ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5685. Donderdag 18 April 1889. 4">s" Jaarg, BERIGT. bekendmaking. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De pnjs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.60. ADVERTENTIÏÖN, van 1—3 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote Utter wordt naar plaateruimte berekend den GOEDEN VRIJDAG zal „de Nieuws bode"" van 20 dezer op aanstaanden Zaturdag avond worden nit^e^even. Verkiezing van Leden der Provinciale Staten. Da BURGEMEESTER an WETHOUDERS van Zie- bikzee brengen ter openbare kenDis dat de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland, voor het Hoofdkiesdistrict Zie- rikzee, ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den eersten Dingsdag van July aanstaande moeten aftreden zal plaats hebben te Zierikzee in de bovenzaal op het Raadhuis, op Dïngrstlagf den 1 A Moie.k., van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur, by onge- teekende stembriefjes dat do aftredende loden zyn de Hoeren J. HOOGEN- BOOM Bz., J. H. C. HEIJSE en M. BOLLE La., en dat minstens acht dagen vóór de verkiezing bij iederen kiezer een gesloten brief van oproeping, een stembriefje bevattende, zal worden te huis bezorgd. Zierikzee, den 17 April 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. ïpaUstiw». Te Jeruzalem zjjn 6000 pelgrims uit verschillende landen tot viering van het Paaschfeest overgekomen. Het zamenvallen van dit feest met het Grieksche, Armenische en Latynsche feest doet conflicten by het Heilige Graf vreezen. Men verwacht ook koning Milan en baron Blanc, gezant van Italië. De Latynsche gasthuizen zijn onvoldoende om de Amerikaansche, Spaansche, Belgische, Oostenryksche en Fransche katholieken te herbergen. Eene groote ka ravaan Franschen wordt na Paschen verwacht. @r»nsva«l. Het verbond tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Zuid - Afrikaanscbe of Transvaalsche Republiek behelst twee artikelen, welke hoofdzakelijk de staatkundige alliantie omschrijven. Art. 1. Er zal een eeuwigdurende vrede en vriend schap zyn tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Zuid- Af rikaansche Republiek. Art. 2. De Oranje-Vrjjstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek verbinden zich over en weer jegens eikanderen verklaren zich bereid, elkan der te helpen en te ondersteunen met hunne gansche magt en middelen in geval de onafhankelijkheid van een der Staten wordt bedreigd of in gevaar gebragt door buitenlandsche vijanden, tenzij de Staat, die bij stand zou bebooren te verleenen, de onregtvaardigheid van de handelwijze des anderen Staats aantoont. Wat den spoorweg-aanleg betreft, behelst de overeenkomst de volgende bepalingen »Het Gouvernement van de Zuid-Afrikaansche Republiek verbindt zich geene stappen te doen om eenigen spoorweg of tramweg te bouwen of te doen bouwen tusschen die Republiek en eenig aangrenzend land, met uitzondering van de landen ten oosten en ten noorden van de Republiek; noch eenig gedeelte van zulk eene lijn, tenzij in over leg met het Gouvernement van den Oranje-Vrijstaat en met billy ke behartiging van de belangen van dezen Staat. Het Gouvernement van den Oranje-Vrijstaat verbindt zich geen spoorweg of tramweg te bouwen of te doen bouwen tusschen dien Staat en eenig aangren zend land, noch eenig gedeelte van zulk eene lyn, met uitzondering van de hoofdlijn naar Colesberg, Bloem fontein met eene zijlijn van Burghersdorp via Bethulië, de verlenging tot Kimberley, Bloemfontein en de ver lenging tot Lidysmith en Harrismifch, tenzij in over leg met het Gouvernement der Zuid Afrikaaneche Re publiek en met billijke behartiging van de belangen dezer Republiek. Uit Rusland komen voortdurend berigten, die aan het herleven van het nihilisme zouden doen gelooven. Te Weenen is een telegram uit Bucharest ontvangen, inhoudende dat Zondag een moordaanslag op den Czaar zou zyn gepleegd. De Czaar zou gewond zyn door een bom. Te Petersburg heette het, dat de politie vier bommen had gevonden en uit Odessa meldt decorres pondent der Daily News", dat de uiterste revolutionaire party op nieuwe gewelddaden zint, als een gevolg der reactionaire politiek van den Minister Tolstoi. Üran&irij|6. De commissaris van politie heeft zich Maandag aan de woningen te Parijs vervoegd van Boulanger, Roche- fort en Dillon met een biljet tot dagvaarding om voor het hooggeregtsbof te verschijnen. Dit is alleen voor den vorm geschied, hetgeen noodig was om de afwezig heid der beschuldigden te constateeren. Tentoonstelling te Parijs. Den 6den Mei te 2 uur zal President Carnot de tentoonstelling openen. Des avonds: algemeene illuminatie te Parys te 10 uur vuurwerk aan de Pont-Neuf, op het terras der Tuileriën en bij Pile des Cygnes. Op het terrein der expositie wordt een fakkeltogt gehouden. Op den dag der opening zal de entrée 3 francs kosten. Men zal voor 2 francs den Eiffeltoren tot het lste, voor 3 fr. tot het 2de en voor 5 fr. tot het 8de platform kunnen bestijgen; dit ia dus 70 Meter voor 2, 120 voor 3 en 280 M. voor 5 francs. Eiu<llïOveii, 15 April. Alhier staakten de vorige week de werklieden op de lucifersfabriek den arbeid wegens loonsvermindering. Alles was tamelyk rustig tot Zaturdag avond omstreeks 9 uur, toen eene bende werkstakers uit Gestel kwam, waarbij zich een troep andere werklieden, die met de werkstaking niets te maken hadden, had aangesloten. Klaarblijkelijk waren zy opgehitst. Te Gestel hadden zij bij eenige ingezetenen de ruiten verbry-.eld en kwamen waarschijnlijk met hetzelfde doel naar Eindhoven. De politie was echter van hun voornemen verwittigd en bad de straten, die toegang verschaften, afgesloten. Toen de bende na herhaalde aanmaning om rustig uiteen te gaan toch bleef door dringen, was de politie genoodzaakt van de blanke sabel gebruik te maken. Er werd een charge gemaakt, die ten gevolge had, dat de hoop uiteen werd gedreven. Verscheidene personen ontvingen letsel of verwonding, het is jammer, dat een kind dat waarschynlyk tusschen het gedrang was geraakt, een sabelhouw ontving, waardoor het ernstig gekwetst werd. De werkstakers zijn van plan te bljjven volharden en hebben de meisjes gedreigd, haar van de fabriek te zullen halen, indien ze Maandag (heden) weer gaan werken vóórdat het loon weêr op den ouden voet is gezet; de vermindering van het loon komt voornamelijk ten nadeele der doosjesvullers. Deze ontvingen voor eene plaat, dat is 200 doosjes, 6 cents en nu slechts 5 cent voor de 200 doosjes, dit moet eene aanzienlijke vermindering van 't weekloon voor hen zyn. De werkstakers hebben eenigen hunner óaar Apel doorn gezonden (na onderling het reisgeld by elkander te hebben gebragt) om te onderzoeken hoe het daar gesteld isdaar kwamen zij tot de ontdekking, dat de werklieden voor het oude loon mogen doorwerken, terwyl ze in Eindhoven verpligt zijn voor het ver laagde tarief te werken. Hierover waren zy het meest verbitterd en dit moet dan ook de voornaamste reden der werkstaking zjjn. In de villa van een der fabrikanten bleef geene enkele ruit heel en ook by anderen hebben zy deerlijk huis gehouden. Men verwachtte gister avond weer onge regeldheden. Jammer, dat de lieden in hunne kortzigtigheid niet zien, dat zy door hunne onbesuisde handelingen hun eigen glazen inwerpen. 15 April. De ongeregeldheden door de werk stakers der lucifersfabriek veroorzaakt, die Zaturdag zeer ernstig waren, duren voort. Heden hadden op verschillende plaatsen der stad samenscholingen plaats, met het doel ook anderen het werk te beletten. De maréchaussée moest met kracht tusschenbeide treden, waardoor enkelen uit het volk eenige wonden be kwamen. Een der opruijers werd dezen middag vanwege brutaal verzet in hechtenis genomen. Yerseke, 15 April. Heden avond hield de Gemeenteraad eene vergadering, waarin de beer Van Oeveren afwezig was. Er werd mededeeling gedaan dat de H. O. voor 1889 was goedgekeurd en dat daarom de Raad was bijeen geroepen om het kohier vast te stellen, hetwelk aan het einde der zitting met gesloten deuren plaats had. Vooraf bragt de Voorzitter de klagten ter sprake, die, menigvuldig en alleszins gegrond, rjjzen over het te gering aantal zitdagen van den Rijksontvanger, het welk tengevolge heeft, dat groote hoopen menschen te gelijk hunne belasting komen betalen, die dan niet zelden soms uren moeten wachten. Zaturdag 11. was het zelfs gebeurd, dat iemand 4 uur had staan schilderen. Be halve dat dit onaangenaam is, is het voor werklieden bovendien nadeelig. De Voorzitter stelde dus voor ter bestemder plaats een verzoek in te dienen om meerdere zitdagen, of, als dit onmogelijk bleek om een ontvanger die te Yerseke zijne standplaats heeft. De raadsleden keurden dit goed. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat enkele inge zetenen by hem gekomen waren om zyne hulp in te roepen in eene voor hen hoogst belangrijke zaak. Die menschen waren pachters van zulke perceelen der Yerseksche oesterbank, waarop ook mossels mogen geteeld worden. Zij hadden die perceèlen ingegeven in de hoop ze den 24 April a.s. tegen een lageren prjjs weer in te pachten, maar nu waren geheel onverwachts de pacht- voorwaarden voor die mosselperceelen in dien zin ge wijzigd, dat er geen mossels meer op geteeld mogen worden. De pachters raken het volgende jaar dus buiten bestaan. De raadsleden meenden, dat die nieuwe maatregel, die in het belang der oesterteelt schynt genomen te zyn, volstrekt geen doel zou treffen, maar wel de schatkist zou schaden, daar de mosselperceelen voor de oeBterteelt geene waarde hebben. Zy wilden dan gaarne met den Voorzitter medewerken om alsnog te beproe ven eene herstelling der oude voorwaarden te ver krijgen. Men zou daarom tegen morgen avond eene vergadering van belanghebbers en belangstellenden beleggen om deze zaak nader te bespreken. Yerseke, 16 April. Heden avond kwamen in het café Harthoorn een 40 tal belangstellenden bijeen om de veranderingen van art. 4 van de byzondere paebtvoorwaarden betreffende de oestercultuur te be spreken. Vroeger konden de perceelen 81, 82 en 219 ook gebruikt worden voor de cultuur van mosselen, doch nu worden in deze maand genoemde perceelen alleen verpacht voor de cultuur van oesters. Allen waren het er over eens, dat men pogingen bij het Vischbestuur moest aanwenden, om dien maatregel te doen opheffen, want circa 40 huisgezinnen zouden door dezen maatregel zeker broodeloos gemaakt worden. Er werd dan ook besloten, dat men twee afgevaardigden zal zenden naar bet Bestuur der Visscbery op de Zeeuw- sche stroomen, die met ben zullen bespreken de na- deelen, welke er uit zullen voortvloejjen, en ook wat het collegie er toe geleid heeft om dien maatregel te nemen. Mogten de afgevaardigden by het collegie geen gehoor krjjgen, dan zal men zich tot den Minister wenden met verzoek om het besluit in te trekken. Goes, 16 April. Heden morgen vertrokken van hier 6 jongelieden met bestemming naar Canada. Een hunner heeft een broer, vroeger onderwyzer, thans welgesteld landbouwer in Canada, en deze zal de nieuwelingen bij hunne intrede in de nieuwe wereld tot gids verstrekken. Het is voor deze jongelui een heele onderneming, omdat zy zich allen met den landbouw zullen moeten bezighouden, terwyl zij tot dusverre geheel andere bezigheden hadden. "Dat zij evenwel niet geschroomd hebben den togt te aan vaarden, bewyst dat zij ondernemingszucht bezitten en deze onmisbare factor zal hen in de nieuwe wereld uitstekend te pas komen. Alle kweekeliogen der GoeBche normaallessen, ten getale van negen, die met toestemming der les gevende onderwijzers aan bet laatste acte-examen deelnamen, verwierven de acte. Zondag a.s. wordt het nieuwe kerkgebouw der oud-geref. gemeente, voorganger de Heer Groeneweg, plegtig ingewyd. Mi<l<lolburg, 16 April. De Prov. Staten van Zeeland waren tegen gister avond in buitengewone zitting byeen geroepen, ter behandeling van een inge komen verzoek van den Thomaespolder tot calamiteus- verklaring. Alvorens dit voorstel in behandeling te nemen, werden de geloofsbrieven onderzocht van den Heer B. M. den Boer, bet nieuwgekozen lid in het hoofdkiesdistrict Goes. Tot toelatiDg werd besloten, en na aflegging van de voorgeschreven eeden, nam de Heer den Boer zitting. Op voorstel van mr. P. C. J. Hennequin werd de eerstvolgende openbare vergadering der Staten, na be handeling van het geooemde voorstel in de afdeelingen, bepaald op heden middag ten 1 ure. In deze zitting werd het voorstel van Ged. Staten omtrent de calamiteus-verklariDg met algemeene stem men aangenomen. Evenzoo hetbyzonder reglement voor den calamiteusen Thomaes- en Hoofdplaatpolder. Namens W. O., gewezen adsistent ten post- en telegraafkantore te Yerseke, is hooger beroep aangetee- kend tegen het ten laste van genoemde O. door de regt- bank te Middelburg op 11. Vrydag gewezen vonnis. St. Maartensdijk, 16 April. Eene op hare reis verdwaalde postduif arriveerde dezer dagen ten slotte in den koestal van den landbouwer J. C. Wester weel. Na het diertje gevangen te hebben, ontdekte men op de vleugels drie afdrukken van stempels, welke afdrukken echter zoo onduidelijk zjjn, dat men van één slechts met moeite de woorden „Figaux FrèreB" lezen kon. In eene kooi gehouden, wordt de duif thans goed verzorgt en schijnt zich iü haar lot te schikken. ESiruiui&se, 13 April. Vrjjdag avond had hier de aangekondigde vergadering der anti-revolutionaire kiesvereeniging plaats, waarin de Heer Karres, pred. bjj de Ned. Herv. gemeente alhier optrad, om een beoordeeling te leveren van het ingezonden stuk, geteekend „Een Kiezer". De vergadering werd door den Voorzitter, den Heer Bastmejjer, hoofd der Bchool van de Chr. Geref. gemeente, met gebed geopend, waarna de Heer Karres het woord nam. 't Is te begrjjpen, dat de beoordeeling eene totale veroordeeling werd. Al wat maar hateljjk was werd den liberalen I verweten. Zyn Eerw. gaf o. m. niet onduidelijk te j kennen, dat het de liberalen wel konden zyn, die het j bekende standje te Hcerjausdam veroorzaakt hadden. Het strooibillet der schermvereeniging „Nederland en Oranje", werd ook veroordeeld, als een schandelijk bedrog. Spreker vergat, dat er duidelyk onder stond Schermvereeniging. Het zingen van godsdienstige liederen enz. op de openbare, school, noemde zjjn Eerw. zeer vriendelijk „veinzerjj". Van de 54 kiezers, die den liberalen candidaat alhier gestemd hadden, zou het den dominé zeer verwonderen, als er tien bij waren, die zich hunne belijdenis niet schaamden enz. enz. By een bezoek openbare school in de Kerstweek van 1886 had zyn Eerw. op het bord zien staan: „Vrede op aarde, in de menschen een wel- behagen." „Eere zjj God" zeide hjj, had hij echter I niet gezien. Natuurljjk was de bedoeling van spreker aldus een blaam op de openbare school te werpen, hoewel de eenvoudigste kiezer kan begrypen, dat op eene school, waar zooals op vele openbare scholen, godsdienstige liederen gezongen worden, zeker niet met opzet het „Eere zjj God" zal weggelaten worden. Na het eindigen der veroordeeling, hield spreker eene voordracht over Groen, waarin diens leven en werk op verdienstelijke wjjze geschetst werden. Aan het slot zyner rede trachtte de redenaar de handelingen van een onzer wethouders, zoowel als die van den Edel Achtbaren Heer burgemeester, in een ODgunstig licht te stellen, 'tls te bejammeren dat de geheele rede voering van den Heer Karres er op scheen ingericht te zjjn, de liberalen te grieven en bepaalde personen (den burgemeester, deu wethouder, het hoofd der school) onaangenaamheden te zeggen. Toen de spreker geëindigd had werd de schrijver van het bewuste Btuk door den Voorzitter uitgenoodigd zich bekend te maken. Die persoon was echter öf Diet aanwezig öf had geen lu6t zyn naam te noemen. Nu gaf de Heer Bastmeijer gelegenheid tot debat. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt door den Heer F. Allen, die enkele woorden van Groen nader toe lichtte door den Heer F. G. van den Berg, die verklaring vroeg, waarom Zjjn Eerw. het woord „veinzerjj" gebezigd bad. Vooral over de toepassing van art. 22, ontspon zich eene levendige woorden wisseling, tusschen den Heer Van den Berg aan de eene en de Heeren Karres en Van Buren, predikant bjj de Chr. Geref. gemeente, aan de andere zijde. De Heer Karres beproefde op verschillende gronden aan te toonen, dat hij op de openbare school geen godsdienst onderwijs kon geven. De Heer Van Buren meende, dat zulk onderwas, het zout na het eten wezen zou, maar bedacht niet, dat art. 33 door opleiding tot christelijke deugden te eischen wel degeljjk den onderwyzer den pligt oplegt, voor „hartig" ouderwijs te zorgen. Het gesprokene van den Heer Van Buren, kenmerkte zich door een uiterst welwiïlenden en humanen toon. Op de vraag van den Heer Van den Berg of het dan „kwaad" zou wezen op de openbare school godsdienst onderwijs te geven, moesten beide heeren een ont kennend antwoord geven. Ten slotte trad nog de Heer Van der Tol tegen den Heer Karres in 't strjjdperk, waarop weer een repliek volgde, waarin spreker ge legenheid vond de „'Nieuwe Rotterdammer" en den godsdienst van den Heer Helder ter sprake te brengen, aarna werd de vergadering, na dankbetuiging aan den redenaar, door den Heer Van Buren met gebed gesloten. Te hopen is 't dat, als weer iemand lust gevoelt de zaken der gemeente in de courant te be spreken, die schryver der toekomst zoo eerljjk zal zjjn, zyn stuk met zjja naam te onderteekenen. Zierikzee, 16 April, lo eene op heden gehouden buitengewone teregtzitting van strafzaken, stond teregt W. S., 21 jaar, arbeider, wonende te Oosterland, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd van meineed. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd. De substituut-officier van justitie, Mr. Horch, door de bekentenis van beklaagde en de verklaringen dei- getuigen, het feit wettig en overtuigend bewezen achtende, vorderde eene gevangenisstraf van één jaar. De toegevoegde verdediger, Mr. J. F. van der Lek de Clercq, wees op verschillende verzachtende om standigheden en concludeerde tot oplegging eener ligtere straf. De uitspraak werd bepaald op Vrydag a.s. De landverhuizers naar Buenos-Ayres hebben in het „Nbl. v. N." eene dankbetuiging geplaatst aan de Noord-Amerikaansche Stoomboot-maatschappij voor do verzorging, het eten enz. aan boord der „Schiedam". -- Een nieuwbakken agent van een begrafenisfonds te V. die zich voor het eerBt in twee dooden op zjjne lijst mogt verheugen, zond een schrijven aan de hoofd directie om uitbetaling. De man, die zeker het geld per telegraaf wenschte te ontvangen, maakte zich ongerust. Gewapend met een telegram jjlt hjj met een mis troostig gezigt naar den stationchef te S. en klaagt volgenderwjjze zjjn nood: Chef, wilde ge dè dingsken ia etkes overfoepen?! ge mot begrjjpe ik heb den 20 geschreven en toe den 26 eenen dooien naar Rotterdam gestuurd, en den 30 hè'k er nog weer een dooi kiend na toe gezonden, en allebei met een kopje derop (de man bedoelde twee brieven) en ik krjjg er maar niks op terug; toe zie de gjj is, dè ge dè klaorspeult. Dat de chef bjj dezen nieuwerwetschen speech moeite had een ernstig gezigt te zetten, laat zich begrypen. Ziex-ilszeo, 16 April. Als een vernieuwd bewjjs dat de veeteelt in deze eilanden op groote schaal gedre ven wordt, deelen wjj mede dat op 14 dezer ruim 200 stuks vee van hier naar Rotterdam werd vervoerd. De akte-examens in Zeeland zijn thans afgeloopen. In het geheel zyn geëxamineerd 19 vrouwel. candidaten, van wie er 16, en 42 mannel. candidaten, van wie er 24 werden toegelaten. Het aandeel der gemeenten in de ligting voor de nationale militie van het jaar 1889 bedraagt voor Brouwershaven 4, Bruinisse 7, Burg li 2, Cats 2, Co- lijnaplaat 8, Cortgene 2, Dreischor 5, Duivendyke 1, Eikerzee 3, Ellemeet en Serooskerke (Schouwen) 2, Haamstede 2, Kerkwerve 4, Nieuwerkerk 4, Noord- gouwe 2, Noordwelle 1, Oud Vosmeer 5, Ouwerkerk 3. Poortvliet 4, Renesse 2, Scherpenisse 5, St. Annaland 5, St. Maartensdijk 8, St. Philipsland 3, Tholen 7, Wiasekerke 8, Zierikzee 20, Zonnemaire 2. Men meldt uit Oude-Wetering dat de onderwyzer van de gemeenteschool door een paar leerlingen zóó werd beleedigd en geschopt, dat hjj van drift nederviel. De Heer Kruimel, geneeskundige, ontboden zjjnde, kon niet anders dan den dood constateeren. De geheele ge meente is diep getroffen door dit treurig voorval. De Zieriixzee, 17 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd het kohier van den Hoofdeljjken Omslag voor 1889 vastgesteld op_/22075,626. Benoemd tot leden der Commissie voor reclames op den H. O. de HH. Moolenburgh, W. A. Ochtman en Mulock Houwer; tot leden der Commissie voor de zaken der Schutterij de HH. Schneiders en De Looze, tot plaatsvervangers de HH. v. Manen en Six; tot leden van het Stembureau by de verkiezing van drie leden der Prov. Staten op 14 Mei a. s. de HH. Van Manen en Mulock Houwer. Het Gemeenteverslag over 1888 is door B. en Weth. den Raad aangeboden. K ERKNIEUWS. Ds. H. H. Barger, pred. te Vlaardingen, heeft bedankt voor het beroep naar Middelburg. Ds. W. te Gempt, pred. te Hoedekenskerke, heeft bedankt voor het beroep naar Serooskerke (Schouwen). Ds. J. ZegerB, predikant bjj de Herv. gemeente te Haamstede en beroepen naar Koedjjk, hoopt den 2den Paaschdag, Maandag 22 April a. s. des namiddags ten 2 ure, zijne afscheidsrede te houden. Gemengde Berigten. Het Spiritualistisch Weekblad van 6 April bevat slechts ééne advertentie en deze luidt: „Een jongeling, Schoenmakershalfwas, zag zich gaarne geplaatst in een j Christelyk gezin waar men niet tegen het Spiritua- j lisme is. Adres postkantoor Goes, onder lettter I." Wjj nemen deze advertentie gratis over, uit belangstelling voor dezen spiritualist en halfwas, in de hoop dat hjj bjj lieden van dezelfde leest moge geplaatst worden. In eene Limburgsche gemeente wonen vier familie leden, die allen denzelfden geslachtsnaam voeren. Om vergissing te voorkomen, heeft men heD, al naar ge lang van het vak dat zjj uitoefenen, herdoopt met de bijnamen van „de papieren," „de jjzeren," „de bouten" en „de leêcen." Het aantal werklieden, gedood bjj den bouw van den Eiffeltoren, bedraagt 96 personen. Naar men zegt, werd in de bladen met opzet geen melding gemaakt van de ongelukken bjj den bouw. De kapitêin van het schip „Paulina," geladen te Staveni8se, is spoorloos vertrokken, men zegt naar Amerika. Schip en lading is overgegeven aan een anderen kapitein, die alles heel gewillig aanvaardde. De dochter van Janna uit de Zeshoek zegt„als niet komt tot iet, kent het zichzelven niet." Maar die pronkdame vergeet, dat haar vader een steek droeg, achaco en sabel, om oneerljjke menschen te vangeneene moojje be trekking als men dame wil zynJaap, de schippers knecht te O.pl., wordt aangeraden niet overal rond te vertellen dat hjj Kee zoent op de Kelderkamer, dat zjj hem zelfs naloopt en dat hjj met haar doen kan wat hjj wil, want al is het waar, past het hem Diet om een meisje zoo ten toon te stellen. Aldaar wordt ook een Oosterling aangeraden geen getrouwde vrouw aan te halen op de straat, want met die Indische mode is men in Holland niet gediend. Als hjj naar A. R. toegaat is hjj welkom als de Indische streken achter wege bljjven. Dns opgepast anders loopt het verkeerd. Iugozontleu Stukken. Bruinisse, 15 April 1889. Aan den Spreker der Anti-rev. kiesvereeniging op 12 dezer. Mijnheer Naar aanleiding van Uwe rede, in voormelde kiesvereeniging gehouden, achten wij het onzen plicht het onderstaande door middel van dit blad te Uwer kennis te brengen Het is niet ons voornemen eene anti-critiek te leveren op de door U ontleede vrucht die, wij gelooven het met CJ, van liberale zijde werd aan geboden. Dergelijke vruchten doen iedere partij oneer aan en 't is daarom dat wij ons haasten U eene rijpere vrucht aan te bieden die, wij hopen het, U beter moge smaken. Vooraf echter een enkel woord over eenige opmerkingen die U ge maakt hebt over enkele zaken en personen buiten het aangekondigde programma om. Wij wenschen niet de houding der anti-revolutionaire partij bij de laatste verkiezing te Dordrecht te bespreken, evenmin de tien liberale kiezers in onze gemeente te zoeken die zich hunne belijdenis niet schamen; wij zouden daartoe de Nederl. Hervormde Kerk moeten bespreken, 't welk niet in ons bestek ligt. Naar aanleiding echter van Uwe vergelijking tusschen accijnsen en hoofdelijken omslag der ge meenten moeten wij opmerken dat de accijns op liet gemaal, de brandstof en het varkensvleesch door de liberalen is afgeschaft omdat die lasten het zwaarst drukten op den minderen man; de hoofdelijke omslag daarentegen treft hem juist het minst. Het is steeds het streven der liberale partij de meeste lasten te doen dragen door de meer ge goeden; wij wijzen slechts op onzen gemeente lijkeu omslag met progressieve percentage; op de rentebelasting die door de rechterzijde in 1852 werd verworpen en op de inkomstenbelasting waar van Uwe partij niets wil weten en wij kunnen niet anders dan het voornemen der tegenwoordige re geering om den druk van eenige accijnsen te ver minderen, toejuichen. Men moet zich toch de opbrengst der accijnsen niet te gering voorstellen. Het zout brengt ongeveer 4, de zeep 2, bier en azijn 1 en het geslacht 3 millioen, alzoo te zamen 10 millioen gulden per jaar op. Wat de gemeentewet betreft wenschen wij slechts aan te stippen dat zij orde, regelmaat en vastheid in de huishouding der gemeente heeft gebracht en de zoo onmisbare samenwerking heeft be vestigd. Hadden vroeger ten onzent de steden hare eigen keuren en handvesten of reglementen; werd door de instelling der gilden de nijver heid en vrije concurrentie den kop ingedrukt; werd het platte land door de steden belieersckt, de liberale wetgeving maakte aan deze overheer- sching een einde. Dat de hooge omslagen in som mige Eriessche gemeenten ook al aan de liberale wetgeving worden geweten is even onjuist als nieuw. De naijver der verschillende dorpen die samen eene gemeente vormen is daarvan ae voor naamste oorzaak, terwijl door wijziging van art. 242 of 245 der gemeentewet aan dien onhoud- baren toestand een einde kan worden gemaakt. Ook wat de openbare eerbaarheid betreft die door U als een uitvloeisel van liberale politiek werd voorgesteld moeten wij een enkel woord in 't midden brengen. Deze aangelegenheid, eene zeer delicate, moet men o. i. voornamelijk uit een sanitair oogpunt beschouwen. Hoe afkeerig men in Engeland ook vau wettige regeling op dat punt was, werd men er toch toe genoodzaakt en in 1866 kwam daar de eerste wettelijke regeling tot stand. Hoewel wij het streven van den heer Pierson hoogachten, kunnen wij ons geenszins met zijne theorieën vereenigen, daar bij verbanning der open bare, de clandestine prostitutie met al de verschrik kelijkheden die zij in haren schoot meebrengt zou binnensluipen. In Berlijn heeft men eene poging gewaagd de openbare prostitutie te weren doch in 1851 werd zij weer toegelaten. Op de grondslagen der tegenwoordige maat schappij is zij een noodzakelijk kwaad en slechts in den communistische» staat zou zij kunnen worden gemist en dien regeeringsvorm immers wenschen wij geen van allen. Die maatschappelijke kanker is zoo oud als de maatschappij zelve. Bij de volkeren der oudheid werd zij in eere gehou den en behoorde zij zelfs onder de godsdienstige ritualen. Getuigt het nu niet van overdreven partijzucht als gij die maatschappelijke kwaal op rekening der liberalen wilt schrijven En wat de kermis betreft, daarover is indertijd genoeg geschreven en stellig ware zij in onze ge meente afgeschaft geworden indien zekere invloe den buiten spel gebleven waren. De wet verbiedt aan de bekleeders van sommige betrekkingen lid van den raad te zijn en daarmee beoogt zij per sonen die, behalve door bloedverwantschap, uit den aard hunner betrekking een overwegenden invloed op den gang van zaken zouden kunnen uitoefenen, te weren. Indien nu toch dergelijke lui, indruischende tegen den geest der wet, be zoeken afleggen bij leden van den raad om dit of dat in dezen of genen zin te zien opgelost, zet dat meestal kwaad bloed en juist aan dien invloed is het te danken dat de kermis voor onze ge meente behouden bleef. Het ,/te veel ijver' heeft hier geschaad. Wat te zeggen van het verwijt, het hoofd onzer gemeente gemaakt, dat hij aan een gezelschap acro baten vergunning gaf om halsbrekende toeren op straat uit te voeren? Vreest U misschien dat die arme straatkunstenaars propaganda voor de stelling van Darwin zullen maken in zijn //over de afstam ming van den mensch" ontwikkeld, of vondt U de rokjes te kort die de vrouwelijke leden van dat troepje droegen? Waarlijk Mijnheer! de zaak is te kinderachtig om ernstig besproken te worden. Den reine is alles rein. Mocht U echter meenen dat die ver tooning in strijd was met art. 188 der gemeente wet, zoo had U zich tot de bevoegde autoriteit moeten wenden. Eveneens is het met Uwe bewering dat de op richting van een Post- en Telegraafkantoor alhier een uitvloeisel der liberale politiek is. Waar door deskundigen als Inspecteurs in dien dienst de weuschelijkheid wordt betoogd, verstout gij U, zon der eenige zaakkennis, uw anathema uit te spreken. Wij zouden te veel ruimte in dit blad eischen als wij al uwe betoogen, die van weinig studie en van veel revolutiegeest getuigen, als non-valeurs op de liberale rekening wilden schrappen. Liever brengen wij U het groote liberale be ginsel in herinnering; het devies der partij waar toe wij de eer hebben te bebooren//de ware liberaliteit is de erkenning ook van het goede in den tegenstander". Het is onze partij die de vrijheid van godsdienst en van onderwijs heeft tot stand gebracht, die er voor geleden en gestreden heeft; het is de libe rale partij aan wie de Oud-Gereformeerden, Chris telijk-Gereformeerden en Roomsch-Katholieken hunne vrijheid te danken hebben, hetwelk door den heer Brummelkamp dankbaar is erkend en eveneens door den bisschop van Roermond. Het is niet onze schuld dat de katholieken zich van ons verwijderd hebben en dat geen liberaal zooals destijds Thorbecke voor Maastricht meer zitting neemt. De pauselijke encycliek van 1864 heeft dat op hare rekening. Aan de liberalen mijnheer hebt gij het te dan ken dat ge Uw Standaard kunt lezen. Immers door de afschaffing van het dagbladzegel in 1869, kon in 1872 de oprichting dier courant mogelijk gemaakt worden en dat Uwe partij geen spotblad zooals «Uilenspiegel" heeft is niet onze schuld. Trouwens Uwe partij heeft moeite genoeg gedaan een dergelijk blad op te richten. Die vrijheid van Godsdienst Mijnheer, ziedaar de schooue vrucht, op zuiver liberalen grönd ge rijpt; die wij U in ruil van de onrijpe, worm stekige wenschen aan te bieden. Kan die schoone vrucht ook op Calviuistischen bodem groeien? En dan moeten wij ronduit ant woorden Neen Het tegenwoordige Ministerie kan nog op wei nige vruchten wijzen en wij willen het er geene grief van maken. Maar U anti-revolutionaire partij, die de voetstappen der Calvinisten drukt, die de erfenis van Calvijn dankbaar hebt aanvaard. Was Calvijn zelf in hooge mate onverdraag zaam; duldde hij geene andere meening naast de zijne; liet hij den jeugdigen Servet verbranden, zijne volgelingen deden voor den meester niet onder. Slaat de geschiedenis van het begin onzer 17de eeuw op; leest de werken van Vondel: en ziet hoe bitter de Remonstranten door de Calvinisten werden vervolgd; hoe de Arminiauen, Bavianen gescholden, uit Staat en Kerk werden verdreven. En hoevelen onzer zijn niet getuigen geweest van de April-bewegiug in 1853? Hoe werd toen de Koning letterlijk bestormd door verzoekschriften der Calvinisten om den Roomsch-Katholieken de vrije oprichting hunner bisdommen te beletten en hoe werd toen niet de Minister Thorbecke, het liberale vaandel van godsdienstvrijheid hoog'hou dende, tot aftreding genoodzaakt! En thans is het doleeren ook niet eene vrucht vau het Calvi nisme? En waar nu de anti-revolutionaire partij op den grondslag van het Calvinisme slechts op zulke vruchten kan wijzen, daar Mijnheer, kan Uwe leuze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1