ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. i\o 5044. Donderdag 17 Jannarij 1889. 45ste «faarg. N. POLDERMAN, Algemeen Overzicht. jHeïuvlanb. TE LKGRA MMÏN. Verschijnt D1NGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is 1,80, franco per post 1.60. AD V E RTËNTIËN, van 18 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cis.kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd women. Oroote letter wordt naar plaateruimte berekend. Liberale Kiezers in het district Tholen en St. Philipsland! Bij de aanstaande hei-stemming vcor een lid in Uw district, bevelen wij U ten zeerste aan Uwe stemmen uit te brengen op den Heer Burgemeester van St. Maartensdijk enz. enz. Laat thans alle persoonlijke kwestiën varen, let alleen op het beginsel, bedenk eindelijk dat de tegenpartij niet zal stil zitten en breng dus in grooten getale uwé stemmen uit op den Heer N. FOLDERMAN. LAGER ONDERWIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat in die gemeente open zjjn twee onderwijzersplaatsen aan de open bare lagere school B-, (Hoofd de heer F. van cler Have. Aan elk dier betrekkingen is verbonden eene jaarwedde van 450,die na twee jaren dienst met 50,— kan worden verhoogd. Sollicitanten worden opgeroepen hun op zegel ge schreven verzoekschrift en de vereischte stukken vracht vrij in te zenden aan den Burgemeester, vóór den 1 February a. s., Zierikzee den 15 January 1889. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De vredelievende betuigingen, waar wij in ons vorig overzicht op wezen, zijn door andere gevolgd, zoodat wij, afgaande daarop, niets anders kunnen ver wachten dan een rustig, vreedzaam jaar. 't Begin is daarmee niet in tegenspraakimmers er valt op po litiek gebied dag in, dag uit zoo weinig werkelijk zakelijks voor, dat men, om iets te vertellen, zijn toevlucht moet nemen tot datgene, wat de Franschen „incidents" noemen, alleen op zich zelf staande feiten, niet van direct belang of gevaar voor den wereldvrede. Één dier voorvallen'is het gebeurde in de Hongaar- sche Kamer; de Regeering heeft eene nieuwe legerwet ingediend en daarin o. a. de bepaling opgenomen dat de Duitsche taal moet worden gebruikt. Tegen deze bepaling kantte zich voornamelijk de oppositie, die uit alle partijen bestaat, en zelfs zijn aanhangers onder de beproefde vrienden der Regeering telt. In de zitting van Woensdag ging het vrij heftig toe; de Minister-President Tizza verdedigde zeer sterk de voordracht, hij achtte het noodig voor de officieren om zich schriftelijk en mondeling verstaanbaar te kunnen uitdrukken, terwijl hij tevens mededeelde dat den opperbevelhebber zou worden voorgesteld het officiers- examen in het Hongaarsch te doen afleggen. Dit achtte hij een voldoend tegenwicht; bleef deoppositie bij haar afkeuring volharden zoo dreigde hij met de Kabinetskwestie, daar een zoo gewichtig ontwerp niet de zaak is van één Minister, maar één waarvan het jgansche Ministerie de verantwoordelijkheid op zich ueemt. Ook de Minister van Onderwijs verdedigde de voordracht, doch toen hij in zijn rede zeide dat elke Hongaar er bij winnen moest Duitsch te bennen, zonder welke taal hij niet goed werkzaam kon zijn tot heil des Vaderlands, werd hij door een hevig tumult gedurende vijf minuten verhinderd zijn rede •voort te zetten. Hoe Duitschgezind de Hongaar ook wezen moge, waar het er op aan komt zijn nationali teit te bewaren, blijft hij pal staan, en verduitscht worden wil hij nog niet. Toch zal Tizza het pleidooi wel winnen en de legerwet worden aangenomen. Een ander incident nu in Duitschland, is de zaak Morier, Engeland's gezant aan 't Russische Hof; deze zaak, die vooral door de „Times" als een nationale beleediging wordt opgevat, is eene nieuwe periode ingetreden. Nadat beweerd was dat de gezant des tijds zijne inlichtingen gekregen had van den secre taris van Keizerin Augusta, heeft de oud-Keizerin zich schriftelijk gewend tot Graaf Bismarck, teneinde dit beweren te doen tegenspreken. De verhouding tusschen Engeland en Duitschland, die door deze ge schiedenis reeds eenigszins gespannen was, is er niet op verbeterd door het gebeurde in Afrika. Eeni- gen tijd geleden wérd de Koning van Uganda ver dreven omdat hij van plan was zijn Arabische lijfwacht van honger te doen omkomen op een klein eilandje in 't midden van een meer gelegen, 't Plan lekte echter uit, de soldaten weigerden in de boot te stappen, vielen 't paleis des Konings aan en deze vluchtte. Zijn broeder Kiowa volgde hem opdeze schonk de voornaamste ambten aan Christenen, doch hiertegen kwamen de Arabieren in verzet, die de nieuwe ambtenaren vermoordden en Muzelmannen in hun plaats stelden. Zij vielen vervolgens alle neder zettingen der Engelsche en Fransche zendelingen aan, staken die in brand en doodden vele bekeerde iuboor- lingen. De Arabieren beroemen zich op hunne over winningen en verklaren dat alle pogingen der zendelingen in Midden-Afrika ten strengste zullen worden tegen gegaan, als weerwraak op de Engelschen wegens hunne houding in zake den slavenhandel. De Engelschen schrijven den loop dier gebeurtenissen aan het gedrag der Duitschers toe, waaraan zelfs, naar hetgeen Bismarck zeide, omzichtigheid en zachtheid ontbrak. Behalve deze kwesties gaat in Duitschland alles rustig zijn gang. De Rijksdag hield zich met niets anders bezig dan met 't onderzoek der geloofs brieven van de verschillende ambtenaren. En verder hoort men geruchten van ten huwelijk geven en ten huwelijk nemen; zoo zou Keizer Wilhelm zich niet meer verzetten tegen het huwelijk zijner zuster met Prins Alexander van Battenberg, en spreekt men van eene verloving in 't verschiet van den Russischen troonopvolger met Prinses Alice van Hessen. Dit laatste wordt echter weer tegengesproken en weer later bevestigd; ons dunkt 't verstandigste zou zijn de kwestie maar te laten rusten tot de jongelui tegen Paschen hun engagement publiek maken. Naar men wil zou de kwestie over de erfopvolging van den Brunswijkschen troon door den Hertog van Cumber land, nu ook uit den weg zijn geruimd, daar de Hertog van zijne rechten op Hanover afstand zal doen. In Frankrijk zijn de republikeinen eindelijk gereed gekomen met een candidaat; ondanks hun lang zoe ken schijnt de keuze niet uitstekend te zijn. Hun uit verkorene is mijnheer Jacques, voorzitter van den gewestelijken Raad der Seine en likeurstoker. Geheel Parijs is bedekt met proclamaties van beide partijen en geheel Frankrijk houdt zich bezig met de vraag wie verkozen zal worden. Niet te loochenen valt het dat Boulanger en zijne partij in sterkte toenemen en dit is geen wonder. Zal Frankrijk in dit jaar 't uit breken der revolutie van 1789 herdenken, het kan tevens terugzien op een aantal regeeringsvox'men, die het in die eeuw heeft beleefd. Deeeneregeeringsvorm na de andere werdbeproefd, telkens de eene voor de andere verwisseld, en het zou in strijd zijn met de lessen dier vervlogen eeaw te meenen, dat het Fran sche volk nu genoeg zou hebben van die veranderin gen en rustig zou genieten van de zegeningen haar door de Republiek geschonken. Het heeft weer genoeg van haar, het verlangt iets anders en dat andere be looft Boulangerin die belofte schuilt zijn kracht. Wanneer alle Franschen doordrongen waren van de zegeningen der Republiek, zooals de heer Méline die bij 't aanvaarden van zijn Voorzitterschap der Kamer uiteenzette, Boulanger zounooit de volksman geworden zijn. De heer Méline werd herkozen tot Voorzitter der Kamer en hield als zoodanig eene keurige rede, waarin hij beloofde steeds in den geest van verzoe ning en kalmeering werkzaam te zullen zijn en ver dedigde de goede zaak van het parlementairisme. De Fransche Minister-President Floquet heeft een bezoek ontvangen van eene deputatie der Panama-aandeel houders, die den Minister inlichtingen omtrent den toestand gaven en zijne hulp inriepen. De Minister verklaarde levendig belang in de zaak testellen, doch tengevolge van het Senaatsbesluit der Vereenigde Staten, waarbij alle inmenging eener vreemde natie in de werken van het Panama-kanaal, als bedreiging der belangen van de Unie werd beschouwd, niet tus- schenbeide te kunnen komen. De Czaar van Rusland heeft dezer dagen eene confe rentie gehad met den Procureur-Generaal, waarbij laatstgenoemde den uitslag van het onderzoek in het spoorwegongeluk te Borki mededeelde- daaruit bleek dat geen nihilistische handelingen in het spel waren, doch dat het ongeluk te wijten is aan groote achte loosheid der spoorwegbeambten, waarvan reeds eenigen ontslagen zijn. Veel onrast is er verwekt door het plan van den Minister Tolstoi om een wets ontwerp in overweging te geven, waarbij bepaald wordt; dat alle vreemdelingen, die 5 jaar in Rusland zijn en nog niet genaturaliseerd, uit het land zullen worden verbannen. Hoewel het niet te veronderstel len is dat dit wetsontwerp zal worden goedgekeurd, zullen er toch hoogstwaarschijnlijk nadere bepalingen omtrent vreemdelingen worden genomen. Ook moet het plan in overweging zijn om het tabaksmonopolie in te voeren. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de Minister Eyschen in den laatsten tijd verschillende Duitsche boven heeft bezocht, ook dat van Nassau, om over de Luxemburgscbe troonopvolging te onderhandelen. De vorige week had hij ook met Vorst von Bismarck een onderhoud, waarbij deze kwestie vermoedelijk wel aan de orde zal zijn geweest. Van harte hopen wij dat de Luxemburgsche troonopvolging nog lang niet aan de orde kome en de KoningGroothertog spoe dig geheel moge herstellen. Nieuwstijdingen. Gmvrifea. New-York, 14 Jan. Van onder de puinhoopen der zijdefabriek van Reading, door den cycloon ver woest, zijn 106 gekwetsten gehaald en achttien ljjken. Vyftien jeugdige meisjes werden gedood. Eeo apotheker te Bridgeport (Connecticut), zoo verbalen de Amerikaansche bladen, werd onlangs in een der straten van die stad aangevallen door een arend, die hem onverhoeds op de schouders vloog, en hem zyne klauwen in den hals sloeg. De man verdedigde zich wakker en wist den roofvogel, die hem aan de hand verwondde, tot loslaten te dwingen. De strjjd was toen echter niet uit, want de arend viel weer op den apotheker aan en beet hem in het been. Maar nu greep de aangevallene den krachtigen vogel by de vleugels en nam hem zoo gevangen mede. De man bekwam drie pjjuljjke wonden in het gevecht; maar bij is er zeer trotsch op, een levenden arend gevangen te hebben. Ür<*nÜri}b. Een zonderling kapitalist, zekere Auguste Genin, is te Nevers overleden. Hjj, wiens echt kinderloos bleef, heeft aan elk der 86 Fransche departementen eene jaarljjksche rente van 1000 francs vermaakt. De prefecten moeten binnen een bepaald tijdsverloop de maires van alle gemeenten bijeenroepen. Deze zullen bjj meerderheid van stemmen drie steden van ten minste 4000 en ten hoogste '20 000 inwoners aaowjjzen, die elk op hare beurt de 1000 francs zullen ontvangen. Voor de vroegere departementen in Elzas-Lotharingen wordt het geld bjj het Ministerie van Oorlog gestort, teneinde besteed te worden voor het aanschaffen van wapenen, tot zoolang deze gewesten weder met Frankryk vereeuigd zullen zjjn. De neven en achterneven van den overledene krijgen ieder slechts 17,500 francs. De armen van Nevers worden bezitters van zjjue twee kasteelen, doch zjjne wettige erfgeDamea kunnen die binnen tien jaren voor eene bepaalde som in eigendom verkrijgen. De bekende Maxime Lisbonne, „kolonel, ex-galei boef der Commune en directeur des pommes de terre frites revolutionaires", heeft ook een verkiezingspro gramma in de wereld gezonden, dat om den grappigen toon vermelding verdient. „Een groot aantal kiezers bieden my", zoo schrjjft hjj, „de candidatuur voor de Kamer van Afgevaardigden aan. Ik neem haar aan. „Begraven onder schulden, waarvan den oorsprong opklimt tot 1865, toen ik directeur van het Tbéatre des Folies-Saint-Antoine wa9 en daar ik een eerlijk man beD, kan ik slechts op eene voorwaarde ver kozen worden „Betaalt mijne schuldeischers, die ten getale van 1793 zjjn. „Ik roep de verjaring van mjjne schulden niet in. Mjjn programma, al9 ik verkozen werd, is u bekend. Afschaffing van het Presidentschap, van den Senaat, van de Kamer, daar het bewezen is, dat men nooit meer rust heeft, dan tijdens de vacantie der Kamers." Nooit heeft een ernstig politiek man zulk eene ver standige zinsnede neergeschreven, als deze laatste. Zatnrdag waren de publieke tribunes in de zittingzaal der Fransche Kamer van Afgevaardigden overvol. Men verwachtte eene stormachtige zitting, maar alles liep rustig af. Zelfs de aanwezigheid van Boulanger, die een uur lang de zitting bijwoonde, kon de kalmte niet verstoren. De beraadslaging over de militie wet werd voortgezet. Met 412 tegen 139 stemmen werd een amendement aangenomen, waarbjj wordt bepaald, dat na een diensttijd van één jaar, op voorstel van den voorzitter der commissie van recruteering, de milicien met groot verlof naar zijne haardstede kan wordeD gezonden. Het wetsontwerp werd naar de commissie terugverwezen. 's Gravenhuge, 14 Jan. Men meldt omtrent de ernstige wending in 's Konings toestand nog de volgende bijzonderheden Zeer ouverwacht werd Zyne Majesteit Vrijdagavond te negen uur, terwjjl hij in het bed zat, door een soort van toeval aangegrepen. Een bouillonkopdien de Koning in de hand bad, ontviel hem. Op het geluid van dien val schoot de kamerdienaar toe, die den Koning bewusteloos vond, en de Koningin waarschuwde. Dr. Vlaanderen werd spoedig ontboden en terstond naar dr. Vinkhuizen geBeind. De bewusteloosheid hield den ganschen nacht aan. De Koning herkende niemand, ook niet de Ko'ningin, die tot half drie aan het ziekbed bleef. Tegen den morgen trad eenige beterschap in. 's Gravenhage, 15 Jan. 's Konings lijfarts dr. Vinkhujjzen heeft zich heden ochtend wederom naar het Loo begeven. Nader wordt gemeld, dat dr. Vinkhujjzen heden namiddag te 1 uur ten paleize Het Loo aankwam, en vermoedelyk tot morgen bljjft. Z. M. de Koning verliet heden ochtend geruimen tyd het bed, en verrigte eenige werkzaamheden.^ H. M. de Koningin maakte te half twee een rijtoer, en was daarna bij de vyvers in het Park, waar het Prinsesje Bchaatsen reed. (Zie Telegram). In verband met een berigt, dat gistermiddag een buitengewone ministerraad is gehouden, vermoedelijk in verband met het instellen van een tydeljjk regent schap tjjdens de ernstige ziekte van het Hoofd van den Staat, is het misschien niet ondienstig te wyzen op artikel 38 der Grondwet, dat bepaalt, dat het koninklijk gezag mede aan een Regent wordt opge dragen, ingeval de Koning buiten staat geraakt de regering waar te nemen. Indien de ministers, in rade vereenigd, zulk een ge val aanwezig oordeelen, winnen zjj het oordeel in van den Raad van State, met uitnoodiging binnen een bepaalden termyn advies uit te brengen. Blijven zij na verloop van dien termyn bjj hun oordeel, dan roepen zjj de Staten-Generaal in vereenigde zitting bjjeen, welke dan na van het ingekomen advies van den Raad van State kennis te hebben genomen beslissen of het geval aanwezig is. Zoo ja, dan wordt het be sluit door den voorzitter der vereenigde zitting afge kondigd en treedt het terstond in werking. De Vereenigde Kamers stellen dan verder de wet vast, waarbjj in het Regentschap wordt voorzien. Mogt thans bet bedoelde geval aanwezig worden geacht, dan zal ongetwijfeld aan H. M. de Koningin het Regentschap worden opgedragen. Van eene zjjde, wel in staat om goed te zjjn in gelicht, verneemt het „Volksblad", orgaan van de Ver. tot bevordering van volksonderwijs, dat aan de leven dige begeerte, welke, volgens de openingsrede der huidige regering van 1 Mei, de uitslag der verkiezingen opnieuw had aan het licht gebragt, „dat bjj de rege ling van het volksonderwijs rekening worde gehouden met het christelijk bewustzijn van het Nederlandsche volk", voldoeuing geschonken zal worden, bjj de weldra te wachten herziening van de wet op het lager onder wijs, door het toekennen van subsidie aan de bijzondere school, en wel naar deze methode, dat van Rijkswege zoowel aan het openbaar als aan het byzonder onderwys, eene bjjdrage in de kosten zal worden verleend naar den maatstaf van het aantal onderwijzers, in elke school werkzaam. Omtrent het bedrag dier bijdrage, noch omtrent de vraag of aan het toekennen dier bijdrage nog eenigerlei voorwaarde verbonden zal wezeD, hetzjj ten aanzien van den omvang en het onderwys, hetzjj met betrekking tot bouw en inrigting der schoolis ons niets bekend. Maar wel meenen wjj daarentegen met zekerheid te kunnen zeggen, dat ook voor het openbaar onderwys alleen de kosten van bezoldiging van het onderwijzend personeel voor zeker deel van Staatswege aan de ge meentebesturen vergoed zullen wordenzoodat het tegenwoordig art. 45 der wet, omtrent de vaste ver goeding van 30 pCt. voor de onderwijskosten zou komen te vervallen. Delft, 15 Jan. Een raar geval. Een onzer geoeesheeren moest een bezoek brengen aan een patiënt te Berkelonderweg vond hij het ijs zoo aanlokkelijk, dat hij de verleiding niet kon weêr- staan om aan te binden; hjj stapte het rijtuig uit en fluks stond hjj op de schaatsen. De liefhebber gleed luchtig over de gladde baan, doch onze esculaap meer kennis en ervaring hebbende van de kracht der purgeermiddelen dan van de eigen aardigheden van het ijs op het platteland, zakte, naast een schuit met gier, plotseling door het ijs; de dokter vlug van waarneming en bemerkende dat het bovenste gedeelte van den inhoud der gierschuit bevroren was, grjjpt haastig de gierschuit en wipt met een ruk op de gierkorst; ongelukkig was de gierkorst evenmin als de ijskorst beBtand tegen het gewigt van den arts zoodat onze medicijnmeester op zjjne knieën tot aan zjjn lendenen in de gier zakte. Tableau Men had genoeg van het jjsgelukkig volgde spoedig de koetsier met het rjjtuig; men stapte in om Berkel te bereiken. Onlangs is aan de oliefabriek te Delft, onder di rectie van de heeren Van Marken en Tutein Nolthenius, de betrekking van perebaas op ongewone wjjze vervuld. De directie maakte eene lyst op van zes candidateo, die naar haar oordeel, op grond van geschiktheid in verband met anciënniteit, ongeveer gelijke aanspraken konden doen gelden. En daarop werd het personeel der werkplaats opgeroepen, om uit dit zestal bjj meerder heid van stemmen eene keuze te doen. Dordrecht, 14 Jan. Jl. Zaturdag voormiddag gat de hoofdbrievenbesteller aan het postkantoor alhier J. F., een man van 37 jaren en vader van 5 kinderen, in opgewonden toestand den directeur van het post kantoor keunis dat hjj enkele uren te voren, bij het verlaten van het kantoor, de onvoorzigtigbeid had gehad den sleutel op zyn lessenaar te laten steken, en dat daaruit tjjdens zijne afwezigheid een bankbiljet van f 60 en een van 40 gestolen waren. Daar de man, ondanks de ernstigste vermaningen van den chef om de waarheid te zeggen, bij zjjne eerste verklaring bleef volharden, deed de directeur daarvan mededee- ling aan de politie. Onmiddeljjk stelde deze een onder zoek in, hetwelk haar de zedelijke overtuiging gaf, dat F. het gansche verhaal had verzonnen, ten einde eigen oneerlijkheid te bedekken. Een gestreng verhoor leidde er toe dat hjj voor de onomstootelyke bewijzen zjjner schuld zwichtte en eene volledige bekentenis aflegde. Belast met een deel der administratie van de aan de posteryen ter inkasseering gegeven wissels had hij gedurende drie maanden van de ontvangen gelden van tyd tot tyd een gedeelte ingehouden, door het te doen voorkomen of enkele wissels waren uit gesteld. Wel had hjj nu en dan een deel der gelden terugbetaald, maar toch was ten slotte het tekort ge stegen tot ruim ƒ150. Geen kans ziende dit te dekken, daar hij de gelden had aangewend tot afdoening van schulden, had hij het leugenachtig verhaal verzonnen, hetwelk tot zijn val leidde. Naar wij vernemen heeft F's vader het ontvreemde bedrag terstond terugbetaald, maar natuurljjk is tegen den ontrouwen ambtenaar proces-verbaal opgemaakt. Bcr-jon op Zoom14 Jan. Te Lepelstraat, onder deze gemeente, is eene poging tot moord ge pleegd. De aanleiding tot deze misdaad is het volgende. Zekere V. had in naauwe betrekking gestaan tot de zuster van een gep. militair van het Oost-Indische leger, T., een man van slecht allooi,,-en algemeen ge vreesd in deze streken. Deze trad voor zijne zuster in het strijdperk, toen zij bet leven schonk aan een kind, en eischte van V. dat hjj zjjne zuster zou huwen. V. weigerde zulks, na hiertoe eenige malen door T. aan gemaand te zynwaarbjj deze bedreigingen hooren deed. Gisteren gaf T. gevolg aan zyne bedreigingen, en schoot den verleider van zjjne zuster neer. Het geweer was met ganzenhagel geladen, waarvan verscheidene korrels doordrongen in de longen. De getroffene ver keert in zeer zorgwekkenden toestand. De maréchaussée arresteerde T. in zijne woning, van waar hjj overge- bragt werd naar de gevangenis te Breda. De misdaad werd in bet dorp gepleegd juist by het uitgaan der kerk. Goös, 14 Jan. Strenge pligtsbetrachting en humane behandeling vormen twee schoone karaktertrekken van den Heer Wierts van Coehoorn, benoemd directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch. Gedurende acht jaren is genoemde Heer in gelijke betrekking te Goes werkzaam geweest en heeft zich in dien tyd vele vrienden gemaakt. Als bljjk van hoogachting ontving hij Zaturdag van de ambtenaren en bestellers van het Goesche kantoor, benevens van de hulpkantoorhouders en postloopers op Noord- en Zuid-Beveland een prachtig souvenir, dat niet nalaten zal bjj den Heer Wierts van Coehoorn aangename herinneringen op te wekken aangaande zjjn verblijf ten onzent. Wanneer de Gemeenteraad er zyne goedkeuring aan hecht zal te rekenen van 1 January j.l., de gasprijs op 9 Cent per M3. worden bepaald. De werklieden-vereeniging „Eigen Hulp" verloor in het afgeloopen jaar 20 leden, terwjjl er 28 nieuwe bjjkwamen. De ontvangsten beliepen 1226 en de uitgaven 555, zoodat er een batig saldo overbljjft van f 671. Aan leden, die wegens ziekte verhinderd waren hunne werkzaamheden te verrigten is f 472 uitbetaald. Goes, 15 Jan. Talrjjker dan de vorige maal was de opkomst van belangstellenden tot het stellen van een tweeden candidaat voor den gemeenteraad. Onder scheidene personen werden genoemd en van deze kreeg de Heer S. J. J. de Jonge Mulock Houwer verreweg de meerderheid, waardoor deze tweede candidaat werd. Hjj verklaarde zich bereid eene candidatuur aan te nemen. De anti revolutionairen hebben slechts één candidaat gesteld, en stilzwijgend den Heer M. A. Stieger (candidaat der R. K.) als No. 2 aangenomen. De Heer Stieger was ook gepolst om door het comité van belangstellenden aanbevolen te worden, doch had daarvoor bedankt. 23 January a.s. zal ons misschien eene verkiezings surprise bezorgen. St. Maartensdijk Statistieke opgaaf der bevolking in deze gemeente over het jaar 1888. Geboren: 51 mannel.; 43 vrouwel.Tor.94. Overleden: 27 mannel.; 24 vrouwel. Tot. 51. Gesloten huwel. 27. In de gemeente gekomen: 28 mannel.; 37 vrouwel. Tot. 65. Uit de gemeente vertrokken: 43 mannel. 55 vrouwel. Tot. 98. Totaal der bevolking: 1409 mannel. 1393 vrouwel. Tot. 2802. St. Annaland. In het lokaal van den heer C. Goedegebuure alhier werd Donderdag namiddag de ge wone jaar-vergadering der afdeeling St. Annaland van de Schippers-vereeniging „Schuttevaer" gehouden. Ter tafel werd o. a. gebragt een schrjjven van den heer J. Janssen te Zierikzee, waarin deze verzocht krachtige pogingen te willen aanwenden, om een licht op den hoek van Ouwerkerk geplaatst te krjjgen, om dat dit in den donker een moejjelijk punt is, gebleken bij het onlangs schipbreuk ljjden van een beurtschip per van Oude Tonge op Bergen op Zoom. Het Bestuur zal pogingen aanwenden om aldaar een licht geplaatst te krjjgen. Verder werd ter sprake gebragt de plaatsing van een verkenningsvuur op den Oostdam in de Dortsche kil. Verschillende besprekingen over het nut hiervan hadden plaats, waarna werd besloten aan te dringen tot plaatsing van zoodanig licht op den Oosteljj ken wal. Nog werden klagten aangeheven over de verlichting der Dordtsche brug, die vroeger goed was, doch thans te wenschen overlaat. Na eenige discussiën hierover werd het Bestuur verzocht 'op verbetering aan te drin gen, dat hieraan gevolg zal geven. Verder werden aanmerkingen gemaakt op do beton ning van het Krammer. Het wenschelijke werd betoogd om eene of twee zwarte tonnen meer te leggen, dat bjj het ufloopen van het Krammer van Oude Tonge af tot aan Zjjpe zeer in het belang der schipperij zou zyn. Ook hiervoor zal het Bestuur pogingen tot vermeer dering aanwenden. Bruinisse, 15 Jan. Het aantal telegrammen alhier gedurende het jaar 1888 behandeld, bedraagt 7601. Te Oosterland werden 587 en te Sir Jansland 945 berigten behandeldeen totaal dus van 9133 telegrammen. Zierikzee. De beperking van het met beladen voertuigen beryden der kunstwegen, is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven met middernacht tusschen den 15en en 16en dezer. De door Z. M. den Koning aan de maatschappij van landbouw in Limburg ten geschenke aangeboden runderen van Zeeuwsch-Durhamsch ras zijn geplaatst in de stallen van den Heer L. Magné te Horn, die de verpligting op zich heeft genomen, gedurende de eerste twee jaren de volbloedkalveren kosteloos aan de maatschappij af te staan. Zaturdag middag is te Groningen eene vrouw, die met den trein van Assen was aangekomen, in een stuk groenland nabjj het station bevallen, en daarna met het kind in haar voorschoot huiswaarts gewandeld. Kraamvrouw en kind zjjn beiden wel. Bjj bevelschrift der arrond. Regtbank te Middel burg is regtsingaog verleend, met bevel tot gevangen-, neming eu instructie der zaaktegen. A. M.oud 24 jaar, dienstbode, geboren te Westkapelle, wonende te Middelburg, thans gedetineerd aldaar, ter zake dat zjj tusschen October 1887 en 7 January 1889 uit eeu ge sloten schrijfbureaustaande in de woning van B. Neelmeycr te Middelburg, ongeveer 238, aan dezen toebehooreudeheeft weggenomen, met het oogmerk zich dat geld wederregtelijk toe te eigenen, terwjjl zij het weg te nemen goed onder haar bereik heeft ge bragt door met de hand zoodanig op den cylinder van het schrijfbureau te drukken dat die cylinder kon opengeschoven worden. Toen Donderdag middag de goederentrein van Ter Neuzen naar Mechelen te Hulst aankwam, bemerkte de stationchef aldaar dat een gedeelte van den trein ontbrak. Na onderzoek bleek, dat de ankerkettingen van een der wagens onderweg waren gebroken, waar door een tiental wagens met de bagagewagen, waarin de conducteur gezeten was, achtergebleven waren. Noch de machinist, noch de conducteur hadden van 't voor gevallene onderweg iets bespeurd. Een bewjjs, dat de eerljjkheid nog niet de wereld uit is, gaf dezer dagen een arm werkman, de bezem binder Peter Karbicn, te Heerle. Toen hjj bij eene land bouwers-weduwe een 5-tal bezems verkocht, gaf dezé zjjn kind, boven den koopprijs, een paar oude besckiir- melde schoenen. Bij 't oppoetsen dezer schoenen be merkte de vrouw van K., dat er iets in verstopt was. Men doorzocht ze en vond een beursje waarin eene som gelds, ten bedrage van bijna 100, hoofdzakelijk in goud en muntbiljetten. K. zond onmiddeljjk zyn kind met het gevondene naar de weduwe terug, die zeker wel niet verzuimd zal hebben eene flinke belooniug te geven. De firma Mackenbroek Co. te Brussel, die te Katwjjk aan Zee visschersschuiten in de vaart had en aan de bemanning dezer schuiten een vrij aanmerkelijk bedrag schuldig was, is dezer dagen failliet verklaard. Zestig gezinnen zjjn thans broodeloos gemiddeld moest elk nog 300 a, f 400 aan loon ontvangen. Zooals ligt te begrjjpen is, heerscht er op geroemd visschers- dorp eene sterke gisting onder de bevolking, die Maandag tot oproerigheid dreigde over te gaan. De burgemeester van Katwjjk is er echter in geslaagd wanordelijkheden te voorkomen. In de machinefabriek der Kon. Mrj. „de Schelde" te Vlissingen werd een werkman ernstig gewond, door dien een zwaar onderdeel eener machine uit den strop schoot. Een zjjner beenen werd op verschillende plaat sen gebroken, en bovendien werd de man nog op andere plaatsen zwaar verwond. Eenige boeren te Nordhorn, 25, 21 en 19 jaar oud, zongen bij gelegenheid der kermis aldaar: £k heb mijn schoenen laten lappen Om den Koning dood te trappen, en vertoonden zich den volgenden avond met roode linten aan hunne petten in eene herberg, waar zij riepen Leve Domela NieuwenhuisWeg met Willem III Wegen8 het eerste bedryf werden door de regtbank te Groningen twee van hen veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. Van het tweede werden zjj vrjjgesprokeD, omdat dit eene politieke leus was en geene opzettelijke beleediging des Konings werd bedoeld. De officier van justitie kwam van die uitspraak in hooger beroep. De advocaat-generaal bjj het geregtahof te Groningen heeft nu tegen alle drie eene gevange nisstraf van zes maanden geëischt. Tot onderwjjzer te Nieuwdorp, gem. 'a Heer Arendskerke, is benoemd de heer W. P. Markusse te St. Philipsland. Bij de nieuwe regeling, die door de Fransche Kamers is goedgekeurd, zijn de tractementen bjj het leger aldus bepaald: een maarschalk 28,800, een generaal 18,900, een kolonel 8100, een bataljonschef 5500, een kapitein (naar gelang der dienstjaren) van 3100 tot 4100 frs., een luitenant 2500 tot 2700 tra., een „sous-lieutenant" 2340 frs. KEKKNIEUWS. Bruiulsso, 14 Jan. Gisteren werd de eerwaarde Heer A. van Bueren, beroepen predikant bjj de Chr. Geref. Gemeente alhier, in zyn ambt bevestigd door den Heer Prof. Noordtzy van Kampen. Des avonds hield de bevestigde zyne intréerede. Naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 9, besprak hij de pligten van den leeraar, die der gemeente, om daaruit ten slotte de verhouding af te leiden, die tusschen predikant en gemeente bestaan moet. Aan het slot zijner boejjende en met gloed uit gesproken rede, die door een talrijk en aandachtig gehoor gevolgd werd, sprak zijn Eerw. nog enkele woorden tot hen, die in het gestoelte der eere gezeten zijn en herdacht daarbij ook het ontslapen lid der gemeente, den Heer W. van den Berg. Voor de ge meente uiteenging, werd den leeraar, op uitnoodiging van den ouderling, den Heer Van As, het laatste vers van Psalm 133 toegezongen. Moge de Heer Van Bueren hier weldra die achting genieten, welke zijn voorganger, de Eerw. Heer Groeneveld, om zjjne gematigdheid in zoo ruime mate bezat. Naar men ons meedeelt, heeft de Heer W. van den Berg, onlangs te Bruinisse overleden, aan de Chr. Geref. Gemeente aldaar eene som van vijf honderd galden gelegateerd. Het bedrag der vrijwillige bijdrage ten behoeve van de algemeene kas van de Synode der Ned. Herv. Kerk, ter gemoetkoming in en bestrjjding van de on kosten der kerkeljjke proceduren der laatste 2 jaren tegen de doleerenden, is reeds geklommen tot over de 12000. CORRESPONDEN TIE. Een uittreksel uit het programma der aanst. Ten toonstelling van wege de Centrale Tentoonstellings- Vereeniging Landbouwbelang" alhier zal in het volgend No. worden opgenomen. 's GRAVENHAGE, 16 January. Het ochtendberigt van het Loo meldt, dat de toe stand' des Konings gunstiger is. 11 u. 40 min. Officieel bulletin. Z. M. de Koning heeft de laatste 24 uren kalm doorgebragt. De toestand van den Hoogen Zieke is daardoor naar omstandigheden redelijk. BERLIJN, 16 January. Morgen komt in den Bondsraad in behandeling het rapport over de zaak—Geffcken, dat op verlangen des Keizers volgens berigt aan Bismarck zal worden open baar gemaakt. NEW-YORK, 16 January. De President rigtte eene boodschap tot het congres over het gebeurde op de Samoa-eilanden. Hoewel Duitschland zegt voornemens noch plan tot over- beersching van Samoa te hebben en de medewerking der Unie vraagt, blijkt dat Duitschland een over- rol 1 Gemengde Berigten. Ook te Hasselt houden de doleerenden kerk. Zjj gebruiken daarvoor eene oude school en hun koster of kerkeknecht heeft daarin tevens zjjne woning. Die man is tuinman en groentekweeker van beroep, en had daarom aan zyne deur, teveos ingang tot het A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1889 | | pagina 1