ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5684. Zaturdag 20 April 1889. 45sle Jaarg. BERIGT. Verschijnt D1NGSDAG, s DONDERDAG en ZATURDAG. Pe prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. A DVERTENTI&N van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wegens het Paaschfeest zal de Nieuwsbode op aan staanden Maandag-avond niet worden uitgegeven. A Igetneen Overzicht. We hadden de stille week en even als ieder jaar omtrent Pasolien treedt alsdan ook in de politieke wereld eene periode van stilstand in. De wetgevende vergaderingen in de verschillende landen beijveren zich om de zaken, die aan de orde zijn zoo spoedig mogelijk af te doen, ten einde terug te kunnflö keeren in den schoot hun ner familien om de feestdagen daar door te brengen, de diplomaten hebben geeno gelegenheid om de vacantienemende staatslieden bezig te houden met hunne respectieve belaugén en zoo heerscht er immer om dezen tijd een stilstand in de politiek, die weldadig werkt op de zenuwen der diplomaten eti van hen, die aan politiek doen, maar die daarentegen menig schrijver van politieke over zichten met de handen in het haar doet zitten om dat er aan politiek niet gedaan wordt en er dds ook geen overzicht is. Gelukkig daarom dat Generaal Bóulanger er nog .is en dat deze niet nalaat voortdurend voort te gaan met het Fran- sche volk direct of irdirect bezig te houden. Zooals wij ons reeds in ons vorig overzicht mededeelden houdt de Generaal zich te Brussel vrij rustigzoo nu en dan een proclamatie aan //zijn volk" zie daar alles wat men van hem hoort. Hij houdt zich blijkbaar met weinig mpnscheu te Brussel bezig, en beijvert zich maar om brieven te schrijven en te beantwoorden. Toch heeft hij deze week zijne intrede in de groote Brusselsche wereld ge daan, doch die intrede is hem niet medegevallen. De heer Somzé, die het vorige jaar president van het uitvoerend comité der tentoonstelling van den grooten internationalen wedstrijd van wetenschap pen en nijverheid te Brussel was, had Woensdag avond wederom een groot feest gegeven en daartoe een schitterende menigte van staatslieden, hooge ambtenaren, militairen, kunstenaars en edellieden genoodigd. O. a. waven daar tegenwoordig de Mi nister van Buitenlaiulsche Zaken, de Minister van Oorlog en de Minister van Landbouw. Plotseling verspreidde zich het gerucht, dat Generaal Bóu langer zijne intrede deed, een gerucht, dat weldra bleek werkelijkheid te zijn. Alle gasten beijverden zich om den dapperen Generaal te zien, die zich dan ook aan verschillende personen liet voorstel len. De aanwezige Ministers echter, lang niet gesteld op een samenzijn met den chef der //nationale partij" verlieten echter spoedig de èaal. Bóulanger evenwel bleef nog geruime» tijd aldaar. De Senaat in Frankrijk heeft zijne zittingen als hooggerechtshof aangevangen. Het grondwettig be zwaar, dat vele leden hadden om de zittingen te beginnen vdór de Kamer de zaak had afgedaan, is vervallen doordat de Kamer de in de grondwet vermelde wet heeft aangenomen, waarbij de in zulk een proces voor den Senaat te volgen proce dure wordt vastgesteld. Dit besluit werd natuurlijk wederom onder heftige protesten der Boulangisten genomen, doch ten slotte met 318 tegen 205 stemmen goedgekeurd. De verwachtingen omtrent den afloop van het proces zijn niet hoog gespan nen. Algemeen houdt men het er voor, dat de instructie feiten aan het licht zal moeten brengen, die tot nu toe aan het publiek niet bekend waren, indien de quatificatie van //attentas" werkelijk op de handelingen van den Generaal zal kunnen worden toegepast. Algemeene ontevredenheid ver wekt ook het feit, dat de zittingen van den Senaat als hooggerechtshof geheim zullen zijn en slechts van het verhandelde een uittreksel zal worden ter lezing gelegd, dat eerst door de Eegeering moet worden goedgekeurd. Dat men op zulk eene wijze eene zeer eenzijdige voorstelling der zaken ver krijgt zal elk begrijpen. Het resultaat der eerste zitting van den Senaat schijnt alleen te zijn, dat de rechterzijde vruchteloos trachtte de instructie tegen te houden; en dat het hooggerechtshof be volen heeft, dat de Senaat voorga tot eene instructie door middel van een daartoe benoemde commissie. Deze commissie moet bestaan uit negen leden, die de aanklacht zullen onderzoeken en het werk verrichten dat de rechter van instructie anders afdoet. Het geding zal waarschijnlijk maanden duren, voornamelijk ook door de afwezigheid der beschuldigden. De beschuldigden moeten nu in tweemaal worden gedagvaard, waartusschen telkens 10 dagen moeten verloopcn. Terwijl in Frankrijk dus een proces begint, dat alle hoofden gedurende eenigen tijd zeer warin zal maken, loopt in Engeland het Parnell proces ten einde. Na een zeventigtal zittingen, waarvan de laatste week geheel werd in beslag genomen door Parnells advocaat, die zijne pleitrede hield, heeft de commissie hare zittingen thans tot 80 April verdaagd. De verdediger eindigde zijn pleitrede met de ver klaring, dat hij alle beschuldigingen tegen Parnell, diens ambtgenooten en den Landbond geheel had wederlegd. Hij verzocht het gerechtshof het zwakke der getuigenissen tegen zijne cliënten tegenover het ernstige en afschuwelijke der ingebrachte be schuldigingen te stellen. De eer der Iersche staatkundige hoofden en der Iersche natie bij zulk eene onrechtvaardige aanklacht achtte hij geheel hersteld. De uitspraak der commissie zal echter later leeren of deze meening oek door haar wordt gedeeld. In Dultschland is de Regeering terug moeten komen op haar besluit, waarbij de verdere uitgave der „Berlijnsche Volks-Zeitung" werd verboden. De Regeering doet dat echter niet, dan nadat zij in hare motieven duidelijk heeft doen uitkomen, dat volgens haar elke meening, die indruischt tegen die der Regeering een sociaal-democratisch karakter draagt, eene meening, die duidelijk aantoont hoe de Regeering volstrekt elk vrij optreden dor Duitsche pers aan banden wenscht te leggen en slechts getrouwe volgelingen dulden wilt. De j Minister van Oorlog Bronsart is-vervangen door von Verdy du Vérnors. In afwachting van het j resultaat dat de conferentie in zake Samoa zal hebben, heeft de Duitsche Regeeriug besloten voorlooping slechts ééu oorlogschip in de wateren aldaar te laten. Met die conferentie vreest men echter, dat het ook niet vlot van stapel zal loopeu, daar de afgevaardigde van de Auierikaansche Regee ring eenigen tijd geleden in een Amerikaansch blad een artikel heeft geleverd, waarin de houding van Duitschland wordt gelaakt. Wat de zaak bedenkelijk maakt is het feit, dat de Regeering bekend schijnt geweest te zijn, met dat artikel véér dat zij hem benoemde, iets waaruit men afleidt, dat de nieuwe Amerikaansehe Minister van Buitenlandsche Zaken niet geneigd is, dtj, goede verstandhouding met Duitschland erg te bevorderen. Ln Oostenrijk is eindelijk de nieuwe legerwet nu afgekondigd. Tengevolge van de veranderingen, welke door de Hongaarsche Kamer van afge vaardigden in de legerwet gebracht zijn, moest deze opnieuw in den Oostenrijkschen Rijksraad behandeld worden. Die veranderingen werden echter allen goedgekeurd. Omtrent de gezondheidstoestand der Keizerin na den dood des Kroonprins blijven voortdurend geheimzinnig verontrustende geruchten loopen; het schijnt dat haar zenuwgestel zeer is geschokt, zoo zelfs, dat hare geestvermogens daar onder lijden. Het jachtslot Mayerling, waar de Kroonprins zijne laatste dagen doorbracht, zal worden ingericht tot een Carmelitessen klooster, terwijl de kamer, waar de Kroonprins de daad bedreef, in eene kapel zal worden herschapen. Waar dus vroeger weelde en genot heerschten, zullen nu voortaan soberheid en gebed worden beoefend. In Rumenië is de Koning er niet in geslaagd, het Ministerie zoodanig te hervormen, dat de russischgezinde partij in de minderheid bleef. Een Ministerie onder voorzitterschap van Lascar-Catargi dat op de hand van Rusland is, is opgetreden. In Servië is de vertegenwoordiger van Rusland met vele eerbewijzen ontvangen. De gezant deelde de sympathie van den Czaar voor Servië mede. Ristves dankte den gezant en verklaarde al het mogelijke te .zullen doen om de goede betrekking tusschen Servië en Rusland te onderhouden. Nieuwstijdingen. ÊïnuttBn. Eene oude negerin, in Pensylvanië, die blind geboren wa9, kreeg op later leeftyd het gezicht, door van het cataract gelicht te worden. Toen het verband pas was afgenomen, schrikte d.e patient hevig, gilde als van angst en was een oogenblik geheel van streek door den schrik. Voor het eerst in haar leven zag zij de wereld om haar heen. Het eerste wat zij opmerkte was een troepje musschen. Zooals zij aan een reporter, wien z\j hare gewaarwordingen mededeelde, verklaard heeft, dacht zjj, dat het theekopjes waren zonderling echter, dat zij, toen men haar een oogenblik later een horloge liet zien, dadelijk wist wat het was. Waarschijnlijk herkende zjj het, omdat zjj het had hooren tikken. De vlam van de lamp wekte niet weinig hare verbazing. Zjj had er niet het minste begrip van wat het was, en toen men de lamp dicht bij haar bragt, wilde zjj de vlam grjjpen. Toen de avond viel, was zij in groote ongerustheid, dat zjj haar gezicht weder verloor, nu het haar, na zoo lang in duisternis geleefd te hebben, zoo wonderdadig geschonken was. tSttgelanfc. Londen, 17 April. Parnell heeft tegen „The Times" eene vordering van 1,200,000 ingesteld we gens eerroof. Achtvoudige moord. Uit Queenstown komt 't vreeseljjk berigt, dat een Engelschman, J. R. Ring, zjjne vrouw en zes kinderen, in hun boerenwoning te Titus, provincie Texas, heeft vermoord het huis werd daarna in brand gestoken. King's neef en schoonzoon, die zjjn oudste dochter getrouwd had, om te voorkomen dat zjjn oom hem,, ter zake van door hom gepleegde diefstallen, zou doen vervolgen, is gevangen genomen. Hjj schjjrit toch niet gerust te zjjn geweest en daarom King en zjjne vrouw te hebben vermoord. Volgens zjjne opgaven had een handlanger, Fronk Schülze, de zes kinderen gedood en den brand gesticht. De „Manchester Guardian" vermeldt een merk waardige kunstbewerking. Uit een belangrjjke zenuw van den arm van een verpleegde werd een klein ge zwel verwjjderd en een deel van de zenuw zelf wegge nomen. Het deel der huid, waarin de zenuw zich vertakte, werd dientengevolge gevoelloos. De heel meester nam echter 48 uren later een stuk zenuw uit een afgezet been en voegde dit in de zenuw-opening van den eersten patient, met het gevolg dat na 36 uren het gevoel in den arm terugkeerde en er alle verwachting bestaat op een volkomen herstel. Rouaan, 18 April. Verscheidene jongelieden zjjn veroordeeld tot gevangenisstraf, loopende van 40 dagen tot 2 maanden, omdat zjj hebben deelgenomen aan de manifestatie der Boulangisten op 11. Zondag. Sleftexlanfe. 'S Gravenliage, 19 April. Door de Regering is een wetsontwerp ingediend, strekkende om den vijf jarigen dienst van de ingeljjfden hjj de militie te land der ligting van 1884 en den vierjarigen dienst van de ingeljjfden bij de zeemilitie der ligting van 1885 met één jaar te verlengen. Apeldoorn, 18 April. Z. M. de Koning is nog meestal te bed en gevoelt zich verzwakt, maar verlangt en gebruikt meer voedsel, zoodat naar alle waarschijn lijkheid de krachten wel weder zullen toenemen. De toestand van opgewondenheid is voorshands ge weken. Z. M. geniet meermalen een kalmen en natuur lijken slaap en Zijn kwaal veroorzaakt Hem vobtrekt* geen pjjnen. Naar aanleiding van deze gunstige verschijnselen, gelooft men aan een toenemende beterschap. Wolfaavtsclijlï, 18 April. In den namiddag van Paasch-Maandag zal in het schoollokaal op het dorp alhier eene openbare zangles gehouden worden met de leerlingen der hoogste klasse. Even als in vorigo jaren zullen ongetwijfeld vele belangstellenden zich opgewekt gevoelen om van deze muzikale zang oefening der schooljeugd te genieten. Goes. Lange jaren werden alle leerlingen, zoowel der openbare als der bijzondere scholen, Tanwege het hier bestaande comité op de eene of andere wijze voor het getrouw bezoeken der school beloond. Zamen ontvingen ze in het eene of andere lokaal de hun toe gedachte prjjzen, zamen maakten ze een prettig uitstapje. Sedert eeu paar jaar is daarin verandering gekomen, de leerlingeu der bijzondere school mogteu niet langer in aanraking komen met die der openbare, ze zouden voortaan alleen feestvieren. Nn ontving bedoeld comité uit de gemeentekas een jaarlijksche subsidie van ƒ200, doch omdat de bijzondere school daarvan niet langer wilde profiteoren, stelden de anti-revolutionaire raads leden voor dien post te schrappen. Die toeleg werd evenwel verjjdeld. Dezer dagen zjjn de bestuurders der bijzondere school, weer practiach opgetreden en hebben zij- aan den gemeenteraad een subsidie verzocht ter brdooning voor trouw schoolbezoek op hunne school. Daar er nu hier vier openbare scholen zjjn, en dus per school 50 voor dat doel wordt uitgegeven, stelden Burgemeester en Wethöuders voor een geljjk bedrag aan de bijzondere school te verleenen, welk voorstel door den Raad is aangenomen. Binnenkort kunnen we nu een gelijk verzoek van het bestuur der Roomsch- Katholieke school verwachten: geljjk recht voor allen. De rekening der uitgaven en ontvangsten van de gasfabriek over bet afgeloopen jaar, levert een batig saldo op van 9034,76s, terwjjl er bij het opmaken der gemeentebegrooting, slechts gerekend was op 7720. Nu wordt door het dagelijksch bestuur voor gesteld de rest, zjjnde 1314,76s alzoo te besteden 814,76s voor den aanleg van buizen enz., die het eigendom der fabriek zjjn geworden, en 500 voor aflossing van een termijn in de geldleening van 1885. De rekening der dienstdoende schutterjj over het afgeloopen jaar, bedraagt in ontvangst 485,90s, in uitgaaf 428,05, of met een goed slot van 57,85s. De uitgaven der openbare gezondheidscommissie over 1888 bedroegen f 11,60, terwjjl daarvoor 90 op de begrooting was uitgetrokken. Aan den Heer C. J. Reisinger werd op zijn verzoek, wegens benoeming tot hoofd der school te Haamstede, eervol ontslag verleend alB onderwjjzereveneens aan den Heer A. M. van Driel, wegens zjjne benoeming tot onderwjjzer te Amsterdam. Tot onderwjjzers werden benoemd de heeren C. J. Snouck te Cortgene, M. Lindhout te Renesse en P. A. van Bloppoel te Bruinisse. Nog werd door Burgemeester ea Wethouders het be redeneerd verslag over den toestand der gemeente in 1888 aan den Raad aangeboden. De heeren A. M. van Driel te Goes en C. C. Koole te Zierikzee zjjn beiden benoemd tot derde-onderwijzer aan een der openbare scholen te Amsterdam. 's? Gravenpolder, 18 April. Bjj de heden ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is met 51 van de 68 uitgebragte stemmen gekozen de heer J. Remjjn. Yerseke, 18 April. In de vergadering van gis teren avond, voorzitter de heer D. Koeleman, burge meester, bragt de heer J. Sinke verslag uit als afgevaardigde naar het Bestuur der Visscheryen op de Schelde en Zeeuwsche atroomen. Zooals we in het vorige nummer gezien hebbeD, wilde men beproeven om de perceelen 81, 82 en 219, die het Bestuur ook nu als oesterperceelen by de aanstaande verpachting wilde verpachten, wêer voor de mosselteelt beschikbaar te stellen. Het Bestuur kon het verzoek niet inwilligen, omdat het een besluit van den Minister was. De afgevaardigden zijn heden morgen per eersten trein naar 's Hage vertrokken, en wenden zich nu tot den '"Minister, die 's Donderdags audiëntie geeft. Niet alleen van de openbare gehouwen, maar ook by vele ingezetenen wapperen heden de vlaggen ten einde hunne belangstelling to toonen in het huweljjk van onzen Burgemeester, de heer D, Koelemau. Klootiugo, 16 April. Eindeljjk is er dan toch cenige zekerheid omtrent het lot van den gewezen secretaris en ontvanger dezer gemeente, die den 12 February onverwachts zjjne betrekking en zijn gezin verlaten heeft, en die in het politieblad gesignaleerd is. De heer De Snoo heeft uit de Nieuwe Wereld een brief naar hier geschreven, meldende dat hy daar goed en wel is aangekomen, waar men hem niet aan de justitie overleveren zal. Daarmede is nu ook eene andere quaestie opgeruimd. Do vrouw was, kort na het vertrek van haren echt vriend met de kinderen, van hier gegaan en had haren intrek genomen bjj de familie van haren man in zekere gemeente in Zuid-Holland. Na verloop van een paar weken verzocht de burgemeester van onze gemeente om een bewjjs voor de vrouw, dat zjj onvermogend was de kosten te dragen van een rekest aan de regtbank tot verkoop van onroerend goed. Onze wethouder vond dit wel wat zonderling, eensdeels om het doel (ver koop van onroerend goed) andersdeels om de gering heid der som (een zegel van 0,227a). Hy weigerde, tenzjj de vrouw kwam met twee bekende en te goeder naam staande getuigen, die hare armoede met hunne handteekening bekrachtigden. Die getuigen kwamen niet, maar wel werd er gecorrespondeerd, en toen onze wethouder bleef weigeren, begon een notaris nieuwe pogingen aan te wenden, en werkte zelfs wel eeniga- zins op het gevoel van onzen waarnemenden burge meester, door te melden dat de nood drong, dat men niet wist waar De Snoo was, en deze dus geen magti- ging of hjjstand aan zjjne vrouw kon verleenen enz. enz. Alles te vergeefs. Doch nu is de quaestie opgelost, dewjjl het verblyf van De Snoo hekend is. St. Annulaud, 18 Maart. Het bestuur dezer gemeente heeft gisteren aanbesteed het vervangen van 18 M. lengte houten beschoejjing langs de kaai door een steenen muur met hardsteenen dekzerk, benevens het vernieuwen van 14 M. lengte bestaande steenen muur. Ingeleverd waren 6 biljetten, t. w. van de h.h. F. Burgers voor 1596, B. Goodegebure voor f 1575.50, J. Moerland voor f 1575, J. Soeters voor J 1521, A. Soeters voor 1510, J. Boon voor 1498.50. Alle inschrijvers woDen alhier. Het werk is aan den min sten inschrjjver gegund. Tliolen. Dingsdag avond was het voor de kin doren der Volkszangschool alhier een ware feestavond. Het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, waaraan genoemde school niet alleen haar ontstaan te danken heeft, maar nog steeds wordt in stand gehouden, had hen op zjjne laatste winterbyeen- komst genoodigd, niet alleen om bljjken van hunne vorderingen te geven, doch hen te geljjker tyd eens flink te onthalen. Onder leiding van den onderwijzer Maas, bijgestaan door 4 solisten, gaven 94 kinderen elf 2-, 3- en 4-stemmige liederen ten beste. Tjjdens de pauze werden de aanwezigen door een drietal dames op de volgende bijdragen vergast: „Een Geldersche vertelling" van Cremer, „Een lange neus", „Het ronde putje" van Schimmel en „Eene zamenspraak tusschen Maria Stuart en Elizabeth" van Schiller. Zierikzee, 20 April. Gisteren werd door het Bestuur van den polder Dreischor aldaar aanbesteed A. het leveren en storten van 1113 scheepstonnen afval van Doornik8che-, Lessinesche- of Basaltateen B. het leveren en zinken van 26460 M'. Zinkwerk in 26 stukken voor oever verdediging. Aannemers zijn ge worden van het eerste perceel de heer C. v. d. Hooft te Terneuzen voor 2748 en van het tweede perceel de heer Jan Roskam Cz. te Sliedrecht voor 106,350. Voorts hadden ingeschreven voor het lste perceel de HH. J. van Strien te Zierikzee voor f 3090, Jan Ros kam Cz. te Sliedrecht voor 2980 en P. A. v.d. Velde te Terneuzen voor 2836voor het 2de perceel de HH. Arie Prins Tz. te Sliedrecht voor 124,500, F. W. Dekker te Sliedrecht voor f 122,000, M. v.d. Lin den te Zierikzee voor 120,100, Adr. van Popering te Bruinisse voor 120,000, H. C. v. d. Ende te Zie rikzee en C. Bolier te Bruinisse voor 119,737, L. Kalis Kz. te Sliedrecht voor f 114,700, M. C. de JongP.Mz. te Sliedrecht voor 112,500, J. Tollenaar to Terneuzen voor 111,050, Jacob van Strien te Zierikzee voor f 110,000, J. van Eek te Hardinxveld voor 109,000, C. de Wilde Az. te Kattendyke voor 108,888, en M. v. d. Hoek te Terneuzen voor 108,600. *De"gemeenteraad van Leiden besloot tot ver laging van den gasprjjs van 6 op 5 cent, ingaande 1 April. Door den Commissaris des Konings in Zeeland is bepaald dat het eind-examen der hoogere burgerscholen met öjarigen cursus dit jaar zal worden gehouden te Goes en zjjn benoemd: tot "lid en voorzitter de heer J. H. C. Hejjse te Zierikzee en tot leden de heeren J. Vermeulen, dr. J. J. Couvée, dr. H. Japikse, J. P. M. Beyers en mr. W. Polman Kruseman, allen te Middel burg dr. A. W. van Campen, M. C. J. Visser, dr. W. Stortenbeker, jhr, W. A. Teding van Berkhout, allen te Goes; G. Kok jr., B. W. Mondt, F. P. Visser en W. C. Seyl, allen te Zierikzee. Ingevolge magtiging van den Raad van State, krachtens art. 45, 2o., der Grondwet, waarnemende het Koninkljjk gezag, is de Heer H. C. E. van IJsselstein erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Terneuzen. Bjj de nieuwe verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te 's Heerenhoek is gekozen de heer J. J. van Ejjkeren Sr. met 41 van de 78 geldige 't Vissollen naar de millioenen van bet goudschip de „Lutine" begint weer. De kosten behoeven intus- schen niet zoo groot te zjjn, daar de stoomschelpzuigers by ongunstige weersgesteldheid binnengaats aan 't schel- penzuigen gaan. Zjj behoeven dus niet werkeloos- te liggen. Men wil voorts gaan zoeken naar de zilver en koperertsen uit de „Eldorado", nabjj de „Lutine" gezonken. Een even verschrikkelijk als afschuwelijk drama werd te Valkermood (Drenthe) in den nacht van Za turdag op Zondag afgespeeld, een drama, dat in wreed heid den doodslag van voor een paar weken verre achter zich laat. Bjj het baggeren in de zoogenaamde groenstukken heeft men daar in den regel behoefte aan water, en ziet men zich dat te verschaffen door het stroomend water uit het oude diep de A of uit slooten, die met dat water in verbinding staan. Nu had het werkvolk op de plaats no. 38 of wóór ook (dat doet niets aan de zaak) het water afgedamd, ten einde het naar hun baggerputten te leiden. Een veertigtal Ruiners met baggerstokken en misschien ander moordtuig gewa pend, vallen onverwacht de wachthebbende personen aan. Deze nemen de vlucht maar worden achtervolgd, met dit verschrikkelijk gevolg dat een Steenwijker arbeider door de woestelingen op verschrikkelijke wijze werd verminkt. De schedel werd gespleteneen rib gebroken, volgens verklaring van den dokter was de schouder erg bezeerd en was genoemde persoon verder geschopt en getrapt, zoodat de ongelukkige bewusteloos bleef liggen. Zierikaee, 19 April. De arrond.-regtbank heeft heden W. S., arbeider, wonende te Oosterland, thans gedetineerd in het huis van bewaring, Bchuldig ver klaard aan het mondeling, persoonljjk opzettelijk eene valsche verklaring onder eede afleggen in een geval waarin een wetteljjk voorschrift eene verklaring onder eede vordert, en hem veroordeeld tot eene gevange nisstraf van lieden maanden, met bepaling, dat van den tyd, door den veroordeelde vóór de ten uitvoerlegging dezer uitspraak, voorloopig in verzekerde bewaring doorgebragt, bjj de uitvoering van de hem opgelegde gevangenisstraf, ééne maand zal worden in mindering gebragt. Door het O. M. bij de ar rond regtbank te Breda, is tegen Cornelia Verkampt, vrouw van J. Koremana, 25 jaren oud, wonende te Prinsenhage, wegens dood slag, gepleegd op haar stiefkind, 12 jaren gevangenis straf geëischt. Uitspraak 25 April a.s. De heer J. A. W. Daman te Middelburg, heeft tegen 15 Juljj a.s. eervol ontslag als gemeente-apotheker aangevraagd. Men schrijft ons uit IJzendjjke Onze gemeente is in zielental de grootste van Zeeuwsch-Vlaanderen, westelyk deel. Zjj telt overeen komstig hare bevolking elf raadsleden, waar de overige gemeenten zich met zeven vroede mannen dienen te behelpen. Hare weekmarkt moet in drukte alleen on derdoen voor die in het centrum, te Oostburg. De te wachten tramverbinding SchoondijkeGent zal zeker onze plaats ten goede komen, en ongetwijfeld is met zekerheid te voorspellen, dat deze zijlijn door hare kortere verbinding Breskens—Gent spoedig de hoofdljjn zal mogen genoemd worden. Invloedrijke personen in en buiten de gemeente werkten tot hiertoe in het publiek en in het geniep de aan te leggen tramljjn voortdurend tegen, en het kleinsteedsche in IJzendjjke is het treurige beeld der bekrompenheid van het geheele kanton. De persoonlijke aanvallen in zeker weekblad, waarby die der Gemengde Berigten in de Bode maar kinderspel zjjnde ontbinding der kiesver- eeniging „Volksonderwijs" en niet minder de tot stand- kommg der nieuwe liberale kiesvereeniging voor dit district, getuigen daar van. 3jj de jongste verkiezing voor de Staten onzer pro vincie was het IJzendjjke, dat, wel is waar niet den toon aangaf, maar toch met de candidatuur van Oost- burg's burgemeester voor den dag kwam. Geen bestuurslid uit onze gemeente werd gekozen Biervliet met ééa lid wordt door dat lid in het bestuur vertegenwoordigd. De heer Domela Nieuwenhnis, lid der 2e Kamer, zal Zaturdag eene redevoering houden te Biervliet, een uur van hier en waar eene vereeniging der volks partij bestaat. Een van beiden, onze groote heeren toonaangeverB in onze gemeente, wonen die vergadering niet by of doen zjj dit toch, dan zonderen zjj zich ge zamenlijk af in het achtereind der zaal. Op dezellde wijze bezoeken zjj meermalen onze op voeringen van rederijkers, en dan verlustigen en amuseeren onze "heeren zich door beoefening van kritiek, n.l. door luide de gebreken der werkende leden op vergrootende manier na te volgen, wat bij sommigen de lachlust wel opwekt, maar bjj meerderen ergernis verwekt. Mag hierbij niet met regt van kleinsteedsch- heid gesproken worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1