ZIÜttlKZËGSCBE NIEUWSBODE. No 5655. Donderdag 7 Februarij 1889. 45ste Jaarg. scwvomm Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1.60. ADVE RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroott letter wordt naar plaatsruimte berekend Door het POSTKANTOOR te Zierikzee zijn gedurende de late helft der maand January 1889, de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. P. J. Leo, Amsterdam. 2. G-. Wedepool, Rotterdam. Yan Brouwershaven 3. Mej. M. Symour, Rotterdam. Yan Bruinisse: 4. W. D. Leeflang, Leiden. Van Nieuwerkerk 5. W. Heule, Amerika. ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 24en January 1.1., (Prov. blad No. 11); Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit om hunne rekeningen en bewijsstukken, wegens schuld vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1888, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten, ten einde te voorkomen dat hunne vorderingen, ten gevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 4 Februarij 1889. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. Een groote diefstal is in het Engelsche graaf- echap Berkshire gepleegd, te Ramalade, het verblyf van den Heer White, lste secretaris van het gezant- echap der Ver. Staten. Er werd voor eene waarde van 7000 pd. st. 84,000) aan juweelen gestolen. De dieven moeten op de gewone manier te werk zyn gegaan. Zij wachtten het uur af waarop de leden der familie en de bedienden het avondeten gebruikten, klommen op een ladder naar een bovenvenster, braken dat open en namen een kistje met juweelen sieraden weg uit de slaapkamer van Mevr. White. Zy lieten verscheidene kostbaarheden, welke zy op hun weg vonden, liggen. Men heeft nog geen spoor van hen ontdekt. Dublin3 Febr. Een inspecteur van politie in het district Donegald werd gedood op het oogenblik dat hy tot de arrestatie over ging van pater Mac Toddet, veroordeeld wegens het maken van propaganda ten gunste van de nationale liga. Jbetrvie. Volgens een telegram uit Petersburg heeft de patriarch van Konstantinopel de echtscheiding tusschen Koning Milan en Koningin Natalie nietig verklaard. 2ta.iu. In verschillende streken van Italië heerscht vreese- lyk gebrek. Te Ravenna steeg de nood zóó hoog, dat de menigte tot het treurig besluit overging, de bak kerswinkels te plunderen. Door de troepen moest de orde hersteld worden. De algemeene secretaris van 't Italiaansche co mité voor de tentoonstelling te Parys, Ettore Gentili, beeft plotseling Rome verlaten, in gezelschap van ongeveer 400,000 lire. En hij was nog onlangs benoemd tot ridder van 't Legioen van Eer ÜFtRnft»rij|fe. Volgens een telegram der Fransche ambassade te Weenen, bij het departement van Buitenlandsche Zaken te Parijs ontvangeD, zou de Prins Von Scharzemberg den Kroonprins van Oostenrijk-Hongarije door een zijner jagtopzieners hebben doen vermoorden, daar de Kroon prins eene verwante van den Prins onteerd had. Volgens de „Figaro" is de stad Pisa failliet en •willen de schuldeischers beslag leggen op het stadhuis. Öm dat gevaar af te wenden, zou een der raadsleden op het denkbeeld zijn gekomen, eene loterij teorgani- seeren, waarvan de hoofdprijs zou zijn de beroemde toren van Pisa. Of 'a mans lumineuze inval tot uit voering zal komen wordt niet door het blad gemeld. ïOuUschlanir. In verschillende streken van het Duitsche Rijk zyn de rivieren op onrustbarende wijze gewassen en de laaggelegen landen tot op onafzienbaren afstand over stroomd. Maatregelen tegen dykbreuken en andere rampen door het hoog water zyn genomen. Aan „New-York Herald" wordt uit Nizza ge meld, dat de Koning van Wurtemburg gedwongen werd zyn beruchte Amerikaansche gunstelingen weg te zënden en hun huis en meubilair te verkoopen. Tegelijkertijd werden de onkosten van 's Konings hof houding tot een minimum gebragtde Koning schynt hierover hoogst ontevreden en rydt dagelyks alleen uit. By den Duitschen Rijksdag is een wetsontwerp ingekomen, strekkende om eene leening van 62 millioen mark aan te gaan tot bestryding der oorlogskosten. Te Berlijn ia Zaturdag 11. eene ongewone hoe veelheid sneeuw gevallen. De bui giDg vergezeld van donderslagen en weerlicht. ÜSelgie. Spoorwegongeluk bij Brussel. Op een uur afstands van Brussel heeft Zondag een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad. De trein die om 9 uur 's morgens van Brussel naar Ottignies, Namen en Ciney vertrok en uit 16 waggons bestond, derailleerde tusschen de stations La Hulpe en Groenen- dael, juist voor een brug. De locomotief kwam tegen een pilaar der brug teregt en daar de trein eene groote snelheid had, omdat die niet voor Ottignies behoefde te stoppen, stortten de tender en de vyf volgende per- soDenwaggons op de locomotief. Doch tegen zulk een schok en een zoo zware vracht was de brug niet be stand, zoodat de brug instortte, den zwaren last in haar val medenemende. Het verschrikkelijke tooneel te beschrijven, dat zich than9 voordeed, is Diet moge lijk. Te midden der kreten van de gewonden, den schrik van hen, die ongedeerd waren gebleven, waren geluk kig nog eenige reizigers, die hunne koelbloedigheid be houden hadden en naar het begin van den trein snelden om den ongelukkigen gewonden, die tusschen de ver nielde 8poorwegrytuigen beklemd zaten, hulp te bieden. Twee geneeskundigen, de heeren Wamots en Hauben, bevonden zich in den trein en gelukkig voor hen, in een der laatste rijtuigen, zoodat zjj ongedeerd bleven. Onschatbare diensten konden beiden bewijzen. Bijgestaan door den treinchef boden beiden de eerste geneeskun dige hulp. Toen de wanorde, door de paniek veroor zaakt, een weinig hersteld was, werd van Groenendael al het materieel ontboden, dat aanwezig was tot het vervoer der gewonden. Aanhoudend werden geheele stukken vleesch van onder de verbrijzelde wagens gehaald. De lijken werden voorloopig op zyde gelegd, want vóór alles moest ge zorgd worden voor de talrjjke slagtoffers, die eene prompte verzorging nog van den dood zou kunnen redden. De wanhoopskreten, die door de ongelukkigen geuit werden, verscheurden het hart. Onmiddelijk was hulp uit Brussel ontboden en tegen half een kwamen twee geneeskundigen op de plaats des onheils aan, voorzien van alle noodige instrumenten en verband middelen. De dooden en gewonden, die te verminkt waren om hen ver te kunnen vervoeren, werden naar Groenendael en Boitsfort overgebragt, terwijl de overigen en zy, die het bepaald verlangden, per trein naar Brussel werden vervoerd. De eerste trein met gewonden kwam tegen half twee aan het Luxemburger station te Brussel aan. Zes der gewonden waren reeds onder weg overleden, waaronder een kindje van drie jaar, dat hevige brandwonden had bekomen, en welks ge laat dientengevolge geheel zwart was, te midden waar van een dubbele rij parelwitte tanden schitterde. De lijken werden in een kabinet gebragt, dat aan het kantoor van den stationchef grenst, waar zij op kussens uit de 2de klasse waggons werden uitgestrekt. De arme kleine werd tusschen haar vader en moeder gelegd, die onder het vervoer eveneens waren overleden. De vier overige overledenen waren twee flinke, stevig gebouwde mannen, eene oude dame en eene vrouw van ongeveer 25 jaar. Weinige oogenblikken later werd ook het lyk van den stoker binnengebragt, waarna in het sta tion spoedig ook het achtste slagtoffer overleed. Ten einde te Brussel een te grooten oploop van menschen te voorkomen by de aankomst der slagtoffers, was de tweede trein met dooden en gewonden te Etterbeek opgehouden, van waar de geblesseerden per ziekewagens van het regiment der guides en der artillerie, regtstreeke naar de ziekenhuizen werden vervoerd, terwijl de lijken, naar gelang de identiteit was vastgesteld, naar de morgue en de lykenhuizen werden vervoerd. Zij, die gered zijn geworden, doen de meest hart verscheurende verhalen. Een boer, die nog half ver stijfd was van schrik, vertelde dat hij zich in een der eerste rijtuigen had bevonden en de eenige zyner makkers was die ongedeerd er afgekomen is. Zoodra de trein derailleerde, opende hy het portier en sprong op den weg. Toen hy eenige oogenblikken later getuige was van het verschrikkelijke schouwspel op de brug, ging hy in allerhaast op de vlugt, een hoed, dien hy vond, medenemende. Als een krankzinnige liep hy tot Boitsfort, waar bij uitgeput neerviel. De hoed was met bloed bevlekt. Het aantal slagtoffers is nog niet met zekerheid op te geven, doch, na zoover Maandag in de verwarring kon geconstateerd worden, waren er 14 dooden en ruim een vyftigtal gewonden, waarvan er in het zie kenhuis reeds zyn overleden. Zoowel in het ziekenhuis te Brussel als te Groenen dael en Hoeylaert hebben zich roerende tooneelen voorgedaan. O.a. kwam in de zaal, waar te Hoeylaert de gewonden verpleegd werden, een Brusselsch koetsier, die van het ongeluk gehoord had en wist, dat zyne dochter in den trein was. In de kamer gekomen, waar een 19-jarig meisje lag, sloeg hy den deken op en riep „neen, dat is ze nietl Myne dochter heeft niet zulk lang haar." Hierna volgde de wanhopige vader den directeur naar een ander vertrek, waar een jong meisje zoo even was overleden. De arme man durfde niet binnen gaan. Vervolgens al zyn moed verzamelende, loopt hy de kamer binnen en ziet zijne dochter liggen, die hy onder het uiten van een wanhoopskreet een kus drukt op de van bloed roode lippen. Men heeft opgemerkt, dat de meesten aan de beenen zyn geblesseerd. Er zijn er onder de slagtoffers wier voet geheel van het been is gescheiden. De toestand der gewonden, die in de verschillende ziekenhuizen verpleegd wordeD, is over 't algemeen bevredigend. Eenige zijn er echter, die na de amputatiën welke noodig waren, bezweken. Onder de eerste slagt offers van het ongeluk behoorden de machinist en de stoker. De laatste zat beklemd tusschen twee yzeren staven. Het ligchaam van den ongelukkige was ver schrikkelijk verminkt. Onder de reizigers, die zich in den trein bevonden, telde men ook mej uf vrouw Dy na Beumer, de beroemde zangeres, die zich te Brussel meermalen heeft doen hooren. Zy was met eenige andere artisten op reis naar Namen, waar zij des avonds op een weldadigheids concert moest zingen. Eerst ging het gerucht, dat zy onder de slagtoffers behoorde, hetgeen gelukkig ge bleken is onwaar te zyn. Zjj had in een der achterste waggons plaats genomen en is er, evenals haar reis gezellen, ongedeerd afgekomen. Wat nog sterker is denzelfden avond heeft zij nog te Namen gezongen en met dubbel succes, tengevolge van de onzekerheid, waarin men te Namen verkeerde, of men haar nog levend zou zien. Ook bij dit spoorwegongeluk is het bewezen, dat het steeds goed is by het geringste onrustwekkende, dat men in een trein hoort, de beenen op te heffen en deze zoo mogelyk op de bank uit te strekken. Brussel, 5 Fe'or. By den aanvang der zitting van de Kamer werden door den Minister van open bare werken mededeelingen gedaan over de spoorweg ramp te Groenendael. Het aantal dooden bedraagt 16, dat der ernstig gewonden 30, dat der gekneusden 12. De toestand der gewonden is thans bevredigend. De Minister zwaaide lof toe aan zyn personeel en aan allen die blyken van toewijding gegeven hebben. Hy zeide dat ieder zijn pligt gedaan heeft en er een onderzoek is ingesteld. 2Jlcﻫrlanï«, Amsterdam, 5 Febr. Heden vertrokken per stoomschip „Schiedam" naar de Argentijnsche Republiek het volgend aantal kajuitspassagiersde heeren Van Waalwijk, Leneselink, C. de Bruijn jr., mr. Bash en echtgenoote; benevens 458 tusschendekspassagiers. Eene verrassing Een jeugdig paartje, dat dezer dagen in het huwe lijksbootje zou stappen, werd daarin verhinderd door een bijzonder geval. Het huweljjk zou voltrokken wor den op het Nieuwer-Amstel8che raadhuis. De tijd der geboden werd, zooals by alle huwelijken, in eenigszins gespannen toestand doorgebragt. Einde lijk brak den 30s'en Januari aan, de lang verwachte Woensdag zou de jongelieden aan ketenen leggen. AlleB was reeds den vorigen dag in orde gebragt. De bruidskleeren lagen gereed. De kasten verborgen achter de deuren een schat van lekkernijen. In de groote voorkamer zaten velen regt vrolijk in feestgewaad uitgedost, als Pinksterbloemen, om de feestvreugde eer aan te doen. Id één woord, alles was voor 't plegtige feest in gereedheid gebragt. Nog maar één enkel uurtje en de trouwkoetsen zou den voorkomen. Sommigen mompelden van„Als alles maar goed afloopt!" Nu daar hadden ze wel reden toe, want 't duurde geen half uur of een gansche om mekeer had er in de bruidswoning plaats. Men zond den een naar 't raadhuis om te zeggen, dat het huwe ljjk niet door kon gaan en den ander naar den stal houder om te zeggen dat hij geen trouwkoetsen behoefde te zenden, want de bruid had juist haar bruigom, buiten zyn weten, een lieven aanstaanden zoon geschonken In den nacht van Vrydag op Zaturdag jl. strandde bjj hevig stormweêr op de Texelache gronden de Duit sche bark „Theodor Behrend", kapitein Baptist, met e9ne lading steenkolen van Shields naar Porto Grande SZ.-Amerika) bestemd. Ongeveer een uur na de stran- :ing, en vóór dat iets ter redding van de equipage kon worden aangewend, werd het schip verbrijzeld, waarbjj j van de 17 opvarenden 10 mannen, benevens de vrouw en 2 kinderen van den kapitein, in de golven om kwamen. De 7 overigen hadden nog gelegenheid zich in de Bcheepsboot te reddeD, met welk vaartuigje zy de zandplaat „On ust" bereifcten, waar zy redding afwachten. De bemanning der reddingsboot, door de sleepboot „Hercules" van Nieuwediep naar de plaats deB onheils gebragt, mogt er met veel moeite en niet zonder levens gevaar in slagen vier der schipbreukelingen te redden en in de reddingsboot te brengende drie anderen konden zich niet lang genoeg boven water houden en zonken in de diepte weg. In het geheel zyn bij deze ramp dus 13 menschenlevens te betreurende kapitein behoort tot de verongelukten. 's Gravenhage, 5 Febr. Omtrent den toestand des Konings wordt van goed ingelichte zjjde het vol gende uit Apeldoorn berigt De wending ten goede, die deed besluiten de dage- lijksche uitgifte van bulletins te staken, heeft in de afgeloopen week aangehouden. De moedeloosheid, de gedruktheid, die den hoogen lijder kwelden, zijn geheel geweken. In het begin der vorige week werd op een avond Z. M. plotseling door eene duizeling bevangen en stortte neder. H. M. de Koningin, wier vertrekken onder die van Z. M. gelegen zijn en die gereed was zich ter ruste te begeven, hoorde den val en snelde aanstonds ter hulp, terwjjl de bediendenwier wachtkamer vrjj ver van 's Konings slaapvertrek verwijderd is, van het ongeval, dat gelukkig geen nadeelige gevolgen heeft gehad, aanvankelijk onkundig bleven. Een der gevolgen van den schok, dien de gezondheid des Konings heeft doorstaan, is dat Z. M. zich zeer afgemat gevoelt en daarom gedurende het grootste gedeelte van den dag rust neemt. Ook Zondag, toen dr. Vinkhuyzen gedu rende eenige uren op het Loo vertoefde, heeft Z. M. den dag grootendeels te bed doorgebragt. Dat de toestand des Konings voor het oogenblik geen zorg verwekt, mag afgeleid worden uit het feit, dat de hofarts, dr. Vlaanderen de laatste drie nachten niet meer, zooals te voren, op het paleis heeft door gebragt. Het eerstvolgende officieele berigt betreffende Zjjner Majesteits gezondheidstoestand zal, indien zich geene bjjzondere verschijnselen voordoen, geplaatst worden in de „Staatscourant" van 12 Febraari 1889. Men bewondert de volharding van H. M. de Koningin, die, onvermoeid in hare zorgen voor den hoogen ljjder, het grootste gedeelte van den dag aan haar gemaal wjjdt. Een enkelen rjjtoer is haar grootste afwisseling. De Haagsche regtbank beeft de vordering van den Heer W. die, geljjk men zich herinneren zal, in October 1887 zoo eensklaps als directe,ur eener nettenfabriek te Scheveningen werd ontslagen, toegewezen. Bjj het vonnis wordt overwogen, dat de gedaagde geen enkele zyner bezwaren heeft bewezen, veeleer gebleken is dat de eischer by het oliën en tanen alle diligentie heeft be toond, hij den geregelden verkoop zooveel mogelyk heeft bevorderd, hy niet eigenmagtig netten ten ver koop heeft gezonden, hjj de administratie en boeken volkomen goed heeft gehouden en geregeld op zyn post was. De gedaagde, de heer H., werd tevens veroordeeld tot betaling van 2500 en in de proceskosten. Indien de gunstige berigten aangaande Z. Ms. gezondheid aanhouden, zal het Haagsche Gemeente bestuur zich niet geheel onttrekken aan de feestelijke viering van den 19den February. Rotterdam, 4 Febr. In eene openbare zitting der Regtbank alhier had de installatie plaats van Jhr. W. A. de Jonge als subst.-officier bij dat collegie. 's Heer Arendskerke. Zaturdag avond, toen een drietal mannen terug keerden van Middelburg naar het Oranjeplaatje onder Arnemuiden en den dam moesten passeeren .die op bepaalde tjjden ontoegankelijk is, waagden zjj het, hoewel het water nog niet ge noegzaam was afgeloopen, den dam te betreden, met het noodlottig gevolg dat een hunner J. V. door een rukwind omsloegvan den dam in de diepte neer stortte en verdronk zonder dat eenige hulp tot redding kon worden verleend. De ongelukkige, onge veer 30 jaar oud, laat eene weduwe en 3 kinderen achter. EllewoutseUjlc- Maandag had hier een ont zettend ongeluk plaats. De beurtschipper op Rotterdam kwam hier voor de haven ten anker. Daar hjj niet in de haven kon door het lage water, kwam hy op het zand teregt; zijn knecht G. V. ging daarop het schip van onderen schoonmaken. Juist terwjjl hjj daarmee bezig was, had eene zand- afschuiving plaats, waardoor hjj in de diepte gesleurd werd en verdronk. Hjj laat eene vrouw met 12 kinde ren achter. Men heeft ongeveer 2 uur gevischt maar men heeft zjjn ljjk niet kunnen vinden. Zierilizee, 6 Febr. Te Klundert (N.-B.) worden door de agenten der suikerfabrieken, tegen de volgende campagne, contracten gesloten tegen 13,50, enkelen tegen /'13,75 per 1000 K.G. bieten, vrij aan de fabriek geleverd. Het zaad wordt door de fabrikanten ver strekt. Eenige landbouwers zyn er toe overgegaan hun land aan de fabrikanten te verhuren. Ruim drie weken geleden werd eene kat door haar eigenaar te Gorinchem naar den overkant der rivier gebragt, omdat het beest hem te lastig werd. In de hoop dat het nu wel niet zoude terugkomen, daar hjj het toch niet wilde afmaken, werd hjj evenwel teleur gesteld, toen het dezer dagen weder zjjne woning kwam inloopen. Hoe het beest nu over de Merwede is gekomen, is hem niet bekend. Door den stormvloed van Zaturdag en Zondag ontstond aan het calamitense waterschap Ellewoutadyk op een tweetal plaatsen schade aan krammat en be- zodiDg. De steenglooying bleef overal gespaard. Een tweetal ploegen houden zich onledig met het verdedigen van vyf aarden dammen in de geul langs de zeewering beoosten de haven. Het werk beataat ia het maken van steenglooying en rysbeslag. Begunstigd door de zachte weersgesteldheid van dezen winter, zjjn de ansjovisvisschers te Bergen op Zoom reeds begonnen met het „steken" van hunne viBSCherijen, d. w. z het in den grond steken van het, voor de ansjovisvangst benoodigde ryshout, in den vorm van groote driehoeken, op de uitgestrekte zand banken in de Ooster-Schelde. Hierdoor heerscht er reeds groote bedryvigheid onder de visscbersbevolking. De vaugst zal, bjj gunstig weder, over een paar weken kunnen beginnen. Een bejaard man van Schoorl, die Zondag de passagiersboot te Schoorldam wilde halen, had zoo hard geloopen, dat, toen hjj op de boot was, by in elkander zakte en onmiddeljjk den geest gaf. Hjj werd naar Alkmaar vervoerd en in het Ziekenhuis opgenomen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door ds. j D. J. Karres te Bruinisse. Aangenomen het beroep naar Delden door dr. W. v. d. Beke Callenfels te Biezelinge. Gemengde Berigten. De Parijsche gemeenteraad is, als hij zyn feesten geeft in 't Hotel de Ville, een gul gastheer, maar er wordt ook van zijne gastvrjjheid geprofiteerd. Op het bal, de vorige week gegeven, werden 16,000 i hoeks gedronken, 5000 flesschen bordeaux, 12,000 glazen punch, 5000 glazen likeur, 4000 porties koffij-ijs en 20,000 glazen champagne. Voor de hongerigen was hierbij gezorgd door 14,000 sand- wiches, 6000 sandwiches met p&té, 6000 porties gelei of confituren, 12,000 taartjes, en 800 stuksnougat en andere delicatessen. Er is tot zes uur in den morgen gedanst. In een locaal blad lezen wij de volgende advertentie: »Voor den verkoop van oliën en lakken worden reizigers gevraagd. De laatsten (dat schijnen de reizigers te zijn), zjjn in droogen toestand zoo glanzend en hard als glas, springen en i scheuren niet, zijn in den handel in flesschen en i kruiken verkrijgbaar en van het merk onzer firma voorzien." Nog eene advertentie uit een dagblad: Gestolen een horloge, waard 120 gulden. Indien i de dief het aan den regtmatigen eigenaar terug j brengt, zal deze hem gratis mededeelen, waar hij er een van de dubbele waarde kan stelen en zullen hem verder geen vragen worden gedaan." Op het i laatste bal te Z. trapte een danser bjj ongeluk op i den voet van iemand, die kromme beenen had. »Ezel, denk je dat ik mijn beenen gestolen heb", riep bij toornig. *Neen", zeide de ander, dan had j je zeker een paar betere genomen." Te Z. zit men I verlegen met een bankbiljet van 60,'tis tweemaal aangeboden en tweemaal teruggezonden, j Dat gebeurt niet alle dagEen meisje te Zierikzee wordt aangeraden niet zoo dikwijls op de Nieuwe i Haven te loopen, want zjj zal haar doel toch niet bereiken, al staat Rika nog zoo dikwijls aan den i trap. Leen te Nieuwer, moest niet met een ander i meisje rond het dorp loopen en des avonds zoo lang staan praten want dat zal bij Tiene in het oog i loopen. Mej. L. te Neuzendorp zegt: »lk geef er j niets om al praten zij in Axel over mij, als ik om de j 14 dagen maar eens op reis kan gaan met mijn I logé." Wat is er toch in de wereld te koop, zegt j de altijd lasterachtige Mine te Tholen, »Ik heb geen I man naar mijn zin, ik wordt gezegend met veel kinderen en al de meiden loopen bij mij weg, omdat ik zoo door en door goed ben." Wat heb ik nu toch t aan al dat geld, waarvoor ik het heb gedaan i Jaantje van Genekort, de vroeger bekende jufvrouw uit een paardenstal is weder eens komen kijken te Yerseke. De Sultan en andere oude bekenden waren spoedig tegenwoordig en verheugden zich in het genot, niettegenstaande de dalende prijzen der oesters. Van des avonds 10 tot 12 ure is zij te spreken in de kalkloods. Haagsche lïrieven. 's Gravenhagb, 2 Februari 1889. Wij leven op dit oogenblik in een politieken rusttijd. Deze week heeft de Eerste Kamer haar begrootingstaak afgesponnen en haar overbuur, de Tweede Kamer zal zeker niet voor den 15en dezer maand terugkeeren. Voorloopig althans kan men niet zeggen dat zeer belangrijke zaken haar wachten. Er zijn eenige ontwerpen rijp voor behandeling; de wijziging van den accijns op bier en azijnen, bet voorstel Domela Nieuwenhuis omtrent de gedwongen .winkelnering enz. A propos, van dit laatstgenoemde ontwerp beeft de heer Harlogh niet bij de begrooting een tegenvoorstel aangekondigd Waar blijft dit dan Indien net niet spoedig komt, zal bet zelfs geen dienst meer kunnen doen om den beer Nieuwen huis een echèc' te besparen en zal diens voorstel moeten worden behandeld. Of het ecbèc den Scboter- landscben afgevaardigde veel zal deren, valt echter te betwijfelen. Hij is met zichzelf en zijn kiezers zijn met hem ingenomen „mein Liebcher, was willst du noch mehr?" Waarom er zoo weinig voorraad van parlemen tairen arbeid is Eenvoudig, omdat de regeering niet bijzonder vlug werkt. Zij heeft een voorstel aan gekondigd tot voortzetting van de arbeidsenquête, maar waar dit op 't oogenblik huisvest, weet niemand. Zij heeft de schoolwetwijziging in 't verschiet gesteld, maar eerst dezer dagen beeft zij haar voordracht aan den Raad van State gezonden en die zal 't na^- tuurlijk zeer ernstig onderzoekenvooral nu de heer Heemskerk lid van dat college uitmaakt. Hij toch heeft zoo herhaaldelijk de schoolwet en de schoolquaestie aan alle kanten bekeken, dat bij de aangewezen man is om een advies uit te brengen. Naar ik verneem kan het nog wel eenige weken duren voordat de zoo lang verwachte schoolwet wijziging, waarop de rechterzijde zoo verzot is, zal inkomen. Eindelijk was de tabelherziening aan gekondigd. Maar ook daaromtrent moet nog alles in de Maas liggen te drijvenhet voorstel moet nog geen vasten vorm hebben aangenomen. De indiening zal zeker ook niet bespoedigd worden door de constitutioneele vraag die zich heeft opgedaan, of de regeering wel mag komen met een verdeeling der groote steden in kiesdistricten. Wij zullen ons niet verdiepen in dat vraagstuk van staatsrecht en dat maar aan den oud-minister Kappeyne overlaten, die zeer ernstig in de Eerste Kamer heeft betoogd dat de regeering verplicht is een geheel nieuw kiesrecht te geven, maar niet bevoegd om bij gedeelten het voorloopig kiesreglement te wijzigen. Wat er van bet reebtspunt zij, laten we daar. Wel zouden we zeggen dat van de 125 leden der beide kamers die de Grondwetsherziening hebben aangenomen er misschien geen tien geweest zijn die zich hebben voorgesteld, dat met dat voorloopig kiesreglement zou kunnen gesold worden naar goedvinden der regeering, dat men bij stukjes en beetjes de voor- loopige regeling van het kiesrecht weer zon kunnen afbreken. De angst dien men bij de Grondwets herziening koesterde dat het volk te lang zou moeten wachten op een kiesrechtregeling, indien men in de grondwetswijziging zelve niet voorloopig een anderen maatstaf opnam, waardoor een zeer groot aantal kiezers meer geroepen zouden worden de uitver korenen des lands aan te wijzen, die angst heeft het voorloopig kiesreglement in 't leven geroepen, maar nooit is de bedoeling geweest het daarbij te laten, want dan had men die geheele geschiedenis niet behoeven op te nemen in de additioneele artikelen, dan had men terstond een kieswetwijziging kunnen voorstellen. Neen, de opneming van het voorloopig kiesreglement diende om in afwachting van de geheele herziening der kieswet, al vast het volk te toonen dat de Grondwet ruimer kiesrecht voorstond. Die geheele herziening moet er komen, moest zelfs spoedig komen, maar de regeering der rechterzijde houdt die tegen; zij verschuilt die achter eene herziening der personeele belasting, die zelf ook wel een beetje op zich zal laten wachten. En om nu eensdeels haar verzuim te dekken én anderdeels eens vecht partijdig te werk te kunnen gaan, wil zij der Kamers een tabelherziening opdringen, opnieuw een deel van 't land gaan verknippen, een groot gedeelte van het verkiezingswerk van verleden jaar afbreken en de algemeene verkiezingen van 1888 gaan overdoen, zooals de heer Kappeyne het zeer terecht noemde. Tot dusver heeft de anti-liberale Regeering, die wij de eer hebben te bezitten, nog bitter weinig arbeid verricht en ook bij haar verschijning in de Eerste Kamer heeft zij volstrekt niet getoond een krachtige, werkzame Regeering te zijn. De Premier, de heer Mackav, maakte zich met eenige machtspreuken van alle opmerkingen af. De Minister van Financiën her haalde zijn zwijgende rol die hij in de Tweede Kamer met zooveel zelfvoldoening had vervuld. De Minister van Koloniën heeft niets gezegd wat ons ten zijnen aanzien een beter oordeel kon doen vellen dan wij van hem als staatsman hadden; hij is zeer arbitrair en dekt zich met godsdienstige uitingen die door haar veel vuldigheid doen twijfelen aan de oprechtheid der ge voelens. Het is soms als men den heer Keuchenius hoort, of hij bezig is zich zelf wat in te praten. De Minister van Buitenlandsche Zaken maakte in de Eerste Kamer ook al geen fraaier figuur dan aan den overkant, al moeten we toegeven dat de heer Van de Putte veel te hard van stal liep, waar hij ten slotte toch niets tegen dien Minister inbracht. De redevoeringen van den heer Van de Putte heb ben tegenwoordig wel eens wat van tournooien veel vertoon, maar zonder dat het „raeenens" is. Wij voor ons vinden reeds één feit voldoende om den Minister van Buitenlandsche Zaken als hoofd der buitenlandsche aangelegenheden te veroordeelen. Men verzekert ons namelijk dat het besluit, waar over in de Eerste Kamer lang en breed werd gede batteerd, reeds was genomendat onze Regeering zich tegenover de Duitsche bereid heeft verklaard om den invoer van geweren en amunitie aan den West kust van Afrika te verbieden. Stelt u eens voor wat dat zeggen wil. Zou het geen dwaasheid zijn als China oorlog voerde, dat dan in Engeland geen wa penen mochten ingevoerd worden omdat ze naar China konden gebracht worden. Welnu, zoo ongeveer is de toestand in Afrika. Aan de Oostkust voert Duitschland strijd tegen de negers en nu wil Duitsch- land dat wij aan de Westkust geen geweren invoeren omdat die door 't binnenland heen naar de Oostkust kunnen gebracht worden, een reis vanzeven maanden't Is belachelijk, maar nog minder voor inwilliging vatbaar is de vraag omdat onze handel op West-Afrika berust op den handel in vuurwape nen, waarmede de negers op feesten schieten en die bij hen als munt dienen, waartegen ze hunne waren inruilen. Welnu, men verzekert mij dat die belache- lyke vraag door onze Regeering terstond is ingewil ligd, zoodat het besluit gereed ligt en slechts de afkondiging is uitgesteld. Indien dit waar is, dan mag men wel zeggen dat deze Regeering niet in staat is om de handelsbelangen te behartigen. Hoe veel prijs men ook stellen moge op vriendschappelijke gezindheid met Duitschland, onnoodig ten behoeve daarvan onzen handel een knak te geven en is dolle- manspolitiek. Wij zijn waarlijk al te beleefd voor onze buren men ziet bet weer aan de Borneo-quaestie. Nu En geland het protectoraat over Noord-Borneo heeft aangenomen, wordt zelfs door mannen van aanzien een zoetsappig gezicht gezet en beweren zij't ia beter zoo, we hebben op Borneo liever Engeland tot buur dan een particuliere maatschappij, 'tls wezenlijk nog de vraag of dit te verkiezen is. Komt nu toch Engeland in 't gedrang, dan kan ook zijn grondge bied op Borneo het tooneel van strijd worden. En dan kuunen wij wel eens zonder het te willen er in gemeDgd worden, want als Duitschland b. v. ons een kool wil stoven, dan zal het niet precies kijken waar de grenspaaltjes staan in het binnenland van Borneo, Volgens ons inzien hadden wij indertijd ons met hand en tand moeten verzetten tegen elk protecto raat, elke inmenging van Engeland op Borneo als in strijd met het tractaat van 1824. Door het verzet op te geven hebben wij met Engeland den duivel in onze koloniën ingehaald. Waarover ik echter wilde spreken was noch over Borneo, noch over Afrika maar over een strijd die ons weldra te wachten staatden strijd over de plaatsvervanging. De rechterzijde is druk bezig om tot ontbinding te geraken door de defensiequaestie. Men weet waar bet op aankomt. Waarschijnlijk is weldra, als de Koning zich met het rapport der Staatscommissie voor de defensie vereenigd zal hebben, te wachten een voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging. Daarop is sedert jaren aangedrongen in het belang van rechtsgelijkheid. Wij voor ons moeten erkennen nooit zoo erg met die afschaffing gedweept te heb ben. Niet omdat wij niet voor rechtsgelijkheid zijn, maar juist omdat wij niet goed inzien hoe men den algemeenen dienstplicht zal-kunnen toepassen zonder de rechtsgelijkheid prijs te geven. Onjuist toch is het te meenen dat personen van gelijken leeftijd en ge lijkelijk gezond, even zwaar den druk van den dienst gevoelen. Dat hangt geheel af va/a karakter, opvoe ding en gestel. Daar elk dier elementen bij de meeste menschen zeer verschillen, zal vanzelf de dienst veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1