ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No 5618. Zaturdag 26 Januarij 1889. 45ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De pnjs per 3 maanden is ADVE RTENTIËN, van 18 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags 1,30, franco per post 1.60. voor middags 10 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend Algemeen Overzicht. Wanneer twee personen ieder op zichzelf arbeiden aan één doel, wordt de naijver na korter of langer tijd', opgewekt. De één meent, dat de middelen die hij aanwendt, ontegenzeggelijk moeten leiden tot het bereiken van het beoogde doelde ander meent, dat slagen alleen mogelijk is in de richting waarin hjj arbeidt. Wanneer één van beiden meerdere vooruit gang maakt, dan de andere wekt het naijver op, van naijver komt wantrouwen en allengs wordt de vrede verstoord. Dit is een zuiver menschelijk verschijnsel, en dit verschijnsel doet zich ook voor wanneer twee volkeren samen willen werken tot het bereiken van een doel en de onderdanen van den een ondervinden nadeel, die van den ander voorspoed; 't nadeel van den een wordt toegeschreven aan de richting waarin den ander werkt. Dit ondervindt ook Duitschland. Met Engeland vereenigd, om den slavenhandel op de kust van Zanzibar tegen te gaan, wijt Engeland den verkeerden gang der zaken aldaar aan Duitschlands optreden; ja, 'tgaat zelfs zoover, dat Engelsche bladen naar aanleiding van het bericht, dat vier zendelingen, benevens hun vrouwen te Toegoe ver moord zijn, Vorst Bismarck's staatkunde in Oost- Afrika totaal mislukt noemen. Vóór Duitscbland's optreden, beweert men, ging alles goed, doch zijne tusschenkomst bedierf alles. Op Samoa zou Bismarck Engeland's belangen te veel uit het oog hebben verloren en zich het misnoegen der Vereenigde Staten op den hals hebben gehaald. Toch ondanks al die verwijten gaat Duitschland rustig zijn gang met zijn koloniale politiek. In den Bondsraad is een ontwerp ingediend over de bescherming der Duitsche belangen en het tegengaan van den slavenhandel in Oost-Afrika; het vraagt hiervoor een crediet van 2 millioen mark. In den Rijksdag verwachten we deze week een groote politieke rede van Vorst Bismarck over de koloniale politiekeen zoodanige rede door Bismarck uitgesproken, is steeds een feit in Duitschland. De laatste groote rede werd door hem gehouden op 6 Eebr. 18S8. De verwachtingen zijn thans echter teleurgesteld, Bismarck heeft zich bepaald tot enkele hatelijkheden aan het adres der oppositiepers, die waarlijk zijn roem niet zullen verhoogen. Wanneer een groot man zijn toevlucht neemt tot insinuaties in plaats van te argumenteeren, maakt dit altijd een onaangenamen indruk. Over den politieken toestand evenmin als over de zaak Geffcken-Morier sprak de Rijkskanselier geen woord. En toch deze houdt de gemoederen in Duitschland en daarbuiten zeer levendig. De regeering heeft goed kunnen vinden om de akte van beschuldiging tegen Dr. Geffcken na zijne invrijheidsstelling openbaar te maken. Dit wekt terecht afkeuring. Uit die akte van beschuldiging komen allerlei bizonderheden aan het licht, bizonderheden, die men alleen zelfs door de achting, die men aan Keizer Frederik verschuldigd is, achterwege had kunnen en moeten laten. De Duitsche Minister van Justitie, Dr. Friedberg, die tien jaar Minister was, heeft dan ook zijn ontslag gevraagd, omdat hij zich ten sterkste tegen de open baarmaking der beschuldigingsakte had verzet. In de zaak Morier is een nieuw licht opgegaan, nu twee personen verklaren van Bazaine zelf gehoord te hebben, dat hij de berichten omtrent de Duitsche troepenbeweging van Morier had ontvangen. De br'ef door Bazaine aan Morier geschreven, waarbij hij de beschuldiging onwaar noemde, moet volgens verklaring door een ander geschreven zijn, omdat Bazaine in 1888 niet meer in staat was zijn ge dachten regelmatig te laten werken. In Frankrijk houdt de verkiezing van 27 dezer nog steeds alle gemoederen bezig. De heei'en Boulanger en Jacques overstelpen de Parijzenaars met procla- matiënde eene al meer bombastisch dan de andere. Wie de zege zal behalen, is moeielijk uit te maken. Toch schijnen de kansen voor Boulanger ditmaal niet zoo gunstig te staan als aanvankelijk verwacht werd; en ook hij zelf schijnt ondanks zijn verzekering, dat hij vast aan zijn verkiezing gelooft, daarvan nog niet zoo geheel zeker. Zijn ontslag, dat hij nemen zou als afgevaardigde voor het Noor der-departement, heeft hij ten minste nog niet ingediend, ofschoon hij in de Kamer is verschenen. Misschien begrijpt hij ook dat men geen oude schoenen moet wegwerpen vóór men nieuwe heeft. In de Fransche Kamer heeft zich deze week weder een incident voorgedaan, dat daar tegen woordig helaas meer en meer regel schijnt te worden. De afgevaardigde Laur had verklaard, dat de Minis ter-President Floquet gelden uit de geheime fondsen besteedde ter bestrijding der candidatuur Boulanger. De Minister-President noemde dit lage laster, waarop Laur de terugname dier woorden verzocht, wat door Floquet werd geweigerd. Laur dreigde met hem zijn getuigen te zenden, die echter niet door Floquet zou den worden ontvangen. In Oostenrijk—Hongarije duurt de strijd over de leger wet nog steeds voort; ondanks de verdediging van den premier Tisza is het hem nog niet mogen gelukken den Rijksdag van de noodzakelijkheid om de Duitsche taal bij 't leger in te voeren, te overtui gen, en hij heeft toe moeten geven dat bij de instructie slechts de allernoodzakelijkste bekendheid met de Duitsche taal, zal worden vereischt. De leden der libe rale partij hebben dan nu ook besloten de voordracht te steunen. Uit Italië wordt gemeld dat de Paus dezer dagen herhaaldelijk een onderhoud heeft gehad met Kardi naal Lavigérie, ten einde op de hoogte te worden gesteld van den stand der slayernjj-kwestie; alsmede dat Gladstone nog altijd geen antwoord heeft ontvan gen of de Paus hem gehoor zal verleenen, terwijl de Engelsche Gezant te kennen heeft gegeven dat zijne ^regeering dit onderhoud liever niet zag plaats hebben. In Spanje worden ook weder woelingen waarge nomen. De civiel-gouverneur van Madrid heeft be richt ontvangen dat er 25 ontplofbare bommen in de stad zullen worden neergelegd. Men meent hier met geen staatkundige bedoelingen te doen te hebben, doch vermoedt dat de houders van speelhuizen den civiel-gouverneui', die in den laatsten tijd hun bedrijf mee kracht heeft tegengegaan, uit wraak tot wanhoop willen brengen. In Zweden is de Rijksdag met een troonrede door den Koning geopend, waarin hij zijne ingenomenheid betuigt met een bezoek van den Keizer van Duitsch land. Onder de in te dienen wetsontwerpen is er één die betrekking heeft op de verzekering van werklie den. De Staatsbegrooting wijst een batig saldo van ongeveer 10 millioen kroonen aan, wat hoofdzakelijk te danken is aan de opbrengst der in- en uitgaande rechten. Nieuwstijdingen, ©itgelitnfc. Aan de „Daily News" wordt gemeld, dat de Pa- rjjsche tentoonstelling op 5 Mei zal worden geopend. Men berekent dat voor de tentoonstellingsgebouwen 40,000 ton jjzer zullen worden gebruikt en dat de totale kosten zullen bedragen 25 millioen frs. De ma chines voor de electrische verlichting zullen 8000 paardenkrachten vertegenwoordigen. Het Britsch- Indisch paviljoen zal 25,000 frs. kosten. Men verwacht alleen uit Amerika 100,000 bezoekers en minstens evenveel uit Engeland. SUuslaub. De Czaar schonk aan allen, die met hem in den trein te Borki zaten, eene in goud gevatte miniatuur kopie van eene schilderij, een tafereel uit de H. Schrift voorstellende, dat in de eetzaal van den trein hingen onbeschadigd bleef. De politie te Madrid heeft een depot van valsche obligatiën van binnenlandsche schuld 4 °/0 ontdekt, loopende tot een bedrag van 2l/j millioen. Één dader is gevat. iPuitschlanfc. Het te Neurenberg ver achy nend „Politieblad" bevat de volgende waarschuwing die door de meeste Duitsche bladen wordt overgenomen „In den laatsten tjjd kwamen in hier ter stede ver schijnende dagbladen herhaaldelijk advertentiën voor, waarbjj voor Münchener bierhuizen in onderscheidene steden van Nederland moojje en handige kellnerinnen wérden gevraagd. Die juffers wordt vergoeding van reiskosten, vrjje kost en eene maandelyksche verdienste van circa tweehonderd gulden voorgespiegeld. „Een onderzoek, vanwege de politie hier ter stede ingesteld, bragt aan het licht, dat in de advertentiën bedoelde bierhuizen in geen goeden reuk staan, dat de kellnerinnen er toe worden gebragt, om op meer dan vertrouweljjken voet met de gasten te staan, en dat zij ontslag krjjgen, als zjj zich hiertegen verzetten. Ook ontvangen zy geen loon, maar moeten zich enkel met de foojjen vergenoegen, en de opgaaf, dat zjj op die wyze vaak ongeveer twee honderd gulden per maand zouden verdienen, is geheel onwaar. De reiskosten eindelijk worden slechts voorgeschoten en moeten later worden terugbetaald. Ten zeerste wordt men dus ge waarschuwd dergelijke betrekkingen niet te aanvaarden." Utrecht, 24 Jan. Gisteren in den vroegen morgen zyn in de vestibule van het hulpbureau van politie aan de Wittevrouwenbarrière alhier, by het schoon maken daarvan, gevonden het grootste gedeelte der ten nadeele van een ingezeten dezer gemeente op 80 December 11. ontvreemde effecten met de couponbladen en al de mede vermiste gouden en zilveren sieraden. Naast de bybelkraam, die eiken Maandag tot de eigenaardigheden van het Amstelveld te Amsterdam behoort, heeft thans „Recht voor Allen" zyne legertent opgeslagen, om socialistische vlugschriften en blaadjes aan den man te brengen. De decoratie boven dit kraampje aangebragt, bestaat in eene jufvrouw, een geschilderde, staande op een gevleugeld rad en houdende in de hooggeheven regterhand een brandtoorts. De jufvrouw wordt geflankeerd door twee schilden met spreuken van Multatuli, inhoudende dat het volk zal opstaan tegen de ellendelingen, die het stoffelijk en zedelijk ten gronde rigten enz. Tot welke onverkwikkelijke tooneelen deze door de socialisten blijkbaar gezochte buurschap leiden moet, laat zich gereedelyk begrjjpen. Er worden disputen geleverd, waarbjj men niet weet wat meer weerzin wekt het cynisme der godloochenende socialisten of het godzalig geteem van den man der bybelkraam, dat dergely k para deeren met het grofste ongeloof uitlokt en bevordert. Een paar politie-agenten bleven voortdurend in de omgeving, teneinde tusschenbeiae te treden, wanneer het getwist al te luidruchtig werd of in handtastelijk heden dreigde te ontaarden. Dezer dagen liep te Nieuwediep een vischlogger binnen, die een zeer merkwaardigen hond aan boord had. Dit dier, een fraai zwart exemplaar, maakt zich by de vischvangst zeer verdienstelijk. Zoodra by het inhalen van de beug een leng of kabeljauw van den hoek valt, springt de hond te water en grypt den visch beet voor deze nog Daar de diépte kan schieten. Dan zwemt de vischduiker naar boord, waar de be manning een dubbele bogt neerlaat en daaraan hond en visch optrekt. De vangst der bijna verloren visschen, moet het merkwaardige dier maar hoogst zelden mis lukken. 's Gravenliage, 24 Jan. Het officieel berigt omtrent den toestand van Z. M. den KoniDg luidt, dat Z. M. in de laatste 24 uren veel heeft geslapen, doch weinig voedsel blyft gebruiken en zich minder opgewekt gevoelde. Zie Telegram) Volgens den Residentie-briefschryver van het „Z. D." moet de laatste verslimmering in den toestand van Z. M. den Koning hieraan worden toegeschreven, dat Z. M. zich driftig had gemaakt op een kamer dienaar, die natuurljjk buiten zyne schuld een haardstel in de kamer had omvergeworpen. Z. M. schrikte daarvan en de groote prikkelbaarheid, welke het ge volg is van Z. M. kwaal, had tengevolge, dat de ze nuwen van den Koning geheel overstuur geraakten. De onschuldige oorzaak van den zenuwaanval was juist een der meest geliefde dienaars de3 Konings; hy lijdt, tengevolge van den schrik, nu zelf aan zenuw aandoening. De nieuwe en gelukkige wending, welke de ziekte des Konings reeds weder nam, bewyst wel, dat de ver slimmering niet in de kwaal, maar in een incident moest worden gezocht. De vraag, hoe lang zal de ziekte nog kunnen duren van herstel is geen sprake wordt geheel beheerscht door de quaestie van kracht. En daar Z. M. een echt Russische, ro buste natuur heeft, bestaat minstens de mogelijkheid dat Hy nog eenigen tjjd blyft leven. Moge het zyn zonder te veel smarten Omtrent den toestand des Konings zegt „de Oran jevaan", na van de gewone mededeelingen te hebben gewag gemaakt; Waarheid is we meenen hiervoor te mogen instaan dat zy, die van nabjj met den toestand bekend zyn, zich niet durven ontveinzen, dat Z. M. helaas de laatste periode der ziekte is ingetreden. De werking der spijsverterings-organen is geheel veranderdherse- nen-verweeking is ingetreden; vaak onlydelyke pijnen leiden tot hooge zenuw-overspanning. En waar nog een oogenblik van kalmte intreedt, wenscht de koning aangekleed te worden. De pogingen daartoe herhalen zich zeer dikwyls, doch de krachten zyn zoo zeer af genomen, dat Z. M. niet zonder bulp overeind kan zyn en vaak na 5 minuten weder ontkleedt wordt." 's Grarenhage, 23 Jan. De Staatscommissie voor het defensie-vraagstuk en den dienstpligt houdt in de laatste dagen, thans in het gebouw van de Tweede Kamer, drukke zittingen, teneinde nog deze maand met hare taak gereed te komen. Gisteren hield zy eene avondzitting. Omtrent den toestand des Konings geeft de Haag- sche correspondent der „N. Gr. Ct." een uitvoerig berigt, waaraan wy het volgende ontleenen „Verleden Vrjjdag avond werd Z. M., gelyk uit alle berigten duidelyk is gebleken, door een aanval van beroerte getroffen. Men vreesde dien nacht, waarin de hooge lyder als roerloos bleef, dat hy zachtkens zou insluimerentot 3 uur in den nacht verliet H. M. de Koningin het ziekbed niet; toen zjj zich verwijderde, gaf zjj uitdrukkelijk last om, zoo de fatale slag dreigde te vallen, haar tydig te waarschuwen. Tegen den morgen echter keerde het bewustzjjn bij Z. M. terug. Het bleek toen al dadelijk, dat de kleine hersenen niet hadden geleden van verlamming was geen spoor te ontdekkendoch daarentegen schenen de groote hersenen te zjjn aangedaan en eene verweeking daar van kwam al spoedig Mi k.» licht. Sedert i9 de hooge lyder, naar my van alle zjjden wordt verzekerd, ligchamelyk weder iets bijgekomenondanks het ge bruik van slechts weinig voedsel (wat tapioca-bouillon en fleur d'oranger) heeft Z. M. in de eerste dagen ongeveer niets genuttigd en niettemin namen de krach ten nog zigtbaar toe. Daarentegen zjjn de moreele krachten, althans in de laatste dagen, niet versterkt. Het is helaas te vreezen, dat de Koning in datopzigt niet weder geheel zal herstellen. Vandaar, dat men reeds aan de Regering het plan toeschreef om een tjjdeljjk Regentschap aan de vereenigde Staten-Generaal voor te stellen. Toch is dit nog niet in ernstige over weging genomen, omdat de geneesheeren den toestand des hoogen ljjders niet van dien aard beschouwen, dat hjj volslagen buiten staat geacht kan worden de Re gering te bljjven waarnemen. Ook prof. Rosenstein moet, met het oog op de naaste toekomst, op verlan gen der Regering den Koning gisteren andermaal hebben bezocht. Het zeer voorzigtig gestelde bulletin, daarna uitgegeven, doet duidelyk zien, dat men uit sluitend van de toeneming der ligchamelyke krachten en van niet sterken achteruitgang ten aanzien van de chronische kwaal sprekende, de ernstige zijde van 't ljjden geheel buiten bespreking laat. Misschien bestaat daartoe thans eene goede reden. Sedert een paar dagen was Z. M. bjj tusschenpoozen weder op en by magte om althans eenige spoedeischende besluiten te onder teekenen. De wjjze, waarop die onderteekening plaats had, bewyst evenwel, dat de toestand nog alles behalve bevredigend is. „Zooveel is zeker dat de hooge lyder in de paar laatste dagen rustiger is geworden aanvankelijk wekte zyne opgewondenheid, waarvaD ik kieschheidshalve geen bijzonderheden zal meedeelen, de grootste zorg; lang zamerhand is echter verandering daarin gekomen en in de laatste dagen is de toestand meer die van apathie. „De Koning is zich ten volle van zyne positie bewust in de heldere oogenblikkenverschillende bevelen, door hem gegeven, doen dit zien. Ik heb ook uit de beste bron vernomen, dat de komst van den vice-admiraal van Capellen op 't Loo geene andere beteekenis had dan dat Z. M. zyn einde voorziende, dezen vertrouwden vriend wilde vaarwel zeggen. Geen staats- of marine- belangen zjjn in die zamenkomst besproken; Z. M. wilde alleen afscheid van zjjn adjudant-generaal nemen. „Dat men in de hofkringen overtuigd is van den spoedigen afloop der crisis, behoef ik niet te ontvein zen. Reeds het feit, dat de bekende Parjjsche modiste, mad. Beckers, herwaarts is gekomen om zich op een algemeenen en langdurigen rouw voor te bereiden, is een veeg teeken, al behoeft men daarom niet met den specialen correspondent van de „Figaro", mr. Brasseur, die poolshoogte kwam nemen, als vaststaande aan te nemen, dat het einde nog deze of in het begin der volgende week zal naderen. „Dergelijke gewaagde voorspellingen laat ik aan anderen over. Hoewel het misschien voor den vorste- lyken lyder te wenschen ware, dat hjj niet al de phases eener ziekte hebbe te doorleven, is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat Z. M. nog eenige maanden, althans weken behouden bljjft." Bergen op Zoom, 23 Jan. In de gisteren gehouden zittiDg van den gemeenteraad is besloten een adres bjj de Regering in te dienen, ten einde geldelyke hulp van het rjjk te vragen voor de eerlang aan te brengen verbetering aan de buitenhaven alhier. "VIisssiug:on, 24 Jan. Van de openbare gebou wen, vele huizen van particulieren, alsmede van de schepen in de havens alhier, wappert heden de drie kleur, ten bewjjze van ingenomenheid met het voor die gemeente heugelyke feit dat de regtstreeksche stoomvaartlijn op Zuid-Afrika heden werd geopend. Het stoomschip „Warwick Castle" van de „Castle mail-packets company limited", arriveerde gisteravond te half zeven van Londen te Vlissingen en schutte onmiddeljjk naar de eerste binnenhaven om alhier de ter verscheping gereed zjjnde lading, (circa 20 tons) in te nemen. Te twee uren heden middag viog aan boord van het stoomschip een groot „Luncheon" aan, dat door Sir Donald Currie persoonlijk werd gepre sideerd en waaraan de voornaamste autoriteiten en bjj den nieuwen dienst belanghebbenden als gaBten zijn genoodigd. Het vertrek van de „Warwick Castle", van Vlissin gen regtstreeka naar Kaapstad is bepaald op heden namiddag te vjjf uren. Middelburg, 23 Jan. Gisteren avond is in de Bogardstraat alhier het „Te Huis" voor dienstboden met een inleidend woord van ds. Heldring plegtig ge opend. Behalve de damesbeStuurderessen en dedirectrice, waren een groot aantal dienstboden en andere belang stellenden aanwezig. Door ds. Heldring werd het doel dezer nieuwe inrigting uiteengezet en hy deelde mede dat deze iederen Diogsdag-, Donderdag- en Zaturdag avond toegankelijk is en aan de meisjes daar een regt gezellig zamenzjjn wacht; zy zullen daar onder het gebruik van een kopje thee, handwerken en andere bezigheden kunnen verrigten, terwijl bjj afwisseling zal worden voorgelezen en gezongen, waartoe eenige jonge dames zich hebben bereid verklaard. Na een woord van dank aan dames bestuurderessen voor hare vele bemoeyingen tot de oprigting en aan allen die hadden bijgedragen om deze zaak te steunen, sloot hjj zyne rede, waarna ds. De Veer ook nog een enkel woord sprak tot aanmoediging van een druk bezoek. Hierna werden alle aanwezigen verzocht de lokalen in oogenschouw te nemendeze zien er zeer gezellig uit en zjjn eenvoudig doch netjes gemeubileerd. Door wjjlen den heer Mr. M. Verbrugge te Mid delburg overleden, zjjn de navolgende legaten, allen vrjj van successieregten, vermaakt aan de algemeene ar men te Middelburg, de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden, de LouiBa-stichting te 's Hage, elk met 1000de Alexander-stichting voor blinden te Bennekom 500de inrigting voor doofstommen te Rotterdam 1000de werkinrigting voor Zeeuwsche blinden te Middelburg 500: de ambachtsschool te Middelburg 500de Maatschappij van weldadigheid 500de hoogeschool te Leiden tot vorming eener beurs 12000 het Centraal Israëlitische weeshuis in Nederland te Utrecht 500het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen te Middelburg tot een aangegeven doel 5000. Bjj beschikking van den Minister van BinnenL Zaken dd. 22 JaDuarjj 1889, is, met ingang van 1 April 1889 benoemd tot hoofd der leerschool, verbonden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middel burg, den heer A. de Haas, tydeljjk hoofd dier school. Middelburtj, 24 Jan. In den afgeloopen nacht is, tussohen 12 en 5 uren bjj den heer L. op den Kinder dijk alhier een brutale diefstal gepleegd. Door het raam op te schuiven en door de ontstane opening te klimmen heeft de dief, uit een gesloten kastje, waarop echter den sleutel stak, de volgende voorwerpen ontvreemd: een ouderwetsch gouden dames halsketting (ronde schakeltjes) ongeveer een meter lang, met eene sluiting van gouden tonnetjes; aan den ketting bevond zich een rond gouden medaillon, waarin een haarwerkje (graftombe) met de letters A. S. en een buste mans portret een langwerpig eau de cologne fleschje naar onder wat naauwer uitloopend, met gouden stop en dito kraagje een dito model eau de cologne flesch met zilveren voetje een ouderwetsch zilveren pepermuntdoosje met van boven een werkje en aan den ouderkant ribbetjes. een met wit en blaauw bewerkt glazen bloemen mandje. De étui's waarin de flacons geborgen waren zyn in het kanaal opgevischt. De politie zoekt nog naar de daders. Ook te Middelburg zal eerlang een korps van het Leger deB Heils gevestigd worden. Na langdurig zoeken naar een lokaal, dat geschikt is tot het houden van bijeenkomsten, is men er ein delijk in geslaagd, een contract te sluiten met het bestuur der Doopsgezinde gemeente aldaar, waarby haar tegenwoordig kerkgebouw met aangrenzende consistoriekamer voor genoemd doel aan het heilsleger in huur wordt gegeven. De bijeenkomsten zullen eerst met Mei a. s. aan vangen. Op bijna 75-jarigen leeftjjd is te WeBtkapelle overleden de heer J. C. Altorffer, de oudste deelgenoot in de bekende boekhandel- en drukkersfirma J. C. en W. Altorffer te Middelburg, als dichter en oudheid kundige bekend. De overledene was lid van de Maat schappij van Ned. Letterkunde te Leiden en van het Zeeuwsch genootschap van kunsten en wetenschappen. Yerseke, 23 Jan. De Gemeenteraad alhier hield Dingsdag (gister) avand eene vergadering naar aanleiding van een schrjjven van Ged. Staten, waarin eenige op en aanmerkingen tegen de begrooting voor 1889 werden opgesomd. Hieruit ontsproten verscheidene nieuwe be sluiten. Ten eerste werd een post van 50 op de begrooting gebragt om te voldoen aan het verlangen van Ged. Staten om een voldoend getal der nieuwe tafels in school 1 tot het onderwjjs inde vrouwelijke handwerken geschikt te maken. Daar eene som van f 60,30 tot betaling van het post- en telegraafkantoor uit het batig saldo van 1887 was genomen, iets waaraan Gedep. St. hunne goed keuring niet konden hechten, werd ten 2de de be grooting voor 1889 zoodanig gewijzigd, dat de betaling der 60,30 in dat jaar viel. De verhooging van den Hoofdei. Omsl. met f 2200, waartoe den lOden Dec. was besloten,'achtten Gedep. St. niet noodig, daar de rjjksbydrage over 1888 in de kosten van het onderwjjs ad 1626,90 op de begrooting voor 1889 kon gebragt en voor gewone uitgaven aan gewend worden. Daarom werd ten 3de besloten het besluit van 10 Dec. in te trekken en ten 4e den H. OmBl. met hoogstens f 1000 te verhoogen, evenwel met het voornemen om slechts 600 gld. meer te heffen (in het geheel7600). Tegen het nieuwe heffingsplan van den H. O. (vol gens het op 10 Dec. aangenomen voorstelSauer) hadden Gedep. St. het bezwaar dat de oude klassen- vërdeeling beter was dan de nieuwe, terwjjl de ver houdingsgetallen hun zoo weinig bevielen, dat zjj voorstelden op het besluit terug te komen, daar zij er geen gunstig verslag van konden inzenden. Er werd dan ook ten 5e besloten de oude klassenverdeeling te behouden, met de enkele uitzondering dat de laagste klasse (200300) vervallen bljjft, en ten 6e de nieuwe wjjze van heffing in te trekken. Nu moest een nieuw plan aangenomen worden. De Yoorz. stelde de bestaande wjjze van heffing voor met geringe wijziging. Doch daar ook de beeren Sinke en Sauer eene reeks verhoudingsgetallen voorstelden, moest ten slotte door stemming uitgemaakt worden of de oude dan wel een der 3 nieuwe getallenreeksen het meest beviel. Bjj de stemming over het al of niet wenschelijke der oude getallen staakten de stemmen, waarom besloten werd -de afhandeling tot eene vol tallige vergadering (de heer Lemson was afwezig) aan te houden. Daarna werd besloten voor de door het vertrek van den heer Fey ontstane vacature van gemeente-opzigter eene oproeping van sollicitanten te doen. Een verzoek van het Burg. Armbest. tot eene af- en overschrijving van 199 werd ingewilligd, en omtrent een verzoek van eenige SchottebewoDers om verbetering van den toegangsweg naar de 3 Schottestraten werd besloten een onderzoek in te stellen. Daarna werd de vergadering gesloten. Yerseke, 24 Jan. Aan de oproeping om ook in deze gemeente een musschengilde op te rigten, werd gisteren door acht belangstellenden gehoor gegeven. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren E de Jonge, voorzitter, A. Zuidweg, vice-voorzitter, J. A. C. Non hebei, secretaris, J. Boone, J. de Schipper en W. van Oeveren als commissarissen van orde. Tot bode werd benoemd Joh. Koster. Ofschoon er acht personen tegen woordig waren, hadden nog neg6n aoderen van hunne belangstelling doen bljjken. Een reglement werd in dezelfde vergadering nog opgemaakt. Deze week is in de vergadering van de hand boogschutter jj „Sint Bastiaan" besloten om op20Junjj een concours naar den vogel te geven. Alle sociëteiten uit Noord- en Zuidbeveland en ook uit Walcheren zullen tot deelneming worden uitgenoodigd. St. Aimaland. Sedert 1 Mei 1887 bestaat er in ons vaderland eene vereeniging„de Algemeene Nederlandsche Politiebond", waarvan het Hoofdbestuur is gevestigd te Gouda. Deze vereeniging, goedgekeurd bjj Kon. besl. van 28 Junjj 1887, No. 45, heeft ten doelVerbreiding van meerdere kennis van het politie vak, bjj de politie zelve en bjj het publiek. Aankwee- ken van kameraadschaponderlinge zamenwerking in het belang van de politie en 't publiek enz. Om lid van dien bond te worden betaalt men de geringe con tributie van 1, waarvoor men ook de Wetten en ge schriften, door den Bond uitgegeven, ontvangt. Het aantal leden neemt dagelyks toe. Op 't eiland Tholen alleen zjjn reeds 8 politiebeambten toegetreden, terwjjl dit getal nog staat te vermeerderen. Ieder lid ontvangt een insigne, dat hjj verpligt is te dragen, even als de medailles die by bepaalde dienstjaren worden uitgereikt. Deze week werd door den Burgemeester dezer ge meente aan het lid, den gemeente-veldwachter P. van Houten, namens het Hoofdbestuur, bet brevet van 30-jarigen trouwen dienst, alsmede de daarbjj behoorende verguld zilveren medaille uitgereikt. De medaille is heel net afgewerkt. Op de voorzyde staan de woorden „Altyd waakzaam" en „XXX-jarige trouwe dienst" en op de keerzijde „Alg. Nederl. Politiebond". De gemeente-veldwachter van Stavenisse is in bet bezit der medaille wegens 20jarigen dienst. Elkerzoe, 23 Jan, In plaats van den heer J. van den Bout Tz. is tot wethouder alhier gekozen de heer 8. Verjaal. Ziorikzee, 25 Jan. Door de Regtbank zijn heden veroordeeld lo. J. K., arbeider te Zierikzee, wegens dronkenschap, tot 14 dagen hechtenis en daarna plaatsing in eene RykswerkinrigtiDg voor den tyd van 1 jaar 2o. W. J. van S., schaapherder te Capelle, wegens beleediging van een beambte en bedreiging met eenig misdryf tegen het leven gerigt, tot 3 maanden ge vangenisstraf 3o. J. de G., arbeider te Poortvliet, wegens diefstal tot 14 dagen gevangenisstraf 4o. J. B., arbeider te Poortvliet, wegens het bescha digen van eenig goed tot 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer G. van der Vliet, dir. van het postkantoor te 's Hertogen bosch, ad 1955; aan F. H. Dikkenberg, postbode te Nieuwvliet, ad 298. Door den Gemeenteraad van Ter Neuzen is be sloten de jaarwedden der voortaan te benoemen onder wijzers aan de lagere scholen in die gemeente, zonder byakten, terug te brengen van f 500 op 450. Voor eenige dagen kwam te Terneuzen een doch tertje van het echtpaar P. W. en J. B. uit Vlissingen, wier beide voeten bevroren waren. De ontaarde moeder van het 13jarig meisje had haar vijf weken lang op een zolderkamertje opgesloten zonder vuur of licht, noch behoorlijke dekking en als voedsel eenig brood met water gegeven. Thans wordt het meisje te Terneuzen liefderjjk ver pleegd en begint reeds te herstellen van de voortdurende mishandelingen en ontberingen, te Vlissingen verduurd. De politie te Terneuzen heeft zich de zaak aange trokken. Naar aanleiding van den terugkeer van eenige beambten der telegraphie uit de Transvaal berigt men aan het „N. v. d. D.", dat tien pond 120) huur per maand een gewone pry's is. Een mud aardappelen kost daar 40, een flesch cognac wordt daar betaald met j 6,50. Een maaltje wortelen, als byspjjs, geldt 3. In één woordalles is schromelijk duur en een Engelsch pond, 12, kan vergeleken worden met 3,50 in ons land. Aan 70 arme gezinnen te Oude Tonge wordt ge durende twee maanden tweemalen per week namens den heer en mevrouw Van de Ro vaartArende, vroe ger aldaar en thans te Rotterdam woonachtig, brood en spek uitgedeeld. Voor de Provinciale Staten treden dit jaar af, doch zyn terstond herkiesbaar in het hoofd-kiesdistrict Middelburg de heeren C. J. J. A. v. Teylingen, T. v. Ujje Pieterse, Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. P. I. Buteux, Mr. D. A. Berdenis v. Berlekom en C. v. Woelderen, allen li beralen in het hoofd-kiesdistrict Zierikzee de hh. M. Bolle Lz., J. Hoogenboom Bz. en J. H. C. Hejjse, allen liberalen in het hoofd-kiesdistrict Tholen de heer Mr. T. A. Wagtho, lib.; in het hoofd-kiesdistrict Goes de heeren Mr. J. C. R. v. d. Bilt, J. H. Bybau, beiden lib., C. J. Huvers en Jhr. Mr. J. J. Pompe v. Meerdervoort, beiden anti-rev. in het hoofd-kiesdistrict Sluis de heeren M. Mazure; Mr. F. J. Brevet en H. G. Hammacher, allen lib. in het hoofd-kiesdistrict Hulst de heeren P. Moes anti-rev., Mr. C. B. Tbomaes, Mr. F. J. F. M. Walter en P. F. Fruijtier, beiden R. K. KIEZERSLIJSTEN. Bjj publicatie van 21 Jannarij heeft de Burgemeester onzer gemeente de Kiesgeregtigden, die aanspaak meenen te kunnen maken om op de Kiezerslijsten voor te komen, opgeroepen daarvan vóór 15 Februarij e.h. aan gifte te doen ter Gemeente-Secretarie. Aangifte ia noodig voor de volgende catagorieën van personen 1°. Wie over het dienstjaar 1887/88 in eene andere gemeente in de personeele belasting voor het volle bedrag zjjner huurwaarde was aangeslagen, en die belasting heeft betaald, onder overlegging van zijn voor voldaan geteekond aanslagbiljet; 2°. Wie over het dienstjaar 1888 in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen in de grond belasting voor f 10 (hoofdsom en rjjksopcenten), was aangeslagen en dat bedrag heeft betaald, onder overlegging zjjner voor voldaan geleekende aan slagbiljetten 3°. Wie als mede-eigenaar van onroerend goed 10 in de grondbelasting (hoofdsom en rjjksopcenten) over 1888 had te betalen, zonder dat zjjn naam op het kohier was vermeld, onder overlegging van het gekwiteerd aanslagbiljet en van eene verklaring, volgens model B ter Secretarie kosteloos ver krijgbaar. (Ad. 2 en 3 valt op te merken, dat de man wordt geacht te betalen voor den aanslag zjjner vrouw, de vader voor dien zjjner minderjarige kinderen en de goederen, waarvan hy vruchtgenot heeft;) 4°. de zoogenaamde lodgers, nl. de hoofden van gezin nen of alleen wonende personen, die sedert 15 Mei jl. eenzelfde perceelsgedeelte in huur hadden en hebben bewoond, waarvoor zjj niet zeiven in de personeele belasting waren aangeelagen. Zjj zjjn kiesbevoegd, als van het woonhuis, waarin zjj ge vestigd zjjn, de inwonende eigenaar of eerste huurder voor het personeel is aangeslagen voor eene huurwaarde van 66, en als het gedeelte, dat zjj bewonen, ongestoffeerd op eene huurwaarde van ƒ33 wordt geschat. Wie meent op dien grond op de Kiezerslijsten geplaatst te moeten worden, doet aanvraag om het gedeelte dat hjj bewoont, te schatten, bij verzoekschrift, waarvan het model (model A) kosteloos ter Secretarie verkrjjgbaar is. (Schatting geschiedt kosteloos.) Kiesbevoegde lodgers moeten telken jare hun aanvraag hernieuwen. Wie verleden jaar op de Kie zerslijsten stond moet wederom aanvraag doen, anders verliest hjj zjjn Kiesregt. TELEGRAMMEN. ®s Graveuliage, 25 January. Officieel. Z. M. de Koning bragt den dag en het grootste gedeelte van den nacht kalm doorde krach ten bljjven op dezelfde hoogte. ®s Gravouhage, 25 January. Eerste Kamer. Bjj het algemeen debat over de Staatsbegrooting, critiseerde de heer v. d. Putte het beleid der Ministers van Buiten 1. Zaken, Financiën en Koloniëa. De heer van Lier drong aan op eene be lasting op het roerend vermogen. De HH. van Rojjen en Alberda bestreden de Ministers van Oorlog, Marine en Koloniën. De heer de Brujjn verwachtte veel van de wjjziging der Schoolwet en herziening der Per soneele Belasting. De heer Six betreurde het gebruik van Christelijke leuzen by verkiezingen. De Minister Mackay verdedigde het Rergeringsbeleid en de Ministers. Purjjs, 25 January. „La France" verspreidt het gerucht dat de Regering onlusten wil uitlokken om een voorwendsel tot arres tatie van Boulanger te hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1