ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 51 Januarij 1889. KENNISGEVING. No 5650. 4L5ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 8 maanden is f 1,80, franco per post 1.60. ADVERTENTIËN, van 1—8 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien art. 73, 2ic lid, van de wet regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden tor Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 Juljj 1850 (Staatsblad no. 37), gewijzigd by de wet van 6 November 1887 (Staatsblad no. 193) noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zjj in de grondbelasting, de personcelc belasting of het palentregt, op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt be taald) vóór 1 April aanstaande aan hen te doen bljjken. Middelburg, 25 January 1889 Gedeputeerde Staten, de BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Algemeen Overzicht. Vele eeuwen geleden uitte reeds een dichter deze groote waarheid „Homo sum", ik ben mensch. De bedoeling van dit gezegde was natuurlijk dezedat alle menschelijke hartstochten, neigingen en dwalin- genhem aankleefden en hun invloed deden gelden op hetgeen hij wrocht. Die oude waarheid geldt ook thans nog voor iedereen; dezelfde hartstochten, dezelfde ge breken, dezelfde ondeugden komen hij ieder mensch voor, doch bij den een in meer ruwen, hij den ander in meer gepolijsten vorm, naar gelang de mate van ontwikkeling en beschaving, die het individu bezit. Het is natuurlijk dat daar, waar zij meer in ge- kuischten vorm voorkomt en dus minder aan de opper vlakte bloot ligt, die kwade eigenschappen minder in het oog vallen, doch vroeg of laat komen zij toch voor den dag. Dit ondervindt ook Bismarck. Nu in Duitschland de beweging, die de openbaarmaking van Keizer Frederiks dagboek en het daarop gevolgde ge vangen nemen van Geffcken mst zijne invrijheidstel ling eenigszins is bedaard, begint men zich meer en meer bezig te houden met de vraag, welke drijfveeren Bismarck kunnen hebben bewogen, niet alleen om Geffcken gevangen te doen nemen, maar zelfs om de onbescheidenheid zoo ver te drijven zijne correspon dentie openbaar te maken. Natuurlijk hangt de be oordeeling dezer feiten totaal af van de meerdere of mindere ingenomenheid, die men voor Bismarck en zijn politiek koestert, maar 'fc is een verblijdend ver schijnsel op zedelijk gebied, dat niemand de open baarmaking dier correspondentie althans verdedigt. Ook Bismarck is mensch; hoe hoog hij ook moge staan, hem kleven menschelijke zwakheden aan, en het heeft er allen schijn van, of hij zich in dezen heeft laten leiden door den slechtsten raadgever, die een mensch hebben kan, den haat. Het schijnt vast te staan dat de verhouding tusschen Bismarck en wijlen Keizer Frederik, reeds toen de laatste Kroonprins, was, niet van bijzonder vriendschappelijken aard was, en toen na de regeering van 99 dagen Keizer Frede rik stierf, brak voor Bismarck een geruster tijdvak aan. De verschijning van het dagboek verbrak die rustdaaruit bleek dat de politieke rol, door Bismarck gespeeld, slechts een ondergeschikte rol was geweest, en de Rijkskanselier, gewoon steeds de eerste te zijn en als zoodanig te worden voorgesteld, kon dit niet verkroppen. De vervolging van Geffcken was voor hem het middel om zich op Keizer Frederik en zijn politiek, ook nog na diens dood, te wreken. Treurig verschijnsel, voorwaar Had de Rijkskanselier zich het woord kunnen herinneren „van de dooden niets dan goed", hij had zich zelf niet zoo bloot gegeven en der wereld een schouwspel bespaard, dat niet anders dan ergernis kon verwekken. Steeds gaat hij voort Keizer Frederik ook nog na diens dood te trotseeren, nu in hem, die deze vorst tot zijn vrienden telde. Zoo komt nu weder het bericht dat op het ordenfeest van de ridders van den Rooden Adelaar, dat jaarlijks ten paleize wordt gevierd, de Berlijnsche burgemeester, die deze onderscheiding van Keizer Frederik ontving, niet is genoodigd. 't Kan niet andei's of dergelijke kleingeestigheden moeten uit depit voortspruiten en daartoe heeft Bismarck thans reden. In Duitschland zelf berokkent zijne handelwijze hem vele vijanden, zoodal zelfs de liberale partij besloten heeft legen de vermeerdering der civiele lijst der Keizerin te zullen stemmen. In Europa heeft hij met allerlei moeielijk- heden te kampen, ten einde zijn overwicht te behou den en met zijne Koloniale politiek wil het ook nog maar niet vlotten. De kust van Zanzibar, de Samao- eilanden, veroorzaken hem heel wat moeite. Bij den bondsraad is ingediend een wetsontwerp, regelende de Oost-Afrikaanscbe politiek, waarhij 2 millioen mark wordt gevraagd tot uitvoering der noodzake lijkste maatregelen. De leiding dier maatregelen zal opgedragen worden aan een Rijkscommissarisdaar toe is aangewezende Bondscommissaris Wissmann nadat de Bondsraad heb ontwerp had aangenomen werd het Zaturdaginden Rijksdag behandeld, waarhij Bismarck en Wissmann het woord voerden. De laatste verklaarde dat de kusten op nieuw moeten worden veroverd en dat met goedheid aldaar niets valt uit te richten. Naast de blokkade moet een Koloniaal leger Duitschland in de uitvoering van zijn plannen steunen. Bismarck verklaarde dat er geen gevaar bestond dat daaruit moeielijkheden met Engeland zouden ont staan, met welke mogendheid Duitschland zoowel wat Samoa als wat Zanzibar betreft, in de beste verstand houding verkeert. Amerika echter ziet met leede oogenDuitschlands bemoeiingen op de Samoa-eilanden aan. Een voorstel is reeds ingediend om "2 millioen dollars beschikbaar te stellen, ten einde Amerika's invloed te doen gelden. In Frankrijk is ook de Koloniale politiek aan de orde gebracht door Mgr. Freppel, die inlichtingen vroeg over de maatregelen,^ te nemen door de Regee ring, ten opzichte van 't bezit der eilanden in den Stillen Oceaan en meer bepaaldelijk wat het Paasch- eiland betreft. De Ministers van Koloniën en Marine verklaarden dat het beschermheerschap over het Paasch-eiland verklaard is nutteloos te zijn, en dat de Cook-eilanden nimmer aan Frankrijk hebben be hoord. Freppel kwam op de zaak terug; bij beweerde dat het Koloniaal bestuur reeds Egypte en de nieuwe Hehriden aan de Engelschen had overgeleverd en dus van onbekwaamheid kon worden beschuldigd. De Kamer heeft vervolgens de nieuwe legerwet aange nomen met verwerping van de wijzigingen door den Senaat daarin gebracht. Tegenover de oppositie der rechterzijde verklaarde de Minister dat hier een wet gold op nationale defensie en dat Fankrijk verplicht was 3 millioen man onder de wapenen te kunnen brengen. Gelukkig is, wanneer dit overzicht onder de oogen der lezers komt, de strijd tusschen Bonlan- ger en Jacques beslist, tenzij er een herstem ming noodig mocht zijnwap-rvoor we hopen bewaard te blijven. Van de bombast der beide can- didaten verkocht, hebben wij, en naar wij hopen het Fransche volk, genoeg. Hooge weddingschappen wer den aangegaan over het al of niet slagen van Boulan- ger, dat de één voor waarschijnlijk, de ander voor onmogelijk houdt. Daar het aantal kiezers in het departement der Seine ongeveer 564000 bedraagt, rekent men dat een 450000 tal hun kiezersplicht zal vervullen en zou de gekozene dus minstens 225000, plas óóne stem moeten behalen. Prins Alexander van Battenberg bracht dezer dag«n eon bezoek aan den Keizer van Oostenrijk en werd daar met groote onderscheiding ontvangen. Vele vorstelijke personen en diplomaten brachten hem bezoeken, terwijl ten hove een luisterrijk diner ter zijner eere werd gegeven. De Keizer van Oosten rijk moet bij den Czaar pogingen tot verzoening hebben aangewend tusschen hem en den Batten- berger, en de Czaar moet daartoe niet ongeneigd zijn. Na het spoorwegongeluk te Borki moet de Czaar zeer vredelievend en zachtmoedig zijn gestemd, wat op deze verzoeningsplannen niet anders dan gunstig kan werken. In het voormalige Rijk van Alexander van Battenberg „Bulgarije" gaat het nog steeds niet naar wensch. Koning Ferdinand heeft zich het ongenoegen van de orthodoxe geestelijkheid op den hals gehaald, de synode ontbonden en de Metropolieten onverrichter zake naar huis gezonden. De oorzaak dier oneenigheid moet gelegen zijn dat de vorst, die den Katholieken godsdienst belijdt, de Katholieke geestelijkheid zijn steun verleent, iets wat de orthodoxe kerk zeer euvel opneemt. Ze heeft zich daarover beklaagd bij haar opperhoofd te Con- stantinopel, van wien zij de verdediging van het geloof barer vaderen vraagt. Voor Ferdinand is het te hopen dat dit geschil spoedig worde bijgelegd, want gelijk overal zoo ook daar; de geestelijkheid heeft een zeer grooten invloed. Koning Oscar van Zweden vierde Dinsdag zijn 60sten verjaardag; 6000 armen werden onthaald en aan de Noordsche Jongelingsvereeniging schonk hij 2000 Kronen. Scheen het voor korten tijd alsof de inconstituti- oneele meerderheid in de Tweede Kamer van Denemarken inwendig was verdeeld, waardoor de verhouding van het Ministerie Estrup gemakkelijker zou worden, deze verwachting is teleurgesteld. Bij de behandeling der begrooting in de vorige week werd het financiöel beleid der regeering zeer gehekeld, vooral naar aanleiding van het uitgeven van 8 millioen Kronen voor militaire doeleinden zonder dat hiervoor de goedkeuring van het parlement was verkregen. De oppositie verklaarde deze uitgave onnoodig, daar van geen enkele zijde oorlogsgevaar dreigde. De verdediging van Kopenhage, waarover de strijd voortdurend loopt, acht de regeering noodzakelijk; de oppositie meent dat dit voor de verdediging van het land nutteloos is. Terwijl men hierover strijdt worden alle andere plannen verwaarloosd. De regeering kan voor geen enkel voorstel een meerder heid vinden en gaat haar eigen weg. Zooals onze lezers weten, heeft Boulanger verreweg de meerderheid behaald. Nieuwstijdingen. 3ttirif Batavia, 29 Dec. Volgens de „Javabode" zjjn Sultan David en Toekoe di Tiroe, het geestelijk hoofd der Atjehers, te Kota Radja gekomen, om te onder handelen met ons bestuur. Zij zouden hun intrek heb ben genomen bjj Toekoe Neq. Het officieele blad meldt er niets van, zoodat het berigt slechts onder reserve zal zjjn te aanvaarden. Uit Philadelphia komt het berigt, dat 40 millioen dollars zullen besteed worden tot versterking der Oorlogs-Marine met 22 schepen. „The Times" verneemt uit Philadelphia, dat de be weging over Samoa in de Unie-Staten weder toeneemt. De Regering onderhandelt over het aankoopen van een grooten kruiser. Koning Malitoa wordt streng be waakt door Duitsche soldaten, die geene Europeanen tot hem toelaten. De Amerikaansche consul trachtte vergeefs den Koning te spreken. üngeianïï. Onder de matrozen te Liverpool is eene werk staking uitgebroken. Zatardag liepen honderden de stoombooten af en rigten alom groote schade aan, de matrozen die zich bereid verklaard hadden met de ver minderde gage genoegen te nemen, werden naar den wal gesleept terwijl men hun goed in het water wierp. De politie had veel moeite hen tegen verdere mishan deling te beschermen en de rust werd niet hersteld voordat er vele in hechtenis genomen en de dokken door de militaire magt bezet waren. Parijs, 29 Jan. Het is onjuist dat Floquet het voornemen heeft by de Kamer een wetsontwerp in te dienen tot beteugeling der Boulangistische woelingen, of de vernieuwing der Kamer vóór den vastgestelden tijd zal voorstellen. Hjj zal heden in de Kamer het ontwerp indienen tot wcder-invoering van den scrutin d'arrondissement en Donderdag zal hij de algemeene staatkunde van het Kabinet uiteenzetten. Generaal Bonlanger is voornemens de zitting der Fransche Kamer op Donderdag a.s. by te wonen. De Eiffeltoren, op het terrein der Parysche ten toonstelling, komt nog vóór April gereed. Twee trappen leiden naar den eersten omgang en vier van daar naar den tweeden. Ook zal men er met een heischtoeBtel kunnen komen, dat 50 tot 100 personen bevatten en per uur 2400 menschen naar den eersten omgang ver voeren kan. Van den grond naar de tweede verdieping gaan twee „lifts," die de hoogte van 112 Meter in ééne minuut afleggen. Op het eerste platform houden zij even op om reizigers op te nemen of af te zetten. De geheele reis naar den top zal vier minuten duren en per uur zullen 750 bezoekers naar boven kunnen worden gebragt. Depêches uit Patama melden, dat een gedeelte van het volk, dat aan hot kanaal werkt, den arbeid heeft gestaakt en in opstand is gekomen, omdat de aannemers de loonen verminderd hebben. De troepen j onderdrukten de muiter8. J?arys, 29 Jan. In een adres aan de kiezers van j Parijs zegt Boulanger zjjn dank voor hunne zamen- werking tegen de parlementaire coalitie. Van nu af (zegt hij) bestaat er eene republikeinsche party, ge grondvest op de eerljjkheid harer ambtenaren. Voor de kamer bestaat er geen ander uitzigt dan ontbin- ding, en de Republiek moet voortaan openstaan voor 1 alle Franschen met een goeden wil. SDuitachltutfe. Berljju, 28 Jan. Ook hier werd Boulanger's verkiezing door extra-nommers der bladen bekend gemaakt, doch zjj bragt evenmin verwondering als opgewondenheid teweeg en zelfs op de Beurs maakte zjj tot dusver geenea indruk. Alle bladen leggen den i uitslag in ongunstigen zin voor de republiek uit. De „Vowsobe Zeitujig '-ej 'Vict „Berliner Tageblatt" zien j het gevaar van oorlog voor Duitschland nader komen, „dewijl Boulanger ten slotte de zwarigheden, die hjj in het binnenland ontmoeten zal, door een buiten- j landschen oorlog zal willen afleiden." De „National j Zeituog" zegt dat het eene ironische wending der wereldgeschiedenis zou zjjn, indien in hetzelfde jaar, waarin het eeuwfeest der „groote omwenteling" gevierd I wordt, de republiek ineenzonk. De „Nordd. Allg. Ztg." j noemt Boulanger's overwinning „eene gebeurtenis van beteekenis voor de buitenlandsche staatkunde", eene i „zware nederlaag voor het stelsel der parlementaire j republiek." De „Post" meent dat indien Boulanger de republiek omver wil werpen, hjj zjjne oogen- blikkeljjke zegepraal niet haren glans moet laten verliezen, maar snel en krachtig dient te handelen, j De vraag is of hij daartoe de noodige vastberadenheid bezit. In ieder geval heeft de tegenwoordige republiek j zulk eenen stoot ontvangen, dat zjj nergens meer als j eene ernstige regering behandeld zal worden. Dit zijn de voornaamste uitingen der pers. In de politieke kringen hoorde ik heden zeggen dat ook Boulanger een man zjjn zal met wien men het eens zal kunnen worden, en op grond dier meening was men van gevoelen dat in de regeringskringen den aanvang eener Boulanger-regering tamelyk onverschillig opgenomen zou worden. Uit de hier ontvangen telegraphische berigten uit Parijs bljjkt, dat in den des naohts gehouden minister raad de minister-president Floquet wel is waar het ontslag van het Kabinet in overweging gegeven heeft, maar president Carnot antwoordde dat daartoe geene aanleiding bestond, waarbij hij het gezegde van Thiers aanhaalde: „men moet alle dingen ernstig, maar nimmer tragisch opvatten." De ministers hebben er toen in toegestemd voorloopig aan te bljjven. Voor het overige wordt algemeen de toestand te Parjja ge schilderd als in het geheel niet revolutionair, maar als spotziek en overmoedig gezind. Men zegt dat de Koningin van Rumenië, die, sedert 1869 gehuwd, slechts één kind had dat jong stierf, thans in belangwekkende omstandigheden ver keert. Dat zou eene schrap zjjn door de rekening van den neef des Konings, Prins Ferdinand van Hohenzollern, die de Kroon zou erven. Een nieuw gezelschap landverhuizers uit Luxem burg, bestaande uit 43 gezinnen en oen aantal onge huwde mannen te zamen 450 personen is Dingsdag te Antwerpen aan boord van de „Strassburg" scheep gegaan naar de Argentijnsche Republiek. Het zjjn landbouwers en handwerkslieden, voorzien van hunne gereedschappen en begeleid door een geesteljjke, die pastoor zal zijn der door hen te stichten kolonie. De landverhuizers hebben voorzorgsmaatregelen genomen, welke zeker navolging verdienen. Zjj hebben nl. den onderwjjzer Bamberg, een gediplomeerd landbouw kundige, en een aantal timmerlieden en metselaars vooruitgezonden, om te zorgen voor het bouwen van huizen. Bij aankomst in de nieuwe kolonie vindt nu ieder gezin zijne woning gereed. 581eï»erl««fc. Amsterdam, 28 Jan. Op de lijst van aan beveling voor de vacante betrekking van regter in de Arrond. Regtb. alhier, komt o. a. voor Mr. A. J. J. baron van Styrum, regter in de arr.-regtb. te Zierikzee. Dezer dagen werd eene geheele familie in de Tuin straat te Amsterdam ongesteld. De geneesheer, die spoedig ter plaatse was, meende vergiftiging te onder kennen. By een voortgezet onderzoek bleek dan ook, dat dit werkeljjk het geval was, en wel tengevolge van het bereiden van warme spjjzen in een vertinde pan. Na een paar dagen van vrjj ernstige ongesteldheid verdwenen de onrustbarende verschijnselen. De gevaar lijke pan is natuurlijk voor altijd uit de woning ver bannen. Een niet te versmaden buitenkansje is aan een tramkoetsier en een 78-jarigen hoefsmid, beiden in dienst van de Amsterdamsche Omnibus-maatschappij, te beurt gevallen. Zjj hebben nl. ieder een twintigste deel van den prjjs van honderdduizend gulden uit de staatsloterij getrokken. Harderwjjlt, 28 Jan. Heden morgen te half twaalf werd er op de openbare straat een treurig drama afgespeeld. W. P., gepensioneerd Indisch militair, was onlangs gehuwd met de weduwe A. S. Deze echtelieden leefden evenwel zoo oneenig, dat ze spoedig van elkander af gingen. Dezen morgen hail er eene ontmoeting van beiden plaats. Na een paar woorden met elkander ge wisseld te hebben, trok W. P. een groot broodmes uit den zak en bragt daarmede zjjne vrouw twee steken onder de regter borst toe, zoodat de dood onmiddeljjk volgde. Toen de daad volbragt was, begaf de moorde naar zich naar het bureau van politie om zich te doen arresteeren. 's Gravenhage, 29 Jan. Eerste Kamer. Over hoofdstuk Koloniën werd weinig gedebatteerd. Een enkele opmerking van den heer van de Putte werd gevolgd door eene rede van den heer van Naamen, die hoewel de Minister met Indië begon te sollen (gelach) toch vertrouwen in hem stelde, omdat hjj zoo min raogeljjk van af het Plein, Indië wil regeren. De Minister van Koloniën dankte beide sprekers voor hunne welwillende woorden. De Minister antwoordde den heer van Naamen, dat hij zelf verwonderd was over zjjn optreden, maar hy meende dat het pligt was. Hjj hoopte dat zijn bestuur den lande tot zegen zou mogen zjjn. De begrooting werd aangenomen met 31 tegen 4 stemmen. Alsnu kwam in behandeling Buitenlandsche Zaken. De heer van Gennep meende dat aan een mogelyk verbod tot uitvoer van ammunitie naar den Congo bezwaren verbonden zijn. De geheele handel zou er door getroffen worden. Hjj meende dat aantasting van den ruilhandel deu goeden toestand aldaar zou doen verdwijnen. Spreker betoogde dat het verbod voor Afrika's Oostkust bovendien doelloos zou zijn. Spr. wees er op dat Engeland het protectoraat over Noord- Bornoo heeft aanvaard en meende hij dat Engeland na met ons moet onderhandelen over de grenzen. Hjj drong aan op verlaging der consultaatregten. De heer Muller komt terug op het door den heer van Gennep gesprokene. Het geweer geldt in Afrika als munt, als gulden by ons, en een verbod tot invoer van geweren als voorgenomen, zou den ruilhandel in 't hart trefFen. En de handel zou er door geslagen worden. Ontneemt men den negers hun waardemeter er zou verzet komen. De heer van Tienhoven drong aan op uitbreiding van het stelsel van bezoldigde con suls. Spreker betreurde dat de Minister in China geen beroepcon8uls wilde, daar de handel dat toch nood zakelijk maakte. Omtrent den toestand des Koning deelt de Haagsche correspondent der „N. Gr. Ct." het volgende mede: „De ziekte des Konings heeft het gewone verloop. Tot nog toe nemen de krachten minder snel at dan men aan vankei jjk vreesde, maar, al moge de „St. Crt." schier eiken avond de natie in schjjn geruststellen door de vermelding van de kalmte en rust van den hoogen lijder, ik meen wèl te doen met mjjnerzjjds tegen illusiën te waarschuwen. De phase van apathie, die reeds voor een dag of vier scheen te naderen, is nu werkelijk ingetreden. Z. M. slaapt veel, niet enkel 's nachts, maar ook bij dag; 't is de slaap der uit putting, niet de verkwikkende sluimering van den zieke, die, ontwakend, zich versterkt gevoelt. De eetlust blyft ook zeer gering en wat de officieële bulletins niet vermelden is de hoofdzaak de polslag wordt allengs minder krachtig en de geest verzwakt voort durend. Nu eu dan is de Koning in de laatste dagen nog eens opgestaan, maar alleen voor eenige oogen- blikkenhij teekent nog alle stukken, maar werkt overigens niet meer in den eigenlijken zin des woords. De geneesheeren ontveinzen zich geen oogenblik het blijvend gevaar en het vermoede!jjk spoedig einde, dat wel in een zacht inslapen zal zjjn gelegen. Het is waar, dat prof. Rosensteiu de mogelijkheid van een zeer langdurig ziekteproces heeft toegegeven, maar niet onvoorwaardelijkhy moet H. M. de Koningin, die hem na zijn laatste consult ontving, onbewimpeld hebben verklaard, dat, zoodra er in den toestand van opgewondenheid, waarin Z. M. in de vorige week ver keerde, een wending kwam, de afloop spoediger zon zijn dan op dat oogenblik was te wachten. En die wending ze is helaas sedert Woensdag avond ge komen. Yan toen af heeft de onrust des lijders voor eene onheilspellende kalmte plaats gemaakt." De heer Willink Ketjen geeft in de „Familiebode" een lang verhaal van zjjn wedervaren by den minister Keucheniu8 en zjjne pogingen om by de nieuw opge treden Excellentie herstel van grieven en teruggave van zjjne stukken te verkrjjgen. Eenigen tijd geleden deed, zooals men zich herinneren zal, een berigt in de dagbladen de ronde, dat de heer W. K. by den minister ontboden was, en dat de bedoelde stukken uit Indië waren aangekomen. Dit is minder juist. De heer W. K. heeft zich wel herhaalde malen bij ZEx. op audiëntie begeven, doch was niet ontboden. De staat van zaken is nog evenals vroegeralleen vermeldt de heer W. K. als eene bijzonderheid, dat nu, een halfjaar na het vonnis der Haagsche Regtbank, waarbjj hjj wegens beleediging van den heer Sprenger van Eyk veroordeeld was tot 25 boete, dit vonnis nog niet ten uitvoer is gelegd. Overigens bleven ook nu zjjne bezoeken aan den minister, zijne reqaeaten enz. vruchteloos. Het Indische legerbestuur en den gouv.- generaal v. Rees, heette het, maakten bezwaar tegen de teruggave der stukken. De heer W. K. heeft o. a. den heer Keuchepius nog gewezen op diens woorden in November 1887 bij de behandeling zjjner zaak in de Tweede Kamer, toen de heer Keuchenius als Kamerlid van oordeel bleek, dat de teruggave verpligt was. Dan moet er nog een onderzoek te Batavia zjjn ingesteld naar zijne zaak door drie generaals, dat een voor W. K. gun- stigen uitslag gehad moet hebben, doch de heer Keu chenius heeft verklaard niets van zulk een onderzoek te weten, terwijl de heer y. Rees desgevraagd er zich eerst wel iets van herinnerde, doch dit later schrif telijk weder terugnam. Terneuseen, 29 Jan. In de Hervormde kerk alhier kreeg Zondag morgen een hoorder, een eenvoudig man, die op den weg naar Sluiskil, aan den eersten over zet" over het kanaal woont, een aanval van waanzin. Reeds bij het binnentreden van de kerk moet hy, wjjzende naar den preekstoel, hebben gezegd»daar is God." Vóór de dominé begon met het voorlezen van het doopsformulier werd de man onrustig, en toen de plegtigheid geëindigd wa9, stond hij van zijne zitplaats op, begon hjj te zwaaien met zjjne armen en allerlei meest onverstaanbare woorden te prevelen. Daar dit alles groote ontsteltenis by de hoorders veroorzaakte, bespoedigde de predikant het einde van den dienst, en werd de ongelukkige, onder geleide van een paar men schen, en gevolgd door eene groote schare, huiswaarts gebragt. Middel burg-, 28 Jan. Nog lag den geweldigen brand in den Korten Delft, die vier menschenlevens kostte, in ieders geheugen, toen we heden avond weder werden opgeschrikt door het geroep van brand, thans in den Langen Delft. Een klein magazijn voor uitver koop van manufacturen stond binnen weinige oogen- blikken in lichte laaije vlam. Verschrikkelijk waren de vlammenbij wijlen vlogen wolken van vuur over de belendende gebouwen en met angstige spanning staarden honderden het schouwspel aan, vast overtuigd dat het bij dit ééne pand niet zou bljjven. Doch dank zjj de brandweer, die zich uitstekend van haar pligt kweet, de vrijwilligers die in ruime mate hulp boden en de voorbeeldige orde die er heerschte, mogt het gelukken de belendende gebouwen, hoewel beschadigd, te bewaren. De massa water, die schier te gel jjk door de spuiten in het brandende pand werd geworpen, be dwong spoedig de hevige vlammen, maar toch Bloeg velen de schrik om 't hart toen men plotseling van de brandweermannen het geroep hoorde, dat geen water meer in de buurt was; toch werd daarin nog in tijds voorzien. De ramp in den Korten Delft gat aanleiding dat thans flink alarm werd gemaakt, waardoor alles weldra op de plaats des onhoils hulpe bood. Moge deze brand tengevolge hebben, dat spoed, veel spoed worde ge maakt met de waterleiding, die ook by brand zulke uitstekende diensten kan bewjjzen Yox'selte, 27 Jan. De afdeeling Yerseke der Vereeniging tot Bevordering der Nederlandsche Vis- scherjj vergaderde Vrijdag avond ter benoeming van twee bestuursleden. De aftredende leden, de heer I. Hage en J. Sinke werden beiden verkozen. In het afgeloopen jaar hadden 4 leden bedankt; zoodat nu het ledental tot 15 was gedaald. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar, bleek dat er een saldo was van ƒ5.14. De voorzitter meende, dat het reglement der vereeni ging, de afdeeling te veel aan banden legt, daar alle pogingen door de afdeeling gedaan in het belang der visscherij, eerst de goedkeuring behoeven van de Alge meene Vergadering. Daaraan was het zeker ook toe te schrijven, dat het adres aan den Minister, inhou dende een verzoek om het zaajjen van vreemde oesters ook buiten de Zeeuwsche wateren te verbieden, waar voor de medewerking der Vereeniging was gevraagd, ter zijde was gelegd. En toch is deze zaak van groot belang, omdat op de bank wel degelyk vreemde zaai- oesters voorkomen. De voorzitter had die laten af zonderen en opkweeken, en deze ontwikkelden zich tot allerlei gedrochten. Het Hoofdbestuur had den voor zitter verzocht om personen aan te wjjzen, die voor de betrekking van arrondissements commissaris od agent der Maatschappij tot verzekering van visschers- vaartnigen geschikt waren. Twee personen werden ge noemd de eerste op de vergadering aanwezig kon zich nog niet verklaren en met den anderen zou men in onderhandeling treden. Nog besprak men de vraag, of niet een onderzoek kon gedaan worden naar de oorzaken van den mosselzaadval. En verder wat zjjn de oorzaken van den achteruitgang der oesterontwik- keïing op de Iersche bank? Dat dit het meerdere zoutgehalte van het water en de opzanding der bank was, begreep ieder. Eene opening in den Scheldedam was het eenige middel om de verzanding tegen te gaan. Yerseke, 29 Jan. In de heden gehouden Raads zitting werd eene nieuwe wjjze van heffing volgens het voorstel—Sinke aangenomen. Daarbij betalen de 3 laagste klassen minder, alle volgende meer dan volgens het bestaande stelsel. De aanslag der 18e kl. (3500 4000 gld.) bedraagt naar eene heffing van 8000 ver moedelijk 198,63. De wijziging der begrooting werd mede ten einde gebragt. De post voor onvoorziene uitgaven werd daarbjj van 412,48 tot 789,38 verhoogd. Over het feit, dat gisteren aan het hek by School 1 groote schade is toegebragt klaagde de Voorzitter luide over de herhaalde baldadigheden, blijkbaar door groote jongens aan die hekken bedreven. Hjj wilde een beroep doen op het publiek om dergelyke wanbedrijven tegen te gaan. Een der leden sprak er van een premie op de ontdekking der daders nit te loven. Hausweerd, 28 Jan. Met de verhooging van den zeedijk over de leDgte van 200 meter is men thans druk bezig. Hierdoor is deze plaats voor over strooming by hoogen vloed geheel gevrjjwaard. Bruinisse, 29 Jan. De mededeeling dat zoo genaamde zeesterren, de doodsvijanden van oesters en mosselen, bier als eene uitstekende meststof in den handel gebragt worden, kan welligt ook voor andere visschersplaatsen van nut zijn. Het geheele jaar door worden die diertjes, doch zeldzaam in zoo aanzienlijke hoeveelheden als dezer dagen, aangevoerd voor be mesting van landerjjen. In 1887 werden door een landbouwer van betrekkelijk klein bedrijf pl.m. 1600 mosselmanden van die sterren gebruikt, die daarvoor pl.m. 500 betaalde. Vermengd met stalmest ot aarde leveren zjj uit stekende uitkomsten, vooral ten aanzien van halm gewassen. Zierïlczee, 29 Jan. Weder is een dier „goedkoope werkkrachten", die bestemd schijnen om langzamerhand by Post en Telegraaf de meer ontwikkelde, en daarom wat beter betaalde ambtenaren te verdringen, in handen der justitie overgeleverd, als verdacht van verduistering en daaraan gepaarde vervalsching van registers. Wy keuren de handelingen van den jongen, gehuw den man ten zeerste af. 't Ware schooner geweest te verhongeren, dan oneerlijk te zjjn, doch we stellen de vraag of het billjjk en humaan, of het zelfs te verant woorden is, om ambtenaren, wien dagelijks duizenden door de vingers gaan en wier finantiëele verantwoor delijkheid slechts door de moreele overtroffen wordt, af te schepen, met luttele honderde guldens 's jaare met minder inkomen dan van een gewoon werkman En waarom? Om meer en steeds meer over te houden op een tak van dienst, die reeds zooveel afwerpt J De geschorschte assistent aan het post- en telegraaf kantoor te Yerseke, O., ia Dingsdag morgen uit het Huis van Bewaring alhier, naar de gevangenis te Middelburg overgebragt. Hij is verdacht van valschheid in geschriften. Voor de betrekking van secretaris van den Haarlemmermeerpolder (salaris 1600 gulden), hebben zich niet minder dan 150 sollicitanten aangemeld. In zake het bekende adres der Roermondsche onderwjjzers zal ook door de onderwjjzers in het ar rondissement Zierikzee een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer worden verzonden. De Gemeenteraad van Neede heeft de jaarwedde der onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes, aan de openbare school, Mej. M. C. Deurholt, met 100 verminderd, om daarmede de jaarwedde van een te benoemen onderwijzer aan die school te kun nen verhoogen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de „Arnh. Ct." meldt, aan Gedep. Staten van Gelderland medegedeeld, dat. in dit geval wel wat voor het besluit van dien Gemeenteraad te z en dit niet wegens strjjd met het algemeen belang kan worden vernietigd. Zaturdag morgen had de timmerman P. de V., te Haamstede het ongeluk door het breken van eene plank, in een diepen kelder te storten, waardoor hjj bewusteloos naar zijne woning moest worden gedragen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Men meldt uit Haamstede Dat eene koe een haas vangt, is zeker wel zeld zaam, maar wie heeft er ooit gehoord dat een hond een zalm vangt? Ea toch is dit hier gebeurd. On langs bevond zich een konjjnenvanger met zjjne honden in de duinen onder Wester Schouweneen zjjner hon den missende, ging hjj dien zoeken en vond hem, met een zalm in deu bek, aan het strand. Het kostelijk dier sohijnt door den vloed zoo hoog op het strand te zijn geworpen, dat terugzwemmen onmogeljjk werd. Het dier was in volmaakt goeden staat en woog circa 30 pond. H.H. M.M. de Koning en de Koningin hebben aan de weduwe van Pronk, die tjjdens het in veilige haven brengen van de bark „de Melati" is omgekomen, een gift van veertig gulden doen toekopien. Aan de „P. Nb. Ct." wordt uit Rozendaal gemeld Dezer dagen is aan het douanenstatioD alhier eene volle waggonlading goedereD, bestemd voor Amsterdam, aangehouden en door een paar particulieren alhier voor spotprijs van de douanen gekocht, (men zegt voor f 500). Deze verkoopen de goederen nu met groot succes in het klein. Dagelijks ziet men eene groote menigte in het nieuwe magazjjn hunne koopjes doen, daar de massa artikelen verbazend goedkoop van de hand wordt gedaan. Voor slechtB 10 cent koopt men o. a. een dozijn bordeD, 10 koppen met schoteljes enz. Niettegenstaande de lage prjjzen, maken de onder nemers toch nog goede zaken. Tegenover de ongunstige berigten van landver huizers, wien 't niet naar den vJeesche ging, staan ook gnn8tiger tijdingen. Zoo gaf men ons inzage van een brief van een Haag- schen werkman te Buenos-Ayres aan vrienden in Den Haag, waarin hy o.a. schreef „Het timmerwerk is hier niet als in Holland en de verdiensten zjjn niet kwaad. Ik heb nu ƒ20 Hollandsch, en met Nieuwjaar krjjg ik f 25en zoo kan men op klimmen tot 30. Aangenomen werk is hier weinig, dan deuren en kozijnendaarmee kan men op zjjn gemak 6 a 7 gul den 's daags verdienen. Maar om hard te werken, daarvoor is 't dan ook te warm hier. Eene vrouw die werken wil, kan 30 50 in de maand verdienen. Er komen hier altijd handen te kort. Eten en drinken gaan hier ook nog al. Vleesch is zeer goedkoop en eet men viermalen 's daags en geen klein stukje, zooals in Holland, maar zooveel als men maar lust. Aardappelen eten we niet; die haalt men hier by den kruidenierze kosten 30 centen 't pond. De huizen zjjn duurvoor een kamer van 5 el in 't vierkant betaal ik 26,40 in de maand. Wie van plan is om over te komeD, moet vooral Spaansch leeren. Dat helpt veel." „H. Ct."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1