ZIER HE NIEUWSBODE. No. 5688. J 45s,e aarg. Donderdag 2 NI ei 1889. KENNISGEVING. KENNISGEVING." Jaclil- en Vischacten. TKLhü II AM MEN. Verschijnt DINGS DAG, DONDEBDAG en ZATURDAG De pnjs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.00. ADV B RTENTIËN, ran 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags roormiddags 10 ure beaorgd woraen. Qroott litter wordt naar plaateruimte berekend. BELASTING OP DE HONDEN, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- jukzee maken bekenddafc het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1889, op heden door hen ia opgemaakt en van den 2den tot den 16den Mei e.k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kannen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 30 April 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Üoliiei* van den Ilooldclykeii Om slag1 voor den dienst 18Ö9. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1889, op den '26aten April jl. door de Gede- Euteerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van eden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ougezegeld papier. Zierikzee, den 1 Mei 1889. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zjj, die voor het sei zoen 1889 1890 een Jagt- of Vischacte verlaDgen, zich tiaar toe ter Gemeen le-Secretarie behooren aan te mel den en dat zjjdie ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te be komenaldaar zullen moeteu overleggen de bewijzen van toestemmingdoor eigenaars van de viscbwaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit, die aanvragen zoo spoedig mogelyk te doen, opdat ieder in tjjds van zjjne acte zal kunnen voorzien zjjn. Zierikzee, den 1 Mei 1889. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. De aanstaande Staten-verkiezingen. De liefelijke Meimaand, die sints eeuwen reeds zoo menig dichterlijk gemoed ontvonkte en tot de schoonste lofzangen de gewaardeerde stoffebood, heeft er ons -aan gewend op teleurstellingen voorbereid te zijn. Guur en koud was niet zelden de heerlijke Bloeimaand, en menigmalen vernielde haar kille adem de bloesemknoppen,, die vóór haar komst tot ontwikkeling waren gebracht en de heerlijkste ver wachtingen deden ontstaanDit jaar belooft de 1ste Meidag goed. Heeft de wetgever misschien ook aan de heerlijke Meimaand goede verwachtingen verbonden, toen hij bepaalde, dat de gewone verkiezingen voor leden der Provinciale Staten op den tweeden Dinsdag in de maand Mei zouden plaats hebben Heeft hij misschien gemeend, dat de kiezers dan in liefelijke eendracht zich alleen door warme belangstelling voor de alge- meene zaak zouden laten leiden? dat ook op dit gebied de schoone bloesems zich tot heerlijke vruchten zouden ontwikkelen en rijpen, onder den verwar- menden invloed van de liefde tot liet vaderland, van de zucht tot bevordering van den bloei en de welvaart van het Nederlandsche Volk? Zoo de wetgever zich iets van dien aard heeft voor gespiegeld, dan hebben zijn verwachtingen zich evenmin ver wezen tlij kt als de droomen der dichters altijd zijn uitgekomen. De kille adem van de partijzucht blies over de velden en stuitte veel in zijn ontwikkeling deed menige veelbelovende bloesemknop afvallen en sterven In scede van de gewensehte eendracht, die ver schil van meening niet uitsluit, maar onderlinge waardeering tot voorwaarde heeft, heeft de partij schap hét hoofd opgestoken en waar slechts liefde voor de algemeene zaak den doorslag geven moest, wordt enkel naar partijbelang gevraagd. Een felle strijd staat ons ook nu weder te wachten, een strijd, te heviger, omdat de toeleg mislukt is, om met één slag én de Prov. Staten èn de Eerste Kamer »om" te zetten. De verkiezingen moeten dus op de gewone wijze, in de bestaande districten plaats hebben, voor de aftredende helft der leden. Bij de mededeeling in de Tweede Kamer, op een vraag van den beer van Asch van Wijck, naar de bedoelingen der regeering met de herziening der Provinciale kiestabel, beklaagde de Minister van Binnenlandsche Zaken zich over den langen duur van het onderzoek in de Staten-vergaderingen en maakte de opmerking »dat men bij de beoordeeling van die tabel wel eenigszins over die tabel beeft beengezien en daarbij tevens bedoelingen aan de Regeering heeft toegeschreven, waaromtrent zij het op prijs stelt te doen uitkomen, dat zij meent nimmer aanleiding te hebben gegeven tot dergelijke onderstellingen als hier en daar gemaakt zijn." Aan wie de schuld? mag men hier vragen. De onderstellingen, die bieren daar gemaakt zijn, waren een gevolg van de uitingen der misschien al te ijverige en al te voortvarende vrienden en verdedigers der tegenwoordige Regeering (men denke slechts aan het Venloosch Weekbladdie het onomwonden uitspraken, dat de bedoeling geen andere was, dan om de meer derheid der Eerste Kamer te verplaatsen en met die der Tweede Kamer te doen overeenstemmen. Indien de Regeering die bedoeling niet had, dan had zij wat minder sober in haar toelichting moeten zijn, dan had zjj hare, van die barer geestverwanten afwijkende be doelingen moeten doen kennen, alsdan zouden ook de gewraakte onderstellingen achterwege gebleven zijn. Geen vrienden van napleiten, moesten wij toch even bij het zoo even besproken punt stil staan, omdat daardoor de houding bepaald wordt, die wij bij de aanstaande verkiezingen hebben aan te nemen. Mocht men ons nl. die regeeringverklaving voorhouden, om ons te doen gelooven, dat de tegenpartij geen booze plannen heeft, dan lette men er wel op, dat bij de verkiezingen, niec de regeering aan het woord is, die zoo gematigd sprak. De leiding der verkiezingen berust juist bij die al te voortvarende vrienden der Regeering, die verder willen gaan, dan zij hen schijnt te willen volgen, die geen ander doel voor oogen hebben dan de Staten en door de Staten de Eerste Kamer »om" te zetten. Waarom Is de Eerste-Kamer vijandig opgetreden tegen bet Kabinet? Immers neen. Met groote welwillendheid is zij het Ministerie te gemoet gekomen. Van waar nu in eens die gejaagdheid, om die welwillende Kamer, door een volgzame Kamer te veryangen? Wat kan daarvan anders de reden zijn, dan dat men beoogt, de gematigde houding, waarbij op de medewerking der Eerste Kamer, mocht gerekend worden, te laten varen Dat men maatregelen verlangt door te voeren, eene richting aan het landsbestuur denkt te geven, waarvoor slechts partij gen ooten kunnen gewonnen worden En indien niet de Regeering zóó wil, maar de machten, waarop zij steunen moet, haar daartoe drijven zullen, zal dat dan niet in hooge mate verderfelijk zijn voor land en volk Het om" zetten der Staten zal niet alleen het >om" gaan der Eerste Kamer tengevolge hebben. Ook de Gedeputeerde Staten zullen een herschep ping ondergaan. De gevolgen da&rvan laten zich kwalijk berekenen. De Gedeputeerde Staten hebben een hoogst belang rijken werkkring, die met de staatkunde niet of slechts in een zeer verwijderd verband staat, maar die veel kennis, vooral veel ervaring vereischt. Die taak zal bij het omgaan der Statenvergadering in verschuilende provinciën noodwendig aan minder kundige personen moeten worden toevertrouwd, en in ieder geval zullen de maunen naar het hart der nieuwe meerderheid alle ervaring missen. Welk be lang, tenzij het partijbelang kan daarmede gediend worden? Wij moeten op grond van een en ander onze geestverwanten met vollen nadruk aanbevelen bij de aanstaande verkiezingen trouw op hun post te zijn, zich nauw aaneen te sluiten, en kleine meenings- verschillen ter wille van een krachtige samenwerking ter zijde te stellen. Ook daar, waar de kans op zegepralen gering is of niet bestaat. Men mag toch niet vergeten, dat men staat tegen over een bondgenootschap, dat met volharding in ééne richting voortwerkt. Willen wij ons niet laten overvleugelen, dan moeten ook wij evenzeer, in trouw aan onze beginselen, met onze geestverwanten ééne lijn trekken. Toch moge onzerzijds ook bij den aanstaanden strijd in bet oog gehouden worden, wat bij de be handeling der Provinciale kiestabel zoo helder en klaar in het licht is gesteld, dat van den werkkring der Provinciale Staten de behartiging van het gewestelijk belaug de hoofdzaak is, en dat derhalve de gewestelijke belangen in verband met de plaatse lijke omstandigheden den doorslag moeten geven. Wij kunnen overigens den strijd met kalmte voeren. De tijdelijke tegenspoed behoeft ons niet den moed te doen verliezen. Onze beginselen toch zullen, wie weet hoe spoedig reeds, weer de bovenhand moeten hebben, omdat bet de eenige beginselen zijn, die bruikbaar zijn in ons land en in onzen tijd, daar op die beginselen bet gebeele maatschappelijke en Staat kundige gebouw van den tegenwoordigen tijd berust. Nieuwstijdingen. 2nïri«. Batavia, 27 Maart. Uit Atjeh meldt men aan de »Sumatra-Courant", dat Toekoe Neq Radja Moeda Setin, hoeloebalang van Marrassa c. a., vergezeld van 400 zijner gewapende volgelingen en met het hem toe gekende ridderkruis van den Nederl. Leeuw op zijne fiere borst, te Lampanas eene ontmoeting heeft gehad met het nog immer invloedrijke sagihoofd der XXLI nioe- kins (ToeDgkoeh), hetgeen alleen goed teeken te be schouwen is, wijl dat, sagihoofd tot dusver alle aanraking met ons vermeden heeft. Slaagt T. Neq er in, dat hoofd voor on9 te winnen en onder ons gezag te brengen, dan is de pacificatie van die moekiins verzekerd en zal de uitgeweken bevolking dier onderafdeeling voor het grootste gedeelte in haar uu verlaten kampongs terug- keereo, welke thans in een toestand van woestenij dreigen te verkeeren. Paoglima Polim heeft op de door hem gevraagde zamenkomst met Toekoe Neq aan deze vergiffenis ge vraagd voor vroeger onregt en zjjne hulp ingeroepen bij voorkomende gelegenheden. Verder was niets van hem vernomen. £1 inertie. Now-York, 30 April. Gisteron was de beurs alhier gesloten, alles vierde feest, het feest van Amerika's onafhankelijkheid. President Harrison ging met het heole Ministerie scheep te Elisabethport, om eerst de vlootschouwing bij te wonen en daarna in de .baai van New-York te lauden.^Aan de maritieme parade namen 500 groote en kleine schepen deel. De burge meester van New-York ontving, met het feestcomité, den President, waarna een lunch plaats had, waarbij een door Washington gebruikt servies dienst doet. Gisteren avond werd het reusachtige bal gegeven in den Metropoli tan-schouwburg, waarvan reeds zooveel is gewaagd. De kaarten tot dit bal werden gisteren zelfs met 500 p. st. betaald. Heden heeft de feestviering een kerkelijk karakter, althans des voormiddags. Heden namiddag zal eene wapenschouwing gehouden wordeo, waarbij o.a. 37,000 schutters zullen defileeren voor President Harrison. Heden avond groot banket in den Metropo'.itan- echouwburg van 800 couverts 3 p. st. Tot slot vuurwerken, die verschillende tafereelen uit het leven van George Washington zullen voorstellen. Morgen heeft een optogt plaats, die twintig mjjlen lang zal zijn. Daaraan zal dan ook door 80,000 personen met 150 muziekkorpsen worden deelgenomen. De stedelijke Regering heeft kostelooze tribunes doen opalaan, omdat de prjjzen on de particuliere tribunes fabelachtig zjja opgedreven. Niemand ter wereld misschien geeft meer geld aan telegrammen uit dan Chan Yen Woon, de Chi- neesche gezant te Washington. By vertelegrapheert, volgens de Amerikaansche bladen, gemiddeld niet minder dan 1000 dollars 2500) per week. De diplomaat gebroikt een bijzonder cijferschrift, dat extra betaald moet worden, en wel met 4 dollars per woord. Een enkel berigt over de ongeregeldheden in Mil waukee kostte hem onlangs 2000 dollars. De tele grammen gaan eerst naar Hfi vre, van daar naar Aden en vervolgens, door de Roode Zee, over Hindostan en Siam, naar Peking. JFrawftrijjft. De gemeentelijke Commissie voor de tentoonstel- lingsfeesten te Parjjs beeft bseloten 400,000 fra. uit te deelen aan de armen. t, Vereenigde Vergadering der Staten- Generaal, OP DINGSDAG 30 APRIL, TEN 3 URE. VoorzitterBaron Schimmelpenninck v. d. Oye voorzitter der Eerste Kamer. Alle tribunes zijn vol; alle ministers zjjn tegen woordig. De leden van den Raad van State, de hoofden van vreemde gezantschappen wonen de vergadering by. De Voorzitter opent de vergadering. De griffier der Eerste Kamer leest de notulen der vorige vergadering. Deze worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat hij zonder resumtie aan het besluit der vorige vergadering uitvoering heeft gegeven. De griffier leest voor de koninklijke besluiten van 25 en 29 April, betreffende de bijeenroeping der vereenigde vergadering voor de behandeling der daarin vermelde voorstellen. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Mackay) zegt in hoofdzaak hierop: Toen op 3 April werd besloten dat het geval, bedoeld in art. 38 der Grondwet, aanwezig was, liet zich geene verbetering van den toestand voorzien. Sedert is er meer beter schap ingetreden. Toch meenden de geneesheeren, dat de krachten nog in meerdere mate moesten terugkeeren, wilde Z. M. het werk hervatten. De Raad van State besloot daarna de Kamers bjjeen te roepen tot behan deling van voorstellen omtrent het regentschap. De ministerraad vroeg aan de geneesheeren eene nadere verklaring omtrent 's Konings toestand, cn of Z. M. de regering kon waarnemen, waarop de geneesheeren antwoordden, dat de beterschap, die zich voordeed, zoo danige vorderingen beeft gemaakt, dat zij meenden, dat Z. M. zijne gewone werkzaamheden kon hervatten. Van deze verklaring, een lichtstraal in de sombere dagen, werd aan den Raad van State kennis gegeven, die meende dat onverwijld een voorstel moest worden ingediend om te verklaren dat het geval, bedoeld in art. 38 niet meer aanwezig was. Vandaar het koninklyk besluit van 29 April. Daartoe gemagtigd,door den Raad van State, stelt de ministerraad voor te verklaren dat het geval heeft opgehouden te bestaan. Met vreugde maakt de ministerraad dit besluit bij de Kamer aan hangig, onder dankzegging aan God dat Z. M. de krachten herwonnen heeft om zijne werkzaamheden te hervatten, een feit dat zeker met bljjdschap door allen zal worden vernomen. Ten slotte deelt de minister mede, dat hy heden van het Loo het volgend telegram heeft ontvangen„De zoo bjjzonder gunstige herstelling van Z. M. bevestigt zich van dag tot dag meer en meer. Dr. Vinkhuijzen." De Voorzitter Ik dank den minister voor de ge- wigtige en verblijdende mededeelingen omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, die met de grootste belangstelling door de Staten-Generaal zjjn vernomen. Het voorstel wordt verzonden naar de afdeelingen, die alsnu worden getrokken. (Zie Telegram). Uit particuliere bron vernemen wij nog het vol gende omtrent 's Konings toestand. De ODgunstige verschijnselen der ziekte, waaraan Z. M. sedert weken leed, zjjn plotseling geweken, niet slechts gedeeltelijk maar geheel. De geneesheeren des Konings verklaren eenparig, dat deze plotselinge ge nezing schier eenig in hare soort ia. Natuurlijk is, door de overspanning der laatste weken, des Konings ligebaam nog zeer zwak, maar de geest is integendeel zeer helder. Voortdurend onderhoudt de Koning zich met de Koningin over allerlei onderwerpen en ver maakt zich met de levenslustige Prinses. Bei'ifon op Zooin, 29 April. Op 3 Mei a.s. zal in het Volkspark alhier worden overgenomen en onthuld het door de leerlingen en leeraren der R. H. B. S. aan de gemeente aangeboden gedenkteeken ter her innering aan het 75jarig feest van Neerlands onaf hankelijkheid. clburg, 30 April. Heden is alhier in tegenwoordigheid der familie Kakebeeke de eerste steen gelegd der alhier op te rigten stoommcelfabriek van genoemde firma. De heer J. H. Hanninck, architect van het gebouw hield eene toespraak, waarin hy o. a. mededeelde dat het gebouw ruim 25 Meter hoogte zal verkrijgen en nog ruim 4l/j millioen steenen zullen benoodigd zjjn. De werklieden, die onmiddelijk daarna de werzaam- heden voortzetten, werden heden avond teestelyk onthaald. Yerscke, 29 April. Bij het heden gehouden laatste gedeelte der -verpachting van de oesterbank alhier zjjn voor zaaigronden weder zeer hooge prijzen besteedenkele perceelen gingen verre boven de pacht sommen vau 1882. In het geheel werden heden verpacht 37 perceelen voor eene totaalsom van 24,659in 1882 golden deze slechts 22,436, du9 heden ƒ2223 meer. Voor al de thans herverpachte perceelen, goed en slecht, alle te zamen, besteedde men in 1882/149,959 en nu 102i564, dus ditmaal 47,395 of -/3 gedeelte ongeveer minder. Sommige zaaiperceelen haalden heden fabuleuse prijzen, hetgeen met het oog op den algemeenen toestand der oestercultuur te betreuren is; wat toch zal inen denken van de klagten over algemeene malaise, hoofdzakelijk het gevolg van te hooge pacht sommen, als men nog veel hooger prijzen ziet besteden dan voorheen? Brixiuïsse, 29 April. In de vergadering der Liberale Kiesvereeniging alhier werd tot lid van 't be stuur gekozen de Heer VV. Jumelet Mz. Tot afgevaar digden ter vergadering der Centrale Liberale Kiesver eeniging werden gekozen de Heeren J. van Vessem J.Cz., J. Elenbaas en A. van Popering Mz., terwjjl de Heer W. Jumelet Mz. als lid van het Centraalbeatuur aangewezen werd. Met algemeene stemmen werd den afgevaardigden opgedragen de aftredende leden der Provinciale Staten, de Heeren Heyse, fioogenboom en Bolle op nieuw als zoodanig op de algemeene verga dering voor te stellen. Elltei-zee, 29 April. De afdeeliDg „EUemeet en Eikerzee" der Centr. Lib. kiesvereeniging van het Hoofd kiesdistrict Zierikzee heeft in hare gehoudene verga dering als candidaat voor de a.s. verkiezing van leden der Prov. Staten, de aftredende leden opnieuw verkozen, terwjjl als afgevaardigden naar de algem. Cent. verga dering tot het stellen der Candid, voornoemd, werden I benoemd de heeren M. PoldermanB, Corns, van Wouwe en H. Hanson. Vervolgens werd het periodiek aftredend lid, de heer M. Poldermans met algemeene stemmen tot 1 bestuurslid herbenoemd, Nieuwerkerk. In het lokaal van den heer j Lokker had Dingsdag avond de aangekondigde meeting plaats der anti-revol., waarbij de H.H. Karres en van Bueren als sprekers optraden. Nadat de heer Mulder j van Zierikzee met gebed de vergadering geopend had i en de talrijke aanwezigen had welkom geheeten en nog had meegedeeld dat er gelegenheid tot debat zou zjjn, maar alleen een debat op beginselen en niet op perso nen, trad de heer Karres op om de beginselen der a.-r. partij te verdedigen en haar stichter iu zijn werkzaam leven te schetsen. In de eerste plaats bragt hij ons op 23 Mei 1876 naar de duinen by 's Gravenhage om daar I in den geest tegenwoordig te zjjn bij de begrafenis van den grooten Groen van Prinsterer. Vele groote mannen waren tegenwoordig en velen deden daar hunne stem hooren om de daden van Groen te verheerlyken. Zoo ging hy Groen na iu zijn leven en schetste hem als I den onvermoeiden strijder voor zjjne beginselen. Ia j deD loop der tijden, door aanraking met beroemde Nederlanders, door ernstig en naauwgezet onderzoek, was hij geworden wat hij werd. Toen de wet op het lager onderwijs in 1857 door de Volksvertegenwoordi ging was aangenomen, nam Groen zijn ontslag als Volksvertegenwoordiger. Die wet, vooral art. 23, over de opleiding tot christelijke deugden, viel niet in zyn smaak en trachtte hij door woord en geschrift zijne denkbeelden ingang te doen vinden bij het Neder landsche volk. Voor Tnorbecke was in Groen's sterf jaar een eerzuil van metaal opgerigt, maar Groen van PrinBterer had zich een eerzuil gesticht in de harten van de geloovige Nederlanders. Na zijn dood werden zjjne beginselen neergelegd in het bekende Program. Hier werden door den Bpreker een drietal artikels voor gelezen en verklaard om daarbij duidelijk te doen uit komen wat de party eigenlijk wil. De bekende grieven tegen de liberalen, vooral in zake godsdienstloosheid der openbare school, schoolbouw enz. werden ter sprake gebragt. Zoo eindigde de heer Karres zjjne rede, waar van wjj moeten zeggen, dat zij schoon was. Na eene kleine pauze trad de heer van Bueren opdie begon met te zeggen dat de liberale partij mannen heeft, voor wie bjj achting koestert; de dragers der liberale beginselen konden uitstekende menscben zjjn, de begin selen zelf vonden in sprekers oogen geen genade. Ze werden als rampzalig voor het volk geteekend. Hoeveel sympathie hjj ook gevoelde voor het liberalisme, daar waar het de wetenschap op zoo velerlei wijze dient en veel aan bet licht bragt wat anders verborgen was, toch was het hoog tijd dat het regeren en tyranniseeren der liberalen een einde nam. Dat de kerken leeg, do kroegen enz. vol waren lag aan de liberalisten dat de schuld van ons land zoo groot was in tegenstelling van vroeger, toen wjj aan andere Staten leenden, aan ■wien andera de schuld dan aan de liberalen Den naam zijner partij verklaarde hjj en deed uitkomen, dat zjj er naar streeft, de hinderpalen door de liberalen io den weg gelegd, uit den weg te ruimen. Daarom vooral bjj de verkiezingen naar mannen uitgezien, die van die beginselen doordrongen zijn en vooral weg met de godsdienstlooze school. De Prov. Staten om en daarna van zelf de Eerste Kamer, dan eerst kan de tegenwoordige Regering zich vrij ontwikkelen en wordt zij niet in hare planuen gedwarsboomd en tegenge werkt. Nadat genoemde heer geëindigd was, trad de Heer Karres nog eens op ooi het zamengaan met Rome te verdedigen. Beide partjjen dienden ten minste één God, terwijl de liberale partij dit niet doet. Aan het debat nam niemand deel, alleen een paar heeren wis selden met dezen spreker een paar woorden en gaven op dat zjj lang niet in alle opzigten met de sprekers instemden maar de gave misten om met de sprekers te debatteeren. De Heer Mulder dankte de sprekers en maakte be kend, dat de anti-rev. kiesvereenigingen te Zierikzee en te Bruinisse tot candidaten voor de aanstaande ver kiezing der Prov. Staten hadden geproclameerd de Heeren Waij, notaris te Zierikzee; Hage, dijkgraaf van het Waterschap Bruinisse en C. van Westen l'z., land bouwer te Nieuwerkerk, waarna deze vergadering met dankzegging gesloten werd. Zierilczee, 30 April. Dat er in onze stad nog Bteeds politiek leven bestaat bewees de groote opkomst ter vergadering van de Liberale Kiesvereeniging, gisteren avond alhier gehouden. Tegenwoordig waren 61 stem-uitbrengende leden. Nadat de notulen der vorige vergadering en de rekening over het afgeloopen jaar waren goedgekeurd, werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid, in plaats van Mr. J. Moolenburgh, die thans niet her kiesbaar was. Bjj de tweede stemming werd als zoo danig gekozen de heer D. B. P. Zuurdeeg, die deze betrekking op zich neemt. Door het Bestuur waren voorgedragen de HH. Miiller en Lechner. Als candidaten bjj de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten werden met algemeene stemmen gesteld de aftredende leden, zijnde de H.H. J. Hoogenboom Bz., J. H. C. Ileijse en M. Bolle Lz. Tot afgevaardigden bjj de algemeene vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging, op Douder- dag aanstaande te houden werden gekozen de H.H. J. van Schelven, H. J. Bastmejjer, C. J. van den Bout Cz., H. M. den Bouwmeester, A. Buijze Mz., M. C. de Crane, J. M. van den Driessen Mareeuw, A. G. Kijn, Jacob H. Loewer, G. A. de Looze, J. K. L. Müller, Jbr. A. C. Rüell, P. van do Velde Olivier, J. van der Vliet Dz., F. C. van der Vliet, D. B. P. Zuurdeeg. De Voorzitter brengt namens de Vereeniging een woord van dank aan den heer Mr. J. Moolenburgh voor al hetgeen ZEd. ook voor deze zaak heeft gedaan. Voorts bespreekt de Voorzitter den politieken toe stand, ook in onze pxoviucie, wijst op de teekenen des tjjds en verzekert dat z. i. strijd is te verwachten. Daarom roept bij alle liberalen toe„Zyt op uw post, acht de tegenpartij niet te ligt, strjjdt voor uwe be ginselen, maar doet het met eerlijke middelen". Nadat deze toespraak was toegejuicht, werd de ver gadering gesloten. Volgens het weekblad „De Ingenieur" is weldra eene algemeene wetteljjko regeling van de verzekering van werklieden tegen ongelukken te verwachten. De officier van justitie te Groningen waarschuwt tegen een persoon, in het bezit van een patent ten name van Cornelia Wolft', 26 jaron, koopman te Rotterdam. Hy bezoekt het werkvolk op fabrieken en in den land- bouwstand, en doet zich voor als boekbinder zonder werk, wegens gebrek aan reisgeld gedwongen zjjn zil veren horloge te verkoopen. Meermalen heeft hij "dientengevolge voor veel geld horloges, oogenechijnljjk zilver, verkocht, uit waardeloos witachtig metaal ver vaardigd. Het Geregtshof te 's Hage heeft J. van P., kleer maker te Bruinisse, die door de Regtbank te Zierikzee wegens een valsch onderteekende klagt over den post directeur, tot 4 maanden gevangenisstraf was veroor deeld, van regtsvervolgiug ontslagen. Het Hof heeft aangenomen dat slechts de bedoeling van den scbrjjver was een onderzoek uit te lokken. Zierikzoo. Het Kohier van den Hoofdeljjken Omslag voor 1889 bevat 880 aangeslagenen met een totaal bedrag van f 22075,62'/j. De percentage bedraagt f 2,75 van elke honderd gulden belastbaar inkomen. Benoemd tot Rjjkshavenmeester te Breakens de heer F. F. Blanken, thans hulpaluismeester te Ylissingen. Geplaatst als surnumerair bjj de poaterjjen de heer B. Boogaart van Middelburg, laat9t woonachtig te Groede. Naar men verneemt is thans bepaald, dat het Zendingsfeest te Terneuzen zal gehouden worden op Woensdag den 19 Junjj, op de weide van den heer J. Huijssen. Tot begeleiding van den zang bestaat het plan bjj eenige muziekliefhebbers te Brussel het feest bjj te wonen, waarbjj zich een zangkoor zoude voegen. Woensdag van de vorige week was de stal houder L. Van den Brul, te Hilversum, met zjjn knecht bezig, hooi dat hjj had staan, weg te halen. De knecht laadde van een stapel, die reeds gereed stond, hooi op den wagen. Daarmede bezig stiet hjj plotseling met zjjn hooivork op een vast, doch gelijk hjj voelde, veerkrachtig ligchaam, dat hem dadelijk deed ver moeden dat er een menscheljjk wezen moest liggen. Hy viel bjjna van schrik omver, doch riep spoedig den heer Brul. Bjj onderzoek bleek het vermoeden werkeljjkheidzij haalden een mannelijk persoon van onder het hooi te voorschijn, die echter geen teeken van leven gaf. Proefnemingen deden hen blijken, dat de gevondene nog niet dood was en zij begaven zich naar een nabjj- wonenden boer om hem het geval te vertellen en hulp te vragen. Deze maakte al dadeljjk een gissing wie het zyn koneen zestienjarige jongen nameljjk van een in de buurt wonenden schaapherder. De boer ging mede om te zien en te helpende jongen lag steeds onbewegelijktoen men hem nat maakte, werd hjj door koortsachtige trillingen aangedaan. De knaap werd op een kruiwagen gelegd en zoo naar huis gebragt. Daar bjj zeer waarschijnlijk zich reeds Zondag te voren met een nat pak onder het hooi gelegd had na straf te hebben beloopen, heeft hij sedert dien tijd zonder voedsel en ten prooi aan de koude waarschijnlijk in geheel bewu9teloozen toestand verkeerd. KERKNI EU W S. "Wollaiirtsul jjlr, 28 April. In den namiddag van dezen dag mogt het ds. F. Hage gebeuren, plechtig gedachtenis te vieren van zijn 25-jarigen dienst bij de Hervormde gemeente alhier. Voor eene oogemeen tal rijk opgekomene godsdienstige vergadering, mede uit de nabuurschap, sprak Z.Eerw. eene gedachtenisrede uit, vol van liefderijken ernst, naar 1 Tim. I 12a, waarvan dank des harten de grondtoon uitmaakte. Met belangstellende deelneming den waardigen spreker aangehoord hebbende, had de gemeente dan ook ten slotte behoefte, als het voorregt beseffende van zijn ongestoorden dienst in het tijdvak van een vierde-eeuw te hebben mogen genieten, om, plechtig opstaande, den feestvierenden Leeraar de bede toe te zingen, in Pa. 122 3 en Ps. 134 3. Aanstaanden Woeusdag, de eigenlijke gedenkdag, zal, bljjkens alle toebereidselen, in de pastorie voor oud en joDg gelegenheid gegeven worden om met woord en daad getuigenis te geven, dat de band, vóór 25 jaar tusschen Leeraar en gemeente gelegd, nog hecht en vast is, terwjjl de jubilaris alsdan eene schare van min- of meer behoeftigen, door eene ruime uitdeeling van krentebrood, in zijne feestvreugde op gepaste wijze zal doen deelen. Sedert 10 jaren heeft de Ned. Herv. Gemeente te Herkingen vergeefs beproefd een eigen predikant te krjjgen. Gemengde Berigten. Hoeveel is wel een millioen Een lieele hoop. Zeer aanschouwelijk wordt dat voorgesteld op de thans gehouden internationale postzegel-tentoonstelling te Amsterdam, waar men een toren van enkel postzegels heeft gebouwd tot een getal van precies een millioen. Er zijn toch nog wel gelukkige lui in de wereld I Een arm jongmensch te Woensel, onlangs met een pensioentje van 106 uit den huzarendienst afge keurd, beeft thans geheel onverwacht een sommetje van 87,000 geërfd. Nu zal hij nog wel een meisje op den koop toe kunnen krijgen Een duur bed I Een jonge man kwam in den laten avond in een hotel te New-York, en vernam dat alle bedden reeds be steld waren. Welnu," zeide bij, „dan slaap ik op het biljart." „Hoe, gij wilt„Wel zeker Den volgenden morgen vond hij op de rekening acht dollars voor logies. Hij riep den kellner en vroeg Wat kost dan bij u eene kamer voor eenen nacht „Een of anderhalven dollar." Wat En ik vergenoegde mij met het billart „Ja, mijnheer, op het biljart kost het uur een dollar u hebt van 11 tot 7 uur het biljart gebruikt, dat maakt immers acht dollars Iu alles komt de klad Z. bezit tegenwoordig ook al eene millioenen-jufvrouw. In afwachting der dingen die komen kunnen, is zij inge kwartierd bij een waard. Het schijnt dat zij lust heeft land te koopen, althans Zondag maakte zij van het mooije weer gebruik om een stad- en laudzigt te nemen, en weldra volgde haar een zwarte bonte kater, waarmede zij weldra genoegelijk keuvelde, 't was dan ook prachtig in de vrije natuur. Maar wat er verder is geschiedt, Dat denkt men, maar men weet het niet. „Noe jie zegt men tegeu Jaap te Zonnedorp, „gij hebt steeds zooveel te zeggen van andere jongens, maar stel u wat fatsoenlijk aan en laat de weduwe met rust. De practische cursus in het geslachtsleven voor aanstaande vroedvrouwen te X. wordt verplaatst wegens het aanstaand vertrek van den afguustigen hypocriet-doctor. De rekeningen worden later inge wacht. Sientje onder Kerkwervezouook wel gaarne eene tournure hebben, want dat behoort nog bij al die beweging die zij als eene arbeidersdochter heeft. Maar het is met haar zoo gesteldmooije kleeren maar geen geld-" Willem te Br. zegt dat eene gewezen werkster niet zooveel kwaad moet spreken, nu die dame met Paschen een prachtig geschenk heeft ge kregen van haar aangebedene, mag hij met de koop dag de jaloersche kroeghoudster ook wel wat geven. 's Gt-avonhago, l Mei. Tot rapporteurs over het voorstel tot weder-opdragt der Regeriug aan Z. M. deo Koning zyn benoemd de H.H. van Zuylen, van Swinderen, Pijnappels, Gleich- man, Mees, Lohman en J. Schimmelpenninck v. d. Oye. Vermoedelijk eerst Vrjjdag behandeliog. MifWelburg, 1 Mei. Voor de uitbreiding der Gasfabriek is de minste inschrijver de heer M. v. d. Küjjl te Slikkerveer voor 20,267.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1