ZIËRIKZEESCHE KIEUWSBODE. IVo 5002. Zaturdag O October 1888. 45ste jaarg. Verschijnt DENGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.60. ADVJSRTENTIÈN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worueu. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. 't Is nog altjjd het Keizerlijk dagboek, dat de ge moederen bezighoudtschoon de zaak eene geheel nieuwe phase is ingetreden. De groote belangstelling heeft voor een zekeren weerzin plaats gemaakt, om de eenvoudige redendat men aan de echtheid is moeten gaan twijfelen, sedert men die van hooger- hand weei^sproken heeft. De tijd van dagboeken is ook wel wat voorbij. In den tijd toen men een dag boek zijner goede werken aan ieder ter lezing gaf, ging dit beter. Maar met de tijden veranderen ook de vor men waarin men zijne gedachten mededeelt en wij durven gerust zeggen, in onzen tijd zou niemand meer zulk een dagboek in handen nemen, indien men niet vertelde, dat het van een Keizer afkomstig was. In de vorige week werd geheel Berlijn in opschud ding gebracht, toen het officieele blad uitgegeven werd, waarin een rapport voorkomt van Prins Bismarck aan den Keizer en tevens eene aankondiging dat op hoog bevel eene gerechtelijke vervolging zal worden inge steld tegen de "Deutsche Rundschau", waarin het dagboek het eerst bekend gemaakt is. Men zegt dat de Keizer zelfs zijn verlangen zou hebben te kennen gegeven om de vervolging op de meest mogelijke wijze te bespoedigen en daarbij de noodige gestrengheid aan te wenden. Het is dan ook op verlangen van den Kei zer, dat het rapport van Bismarck openbaar gemaakt wordt, opdat voor allen de zaak duidelijk zou worden In het rapport van Bismarck wordt eigenlijk niet ge zegd, dat het dagboek in zijn geheel onecht is, maar wel in den vorm waarin de Rundschau" het geeft. Hij geeft daarvoor onderscheidene redenen op en be strijdt de beweringen, die, naar zijn woord, uit de lucht zijn gegrepen. Het is jammer dat men dus ten slotte noch op het eene noch op het andere zich ver laten kan. Zooals wij onlangs schreven zou het zoo wenschelijk zijn, dat de volgende geslachten de gebeur tenissen van vroegeren tijd uit berichten by het voorko men opgeschreven hadden, ten einde die juist te kunnen beoordeelen. Zoo zou men door het dagboek juist op de hoogte kunnen komen van de ware oorzaken van den Duitsch—Franscben oorlog, indien niet nu ver zekerd werd, dat men de openbaringen van het dag boek niet te veel moet vertrouwen. Omtrent den ver- moedeljjken afkomst van het veelbesproken boek schrijft Bismarck, datöfdedagelijkscheopteekeningen zelf öf de latere aanvullingen afkomstig moeten zijn van iemand uit de omgeving van den Kroonprins. De uitgever van de Rundschau", die er in elk geval slecht af zal komen, toonde reeds, dat hij er spijt van heeft door 30,000 exemplaren van dezen gereed lig- genden herdruk aan vernietiging prijs te geven. Hij heeft thans aan de bevoegde macht den naam mede gedeeld van den persoon, die hem het manuscript mededeelde en dat oorspronkelijke stuk ter beschik king der rechterlijke macht gesteld. Het moet een algemeen bekend geleerde uit Zuid-Duitschland zijn, van wien de openbaarmaking uitgegaan is. Natuur lijk zijn door deze geschiedenis de hartstochten weder duchtig in beweging gebracht en de politieke mannen hebben rijke stof. De Keizer is steeds reizende en •woonde onder anderen een gastmaal te Stuttgart bij. De Keizer is toen naar Constanz en vervolgens verder gereisd en zal nog wel eenigen tijd afwezig.zijn door het zeker langdurige bezoek aan Rome. Terwijl wij dit schrijven komt een telegram ons zeggen, dat de persoon, die het manuscript van het keizerlijk dagboek aan de "Rundschau" gaf, gevangen genomen is. Uit Frankrijk vernamen wij, dat er weder eens eenige beweging plaats had op een gebied, waarop in den laatsten tijd rust heerschte. De Graaf van Parijs namelijk heeft brieven geschreven aan den hertog d'Audiffret Pasquier en aan den bekenden aanhanger van Orleans Bocben, waarin door bem beweerd wordt dat ergeen liberaler regeeringsvorm is dan de monar- chtfl^al is die ook tevens de meest conservatieve, wat ons trouwens voorkomt eene vrij dwaze redenering te zjjn. De Kamer is tegenwoordig naar zijn begrip ook verkeerd samengesteld en hij dringt er op aan, dat bij de aanstaande verkiezingen er meer op gelet zal wor den, om de eenheid te bevorderen. Watheteigen- lijkedoel van den Graaf is, wordt niet recht duidelijk. Infcusscbea hebben de Boulangistische vrienden het hoofd te Parijs weer opgestoken en zijn een duizendtal daar bijeen geweest bij welke gelegenheid het er ook weder zeer raw toegegaan is. Sommigen achtten het niet onmogelijk, dat de Graaf niet afkeerig zou zijn van eene tijdelijke aansluiting bij de Boulangisten, het zou echter weinig strooken met de waardigheid steeds door hem bewaard. Met de verloo vingen zijn wij nog niet aan het einde. Het was bekend, dat de Grieksche Kroonprins met eene Duitsche Keizersdochter zal gaan trouwen en nu wordt ons weder gemeld, dat zijn broeder met eene prinses uit het hnis van Orleans verloofd is. Don Carlos, de bekende pretendent op den Spaan- schen troon, heeft ook weder eens van zich laten hooren wat bij echter den volke verkondigd is vrij tegenstrijdig, want hij verzekert dat hij niet langer de groote voorvechter wil zijn van de Ultramontaansche party maar dat hij toch met hart en ziel verdediger van de belangen der kerk zal blij ven, zich overgevende aan de leiding van het Opperwezen, die hem wel zeker den weg zal wijzen, dien bij, ook het belang zijner party, moet bewandelen. De vrees voor een oorlog tusscben N. Amerika en Canada is voor het oogenblik geweken. De Commissie voor buitenlandsche zaken uit den Amerikaanschen Senaat, aan wie de behandeling der zaak opgedragen was, heeft zich vereenigd met het voorstel van den heer Sherman, dat in plaats van oorlog eene com missie vraagt, die het geschil zoekt bij te leggen. Men is aan den overkant van den Oceaan ook al niet oorlogsgezind en wil gaarne op eerlijke gronden den vrede bewaren, 't Is te hopen dat de partijen het eens zullen worden. Ook in Z. Afrika blijft het rumoerig. Met het Zulu- land wordt men het niet eens. Het bericht dat Dini- zulu zich in de macht der boeren bevinden zou, wordt nu weder tegengesproken. Hij schijnt zich hier of daar verborgen te houden, maar de boeven zouden wel weten waar hij te vinden is. Nieuwstijdingen. £ï»n«irifc». Dezer dagen overleed te Saratoga (Ver. St.) de ober-kellaer van een voornaam logement aldaar, die een vermogen van 60,000 dollars 150,000) nalaat. ©ngelank. Mackenzie gaat steeds voort reclame voor zyn tijdschrift te maken. Hoewel geheel gereed, wordt het niet afgedrukt om de spanning grooter te maken. Mackenzie wil Bergmann beschuldigen dat deze eene verkeerde opening gemaakt heeft in de keel van Keizer Frederik. Weder werd het ljjk eener vrouw gevonden aan de TheemBkade in het Westend, ditmaal met afgesneden hoofd. Omtrent den dader der voorgaande moorden ia nog nieta bekend. De angst neemt toe. De vrouwen die laat op straat moeten wezen, wapenen zich met revolvers. De twee vrouwen, die men nu pas te Londen vermoord gevonden heeft, leidden een onzedelijk leven. Van de een was het hoofd by na geheel van den romp gescheidenvan de ander waren de ingewanden uit het ljjf gerukt. Een man is gearresteerd. Zaturdag avond sneed zekere Brown in Regent-gardes zjjne vrouw den hals af; hjj werd in hechtenis genomen. De Lord-Mayor heeft 500 pd. st. uitgeloofd voor hem, die den dader of daders der Withechapel-moorden aanwjjst. Particulieren hebben bovendien 300 pd. st. uitgeloofd. In een der Londensche dagbladbureaus bragt dezer dagen een 6 jarig meisje, blootvoets en schreyend, de volgende advertentie, met verzoek die gratiB op te nemen „Ik beu zes jaren oud ea heel zoetniettemin behandelen mjjne ouders me slechtzjj geven my niets te etendaar ik dat op den duur niet kan verdragen, vraag ik goede menschen of ze my tot zich willen nemen." Men plaatste uit medelijden de advertentie en ongeveer 700 brieven kwamen er op in. Het gevolg was, dat na een paar dagen het kind als een aange nomen dochtertje van lady Garmont, hofdame der Koningin, in prachtig toilet, door twee livrei-bedienden vergezeld, bjj de redactie kwam om voor de plaatsing der annonce te bedanken. Diogsdag is door een timmerman in den kelder van een in aanbouw zjjnd huis te Londen het ljjk van eene vrouw gevonden. Hoofd, armen en beenen ont braken. De vrouwenarmen, welke onlangs op verschil lende plaateen der stad zyn gevonden, behoorden hoogstwaarschijnlijk by dit ljjk. Omtrent de beide laatste moorden in Whifcechapel is nog niets ontdekt. 3taü«. Bjj Artena in deti omtrek van Rome is een heer, die zich met zyn secretaris per rjjtuig naar Valmontone begaf om zjjne werklieden te betalen, niet ver van 't spoorwegstation op klaarlichten dag door drie roovers aangevallen en doodgeschoten. De secretaris werd zoo zwaar gewond, dat ook hjj weldra overleed. Door dadeljjk toegesnelde hulp werden de roovers verhinderd zich van het geld moester te maken, dat de ongeiukkigen bjj zich hadden. De moord heeft to Rome grooten indruk gemaakt, te meer daar te Artena in de laatste jaren herhaaldelijk bloedige moorden, o.a. op verscheidene Syodacassen, werden gepleegd. Eea dadeljjk ingesteld onderzoek heeft tot nu toe nog tot geen enkel resultaat geleid, en wel voornamelijk omdat de bewoners een hard nekkig zwijgen bewaren. Ook uit Sicilië komen voortdurend onrustbarende berigten omtrent de openbare veiligheid. Behalve de aanhouding to Scalilli, gevolgd door moord, waarvan wjj onlangs melding maakten, werden, enkele dagen te voren, op den straatweg, welke van Monreale naar Palermo voert, twee ljjken gevonden. Indien de politie de bende, waaronder zich verscheidene ontsnapte boeven uit de gevangenis te Trapani be vinden, niet spoedig in handen krjjgt, vreest men dat het kwaad zeer zal toenemen, te meer daar op het platteland groot broodsgebrek wordt geleden. Weenen, 3 Oct. Keizer Wilhelm kwam heden te 9 uur hier aan. Hjj droeg de Oostenrjjksche uniform. De beide Keizers omarmden elkander verscheidene keeren en vervolgens omarmde de Duitsche Keizer den Kroonprins en de Aartshertogen Karei, Lodewjjk en Albert. De burgemeester van Weenen sprak zyne vreugde uit over 's Keizers komst. Vervolgens reed men, onder de toejuichingen van bet volk, door de met vlaggen versierde straten naar het paleis. De Keizer werd daar ontvangen door de Keizerin, de Kroonprinses en de Aartshertoginnen. De Ministers werden er aan Keizer Wilhelm voorgesteld. Graaf Bismarck en Kalnoky legden bjj elkander bezoeken af. JFrtttt&t-tjft. Parjjs, 2 Oct. In de memorie van toelichting tot het wetsontwerp, betrekking hebbende op de toe lating van vreemdelingen in Frankrjjk, wordt het volgende gezegd: Bljjkens de statistiek wordt het reeds aanzienljjk getal vreemdelingen, die zich naar Frankrjjk begeven, steeds grooter. Deze omstandigheid heeft de aandacht der Regering getrokken, en op het voorbeeld van andere landen is zij van meening, dat het noodig is de over heid in de gelegenheid te stellen de voorwaarden te bepalen, waarop het verbljjf van vreemdelingen in Frankrijk moet worden geregeld. De wet is van toe passing, zoowel op de vreemdelingen, .;die reeds in Frankrijk zijn gevestigd, als op hen die er zich willen nederzetten. Tegen de verklaring, welke by het wets ontwerp van de vreemdelingen gevorderd wordt, kan geen gegrond bezwaar worden geopperd. De nieuwe regeling is alleen van toepassing op hen, die zich voor goed in Frankrjjk vestigen, en niet op doortrekkende vreemdelingen. Sfojitaerlanb. Op de Karinthische Alpen is weer een ongeluk gebeurd. Twee Oostenryksche officieren hebben zonder gids gepoogd den Mangartberg te beklimmen. Doch halverwege werden zjj door een digten nevel overvallen en terwyl zy al kruipende den weg trachtten te volgen, gleden zjj uit en vielen in een afgrond van 250 voet diepte. Een van beiden was onmiddelijk dood, terwyl de ander, luitenant Deval, die er met eenige zware kneu zingen afkwam, niet in slaat was den weg terug te vinden en op de plaats zelf moest overnachten, waar hy vreeseljjk van wind en vorst te lyden had. Eerst den volgenden morgen was hjj in staat lang zaam af te dalen en des namiddags bereikte hy de digtstbyzynde hut, van waar een gezelschap werd uitgezonden om het ljjk van zijn ongeiukkigen makker op te sporen. üSelgic. De eerste prjja op het schoonheids-concours te Spa (5000 frcs.) is toegewezen aan Martha Souc&reB, eene Creoolsche van het eiland Guadeloupe. De tweede j prys (2000 frcs.) werd toegekend aan Angèle Delrosa, eene 16-jarige dochter der Belgische badplaats Ostende. 1 De derde van 1000 frcs. verwierf Marie Stevens uit Weenen. Voorts werden vüf pryzen elk van 500 frcs. ge schonken aan de dames Stuckart van Weenen, Lody van Lyon, Aranis van Buda-Pesth, Nadjaska van Stockholm en Martha Vilain van Parjjs. Van de 20 j mededingsters, die ten slotte van alle liefhebsters waren overgebleven, moeeten er dus nog 12 zonder J prjjs vertrekken. Men trooBtte haar met een diploma en een fraai geschenk, zonder dat dit haar echter met de uitspraak der jury verzoenen kon. Wie echter zeer voldaan was over het feest, dat was de administratie van het Casino te Spa, die de zaak op touw had gezet. Zjj zal er eene vaste instelling van maken en in 1889 eene som van 25000 frcs. voor schoonheidsprijzen beschikbaar stellen; voorts zal er eene rozemaagd bekroond worden en dergeljjke aantrekke- j ljjkheden meer. Een der prjjzeo van 25.000 tree. van de Brussel- eche teutooristelliugglotery is gevallen op het lot van een werkman met een groot gezin, te Gilly. TCottordcun s 3 Oct Al hoort men hier nog niets van eene aigemeene feestcommissie tot herdenking van den 75n gedenkdag van Neerlands onafhanke lijkheid, toch worden van verschillende zjjden daartoe plannen beraamd. De commissie, welke zich vormde^ tot versiering van de Groote Markt, heeft daartoe de noodige toestemming van B. en W. verkregen en doet thans een beroep op de ingezetenen om baar dit mogelyk te maken. De plegtigheid zal den 17n Nov. plaats hebben. Er zal een tempel van groen worden opgerigt, met een vrijheidsbeeld gekroond, terwyl het middenstuk door guirlandes zal verbonden worden met eerepoorten, welke ter zjjde zullen geplaatst worden. Des avonds zal het geheel zich baden in een zee van licht, terwyl men zelfs ook spreekt van het afsteken van een vuurwerk. Ook in verschillende straten en stegen circuleeren lysten om bydragen tot versiering. Voorts zal de Christelijke Zangvereeniging „Excelsior" eene uitvoering geven op 16 Nov., waarbjj de „Feest cantate", woorden van Nic. Beets en muziek van W. F. G. Nicolaï, zal worden ten gehoore gebrugt en waarvan de netto-opbrengst zal strekken ten voordeelo van „het fonÖB tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" en meer in 't bijzonder voor de ondstryders van 1815—1830. liottordam, 5 Oct. De brutaliteit van de in brekers alhier schjjnt ran dag tot dag toe te nemen. Met de grootste vermetelheid hebben zjj ingebroken bjj den heer H., on ofschoon de familie aanwezig was, het huis doorgesnuffeld tot aan de slaapkamer van den den heer H. toe. Aan alles was te merken dat het de dieven om geld te doen waskostbare voorwerpen hebben zjj onaangeroerd gelaten. Ook hebben zjj zich nog te goed gedaan aan eea ham, die zjj vondeneen groot gedeelte daarvan hebben zy opgegeten. Opmerkelijk is het, dat sinds de inbrekers uit de le afdeeling zyn verjaagd, zy thans onbeschroomd in de 4e afdeeling hun bedrjjf voortzetten. In een betrekkelijk korten tjjd moeten er alleen daar ongeveer een 20tel diefstallen by de politie zyn aangegeven. VllMttiiifgoii, 4 Oct, Het voortdurend overmatige aantal bezoekers der bjjeenkbmsten van het Leger des Heils, heeft de thans dienstdoende vrouwelijke „ka pitein", mej. Loock, genoodzaakt, het publiek voor- loopig geen vrjjen toegang meer te verleenen tot het lokaal, waarin die bijeenkomsten worden gehouden. Aanvangende roet beden worden nu daar toegangs bewijzen uitgegeven, die, tegen betaling van 5 cent per stuk en natuurljjk tot een beperkt aantal, ver krijgbaar zyn aan het „kwartier", waar de beide dames-afgevaardigden vau het Leger verblyf houden. Door dezen, in het belang van orde en veiligheid zoowel in als buiten het lokaal, hoog noodig gebleken maatregel, hopen de dames den al te grooten toeloop van bezoekers en het daarait voortvloeyende gedrang en gewoel voor het vervolg te kunnen .voorkomen. Yorgobe, 4 Oct. Op de verleden Zaturdag ge houden banrtachieting, waaraan door 5 societeiton werd deelgenomen, is de le prys behaald door Hufkens van Biezelinge, de 2e prjj9 door J. Sandee en de 3e prijB door A. Pols, beiden van hier. "Wolftio.rts<iyif, 3 Oct. De betrekking van Ontvanger-griffier van bet Waterschap en de polders in deze gemeente, tot hiertoe waargenomen door een titularis, die veeltijds uit en nu sinds het laatste jaar zelfB niet meer in deze gemeente gedomicilieerd was, ia, bjj diens vertrek naar het buitenland, thans open gevallen. Onder de vier sollicitanten, die zich daartoe aangegeven hebben, bevindt zich een ingezeten der gemeente, die door zjjne administratieve kennis en zjjne soliditeit hiervoor alleszins geschikt is, zoodat door de polderbesturen hem dan ook bereids de tjjde- ljjke waarneming is opgedragen. Nu de ervaring ge leerd heeft, hoe ongeriefehjk het is, dat zoodanige bediening wordt uitgeoefend door iemand van buiten de gemeente, zullen de ingelanden, aan welke op den 11 dezer de benoeming te doen staat, dan nu ook wel, naar men vertrouwen mag, alle party-bedoelingen ter zjjde stellen, en iu het algemeen belang der zaak, met volle meerderheid hunne stem uitbrengen op den per soon, die bjj de besturen bereids gunstig staat aange schreven en ruimschoots aanbevelenswaardig mag heeten. Bn de hier sinds December 1885 bestaande socië teit „Nut en Genoegen" zyn heden avond de winter vergaderingen weder aangevangen, welke om de 14 dagen plaats hebben, en waarin telkens minstens drie leden eene spreekbeurt vervullen. Ellemeet2 Oct. Gisteren vierde de Heer M. Poldermans zyn zilveren feest als Hoofd der school alhier, en velen vierden dit feest met hem. Onder de degelnke en zorgvuldige leiding van de onderwijzeres Mej. Visser en den volontair-onderwyzer Moelyker openden de leerlingen 's morgens het feest. Zjj schaarden zich met vlaggen en andere draagbare feestsymbolen voor de woning van den jubilaris, om hem in een lied hunne hulde te brengen. Daarna werd hy uitgenoodigd om met zyne echtgenoote naar de school te komen, ten einde daar een „souvenir" in ontvangst te nemen. Het gulle onthaal, den leerlingen door den jubilaris aangeboden, verhoogde nog hunne feestvreugde. De Gemeenteraad toonde zjjne belangstelling, door zelf op te komen om den jubilaris geluk te wenachen. En werd het door allen betreurd, dat het EdelAchtbaar Hoofd der gemeente door ziekte verhinderd werd op zijn post te zjjn, toch deed het goed te hooren naar de woorden van achting, waardering en vriendschap, die gewisseld werden tusschen den oudsten Wethouder, sprekende namens den Gemeenteraad, en den jubilaris. Aan het slot zyner toespraak bood de plaats vervanger des Burgemeesters den jubilaris namens den Gemeenteraad als feestgave, eene gratificatie aan. Verder ontvingen de jubilaris en zjjne echtgenoote de gelukwenschen en feestgeschenken van het boven genoemde onderwijzend personeel, van hunne kinderen, van oud-leerlingen, van den predikant, van de collega's, hoofden van scholen, modeleden van 't Onder wyzers- gezelschap „Westeljjk Schouwen", waarvan de jubilaris voorzitter ia, en van particulieren. De oud-burgemeester, de Heer J. Schalkwyk, was afwezig wegens de ziekte van zyn zoon, het tegen woordige Hoofd der gemeente. Hy, die gedurende zoovele jaren door zyne levendige en werkdadige be langstelling in oaderwjjs en onderwijzers den Heer Poldermans tot krachtigen steun was bjj zyn vaak moeiteyollen arbeid, verzuimde ook thans niet, den jubilaris zyne sympathie te betoonen. Hjj zond hem een stoffelyk bljjk van belangstelling, begeleid door een hartelyk en zeer yereerend schryven. Aan den avond van dezen zoo woeligen dag ver- eenigde de jubilaris het meerendeel der feestgangers om zich in het nette gemeentehuis, dat voor deze ge legenheid ter zyner beschikking was gesteld. Daar werd nog op oud Zeeuwsche wjjze geklonken en ge dronken, getoost en gejubeld; daar werden woorden gesproken uit het hart tot het hartdaar had men zooveel feeststof te verwerken, dat de feestdag al een aanmerkeljjk deel van zyn opvolger had verslonden, zonder dat de meeaten er iets van hadden gemerkt. Wy eindigen dit verslag met eene opmerking en een wensch Van een man, die op zulk eene wjjze geëerd wordt, moet zeker kracht ten goede zjjn uitgegaan en de gemeente die als Ellemeet haren onderwijzer eert, is zulk een man waardig. Moge zjj nog vele jaren met elkander vereenigd bly ven! Zierilizee, 4 Oct. „Er komt leven in de brouwerjj" mag men ten opzigte onzer Veemarkt zeggen. De aanvoer was heden byna het dubbele der vorige week en het grootste gedeelte daarvan werd verkocht. Z. M. heeft benoemd: tot dijkgraaf van den Altekleinpolder Mr. L. A. Bybautot djjkgraaf van den polder Oost-Krabbendyke J. van Liere; tot Voor zitter van het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap, Nieuw-Bommenede, J. v. d. Bjjltot ge zworen van het waterschap de Breede Watering be westen Yerseke, A. M. Peman Kakebeeke. Tot secretaris en ontvanger der gemeente Noord- welle is benoemd de Heer J. M. Locker de Brujjne, volontair ter secretarie aldaar. De vereeniging van beide betrekkingen in één persoon moet nog door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd. Voor het notarieël staatsexamen le gedeelte, is onder anderen geslaagd de heer D. v. d. Velde te Tholen. De heer G. van der Vliet, directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch, is voornemens, om ge zondheidsredenen, met ingang van 1 January eervol ontslag te vragen. Tot onderwijzer aan de school der Ned. Herv. gemeente te Zeist is benoemd de heer F. A. N. Dikken- berg te Oud-Beierland. Maandag middag te 12 uur werd het Raadhuis te Leiden bestormd maar het ging vreedzaam toe. De bestormorB toch waren de lieden, die bons kwamen halen voor de uitdeeling op 3 October. De uitdeeling had plaats aan 2700 vrouwen en 2300 mannen. De eersten kregen brood met haring en de laatsten tabak en hier. Woensdag had het feest plaats. De tamboers G. en S. uit het garnizoen te Middel burg, die eesigen tüd geleden zich van hun korps verwijderden en iu België vertoefden, zyn door den krijgsraad te 's Hage veroordeeld tot eene militaire de tentie voor den tyd van zes maanden. Als curiositeit kan wel worden medegedeeld, dat in een der hotels te Roermond thans verblyf houdt een mynheer L. uit Parys, die alleen daar vertoeft om te kunnen visschen. Alleen met dat doel is hy naar Roermond gekomen, en reeds heeft hjj twee volle dagen daaraan besteed, zonder ook maar een enkel viscbje te kunnen bemagtigen. Men behoeft dus geen bewoner van Engeland te zyn, om eigenaardige idéés te hebben. Het studenten weekblad „Vox Studiosorum" be vat het volgend doodberigt in zwaren rouwrand Bjj dezen heb ik 't verdriet, u het overlyden aan te kondigen van onzen onrergetelijken Soep, die, hoezeer door leeftjjd overmand, ten einde toe is gebleven, wat hem boven velen bemind heeft gemaakt: de trouwe studentenvriend. In 1872 geboren, kwam hy in 'tjaar 1874 te Leiden aan, en verdiende zich weldra een naam aan de academie door al de uitnemende trekken van zyn karakter, door zyn levenslust, zyn aanhanke lijkheid, zijn scherpzinnig- en kordaatheid, zjjn bewon derenswaardig esprit de corps. Binnenkort was geen teest meer denkbaar, geen kroeg- of corpsvergadering voltallig, geen dispuutavond gezellig, geen maskerade meer mogelyk zonder Soep. Studeeren lag uit den aard der zaak minder op zjjn wegin het studentzijn presteerde hy meer dan wie ook. Geen wonder, dat de roep, die van hem uitging, zich allengs in do buitenwereld verbreidde. De bezoeken, door hem nu en dan aan plegtigheden bjj bevriende studentencorpsen gebragt, de vacanties, die bjj beurte lings in 't gezin van dezen ot genen zyner goede ken nissen als welkom logé sleet, zjjne gehechtheid, met strenge uitsluiting van vreemden, aan ieder, die met de kleine maatschappij in verband stond, maakten den kring zijner vereerders van jaar tot jaar grooter en grooter. Totdat de ouderdom kwam met zyne gebreken, en hem niet dan noode dwong zich uit het actieve veelbewogen loven van weleer terug te trekken. Menig een Zal zich met weemoed den minder uitbundigen, maar aandoenlyben lach herinneren van den bejaarden Soep in-ruste, by 't weerzien van een oud vriend, die hem in zyn retraite kwam opzoekenhij zelf ver gat niemand. Door ongeneeslijk asthma gekweld, half blind en hardhoorig geworden, doch met een studeutenhart in den boezem, dat zich tot het laatst toe geljjk bleef, is hij Dingsdag 11 September 1888 op Vreeswyk aan den Witten Singel, by Leiden, vóór de deur van hen, die met liefde zyne grjjsheid verpleegden, plotseling over leden, terwijl hij, naar de gewoonte der laatste jaren, zijne stramme leden in de zon koesterde, steeds, scheen het wel, op den uitkijk naar tydgenooten uit de goede dagen van voorheen, om ze kwispelstaartend te kunnen begroeten Houdt zyne nagedachtenis iu eere: het was bykans een mensch, deze hond I Aangaande het reeds vermelde ongeval met een jagtgoweer te Illichoven by Roosteven (L.) schrijft men dus de volgende by zonderheden Twee personen, Smeeta en Daenen, waarvan de eerste op de patrjjzen- jagt was, waren op een akkerveld, toen D., eene vlugt patryzen bemerkende, aan S., verzocht om diens jagt- feweer, hetwelk deze hem overgaf. D. hing het over en schouder en snelde jjlings weg. Ongelukkig strui kelde hy, met het noodlottig gevolg dat het schot afging, de gebeele lading hem in den rug drong en hy terstond een lyk was. De bevolking van de bjjzondere strafgevangenis te Leeuwarden vermindert, tengevolge van het nieuwe strafstelsel, voortdurend. Op den 1 October jl. waren er nog slechts 211 gevangenen aanwezig (hieronder tien levenslang veroordeelden). Sedert 1 Januari jl. is er geen enkele gevangene bygekomen. Zondag schoot bjj de schietoefening een scherp schutter zich bij ongeluk door een zijnet voeten. Een der andere schutters, dit ziende, viel flauw, 't Gebeurde te Kampen. De politie heeft eon goed geheugen. Te Harder- wjjk arresteerde zy een man, die 24 jaren geleden van het Werfdepot was gedeserteerd. De Hollandsche dubbeltjes zyn nog steeds in trek Enkele dagen geleden verscheen in een der Neder- landsche dagbladen de volgende advertentie: HUWELIJK. Eene Jonge Wees (Fransche), 20 jaar (met een klein ligchaamsgebrek), protestantsch met een vermogen van 520,000 fr., wenscht te HUWEN met een net persoon, met of zonder fortuin. Brieven onder letter M. 18 N., poste restante Parys. (Slechts op onderteekende brieven wordt geantwoord). Men kan begrypen dat zulk eene dame voor vele jongelieden een begeerlyk voorwerp is; geen wonder derhalve, dat velen zich beyverden te dingen naar de hand der onbekende, maar in ieder geval rykeschoone. Op die brieven kwamen eenige gelijkluidende antwoorden in, waarvan er one getoond zyn, en die, uit het Fransch in onze taal overgebragt, aldus luiden: Pabijs, 15 September '88. Mynheer In antwoord op uw geëerd schryven onder deletters M. 18 N. poste restante. De advertentie is niet door de persoon zelve ge plaatst, maar door my, die belast ben voor haar in Nederland een echtgenoot te zoeken, hoewel ik mjj gewoonlyk niet met dergeljjke zaken bezig houd. Hierbij eenige beknopte bijzonderheden over het meisje Zy is Fransche van geboorte, wees, 20 jaar oud, van middelbare lengte, welgevormd, ongelukkig hinkt zjj een weinig (dit kleine gebrek is het gevolg van een val). Zy is zeer welopgevoed en heeft uitmuntend on- derrigt genoten, haar karakter is vrolyk en minzaam, haar smaak bescheiden zonder coquetterie, Protestant fiche Godsdienst, is zeer gezond en bezit al de eigen- schappen van eene goede huisvrouw. Haar vader, die een groot koopman was in wijnen en gedistilleerd, is gestorven in 1884 en hare moeder in 1887zy hebben haar een fortuin nagelaten, dat op het oogenblik ongeveer 520,000 francs bedraagt, goed belegd. Voor het oogenblik woont zjj nabjj Parys met eene tante van moederszyde, maar na haar huwelyk wil zy in Nederland wonen, dat zy reeds kent. Met betrekking tot fortuin is zy niet veeleischend, maar zy verlangt, dat haar aanstaande echtgenoot eene eervolle betrekking hebbe en van goede familie is, daar zy daarop zelve ook kan bogen. Antwoord dus per omgaande of deze jonge dame u kan behagen. Ik zal dan met de meeste bescheidenheid inlichtingen over u en uwe familie inwinnen en zal ze dadelyk ter kennis brengen van de dame, met wie ik u vervolgens in betrekking zal brengen door u haar naam en adres op te geven. Daar de over u in te winnen inlichtingen en de briefwisseling eenige noodzakelijke onkosten veroor zaken, acht ik het passend dat gy die draagt, ik zal u dus verpligt zyn, als u rny de matige som van 10 gulden zendt per postwissel of bankbiljet. In afwachting enz. (is geteekend) Aug. Robin. Adres: Den heer Auguste Robin, Poste Reetante, Rue Réaumur. Parys. P.S. Indien de zaak slaagt, zooals ik hoop, zult u my naar eigen goeddunken beloonen. Tot zoover de brief' van den buweljjksagent. De bandteekening was kennelyk van een ander dan de net geschreven brief zelf. Een onzer lezers, die ook een dergelyken brief ont ving en liefst maar het zekere voor het onzekere nam, diende den beer terstond van antwoord, door hem mede te deelcn. dat hy geenszins genegen was een postwissel van 10 naar Parjjs te zenden, maar hem 10,000 frc«. (ƒ5000) te zullen geven, wanneer het huwelyk tusschen de (gefingeerde?) dame en hem tot stand kwam. Dit is het goede inzigt van den practischen Hollander J Aan het „Domburger Badnieuwe" is het volgende ontleend Het aantal zeebaden dezen zomer gebruikt is aan merkelijk minder dan het vorige jaar, en wel een verschil van ongeveer 900ook de toeloop van vreem delingen was geringer, hoewel gedurende de maand Augustus de badplaats toch vrjj goed bezet wa9, en wjj over het algemeen niet gelooven, dat Domburg meer dan andere zeebadplaatsen te klagen heeft. Wanneer de qualiteit der bezoekers de quantiteit vergoeden kan, dan kunnen wy dit jaar tevreden zyn op de vreemdelingenljjst komen althans de namen van verschillende prinsen en prinsessen voor, en hoe wel wjj van een meestal kortstondig bezoek van der gelijke hooggeplaatste personen nog niet veel heil voor onze badplaats verwachten, bljjkt er toch uit, dat Domburg meer en meer de aandacht begint te trekken, terwyl wjj gaarne erkennen, dat het verblijf van dr. Mezger alhier daartoe zeker veel bjjbrengt. Do toestand van Domburg op dit oogenblik is lang zaam, maar zeker vooruitgaande, juist zooals wij dien het liefst wenschen. KERKNIEUWS. Beroepen te Yelzen de heer G. P. Kruiff, pred. te Domburg. De hervormde gemeente te Sommelsdjjk is 6edert 22 February 1885 zonder eigen predikant. Gedurende dien tyd werden niet minder dan 27 beroepen uitgebragt, die alle vruchteloos waren. Db. Bruining, predikant bjj de Ned. Herv, gem. te Workum, heeft den kerkeraad te Sommelsdyk verzocht een tweede beroep op hem uit te brengen. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke L. F. A. Westerbeek v. Eerten te Meerkerk. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Brouwershaven door ds. L. W. de Grient Dreux te Spanbroek. Gemengde Berigten. Vooruitgang Iu de rjjke ryksstad Frankfort aan de Main bedroeg het aantal personen dat in 1878 zich aanmeldde ter ondersteuning 1334 en in 1887 reeds 18,543. Die man heeft er wil van gehad Bjj Sassed is onlangs een Turk overleden in den gezegenden ouderdom van 132 jaar. Hy was zevenmaal getrouwd geweest, en had 60 zoons en 9 dochters, die allen over leden zyn. Op zyn 98ste jaar trouwde hy voor het laatst. Na het zoete komt bet zuur. Zeker persoon is door een politiegeregt te Londen tot eene maand dwangarbeid veroordeeld wegens het kussen van jonge dames op de openbare straat. Een paartje in een stad van Zeeland is omstreeks drie maanden getrouwd. Drie maanden van ongekende zaligheid, want de tweede huwelyksweek donderde het eventjes; een weekje later was de bui al meer aangegroeidweer wat daarna klonk er gekletter, alsof een hand op een wang neer kwam; en zoo ging het voort, crescendo, crescendo, tot een hevig furioso. Welnu, daar steekt niete in; de man heeft immers „onbepaalde vergunning." Een dag of wat geleden meende hjj ook vergunning te hebben om bjj zyne schoonouders te gaan klagen, ja waarover De schoonmoeder, die hem had zien aan komen, ontving hem aan de deur met een ouder- wetsche blaaspijp. Doch vanwege zjjne vergunning greep hjj haar dit instrument uit de baud, waarna zjj iu huis terug vloog en weeromkwam met een tang. Nu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1888 | | pagina 1