden opgezonden, om kolen aan te voeren en thans doelloos aldaar staan, ledig terug te zenden. In de fabriek van Krupp is een deel der werkzaam- heden gestaakt moeten worden wegens gebrek aan kolen, en desgelijks in eenige groote fabrieken te Schalke. 9ja Graveuliay^e, 7 Mei. Een tragisch voorval had gisteren avond omstreeks 12 uur aan de Pavil- joensgvacht alhier plaats. Eene bejaarde vrouw, die kort geleden het zieken huis verlaten had, sprong in eene vlaag van krank zinnigheid te waterom haar te redden, sprong haar zoon haar na. Het gelukte aan voorbijgangers en politie om de moedor, hoewel bewusteloos, uit het water op te halen. Eerst daarna bemerkte men, dat er nog iemand in het water lag. Men trachtte ook dezen te hulp te komeu, maar te vergeefs. Slechts een lyk werd opge haald, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd. De moeder overleed heden ochtend. Op last van Z. M. den Koning bragt onze gezant te Parys aan President Carnot de gelukwenschen van Z. M. over met het mislukken van den aanslag. Kotterdam, 9 Mei. Dingsdag ontstond er op de stoomkanonneerboot de „Havik", aan de Nieuwe- haven, een geschil tusschen twee matrozen, dat zóó hoog liep dat oca in drift zijn mes nam en daarmede zjjn kameraad een steek iu de borat toe'oragt, ten ge volge waarvan deze naar het Ziekenhuis moest worden overgebragt en in den afgeloopen nacht is overleden. De verslagene was een jonkman van 25 jaar. Tilburg, 7 Mei. Aan het station alhier is gisteren plotseling overleden de heer C. A. van der Heyden, meelfabrikant te Heusden. ZEd. kreeg een toeval en was onmiddeljjk een lijk. Ter IVousaen, 8 Mei. Heusch waar, ik had van middag medelijden met onzen voorzitter en met de dienstmeisjes. Nu moet men. daar met de beste bedoe lingen de Raad haastig bij elkaar geroepen hebben, eerst Dingsdag middag werden de convocatiebiljetten rondgezonden; een speech na afloop der lezing van de notulen gehouden hebben, zóó blakende van geestdrift als dat bjj onzen burgervader slechts mogeljjk is en dan ja dan valt toch de heele boel in duigen en in plaats van prettige, opgeruimde gezigten, ziet men dan toornige blikken. Waarom de gemeenteraad van Ter Neuzen weigerde eene som van 100 uit te geven voor het feest, waartoe heel Nederland zich opmaakt het te vieren Och, de oorzaken werden zooals dat veel het geval is, geloof ik, verborgen. Daar was één liddat sprak dat er zonder hulp uit de gemeentekas toch wel feest zou gevierd worden nu dat gelooven de Burge meester en ik ook weleen ander lid wilde geen gelden uit de gemeentekas geven voor eenigjfeest; zelfs niet voor een bjjzonder feest, als dat wij nu vieren zouden. En of nu de Burgemeester al wees op het gedrukte formulier der gemeente-begrooting waarop die post voorkomteen post, die hier altijd met nihil prjjkt, en ofschoon er voor de jaarmarkt wel 110 wordt uitgetrokken, het hielp niets. Koeijenmarkt houden is heel wat nuttiger dan feestvieren was 't bescheid en ik dachtzegeljjken toch in één punt krek als een haar op elkander. De groote vraag wasaan wien zullen we de 100 geven; er circuleert reeds ceDe lijst en die zal genoeg opbrengen om ons muziekgezelschap Apollo te doen spelen en vuurwerk af te steken dus dat is onnoodig meende er weer een; een ander lid vroeg of, als zich nu een com missie vormde tot voorbereiding, die ook wat van die 100 zou krijgen, een ander, zeker denkende aan zjjne beurs, vroeg of die eventueele commissie ook nog rond zou gaan, wat de burgemeester ook niet wist, doch 't einde van 't lied was dat met 6 van de 10 stemmen besloten werd geen f 100 toe te staan om 's Konings 40-jarig feest hier ook eenigszius te vieren, 't Besluit speet mevoor den Burgemeester en de dienstmeisjes zooals ik zei, maar ook voor hetgeen er volgde, want twee van onze raadsleden, bepaald anders goede men- schen en jongens van de pret, werden nu zoo boos, dat ze nu ook geen telegram aan den Koning wilden zen den om hem geluk te wenschen, ja ik hoorde zelfs uit drukkingen, die deden vermoeden, dat ook die heeren, evenals ik graag feest gevierd hadden en de teleur stelling nog niet te boven waren. En de stemming beterde er volstrekt niet op bjj de behandeling van het tweede punt. En zie ik geloof dat dit de geheele boel, ook het feest bedorven heeft. Op ééne agenda feestvierensteenenpetroleum en rioleD, och doet het toch niet meer heer Yoorzitterl 't Gaat nietheusch 't gaat niet. Wanneer men het vooruitzigt heeft, met steenen te moeten gaan goojjen, viert men dan feest? En met steenen werd er gegooid. Al onze straten bjjna, moeten verstraat worden, en de kosten bedroegen 7500 k 8000. Daarvoor moest worden geleend en aan leenen hebben de meeste heeren hier een broertje dood, ook al is de zaak waarvoor men leent hoogst nuttig. Daarom begon men met alle posten de revisie te doen passeeren, hier in plaats van oude kejjen, klinkers, ginds in plaats van de geheele breedte der straat en voetpad, slechts bestratende ter breedte van 2 Meterdoch net doel werd bereikt en in plaats van 7500 zal bet werk nu heel wat minder kosten en 100 voor 't feest gespaard; de heeren hadden een goeden dag. Petroleummagazjjnen kun nen er komen aan den weg naar Hoek, plaats ia er voor 8waarvan reeds 2- zjjn uitgegeven de overige liefhebbers kunnen volgen. Yorseke, 9 Mei. In de vergadering van de vrij zinnige kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier is besloten geen twee maar vier candidaten te stellen voor de ver kiezing der Prov. Staten op 14 Mei a. a. en wel: Mr. J. C. R. van der Bilt, J. H. Bjjbau, beiden aftredende leden, J. Vereeke, burgemeester van Waarde en J. J. Ochtman te Goes. In de heden avond gehouden Raadsvergadering was berigt ingekomen van Dr. Geill te Krabbendjjke, dat by wegens drukke werkzaamheden zjjne benoeming tot tydelyk gemeente-geneesheer niet kan aannemen. (Deze benoeming heeft verleden week in eene niet- openbare vergadering plaats gehad.) Nu werd met algemeene stemmen tijdelijk tot dezelfde betrekking benoemd de heer Persant Snoep te Kapelle. Burg. en Weth. hebben nieuwe advertenties tot op roeping van sollicitanten voor genoemde betrekking geplaatst, waarbjj is vermeld, dat hier een ziekenfonds bestaat, hetwelk 1300 opbrengt. Tot het uitreiken aan alle schoolkinderen-van een portret van Z. M. den Koning op diens as. jubileum en de medewerking van ons Fanfarengezelschap, tot mogeljjke andere feestelijkheden werd met algemeene stemmen een crediet van 40 verleend. Daarna werd de vergadering gesloten. Goes, 9 Mei. Bij den gemeenteraad was inge komen een verzoek van het bestuur tot het bevorderen en regelen van volksvermaken om van gemeentewege het bestuur te steunen by het vieren van 's Konings 40-jarigen gedenkdag zjjner regering en tevens daarby een blyk te geven van bljjdschap over 's Konings herstel of althans van gemeentewege op den avond van 13 Mei eene gasverlichting voor het raadhuis te ontsteken. B. en W. zjjn van gevoelen dat de gelden uit de beurzen der feestvierenden moeten komen en niet ten laste van de belasting-betalende burgers. Daarom doen zjj het voorstel om hun college te machtigen de feest commissie de verzekering te geven, dat de goede be doeling zeer wordt gewaardeerd, maar dat men van meeniog is daartoe geen gelden te mogen afstaan nit de gemeentekas. B. en W. verzoeken den raad magti- ging om uit naam der burgery en van den Raad Z. M. Ïer telegram geluk te mogen wenschen met zjjn heuge- yk jubilé. De gemeente-begrootingen over 1888 en 1889 worden gewijzigd tengevolge der verleende bijdragen door het burgerlyk armbestuur in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen en wegens de verhoogde jaarwedde van den commissaris van politie. In weerwil van de gedrukte tijdsomstandigheden en den werkeljjk treurigen toestand van velen uit de werkende klasse, heerscht bjj velen zeer groote animo om op Maandag a.s. feest te vieren. Zoo zullen door onderlinge bjjdragen den bewoners der Lange Kerk straat, de Lange Vorststraat (2 hoofdstraten) het Papegaaistraatje en de Kaai in feestgewaad worden gestoken. Aan den optogt zal door menige vereeniging worden deelgenomen, terwyl door de majoor der d.d. schutterij voor het militaire gedeelte van het feest zal worden ge zorgd de 6chutters zullen n.l. paradeeren by welke gelegenheid de nieuw benoemde eerste en tweede luitenants J. Stigter en D. G. Taaien zullen worden ge ïnstalleerd. Klootiiige. Tot secretaris-ontvanger alhier is heden benoemd de heer J. van der Bilt van Charlois met 5 van de 7 stemmen. Ktipolle, 8 Mei. Menigeen meende dat de heer Oele, die verzocht had niet weder in aanmerking te komen voor voorzitter der anti-revol. kiesvereeniging, weder omgekeerd was de heer Oele was n.l. vroeger liberaal. Dit is evenwel niet het geval. De heer Oele beeft groote verpligtingen aan de familie v. d. Bilt, die hem steeds zeer protegeerde. En om nu niet in al te scheeve verhouding tot den heer v. d. B. te komen, bedankte de heer Oele als voorzitter. Een ander kon de advertentie onderteekenen. Maar de heer Oele bljjft anti-revolutionair. St. Maartensdijk, 9 Mei. Bjj de heden alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 82 stuks hoorn vee. De handel was niet bijzonder druk. Prjjzen werden besteed als volgtVoor jaarlingen van f 60—ƒ75; voor l'/j-jarige ossen en vaarzen van 90—/ 105; voor 2-jarige ossen tot ƒ160; voor vette koejjen 200. Vóór den aanvang der markt werd een landbouwer nog geboden voor een 21/2-jarige os 195. De heer P. A. ran Dishoeck, ambtenaar bij 's rijks directe belastingen alhier, is als zoodanig van de 2de tot de l8te klasse bevorderd. Er leeft in deze gemeente eene 83-jarige arme vrouw, wed. van K. Hengstmengel, die gedurende verscheidene jaren zamen met haar man in 's lands dienst heeft doorgebragt. ZameD maakten zjj ook den tiendaag8chea veldtogt mede, bjj welken togt zjj den dorstige landsdienaren in hare functie van marketen ster de gewone ververschingen aanbood. Wjj vragen alleen, waar zooveel blijdschap heerscht over 's Konings herstel en 40-jarige regering, zou daar niet een enkel kruimpje mogen toekomen aan haar, die jaren een van 'slandBleger onmisbare factoren was. Bruiiiisse, 9 Mei. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd besloten Burg. en Weth. een krediet toe te staan teneinde de armen en de school kinderen op 13 Mei feestelijk te onthalen. Verder werd den heer P. A. van Bloppoel eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school. Besloten is eene oproeping te doen voor eene onderwijzeres of een onderwijzer op eene jaarwedde van ƒ450. Zierilizee, 9 Mei. Z. M. heeft benoemd tot regter in "de arrond.-regtb. te 's Hertogenbosch, Mr. A. J. J. Baron van Styrum, thans regter in de arrond.-regtb. alhier. (Reeds in een groot gedeelte van ons vorig No. opgenomen.) WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rykskustverlichting te Westerschouwen, gedurende APRIL 1889. In 18 aftappingen werd 63.7 m.M. water verzameld, de Bannen ontvingen dus 1184820 M3. regen. Nacht vorst kwam driemaal, onweder eenmaal voor. Bijzonderheden vallen niet te melden. De waterstand Bteeg 0,095 M. Eerst in het heden ontvaDgen byvoegael tot de „Staatscourant" komt het Koninkljjk besluit voor, waarbjj aan verschillende gemeenten in Zeeland ter inrigting van het lager onderwjjs subsidie wordt toe gekend boven en behalve de vergoeding van 30 pCt. Het zjjn Burgh ad 200 Clinge ad 3800 Eede ad 300 Ellewoutsdijk ad 800 Heinkenszand ad 250 Nisse ad 850Retranchement ad 500 St. Philipsland ad 500Westkapelle ad 1700 en Zuiddorpe ad 400. Zierilsxee, 10 Mei. Onze verwachting ten op- zigte der Zierikzeesche Burgery om het Koningsfeest waardig te vierenis niet beschaamd geworden. De Commissiedie zich met deze taak heeft belast en daarvoor dank verdient, is in staat gesteld om datgene tot stand te brengen wat zjj op het oog had. Dat de ingezetenen op Zondag en Maandag de Oud- Holland8che driekleur zullen doen wapperen, behoeft geen aanbevelingen elk inwoner zal zeker met een oranje-insigne versierd zijn. Een aardig idee is het van de bekende Sigarenfabri kanten, de hh. de Kater Co., om op dien dag sigaren uit te reiken aan jongens van 14—16 jaar. Deze fabriek, waar ruim een 30-tal personen werkzaam zyn, geeft alzoo bljjk dat zij ook de jeugd wil in staat stellen van de feestvreugde te genieten. Bjj de op 9 Mei door het Dagelyksch Be stuur van het waterschap Schouwen gehoudene aan besteding van het leveren, verdeelen en storten van 4200 scheepston stortsteen voor de oeververdediging aan de districten Koudekerke, Flaauwers, Scharendjjke en Brouwershaven van dat waterschap, volgens bestek no. 134 bjj enkele inschrijving, eerst in 2 perceëlen en daarna in massa, is aannemer geworden van de massa de Bazalt-Maatschappij te Rotterdam voor 9889, als miuste inschrjjfster. In eene kleine Friesche gemeente stierf dezer dagen eene vrouw, die huishoudster was bjj haar broeder. Zjj bad 6edert tal van jaren zorgvuldig alle afgelegde boven- en onderkleeren bewaard en bjj de vodden ge daan. Na haar overlijden verkocht haar broeder deze verzameling, die niet minder dan 385 pond woog 3 ct. per pond. Men zal zich herinneren, dat eenigen tjjd geleden te Bozuni eene oude, kinderlooze vrouw stierf, in wier woning later ongeveer 40,000 aan geld werd gevon den. Het bleek vervolgens, dat zjj ook nog vrij wat vaste goederen had bezeten. Nu het op de verdeeling der niet onaanzienlijke nalatenschap aankomt, zijn niet minder dan ruim 180 erfgenamen komen opdagen. Zierikzee, 10 Mei. Gisteren avond hield de Vereeniging „Onderling Hulpbetoon" haro gewone jaarlijksche vergadering, die niet druk bezocht was. Uit de mededeelingen van het Bestuur bleek dat de Vereeniging steeds in bloei toeneemt; het ledental be draagt thans 457, terwyl 35 begunstigers de zaak steunen. De rekening over het vorige jaar sluit met een batig saldo van 1512,04, terwyl 1027,60 aan zieken werd uitbetaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1