ZIËRIKZËËSGHE NIEUWSBODE. No 5625. -45sle Jaarg. Donderdag 29 November 1888. 2UI "Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.60. ADVERTENTIËN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worüen. Qroote tetter wordt naar plaattruxmte berekend POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Ziebikzee m4aakt bekend: ~dat ZoucIti«r December ti.s gedurende de uren waarop het Kantoor en de Hulppostkantoren voor de brievenpost zijn opengesteld ook POST PAKKETTEN worden aangenomen, om den volgenden dag te worden verzonden. V, In het belang van goeden gang van zaken worden de afzenders uitgenoodigd, de pakketten stevig en zorg vuldig in te pakken en de adressen, wanneer die niet op den omslag van de pakketten zelf geschreven of gedrnkt zijn, in dier voege aan de pakketten te hech ten, dat ze niet kannen losraken. Ziebikzee, De Directeur, 28 November 1888. MAREEUW. PATEaiTBUDERi. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbendendat de PtiteiitU>liiden over liet dienstjaar 18?*8/s^O, (2de kwartaal), ter Secretarie der Ge meente injyevuld gereed liggenen van af den 08 November tot den 5 December e.k. aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. f. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragtwelke be ambte voor elk rondgebragt Patent van de Patent- pligtigen tien cent mag vorderen. Ziebikzee, den 27 November 1888. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Evenals de magneetnaald op het kompas door zijne voortdurende schommelingen deze stormachtige week het onbestendige der windrichting aanduidde, zoo is er ook op de groote windroos der wereldkaart eene voortdurende beweging der kompasnaald op te mer ken. Nu weder komen er geruchten van vrede, vrede en geen gevaar, dan weder is de minste oorzaak vol doende om den kreet van vrede te doen verstommen en dien van oorlog zoo nog niet te doen hooren, dan toch de vrees daarvoor te doen geboren worden. En zoo worden de volkeren in eene voortdurende span ning gehouden, die niet anders dan ongunstig op het politieke- en handelsleven werken kan. In de afge- loopen week werden weder de geruchten vernomen van gespannen verhoudingen die zoo nadeelig werken. Overal worden er hoogere credieten aangevraagd voor leger of marinegeen wonder dat velen denken aan eene onrustige toekomst en zich op hunne beurt voor bereiden; immers 't was reeds de spreuk der Ouden: 9 Indien ge den vrede wilt, bereidt u ten oorlog". De eerste onrustige berichten kwamen uit Rusland. De Czaar zou trachten eene nieuwe leening te sluiten en heeft eene ukase uitgevaardigd voor eene nieuwe indeeling van het leger. Reden genoeg om zijn zui delijken nabuur Oostenrijk schrik aan te jagen. Deze wil dan ook niet met den Czaar tegelijk een bezoek bij den Duitschen Keizer brengen, ofschoon deze daar zeer op aandringt, vóór de Russische troepen van de grenzen van Oostenrijk zijn teruggeroepen. Ook Duitschland heeft in den Rijksdag een voorstel inge diend tot verbetering van zijne Marine, waavvoor wederom heel wat geld zal moeten worden opgebracht. Nog altijd is de Duitsche Keizer reizende of ontvangt hij gasten. Zoo heeft hij nu Breslau bezocht en daar openlijk zijne vreugde betuigd over de overwinning der z. g. Karstell-partij, dat is de partij van Stöoker, den anti-semiet bij uitnemendheid. Natuurlijk is dat den vrijzinnigen niet bevallen, doch zij moeten zich schikken. In de eerste vergadering van den Rijksdag, die de Keizer opende, heeft hij eene rede gehouden, die een vrij goeden indruk heeft gemaakt Hij wil den vrede bewaren, tot eiken prijs, zoover Cal vanhem afhangt. Nu dit laatste zegt alles en niets. De Kroon prins van Rusland is nu de gast van den Keizer, die alle beleefdheden aan den Russischen troonopvolger bewijst. In den Elzas moeten oproerige bewegingen plaats hebben gehad; het Rijksland blijft altijd een kwade post voor Duitschland, al was het alleen maar door de veelvuldige moeilijkheden met de Fransche grensbeambten. Nu weder is er een nieuw grens conflict ontstaan, door het gevangennemen van een Eransch beambte op Duitsch grondgebied. De man is echter weder op vrije voeten en Frankrijk zal daarin wel geen casus belli zien. Trouwens Frankrijkheeft genoeg in zijne bezittingen en in zijn eigen land te doen. Tonkin eischt al zijne zorgen en inwendig nemen de partij schappen hand over hand toe. Na het incident Numa Gilly, dat op niets isuitgeloopen, daar het hof vanNimes hem vrijsprak, wegens zijne beschuldiging dat er wel twintig Wilsons in de begrootingscommissie zitting hadden, komen er hier en daar bladen die onthullingen doen van hooggeplaatste personen, terwijl Numa Gilly zelf een boek heeft uitgegeven waarin bij zijne beschul diging tracht te bewijzen. Allen kenteekenen die bewijzen, dat Frankrijk inwendig is verdeeld en de zoo noodige eenheid voor een volk mist. Wanneer de hooggeplaatsten openlijk worden beschuldigd van knoeierijen enz., waar moet dan het vertrouwen der natie ia zijne vertegenwoordigers en bestuurders blijven? Ook in Spanje nemen de inwendige partijstrijden toe. Gelukkig voor de Regeering echter, zijn de onte vredenen, de republikeinen, onderling daar verdeeld geraakt, zoodat de vrees voor omverwerping van de Monarchie nu minder wordt. Teneinde alle partijen zoowat genoegen te geven, zal de Regeering nu een weteontwei-p indienen waarbij het algemeen stem recht wordt ingevoerd. In Italië is de Senaat met een werk des vredes klaar gekomen. Aldaar heeft men een nieuw wetboek van Strafrecht ingevoerd, dat door den Senaat is aangenomen, ondanks de oppositie der tegenpartij, die in Bacarini, den oud-Minister, haar hoofd vindt. Op het Vaticaan is de Russische zaakgelastigde aan gekomen, teneinde met den Paus te onderhandelen over bet oprichten van een Russisch gezantschap bij den H. Stoel en de regeling der Roomaehe kerken in Polen. De Paus gaat langzaam doch steeds voort op den wegomhêrstel van zijn wereldlijk gezag te krijgen. Het Engelsche Parlement heeft in 2e lezing aange nomen de door de Regeering voorgestelde wet tot verderen aankoop van groote pachthoeven in Ierland, teneinde die te verdeelen in kleinere pachthoeven en die te verhuren aan Ieren. Deze aankoop, die ook reeds vroeger plaats vond, werkt zeer gunstig. De Regeering koopt groote landgoederen; verdeelt die in kleine hoeven en verkoopt die aan Iersche pachters voor eene som die hoogstens 15 maal de pachtsom mag bedragen. Deze som kan in 49 jaar worden terugbetaald met 41/s °/0 rente. Ondanks de bestrij ding van Gladstone en Parnell is de wet met 320 tegen 246 stemmen aangenomen en daardoor de agrarische politiek van Gladstone veroordeeld. Van het Balkansche Schiereiland komen wederom vreemde berichten. Terwijl Vorst Ferdinand van Bulgarije eenerzijds door zijne raadslieden, en men vermoedt Rusland, wordt aangezet om Macedonië aan Turkije teontrukken en bij zjjn land te voegen, wordt naar men verneemt door de Porte hem voor gesteld Macedoniö met rust te laten, waarvoor de Sultan Ferdinand de toestemming zou geven Oost- Rumeliö defensief bij Bulgarije te voegen. Een lastig geval voor den jongen Vorst en misschien wederom de oorzaak van vele Oostersche kwesties Nieuwstijdingen. SnÏJte. De „Soerabajjasche Ct." schrjjft Het „Zilveren Kruis" ia ter ziele, dat wil zeggen het is afgekeurd, met horten en stooten afgekeurd, en deze I niet-verwachte afkeuring maakt eene leeljjke streep door de rekening van den Minister van Marine. De bedoe- ling des Ministers en van den vlootvoogd hier was, dat het schip na eene onbeteekenende reparatie, over oen paar weken rond de Kaap de Goede Hoop thuis varen zou, bemand met de wegens expiratie van diensttijd afgeloste matrozen en mariniers en de officieren die hun Indi8chen campagnetjjd achter den rug hebben. En van die hooge bedoelingen komt nn niets meer teregt. De zaak is deze. Er was gerapporteerd dat het schip „op" was en aat het welligt niet raadzaam moest worden geacht om het nog thuis te laten varen, zeker niet rond de Kaap. Maar daarvan wilde de Minister niets woten. Het was naar Z.E.'s gevoelen een nog op ouderwetsche, zeer solide wjjze gebouwd schip, en dus dat kon nog wel. Orders in dien geest kwamen uit Den Haag te Batavia en de schout-bij-nacht geloofde ook wel dat het nog wel kon. De schuit kwam intusscheo hier om eonige voorzieningen te ondergaan en, met zoo weinig kosten als mogeljj k was, reisklaar te worden gemaakt. Hier begon men nu het noodige te doen en zoo ook, nn hot afnemen van een paar stukken der huid, hier eene op hoo- ger last zéér spaarzame boring te doon naar deinhonten. 'eze boringen gaven echter een zoo bedroevend resultaat, zij toonden zoo duidelijk aan dat op de aangeboorde plekken de inhoaten totaal waren vervuurd en vergaan, dat de ingenieurs en officieren allen begrepen dat onder deze omstandigheden een geheel volledig onderzoek niet inogt uitblijven. Dit werd naar Batavia geseind en de noodige magtiging gevraagd. Neen, antwoordt Batavia, waarschijnlijk uit het Haagsche Voorhout geïnspireerd, dat mag volstrekt niet. Het is een ouderwetsche sterko karkas, die nog best thuis varen kan. En de oudst aanwezige zeeofficier wordt in dien geest aangeschreven. Ongelukkig evenwel wil de kolonel-commandant de ver- eischte verklaring niet teekenen, hjj bedankt flinkweg er voor om medepligtige te zjjn aan eene zoo onver antwoordelijke daad, die het verlies van eenige honder den menschenleven8 kon tengevolge hebben. En daar zat men nu met zjjn gebakken peren, nu de uitge oefende onbehoorlijke pressie toch niet tot het dool had mogen leiden. Het einde van het lied was eono commissie die het schip te keuren had. Nu kon er dus naar hartelust worden geboord en gedaan, en eerst nu bleek ook hoe onverantwoordelijk de pressie om de schuit toch maar met een beetje oplappon naar zee te zenden, was geweest En niet twijfelachtig werd dan ook het schip af gekeurd, niettegenstaande alle daarmede strijdige Haagsche wenachen. Umcrtün. Uit New-York wordt gemeld dat Zondag j.l. langs do kust van den Atlantischen Oceaan een orkaan gewoed heeft, vergezeld van harde sneeuwstormen. Behalve vele schipbreuken, moet de storm groote schade op het land aaogerjgt hebben. te. De landverhuizing uit Italië naar Amerika, en met name naar Brazilië, fleemt steeds toe. Binnen éóno week tjjds vertrokken uit Genoa, met bestemming naar Brazilië en La Plata, drie groote stoomschepen, met respectievelijk 1615, 912 en 1200 emigranten, en bin nen enkele dagen varen op nieuw 2 groote stoomschepen met landverhuizers uit de haven van Genua. In 't ge heel zullen in de maanden November en December 50,000 landverhuizers naar Brazilië vertrekken. De „Secoio" deelt hieromtrent mede, dat door den Keizer van Brazilië voor eiken landverhuizer 130 lires aan de Stoomvaart-Maatschappij wordt uitbetaald en 10 lires aan den agent, die ze heeft aangeworven. Deze agenten nu verlokken het arme landvolk, door de be lofte van vrijen overtogt en van in hun nieuw vader land brood en werk te zullen vinden, om hun land te verlaten, in ruil waarvoor zij niets behoeven te doen dan een klein contract in blanco to onderteekenen. De conditiën van het contract worden hun echter eerst by aankomst op de plaats van bestemming medege deeld. Dat lang niet allen daar ginds genoegzaam werk vinden om zich en de hunnen te onderhouden, behoeft wel geen betoog, en de „Secoio" vestigt dan ook op dringende wijze de aandacht op deze speculatie, waarbjj de Stoomvaart-Maatschappij en de agenten de grootste winners zjjn. Tot in January zijn alle derde klasse-plaatsen van de schepen der Maatschappij bezet, welke bovendien verscheidene vreemde schepen tjjdeljjk in haar dienst heeft genomen, ten einde haar contract met het gou vernement van Brazilië te kunnen naleven. Stolt ««rianfo. De jeugdige president van den Zwitserschen Bond is overleden. De oorzaak hiervan is oogenschjjnljjk onbeduidend. Een eksteroog is diep gesneden, tengevolge waarvan de ljjder hevige koorts heeft bekomen. Zaturdag middag is tot de amputatie van bet been boven de knie overgegaan moeten worden, welke operatie door vjjf professoren is geschied. jÜ>uttsclilttn<r. Een moord onder bjjzondere omstandigheden heeft te Hamburg veel opzien gewekt. Zaturdag morgen liet een jonkman aldaar een koffer door een kruyer wegbrengen naar de Amerikaansche stoomboot. Toen die koffer daar een poos gestaan had, ontdekte men dat hy bloedige sporen naliet. Het slot werd nu door de politie opengestoken en men vond in den koffer het lyk van een bekenden expediteur, Hülseberg genaamd, blykbaar gewelddadig vermoord. Men begon onmiddelyk met nasporingen naar den vermoedelyken moordenaar, wiens naam Dau ismaar tot dusverre werd hy nog niet gevat. Diefstal was de beweegreden tot de misdaad. De prjja der steenkolen in de Pruisische myn- districten is in den laatsten tijd voortdurend en aan merkelijk verhoogd. In de magazjjnen is bjjna niets in voorraad, en uit de mijndistricten is de aanvoer zeer gering zoodat het niet zelden voorkomt dat de schepen weken achter elkander op lading moeten wachten. Te Ruhrort verschilt de prjjs der «teenkolen met die in het voorjaar 1.50 tot f 2 per kar, terwyl ook de vracht per kar f 1 hooger bedraagt dan in het voorjaar. lilebcirlanb. 's Gravenliage, 27 Nov. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Maandag 3 December, des avonds te 8 uren. Over de schipbreuk te Scheveningen zegt de schrijver der Brieven uit de Hoofdstad in de „Arnh. Ct.": lu vliegende vaart kwam het schip regt op het strand aan, stootte op de bank, de masten vielen spoedig met de ongelukkige opvarenden, die er zich aan vastge klemd hadden, zonder dat het mogelyk was van den wal iets tot redding te ondernemen. Want de reddings boot, die men tot twee- en driemaal poogde in zee te brengen, kon wegens de wilde branding geen hulp bieden, en de toestellen om met vuurpijlen den schip breukelingen lynea toe te schieten waren niet goed in orde. Men verontwaardigt zich over zulke dingen 1 Dat daar ginds een tiental medemenschen een vreesoljjken dood ondergaan, terwyl men zoo gaarne zou willen redden, maar dat niet kan omdat neoswjjze beambten niet voor de toerustingen gezorgd hebben, zie dat is een gruwel, dat myn bloed nog sterker aan het koken maakt dan al de moorden van „Jack the Ripper." Toen men er in geslaagd was eindeljjk twee vuurpijlen af te schieten, nam een daarvan eene geheele verkeerde rigting, en van den anderen, die de goede rigting hield, was de lyu te kort. Voordat men eene derde poging wagen kon, had men de hoofden der schipbreu kelingen met den mast, waaraan zjj zich vastklemden, voor het laatst onder de golven zien gaan en niet weer boven komen. De nalatigheid der menschen had de door de zee aangevangen ramp voltooidEn wunueer men nu 's zomers op een mooyen avond op het torras van het Badhuis byeen zit, dan ziet men eenige heeren proeven met de vuurpyltoestellen doen. Dan marcheert alles uitstekend, en worden er handjes gegeven en lachjes gewisseld en complimenten gomaakt door en aan de autoriteiten, on de toeschouwers denkon niet andera dan dat er op onze kust uitstekend gezorgd wordt voor de middelon tot redding van schipbreuke lingen dat doet hun mcnscbliercnd hart goed. Het schynt mot dio toestellen te Scheveningen te gaunals met de brandbluschmiddelen op een afgelegen dorp als de brandspuit geprobeerd wordt gaat alles opper best, maar by wezenlykon brand is er niets op zjjno plaats en het bedienend personeel den kop kwyt. In „het Vad." wordt door V. opgemerkt, dat het by Schovoningen vergane schip „Ango" volslagen on zeewaardig was. Bjj onderzoek stond by verbaasd, dat men een zoodanig rot schip naar zee heeft durven laten gaan. Naar zyne meening moest er proces-verbaal opgemaakt worden en moest men zorgen, dat do rcoder in Frankryk streng gestraft werd. De slechte toestand van het schip was al mede oorzaak van het verongelukken van byna de ganBcho bemanning, want bjj don eersten stoot brak het reeds, terwyl eon bjj Egmond gestrande bark 'tin denzelfden storm tot 's avonds zeven uren uithield, waardoor de Egmonders betere gelegenheid tot redding hadden. De bemanning van het te Ter Hejjde gestrande barkschip „Noptun" kapt. Anderson was vóór Goeree opgenomen door een Engelsohen vischkotter en te Os- tende aan land gebragt. Het sohip was bjj het verlaten in zinkenden staat. Woensdag is te Egmond aan Zee eene heldendaad verrigt, die aan do vergetelheid verdient ontrukt te worden. Een schip strandde op de kust en bet bleek onmogelyk hot met eeno reddingsboot te bereiken. Men was ten einde raad en zag reeds met schrik het oogenblik naderen, dat al de ongelukkige schip breukelingen door de zee verzwolgen zouden wordeu. Op dat oogenblik trad een jonkman uit de menigte angstigo toeschouwers eu hij zeide eenvoudig: „Ikzal 'tdoen. Bindt mjj een lijn om het ljjf en een flambouw om het hoofd." Deze woorden van den dapperen jongeling, een Eg- monder van geboorte, maakten diepen indruk, maar men begreep, dat bij do eenige kans tot redding boodt. Weldra wierp hjj zich onvervaard in de woeste branding en werkeljjk, hij slaagde er in do Ijjn over te brengen, zoodat verscheidene personen gered konden worden. De dorp8genootcn van den held waren dol van blijd schap en dadelijk werd besloten den volgenden dag te zjjuer eere een feest te geven, maar toen hem dit plan werd aangekondigd, zeide bij eenvoudig„ja, vrienden, dat is alles heel goed en wel, maar ik kan er niet by zjjn, want je weet ik vaar op eene bomschuit uit Scheveningen en ik moet daarheen, mijn baas zou niet weten waar ik bleef." Een ooggetuige deelde ods dit feit mede. Wjj hopen later in de gelegenheid te zjjn den uaam van den jongeling te vermelden. Een daad waaruit zooveel moed spreekt en die zoo zonder eenigen ophef werd uitge voerd verdient een plaatsje in de geschiedenis. Kolynsplunt. In de raadszitting van Vrijdag avond 1.1. werd tot helpster bjj het onderwys in de handwerken aan de openbare lagere school alhier benoemd mejuff. J. C. Israel. Het voorstel van den heer C. J. Huvera om de raadkamer op het gemeentehuis voor vergaderingen van het Nutsdepartement „Noord-Beveland", dat hier sedert tal van jaren zyne vergaderingen houdt, van nu al aan te verhuren, werd verworpen met alle stemmen, op die van den heer Huvers na. Bruinisso, 27 Nov. De gisteren gehouden raads vergadering werd door al de leden bjjgewoond behalve door den heer W. v. d. Berg, die door ongesteldheid verhinderd was. De voornaamste zaak, die behandeld werd, was de vraag zal er al dan Diet door do gemeente een postkantoor opgerigt worden. Er was namelyk een schrijven ingekomen van den Minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid, waarin zijn Ex. verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het iu eene vorige vergadering genomen besluit om geen Post- on Telegraatkantoor op te rigten. Dringend noodigt hy den Raad uit mede te werken tot het tot stand komen van een kantoor, daar bjj anders genoodzaakt zal zjjn de opheffing van het telegraafkantoor in overweging te nemen. Na eenige discussie werd met vjjf tegen ééne stem besloten tot den bouw over te gaan. Zonder discussie werd aan de bewoners der Stein- straat een lantaarn toegestaan. Verder werd een voorstel behandeld om al de vaste ligplaatsen in de haven tegeljjk te verhuren. Daar de stemmen hierover staakten, werd besloten dit tot eene volgende vergadering aan te houden. Door een der leden werd de opmerking gemaakt, dat de heer C. M. v. Vessem, wonende te Rotterdam, bier zjjne zaken heeft; hjj gebruikt met zjjne paarden en wagens onze straten en wegen en draagt geen cent tot de instandhouding daarvan by. Nu wenschte dit lid te weten of genoemde heer ook in den hoofdeljjken omslag kan worden aangeslagen. De Voorzitter meende dat dit moeyelyk zoude gaan, maar deelde de verga dering mede, dat sommige gemeenten in Friesland zich deswege tot de Tweede Kamer hebben gewend. Men besloot aan dat collegie een adres van adhaesie te zenden. Na eene vraag van een ander lid hoe 't met de haren - quaestie staat, werd door den Voorzitter toegezegd deze zaak in eene velgende vergadering aan de orde te zullen stellen. Zier-IUzee, 27 Nov. Gisteren avond hield de Vereeniging ter oprichting en instandhouding der Am bachtsschool ie Zierikzee hare algemeene vergadering tot vaststelling van verslag en rekening over het af- geloopen dienstjaar. Uit het eerste bleek, dat het aan tal leerlingen 10 bedraagt en het aantal contribueerende leden 72, terwyl de rekening sluit met een bedrag van 958,20'/i in ontvangst en /'708,18,/s in uitgaaf, dus met een batig 6aldo van J 250,02. De aftredende bestuurs leden de HH. W. A. Ochtman en F. F. Leupen werden met algemeene stemmen herkozen. Het bestuur deelde mede dat de Ambachtsschool zal deelnemen aan de Zeeuwsche tentoonstelling van nyverheid in 1889 te Middelburg te houden. Eindeljjk werd door de vergadering eene be schikking genomen, omtrent de nog onverkochte voor werpen in de Ambachtsschool aanwezig, door de leerlingen ter oefening vervaardigd. Daar het moeyelyk was ruimte te vinden om deze te bergen, en een open bare verkoop in stryd zou zijn, n.l. met het beginsel der school om op geenerlei wijze concurrentie aan te doen aan de bazen en winkeliers in deze gemeente, werd besloten hen uitsluitend onder de leden der vereeniging te verloten. Door de ter vergadering aanwezige leden werd reeds dadelyk voor meer dan 70 loten geteekend. Door de commiezen der invoerregten en accjjnzen A. de Vlieger en F. Colenbrander, standplaats IJsselstein, is de slager genaamd C. S., wonende te Lopik, bjj visi tatie zjjner panden bekeurd, wegens het voorhanden hebben van 71 kilogrammen versch afgehakt rundvleesch zonder eenig bewjjs van herkomst. Den ambtenaren der Rijksbelastingen Goudswaard en Hodde, gestationeerd te Kauter, mogt het gelukken onder de gemeente Clinge (Zeeuwsch Vlaanderen) twee Belgische smokkelaars, Petrus Ver'oraeke en Desiré Ver gouwen, to vatten, met zich voerende ruim 67 kilo's zout. - De heer G. J. De Sitter, vroeger inspecteur der registratie to Middelburg, en die door zjjno benoeming tot hypotheekbewaarder te Breda dezer dagen zjjne woonplaats daarheen zou overbrengen, is na plotselinge hevige ongesteldheid overleden. Xiorilcaseo, 23 Nov. Naar wjj vernemen, is door de Arrond.-Rogtbank alhier regtsingang met bevel van gevangenhouding verleend tegen M. R., vroeger huis houdster bjj wjjlen den heer A. de W. te Dreischor, thans in verzekerde bewaring in het huis van arrest te Zierikzee, verdacht van diefstal van effecten. Het dagcljjkech bestuur van Vliesingen heeft zich bereid verklaard aan den beer J. H. Van Slujjters, architect te 'sHage, af te staan een gedeelte van het duin ten noordwesten van het budhótel, ongeveer 8000 vierkante meters groot, it f 1,50 per M'. voor den aanbouw van villa's, een en ander onder de noodige waarborgen tot uitvoering van het plan. De tolgaarder ran Biggekerke, die Zaturdag middag mot een Westkapelschen voerman uit Middel burg huiswaarts keerde en aan zjjne woning werd af gezet, vergat een pakje van den wagen mede te nemen. Toen do wagen zich verwjjderd had, bedacht do tol gaarder dat hem het pakje ontbrak en snelde hy den wagen achterna. Hij nam bet pakje in ontvangst doch viel onmiddeljjk daarop dood neder. Voor de betrekking van bewaarder in de straf gevangenis to Goes hebben zich tot op heden 35 solli citanten aangemeld. Van Rotterdam uit zal een scherp onderzoek worden ingesteld naar den toestand der reddingsmiddelen to Scheveningen, tjjdens het vergaan der Franechc bark »Ango", en wel met het oog op de omstandigheid, dat door do daar wonende cargadoors jaarljjks drieduizend gulden wordt bjjgedragcn in het onderhoud dier red dingsmiddelen. Door den kantonregter te Rotterdam, is een schipper uit Ovorschie veroordeeld tot 100, boete subs. 20 dagen hechtenis, omdat hij op 11 Augustus jl., toen hjj met zjjn schip in de rivier de Rotte, ter hoogte van de Bergsche verlaat, onder Hillegersberg voer, ge zien beelt dat ongeveer in het midden der rivier op korten afstand van zijn schip een roeibootje omsloeg, waarin verscheidene personen gezeten waren, en hjj, niettegenstaande het roepen om hulp, toch met zjjn schip is doorgevaren en geene enkele poging tot red ding deed, met het ongelukkig gevolg, (lat een der te water geraakten is verdronken. Het O. M. had drie weken hechtenis geëisc'at. Uit Boksmeer wordt geschreven Een aantal ingezetenen dezer gemeente voor het meerendeel uit do deftige klasse zjjn de dupe ge worden eener sluwe opligterij. Eenigen tjjd geleden hielden een tweetal onbekende kloosterzusters, waar schijnlijk met toestemming der overheid, eene collecte ten bate der Vereeniging tot uitroejjing der slaverny in Afrika. Door een eenvoudig, doch achtenswaardig ingezetene vergezeld, wisten zij aandoenlijke tafereelen op te hangen van dien menachonteerenden handel en van de ijverige pogingen, door Z.E. kardinaal Lavigerie in het werk gesteld. De gemeentenaren bragten dan ook milde giften voor dit edel doel samenen vernamen dezer dagen, dat de ijverige religieusen eensluw echtpaar was, dat zich door deze „manoeuvre" den zak heel wat „spekte". Het echtpaar is echter in een dorp, in de nabjjheid vau Nijmegen, ontmaskerd, doordat een pastoor achter docht koesterde en de politie waarschuwde. KERKNIEUWS. Het aantal doleerende kerken bedraagt thans in het feheel 225, waarvan er 66 in het bezit zjjn van predi- anten; 15 candidaten van de vrjje universiteit zjjn bü de genoemde kerken werkzaam, terwyl het aantal predikanten uit de Hervormde kerk, die er de evan geliebediening vervullen en tengevolge daarvan werden afgezet, 49 bedraagt. In de vacante kerken wordt de dienst voor het grootste gedeelte verrigt door oefenaars, die daartoe van do classicale vergaderingen eeno aan stelling ontvingen. Brouwershaven, 27 Nov. Door het kies- collegie der Herv. gem. alhier is gisteren avond ter voorziening in de voortdurende vacature, door 't be danken van Db. de Grient Dreux, het volgende drietal van predikanten opgemaaktDs. J. Bruining te Beets, (N. Holl.) Dr. H. Edema Van der Tuuk te Watergang en Ds. S. Steenmejjer teMiddelie, waaruit terstond be roepen werd Ds. J. Bruioing. Gemengde Berigten. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten de pachtsom van eenige boeren-erven der gemeente met 3 tot 12 pCt. te verlagen. Volgons een Franscb schrijver staanwiskundig uitgerekendde „genoe- i" en de „verdrietelijkheden" des huwe lijks tegenover elkaar als slechts 2 tegenover 175. Dat zijn bedenkelijke cijfersdoch de jonge lui vooral in de Meimaand, slaan er toch geen geloof aan. Dwalen en verdwalen is menschelijk, doch dat dit ook een spoortrein kan overkomen, bleek onlangs in België. De trein, die de schouwburgbe zoekers van Brussel naar Leuven moest brengen, geraaktedoor de duisternis van den machinist misschien „misleid" op het verkeerde spoor en was reeds doorgestoomd tot Luxemburg vóór de dwaling werd bemerkt. Te 's Gravenhage beerscht eene kwaadaardige varkensziekte. Vele varkens zijn reeds gestorven. Er zijn nog meer zwijnen in den Haag. Dat is dubbel dol! De predikant der do- leerenden te Aaltends. Gangelis voorloopig door zijn nieuw kerkbestuur in zijne bedièning geschorst, omdat bij zich op den kansel schimpend beeft uitge laten over gemeenteleden. Nu ligt bij in 't zuur In de dagen van 1813 toen ons land nog door de Franacben overheerscht werdging eene porster des morgens vroeg over den Dam. De schildwacht riep baar aan metQui viveHet moedertje antwoordde verontwaardigd: kieviet, kievietJe bent zelf een kieviet. Ik ben een fatsoenlijk menscb, ik ben Aagie deporster uit de Ridderstraat, jou leelijke.Fransche kieviet„Wij verkoopen geen sterke drank" zeide een bierbuisbouder, die geene vergunning bad. „We zullen u een glas cognac geven en dan kunt u een beschuitje voor drie stuivers koopen." De bezoeker kreeg een glas cognac, sloeg bet naar binnen en de waard zette hem de trommel met beschuiten voor. „Ach neen," zei de man, „dat zal ik maar niet doen ze zijn me te duur. Ik kan overal elders voor het halve geld een zak vol krijgen." Zoo menigeen van eiken stand, Heeft aan een bank zijn gebrand. Ter spoedige radicale genezing melde men zich aan bij de twee zetbazen van een geleerden doctor. Hij beschikt over vier derde van alle medicamenten en over bet broodmes van twee assistenten. De ge neeswijze bestaat in 't begraven van de zieken en bet hypnotiseeren van de gezonden. Het snoeperig Arjaantje te St. M. beeft in een kort tijdsverloop, behalve bare dagelijksche versnaperingen, bestaande inzoet, chocolaad, garribaldi's en pepermunt, nog 25 pond pruimen opgepeuzeld. Zoo'n kind belooft iets voor de toekomst en voor grootvader ook. Neeltje te N. T. die in de buurt van de kerk woont, moest zich wat fatsoenlijker aanstellenwant om hare dienstmeisjes uit te sturen om andere bazen in buis te lokkendat is toch verre van netjes te noemen. Haagsche Brieven. 's Gkavenhage, 24 November. Schiedam beeft den liberalen een kool gestoofd Dat kiesdistrict is, dank zij de eendrachtige samen werking van katholieken en anti-revolutionairen, „omgezet". De verhouding der partijen in de Kamer is dus geworden 56 leden der rechterzijde tegen 44 der linkerzijde. Dit verlies voor de liberalen is te meer te bejammeren, omdat bet nietnoodig was ge weest indien het voormalig lid, de beer Patijn, meer gevoel bad gehad voor betgeen bij aan de liberale zaak verplicht was. Hij heeft zich in een ingezonden stuk in het Handelsblad wel willen schoonwasschen, door te beweren dat bij tegen beug en meug gedron gen werd de candidatuur voor Schiedam aan te nemen, nadat gebleken was dat er geen andere lief hebbers voor bet spoelingdistrict te vinden waren maar onzes inziens is bij er al zeer slecht in geslaagd zijne houding te verdedigen. Een man van 't gezag en den stand van inr. Patijn moest begrijpen dat hij zijne kiezers niet bedriegen mogt en ook al had bij geen contract op zegel gesloten om te blijven toch de zedelijke verplichting op hem rustte om bet dis trict niet in handen van de tegenpartij te spelen. Daarbij is uit een antwoord uit Schiedam gebleken dat de beer Patijn de candidatuur aldaar indertijd aannam, wetende dat hij in twee andere districten, waar by gesteld was, geen kaus had en ook wetende dat bij binnen eenige jaren Schiedam uiet aan eene nieuwe verkiezing mocht blootstellen. Inderdaad, er wordt zoo vaak gesproken van onzedelijke praktijken- bij verkiezingenmaar zou dat woord ook niet wel eens op gekozenen van toepassing wezen Daarop ten minste zinspeelde in de afgeloopen week de heer Rutgers in de Kamer, toen hij 't den Minister van Koloniën euvel duidde, niet dat bij den beer Sol bad benoemd tot lid der Indische Rekenkamer, maar wel dat bij die benoeming wenschte beschouwd te zien als eene schadeloosstelling. Het weggeven van posten als geschenken, zij 't ook om onrecht te herstellen, is en blijft een gevaarlijk beginsel. Overigens Leeft de beer Keucbenius zich in de Kamer waarlijk niet over onbeuscbheid van de zijde zijner politieke tegenstanders te beklagen gehad. Een gewezen Kamerliddie Minister wordt, beeft altoos een schreeije voormen kent hem, heeft vriendschap pelijke relaties ui et hem gehad en men begint dus niet hem dadelijk fel aau te vallen. Maar 't- gebruik brengt dan ook mede dat bet lid, dat achter de groene tafel is verhuisd, zijnerzijds dan ook even heuscb zijn vroegere medeleden toespreekt. Aan dit gebruik beeft de heer Keucbenius zich helaasI niet gehouden, lerwiji de beer Cremer hem zoo hoffelijk mogelijk te gemoet trad om hem er op te wijzen dat de voorgestelde Indische begrooting^ feitelijk niets brengt van bet geen waarop bet Kamerlid Keucbenius jaren lang beeft aangedrongen, valt de minister Keucbenius den beer Cremer aan op eene wijze beneden bet peil varf een beschaafd menscb. Verwijt gij mij negatieve handelingen, voegde de minister den beer Cremer toe ik kan dit begrijpen van iemand die kan wijzen op de „klinkende en blinkende" gevolgen van zijn arbeid. Met andere woorden: U, wien bet enkel om bet geld to doen is, kan ik bet vergeven dat gij over anderen niet tevreden zijl als ge de gele schijven niet op tafel ziet liggen. Men moge dergelijke vergevensgezindheid erg christelijk beeten, in den mond van een minister is ze ten eenenmale ongepast en in den mond van een minister, die bezig is zijn begrooting te verdedigen, krijgen die woorden de beteekenis van een hatelijk heid, die niet kon worden weggenomen door er aan toe te voegen dat men alleen bedoelde hulde te bren gen aan den ijver en de werkzaamheid van den toe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1888 | | pagina 1