ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5691. Donderdag 9 Mei 1889. 45s,e Jaar#. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. WEGEN en VOETPADEN. Provinciale Staten. Verschijnt D1NGSDA.G, DONDERDAG en ZATLTRDAG De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1.60. ADVE RTENTIËN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddag. 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee. Gelet op eene Circulaire van den heer Commissaris de9 Konings in deze Provincie van 1 Mei j.l. (Prov. blad No. 46). Brengt ter kennis van de Miliciens-Verlofgangers der ligtingen 1885 1886 1887 en 1888; dat zjj dit jaar tot den werkelijken dienst zijn opgeroepen en wel als volgt "Van. <1© ligtingen 1885, 18S6, 1887 ©n 1888. Het Regiment Grenadiers en Jagers, het le, 4e, 5e, 7e en 8e Regiment Infanterie, gedurende 13 dagen, op nader te bepalen tijdstippen, in de maanden October, November of December 1889, ten ware bijzondere omstandigheden er toe mogten leiden j die oproeping, voor zooveel het Regiment Grenadiers j en Jagers en het 4e en 7e Regiment Infanterie betreft, j in dit jaar achterwege te laten en met uitzondering van de manschappen, die voor het blijvende gedeelte der ligting 1888, tot in de j maand September aanstaande, onder de wapenen zullen j worden gehouden. Van <1© ligting 1886. Korps Pontonniers, le Comp., van 1 Julij—3 Augustus. Korps Pontonniers, 2e Comp., van 15 July—17 Augustus. Het 2e, 3e en 6e Regiment Infanterie, van 12 Augustus—14 September. Het le, 2e, en 3eRegiment Veld-Artillerie, le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e Batterij, van 20 Augustus 21 September. Korps Rijdende Artillerie, van 27 Augustus—30 September. Van cl© ligting- 1887. 4e Regiment Vesting-Artillerie, 5e Comp., van 13 Mei—14 Juny. Ie Regiment Vesting-Artillerie, le en 2e Comp., van 3 Juny—6 July. 9e 4 Juny—13 July. 3e en 7e 12 Augustus—14 September. 10e 26 Augustus—28 September. 4e en 6e 16 September 19 October. 2e Regiment Vesting-Artillerie, le en 6e Comp., van 3 Junij—6 July. 3e eu 5e 12 Augustus—14 September. 2e, 8e, 9e en 10e Comp., van 16 September—19 October. 3e Regiment Vesting-Artillerie, 6e en 7e Comp., van 3 Junij6 July. 2e en 4e 8 July—10 Augustus. 9e en 10e „29 Julij—31 Augustus. 3e en 5e „16 September—19 October. 4e Regiment Vesting-Artillerie, 5e Comp., van 13 Mei—14 Juny. 3e en 4e 3 Juny—6 July, le 17 Junij20 Julij. 13e 12 Julij—16 Augustus. 11e en 12e 15 Julij—17 Augustus. 2e en 9e 19 Augustus—21 September. 6e en 7e 23 September—25 October. Ligting 1886. Korps Genietroepen, (de Vestingtelegra fisten uitgezonderd), van 6 Augustus—7 September. 3e Comp. Hospitaalsoldaten, van 12 Augustus—14 September. Ligting 1887. Korps Genietroepen (de Vestingtelegra fisten uitgezonderd), van 1 July—8 Augustus. Korps Genietroepen, (de Vesting- telegrafisten), van 15 Julij25 July. Aan de bedoelde Miliciens-Verlofgangers wordt onder het oog gebragt, dat als zij in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, zij bij latere opkomst zoo veel langer in dienst zullen worden gehouden. Eindelijk worden zij gewezen op Art. 145 -der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, 7 Mei 1889. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. OPNEMING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op DINGSDAG den 28 MEI a.s. en volgende dagen vanwege de gemeente eene Algenieene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 6 Mei 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Paardenmarkt en Weekmarkt te Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee maken bekend dat de Paardenmarkt in dit jaar invalt op W oensdag den Juny a. s.en dat op dien dag tevens de gewone zal worden gehouden in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 6 Mei 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. BEK EN DM AK ING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bet door den heer H. M. DEN BOUWMEESTER, Houthandelaar, wonende in deze gemeente, gedaan verzoek om vergunning tot het in werking brengen eener Circuleerzaag, door middel van een windmolen, tot het zagen van hout (Houtzaagmolen) in zijne Houtloods, staande op den Visschersdijk, plaatselijk gemerkt Wijk D, No. 509, kadastraal bekend Sectie F, No. 647, waarvan openbare kennisgeving is geschied den 1 April 1.1., door den verzoeker is ingetrokken, en derhalve buiten beschikking zal blijven. Zierikzee, den 6 Mei 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, - J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Aan (le Kiezers in Zeeland De verkiezing voor de periodieke aftreding van 21 leden in de Provinciale Staten, is ditmaal, meer dan anders, van het hoogste gewigt te achten. In de vijf districtenMiddelburg, Zierikzee, Goes, Tholen en Sluis, worden door de anti-liberalen po gingen aangewend, om de liberalen uit het bestuur der Provincie te verwijderen en te vervangen door mannen, die, op eene zeer enkele uitzondering na, geene andere aanbeveling-hebben, dan deze, dat ze trouw en vast staan in bet geloof, zooals de woord voerders dit verstaan en opvatten. De belangen der Provincie, de kennis van water staats- en polderbelangen, en wat dies meer zij, ze worden eenvoudig op zij gezetze hebben bij deze verkiezing, voor de anti-liberalen, geene beteekenis hoegenaamd. Zij hebben met de benoeming hunner candidaten, aan wier goede trouw en regtschapenheid wij alle regt laten wedervaren, geene andere bedoeling, dan eene volgzame kudde te vormen, die niets anders te doen heeft, dan onze vertegenwoordigers, Mr. j. M00LENBURGH en Jhr. Mr. W. SIX, omdat die liberaal zijn, te vervangen door anti-liberalen. Dit is de grooteen grootsche taak, die den volgelingen is opge legd, alsof daaraan het wel of wee van onze Provin cie afhangt. Het moet den Kiezers, nu het bovengenoemde doel alleen de drijfveer der anti-liberalen is, bij eenig na denken in het oog vallen, dat de Provinciale belangen in groote mate zullen worden benadeeld en verwaar loosd,, indien inde hierboven genoemde districten de aftredenden worden verwijderdzes hunner zijn werk- zame, ijverige ©ri hoogst verdienstelijke leden van de Gedeputeerde Staten en allen munten uit door be kwaamheid, degelijkheid en veelzijdige kennis der zoo uitgebreide Provinciale belangen. Hunne adviezen voortaan te moeten missen, zou eene groote ramp zijn en niet nalaten de nadeelige en schadelijke gevolgen te doen ge'voelen voor onze provincie. Wij vertrouwen dat de Zeeuwen op 14 Mei trouw op hun post zullen staan, dat zij geen gehoor zullen geven aan kerkelijke drijvers, en dat zij, gedachtigaan hun zinrijk devies „Luctov et Emergo" in grooten getale ter stembus zullen gaan, en de zwakken onder hen zullen worstelen en ontzwemmen aan kerkelijken invloed en het leeren verstaan en begrijpen, dat bij de keuze voor leden van dé Staten alleen stoffelijke- en maatschappelijke- doch geen godsdienstige belangen op het spel staan. Kiezers! kiest daarom met groote meerderheid de aftredende leden in liet district Middelburg: J. P. I. Buteux. Mr. D. A. Berdenis van Berlekom. Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje. Th. van Uije Pieterse. C. J. J. A. van Teijlingeii. C. L. van Woelderen. in het district Zierikzee: J. Hoogenboom Bz. J. H. C. Heijse. M. Bolle Lz. m het district Tholen: Mr. T. A. Wagtho. in het district Goes: Mr. J. C. R. van der Bilt. J. PI. Bijbau. in het district Sluis 1. van Houte. IT. G. Hamniacher. Mr. Brevet. Nieuwstijdingen. 2'nïri«. De stand der beri-beri blijft te Atjeh voortdurend zeer gunstignieuwe gevallen komen niet voor en de Gouverneur heeft dan ook verzocht geen aanvullings troepen meer te zenden. Ook over den politieken toe stand is de Regering zeer tevredende loop dor on derhandelingen gaat naar wensch en de Sultan moet reeds met enkele hoofden onderwerping hebben aange boden onzerzjjds wordt echter verlangd, dat hij dit doet met al de hoofden der Kemala-party te zamen. Pai-ys, 6 Mei. De President der Republiek heeft ten 11 /a ure het Elyiée verlaten om zich naar het Champ de Mars te begeven, tot het openen der ten toonstelling. Het rijtuig van den President werd be geleid door kurassiers. De heer Carnot werd overal op ziju togt toegejuicht. Er was eene aanzienlyke menigte op du been. De straten waren getooid met vlfiggen. Ten 2 uren had officieel de opening der tentoon stelling plaats. De Minister-President Tirard sprak het eerst. Hjj zeide dat de aanvankelijk gekoesterde vrees, dat de tentoonstelling niet zou slagen, zich niet heeft verwezenlykt, dank zjj de medewerking van Frankrijk en het buitenland. De uitkomsten overtreffen de beste verwachtingen. De zoo gewaardeerde medewerking van het buitenland verhoogt den luister onzer tentoon stelling. De vreemde regeringen, boewei officieel geen deel genomen hebbende, hebben de pogingen der par ticulieren ondersteund. De Minister betuigde aan het einde zyner rede den vreemden regeringen dank. Wij zullen, voegde hy er by, de vreemdelingen met vreugde ontvangen. Wjj willen hun bewijzen, dat het Republikeinsche Frankrijk even gastvry als edelmoedig is, en dat het er prijs op stelt den arbeid te eeren. De heer Carnot nam daarna het woord. Weest ge groet, sprak hy, gij arbeiders der geheele wereld. De vreemdelingen zullen hier eene gastvrjje stad vinden, die zich gelukkig voelt hen in haar midden te zien. Zy zullen inzien wat de lasteringen, door blinden i hartstocht ingegeven, te beteekenen hebben. De Presi dent wees verder op de wonderbare geestkracht, waar mede Frankrijk zich opgebeurd heeft uit bittere be proevingen. Frankryk boezemt door zjjne loyauteit vertrouwen in het vindt lts zijne instellingen de kracht tot opwekking van den arbeid, tot verlevendiging van handel en nijverheid - - - - Het is in die grootsche feesten van den arbeid, dat de natiën nader tot elkander kunnen komen, elkaar kunnen leeren begrijpen, en dat de gevoelens van achting en sympathie moeten ontstaan, die niet in ge breke zullen blyven van gelukkigen invloed te zijn op het lot der wereld, door het uur te verhaasten, waar op de hulpbronnen der volken en de voortbrengselen van den arbeid slechts dienstbaar zullen worden ge maakt aan de werken des vredeB. Perrin, die het revolverschot op den President lostte, heeft verschillende straffen reeds ondergaan. Hij is gebleken een slecht ambtenaar te zijn, terwjjl zjjn geest niet altjjd normaal is. De President heeft aan de vrouw en de kinderen van Perrin hulp verleend. 23«lgic. De volgende verschrikkelijke gevallen van honds dolheid met doodelyken afloop meldt men van naby de Belgische grenzen: Een treurig voorval heeft zich in de kleine gemeente Schaffen bij Diest voorgedaan. Op den 6den Maart 11. werden daar 3 personen door een dollen hond gebeten, die later onder het gehucht Heinsbergen werd afge maakt. De aldus verwonde personen gingen daarna uit voorzorg naar St. Hubert in de provincie Luxem burg, teneinde zich daar te doen behandelen. Of ze de hun opgelegde verplichtingen niet voldoende hebben onderhouden, hiervan ia niets bekend, genoeg zjj het, dat voor 14 dagen bij twee der gebetenen reeds tee kenen van razernij zich voordeden en men het noodig oordeelde, hen in het hospice van Diest op te sluiten. Een van hen stierf reeds den volgenden dag, terwyl de ander 's nachts aan zjjne bewakers wist te ontsnappen, door op den zolder te vlugten en uit een 4 meter hoog raam te springen, waarbjj hij zich zoodanig aan een der beenen verwondde, door op een ijzeren hek teregt te komen, dat het vleesch er by flarden aanhing. In dien toestand en bjjna geheel naakt, terwyl de bruis hem uit den mond kwam, giüg hij door het veld, ge volgd door meer-dan 200 personen, in de rigting zijner woning, waaruit zjjne vrouw met hare vijf kinderen inmiddels was gaan vlugten. Niemand durido hem na deren. Woedond liep hij in zijne woning rond totdat hjj in den Damiddag ooder de vreeselykete folteringen overleed. Wat den 3den gewonde betreft, zekeren E. S., een veehandelaar. Reeds had men gehoopt, dat zich bjj hem de verschijnselen van dolheid niet meer zouden voordoen. Vrjjdag jl. kwam hjj echter van de Hol- landsche veemarkten thuis en gevoelde zich niet wel en reeds 's Zaturdags morgens bleek helaas, dat hij ook door razerny was getroffen, waaraan de ongeluk kige reeds 's avonds onder de vreeselijkste smarten overleed. - - De overledene waB vader van 7 jeugdige kinderen. 's Gravenlrage, 6 Mei. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin hebben heden den wensch te kennen gegeven, dat de fecsteljjke viering van Zr. Ms. 40-jarige regering, in plaats vau Zondag 12 Mei, door het gansche land op Maandag 18 Mei zal plaats hebben. De Hooge raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van een persoon te Oud-Vosmeer, door het bof te 's Hage tot 40 boete veroordeeld wegens jagtovertreding. Voor menschen die nog niet weten dat men tegen den wil van den regthebbende, om welke reden dan ook, een aoders huis mag binnengaan of daariu verbljjven diene tot waarschuwing, dat de off. van justitie bjj de Regtbank te 's Hage heden 25 boete vorderde tegen een timmerman te Leiden, die aldaar wederregtelij k eene woning van een zjjner knechts was binnengegaan. De man toch gaf voor, dat hjj niet wi9t zich aldus handelende aan huisvredebreuk schuldig te maken. 's Graveuliage, 7 Mei. De consul-generaal van Frankrjjk te Rotterdam, heeft bij vlejjend schrijven ter kennis van mejufvrouw C. M. Rantwijk te Scheve- ningen, gebragt, dat bij besluit van den President van de Fransche republiek, d.d. 11 February, haar is toe gekend de groote goudeD medaille le klasse, wegeDS bare zelfopofferende daad en moedig gedrag, aan den dag gelegd op den 21en November j.l., door in zee te gaan, ten einde den Franschen matroos Franijoia Personique, schipbreukeling van de „Ango" te redden. Het requisitoir van den officier van Justitie in de zaak van den gepensioneerden kapitein Willink Ketjen luidt om hem buiten vervolging te stellen. 't Loo, 6 Mei. II. M. de Koningin gaf Donderdag weer een blijk van Hare beminnelijke wyze van om gaan met Hare onaerhoorigen. De dochter van den concierge Avink werd Donder dag avond de bruid. H. M. had naauwkeurig geïnformeerd boe laat die plegtigheid gebeurde. Juist op tjjd, 's avonds 7 uur, kwam H. M. in neven staand vertrek dat door H. D. zorgen was groen gemaakt en verlicht en bood der jonge bruid een prachtige marmeren pendule met coupes aan. - GistereD, Zondag, heeft Z. M. de Koning voor het eerst na zjjne ziekte op de kamer der Koningin gedineerd met H. M. en de Prinses. Z. M. is Vrijdag jl. druk bezig geweest, zonder ver moeid te worden of daarvan later eenigen hinder te gevoelen. Na het teekenen van de officieele stukken heeft hij het groot aantal telegrammen van gelukwen- sching persoonlijk in ontvangst genomen. Vlissiug:©ii. Weder heeft een passagier aan boord van het stoomschip „Prins Hendrik" getracht zich het "leven te benemen door ter hoogte van Ostende uit het raampje van het privaat te springen. Men was er echter vlug bjj om hem te redden, wat dan ook gelukte. De man is iemand van ruim 50 jaar, en was niet door armoede tot do daad gekomen, want bij droeg nog geld genoeg bjj zich. Da passagiers roemden zeer de vlugheid waarmee de kapitein en de bemanning van de „Prins Hendrik" de sloep in zee en den drenkeling aan boord hadden. De drenkeling werd hier binnengebragt en per bran card vervoerd. Goes, 7 Mei. De vergadering van ingelanden van den polder de „Breede Watering bewesten Yerseke", gisteren gehouden, werd bijgewoond door 46 personen, zamen regthebbende op 79 stemmen. Uit het verslag aangaande den toestand des polders bljjkt dat die over 't algemeen zeer gunstig i9 met uitzondering van de Stelhoeve te Wemeldingewaar op 6 Nov. 1888 een oeverval heeft plaats gehad over eene lengte van 70 Meters. De vergadering zal te beslissen hebben over verdere plannen ter verdediging van den oever. Tot verbetering der suatie is veel gedaan, o. a. door ver laging van den sluisvloer te Wemeldinge. Nu de suatie zbo goed mogeljjk ismoet alle aandacht gevestigd worden op den oever aan de Noordzjjde. Daarvoor zal terstond noodig zjjn 84000, terwyl er nog een onder zoek moet worden ingesteld naar den toestand van den zoogenaamden Keldernol. Dit onderzoek zal in den aan staanden zomer plaats hebben door een helmduiker. Aan de Stelhoeve is de geheele oever onverdedigd, hetgeen een naauwlettend toezigt zal vereischen. Op j de eene plaats kwam eene geringe verdieping voor, waartegen eenige verzanding op andere plaatsen staat; j de voorjaarspeilingen geven geene ongunstige verschijn selen aan. De commissie voor de begrooting 1889/90 stelt voor j deze goed te keuren, maar wil tevens een post van j 1960 ter begrinting van een dijk schrappen. Na toe- j lichting door den voorzitter werd de post goedgekeurd. De heer J. M. Kakebeeke vindt een post van ƒ15000 voor onvoorziene uitgaven te veel. Ook deze post wordt goedgekeurd. Het djjkgeschot zal bedragen J 10 j per Hectare en de geheele begrooting in ontvang en uitgaaf 161814,93. De aannemer van de sluis te Wemeldinge had een verzoek ingezonden om tegemoetkoming in het door hem geleden nadeel. Reeds eenmaal had de directie de aannemiDgsom belangrijk verhoogd en nu kwam hjj -meedeelen dat bij in zjjne berekening zich verschreven had: in plaats van 1872 187,2. Met algem stemmen werd afwjjzeud op dit verzoek beschikt. Op 13 Mei zullen wjj feestvieren muziekop- togten, vuurwerk en zoo mogeljjk eene bedeeling aan de werkeloozen. Wat zullen die laatsten, met eene goed gevulde maag, van harte instemmen met het „Leve de Koning." Bij Kon. besluit zjjn benoemd bjj de d.d. schutterij te Goes, tot lste luitenant D. Stigter, than9 2de luitenant; tot 2de luitenant J. G. Talen, vroeger 2de luitenant bjj bet 8ste bataljon rustende schutterij in Noord-Brabant. ï?illa.u<l. Vrjjdag 1.1. had hier een droevig ongeluk plaats. Twee broertjes van 12 en 13 jaar hadden op de schorren onder die gemeente lamsooren gesneden. Door het opkomend water verrast, wilden zjj naar den dijk vlugten, waarbjj de oudste der beide knapen de 13-jarige A. H. v. O. van Hoogerheide in eene kreek viel en verdronk. Het ljjkje werd des avonds met laag water gevonden. De jongste werd gelukkig door Cornelis de Snoo met een bootje gered. Biruiuiss©, 7 Mei. LI. Zondag verloor onze ge meente een hoogst verdienstelijk burger. De heer A. van den Berge, in leven wethouder dezer gemeente, ontviel in den ouderdom van ruim vjjf en zeventig jaar aan zijne treurende familie en vrienden. Tal van jaren maakte de overledene deel uit van den gemeen teraad en bewees ook in andere betrekkingen gewig- tige diensten. Brouwershaven, 8 Mei. Gisteren avond had alhier eene bijeenkomst plaats, belegd door de sociëteit „Eensgezindheid", om te bespreken de viering van het a. s. 40-jarig Kroningsfeest van Z. M. onzen Koning in deze gemeente. Er werd voorloopig een programma opgemaakt,hetgeen bestaan zal in een optogt, onthaal schoolkinderen, bedeeling aan de armen, volks spelen en zanguitvoering, terwjjl voor de onderdeelen verschillende commission werden benoemd. Het Eere- Voorzitterschap werd aanvaard door onzen burgemeester Mr. A. D. H. Kolff. Verder zou het resultaat worden afgewacht van de pogingen van de Commissie van Finan ciën, die trachten zou bjj inteekenljjst, de noodige gelden bijeen te brengen enz. Zïorikzec, 8 Mei. Het aantal candidaten, dat zich voor het eind examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland heeft aangegeven, bedraagt zestien. In die commissie zijn, in de plaats van de heeren dr. A. W. van Campen en dr. J. J Couvée benoemd de heeren H. Snjjdere te Middelburg en dr. L. W. T. Wigman te Zierikzee. De rang van brigadier-titulair is toegekend aan de rijksveldwachters 3e klasse H. P. Hendriks te Rilland-Bath, C. van der Maas te Ellewoutsdijk, P. Buteyn te Grjjpskerke en J. Zoon te St. Maartensdijk. Als een zeer gunstig verschijnsel voor oester planters wordt thans reeds met zekerheid pit Bruinisse gemeld, dat de nieuwe oestergroei zich nu reeds ont wikkelt en duideljjk zigtbaar is. Dit beeft heel wat voor bij verleden jaar, aangezien verscheidene hoeveel heden toen niets gegroeid waren maar van de koude omkwamen. Den 6en January dezes jaars verlieten een 30tal personen de gemeente St. Jansteen om zich in Argen tina te vestigen. Als gewoonlijk deden eenigen tijd na hun vertrek allerlei geruchten in hunne vroegere om geving de ronde, waarin het lot der emigranten alles behalve gunstig werd genoemd. Dezer dagen nu zijn van twee der landverhuizers bjj hunne familiebetrekkingen brieven ontvangen. De eerste, een weduwnaar van ongeveer 40 jaar, die met eenig vermogeu vertrok schrijft uit Colon dat hjj, na onder weg op de boot van R. S. van Antwerpen veel te verduren gehad te hebben niet van het weer in Buenos-Ayres aankwam, zich al spoedig naar Colon begaf en niet ver van daar een boerderijtje kocht. Het gaat hem daar naar wensch. Het klimaat is hem niet hinderljjk. Verder deelt hij mede dat de ginter op handen is, dat die slechts twee maanden duurt en dat hij niet koud is. Hy verzoekt om bjj eventueel ant woord eenige kroot- en bietzaadjes in de enveloppe te doen. Ten slotte spreekt hjj het vertrouwen uit dat het hem wel zal gelukken in Zuid-Amerika een goed fortuintje te vergaren en dat hjj dan hoopt naar hier terug te keeren. De tweede brief van een ander, die zonder vermogen met vrouw en twee kinderen naar Argentina heentoog, begint met klagten over de onvoorspoedige reis en vermeldt het overlijden van een der kleinen. Toen de emigranten dien brief aanvingen, bevonden zjj zich te Aerrecifes, doch stonden zjj op het punt om naar buiten te vertrekken waar de man verwachtte fr. 125 's maands te verdienen boven kost en inwoning. Toch raadt de schrijver aan den geadresseerde niemand de emigratie naar Argentina aan te bevelen. Eerst op 15 Mei zal door de onderneming „Arie Smit" te Slikkerveer met het nieuw gebouwd stoomjagt „Thor VI" een dienst Willemstad—Dordrecht— Rotter- dan v.v. worden geopend. De 20 Btuks vrouwelijk Friesch rundvee, welke vanwege de Friesche Maatschappij van Landbouw waren bestemd voor de tentoonstelling te Windsor, zijn, nu de verzending geen voortgang zal bebben, allen te zamen tegen zeer hooge prijzen aangekocht door een Amerikaansch grondbezitter, om te worden bestemd voor zjjne veefokkerij in den Staat New-York. Onweêrsberigten. Gedurende het Maandag middag ten 3 ure te Tilburg gewoed hebbende onweder, sloeg de bliksem in de woning van den wever P. K., in de wyk Hasselt, waar door deze getroffen werd en onmiddelyk een lijk was. K. was een 27-jarig oppassend werkman en de kost winner zijner moeder, by wie hy inwoonde. In de gemeente Wonseradeel kwamen in zes dagen tyds niet minder dan drie hevige onweders voor. Bij dat van Zondag avond is de bliksem geslagen in de boerenplaats in gebruik bij J. L. Blanksma, onder Pingjum, door een arbeidersgezin bewoond. De schuur brandde geheel af. Met behulp van de Witmarsumer brandspuit is het woonhuis behouden. Het vee was reeds in de weide, en de schuur was nagenoeg ledig. Te Schettens sloeg de bliksem in de boerenhuizinge van J. B. Jansen, doch veroorzaakte daar geen brand. Eene vrouw schrikte zoo hevig, dat ze geheel verstyfd raakte en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Te Dreumel is Maandag middag de bliksem geslagen in het huis van Von Kesfel, dat geheel door den brand werd vernield. Zondag namiddag omstreeks 4'/2 uur i8 de bliksem geslagen in het huis van Putters te Looveer, waardoor eenige ruiten werden verbryzeld, een stuk uit het plafond werd geslagen en 4 kippen werden gedood. Te Doornenburg is de bliksem geslagen in het huis van Nuy, waardoor een gedeelte van het dak werd afgeslagen en een varken werd gedood. Een gebouw, toebehoorende aan het Arnhemsche Gasthuis op de Scherpekamp by Angeren, werd Maan dag namiddag eveneens door den bliksem getroffen, waardoor het geheel is uitgebrand. Zondag sloeg te 's Heeren berg de bliksem in het huis bewoond door den smid H. Briennen, hetwelk in korten tijd werd in de asch gelegd. Bjjna niets is gered. Alles wa9 verzekerd. Boven Franeker heeft zich Zondag een zeer hevig onweder ontlast, gepaard met hagelslag, terwijl de regen bij stroomen neerviel. In de kom der gemeente heeft de bliksem een boom gespleten. Ook is hij inge slagen in een huis aan de Voorstraat, zonder evenwel brand te doen ontstaan. De aangerigte schade is slechts gering. Te Kromvoort is tengevolge van het inslaan van den bliksem eene boerderij afgebrand. Te Pannerden sloeg de bliksem in eene schuur op de hofstede bewoond door den heer Reywer aan het Veer. De schuur werd met den geheelen inboedel in de asch gelegd. De nevenstaande gebouwen bleven behouden. Alles was verzekerd. Ingozonden Stukken. AAN DE KIEZERS OP NOORD-BEVELAND. Nog enkele dagen en gij staat wederom gereed ter stembus te gaan en eene keuze te doen voor de Pro vinciale Staten op 14 Mei a. s. De aftredende leden voor het district Goes zijn de Heeren Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerder voort, C. J. Huvers, Mr. J. C. R. van der Bilt en J. H, Bijbau. Van anti-revolutionaire zijde worden met de heide eerstgenoemde Heeren tegen over de beide laatsten aanbevolen Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford, Burgemeester van Axel en J. van Schouwen, wethouder te Wissekerke. Alzoo wordt het voorbeeld door de liberalen gege ven om tegenover de aftredende leden der tegenpartij geen candidaten testellen, door de anti-revolutionairen niet nagevolgd. Hebben dan de Heeren van der Bilt en Bijbau zoo slecht bun mandaat vervuld dat zij een zoodanige schandelijke achteruitzetting verdienen Wij gelooven het niet, ja wij weten het zelfs betel en zijn er van overtuigd dat die Heeren met alle kracht de belangen van ons district hebben voor gestaan en wij Noordbevelanders kunnen niet anders getuigen dan dat in het bijzonder ons lid, de Heer Bijbau, steeds met eere zijn mandaat heeft vervuld. Wat is dan toch de oorzaak dat men tracht die Heeren thans te doen wijken Ziedaar een vraag waarop in 't kort hel; antwoord kan zijn niets anders dan drijven. Drijven van be ginselen, die niet altijd beginselen kunnen genoemd worden, doch meestal ontaarden in blinden haat tegen andersdenkenden, aan wien men niets anders kan ten laste leggen dan dat zij geen blinde volgers zijn van Kuyper, die als Paus der doleerenden zoo gaarne allen aan zijn voeten zou zieu kruipen. En in dat werk vindt Kuyper hier op Noord-Beveland aanhangers. En wie zijn nu die tegen-candidaten In de eerste plaats Jhr. Quarles van Ufford, Burgemeester van Axel, wiens naam misschien eenigen klank moge jaehhen, doch die overigens een ons totaal onbekend man is, buiten ons district, woont en alzoo slecht onze belangen kan behartigen. In de tweede plaats en alzoo tegenover de Heer Bijbau staat J. van Schouwen, wethouder te Wisse kerke. Moet die wethouderstitel dienst doen om ook dezen naam eenige kleur te geven; dan zou men er allicht in zoeken dat de Candidaat zelf niet veel beteek ent. Wij laten het U zelf beoordeelen. Van Schouwen is landbouwer, en, zult gij vragen zeker een specialiteit in zijn vak Voor lien die een boerderij van pl.m. 50 gemeten met een 4tal personen, waaronder een drietal bijna versleten menschen goed bewerken zonder er om te geven dat het land schoon is, kan hij misschien als model dienen, voor anderen die vruchten wenschen te plukken valt dit misschien te betwijfelen. En nu zijn godsdienstig standpunt. Hij behoort zooals men zegt tot de Ethisch-Irenischen, is een vriend van den spiritisten voorganger Ds. Huet en heeft naar velen uwer zeker nog wel bekend is eenige jaren geleden een hoekje geschreven over de algemeene verzoening tegenover de leer der verkiezing, waaruit blijkt dat hij het eerste is toegedaan. Is hij alzoo in dezen tegen de leer van Kuyper, te onbegrij pelijker schijnt het daarom hoe zoo iemand zich aan het program van actie, een Kuyperiaansch stuk, kan onderwerpen. Of neemt men het met de beginselen hij die partij zoo nauw niet No'ordbevelanders, ge ziet het wat men met U voor beeft en waar drijvers U trachten heen te voeren. Zult ge aan die lieden U aansluiten en vergeten wat uwe oude afgevaardigden van der Bilt en Bijbau voor U hebben gedaan Wij hopen het niet en wij roepen U toe, komt met ons op 14 Mei ter stembus en doet er met eere weder uitkomen de aftredende leden VAN DER BILT en BIJBAU. Eenige Noord-bevelandsche Kiezers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1