ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No 5508. Donderdag I Maart 1888. 44ste Jaarg. Leden der Tweede Kamer, DE HEER J. J. VAN KERKWIJK, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prij9 per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVfiRTENTIÈN, van 1S regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Haandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Wegens de aanstaande verkiezingen zal 0p aanst. Zaturdag avond een extra- Nummer van den Nieuwsbode worden uitgegeven. Advertentiën voor dat No. bestemd worden aan genomen tot des vooormiddags 10 ure. De Uitgevers, DE IOOZE 4- WA ALE. VERKIEZING voor Bij de aanstaande verkiezing bevelen wij met den meesten aandrang aan voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee, die dit district reeds 25 jaar lang heeft vertegenwoordigd en gedurende dien tijd onschatbare diensten heeft bewezen aan het Vaderland, aan deze eilanden en aan de Liberale partij. Voor het hoofdkiesdistrict Goes, Jhr. Mr. W. SIX, oud-Commissaris des Konings iu deze Provincie en alzoo volkomen op de hoogte der behoeften van Zeeland. De gronden voor deze aanbevelingen hopen wij in de volgende Nos. breeder uiteen te zetten. ft lec DE mi-RBVflttlTIOMDE PARTIJ. De anti-revolutionaire party beweert dat zy tot ondslag heeft den By belvoorzeker een achoone 'eua, maar is de anti revolutionaire party getrouw aan haar vaandel Het Nieuwe Testament leert on9, om bovenal liefde en vrede te bevorderenslaat do hande lingen der anti-revolutionairen aandachtig gade, en ziet of zy in het bevorderen van liefde en vrede gelyk staan of uitmunten boven anderen. Overal in ons land hebben sprekers dier partij redevoeringen gehouden, ■en in die toespraken geen woord van liefde en vrede schering en inslag was verdachtmaking der liberalen, in woorden vol gal en bitterheid. Eerbied voor de over heid, staat geschreven, en op hoeveel plaatsen wordt door de doleerenden daarmede niet in stryd gehandeld Uit liefde voor het gouden kalf trachten zy op allerlei slinksche wegon zich meester te maken van de kerke lijke goederen. In ons isolement ligt onze lcracht sprak Groen van Prinsterer niet aldus de tegenwoordige Kuyperianen zjj heulen met radicalen en socialisten, ten einde een meerderheid te krygen, en schrjjven dns op huane banier, het doel heiligt de middelen. Wanneer wij dat alles zien, dan komt het ona voor, dat de anti-revolutionairen in vele opzigten te verge lijken zyn met de Phariseen en schriftgeleerden, waarvan geschreven staatWacht U voor de Phariseen en schriftgeleerden, dio op de hoeken der straten staan te hidden en honden van de vooraanzitting. De anti-revolutionaire partij heeft een program van actie vastgesteld, zoo vaag en algemeen, dat men er uit kan halen, wat men wil. Op sommige punten is het program vrij duideljjk, maar mag men met grond verwachten dat het nageleefd zal worden Nemen wjj hy voorbeeld het finantieele gedeelte hot program wil vermindering van den druk der accijnsen. Gaat de parlementaire geschiedenis na, hoe de houding der anti revolutionairen op dit punt i3 geweest. Tegen de afschaffing van het gemaal stemde indertyd Elout van Soeterwoude en zyn geestverwanten. Tegen de af schaffing van den accijns op turf en steenkolen stem den iu 1863 slechts zes Kamerleden, waaronder Groen met de meeste zjjner geestverwanten. Voor de wet tot afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen stemde in 1865 geen één anti-revolutionair. Het program wil voort9 gelijkmaking van den be lastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van het nationaal vermoge a voorzeker schoone woorden, maar de anti-revolutionairen hebben in de Staten Generaal nooit door daden getoond, dat zjj die woorden tot werkelijkheid willen brengen. Wij brengen in herin nering, dat reeds in 1852 Groen met de geheele rech terzijde tegen de rentebelasting stemde in 1871 stemde de geheele rechterzijde tegen de inkomstenbelasting, waarbij tevens den accijns op de zeep en het geslacht werden afgeschaft. De kapitaalbelasting werd in 1881 van anti-revolutionaire zjjde bestreden. Tegen de klas- senbelasting stemde in 1884 de geheele rechterzijde, waaronder 17 anti-revolutionairen. Kan men met zulk een verleden verwachten, dat de anti-revolutionaire partij plotseling zal omkeoren, en dat zy thans zal medewetken tot eeno belastingher vorming, die Ijjnregt in strijd is met de rigting, vroeger door die party voorgestaan Nieuwstijdingen. ©ngclttni. Londen, 28 Febr. Engeland heeft op een bjjoa afwijzenden toon geantwoord op een verzoek van Rus land, strekkende dat de Britsche regering by den Sultan eene aanvrage ondersteunen zou, om van de Porte te verkrijgen, dat zij het bewind van prins Fer dinand onwettig verklare. De Britsche regering erkent dat de stelling van den prins niet wettig is, doch tevens, dat hy feitelijk vorst iawaardoor bij een waarborg oplevert voor de rust in Bulgarije, en dus voor den vrede in Europa. Bovendien zou Engeland willen vernemen, wien Rusland in 's Prinsen plaats zou willen stellen. "Vele ongelukken worden gemeld tengevolge van de sneeuwstormen, die Groot-Britanje dezer dagen ge troffen hebben. Bijna al de groote werken in Londen staan stil. Talryke ongevallen hebben plaats gehad. De weinige schepen, die te Dover en te Folkstone zyn binnen geloopen, brengen verschrikkelijke tijdingen mede over de gebeurtenissen op zee. De spoorwegen zyn grootendeels versperd. Saeeuwlawienen vallen van de bergen van Derbyshireeen rjjtuig met drie paarden en den koetnier zijn er onder bedolven. Sleden zyn op de wegen verlaten en men weet niet wat er van de personen, die er zich in bevonden, geworden is. In Westmoreland en Cumberland zyn gansche kudden schapen vernield. Postbedienden, telegramdragers en boeren hebben den dood in de sneeuw gevonden. ÏPitiistiilanii. Een ergerljjk schandaal is te Hamburg ontdekt. De politie ontdekte nl. dat een huis voor gevallen meisjes opgerigt, door een predikant Wannak, door deze als 't ware tot harem was gemaakt. Hy leefde met velen dier meisjes als een Turksch pacha en met haar van de gelden, die de liefdadigheid voor de stichting bjjeenbragt. Wannak is gearresteerd, bjj was nog wel gehuwd ilrfurlanfc. Arnhem, 27 Febr. Dezer dagen werd het kie zersbiljet bezorgd aan een stadgenoot, vader van een talrjjk gezin, die in eene armoedige woning gehuisvest is en nooit van kiezen had gehoord, nog veel minder er zich mede bemoeid had. De man begreep dan ook niet, wat de begeleidende brief en het biljet had te beteekenen; hy meende, dat hy op dit papier werk kon bekomen en opgeroepen werd, om de straten van Arnhem te helpen schoonmaken. 's Gravenhago, 28 Febr. De regtbank alhier heeft heden, uitspraak doende in het kerkgeschil to Leiderdorp, met verwerping van exceptiön, de eische- resBe, de Hervormde gemeente, geregtigd verklaard op het bezit van het kerkgebouw, den ringpredikant op het gebruik der pastorie en den gedaagde, da Vlag, ver oordeeld tot ontruiming van de pastorie en in de kosten. De synode ia derhalve, in tegenstelling met het ge voelen van^het O. M. by die regtbank, in het gelyk gesteld. Ternouzon, 25 Febr. Gisteren vergaderde alhier de gemeenteraad tot afdoening van enkele minder ge wichtige en tot beëindiging van een paar belangrijke zakea, die den achtbare gemeenteraadsleden heel wat hoofdbrekens hebben gekost. Niet dat het bouwen van een beurs aan de orde was; och neen, zoover zyn we daar nog niet mee, want evenals Amsterdam hebben we ook hier eene echte beurs-quaestieen evenals daar schynt er hier ook heel wat over gepraat te moeten worden of ze noodig is, en zoo ja hoeveel ze kosten moet en waar ze moet kooien, maar de beantwoording van al die vragen schuilt nog in den boezem der commissie daarvoor benoemd. Neen, heden deden we nog niet aan de beurs, maar instede van te spreken over euu vrucht baren akker, grond van steen, die zich ten oirbaar van 't gemeenlaat (alle middagen) bezaajjen met koopzaad„öal ea mild van aard" spraken we over werkelijke akkers, die we voortaan niet meer willen laten bezaajjen maar benutten om de producten van landbouw er overheen te voeren. Reeds lang was de behoefte gevoeld aan een flinkon ryweg, aanteleggen van de Akselsche poort tot de Sassche poort ten einde den landbouwers de gelegenheid te verschaffen hunne producten niet meer door de vrjj naanwe straten onzer ve9te, maar buitenom te vervoeren. De daartoe aan gewezen route was langs de Grenuhian. Dank zjj de heer Grenu, die een strook grond* kosteloos aan de gemeente voor dit doel schonk, kon mot hot departe ment van Oorlog worden ondorhandeld omtrent, don aankoop van een gedeelte van den weg. Dit departement bood dien grond aan tegen betaling van 5 ct. per M' met bepaling, dat het gekochte gedeelte van hot andere zou worden gescheiden door een rasterwerk en ofschoon de Raad liever van dit rasterwerk zou zyn ontheven uit oorzaak van het vnak terugkeerend onderhoud, beet men toe, ja ging zelfs zoover te besluiten dat men in plaats van de aanvankelijk bepaalde 5 M. breedte, nog een M. meer zou nemen. Maar zou die breedte overal kunnen worden bereikt? Fluks de ge meentebode gezonden naar den stadsbouwmeester on terwyl deze ambtenaar min liet zooken gaat, wordt een andere lijdensweg afgehandeld. De commissie belast met de voorbereiding tot aanleg van eon weg van bet station pair den baandjjk doet verslag en daaruit bljjkt dat de eigenaar toestemt in het verkoopen van den grond aan de gemeente op nog voordeeliger conditiën dan aanvaakeljjk was bepaald. Na dankbetuiging van den voorzitter wordt do Commissie ontbonden. Inmiddels kwam de uitgezonden bode mot het teleurstellend be- rigt, dat de gemeente-bouwmeester niet te vindon was en op voorstel van den voorzitter begaf zich do Raad nu op weg om de zaak in loco to onderzoeken. Ondanks de felle vorst en de heerschonde scherpe wind begeven zich de raadsleden met den burgemeester aan het hoofd naar de Grenulaan. Wind en vorst trotseerende meet hier een raadslid de voreischte breedte, een ander zet met zijn zakmes een streep, waar de Meter eindigt en het meettuig opniouw mout worden aangelegdeen derde noteert de verkregen'uitkomsten en nu het blykt dat de vereischto breedte overal kan worden bereikt, nam do raad, evenals wijlen onze voorvaderen, de Batavieren hunne volksbesluiten, onclar de takken der met jjs beladen boomen, het besluit tot aanleg van een rjjweg langs de Grenulaan en tot scheiding daarvan op eene breedte van 5 M. Toruouzeu, 27 Febr. In de gisteren gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier is tot candidaat der Tweede Kamer gesteld do heer Hennequin, burgemeester te Airdonburg, die tevens candidaat is gesteld door de kiesvereeniging „Volks onderwijs" te Oostburg. Middelburg, 27 Febr. LI. Zaturdag is alhier overleden de hoofdingenieur van 's ryks waterstaat in Zeeland de heer I. van der Toorn, die eerst sedert het laatst van het vorige jaar alhier in die betrekking was geplaatst. De heer J. H. C. Heijse uit Zierikzee zal Zaturdag a.s., des morgens te half elf, te Cortgene ten huize van L. D. van de Linde, eene politieke redevoering houden. Yorseke, 28 Febr. Gisteren werden per circu laire alle kiezers, die belangstelden in de oeaterindustrie opgeroepen tot eene vergadering die op denzeltden avond bij J. Harthoorn zou gehouden worden. Circa 100 kiezers hadden aan de oproeping gehoor gegeven. De heer J. J. van den Broeke, oesterhandelaar alhier, werd tot leider gekozen. Na de candidaten door de verschillende kiesvereenigingen in het district Hon- tenisse gesteld, besproken te hebben besloot men een schrijven aan die heeren, nl. Pompe van Meerder- voort, Vogelvanger en Walter te rigten, met verzoek om zich te verklaren omtrent het stelsel van vrjjen handel en het belastingstelsel. Verder zouden er nog pogingen in het werk gesteld worden om den lieer Pompe van Meerder voort hier in deze gemeente als spreker te doen optreden, teneinde met zjjne beginselen beter bekend te geraken. Groes, 29 Febr. In de gisteren avond gehouden vergadering der Liberale Ifiesvergadering is met alge- meene stemmen tot Candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd Jhr. Mr. W. Six. Gravenpoldor, 28 Febr. Tot groote blijd schap van alle ingezetenen heeft de heer H. K. Persant Snoep, thans te Kapelle, vroeger alhier, zich weer be last met de armenpractijk in deze gemeente. Niettegenstaande de heer Snoep deze gemeente reeds voor 10 jaren verliet, heeft hy hier nog talryke vrienden. Ttiolen, 28 Febr. Bij de herstemming tusschen de Heeren Jhr, Mr. W, Six en Mr. L. A. Byban in do liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang" alhier, verkreeg Jhr. Mr. W. Six 55 vau de 56 uitgebragte stemmen en Mr. L. A. Bybau 1 stem. JZierilcieee, 29 Febr. Men schrjjfb ons uit 's Hage: „Z. M. de Koning, hoewel niet gevaarlijk ziek, is steeds lijdende en blijft dientengevolge den geheelen dag te bed of op zijn canapé. Hij wil niemand ont vangen. Als de ambtenaren van het Kabinet des Konings komen om stukken door Z. M. te doon teekenen, moeten zij die geven aan H. M. de Koningin, die daar mede naar Z. M. gaat. Z. M. teekent dan de hoogst noodige stukken, daar Hy dikwyla niet kan teekeuen door de hevige pyo. „Het laat zich aanzien dat het gewone bezoek te Amsterdam door Z. M. niet zal geschieden. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Haamstede en Burgh, de heer M. Bolle Lz. Bjj de te Breda gehouden examens voor nuttige handwerken zyn o. a. geslaagd de dames H. C. Bethe van ZierikzeeM. Blot en M. v. d. Moer van Tholen. Bjj Kon. besluit is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing vau leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Den Helder, op 6 Maart 1888 en, in geval van herstemming, op 20 Maart 1888 in te leveren, zullen worden geopend res pectievelijk op 8 en op 22 Maart 1888. Zierilrasoe, 29 Febr. Met het oog op de aanst. verkiezingen achten wy het niet ongepast te herinneren wat Dr. Kuyper in de „Standaard" van 27 Febr. 1880 over den heer van Kerkwjjk schreef, dat van den volgenden inhoud is: „Van Kerkwjjk8 voorstel past geheel in on9 kader, sluit op onze beginselen, en ligt van den beginne tot het einde op onze ljjnAlles zaamgenomen zijn wy dan ook van oordeel, dat de heer run Kerkwijk zich zeer verdienstelijk jegens het vaderland heeft gemaakt door een gezond denkbeeld in de Kamer-discussiën te werpen." Men ziet hieruit, dat, als de heer Kuyper billjjk enregt- vaardig was, ZEd. in zyn grief tegen de liberalen in zake burgemeester-benoeming had moeten zeggen, dat deze grief niet op van Kerkwijk toepasselijk was. Dr. Kuyper noemt het wetsontwerp een der weinige ver biedende levensteekenen. Onder het vele droeve, dat hem grieft, wjj achton hot uiet ongepast, om woordelijk hoewel verkort weer te geven het oordeel van Dr. Kuy per over van Kerkwijk, zooals men dat leest in de „Standaard" van 27 February 18801: „Kerkwjjk iB, om hiermede te beginnen, een liberaliat op en top, maar kerkt desalniettemin in de zeer orthodoxe kerk van de Haagsche Duitscbe gemeente. Aan moed om van zich af te spreken, zoekt hy zyn wederga, en hy is in den vollen zin des woords een onafhankelijk mau. Een man die geen baantjes zoekt en geen eerepostjes, en het stel ridderorden, dat hem tegen zya principe thuis werd gezonden, altijd in de geheime lade van zjjn secretaire houdt weggeborgen, om met oen kale, leege borst zyn eere te stellen in zyn soberheid. Tot eer van den beer van Kerkwjjk mag geconsta teerd worden, dat bjj lang niet zelden de eenige man in de gansche Kamer jvus, die de koe by do horens dorst vatten, zwart dan ook zwart noemen dorst, en er vaak volstrekt geen been in zag, om de fijoge- sponnen knoejjerjj van zyn eigen geestverwanten met eeo onbetaalbaar moedig woord aan Sarden te rjjten. Daarby vergete men niet, dat do heer van Kerkwjjk een man van ongemeene bekwaamheid is. Hjj weet veel, is een wandelende schat van informatie, en is scherp als een mos, als hot aankomt op het ontleden en uitpluizen van wat een schipperend Minister met o! zooveel moeite nu juist zoo keurig ineen had laten stoppen, dat niemand do naden meer zag." Zlorlkzuo, 29 Fob. Gisteren trad als Spreker voor de AfdeelinglZierikzee van 't Nuta-Departement op de Heer Hejjse alhier. Het onderwerp zjjner rede wasHet Drama van den Mensch van den Hongoarschen dichter Emmerich Madach. Spreker gaf eerst eeno schets van het loven en den gemoedsaard van den dichter, om daaruit tc kunnen aantoonen, hoe zjju dichtstuk eene afspiegeling was van hetgeno in zjjne ziel omging tengevolge van zy'ne aller treurigste levenservaringen. In hot Drama van den Mensch toch leidt de dichter ons rond door alle levensomstandigheden van nf de Schep- a. Lucifer, door Adam daartoe aangezocht, doet den ten allerlei toestanden ondervindenmaar waar hjj zich ook bevinde, op den troon der Egyptische Pharao's, in het volle zwelgen van zingenotin bet streven naar kennis; in den Htrjid voor Vrjjheid, Ge lijkheid, Broederschap gedurende do Fransche Revolutie overal en altjjd vindt hy onvoldaanheid en als einde lijk de Booze Geest, die den Schepper en het schepsel wil hoonen, hem aanspoort aan dat doelloos leven een einde te maken, komt de Mensch Adam tot bezinning door de stem zjjner Eva, die hem toefluistert dat zy Moeder hoopt te worden. Na de pauze vergeleek Spreker dit dichtstuk met den Faust van Goethe, om als résumé van zjjne beschou wingen te eindigen met de eeuwige levensregel. De mensch moet strjjden en ljjden, moet werken voor zich en anderen. Arbeidt adelt; maar dan alleen als de arbeid dient ook voor den inedeinensch. Het leven geeft leed maar geeft ook vreugd. Daarom geen optimisme, noch pessimisme zooals die gewoonljjk worden begrepen; wel het zuivere pessimisme, dat onze rampen en tegenspoeden aan ons zeiven en niet aan anderen toeschrijft. Spreker heeft van het begin tot het einde zyne hoorders geboeid en het algemeen idéé was dan ook waar zoo gesproken wordt ia geen donderend applaus noodig. Zulke taal is te goed om anders dan met stillen dank beantwoord te worden. Een scheper (schaapherder) in de nabjjheid van Vries in Drenthe, stond onlangs met zijne kudde schapen in het veld. Het was mooi weer en daarom bleef hy wat langer dan gewoonljjk, omdat de beestjes in de laatste dagen niet veel uit geweest waren. Niet ver van hem af stond eene boerenwoning, waar men eene koe had geslagt. Het beestje hing aan den balk, ont daan vau zyne huid, die op den vloer lag. Een der boerenjongens kwam op het uyige idéé den scheper eens bang te maken. Fluks werd de kop wat opgestopt, het vel van de pooten wat bjj elkander genaaid en een der jongens stapte in de huid. De anderen stopten de ledige ruimten aan, het vel werd toegenaaid en de jongen zat er in. Het jonge beest dus de jongen wacbtto de dingen af, die komen zouden. De scheper ging met zjjne kudde huiswaarts, doch naauwelyks was hy .op circa 500 passen de boerenwoning voorbjj, of daar komt hem op de nchterpooten loopend, eene koe achterop. Hjj ziet vreemd op, zoo iets heelt hy van zijn leven uog niet gezien. Het dier op de achterpooten nadert hem langzaam. De houd weet evenmin als de scheper hoe hy het heeft. Hjj blafte wel wat, maar het dier ging, wonder genoeg door. De scheper intusschen, hoewel moedig genoeg, is lang Diet op zjjn gemak. Zal de booze hem nu in den vorm eener koe eene visite komen brengen Wat te doen Het zweet breekt hem uit en hij prevelt eenige bez werin gsgebeden De schapen gaan door en onze scheper staat peinzend en angstig het naderende dier aan te staren. Hoe moedig hy anders ook is, nu krygt hjj toch kippevel, te meer daar het dier allerlei kromme sprongen begint te maken. Hjj vermeent, dat de aan zjjne hoede toevertrouwde kudde, door den booze zal worden besmot. Onze scheper besluit het koste wat het wil, de schapen te redden, desnoods ten koste van zyn leven. Hij gaat dus regelregt op het beest toe. Met zijd langen schop gewapend zwaait hjj dien verwoed rondom zich en tracht het dier te treffen, doch steeds weet dit den slag door een zjjsprong te ontwjjken. Eindely k raakt hjj goed ea het dier krygt een flinken slag op den kop. Onze jongen voelt dien slag geducht, want hoe wel de kop opgevuld was, drong die slag toch goed door en hy roept uit alle magt„Scheper, scheper, hou op, je slaat me dood." Nu begrjjpt onze scheper er niets meer van. Wel ziet hjj het koebeest op de achterpooten op een draf heenloopen naar de boerenwoning, maar het is hem te geleerd en hy besluit er heen te gaan en de menschen te waarschuwen. Tot zjjne verbazing vondt hjj daar echter deu grootsten lachlust en ziet daar, zeer tot vermaak van de omstanders, een jongen uit de in tusschen losgemaakte koehuid, met bebloeden kop kruipen. De scheper lachte nu mede, maar hjj heeft toch getoond een degeljjk man te zyn, die eigen gevaar trotseerde, om hem toevertrouwd vee te redden. Eene geleerde dienstbode! Onlangs werd medegedeeld, dat mejufvrouw Sophie Sanders uit Eindhoven te Parjjs de eerste medaille behaald heeft in een groot internationaal concourB, uitgeschreven yoor de beoefenaars van YolapGk. Tot onderwerp was haar opgegeven eene levensbeschrijving van Jeanne d' Are. In deze naakte mededeeling ligt echter niet de grootste bijzonderheid. Doch waaneer wjj becigtea, dat mejufvrouwSanders is een gewoon burgermeisje, dat slechts de gewone zusterschool heeft bezocht, en thans reeds tal van jaren in dienst is by den heer Ch. Mennen te Eind hoven, waar zjj met het verrigten 'narer dagelyksche bezigheden, zich de kennis der Fransche-, Engelsche- en Duitsche taal, zoowel als van VolapGk, op keurige wjjze heeft eigen gemaakt, dan zal men wel met ons instemmen, dat in deze détails wel iets byzonders ligt opgesloten. Mejufvrouw Sanders spreekt en schryft vooral haar Fransch op zeer voortreffelijke wyze, zoo voortreffelijk zelfs, dat zy yan Fransche vakbladen, waaraan zy hare medewerking verleent, de ruimste waardering heeft mogen ontvangen. Ook op het gebied van alge- meene geschiedenis is zy bijzonder goed thuis en zou menig leeruur, ook in dit Opzigt, door hare uitgebreide kennis verwonderen. Bovenstaande is oorzaak dat dit eenvoudige burgermeisje in relatie staat met tal van Europoesche geleerden en specialiteiten. Ia de vergadering van den dykraad van den Willem-Annapolder, de vorige week gehouden, is de volgende voordragfc opgemaakt voor een lid van het Dijkbestuur1. dhr. M. Nieuwenhuize te Biezelinge, 2. dhr. H. A. van Weel te 's Gravenpolder, 3. dhr. J. J. de Jager te Eversdjjk. Te Dioteloord ontving dezer dogen een niet on bemiddeld burgerman tot zyne verbazing een brief uit Valencia, geschreven in de Fransche taal. 's Mans ver bazing nam nog foe, toen hy door één zijner kennissen op de hoogte gestold werd van wat de brief behelsde. In dat schrijven meldde hem zekere T.-B. Rios een belangrjjk geheim. Immers, mynheer Rios deelde er in mede, dat hy voor ongeveer een jaar door de revoluti onaire party van het eiland Cuba, die zich ten taak had gesteld zich vrjj te maken van do Spaauscho heerschappij, afgevaardigd was naar Europa, om daar wapens aan te schaffen. Tot dat doel was hem de som van 1,000,000 francs in Engelsche ea Fransche papie ren toevertrouwd. Doordat hjj gevaar liep wegens aansporing tot muitory gevat te worden, had hjj zich geuooazaakt gezien in deze streken zjjne cassette met papieren te verbergen. Werkeljjk was hjj gevangen geraakt en ziet bjj zich genoodzaakt om tegen zyn wil nog eenigen tjjd in Spanje te vortoeven.- Hy verzoekt nu den ontvanger van zjjn schrjjven hem te helpen zjjne cassette terug te krygen, waarvoor hy dezen het vierde van het daarin zynde bedrag wil atstoan. Ingeval dit aanbod aangenomen wordlt, zal de beer Rios inlichtingen geven aangaande de te nemen maatregelen om de cassette weerom te krygen en aan wijzingen doon omtrent de plaats, waar zy te vinden is. De brieven aan Rios behoeven slechts onderteekend te worden met hot teeken I. Onze buitenman zal echter zoo wjjszyn met den heer Rios niet in onderhandeling te treden, ten einde te voorkomen, dat hij „er in loopt". Dat hier aan minder eerljjke bedoelingen moot gedacht worden, was hem duidelyk. Ziorilizce, 29 Feb. In de heden gehouden ver gadering van den Gemeenteraad 19 vastgesteld do in structie voor den te benoemen Marktmeester en bepaald dat hjj boven de jaarwedde van 100 nog 25 per jaar zal genieten tot het nemen van hulp. Een verzoek van den heer Stroobant tot het verkrjjgen van een perceel gemeentegrond om eene pctroleum- bergplaats te bouwen, benevens een adres van den heer F. J. Vogelsang, leeraar in het Teckenen aan de H. B. S. alhier, tot herziening zijner jaarwedde, zyn gesteld in banden van Burg. en Weth. Omtrent bet Zuid-Zelketerrein stellen Burg. en Weth. voor dit niet aan te leggen als park, vooral om de bljjvendo kosten van onderhoud. De HH. de Looze en Moolenburgh verklaren zich met dit voorstel mede te gaan, dat met algemeene stommon werd aangenomen. Daarna werd besloten dit terrein publiek te ver pachten, onder verpligting het te effenen en sloten rondom te graven, opdat het geheel afgesloten worde, met voorbehoud om er boomen op te planten. De rekening over 1887 van het Pensioen- en We- duwenronds werd goedgekeurd met een goed slot van f 66,09'/,. KERKNIEUWS. Bij de Ned. Herv. Kerk zyn 13 gemeenten sedert 5 jaren vacant., 16 sedert 6, 16 sedert 7, 12 sedert 8 cn 4 sedert 9 jaar, terwyl Appelscha en Standdaardbuiton reeds sedert 10 jaar vacant zijn, Kieverskerke sedert 11, Kage sedert 12, Spjjk en Meliskerke sedert 13, Arnemuiden sedert 14, Biggekerke sedert 15, Noorden sedert 16, Ottoland sedert 17, Waverveen en Vrouwen parochie sedert 18, Zoutelande sedert 19, Kootwijk sedert 20 en St- Anna-Parochie reeds sedert 24 jaar. Ingezonden Stukken, Brüinisse den 28 Februari 1888. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U het onderstaande in uw blad te willen opnemen naar aanleiding vau een bericht voorkomende in de Nieuwe Rotterdamscbe Courant van 18 Februari jl. waarin melding wordt gemaakt van een ongeval 't welk mijn beurtschip zou zjjn over komen. De berichtgever van hier meldt dat het vaartuig onder den Noorderwal (Oude Tonge) lagdat de noodvlag werd geheschon en dat schippers van hier hot schip behouden in de haven hebben gebracht. Dat bericht is geheel bszyden de waarheid en aangezien do berichtgever blijkbaar niet op de hoogte der zaak was, vergeef ik hem zjjne onjuiste mededee ling, doch hy stelle zich voortaan, alvorens zjjje berichten de wereld in te sturen, beter op de hoogte. Mjjn schip dan kwam Donderdag den 16 Febr. op de Onderplaat vóór Brüinisse (niet onder den Noorder wal) ten ankerwel is waar werd de vlag geheschen er werd slechts om volk gevraagd om het anker te helpou behouden. Daar echter niemand afkwam mocsteu wij het anker laten slippenzonder eenige vreemde hulp echter kwamen wjj behouden in de haven. Tevens maak ik ran deze gelegenheid gebruik om op het onjuiste te wjjzen vau een bericht vau hier voor komende in diezelfde Courant van 20 Febr. Niet aan den minsten inschrijver, den heer Salomonson te Rot terdam is de levering vau 2000 KG. Superphosphaat gegund, maar, zooals uwe courant terecht meldde, aaa den heer C. van Bloois te Dreischor. U dankzeggende voor de wel willend verleende ruimte, Uw dienaar, 8. Ingezohden Stukken. Gebruikmakende van het schrikkeljaar onzer tijd rekening 1888, Verzoek ik een trouwlustige, kort en krachtig, Zich mjjner trouwgrage te gedenken, Mjj hart en hand kerkelyk ingezegend te schenken. Overal, 29 Februari 1888. Lieve ongehuwde Heeren, Mjj bjj U introduceere, Met U treedt in overleg. „Uren, dagen, maanden, jaren," (Vol van hope, vol gevaren.) „Vlogen als een schaduw heen;" En hoe of ik tok op buite, Naar een echtvriend ook mocht fluite, Wat ik deed, er kwam er geen. Treurig ging ik dus alleen, Door het droeve leven heen Altjjd denkend, vol van vreeze, Zou er dan geen Adam wezen, Die my, Efs, lollig kind, Aan zjjn Adams harte bindt? Doch helaas! wat moeite ik deed, A mor spotte met mjjn leed Al wat geestig in me was, Bracht ik tot deez' dag te pas Alles wat een man kan boeien, Lonken, lachen, darfcel stoeien, Alles schonk ik, Overdriet, Maar de Adams hapten niet. Daarom -- ongehuwde Heeren, Weduwnaars, wil permiteeren, Dat ik langs couranten weg, Aan U, in vertrouwen, zeg, Dat ik, recht van Ijjf en leden, Vrjj gevuld, met goud-blond haar, Donkre oogen hel en klaar, Gaarne aan den man zou raken. Doch er twee bezwaren zijn, Die voor elk fond) maagdelyn, Zwaar te overtomen zyn. Primo toch, - wat jammer en zonde, Bon ik, eenigzins, van de pokken geschonden, Secundo, heeft de Ambtenaar, Des Burgerlyken Stands, zoo waar, Een dertig jaar, My eerder in zyn boek geschreven, Als Moeder lief my gaf het leven. Ziedaar! trouwlustige Heeren naar het leven, U rnjjn portret en levensloop beschreven, Mocht IJ verder persoonlyk, met mjj nadere [kennis willen maken, Tracht dan, by de uitgevers dezes, aan mjjn [adres te geraken. ROOSJE. N.B. Daar een vrouwelijk schrjjven, Niet zonder „P.S." mag blyven, Moet ik den gegadigde tevene mededeelen, Dat ik een volmaakte huishoudster ben, en Ook op de piano kan trommelen alias-spelen. Als voren, ROOSJE die elk wil bekoren. Noot vau Jeu zetter. Hhvetlentttn. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na eene kortstondige ziekte, mijn geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder MAATJE BOOT, in den ouderdom van ruim 33 jaar, mjj nalatende S Kinderen, te jong om het verlies te beseften. Kwelle a/d IJsel, W. van VERRE 24 Febr 1888. en Kinderen. Strekkende deze tot kennisgeving aan Vrienden, Familie en bekenden. Heden ontvingen wy het treurig bericht, dat ome geliefde Broeder- en Behuwdbroeder, de Heer Jan Ochtman, na eene kortstondige ongesteldheid, den Sen Februari 11. to Albanij, (N.-Amerika), is overleden. Arnjtek, C. ZIJLSTRA Az. 24 Februari 1888. J. ZIJLSTRA—Ochtman. Familie en Vrienden gelieven deze algemeene- als bjjzondere kennisgeving aan te nomen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, mjjne dierbare Echtgenoote SARA van de VELDE, geb. Zorge, in den ouderdom van 57 jaar en 3 maanden, na eene gelukkige Echtvereeniging van 26 jaren. Rottthtiav ABRAHAM v. d. VELDE en Zoon. 26 pekri "'888. aübianus v. d. velde en verdere Familie. Heden ontsliep in de hope des eeuwigen levenB mjjn zeer gelielde Echtgenoot, de Heer JOHANNES van den BOSCH, sedert 1877 gepensioneerd Hoofd onderwijzer van Tolen, in den ouderdom van bijna 76 jaren. Rotterdam, Wed. G. van den BOSCH— 27 Februari 1888. Hülsinga. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Middelburg onze geliefde Grootmoeder Mejuffrouw de Wed. B. C. HEEROLDT Krekelbnberg in den ouderdom van ruim 84 jaren. J. C. DORMAAR—Hamakers. L. H. DORMAAR. Ren esse, 28 Februari 1888. Heden werd ons ouderhart op nieuw getroffen door bet afsterven van onze beminde Schoondochter MAATJE BOOT, te Kapelle a/d IJsel, in den ouder dom van 33 jaren. Noordgouwe, Uit aller naam, 29 Februari 1888. B. van VERRE. Wegem misstelling eerst heden geplaatst. - Die iets te vordereu hebben van- of s» oi'sclvnldïg:(l zjjn aan den boedel van •wjjlen Mejufvrouw DINGENA ZOETER, weduwe van den heer F. LEMSOM te Brüinisse, gelieven daarvan «PST'"1* of tootaliug; te doen ton kantore van den Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzee, vóór of op 3 Maart 1888.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1888 | | pagina 1